PZC Dijkval in andere tijd toch actueel auping www.pzc.nl/adverteren S-HEERENHOEK I PZC Met reuma zorgeloos op vakantie Help kinderen met hersenletsel! i Reumafond Na grote projecten nu aandacht voor directe leefomgeving bewoners Middelburg "y/" tC2CH Giro 860 01 EO-avond Vrouwzijn Auping Auronde. Dertig jaar bed Wil ZIJN OP ZOEK NAAR BEZOR6ERS(M/V)IN blf donderdag 17 april 2003 Enthousiast Actueel Smoesje GOES Vision Store: Morgana De Schipper, Marconistraat 32 GOES De Vlijt Bedden, Beestenmarkt 12 KAPELLE Bas Mar de Jager, Kerkplein 57 ZIERIKZEE Deurloo Meubelen en Bedden, Haringvlietplein 4 ZONNEMAIRE Paauwe, Zuidweg 20 A Het bezorgen van ons dagblad is een uitdagend ochtendkarwei voor jong en oud. Er staat een goede beloning tegenover. LiJ Hersenstichting Nederland de nieuwe vakantiegids van het Reumafonds beschrijft hoe sterk in beM0 Kwaliteitsatlas wijken in de maak rally groeit door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat de sociale structuur van de stad in kaart brengen. Welzijnsorganisatie Scoop voert het komende jaar een grootscheeps onderzoek uit onder bewoners van de stad. Naast de kwaliteitsatlas voor grote projecten, nroet er eind volgend jaar ook een kwaliteits atlas voor de wijken liggen. Bewoners van de gemeente moeten merken dat er een on derzoek plaatsvindt. Ze zullen worden gevraagd naar hun me ning over hun eigen omgeving. Dat kan door groepsgesprekken in de wijken zelf, internet of pa neldiscussies. Jongeren moeten op hun eigen school andere jon geren ondervragen. Daarna wordt van elke wijk en kern een beschrijving gemaakt, die weer met de bewoners wordt bespro ken. Het onderzoek moet uitmonden in een 'sociale structuurschets', de stand van zaken in de Mid delburgse wijken en kernen. „Na de kwaliteitsatlas kwam er veel kritiek, omdat het alleen over grote projecten ging", zegt wethouder A. de Vries. „Nukrij gen we een kwaliteitsatlas voor de wijken. Nu gaat het over pro jecten die dicht bij huis liggen." Maar het doel is ook meteen een middel om mensen bij hun wijk te betrekken. „Het proces zelf leidt tot betrokkenheid en par ticipatie. Dat is belangrijker dan de sociale structuurschets zelf." De Vries vertrouwt erop dat mensen ook daadwerkelijk be reid zijn om mee te praten. „Als mensen zien dat er serieus naar ze wordt geluisterd, denk ik wel dat ze enthousiast worden. We moeten er voor zorgen dat ze niet tegen een muur oplopen." Voor jongeren wordt een speci aal project opgezet, omdat die niet naar gewone bewoners avonden komen. Een paar jaar geleden is al eens geprobeerd een jongerendebat te organise ren. Dat is door gebrek aan be langstelling mislukt. De Vries denkt dat het deze keer wel gaat lukken. „Dat debat was eenma lig. We willen nu een proces op gang brengen." De structuurvisie wordt de ba sis voor wijkontwikkeling in de stad. Aan de hand van de uit komsten kan nieuw gemeente lijk beleid worden gemaakt. Uiteindelijk moet de leefbaar heid in de wijken verbeterd worden en moeten de bewoners meer betrokken worden bij hun omgeving. Het project kost bijna drie ton. Scoop betaalt 30 procent, de provincie subsidieert het pro ject met 50.000 euro. door Famke van Loon ZONNEMAIRE - Vorig jaar wa ren de vijf voorstellingen uit verkocht. Dit jaar rekent de Stichting Historische Spelen Zierikzee zeker weer op die be langstelling. Voorzitter R. Ge luk heeft er goede hoop op dat dat gaat lukken. De acteurs en actrices hebben Dijkval op de tails geperfectioneerd. Daar naast is het verhaal van de strijd tegen het water nu zeer actueel. „Het speelt alleen in een andere tijd." Over twee weken - op 1 mei - be gint de kaartverkoop voor het tweede seizoen van Dijkval. Spelers, productieteam en stichtingsbestuur maken zich op voor een nieuwe serie van vij f voorstellingen, die in het laatste weekeinde van juni en het eerste van juli gegeven worden in het haventje van Bommenede. Tij dens de wekelijkse repetities worden de puntjes momenteel op de i gezet en wordt het stuk op details verbeterd. Veel aanpassingen, zoals twee jaar geleden bij de reprise van De Ridderslag van Zierikzee, heeft Dijkval niet ondergaan. „In grote lijnen is het het stuk van vorig jaar, omdat we er tevreden over zijn", aldus Ge luk. De honderdtwintig spelers en dansers zullen het publiek een blik gunnen op het Schouwse dorpje Zuidkerke anno 1528, dat net als veel andere Zeeuwse steden en dorpen in die tijd in een continue strijd tegen het water verwikkeld is. Vissers, boeren, rederijkers en kooplie den laten het sociale leven zien en de angst die dijkvallen in de omgeving bij de dorpelingen in- «3 - - Spelers van Dijkval, hier vorig jaar in Zonnemaire, laten in vijf voorstellingen de eeuwige strijd tegen het water zien. foto Marijke Folkertsma boezemt. Daar tegenover staat de machtsstrijd tussen de aris tocraten, die het dorp willen ontruimen, en de waterbouw kundige Andries Vierlingh, die met nieuwlichterij beweert Zuidkerke te kunnen behoeden voor de dreigende dijkval. Die thema's zijn nog altijd actu eel. Met de vijftigjarige herden king van de watersnoodramp van 1953 staat de veiligheid achter de dijken weer hoog op de (politieke) agenda. En vooral ook hoe die veiligheid bewaard kan blijven. Geluk hoopt dat die actualiteit van het onderwerp zal helpen veel bezoekers naar de haven van Bommenede te trekken. Want alleen al voor een gezond huishoudboekje kan de stichting volle tribunes goed ge bruiken. „We hebben vijf uit verkochte voorstellingen nodig. Dan kunnen we er wel net uit springen." De verwachting is dat het stuk meer bezoekers zal trekken uit Zeeuw-Vlaanderen en België doordat een avond openluchttheater op Schou- wen-Duiveland door de ingebruikname van de Wester- scheldetunnel makkelijker is geworden. Aan de vooravond van de repri se van Dijkval! is gebleken dat de stichting - net als vorig jaar - een klein verlies heeft. Aanvan kelijk had het bestuur met de tweede voorstellingsronde een 'kleine buffer' op willen bou wen, maar Geluk gaat ervan uit dat dat niet gaat lukken. „Het tweede jaar is het wel ietsje goedkoper, maar de grote infra structurele kosten als licht en geluid en de tribune blijven toch." Naast uitverkochte voor stellingen probeert de stichting nog altij d extra sponsors te wer ven. Zeker nadat de hoofdspon sor van vorig jaar zich heeft te ruggetrokken. Kaarten voor Dijkval zijn vanaf 1 mei te koop op Havenpark 7 (ABN Amro) in Zierikzee of te reserveren via www.edz.nl/dijkval, dan wel te lefonisch op 06-30297322. door Harold de Puysseleijr HULST - De autorally die vol gende week zaterdag op de rol staat in de polders van Het Land van Hulst moet verboden wor den. Dat stellen natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut en de afdeling Hontenisse van verkeersveiligheidsorganisatie 3VO. De instanties scharen zich daar mee achter het standpunt van het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren dat deze week door de rechter in het ongelijk gesteld werd in een poging het auto sportevenement tegen te hou den. Ook een aantal polderbe woners is fel gekant tegen de rally. „Het zit ons ook niet hele maal lekker dat het toch door gaat", zegt bestuurslid L. Calle van De Steltkluut. „Wij sluiten ons aan bij de bezwaren die on der de bevolking leven." Calle wijst erop dat de natuurwaar den in de polders waar de rally doorheen voert in het geding zijn. „Extra verkeersdrukte, een hoop motorgeweld en meer uitstoot van uitlaatgassen heb ben een schadelijk effect op de flora en fauna. Een belangrijk aspect vinden wij verder dat de rust in de polders door alle her rie wordt verstoord", zegt Calle. De Steltkluut heeft een aantal jaren langs de officiële weg, met een bezwaarschrift, geprobeerd het evenement te blokkeren, maar kreeg het deksel op de neus van de gemeente. „Onze bezwaarschriften zijn toen niet- ontvankelijk verklaard met als smoesje dat niet in onze statuten staat dat we ons met dergelijke zaken bezighouden." A. Compiet van 3VO Hontenisse wijst op het argument van het waterschap, dat het niet kan om een dergelijk evenement te hou den in een gebied waar de over heden zich inspannen om de wegen duurzaam veiliger te ma ken. Ook Compiet schreef enke le jaren geleden al eens een brief aan het toenmalige gemeente bestuur van Hontenisse met het verzoek geen medewerking te verlenen aan de rally, jaar is er een dodelijk oraJ gebeurd, in andere jaren ten vrouwen met kinderen opj: loop voor de rallyauto's, enji rijden alle bochten in de% kapot." Tenslotte spreekt ook de taris van het Regionaal Orgn Verkeersveiligheid in Zeel® (ROVZ), H. Rhebergen, zijijj. keuring uit over het eveneatf Rhebergen doet dat weliswaar op persoonlijke titel, omdati; rally in de gemeente Hulstnietj besproken in de algemene®, gadering van het ROVZ, „Ik kan me volledig vinden^ motivatie van het waterschap Het is van de gekke dat je ij polderwegen allemaal kii voor een maximumsnelheid® zestig kilometer per uur en® volgens toestaat dat er zo'nral plaatsvindt. Dergelijke eve» menten horen thuis op eenaig sloten circuit. Het is onver» woord en volstrekt in strijd® de beginselen van Duurat Veilig", zegt Rhebergen. Jfc gekke is bovendien, dat dedci die vorig jaar is gevallentelti gewoon verkeersslachtoffer j onze statistieken. Het gaata niet direct om die statistieks maar dit heeft natuurlijk met verkeer te maken." THOLEN - De Evangelisd Omroep houdt op donderdag! april in gemeenschapscentra Meulvliet in Tholen een Vrous Zijn-avond rond het tb 'Personality!'. Tijdens de avond wordthetl ma in kleine groepen aai hand van opdrachten nitj werkt. Daarnaast is er eentij spraak van Erna Luttik choloog) en muziek van Bed! van den Oever, Caroline vanS Molen en Henrico ter Beek! presentatie is in handen vani coleen Lieve. De avondbed om 20.00 uur. Toegangskaart zijn te bestellen bij de Es foon: 0318-622336. Er is hard aan gewerkt. Door Frans de la Haye, jeugdig ontwerper en door Auping. En dan, in 1973, verschijnen de eerste Aurondes in winkels en slaapkamers. In groen. Het bed wordt direct een hit, is nu een klassieker en wordt nog altijd graag gekocht. Het is nauwelijks veranderd. Goed, er kwamen nieuwe kleuren, laatst nog aubergine en zand. Het sobere achterelement kreeg gezelschap van de typerende achterwand met roldeurkastjes. En in het begin was de bedlamp Aureo er nog niet. Maar de ziel bleef steeds de ziel. Auping Auronde. De nachtrust zelf. www.auping.nl We vieren de dertigste verjaardag van Auronde niet met een bekertje koffie en een plakje Deventer koek, maar met een flinke korting: uw tweede matras voor de helft van de prijs.* "Vraag naar de voorwaarden bij uw dealer. Naast de ruime vergoeding zijn er diverse extra's zoals: vakantiegeld startpremie aanbrengpremie voor abonnees en bezorgers gratis regenpak gratis krant Interesse? Neem contact op met de afdeling Binnendienst Distributie, telefoon 0800-0235111 (tijdens kantooruren), of kijk op internet: www.deleukstebijbaan.nl De minimumleeftijd is 15 jaar. KRANT ZEELAND Enkele cijfers: - Elk jaar komen naar schatting 1.000 kinderenna een verkeersongeval in het ziekenhuis tereclt De helft van deze kinderen heeft hoofdletsel. - Jaarlijks moeten ongeveer 19.000 kinderen n< de EHBO na een val op hun hoofd. - Per jaar worden ongeveer 80 nieuwe gevalle» van een hersentumor vastgesteld bij kinderent] 15 jaar. - Naar schatting worden in Nederland jaarlijks 50.000 tot 80.000 kinderen slachtoffer van dermishandeling. Bij meer dan 50% daarvan is9 sprake van letsel in het hoofd-nek-gebied. - In Nederland krijgen per jaar 2,7 op de 100.® kinderen een herseninfarct of hersenbloeding, Wilt u meer informatie? Neem contact op. Steun de Hersenstichting Nederland Wetenschappelijk onderzoek en revalidatiezj»| uiterst belangrijk om hersenletsel te behandelen; Verder is goede voorlichting van belang. Word*: nateur van de Hersenstichting of doe een gift. Korte Houtstraat 10, 2511 CD 's-Gravenhage - Tel. 070 www.hersenstichting.nl Als je reuma hebt is een zorgeloze vakantie vaak moeilijk of lijkt helemaal niet mogelijk. Toch zijn er vele mogelijkheden. Het Reumafonds organiseert namelijk al sinds 1958 betaalbare, aangepaste vakanties in binnen- en buitenland voor mensen met reuma. Met aangepaste voorzie ningen, speciaal vervoer naar het vakantie-adres, rolstoeltoeganke lijke hotels en zorg op maat. Allemaal zaken die nodig zijn als u een onbezorgde vakantie wilt hebben. Door de inzet van vele vrijwilligers tijdens de reis en steun van het Reumafonds is het mogelijk deze aangepaste reizen aan te bieden tegen prijzen die vergelijkbaar zijn met gewone vakanties. Waar wilt u naartoe? Wilt u naar een zonnige bestem ming, houdt u van prachtige na tuur of begeeft u zich liever in het gedruis van een grote stad? De nieuwe Reuma-vakantiegids 2003 biedt u een gevarieerd pakket reizen in binnen- en buitenland. Zo zijn er busreizen naar bestem mingen in o.a. Nederland, België, Duitsland en Tsjechië en vliegrei zen naar Portugal en Spanje. In Nederland en Frankrijk hebben we ook bestemmingen waar u met eigen vervoer naartoe kunt reizen. De reizen onderscheiden zich van reguliere vakantiereizen door het aangepaste reistempo, de belan geloze medewerking van vrijwilli gers en de toegankelijkheid van het vervoer en de accommodaties voor rolstoelgebruikers. Een eigen vakantiecentrum Het Reumafonds heeft ook een eigen vakantiecentrum Groot Stokkert op de Veluwe. Het ligt midden tussen bossen en heide velden en heeft een hotel, bunga lows en appartementen. U vindt daar speciale voorzieningen als rolstoelservice, verharde wandel paden, algemene dagelijkse^ en een extra verwarmd zwem met badrolstoelen en een hel baan. Meer informatie Wilt u meer informatie overde vakanties van het Reumafonds, neemt u dan contact op met®2' afdeling reizen, 020-589^' Voor informatie over Groot Stok e kunt u bellen met 038-44724°°- Of kijk op www.reumafonds11 j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36