PZC Raadslid Sluis roept op tot soberheid Respijt voor leilinden Rampenplan mag geen loze kreet zijn Terneuzen blaast maritiem toerisme nieuw leven in 15 Bezwaarmakers tegen verhuizing koffieshop opnieuw gehoord agenda bij riader inzien dinsdag 15 april 2003 PvdA kiest voor mannelijke kandidaten gedeputeerden F waar verkeer Sas nog ver Westkade Cbust0SeWe9l° «BOaavlissingen ï.°„!18) 484000 Schadeclaims !v Drie provincies Euregio tekenen protocol Eenduidig Geruststelling Geld voor torenspits Ossenisse Kinderboerderij krijgt subsidie Nieuwe directeur scholen De Linie Clingse visclub koopt water aan Parels Overtuigen Lentemarkt in de Blide ijnnrRené van Stee SLUIS - Als het aan raadslid L. Baarends van de fractie Dorpsbelangen Toerisme ligt, legt wethouder L. Wille op donderdag 21 mei niet de eerste steen voor het multifunctio neel centrum (mfc) aan de sportvelden in Sluis. Hij noemt het meer dan bela chelijk dat een dergelijke geld- verslindende plechtigheid plaatsvindt nadat vertegen woordigers van de voormalige gemeente Sluis-Aardenburg al eerder de eerste spade de grond inpriemden en met een graaf machine de eerste grond ver zetten. „Gezien de financiële tekorten die als gevolg van de bouw van het mfc dreigen te ontstaan, lijkt enige soberheid op dit gebied mij zeker op zijn plaats. Iedereen heeft tegen woordig zijn mond vol over be zuinigen en het stellen van prioriteiten en kaders door de gemeenteraad. Volgens mij is het is niet meer dan logisch dat ook de gemeente Sluis in deze sombere tijden de tering naar de nering zet", aldus Baarends. Wethouder L. Wille verklaart dat de eerste steenlegging hoe dan ook doorgaat. „De komst van het mfc is uitermate be langrijk voor Sluis. Het lijkt mij dan juist ongepast om zo'n moment ongemerkt voorbij te laten gaan", verklaart Wille. De wethouder deelt de zorgen van Baarends over de over schrijding van het budget dat oorspronkelijk 5.474.000 eu ro bedroeg. Door het verval len van bezuinigingen, onze kerheid over de verkrijging van subsidies en meerkosten van archeologisch onderzoek wordt het gebouw 418.000 euro duurder. De gemeenteraad van Sluis besluit tijdens de raads vergadering van donderdag 24 april over een aanvullend kre diet. IIIDDELBURG - De PvdA- iactie in de nieuwe Staten van Zeeland is verdeeld over haar jandidaten voor het dagelijks irovinciebestuur. G. de Kok en Kramer kregen gisteravond ieven van de tien stemmen. De jrie vrouwen in fractie, M. de ïoster, M. Luijendijk-Bergwerf ®M. Ie Roy, vonden dat de laat- itegedeputeerde moet worden. fractievoorzitter P. Holtring rilde na afloop van de vergade- ing niets zeggen over de stem- jerhouding. Hij zei slechts dat ie fractie koos voor De Kok en iramer als gedeputeerden. ieRoy toonde zich mededeelza- ner. Ze sprak er haar teleurstel- ing over uit dat een groot deel ran de fractie de oren heef t laten langen naar de opvattingen van le kandidaatstellingscommis- iie en het gewestelijk bestuur, lie hebben bepaald dat De Kok 31 Kramer de kandidaten voor iet dagelijks provinciebestuur jjn.LeRoy: „De keus van de ge- leputeerden hoort aan de frac- ie te zijn. Daar zitten helaas reinig vrije geesten in. laar kandidatuur voor de func- ievan gedeputeerde heeft vol- jens Le Roy niets te maken met lebreuk tussen het CDA en de MA in de kabinetsformatie, ij deelname van de PvdA aan e regering zou Le Roy in de reede Kamer zijn gekomen mde plaats in te nemen van een artijgenoot die zou doorschui- n naar het kabinet. Le Roy: Ir is geen sprake van dat ik me ineens sterk zou maken voor npost inhet dagelijks provin- cbestuur. Ik heb me daar al or aangemeld voordat de ka- netsformatie stukliep. &S VAN GENT - De maatregel in vrachtverkeer overdag te reren van de Westkade in Sas ian Gent gaat voorlopig de ijs- tast in. Dat zegt wethouder J. van Schaik (Verkeer) van de ge vente Terneuzen na overleg tttde afdeling Kanaalzone van le Brabants-Zeeuwse Werkge- Wskring (BZW). Het centrum ran Sas van Gent is daarmee nog niet af van de overlast door let zware verkeer. Het gemeen tebestuur van de voormalige ge rente Sas van Gent ondernam eind vorig jaarnet voor de sa menvoeging met de gemeenten "erneuzen en Axel, nog een po- Pig om de zware transporten te leiden via de bruggen bij Sas van Gent en Zelzate. Dat is tietgelukt. De directies van Ce- War, Zuid-Chemie en een aan tal kleinere bedrijven maakten ®zwaar dat ze overdag geen ge- wik meer konden maken van Ja belangrijkste doorgaande 'egdoor Sas. ;'°'gens Van Schaik wil de ge mote aan de hand van een Wkeersonderzoek een structu- weoplossing bedenken. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 «0 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 bx: (0115) 645742 E'Hail: redtern@pzc.nl (chef)VVan ^rem'-,er9he WoutBareman ™Vmondde Frel jané Hoonhorst «ené van Stee r|ts Bakker (sport) Postbus 62 4560 AB HULST Teh (0114) 372776 p :(0114) 372771 mai': redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE a*' (0118) 470102 rTla|!' redactie@pzc.nl 'NTERNET *«w,pzc.nl t'Oiail: web@pZc.n| Checkpoint nog niet weg door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Bezwaar- en Beroepscommissie van de ge meente Terneuzen hoorde giste ren de bezwaren van enkele bin nenstadbewoners tegen de verhuizing van koffieshop Checkpoint. Burgemeester en wethouders moeten de inge brachte bezwaren en argumen ten meenemen bij het besluit over de verder te volgen ver- huisprocedure. Het dagelijks bestuur van de ge meente oordeelde eerder dat bezwaren tegen de bouwver gunning er niet meer toe deden, omdat intussen een nieuw be stemmingsplan Arsenaal van kracht was. De bestuursrechter oordeelde enkele weken geleden echter dat de door de gemeente afgegeven en door de provincie gefiatteerde bouwvergunning niet klopt. De afmetingen van de te bouwen koffieshop stro ken niet met de vergunning en daar kan de gemeente niet zo maar aan voorbijgaan, aldus de Middelburgse rechter. Aange zien de bouwvergunning niet aan de regels voldoet, mochten de bewoners, en hun raadsman, hun bezwaren tegen perman- tente vestiging van een koffie shop in de Westkolkstraat in een besloten zitting nog eens toe lichten. Wethouder A. van Waes was gis teravond nog niet op de hoogte van de bevindingen van de Be- zwaar- en Beroepscommissie. Hij kon en wilde niet ingaan op de vraag of het college het plei dooi van de bezwaarmakers ho noreert. Mocht het college dat doen, dan moet de hele wijzi- gingsprocedure voor het Be stemmingsplan Arsenaal op nieuw worden gevoerd en dat zou betekenen dat de verhui zing van de koffieshop, de aan leg van een parkeergarage en de aankleding van het Theater plein voor de zoveelste keer op de lange baan terechtko men. Zowel de uitbater van de koffie shop als de exploitant van het Scheldetheater lieten onlangs doorschemeren in dat geval toch eens aan het indienen van schadeclaims te gaan denken. Van Waes verheelde niet dat het dagelijks bestuur van Terneu zen daar niet op zit te wachten. Maar hij wilde niet op zaken vooruit lopen. De gevolgde procedures voor het verlenen van de bouwver gunning, de wijziging van het bestemmingsplan en de uit spraak van de bestuursrechter worden momenteel bestudeerd, liet Van Waes weten. De wet houder spreekt de voorzichtige hoop uit dat de gemeente er nog deze maand in slaagt om de pat stelling rondom de invulling van het Theaterplein te door breken. SAS VAN GENT - De kap van drie lei linden aan de Zwartenhoek in Westdor- pe is door de gemeente Terneuzen voor alsnog uitgesteld. De gemeente wilde de bomen verwijderen omdat de ge zondheid van de linden te wensen over laat. Natuurbeschermings vereniging De Steltkluut protesteerde echter tegen afgifte van de kapvergunning voor de drie bomen, die zo'n vijftig jaar oud zijn. Volgens woordvoerder L. Calle van De Steltkluut hebben twee van de drie leilinden nog overlevingskansen. Vandaar het verzoek nog even te wach ten met de kap. Woordvoerster A. Bos man van de gemeente bevestigt dat de leilinden in ieder geval tot dit najaar blijven staan. „In het najaar bekijken we opnieuw wat er met de linden moet gebeuren." foto Wim Kooyman door Wout Bareman ZAFFELARE - De grensover schrijdende rampenbestrijding in de drie provincies van de Eu regio Scheldemond (Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland) wordt geperfectioneerd. Oude afspraken zijn geactualiseerd en uitgediept en ook alle moge lijke nieuwe ontwikkelingen zijn de afgelopen tijd onder de loep genomen. Gisteren wer den de verregaande afspraken tussen de provincies en de ge meenten officieel bekrachtigd tijdens een bijeenkomst in Zaf- felaere. Daar ondertekenden de gouver neurs R Breyne van West- Vlaanderen en HBalthazar van Oost-Vlaanderen en commissa ris der koningin, W. van Gelder, van Zeeland het Euregionaal Rampenprotocol Scheldemond. De burgemeesters of hun waar nemers deden hetzelfde met het Protocol Rampenbestrijding Grensgemeenten Scheldemond. Er werd ook een Handboek Eu- regionale Samenwerking Ram- penbesrtijding ten doop gehou den. In dat handboek zijn alle afspraken en richtlij nnen nader uitgewerkt; het is hét handvat voor bestuurders en hulpverle ners voor adequaat optreden bij calamiteiten. De protocollen en het handboek werden voorbereid door de Vak groep Veiligheid van de Euregio Scheldemond onder leiding van gouverneur Breyne en de Zeeuwse projectleider R. de Meyer. De protocollen, die gisteren in het Kasteel van Saffelaere wer den ondertekend, zijn de eerste in de hele Nederlands-Belgi sche grensstreek. Staatssecre taris R. Hessing van Binnen landse Zaken in een voorwoord in het handboek: „Mijn doel is dat de gemeenten langs de gehe le grens met België en Duitsland adequate afspraken maken over alarmering en informatievoor ziening en dat ze beschikken over grensoverschrijdende risi co-inventarisaties. Er moeten afgestemde rampenplannen worden vastgesteld en regelma tig grensoverschrijdende multi disciplinaire oefeningen wor den gehouden. Niet het be spreken van plannen maakt de samenleving veiliger, maar het realiseren van plannen." Het rampenprotocol moet functio neren als schakel tussen be staande rampenplannen van gemeenten en provincies. Gouverneur Balthazar bena drukte gisteren dat veiligheid en het gevoel van veiligheid niet stopt bij de grens. Daarom stre ven de drie Euregioprovincies naar een eenduidige efficiënte aanpak, die ook verwarring kan voorkomen. Balthazar: „Je moet elkaar eerst goed leren kennen, daarna goed met elkaar communiceren en vervolgens over en weer hulp verlenen. En ik kan niet genoeg benadrukken hoe belangrijk een goede com municatie is bij de bestrijding vaneen ramp." In dat verband haalde hij de gang van zaken aan bij een aan tal grote bedrijfsongevallen, die zich de afgelopen paar jaar voordeden in de Vlaamse Ka naalzone, niet ver van de Zeeuws-Vlaamse grens. „Hoe wel het volgens de richtlijnen misschien niet hoefde, wilden de Nederlanders tóch geïnfor meerd worden. Ze hadden ge lijk. Want juiste informatie stelt gerust. Daarom moeten we die goede communicatie blijvend op een voetstuk plaatsen." De Oost-Vlaamse gouverneur stelde niet ontevreden vast dat de 'burenhulp' de afgelopen ja ren al op de goede weg is. Z'n collega Breyne van West-Vlaan deren noemde rampenbestrij- dingsplanning 'bepaald geen bezigheidstherapie voor doem denkers', maar bittere nood zaak om de aanpak efficiënt op elkaar af te stemmen. Commis saris Van Gelder tenslotte: „Je kunt natuurlijk alles netjes op papier zetten, maar als de wil er niet uit, is het een loze kreet. En dat mag het niet zijn! STREEKACTIVITEITEN AXEL-Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten en jokeren; 14.00 uur: Party dan sen 55+; De Halle, 13.30 uur: Aerobics; 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; 19.30 uur: Paaswijding GOW BIERVLIET - Annelot ter Walle, 10.45- 11.30 uur: OSB gymnastiek voor oude ren; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café De Gouden Kroon, 14,00 uur: Kaar ten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Ouderen- zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en handwerken; HULST - Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; De Lieve, 9.00 uur: Computeren; 9.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Compute ren en biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten bieden en jokeren; 19.30 uur: Stijldan sen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek en zang koor; NIEUW-NAMEN - Café St. Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Kantklossen voor de jeugd en timmer- club voor jongens en meisjes vanaf 8 jaar; 19.30 uur: Houtbewerken voor vol wassenen; Bibliotheek, 10.00-12.OOuuren van 13.00 tot 15.00 uur: Peuter informatiebijeen komst; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur: SAV koersbal, sjoelen, kaarten en hand vaardigheden; Bibliotheek, 10.00 12.00 uur en van 13.00 tot 15.00 uur: Peuter informatiebijeen komst; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS Kaarten, canastacompetitie en biljarten heren; 19.30 uur: Cabaretgroep Bonte Avond Club; Sportzaal St. Antoniusschool, 19.00 uur: Showband De Zwaluw slagwerkgroep en streetdance; ST. JANSTEEN De Warande, 9.30 en 13.30 uur: Computeren; 9.30 uur: Bloem schikken; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Zangkoor; 19.30 uur: Bloemschikken Thuiszorg; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken,soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl- en lijndansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Vrouwen hobbyclub; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; WESTDORPE - Concordia, 13.00 uur: KBO koersbal; 19.30 uur: Harmonie Ei kels worden Bomen; Basisschool, 18.30 uur: Vertrek fiets in voor vastenactie; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; OSSENISSE - Voor de restauratie van de torenspits van de kerk in Ossenisse willen burgemeester en wethouders van Hulst een maximale subsidie van 75.000 euro beschikbaar stellen. Het college vindt een passende herbestemming en re novatie van het beeldbepalende kerkgebouw dringend nood zakelijk. Het is de bedoeling dat in de kerk een woning en een ruimte voor kleinschalige bedrijfsmatige activiteiten worden ingepast. Uit een kostenraming van een aannemingsbedrijf blijkt dat renovatie van de kerktoren ruim 133.000 euro kost. Door de raad van de voormalige gemeente Hontenisse is een subsidie van vijftig procent tot een maximum van 75.000 euro toege zegd. De raad van het nieuwe Hulst moet dit besluit bekrach tigen. Voordat tot uitkering van het bedrag wordt overgegaan, moet de restauratie eerst tot genoegen van de gemeente uitgevoerd zijn. Een flinke investering is nodig om van de kerk een wo ning te maken. Om de investering voor de ontwikkelaar betaalbaar te houden wil de gemeente als compensatie drie contingenten elders in de voormalige gemeente Hontenisse beschikbaar stellen. Met de opbrengst kan de renovatie van de kerk worden bekostigd. TERNEUZEN - De Stichting Kinderboerderij Terneuzen heeft gisteren van Haak Keukens uit Axel en makelaarskan toor Alten en van Hoeve uit Terneuzen respectievelijk 22 00 en 2500 euro gekregen. Deze bedragen hebben beide bedrijven ingezameld bij de recente opening van de nieuwe huisvesting. De stichting beheert de kinderboerderijen in Terneuzen en Clinge. Mensen met een verstandelijke beperking exploiteren beide boerderijen. HULST - C. Bos uit Driehuis is per 1 augustus benoemd tot al gemeen directeur van de Oost-Zeeuws-Vlaamse basisscholen stichting De Linie. De 53-jarige Bos is directeur van een school voor speciaal onderwijs met ruim 340 leerlingen en 65 medewerkers. Daarnaast heeft hij ruime ervaring met het managen van een grotere schoolorganisatie. Directeur R. van de Broecke van basisschool Heidepoort uit Heikant is aange steld als adjunct-directeur. Deze combineert het adjunct schap met zijn huidige functie. Van de Broecke draait al enke le j aren mee in de bestuurlijke en financiële organisatie van de Linie. Naast twaalf basisscholen leidt de stichting ook een praktijkschool en een school voor speciaal basisonderwijs. De ruim 1700 leerlingen krijgen onderwijs van 170 leraren. CLINGE - Visvereniging de Clingse Hengelaar uit Clinge krijgt er vanaf 1 mei drie visputten bijOmdat visclub Stich ting de Zandput uit Hulst te weinig actieve leden heeft om de viswateren te onderhouden, heeft de gemeente ze aangeboden aan de Clingse Hengelaar. De ruim vierhonderd leden mogen nu hun hengel ook uitgooien in Hulst op de Zandput, de Moer- schansvijver en de Moerschans put. Stichting de Zandput heeft nu geen visstek meer. De nog actieve leden - naar schat ting een twintigtal - gaan automatisch over naar de Clingse Hengelaars. Stichting de Zandput had al jaren te weinig vrij willigers om alle noodzakelijke werkzaamheden rond de vis wateren, zoals snoeien en opruimen van zwerfafval, te ver richten. De Clingse vereniging heeft nu vier visputten: de Zestigvoet- kreek, de Witte Bergen, De Weelkens en de Tournayputten. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De boekingen voor bezoekjes aan het Portaal van Vlaanderen in Terneuzen lopen vanaf dit seizoen weer via de VVV Zeeuws-VIaanderen. Die verandering en het opnieuw op poten zetten van de organisa tie moeten het aantal bezoekers aan de Terneuzense zeesluizen en het Kanaal van Gent naar Terneuzen weer boven de vijf duizend brengen. Vorig jaar maakten minder mensen een tochtje met een rondvaartboot over een kanaal en bezochten ook minder be langstellenden de kelder van de Basculebrug en de uitkijktoren bij de sluizen. Secretaris J. Lie- vens van de Stichting Portaal van Vlaanderen wijt die terug loop deels aan het aantal men sen dat de maritieme attracties van Terneuzen intussen kent en daarnaast aan het terugtreden van een vaste ploeg vrijwilli gers. Zo moest voorzitter P. Ger- reman, dé grote voortrekker van het Portaal, definitief om ge zondheidsredenen terugtreden. Na tien jaar moet het Portaal de bakens verzetten en het mari tieme toerisme nieuw leven in blazen. Tot een stormachtige toeloop hoeft dat overigens niet te leiden, meldde Lievens giste ren bij de presentatie van de nieuwe seizoensbrochure Toe ristisch Terneuzen 2003. „We willen wel graag aantrekkelijk blijven en zetten dan ook in op ruim vijfduizend bezoekers per jaar. Veel meer dan zevenen- halfduizend mensen kunnen we als stichting niet behappen. Ha venterreinen bezoeken kan bij voorbeeld alleen onder begelei ding op bepaalde tijdstippen. De groepen kunnen bovendien niet al te groot zijn", betoogde de stichtingssecretaris. De evenementenkalender in de brochure Toeristisch Terneuzen is door de herindeling dit jaar uitgebreider dan de voorgaande jaren. Ook de activiteiten in de voormalige gemeenten Sas van Gent en Axel zijn in het gidsje te vinden. Lievens: „Echt toeristi sche klappers hebben we ook in de nieuwe gemeente niet. Maar kleine parels als de watertoren van Axel, het onderaardse gan- genstelstel in Sas, het school museum én het Portaal van Vlaanderen in Terneuzen zijn de moeite van een bezoekje meer dan waard. Binnen de grenzen van de huidige gemeente Ter neuzen is altijd een leuk dagje uit samen te stellen." C. de Mol-Marcusse, die na een jaartje interim-bestuur in no vember vorig jaar de voorzit tershamer van Gerreman over nam, onderschreef die woorden. Ze haalde ook het oude plan voor een 'eigen rondvaartboot' voor het Portaal van Vlaande ren weer van stal. De Stad Ter neuzen van rederij Denick vol doet prima, maar een eigen schip is op elk moment beschik baar voor toeristische rond vaarten. De Mol riep burgemeester R. Barbé, die namens het college de eerste 'Toeristisch Terneuzen 2003' in ontvangst nam, om zijn collega-bestuurders te overtui gen van de voordelen van zo'n wervend toeristisch vaartuig. Een eigen schip kan nog meer dagjesmensen en verblijfstoe- risten wijzen op de drukke ma ritieme activiteiten en de prach tige waterstaatswerken en gebouwen, stelde de voorzitter. „Vanaf het water is de schoon heid van Terneuzen beter zicht baar." TERNEUZEN - Woonzorgcen trum de Blide houdt donderdag 15 mei de jaarlijkse lentemarkt aan de Alberdingk Thymstraat in Terneuzen. Er zijn die dag onder andere zelfgemaakte handwerkspul- len, bijenproducten en tuin beelden te koop. Er is een bloemenkraam met eenjarige tuinplantj es en er worden ver schillende soorten kamerplan ten verkocht. De markt is open van 13.30 tot 17.00 uur. In de krant van zaterdag 12 april werd abusievelijk gemeld dat op diezelfde dag een paaswake in de rooms-katholieke kerk in Schoon- dijke zou plaatsvinden. De paaswa ke is echter pas aanstaande zater dag (19 april).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47