13 huis-aan-huisblad ziet gat in markt Get more. -T -Mobile- Zonnewijzer keert terug op oude stek Verkeersexamen is een koud kunstje Beroep Get more, T "Mobile- zeeuwse almanak Gemeente neemt maatregelen tegen overlast na klachten van omwonenden Nieuw Walchers Maand van de filosofie Filosofische ontdekkingsreis Brasseriemenu Kolonisten van Catan Sexteto Temporal WALCHEREN donderdag 17 april 2003 Vuurwerk Afspraken Rechter geeft winkeldief lange straf Station Kansen Draineermachine schuift van dieplader af Ideale hangplek Greenpeace-actie Vlissingen beboet Sleutelwerk Advertentie bij aankoop filosofieboek Filosofie Magazine cadeau vanavond, vanaf 19.30 uur door De Drvkkery, o.l.v. Mark van der Graaff vanavond vanaf 17.30 ui Griekse salade en groenteschotel (vegetarisch) of lamstoofpotje en fruitsalade 11,50 of€ 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 19 april 11.00-16.00 uur demonstratie 15.00-16.30 uur kijk ook op 'vwvv.driikkeriimiddelburg.nl Hij koestert de universele jongensdroom, Maurits uit Vlissingen. Later zal hij brandweerman worden en mensen redden uit geteister de panden. Dat zijn vader deel uitmaakt van de politie bevalt hem wel, maar hij ziet zijn eigen toekomst toch net een slag anders. Stoerder. En hij gaat er trouwens van uit dat zijn vader die visie op termijn zal delen. Tijdens een gesprek dat hij onlangs met de buurman had, liet hij dat blijken. „Pappa is nou nog politie man, maar later wordt hij ook brandweer", zei hij vol vertrouwen. J Middelburgs hofje afgesloten knettergek van. Mijn zoon doet soms nachten geen oog dicht." De overlast begon drie jaar gele den met de oplevering van het Zeeuws Archief. De gemeente richtte het terrein in als speel plek. „In het begin was de over last nog veel erger", vertelt R. Koops, directeur van het Zeeuws Archief. „Toen was het parkje nog niet aangelegd en lag er nog allemaal troep." De politie heeft extra gesurveil leerd, maar dat leverde geen verbetering op. „Het geeft niet dat er jongelui willen hangen", vindt Overduin. „Maar met na me in de weekeinden is het een lawaai van jewelste. Ze gooien bierblikjes in de tuinen en soms wordt er ineens midden in de nacht vuurwerk afgestoken. Bij het Zeeuws Archief sneuvel de een paar weken geleden nog een kostbare ruit. Op het schui ne dak van het gebouw liggen regelmatig stenen en afval en de muren worden met graffiti be spoten. „Ik vind het prima dat het 's avonds wordt afgesloten", zegt Koops. De gemeente vreest dat de jongeren een andere plek zoeken, als ze op het hofje niet meer terechtkunnen. „Als je niets anders kunt doen dan afsluiten, verplaats je het pro bleem", concludeert Overduin. Met de Rijksgebouwendienst en de omwonenden moeten nog af spraken worden gemaakt over de afsluiting. De omwonenden hebben aangegeven dat ze be reid zijn om de hekken open en dicht te doen. In het verleden, tot 1995, werden de poorten ook door bewoners afgesloten. De brandweer heeft geen be zwaar tegen de afsluiting van het hofje. Brandweercomman dant RMalj aars heeft wel laten weten dat de brandweer in geval van nood de toegangshekken moet forceren. Dat probleem kan worden opgelost als er een sleutelkluisje beschikbaar is. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout wilde gisteren niet riskeren dat een 34-jarige winkeldief uit Vlissingen te snel in vrijheid zou worden gesteld. „We kennen elkaar al lang", wees de politierechter de Vlis- singer op zijn strafverleden. Doorewaard Boekhout vond dat verdachte voor het plegen van zeven diefstallen op één dag zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk, verdiende. Hij ging daarmee boven de eis van de of ficier van Justitie zitten, die vijftien weken cel had ge vraagd. De Vlissinger was 10 maart dit jaar zwaar in de fout gegaan in zijn woonplaats. Bij Blokker, Zeeman Textiel, foto zaak Verschoore, Kruidvat, Al- di, het postkantoor en Trek pleister had hij spullen gestolen. De junk was na een terugval in zijn verslaving terug op het die venpad gegaan. "Is ie nu een Sony Ericsson T100 neemt, krijg je daar 10,-* beltegoed bij. Dat is mooi, maer nqg niet alles. Want als je dit combineert met een T-Mobile Bêltegoedpakket, krijg |v B09 eens tot 35% extra gratis beltegoed, Da's dubbel voordeel dus! En wanneer je bettegoèd nodig hebt, dan kun je dit heel eenvoudig opwaarderen met losse L->egoedbonnen die je vrijwel overal al vanaf 10,- kunt kopen. Wil je meer weten over de 'Jï rno9®|iikheden en voordelen van T-Mobile? Ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op **l-mobile,n| of bel 0800-7123. 5,,via een antwoordkaart [actie loopt zolang de voorraad strekt}. De prijs van de telefoon is een adviesprijs. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Walcheren krijgt een nieuw huis-aan-huis blad, dat wekelijks zal verschij nen. De eerste verschijnings datum is 7 mei. Het huis-aan- huisblad krijgt de naam De Tijding. Koudekerkenaar J. Marinissen en Middelburger J. Tupanwel zijn de initiatiefne mers. „Volgens ons is er behoefte aan een fris blad. We willen dicht bij de mensen staan en springen in op het nieuws dat het huidige huis-aan-huisblad, De Faam, hier op Walcheren laat liggen", zegt Marinissen. C. van den Oosterkamp, van de Wegener huis-aan-huiskranten voor regio Zuid-West Neder land, waarvan de Faam onder deel uitmaakt, zegt niet blij te zijn met de komst van De Tij ding. „We eten allemaal uit de zelfde ruif. Het is zeker in deze tijd niet makkelijk om goed te draaien." Hij vult aan: „Maar als De Tij ding een kwalitatief goed pro duct levert, dan is dat weer goed voor de reputatie van het medi umtype huis-aan-huisbladen. Trouwens, De Faam bestaat al meer dan honderd jaar. We heb ben een uitgebreide klanten kring en laatst bleek uit een on afhankelijk media-onderzoek dat de Faam van haar lezers een hoge waardering krijgt." Het nieuwe blad wil 'teruggaan naar de basis'. Dat moet de rode draad worden voor De Tijding. Marinissen wil een blad maken dat spraakmakend, lokaal nieuws brengt. De gratis huis- aan-huiskrant moet laagdrem pelig zijn en Walchenaren moe ten zich in de onderwerpen kun nen herkennen. Het nieuwsblad krijgt een oplage van bijna 55.000 exemplaren. Er zullen ook exemplaren in gemeen tehuizen, bibliotheken en on derwijsinstellingen worden verspreid. „We zullen ook een stapeltje in het NS-station leg gen. Net als Metro en Spits. Die worden ook goed gelezen." Marinissen runt al enige jaren het drukwerkbedrijf Publish ing Support Press in Koudeker- ke. Daarvoor werkte hij op de grafische afdeling van de Pro vinciale Zeeuwse Courant. „Een krant j e maken is het mooi ste wat er is. Ik wil me weer be zig houden met het verspreiden van nieuws en informatie." Het blad wordt voor het groot ste deel in Koudekerke ge maakt. Het drukwerk gebeurt in Enschede bij Tubantia. Met Tu- bantia doet Marinissen al lan ger zaken. Hij zegt dat er drie journalisten mee gaan werken aan De Tijding. „Dat zijn (oud)- PZC'ers. Ze worden onder steund door freelancers. Ik maak nog niet bekend wie het zijn." Hij durft de concurrentie aan te gaan met de Faam. „Soriy hoor, maar de Faam laat veel kansen liggen. Dat blad doet niets met nieuws van verenigingen, stich tingen, organisaties. Het ker- kennieuws is ook mager. Waai en wanneer kan ik een kaarsje opsteken? Evenmin weet ik wel ke wegen op Walcheren afgeslo ten zijn voor verkeer. Begrijp me goed: we zijn géén PZC. Maar wie weet, misschien komen we ooit zo ver." Hij verwacht ook veel nieuws uit de dorpen. „Dorpsraden die boos zijn op overheden. We brengen enkele grote reporta ges, maar verder brengen we veel korte berichten. Het wordt een mooi, speels, gemakkelijk leesbaar product. Het is erop of eronder voor Ma rinissen. „Het risico is groot. Als het misgaat, moet ik gaan vis sen. Dan is het voorlopig over en uit. Maar de club is goed en ge motiveerd. De kans is ook reëel dat we de informatiepagina's van de gemeenten kunnen krij gen. Verder hebben we al een aantal klanten gevonden die in ons blad willen adverteren." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het Middel burgse stadhuis is weer bij de tijd. Gisteren is de gerestaureer de zonnewijzer terug op het dak gezet. De bijna driehonderd jaar oude wijzer is ontdaan van rotte onderdelen en opnieuw in de verf gezet. VLISSINGEN - Een draineer machine met een gewicht van ongeveer 28 ton is gister ochtend omstreeks acht uur op de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissingen van een vrachtwa gen gevallen. De machine stond op metalen rupsbanden op een stalen aan hanger. In een bocht ging de vracht schuiven, waardoor de machine in de berm van de weg terecht kwam. De draineerma chine kon weer op de dieplader gereden worden. Tegen half tien is de weg weer vrijgegeven. Het verkeer werd tot die tijd omge leid. Het gevaarte, bijna drie meter breed en vierenhalve meter hoog, is in de gemeentelijke schilderswerkplaats eerst hele maal schoongespoten. Na twee weken kon de schade worden opgenomen. Een deel van de omlijsting was verrot, het hout snijwerk was in slechte staat. Met behulp van mallen zijn gip sen afdrukken van het houtsnij werk gemaakt. Het bronzen wa pen van Middelburg, bovenop de zonnewijzer is opnieuw ge schilderd. Bovendien zijn de kroon en de poten van de ade laar, en de toren op zijn borst van nieuw bladgoud voorzien. De zonnewijzer stond van 1728 tot 1910 op de topgevel van het stadhuis. Daarna is de wijzer verhuisd naar de zuidgevel van de technische school. In 1995 is de zonnewijzer op de oorspron kelijke plaats op het dak van het stadhuis terug geplaatst. De tekst op de zonnewijzer, Praetereunt et imputantur - ze gaan voorbij en worden in reke ning gebracht - is een variant op een citaat van de Romeinse dichter Martialis. De opgekalefaterde wijzer wordt weer op zijn plek gehe sen. foto Ruben Oreel jniuNadia Berkelder SBDDELBURG - Het gebied |ussen het Hofplein, de Wage- naarstraat en de Bogardstaat in Middelburg wordt 's avonds af gesloten. Omwonenden klagen jl jaren over geluidsoverlast en ,,emielingen. De gemeente neemt nu, net als eerder op het Abdijplein, maatregelen. Het is soms tot zeven uur ïmorgens een kabaal", zegt H. Overduin van de bewoners- vereniging 'De 28e wijk'. „We hebben het probleem al lang ge leden aangekaart, maar het was voor de gemeente moeilijk om uit te zoeken of het terrein wel afgesloten kon worden." Het hofje is bereikbaar door drie poortjes. Doordat het niet in het zicht ligt, is sociale con- tmle lastig. „Het is de ideale hangplek", aldus buurtbewoner IMatze. „Er is een grasveld, er staan bankjes en er is een speel toestel. Het lawaai gaat tot diep in de nacht door. Als dat avond aan avond doorgaat, word je er De verrichtingen van de scholieren worden scherp in de gaten gehouden. foto Ruben Oreel door Anita Janse MIDDELBURG - Fietsers in felle oranje hesjes geven woens dag de binnenstad van Middel burg een vrolij k tint j e. Kinderen van basisscholen uit de omge ving leggen daar hun verkeers examen af. Rijden door rood licht? De strafpunten worden genoteerd. Moeilijk? Welnee! Kinderen van basisschool Joos van Laren uit Arnemuiden zijn het er over eens, het verkeersexamen is een koud kunstje. Een conclusie die een beetje bevreemdt, want wie zijn oor te luisteren legt bij de kandidaten hoort dat de verha len over blunders niet van de lucht zijn. „Ik miste een route- wijzer en ging precies de ver keerde kant op", verhaalt een van de jongens. Zijn klasgeno ten barsten in lachen uit. „Nou ja, ik ben ook wel vergeten mijn hand uit te steken hoor," biecht de twaalfjarige Clarine Baaijens op. „Af en toe zit je toch wel te twijfelen." Haar klasgenoot Anton van Belzen vult aan: „Je had ook een stuk waar je helemaal niet mocht fietsen. Daar stond een bord verboden toegang, ook voor fietsers. Ik zag het nog net op tijd." Inmiddels arriveert een nieuwe klas bij de brandweerkazerne, het startpunt van de rit. Een vrijwilliger deelt hesjes uit aan de kinderen. „Nummer 23, dat is het nummer van Van der Vaart, nu komt het goed", juicht een Ajax-fan. Niet te vroeg gejuicht, want zijn fiets moet nog gekeurd wor den en die rammelt wat. Het is maar een kleinigheidje, aldus een van de vrijwilligers. Na wat sleutelwerk mogen alle kandi daten aan het examen deelne men. Vrijwilligers van 3VO staan twee dagen achtereen paraat om het verkeersexamen in goe de banen te leiden.,We zien hier in twee dagen zo'n vierhonderd leerlingen", aldus Gerrit Hoef- kens, coördinator van de ver- keersexamens. De kinderen fietsen een route door de drukke binnenstad. Op enkele plaatsen langs de weg staan juryleden die beoordelen of de kinderen zich aan de verkeersregels houden. De jury is streng. Vergeten voor te sorteren? Dat levert de kandi daten twee strafpunten op. Rij den door rood licht zelfs drie. Om in aanmerking te komen voor het diploma moeten de kin deren onder de zes strafpunten zien te blijven. Het tellen van de punten duurt enkele dagen, pas dan weten de kinderen of ze ge slaagd zijn. MIDDELBURG - Greenpeace Nederland is door de Middel burgse politierechter voor dief stal en vernieling veroordeeld tot 5000 euro boete. Actievoer ders van de milieuorganisatie hadden 15 april vorig jaar in de Sloehaven van Vlissingen tro pisch hardhout van het Turkse schip Balaban gestolen. De ac tie was bedoeld om aandacht te vragen voor de bescherming van oerbossen en regenwouden. Een van de milieuactivisten was de zelfde dag te ver gegaan door een tros van een sleepboot van Multraship door te snijden om te belemmeren dat het schip kon aanleggen. Officier van Justitie i H. den Hartog had 10.000 euro boete geëist. De politierechter 1 halveerde' de boete. Advertentie Met het T-Mobile Beltegoedpakket ben je een jaar lang verzekerd van elke maand zeer voordelige belminuten. Erzijn 3 verschillende pakketten, met een voordeel dat kan oplopen tot 35% gratis extra beltegoed! En als je meer beltegoed nodig hebt, dan kun je dit heel eenvoudig opwaarderen met losse beltegoedbonnen die je vrijwel overal al vanaf €10,- kunt kopen. Wil je meer weten, ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op www.t-mobile.nl voor de actievoorwaarden of bel 0800-7123. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13