13 De Schoener levert beste voetbalsters Wethouder Van Felius voorziet jaren bezuinigingen ROC krijgt vorm van mens D66 wil actiever nieuwbouwbeleid Schouwen-Duiveland 1 T- -Mobile- Hij krijgt de Sony Ericsson Tl00 voor maar 99,- Functie postcommandant vervalt op Schouwen-Duiveland Get more. ■Mobile1 Get more. Beroep flissingse winkeldief rijgt celstraf L zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 17 april 2003 Ontkoppeling Strafschoppen Nieuwe visie Aansluiting Maand van de filosofie Filosofische ontdekkingsreis Brasseriemenu Kolonisten van Catan Sexteto Temporal i KERY Markt 51 Middelburg (0118) 886886 J Organisatie brandweer verandert jnnrPiet Kleemans ZIERIKZEE - De vrijwillige brandweer Schouwen-Duive- land wordt op compleet nieuwe leest geschoeid. De functie van postcommandant komt te ver vallen. De leiding van de zeven blusgroepen komt in handen van brandmeesters en er komt een staf van merendeels be roepskrachten. Het is de bedoe- de nieuwe organisatie- te stippelen beleid - dat is de verantwoordelijkheid van de centrale commandant en zijn staf - en kunnen zich concentre ren op het blussen van branden en het verzorgen van hulpverle ning bij ongelukken. De belasting van de brandweer- vrijwilligers wordt daardoor, zo wordt geredeneerd, minder. Wel wil de brandweerleiding probe ren de vrijwilligers zoveel mogelijk te betrekken bij de ontwikkeling van de brand weerorganisatie. Een belang rijk instrument wordt de onderdeelscommissie van de brandweer. Die commissie ver tegenwoordigt de vrijwillige brandweerlieden in het overleg met de centrale commandant. Een andere belangrijke stap in de reorganisatie van de brand weer is het verder professionali seren van het korps. Brand weerlieden Joop Juffermans en Rens Vermeer hebben inmiddels de overstap van vrijwilliger structuur uiterlijk 1 januari >004 van kracht wordt. In 1997 werden de zes gemeen ten op Schouwen-Duiveland samengesmolten tot één ge meente. Dat betekende dat ook Je zes gemeentelijke brand weerkorpsen werden samenge- ;d. De toenmalige (vrij willi- commandanten bleven in factie, maar kregen in de per soon van Pijnenborgh een cen trale beroepscommandant bo ven zich. Een constructie die in praktijk niet zo geweldig blijkt te werken. postcommandanten zitten vaak tussen twee vuren: het al gemeen brandweerbelang ener- en lokale brandweerbe- laigen anderzijds. Verder gaat Jecommunicatie tussen de vrij willige brandweerlieden en de centrale brandweercomman dant vaak via de postcomman danten en dat betekent in de j praktijk dat de boodschap bij de ,i eneblusgroep net even anders J nverkankomendanbijdeande- Ook is er sprake van een J meestal gezonde maar soms wat minder gezonde rivaliteit tus- I sen postcommandanten/blus- iroepen. Om deze problemen te onder- i rangen is gekozen voor een peuwe opzet van de brandweer. Demeest essentiële verandering is het schrappen van de functie l «stcommandant en het over- J welen van de dagelijkse lei- ling aan de blusgroepen naar Brandmeesters. Die hoeven zich Jniet druk te maken over het uit MDDELBURG - De Middel- hirgse politierechter B. Doore- taard Boekhout wilde gisteren «iet riskeren dat een 34-jarige linkeldief uit Vlissingen te in vrijheid zou worden ge- steld. We kennen elkaar al lang", ees de politierechter de Vlis- itger op zijn strafverleden. torewaard Boekhout vond dat erdachte voor het plegen van even diefstallen op één dag es maanden gevangenisstraf, raarvan twee maanden voor- 'aardelijk, verdiende. Hij ging amriee boven de eis van de of- kier van Justitie zitten, die pen weken cel had ge waagd. Op 10 maart dit jaar had hij bij Blokker, Zeeman Textiel, foto- jaak Verschoore, Kruidvat, het postkantoor en Trek- pleister in zijn woonplaats ïestolen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De beste voetbalmeiden komen uit Brouwershaven. Het zevental van obs De Schoe ner uit de Smalstad won gisteren na een spannen de strijd het schoolvoetbaltoernooi voor meisjes zeventallen op Sportpark Den Hogen Block bij Zierikzee. In de finale versloegen zij de ploeg van de Samuëlschool uit Kerkwerve met 1-0. De Schouwen-Duivelandse voetbalmeiden en hun supporters troffen het bijzonder. Vorige week - toen j ongens zeven- en elftallen moesten spelen - was het bar koud langs de lijn. Nu werd op het gras van het Zierikzeese sportcomplex tussen de aanmoedigende yells door met overgave gezond. En net als bij de jongens vorige week werd ook nu weer vanaf de zijlijn intensief meegeleefd. Ieder team had wel iets gedaan om op te vallen op het veld. Sommigen liepen in zelfbeschilderde T-shirts met de schoolnaam, anderen hadden fans met forse spandoeken (Jo, jo, jo. De Hel- cherseeschool die is zó) meegetroond en de meis jes van de Samuëlschool uit Kerkwerve droegen niet alleen groene voetbalshirts, maar hadden ook hun lokken deels groen geverfd. De 28 teams van 21 Schouwen-Duivelandse scho len deden niet veel voor elkaar onder. Twee van de zes finale-wedstrijden moesten door middel van strafschoppen worden beslist. Uiteindelij k kwam het zevental van De Schoener als beste uit de bus. De Samuëlschool legde beslag op de tweede plaats en de Johan Louis de Jongeschool uit Zie rikzee werd derde. De winnende Brouwse ploeg gaat door naar de re gio-finale woensdag 14 mei in Kloetinge. De nummer één van die finale gaat dan weer door naar de districts-finale. Deze maakt onderdeel uit van de Shell Jeugdvoetbaldag op zaterdag 31 mei in Hendrik Ido Ambacht. De winnaars van de districtsfinales verdienen een plekje in de lande lijke finale, die wordt woensdag 11 juni gehouden op het KNVB Sportcentrum in Zeist. Fanatisme op Zierikzees sportpark Den Hogen Block. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zal het komende jaar goed op haar huishoudboekje moeten letten. Wethouder J. van Felius (Alert!) verwacht dat de gemeentelijke begroting voor 2004 moeilijk sluitend te maken zal zijn. Be zuinigingen voor de komende jaren sluit hij niet uit. De waarschuwende woorden van de wethouder zijn het ge volg van ontwikkelingen en plannen in Den Haag. Nog los van de resultaten van de kabi netsformatie, wil het Rijk an derhalf miljard euro bezuinigen op het Gemeentefonds, waaruit de gemeenten hun geld krijgen. Volgende maand doet het minis terie van Financiën haar zoge heten meicirculaire de deur uit. Dan moet blijken hoeveel Schouwen-Duiveland er door de bezuinigingen op achteruit gaat. Maar dat er ingeleverd moet worden, staat voor Van Felius al vast. Ook de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) heeft al gewaarschuwd. Ge meenten moeten rekening hou den met een terugloop van zeker één procent. Eén procent achteruit lijkt niet veel, maar wordt daarbij de (jaarlijkse) inflatie opgeteld, dan is duidelijk dat de gemeente op haar portemonnee moet let ten. Want het gaat volgens de wethouder zodoende om 'aan zienlijke bedragen', die de ge meente minder te besteden heeft. En dat zal gevolgen heb ben, met name voor nieuwe wensen van inwoners, onderne mers en gemeente. Van Felius spiegelt de gemeen teraad verder nu alvast voor dat het een hele toer zal worden om een sluitende gemeentelijke be grotingvoor 2004 op tafel te leg gen. Temeer omdat er al claims op de nieuwe begroting liggen. Zo is het gemeentehuis twee midda gen in de week langer open. Dat kost meer geld. De invoering van betaald parkeren op het transferium in Renesse gaat niet door, wat betekent dat de ge meente tachtigduizend euro misloopt. Dat gat, waarvooreen greep uit de reserve wordt ge daan, moet in 2004 worden ge repareerd. Volgens Van Felius begint de gemeente door dat soort 'kleine' beleidswijzigin gen volgend jaar al met een ach terstand. Welke gevolgen de sombere vooruitzichten hebben voor de kostbare plannen, zoals een nieuwe theater en een poppodi um, durft de wethoudernog niet te zeggen. Hij meldt dat Schou wen-Duiveland zich volgende maand niet rijk moet rekenen met de overschotten op de jaar rekening over 2002. Net als voorgaande jaren zal de ge meente een fiks bedrag over houden, maar dat komt doordat bepaalde plannen en investe ringen (nog) niet zijn uitge voerd. Van Felius:We weten nog niet om welke bedragen het gaat, maar de nadelige consequenties zullen we ook hier ondervin den." Advertentie le "u een Sony Ericsson T100 neemt, krijg je daar 10,-* beitegoed bij. Dat is mooi, 88 iBfi niet alles. Want als je' dit combineert met een T-Mobile Beitegoedpakket, krijg "08 eens tot 35% extra gratis beitegoed. Da's dubbel voordeel dus! En wanneer je nodig hebt, dan kun je dit heel eenvoudig opwaarderen met losse ronnen die je vrijwel overal al vanaf 10,- kunt kopen. Wil je meer weten over de mo9elijkheden en voordelen van T-Mobile? Ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op *t-moMe.nlofbel 0800-7123. De contouren van het nieuwe ROC in Goes tekenen zich af. luchtfoto Aerolin Via een antwoordkaart (actie loopt zolang de voorraad strekt). De prijs van de telefoon is een adviesprijs. door Rob Paardekam GOES - Gisteren is het startsein gegeven voor de nieuwbouw van het Regionaal Op leidingscentrum (ROC) aan de Bessestraat in Goes. De opleidingen die het ROC in Goes aanbiedt, zitten nu nog verspreid over de stad, maar worden vanaf volgend jaar on dergebracht in het nieuwe pand. Het gaat om de opleidingen Verzorging- en Verpleging, CIOS, Uiterlijke verzorging, Welzijn, Assistenten gezondheidszorg en Educatie. Door ze in één gebouw te verza melen, denkt het ROC de kwaliteit van het onderwijs te verhogen. Zeker voor opleidin gen die betrekking hebben op gezondheids zorg en welzijn, maar ook voor het CIOS, is het belangrijk over goede praktijkvoorzie ningen te beschikken. Het nieuwe gebouw zal daar ruimschoots in voorzien. Er komen bovendien een centrale media theek, een open-leercentrum en een grote collegezaal. In de huidige situatie, waarin het ROC in Goes vier vestigingen heeft, was dat niet haalbaar. Het nieuwe gebouw komt op de plaats van het voormalige Ter Welle. Het wordt 185 meter lang en krijgt vier ver diepingen. De architect heeft het gebouw zo ontworpen dat het vanuit de lucht gezien de vorm van een mens heeft. Dat staat symbool voor de nieuwe visie van het ROC, waarin de leerlingen centraal staan. In het nieuwe ge bouw volgen vanaf september 2004 ruim 2800 leerlingen onderwijs. De totale investering bedraagt 22 miljoen euro. naar beroeps gemaakt. Zij mo gen zich respectievelijk officier preparatie en officier preventie noemen. Er wordt nog gezocht naar een plaatsvervangend, te vens hoofd pro-actie, preventie en preparatie. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Er moet meer goedkope nieuwbouw komen op Schouwen-Duiveland. Om dat te bereiken, aldus D66, moet de gemeente een actievere rol spelen. Dat kan door gemeente lijke gronden niet te duur te ver kopen en strikte afspraken te maken met projectontwikke laars over de bouwprijzen, al dus eilandelijk partijleider A. Hijgenaar. D 6 6 ziet in verschillende grond prijzen, met de verplichting aan projectontwikkelaars om daar op huizen van gevarieerde prij zen te bouwen, meer soelaas dan in de goedkope gemeentelijke (extra) lening die wethouder A. van der Wouden (PvdA) in het leven wil roepen. Veel jongeren zijn door de huidige hoge prij zen niet in staat een eigen wo ning te kopen en wijken daarom vaak uit naar een huis buiten hun geboortestreek. D66 looft het streven van de wethouder om de kans op een koopwoning voor de starters te vergroten, maar waarschuwt voor de geva ren van een tweede hypothecai re lening. Niet alleen stijgen daarmee de maandelijkse woonlasten van de aanvrager, maar wordt de to tale schuld bij de bank mogelijk ook hoger dan de werkelijke waarde van het huis. Een ander nadeel is dat de grotere financi ële speelruimte onbedoeld het signaal afgeeft aan 'de markt' dat er weer iets te verdienen valt, waardoor de prijzen eerder verder zullen stijgen dan dalen, verklaart Hijgenaar zijn scep sis. volgens D66 minder kapitaal krachtige kopers tegemoet te komen, is het aangaan van col lectieve verzekeringen en on derhoudscontracten. Tevens ziet de partij een mogelijkheid om het gemeentelijk fonds ste delijke vernieuwing te gebrui ken voor subsidiëring van nieuwbouw in vrijvallende ruimte. „Er moeten meer goedkope nieuwbouwhuizen komen. Het huizenaanbod moet aansluiten bij de mogelijkheden van het gehele koperspubliek en niet langer alleen bij de ruim boven- modale inkomens. Bij de verwe zenlijking hiervan kan de ge meente een rol spelen. De gemeente bouwt geen huizen, maar verkoopt wel de grond. De gemeente is ook degene die toe stemming geeft projecten te ontwikkelen. De gemeente moet dus meer dan voorheen eisen stellen aan de aantallen wonin gen in de lagere prijscategorie in nieuwbouwprojecten. Als er voldoende betaalbare huizen worden gebouwd, zullen ook de prijzen van bestaande wonin gen binnen de perken blijven. Zo komen ook de starters aan de bak." Een andere mogelijkheid om Advertentie april bij aankoop filosofieboek Filosofie Magazine cadeau vanavond, vanaf 19.30 uur door De Drvkkery, o.l.v. Mark van der Graaff vanavond vanaf 17.30 uur Griekse salade en groenteschotel (vegetarisch) of lamstoofpotje en fruitsalade 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 19 april 11.00-16.00 uur demonstratie 15.00-16.30 uur kijk'ook op www.drukkeriiiTiiddelburv.nl de Winkel Beeld &Geluid Hij koestert de universele jongensdroom, Maurits uit Vlissingen. Later zal hij brandweerman worden en mensen redden uit geteister de panden. Dat zijn vader deel uitmaakt van de politie bevalt hem wel, maar hij ziet zijn eigen toekomst toch net een slag anders. Stoerder. En hij gaat er trouwens van uit dat zijn vader die visie op termijn zal delen. Tijdens een gesprek dat hij onlangs met de buurman had, liet hij dat blijken. „Pappa is nou nog politie man, maar later wordt hij ook brandweer", zei hij vol vertrouwen. Met het T-Mobile Beltegoedpakket ben je een jaar lang verzekerd van elke maand zeer voordelige belminuten. Er zijn 3 verschillende pakketten, met een voordeel dat kan oplopen tot 35% gratis extra beltegoed! En als je meer beltegoed nodig hebt, dan kun je dit heel eenvoudig opwaarderen met losse beltegoedbonnen die je vrijwel overal al vanaf 10,- kunt kopen. Wil je meer weten, ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op www.t-mobile.nl voordeactievoorwaarden of bel 0800-7123. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37