PZC Blair en Ahern niet tevreden over ontwapeningsplan IRA Servië-Montenegro versimpelt uitlevering aan VN-tribunaal Regeringspartij lijkt verkiezingen Nigeria te gaan winnen 7 Zuid-Korea steltwegenkaartop om conflict op te lossen Zes lichtgewonden bij busbrand Wit-Russische president is weer welkom in de EU Hamas-leden krijgen 29 keer levenslang cel )oodstraf voor (legers aanslag consulaat VS tussenstop Paus in Rusland dinsdag 15 april 2003 Verlenging van vangstverbod in de Oostzee Tevreden Schietpartij op school in VS fvht.aet-unie nog nooit Vrijspraak Zelfbestuur Blair zou euro willen invoeren Zware aanklacht tegen Bashir Finland krijgt vrouwelijke premier Rover maakt er een spelletje van Aanslag op brug Kosovo opgeëist JERUZALEM - Vier mede- nlichtigen aan een van de bloe- Lte Palestijnse zelfmoord aanslagen op Israëlische burgers zijn gisteren veroor deeld tot ieder 29 keer levens lang. één keer voor ieder leven dat de aanslag heeft geëist. De aanslag vond vorig jaar plaats in het Park Hotel in de kustplaats Netanya, waar een nering van het joodse paasfeest bezig was. In reactie op de aan slag begon Israël een groot scheeps legeroffensief op de Westelijke Jordaanoever, waar bij onder meer het hoofdkwar tier van de Palestijnse leider Jasser Arafat in Ramallah werd belegerd. De vier, allen Hamas-leden, i de straf opgelegd van- de hulp die zij hebben en aan de dader van de aanslag, Abdel Baset Odeh. Zij zouden hem onderdak hebben verleend en van explosieven voorzien. Ook werden zij tot jog eens twintig jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens bet beramen van een ande re aanslag, die nooit is uitge voerd. De Israëlische premier Ariel Sharon zei gisteren dat inmid dels alle betrokkenen bij de aanslag in Netanya zijn opge spoord. Drie van hen zouden zijn omgekomen bij acties van bet Israëlische leger. AP BRUSSEL - Europees commis saris Fischler (Landbouw en Visserij) heeft het vangstverbod voor kabeljauw en schol in de Oostzee met anderhalve maand verlengd. De lage visstand noopt volgens Fischler tot deze noodmaatre- Sinds gisteren en tot en met 31 mei mogen trawlers meer vissen op kabeljauw ai schol. Eerder was al een verbod opgelegd voor de maan- lenjuni, juli en augustus. Daar- is het visseizoen pas leer geopend vanaf 1 septem- e ANP 1ARACHI - Een Pakistaanse ichtbank heeft gisteren twee tannen ter dood veroordeeld foor betrokkenheid bij de bom- anslagvorig jaar op het Ameri kaanse consulaat in Karachi, tee andere verdachten kregen ivenslange gevangenisstraf. Een vijfde verdachte werd vrij- gproken. Een auto volgeladen met explosieven ontplofte in j u- teorig jaar tijdens de ochtend- ipits voor het consulaat. Daar- loor kwamen twaalf Pakistani to-RTR/AFP/DPA Vredesplan in Korea-crisis van onze redactie buitenland SEOUL - Zuid-Korea heeft een 'wegenkaart' opgesteld die een einde kan maken aan de crisis rond bovenbuur Noord-Korea. Het plan is ingediend bij de Amerikaanse ambassadeur in Seoul, Thomas Hubbard. Seoul stelt voor dat Noord-Korea zijn omstreden nucleaire program ma bevriest in ruil voor de leve ring van energie. De term 'wegenkaart' is een ver wijzing naar het plan dat er ligt voor de oplossing van het con flict tussen Israël en de Palestij- nen. Noord- en Zuid-Korea gelden als aartsvijanden. De Koreaanse Oorlog (1950-1953) eindigde met een bestand. Een vredesakkoord is nooit gete kend. Pyongyang heeft recent een kernreactor opgestart omdat het zegt kernenergie nodig te hebben. De energiebehoefte is volgens het stalinistische land het directe gevolg van de ge staakte levering van Ameri kaanse olie. De VS stopten die levering nadat was gebleken dat Noord-Korea in weerwil van af spraken een clandestien kern programma had. Pyongyang stapte vervolgens uit het ver drag dat de verspreiding van kernwapens verbiedt. VN-wa- peninspecteurs werd de deur gewezen. De Amerikaanse president Bush reageerde zondag tevre den op de 'goede vooruitgang' die er afgelopen weekeinde in het conflict over het omstreden Noord-Koreaanse nucleaire programma is geboekt. Noord- Korea gaf zaterdag namelijk voor het eerst aan bereid te zijn tot de multilaterale dialoog waarom de Verenigde Staten heeft gevraagd. Als de VS bereid zijn tot een 'moedige ommezwaai' en zich niet meer zo vijandig opstellen, houdt Noord-Korea niet vast aan een bepaalde vorm van dialoog, deelde het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Pyongyang mee. Tot dusver wilde de communistische staat directe gesprekken met de Verenigde Staten. De VS wil len bij de gesprekken echter ook Rusland, China, Zuid-Ko rea en Japan betrekken. Noord- Korea heeft de VS er de afgelo pen tijd herhaaldelijk van be schuldigd na de Irak-oorlog een invasie te willen uitvoeren in de noordelijke helft van het Koreaanse schiereiland. De VS heeft die beschuldigingen altijd van de hand gewezen. Washing ton benadrukt een diplomatie ke oplossing na te streven. Volgens de Zuid-Koreaanse nationale veiligheidsadviseur heeft de oorlog in Irak geleid tot meer 'flexibiliteit' in het Noord-Koreaanse standpunt. RTR/ANP Zuid-Koreaanse troepen komen terug van een oefening nabij de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea, Imjingak. foto Greg Baker/AP NEW ORLEANS - Een man heeft gisteren op een middelba re school in New Orleans, in de Amerikaanse staat Louisiana, vier leerlingen neergeschoten. Een van hen werd dodelijk ge troffen; de overige drie raakten lichtgewond. AP jMonze redactie buitenland BELGRADO - Het parlement Servië-Montenegro heeft jsteren een wetswijziging Afgevoerd die de uitlevering j'fgemakkelijkt van door het K?')slavië-Tribunaal gezoch- 'l personen. %vaardigden schrapten een ud de wet waardoor perso- genoemd in nieuwe aan reiken van het VN-hof kun- worden uitgeleverd. aPeorginele wetstekst van af- 8 open jaar waren alleen regels Wnomen over mensen tegen 0 reeds een aanklacht was "gevaardigd door de aankla- van het tribunaal in Den J-.AUeen de ultranationa- nin net parlement stemden teSen het schrappen f® Paragraaf 39. - Paus Jo- eentn usllmaakt wellicht ina ,!fetnSt0p «"Rusland als hij "MusMongolië bezoekt. A b™nnen in het Vati- ïezpoH 'e maandag hebben sta 'S 6r no§ definitief be- ^fdvanTT Het huidi§e keJUui de Rooms-Katholie- Hp c Rusland en daar- Volgens minister van Buiten landse Zaken Svilanovic han gen er 'zes of zeven' nieuwe aanklachten in de lucht tegen verdachten die zich in Servië- Montenegro zouden ophouden. „Het Haagse tribunaal is be zig met 35 onderzoeken waar van enkele tegen onze bur gers aldus de bewindsman gis teren. De verdediging van de Bosni sche Serviër Milomir Stakic heeft gisteren voor het Joego- slavië-Tribunaal vrijspraak ge- eist op alle punten van de aanklacht. De VN-aanklagers hadden vrijdag levenslang ge- eist wegens onder meer genoci de (volkenmoord). Volgens de aanklacht tegen de nu 41-jarige Stakic was hij als burgemeester en president van de zogenoemde lokale crisisstaf de hoogste civiele autoriteit in het gebied Prijedor in de lente van 1992. In opdracht van het burgerbestuur richtten de loka le autoriteiten onder meer de beruchte kampen Omarska, Ke- raterm en Trnopolje opaldus de aanklagers. In die kampen werd gemoord, gemarteld en ver kracht. Op last van Stakic en zijn on dergeschikten, onder wie de door de aanklagers als moord dadig omschreven politiechef Drljaca, sloten politie en leger vele duizenden mensen op in die 'opvangcentra', zo hadden de aanklagers betoogd. Volgens de verdediging had Stakic echter geen gezag over Drljaca en de kampen. DPA/ANP door Louis Burgers LONDEN - De Britse en Ierse premiers, Tony Blair en Bertie Ahern, zijn nog ontevreden over het nieuwe ontwapeningsvoor stel van het verboden Ierse Re publikeinse Leger (IRA). Na een lang telefoongesprek hebben zij de katholieke IRA opgeroepen meer duidelijkheid te geven over de voorgenomen ontwape ning en het aanvaarden van de vrede. De IRA beschikt over grote voorraden illegale wapens. Elk vredesplan voor Noord-Ierland staat of valt met de verdere ont wapening van de separatisten. De twee premiers vinden dat de IRA nog steeds onvoldoende doet om het vredesproces weer op gang te brengen. Tot woede van Blair en Ahern weigerde de IRA nog afgelopen week in te gaan op de oproep tot ontwape ning. Dat leidde weer tot het mislukken van de topontmoe ting van Blair en Ahern in Bel fast. Bij die gelegenheid wil den beide regeringsleiders hun vredesplan presenteren. Dat is nu voor onbepaalde tijd uit gesteld. De nieuwe verklaring van de IRA wordt door beiden wél gezien als een stap voor waarts. De weigering van de IRA leidde in het weekeinde ook tot een woedende reactie uit Washing ton. Het Witte Huis liet weten dat president Bush vorige week niet voor niets naar Noord-Ier- land was afgereisd. Voor zijn reis had hij harde toezeggingen dat de IRA zou komen met een ontwapeningsinitiatief. Centraal in het plan van Groot- Brittannië en Ierland staat het herstel van het zelfbestuur in Noord-Ierland. Ook wordt het doorgaan van de regionale ver kiezingen in mei geregeld. Ul ster staat sinds oktober weer onder direct bestuur van Lon den na een politieke crisis in de provincie. De IRA maakte giste ren bekend dat het nieuwe voor stel elementen bevat over ont wapening, de wapenstilstand en de opheffing van de eigen orga nisatie. Het moet uiteindelijk leiden tot vrede. Ondertussen is gebleken dat de leiders van Sinn Fein, de poli tieke arm van de IRA, een ont moeting hebben gehad met oud premier en leider van de protes tante Unionisten, David Trim ble. Ook de speciale afgezant van president Bush, Richard Haass voerde gisteren gesprek ken met Noord-Ierse parlemen tariërs. Volgens voorzitter Mitchel McLaughlin van Sinn Fein is het onwaarschijnlijk dat de IRA eenzijdig zal aankondigen dat de oorlog in Noord-Ierland voorbij is. Hij zei gisteren dat zo'n bekendmaking pas moge- WAASMUNSTER - De verkoolde resten van de Nederlandse touringcar, die gistermorgen in Bel gië in de brand is gevlogen. Een groep van 101 scholieren van het ROC Leiden heeft gistermor gen op tijd kunnen ontsnappen. Volgens de Vlaamse tv waren er wel vijf lichtgewonden onder de tieners. Ook raakte een van de docenten bij het ongeval lichtgewond. De bus vloog in brand na dat een bestelwagen er achterop was gereden. De chauffeur van die wagen is overleden. Het onge luk gebeurde rond negen uur op de E17 tussen Antwerpen en Gent, ter hoogte van Sint-Niklaas. Daar stonden de twee bussen die de leerlingen naar Parijs zouden vervoeren, stil op de vlucht strook wegens een technisch defect. De leerlingen van het ROC Leiden, van de afde ling Toerisme, waren op weg naar Parijs voor een studieweek. De werkweek is inmiddels afgelast. „We zijn vanmorgen allemaal zeer geschrokken en aan de andere kant allemaal opgelucht dat het nog zo goed is afgelopen", zo reageerde A. Mink, hoofd communicatie van de school. „Direct na het ongeval is ons noodplan in werking getreden en hebben we de ouders van de leerlingen - voorzover mogelijk - ingelicht. Verder hebben we drie infor matienummers ingesteld." Volgens Mink komen de lichtgewonden ook me teen mee terug. Hun verwondingen lopen uiteen van een gebroken neus, een gat in het hoofd tot nekklachten. foto EPA LONDEN - De Britse premier Blair zal zijn 'grote populari teit' na het einde van de oorlog in Irak gebruiken om de euro er door te drukken. Dit meldde gisteren het Britse boulevard blad The Sun. Blair zou zijn minister van Financiën Brown desnoods willen ontslaan als deze dwars zou liggen. Brown moet voor juni ant woorden op vijf 'eurotest-vragen'. Centraal staat daarbij of toetreding tot de Europese Monetaire Unie goed is voor werk gelegenheid en investeringsklimaat en of de economie flexi bel genoeg is om de invoering op te vangen. Als Brown hierop positief antwoordt, dan zou Blair hem wil len steunen in zijn ambities om premier te worden. ANP/AFP JAKARTA - De geestelijk leider van de Indonesische moslim terreurbeweging Jemaah Islamiyah, Abu Bakar Bashir, is gisteren aangeklaagd wegens hoogverraad. Bashir wordt verdacht van betrokkenheid bij een serie bom aanslagen op kerken op Java. Bovendien, aldus de aanklacht, wil Bashir de Indonesische regering omverwerpen. Bashir ontkent en stelt dat hij gebruikt wordt als zondebok omdat de politie er niet in geslaagd is de daders van een aantal aanslagen op te lossen. Jemaah Islamiyah wordt verdacht van de aanslag op Bali, waarbij meer dan tweehonderd mensen om het leven kwa men. Hoewel Bashir de geestelijk leider is van de beweging, wordt hij zelf niet verdacht van betrokkenheid. AP HELSINKI - In Finland staat een centrumlinkse regering op het punt van aantreden, voor het eerst in de geschiedenis ge leid door een vrouw, Anneli Jaatteenmaki van de Centrum partij. Finland heeft al een vrouwelijke president. De Centrumpartijdie na acht jaar oppositie bij de verkiezin gen van 16 maart 55 zetels behaalde, de Sociaal-Democraten van de huidige premier Paavo Lipponen, die op 53 zetels uit kwamen, en de Zweedse Volkspartij, de huidige coalitiepart ner van de Sociaal-Democraten die acht zetels behaalde, werden het gisteren eens over de nieuwe meerderheidscoali tie. AP SINGAPORE - Een overvaller in Singapore maakte gisteren van de beroving van een supermarkt bijna een komisch inter mezzo. Hij kocht een handdoek in de winkel, knoopte die om het ge laat en keerde na enkele minuten zogenaamd onherkenbaar terug bij de toonbank. Hij bedreigde de winkelbediende met een mes en eiste de inhoud van de kassa. De overvaller ver dween met 400 Singapore dollars (zo'n 225 euro). Drie uur later wilde de man de truc nog een keer uithalen bij een benzinestation, maar die mislukte. Het station verkocht namelijk geen handdoeken. DPA PRISTINA - Een bomaanslag op een spoorbrug in Kosovo, waarbij zaterdag zeker één persoon is omgekomen, is gisteren opgeëist door een Albanese groepering. Het 'Albanese Nationale Leger' zei op zijn internetpagina de aanslag te hebben gepleegd om 'alle verbindingen tussen de Albanese gebieden en Belgrado te verbreken'. De brug was deel van de spoorverbinding tussen Kosovo en Servië. AP lijk is wanneer de beide regerin gen hun concept voor een vredesregeling hebben gepubli ceerd. „Ik weet niet waar de re geringen mee komen, maar ik weet wel dat zij de Republikein se beweging in zijn totaliteit aanvaarden als een serieuze partij, die betrokken is bij het zoeken naar een oplossing." GPD van onze redactie buitenland LAGOS - Voorlopige resultaten van de parlementsverkiezingen in Nigeria wijzen op een over winning voor de regerende par tij van president Olusegun Oba- sanjo. De stembusgang van zaterdag ging gepaard met veel geweld, waarbij meer dan 25 mensen omkwamen. De verkiezingen zijn een be langrijke graadmeter voor Oba- sanjo, die het bij de presidents verkiezingen van volgende week moet opnemen tegen ne gentien kandidaten. Obasanjo's partij veroverde volgens de eer ste uitslagen 69 zetels in het Huis van Afgevaardigden, vier oppositiepartijen delen er voor lopig 54. In de Senaat kaapte de regeringspartij 23 zetels weg, tegen elf voor de oppositie. On geveer drieduizend kandidaten deden een gooi naar de 360 ze tels in het Huis van Afgevaar digden en 109 zetels in de Se naat. In de zuidelijk Nigerdelta werd de stembusgang ernstig ver stoord door gevechten tussen politieke rivalen uit verschil lende stammen. Volgens waar nemers kwamen daarbij minstens 25 mensen om en ont vluchtten honderden hun hui zen in de olierijke regio. Er werd bovendien een aantal stembus sen gestolen, waardoor in som mige districten opnieuw moet worden gestemd. In veel districten verliep het stemmen echter rustig. Waarne mers van de Commonwealth Observer Group zeiden tevre den te zijn over het verloop van de stembusgang, waar minder onlusten aan te pas kwamen dan zij hadden verwacht. De proble men bleven beperkt tot een tekort aan stembiljetten op sommige plaatsen, lange wachtrijen, en bij een aantal stembureaus een gebrek aan privacy. In Anambra, waar te weinig stembiljetten voorradig waren, zal morgen opnieuw worden gestemd. Volgens het Internationaal Re publikeins Instituut, de organi satie voor buitenlandse ontwik keling van de Amerikaanse Republikeinse partij, echter, meldden hun waarnemers 'ern stige fouten' bij het tellen van de stemmen. Een 'aanzienlijk' aantal Nigerianen kreeg boven dien niet de kans te stemmen of werd daartoe ontmoedigd, stel de het instituut. AP door Heieen Paalvast LUXEMBURG - Hoewel de mensenrechtensituatie in zijn land nog steeds te denken geeft, is president Loekasjenko van Wit-Rusland weer welkom in de Europese Unie. De Europese ministers van Buitenlandse Za ken besloten gisteren volgens diplomaten het inreisverbod dat zij vorig najaar instelden, in te trekken. Dat maakt de weg vrij voor Loekasjenko's deelname aan de EU-toetredingstop van morgen in Athene, al staat hij niet op de lijst van genodigden. Wit-Rus- land is een directe buur van de EU zodra Polen en Litouwen in mei 2004 lidstaat worden. Een half jaar geleden waren de ministers de slechte staat van dienst van Loekasjenko zo zat, dat zij een visumban afkondig den. De druppel die de emmer deed overlopen, was de ge dwongen sluiting van de missie van de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (OVSE) in de hoofdstad Minsk. Begin dit jaar ging de missie weer open. Niettemin hekelen de EU-ministers de almaar ver slechterende situatie op het ge bied van de mensenrechten. De schendingen staan 'haaks' op de Europese democratische nor men. De EU-ministers besloten ver der de bestaande sancties tegen Myanmar, het voormalige Bur ma met een jaar te verlengen. Het gaat maar mondjesmaat be ter in het land. Positief is het op heffen van het huisarrest van oppositieleidster Aung San Suu Kyi, maar de Unie roept het mi litaire bewind op een echte poli tieke dialoog te beginnen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7