FZC Kabinet moet zeilen bijzetten om milieudoelen nog te halen GGD in Groningen meldt meer doden infectie verpleeghuis VOORDEEL 0.49 6.49 2.64 Vandalen terroriseren scheepvaart bij Utrecht Heide lijdt onder branden AID controleert extra op loslopend pluimvee Veiligheid winkelpand moet zwaarder wegen dan welstand Familiedrama in Lisse kost twee levens dinsdag 15 april 2003 Vergunningen T reinstremming rond Rotterdam ANWB verstrekt toeristische informatie via mobiele telefoon Kwart waterkokers ondeugdelijk Moeder doodde kind met drugs Zaak dodenrit op dijk voor rechter Medewerker reclassering ontslagen Man in invalidenwagen verdrinkt Sars Hollandse andijvie 500 gram Ch Kipfilet verpakt kilo, Cd Bretonse ham verpakt 200 gram en Nü een vollere tas voor minder geld van nn?e redactie binnenland UTRECHT - Binnenschippers zijn extra alert of zelfs bangals ze via het Amsterdam-Rijnka naal door Utrecht varen. Steeds vaker bekogelen vanda len schepen vanaf de wal met stenen, gooien ze voorwerpen als pallets of zakken cement van bruggen of maken ze de trossen van afgemeerde schepen los. Ook zijn schepen steeds vaker doelwit van inbrekers. Dat zeggen woordvoerders van Rijkswaterstaat en de schip persvereniging Koninklijke Schuttevaer. Volgens T. de Lange van Rijks waterstaat wordt het 'gewoon gevaarlijk' om over het Amster dam-Rijnkanaal te varen. „Vroeger kreeg je wel eens een paar kluiten aarde op je schip. Nu zijn het stenen, en dan niet van die kleintjes. Je moet er niet aan denken wat er gebeurt als een tanker met gevaarlijke stof fen stuurloos raakt omdat de schipper getroffen is." Volgens De Lange lopen de pro blemen het laatste jaar de spui gaten uit. De scheepvaartdienst van Rijkswaterstaat krijgt we kelijks meldingen. De Lange wijt het probleem voor een deel aan de bouw van twee nieuwe bruggen. „Iedereen kan daar gewoon op. Spullen om mee te gooien liggen voor het grijpen." Woordvoerders van het Korps Landelijke Politiediensten en de politie Utrecht kennen het probleem, maar zeggen weinig te kunnen doen. „Als we een boot in de buurt hebben, gebeurt het niet en als we op een melding afgaan zijn de daders al gevlogen", aldus een zegsman. ANP Gemeente kan juwelier helpen DEN HAAG - Minder bureau cratie en meer praktische op lossingen moeten juweliersza- ken veiliger maken. Zo moeten gemeenten bij een vergunnings aanvraag van een juwelier de veiligheid van een pand zwaar der laten wegen dan de wel stand. Vertegenwoordigers van juwelen zouden vlakbij de win kel moeten kunnen parkeren. Dat staat in het rapport 'Goud in veiligheid' van de Commissie Veiligheid Juweliersbranche. Het rapport is gisteren aan mi nister Donner van Justitie en minister Remkes van Binnen landse Zaken aangeboden. De bewindslieden onderschrijven de adviezen van de commissie. Het rapport wordt deze week naar de Tweede Kamer ge stuurd. De commissie is begin dit jaar ingesteld na een serie overvallen op juweliers. Vertegenwoordi gers van gemeenten, politie, de twee ministeries en de Fe deratie Goud en Zilver hebben onderzocht hoe de veiligheid in de juweliersbranche kan wor den vergroot. Het is vooral de gezamenlijke aanpak die het moet doen. Zowel juweliers als gemeenten moeten meer aandacht hebben voor de veiligheid van de zaak. Juweliers worden geadviseerd gezamenlijk parkeervergun- ningen aan te vragen voor de vertegenwoordiger die vlakbij de winkel moet kunnen parke ren. Einnenlandse Zaken zal ge meenten aansporen die vergun- LISSE - Een 41 - jarige vrouw uit Lisse is gisterochtend doodge schoten in haar woonplaats. Het incident gebeurde voor de ogen van ten minste twee kleine kin deren. Inhet begin van de middag vond de politie in een bosje, niet ver van de plaats van de schietpar tij, een nog onbekende dode man. De man is volgens de poli tie de vermoedelijke dader van de moord op de vrouw. De politie zegt overigens nog met te weten wie de man is en boe hij om het leven is gekomen. Welzegtzena onderzoek alle re den te hebben om een verband tussen de twee doden te trekken. De politie vermoedt dat het mo tief van de moord in de relatie ver ligt. De dader sloeg direct na het schietincident op de vlucht. Daarbij wist hij te ontsnappen aan de politie, die direct na de schietpartij een klopjacht inzet te met onder meer een helikop terenhonden. Den groep van twintig recher- cheurs onderzoekt beide mis siven. ANP ningen ook te verstrekken. Vei ligheid gaat voor alles. Liever een juwelier met lelijke rollui ken en camera's aan de gevel, dan een met een monumentaal geveltje dat past in de omge ving. Er bestaat veel onduide lijkheid over de inzet van came ra's in en rondom het bedrijf. De commissie beveelt de Federa tie Goud en Zilver aan om een beveiligingsstrategie voor de juweliersbranche op te stellen. Ieder juweliersbedrijf zou daar naast een eigen veiligheidsplan moeten hebben dat op die veiligheidsstrategie is geba seerd. Gemeenten moeten op hun beurt meer aandacht besteden aan panden met een hoog risico. Handvat daarvoor is de veilig heidsanalyse die onderdeel uit maakt van het lokaal veilig heidsbeleid. Om de heling van gestolen juwelen aan te pakken wordt geadviseerd niet alleen gestolen kunst op internet te plaatsen, maar ook horloges en juwelen. GPD WINTELRE - Een brandweerman doet zijn werk in het heidegebied Rouwven in Wintelre bij Eindhoven. Daar ging gistermiddag veertien hectare heide verloren. In het vlakbij gelegen Vessem stond ook een stuk hei in brand. De omvang daarvan was echter geringer. Waardoor de branden zijn ontstaan, is onduidelijk. Eerder op de dag kondigde de brandweer wegens de aanhoudende droogte alarmfase rood af voor de meeste Noord-Brabantse natuurgebieden. Gisteravond woedde brand in een heidegebied tussen Hilversum en Bussum. Volgens de politie stond ongeveer twee hectare in brand. foto Bert Jansen/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het lukt niet om het milieu in Nederland zo snel schoon te krijgen als het kabinet zou willen. Voor luchtverontrei niging, geluidsoverlast en vei ligheid moet het alle zeilen bij zetten om zijn doelen voor 2010 te halen, blijkt uit de Milieuba lans 2003, die het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) gisteren heeft gepresen teerd. Het wordt erg lastig omdat de overheid minder geld uittrekt voor het milieu. In 2005 is dat waarschijnlijk 1,3 procent van de rijksbegroting. In 2002 ging nog 1,5 procent van de begro ting naar het milieu. Dat bete kent dat de overheid het geld slimmer moet uitgeven, conclu deert het RIVM. Een groot probleem is het auto verkeer. Het wordt steeds druk ker op de weg en dat betekent meer broeikasgassen in de lucht, meer lawaai en meer ver zuring. Strengere Europese re gels zijn volgens het RIVM no dig om het tij te keren. Nederland heeft het binnen Eu ropa extra lastig, omdat het er het 'volst' is met mensen, indu strie, vee en transport. Toch lo pen mensen geen grotere risico's dan de gemiddelde Europeaan, omdat Nederland erg actief is om nadelige gevolgen van de drukte te beperken. Dat lukt niet bij de bodemvervuiling, het grondwater en de natuur, blijkt uit de Milieubalans. Vergeleken met de rest van Europa zitten daarin het meeste zuur, stikstof en fosfaat. Volgens een rapport van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ont wikkeling (Oeso), waarbij 29 in dustrielanden zijn aangesloten, is het milieu in Nederland zwaar onder druk komen te staan. De organisatie adviseert Nederland om een effectiever milieubeleid te voeren, en onder meer de kilometerheffing voor auto's en vrachtwagens in te voeren. Staatssecretaris Van Geel van UTRECHT - Het treinverkeer tussen Rotterdam-Lombardij- en en Dordrecht lag gisteren vrijwel de hele dag stil. Door een brand in twee kabel- goten werkten de seinen en wis sels niet en reden er op het druk ke traject bussen in plaats van treinen. Reizigers liepen flinke vertragingen op. ANP Milieubeheer zegt zich te her kennen in de conclusies van de Milieubalans en de Oeso. In een reactie pleit Van Geel voor in voering van een snelheidslimiet van tachtig kilometer per uur op ringwegen rond Utrecht en Am sterdam. Dit is al het geval op de A13 bij Overschie. Om luchtver vuiling en geluidsoverlast terug te dringen moeten auto's ook schonere motoren en verbeterde banden krijgen, en moet er vol gens de staatssecretaris 'fluis- terasfalt' worden aangelegd. Geluidsschermen zijn volgens Van Geel 'afschuwelijk lelijk en ook nog eens duur' en ziet hij als een laatste oplossing. De PvdA vindt het 'schandalig' dat Nederland niet voldoet aan veel milieudoelen, ook die waar internationale afspraken over zijn. Kamerlid Samsom is ech ter blij verrast over de ambitie van Van Geel. „Het is alleen gra tuit dat hij zijn maatregelen doorschuift naar een nieuw ka binet. Als de WD daarin komt, zal de realisatie ervan moeilijk worden." ANP KINDERDIJK - De ANWB be gint morgen met het verstrek ken van toeristische informatie via de mobiele telefoon. Bezoe kers van bezienswaardigheden kunnen telefonisch uitleg krij gen over de plaats die zij bezich tigen. Voorlopig wordt TouRRing al leen aangeboden in Kinderdijk. Als de proef succesvol is, over weegt de ANWB de dienst ook op andere locaties aan te bieden. Voor 35 eurocent per minuut krijgt de beller tekstfragmenten te horen over de plek die hij of zij bezoekt. Volgens een voorlichtster van de ANWB gaat het om een aanvul ling op reisgidsen en informa tiepanelen. In Kinderdijk staan vier infor matiepanelen met daarop een telefoonnummer en een code. Bezoekers die het nummer draaien en de code intoetsen, krijgen onder meer informatie over de negentien historische molens. De dienst wordt in meerdere ta len aangeboden. ANP ONTi'l'AV NOU lo<_H van onze redactie binnenland KERKRADE - De Algemene Inspectiedienst AID van het ministerie van Landbouw gaat vandaag en morgen extra controles uitvoeren om te zien wie nog pluimvee buiten heeft lopen. Er zouden in de toe- zichtsgebieden voor de vogel pest nog te veel kippen en an dere pluimveesoorten buiten rond lopen, zo meldde de AID gisteren. Rond de toezichtsgebieden Gelderse Vallei - Beneden- Leeuwen en Nederweert zijn zogeheten ophokgebieden in gesteld. Daarbinnen is het, net als in de toezichtsgebieden zelf, verplicht vogelpest-ge- voelige dieren 'op te hokken', oftewel binnen te houden in stal of hok. Zo'n hok moet ook nog aan be paalde eisen voldoen. Er moet minstens een dak of afdekking op het hok aanwezig zijn en het gaas moet voldoende fijn mazig zijn om contact met vo gels van buiten te voorkomen. Vooral particulieren blijken vaak nog hobbypluimvee bui ten te laten. „De ziekte maakt geen onderscheid tussen hob- bymatig of bedrijfsmatig ge houden vogels", zegt een woordvoerder van de AID. Als de dienst zo'n hobbyist be trapt op loslopend pluimvee, krijgt die een boete van 990 eu ro per overtreding. De vogelpest brengt de zoge naamde pakstations van eie ren in de problemen. De aan voer vanuit de legbedrijven neemt met 40 tot 50 procent af, zegt T. Van Dijk, voorzitter van de Nederlandse organisatie van eierhandelaren (Aneyei). De cijfers zijn berekend door het Productschap Vee, Vlees en Eieren (PVE). De eierenaanvoer wordt ver stoord door het leegruimen van alle kippenbedrijven in de Gelderse Vallei en het afslui ten van Limburg. „Als de vo gelpest nu snel onder controle is, zullen de problemen nog minimaal een halfjaar aan houden", voorspelt Van Dijk. „Blijft het virus langer door woekeren dan loopt dat op tot ruim een jaar. Er gaan zeker ontslagen vallen bij de paksta tions en in de verwerkende in dustrie." De consument ondervindt mo menteel weinig hinder van de problemen. Volgens het Cen traal Bureau Levensmidde lenhandel hoeft met Pasen "niemand zonder eieren te zit ten. ANP DEN HAAG - Veel elektrische waterkokers deugen niet. Daardoor bestaat het gevaar van ernstige brandwonden bij de gebruikers. Dat blijkt uit een rapport van de Keurings dienst van Waren. De dienst onderzocht 42 waterkokers van 34 verschillende merken. Tien toestellen (24 procent) schoten tekort op het ge bied van veiligheid. Negen leveranciers kregen een boete of waarschuwing. Het onderzoek leert dat water uit onverwachte openingen kan ontsnappen als men een koker schuin houdt. In Neder land gebeuren jaarlijks ongeveer 120 ongevallen met water kokers. ANP WORMERVEER - Een 44-jarige inwoonster van Wormerveer moet zich op 2 mei voor de rechtbank in Haarlem verantwoor den voor de dood van haar anderhalfjaar oude dochtertje. Het kindje overleed eind juli. Justitie verdenkt de aan drugs ver slaafde vrouw van het toedienen van verdovende middelen aan haar kindje. Uit toxicologisch onderzoek blijkt dat het meisje meerdere malen drugs heeft binnengekregen. De politie heeft de vrouw eind januari aangehouden. Zij zit nog vast en staat op de wachtlijst voor observatie in het Pieter Baan Centrum. ANP ARNHEM - De rechtbank in Arnhem behandelt volgende week woensdag de zaak tegen een twintigjarige inwoner van Beuningen, die vorig jaar betrokken was bij een dodelijk on geluk onderweg naar een illegale straatrace. Het ongeluk kostte een negentienjarige Drutenaar het leven. De man uit Beuningen en de automobilist uit Druten reden met hoge snelheid naast elkaar op een smalle dijk. In een bocht verloor de Drutenaar de macht over het stuur. Hij knal de tegen een stapel betonklinkers langs de kant van de weg en was op slag dood. Volgens de politie dreven beide automobi listen elkaar op om steeds harder te gaan rijden. Het dodelijke ongeluk leidde er vorig jaar toe dat in het hele land strenger werd opgetreden tegen straatraces. ANP LEEUWARDEN - Een medewerker van de Stichting Reclas sering Nederland (SRN), ressort Leeuwarden, is ontslagen wegens schending van het ambtsgeheim. Het is voor het eerst dat de stichting tot zo'n drastische maatregel overgaat. De man werkte al vijf jaar bij de reclassering in Leeuwarden. Hij werd vorig jaar augustus op non-actief gesteld nadat hij informatie over een gevangene aan derden had doorgespeeld. Het openbaar ministerie is een strafrechtelijk onderzoek be gonnen naar de man. De SRN heeft 1300 arbeidsplaatsen en richt zich op mensen die met justitie in aanraking zijn gekomen. ANP EINDHOVEN - In het Eindhovens Kanaal in Eindhoven is gisterenmiddag het stoffelijk overschot van een man gevon den. Hij zat in zijn invalidenwagentje vastgesnoerd. Hoe en wanneer de man te water is geraakt, is vooralsnog on duidelijk, aldus een woordvoerder van de politie. Roeiers ont dekten het lichaam. De identiteit van het slachtoffer was gis teren nog niet bekend. De politie vermoedt dat de man niet erg lang in het water heeft gelegen. ANP zijn ziek, van wie drie zo ernstig dat zij in het ziekenhuis liggen voor behandeling. Tien anderen zijn hersteld. Verder vertonen vijftien personeelsleden en en kele van hun familieleden de symptomen, maar hun ziekte beeld is volgens woordvoerder B. Wolters van de GGD niet zorgwekkend. „Onder senioren veroorzaken luchtweginfecties normaliter ook 30 procent van de sterfge vallen. De hoge leeftijd en de dichte bewoning van verpleeg huizen maken de mensen bevat- telij k voor aandoeningen als de ze. Een epidemie komt echter niet regelmatig voor", stelt Wol ters. Maar volgens hem is het ze ker niet uniek: "Er liggen niet voor niets draaiboeken bij de GGD klaar voor dit soort geval len." van onze redactie binnenland GRONINGEN - De luchtwegin fectie in het Groningse ver pleeghuis Coendersborg blijkt al langer aan de gang dan eerst gedacht. In maart zijn ook al vier bewoners overleden aan de infectie, waarvan de ziektever wekker nog onbekend is. Dat heeft de GGD gisteren bekend gemaakt. In eerste instantie werd in het verpleeghuis geen verband ver moed tussen de sterfgevallen. Pas in het licht van de andere vier bewoners die de afgelopen week aan dezelfde aandoening overleden, werden de eerste vier sterfgevallen verdacht geacht. De Inspectie voor de Gezond heidszorg is direct gewaar schuwd en heeft een onderzoek ingesteld. Uit het eerste onder zoek is nog niet duidelijk ge worden om welke ziektever wekker het gaat. Het personeel moet mondkapjes dragen en ze moeten ook de handen extra rei nigen. Dit geldt ook voor bezoe kers. Ook wordt op bepaalde plekken extra schoongemaakt. In totaal raakten 34 bewoners van het verzorgingshuis geïn fecteerd. Acht van hen zijn overleden. Zestien bewoners De GGD sloot eerder uit dat het om de longziekte sars ging. Vol gens Wolters is er geen enkele reden om aan te nemen dat de patiënten contact hebben gehad met personen die in Zuidoost- Azië aan deze nieuwe longziek te lijden. Alle bewoners, werk nemers en hun familieleden zijn ondervraagd over hun recente reisgedrag. ANP Advertentie VERS EN MARKTPRIJS kilo 0.98 kilo 13.20 De 'van/vood-aanbledlngen zijn alleen geldig met ai Bonuskaart tot en met 20 april 2003.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3