11 En nu nog groeien Een leven met de CNV 24 uur per dag PvdA'er bekritiseert procedure voordracht raadsgriffier Sluis Autorally Hulst botst volgens waterschap met Duurzaam Veilig financiële erfenis valt nieuwe gemeente rauw op het dak Coulant zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 15 april 2003 ugrijpen toetes voor nilieudelicten Personeelslasten Schade Oostburgse zeventig jaar lid van bond Heb je vragen over je telefoon, abonnement of rekening? Onze klantenservice is altijd bereikbaar: 06 2867 0800. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl prange Plaquette Schending Pony's op hol Sas molensteen om nek Terneuzen HnnrConny van Gremberghe IERNEUZEN - De oude ge meente Sas van Gent blijkt een molensteen te zijn om de nek i>an het nieuwe Terneuzen. De jaarrekening 2002 van de oude kleine Kanaalzone-gemeente heeft het Terneuzense college anaangenaam verrast. Sas gaf vorig jaar 1,2 miljoen euro meer uit dan het bezat. Sevolg is dat de financiële situ- itievan het nieuwe Terneuzen - met een tekort van 0,8 miljoen :uro dit jaar toch al niet floris sant - er nog een beduidend stuk minder rooskleurig komt uit te den. De Terneuzense raad zal ioor de Sasse tekortkomingen ïadrukkelijk voor keuzes ko men te staan. De financieel deskundigen van ie drie oude gemeenten zijn in Terneuzen bezig met het afron- ienvan de jaarrekeningen over !002. Volgens de Terneuzense rethouder J. van Schaik van fi- ïanciën zijn de stukken zo goed ils af en komt de jaarbalans /oor Terneuzen uit op een nul lan weerszij den en speelt ook de ludegemeente Axel quitte. Sas /an Gent sluit het jaar af met ien tekort in de buurt van de 1,2 miljoen euro. Van Schaik heeft log geen zicht op de oorzaken lie het tekort hebben veroor- aakt. „Ik denk dat het oude :ollege van Sas van Gent op het lind van de zittingstermijn iets e veel initiatieven voor nieuw leleid (Vitaal Sas) heeft geno men, waarvoor eigenlijk geen jeld voorhanden was. Terneu- :enzette eind vorig jaar ook een iantal grote projecten in de stei lere, maar die (bioscoopplan, megasportcomplex) zijn wel ge lekt", zegt Van Schaik. lan Schaik hoopt dat de Sasse eleidsinitiatieven geen struc- ureel karakter hebben. „Als het im eenmalige uitgaven gaat, anis desqhade aan onze finan- iële huishouding nog wel te verzien, dan kunnen er nog wel HDDELBURG - Een 48-jarige lanuit Hengstdijkis gisteren in liddelburg veroordeeld tot 500 euro boete voor het in ge- reke blijven bij het verzorgen an zijn terrein. Bij de verdach- nverden op 28 mei stoffen aan- etroffen die schadelijk zijn oor het milieu. Ifficier van justitie L. Boogert oncludeerde dat de verdachte liet voldeed aan de milieu voor- chriften. De verdachte stelde lathij door de drukte een tekort ras geschoten. ioor een 51-jarige Axelaar gold lezelfde aanklacht. De ver lachte, die al eens eerder voor oortgelijke delicten was ver oordeeld, kreeg eveneens con- ormde eis een boete van 1500 'Uro opgelegd. Ook hij had in trijd met de milieuvoorschrif- enzijn bedrijf tussen maart en 15 mei vorig jaar niet goed on- lerhouden. „Ik heb geen geld het probleem op te lossen", 'ageerde de verdachte. zaken worden rechtgezet. Gaat het echter om structurele uitga ven, ja, dan zijn de rapen gaar en moeten we voor de jaren die ko men toch ingrijpende maatrege len nemen." Oud-wethouder P. Bertram (fi nanciën) van Sas van Gent is niet echt verrast door het tekort. „Voor Vitaal Sas zijn er midde len uitgetrokken die niet volle dig gedekt werden, dat klopt wel, maar dan spreken we niet over structurele gelden. De meeste meerkosten zijn gaan zitten in onze tijdelijke secreta ris, die - en ik heb daar diverse keren voor gewaarschuwd - veel te duur was. De raad wilde ech ter - met de herindeling in het verschiet - geen vaste kracht in huren, welnu, als je iemand op uurbasis betalen wil in een her indelingsproces, dan kost dat geld, veel geld", weet Bertram. Een andere kostbare kwestie stamt volgens Bertram nog uit het tijdperk Lonink. „Ik heb het dan over personeelslasten. Die zijn in Sas van Gent altij d veel te hoog geweest in vergelijking met andere gemeenten van de zelfde omvang. B en W wilden voor de herindeling een reorga nisatie doorvoeren om die per soneelslasten te drukken, maar toen de herindelingsoperatie in beeld kwam zei de toenmalig burgemeester - gesteund door de rest van het college en raad overigens - dat we het personeel niet konden confronteren met Aan de Langeweg in Axel wordt 30 hectare nieuw bos aangeplant. door Eugène Verstraeten AXEL - Het bijna dertig hectare grote nieuwe bos langs de Lan geweg bij Axel kan nu gaan groeien. Gisteren gingen de laatste bomen en struiken de grond in. In korte tijd zijn meer dan 40.000 struiken en 375 manshoge boompjes geplant. Het bos is aangelegd in op dracht van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) als compensatie voor de twintig hectare groen die verdween bij de uitbreiding van het naburige golfterrein op Smitschorre. De golfclub kreeg toestemming voor die uitbrei ding op voorwaarde dat elders vervangend groen zou komen. De club kon een twintig hectare groot perceel langs de Lange weg aankopen dat over was van de ruilverkaveling. In het land inrichtingsplan van de ruilver kaveling was aansluitend aan die grond ook nog eens een klei ne tien hectare aangewezen voor de aanleg van een stuk bos. Het gevolg is nu dat er een bijna dertig hectare groot bosgebied bij komt dat aansluit op het al bestaande Axelse Bos. Het was nog even onzeker of al het groen nog dit plantseizoen de grond in kon, omdat aanpa lende landbouwers bezwaar hadden ingediend tegen de aan leg van het bos. De boeren wa ren bang voor schade omdat de bomen teveel schaduw op de ak ker zouden werpen en teveel water aan de bodem zouden onttrekken. „We hebben daarop besloten de bomen op voldoen de afstand van de landbouw- percelen te plaatsen", zegt pro jectcoördinator K. Rongen van DLG. „Dus die bezwaren heb ben we kunnen wegnemen. En ook de vrees die er was voor mo gelijke belemmeringen bij even tuele toekomstige bedrijfsuit- breiding." Met behulp van een speciale machine is het bos nu razend snel ingeplant. „Dat gaat met hele rijen stuiken en bomen te gelijk", zegt Rongen. Het bos bestaat uit een flinke waterpar tij, een vochtig gedeelte, een droogbosen eenboomweide. De boomweide bestaat uit populie ren. De rest van het bos heeft een gevarieerde beplanting met on der andere wilgen, eiken, essen, elzen, hazelaren, beuken, lijs terbessen en een aantal soorten struiken en heesters. Volgens Rongen duurt het wel acht tot tien jaar voordat het ge bied een beetje op een bos gaat lijken. Het bos wordt al wel opengesteld voor het publiek. Er zijn schelpenpaden aange legd met een totale lengte van vier kilometer. Advertentie door Raymond de Frel OOSTBURG - Zeventig jaar lid van de CNV. Of toch niet? J. Geuze-van Helleman (87) uit Oostburg werd zaterdag in het zonnetje gezet, maar de eer komt eigenlijk hoofdzakelijk toe aan haar man, die in 1985 overleed. Na zijn overlijden zette me vrouw Geuze-van Helleman zijn lidmaatschap gewoon voort. „Mijn man is van 1945 tot 1985 voorzitter geweest van de afdeling West-Zeeuws-Vlaan- deren. Hij was vanaf 1933 lid van de vakbeweging. Eerst in Middelburg, maar op een gege ven moment verhuisden we vanwege zijn werk naar Oost burg. Hij was echt een bezig baasje. Voorzitter van de CNV, twintig jaar CDA-wethouder in Oostburg, twintig jaar in de Provinciale Staten, voorzitter van de christelijke MAVO/ ba sisschool in Oostburg, en zo kan ik nog wel even doorgaan. Na zijn dood heb ik gewoon ie dere maand het CNV-lidmaat- schap doorbetaald. Als een soort gewoonte. Mijn man zei immers altijd: alles wat christe lijk is, moet geld krijgen", ver telt ze. Afgelopen weekeinde kreeg ze een plaquette met oorkonde overhandigd op de plaats waar talloze CNV-vergaderingen hebben plaatsgevonden: haar woning aan de Stadhouder slaan. „Na de Tweede Wereld oorlog lag het meeste plat, dus vergaderden ze bij ons. Altijd zo'n twaalf man, het was hier J. Geuze-van Helleman uit Oostburg is 70 jaar lid van het CNV. foto Wim Kooyman net een vergaderkamer. Ik schonk dan koffie. Ik noemde mijzelf altijd het koffievrouw- tje. Tijdens de vergadering zat ik in de keuken. Of bij de buren. Ging ik af en toe even kijken of er nog koffie moest worden bij gevuld." Mevrouw Geuze-van Helleman zorgde dus tijdens de vergader uren voor de inwendige mens, maar haar hoofdtaak was toch de zorg voor de vier kinderen. „Om negen uur kwamen ze hier meestal binnen om te vergade ren. Dus voor die tijd moest de boel aan de kant zijn. Mijn man was altijd druk met allerlei za ken, terwijl ik helemaal geen nevenactiviteiten had. Ik had mijn gezin, daar had ik het druk genoeg mee. Het was wel altijd heel gezellig hoor. Het was een komen en gaan van mensen, er was altijd volk over de vloer. Na het overlijden van mijn man werd het hier een stuk stiller, maar na achttien jaar ben ik daaraan inmiddels wel ge wend." twee reorganisaties pal achter elkaar. Gevolg van dit besluit was dat we te lang met een te grote, te dure organisatie ge werkt hebben. Tijdens het her indelingsproces kwam daar bij dat we vrij veel tijdelijk perso neel in hebben moeten huren om de zaken draaiende te houden. Ook dat kostte extra geld", al dus Bertram. doorRenévan Stee SLUIS - De voordracht van Paul Claeys tot raadsgriffier van de gemeente Sluis is een po litieke benoeming die onder druk van de raadsfracties in de voormalige gemeente Sluis- Aardenburg tot stand is geko men. Dat zegt PvdA-raadslid J. Wielakker uit Breskens. Claeys is gekozen na een tweede selectieprocedure. De vorige procedure mislukte omdat de vertrouwenscommissie van fractievoorzitters in de toenma lige gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg er niet in slaagden tot een eenduidige voordracht te komen. Ook lek ten de namen van de beide kan didaten uit. Om die redenen werd uiteindelijk besloten de invulling van de vacature over te laten aan de nieuwe gemeen teraad. „Destijds staakten de stemmen. De twee Sluisse leden van de vertrouwenscommissie wilden Claeys (voormalig CDA-raads- lid in Sluis-Aardenburg en nu beleidsambtenaar van de ge meente Sluis) destijds per se als griffier, omdat zij vonden dat de topambtenaren uit Sluis-Aar denburg (onder wie Claeys) er in de nieuwe gemeente Sluis be kaaid van waren afgekomen. Dit ondanks het feit dat de an dere kandidaat (voormalig PvdA-wethouder Eric Kerck- haert van Terneuzen) beter uit het geschiktheidsonderzoek was gekomen", aldus Wielak ker. Als fractievoorzitter van de PvdA in Oostburg was hij lid van de oude selectiecommissie. Met de benoeming van Claeys zijn volgens Wielakker afspra ken uit het verleden geschon den. Na het mislukken van de eerste sollicitatieprocedure was overeengekomen dat zowel Claeys als Kerckhaert niet meer in aanmerking voor de functie zouden komen. Tot de verbazing en ergernis van Wielakker is de sollicitatie van Claeys er alsnog doorgeglipt omdat burgemees ter E. Brommet als voorzitter van de vertrouwenscommissie zou hebben verzuimd de afde ling personeelszaken van de ge meente Sluis hierover in te lich ten. Wethouder R. Leentfaar, die bij afwezigheid van Brommet de burgemeesterstaken waar neemt, weet niets van de eerder gemaakte afspraken. Ook stelt hij dat de benoeming van de griffier volledig een zaak is van de gemeenteraad. „Het enige dat ik ervan afweet is dat de pro cedure opnieuw is gestart. Ook lijkt het me logisch dat iedereen vrij is om op een dergelijke func tie te solliciteren", verklaart Leentfaar. Wegens het ontbreken van een unanieme voordracht vreest Wielakker een weinig vrucht bare samenwerking tussen Claeys en een aanzienlijk deel van de negentien raadsleden. Behalve de huidige fractievoor zitter J. Boogaard (uit Sluis) stemmen drie leden van de PvdA-fractie tijdens de raads vergadering van donderdag 24 april volgens Wielakker zo goed als zeker tegen de voordracht van Claeys. Fractie voorzitter C. Bolijn-Hertzber- ger van Dorpsbelangen Toe risme verklaart desgevraagd dat haar fractie (drie man sterk) waarschijnlijk ook niet akkoord gaat. BRUINISSE - Drie pony's van manege Aqua Delta bij Bruinis- se zijn zondagnamiddag losge broken en op de Rijksweg N59 terecht gekomen. De geschrok ken dieren liepen naast elkaar op de rijbaan. Een motorrijder ging voor de pony's rijden en wist ze zo aan de rechterkant van de weg de berm in te drijven. Daar konden ze even later door medewerkers van de manege worden gevan gen. foto Wim Kooyman De afrondende werkzaamheden bestaan onder andere uit het plaatsen van zitbankjes en picknicktafels. Als de inrich ting klaar is, draagt DLG het bos over aan Staatsbosbeheer en komt het beheer van de wa terpartij bij de gemeente Ter neuzen. Die wil namelijk recre atief gebruik van de waterplas mogelijk maken, onder andere door de aanleg van een steiger ten behoeve van kanovaarders. Verder komen er speelvoorzie- ningen. doorJan Jansen MIDDELBURG - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen kan het principieel niet maken mee te werken aan een autorally die vorig jaar een deelnemer het le ven kostte. Daarmee instemmen tast de geloofwaardigheid aan van de actie Duurzaam Veilig waaraan het waterschap ook een steentje bijdraagt. Die door gezworene F. Hame link van het waterschapsbe stuur uitgedragen opvatting stond gisteren voor de recht bank in Middelburg lijnrecht tegenover de visie van de ge meente Hulst. De gemeente gaf de organiserende Stichting Au tosport Nederland ontheffing voor de dertiende uitgave van het evenement op zaterdag 26 april in het Land van Hulst. „Een ontheffing verleen je bij wijze van uitzondering, en wel overwogen", voerde L. van de Walle namens de gemeente aan. Hij verbaasde zich dat het wa terschap, na jaren te hebben meegewerkt, nu ineens dwars ligt. De twee overheden troffen elkaar gisteren voor bestuurs rechter T. Damsteegt, die van daag uitspraak doet. Damsteegt was er niet van overtuigd dat hij in dit geval het beslissende oor deel moet vellen. ,,U heeft het immers zelf in de hand omdat u vergunning moet geven voor het gebruik van de wegen", hield hij Hamelink voor. Volgens het wa terschap prevaleert echter de ontheffing van de gemeente. „Bovendien, als wij geen ver gunning geven, staan we hier morgen weer. Dan gaat de ge meente in beroep", zei Hame link. Een geloofwaardig verkeersbe- i leid was gisteren zijn belang rijkste troef. „We hebben ook in voorgaande jaren nooit zonder slag of stoot meegewerkt." Daarnaast voerde hij proteste rende omwonenden op als me destanders. Van de Walle stelde er tegenover dat de rally grote promotiewaarde heeft voor Hulst. Vooral de horeca profi teert. Verder wees hij erop dat ook de gemeente Hulst bij draagt aan Duurzaam Veilig. Tenslotte beriep hij zich op de talrijke veiligheidsmaatregelen die de organisatie treft. Hij kreeg daarin bijval van raads man J. Verheijen van de organi serende stichting. „Alle knoop punten worden bewaakt, alle officials staan met elkaar in ver binding, brandweer en EHBO zijn er, de auto's hebben stalen constructies, speciale stoelen en gordels. Er wordt echt alles aan gedaan", zei Verheijen. Het do delijk ongeval van vorig jaar werd door zowel gemeente als stichting aangemerkt als een zeer ongelukkige samenloop van omstandigheden. Advertentie Noordzandstraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 Bij het vernieuwen van zijn parkeervergunning had die Vlissingse man nog een vraagje: of hij ook niet een ontheffing kon krijgen voor een parkeerplek in de straat achter zijn huis. „Heeft u daar een uitrit, garage, car port?", informeerde de par- keerbeambte. Een tikje bevreemd door de vraag, ontkende de Vlissin- ger. Had hij over die voorzie ningen beschikt, dan had hij ook geen ontheffing nodig. „Ik moet daar vanmiddag een paar kuub tuinhout uit laden en ik wil geen proble men", legde hij uit. Maar nee, de regelgeving voorzag niet in coulantie. In tegendeel. Hoogst geïnteres seerd keek de beambte de man aan en vroeg: Hoe laat ongeveer? Dan noteer ik het adres vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43