PZC PZC Steuntje in de rug voor hospice Benauwde reis door de luchtpijp 15 Resten beerputten en brouwerij gevonden PvdA kiest voor mannelijke kandidaat-gedeputeerden Onderzoek wijst niet op veel extra verkeer door polders Midden-Schouwen Beestjes in heemtuinvijver ontdekken agenda dinsdag 15 april 2003 Autorally Hulst botst volgens waterschap met Duurzaam Veilig Voorwaarde Geld Plattes Ziekte Boete voor Zierikzees bedrijf Tweetal geslagen in Renesse Visser krijgt boete Pony's op hol geslagen Boete voor dumpen afval Passieconcert in Wemeldinge J Rondweg Scharendijke is mogelijk jinnrFamke van Loon (SCHARENDIJKE - Een rond- «egrond Scharendijke aanslui tend op de Recreatieverdeelweg tan. De nieuwe weg zal naar verwachting niet voor veel meer extra verkeer zorgen op de pol derwegen door Midden-Schou- |ffen. Tot die conclusie komt het college van Schouwen-Duive land naar aanleiding van het uitgevoerde kentekenonder- zoek. Omdat het extra stukje recrea tieverdeelweg tot aan Scharen- dijke-zuid voor de bewoners van het dorp een hele verbete- ringzalzijn, vraagt de gemeente in een brief aan het college van Gedeputeerde Staten (GS) snel stappen te ondernemen. Het college verzoekt de provincie 'met klem om zo spoedig moge lijk' een goed tracé voor de rondweg te onderzoeken, zodat de weg gelijktijdig met de noordtak van de recreatiever deelweg - van Renesse naar de N57 - kan worden aangelegd. Het doortrekken van de recrea tieverdeelweg tot aan Scharen dijke heeft de gemoederen be hoorlijk beziggehouden. Nadat aanvankelijk afspraken met de 0OSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt maandag 21 april een activiteit voor kinderen onder de naam (ff)onderwaterwereld. De activiteit vindt plaats in de heemtuin van het museum. Kinderen mogen met schep netjes, loupes en zoekkaarten de beestjes ontdekken die in de heemtuin vijvers wonen. De activiteit in de tuin van het museum duurt van 14.00 tot 15.00 uur. Belangstellenden kunnen zich vooraf aanmelden bij het muse um. MIDDELBURG - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen kan het principieel niet maken mee te werken aan een autorally die vorig jaar een deelnemer het le- venkostte. Daarmee instemmen de geloofwaardigheid aan van de actie Duurzaam Veilig waaraan het waterschap ook ten steentje bijdraagt. Die door gezworene F. Hame- van het waterschapsbe stuur uitgedragen opvatting stond gisteren voor de recht bank in Middelburg lijnrecht tegenover de visie van de ge meente Hulst. De gemeente gaf be Stichting Autosport Neder land ontheffing voor het evene ment. geloofwaardig verkeersbe leid was gisteren de belangrijk ste troef voor Hamelink. L. van Walle van de gemeente be- jep zich op de talrijke veilig heidsmaatregelen die de orga- jjsatie treft. Hij kreeg daarin bijval van raadsman J. Verheij- van de stichting. Bestuurs- rechter T. Damsteegt doet van daag uitspraak. REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 (0111)454657 "Mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Pie'Kleemans bamkevan Loon A|iPankow Isme Soesman HBoogert (sport) f^trale redactie °stsouburgseweg 10 Postbus 18 «80AAVUSSINGEN (0118) 484000 ax: (0118)470102 mail: redactie@pzc.nl 'nternet (ww.pzc.nl "Hall: web@pZc.nl gemeente waren gemaakt vóór de aanleg van deze rondweg, krabbelde de provincie twee jaar geleden terug. Uiteindelijk is dit conflict tussen Middel burg en Zierikzee opgelost. De provincie ging alsnog akkoord met de aanleg van het stukje weg, onder voorwaarde dat het niet voor extra (sluip-)verkeer door de Schouwse polders zou zorgen. Met een zogeheten kentekenon- derzoek is het afgelopen j aar zo wel in de rustige wintermaan den als in het toeristenseizoen gekeken wie er via de polder en door Scharendijke naar de N57 rijdt en terug. Buiten het hoog seizoen blijkt van de auto's op deze sluiproute elf procent uit doorgaand verkeer te bestaan. In de piekmaanden is dat iets minder: tien procent. ,,Er kan dan ook worden geconcludeerd dat er absoluut geen sprake is van een te zware belasting van het doorgaand verkeer op het achterliggende wegennet", schrijft het Schouwen-Duive- landse college aan GS. De ge meente beseft dat met het door trekken van de recreatiever deelweg tot aan de zuidkant van Scharendijke een 'enigszins meer aantrekkelijke' binnen doorroute ontstaat als alterna tief voor de N59. Deze sluiprou te zal echter vooral bekend zijn bij de Schouwen-Duivelanders zelf. Toeristen volgen volgens het college in de praktijk voor namelijk de ANWB-borden, die de auto's gewoon via de N59 en N57 verwijzen richting West hoek en Brouwersdam. Samen met het onderzoek verwacht de gemeente daarom niet, dat het extra stuk asfalt veel meer au to's door de Schouwse polders zal voeren. Voor het college is daarmee vol daan aan de voorwaarde vóór aanleg van de rondweg van Scharendijke. De provincie wordt daarom per brief ge vraagd haast te maken met de plannenmakerij voor het stuk asfalt. Het liefst ziet het college dat de weg gelijk met de noord- tak van de recreatieverdeelweg, waarvoor nu de verschillende trajecten bekeken worden, wordt aangelegd. De komst van de rondweg betekent voor Scharendijke minder geluids overlast, trillingen en verkeers onveiligheid in het dorp. De re creatieverdeelweg tot aan de zuidkant van het dorp, zo bena drukt het college daarom nog maals, is 'zeer zinvol en ge wenst'. Penningmeester van de Stichting Hospice Schouwen-Duiveland N. Punt bekijkt de cheque, die hij uit een Platte van Schouwen heeft gehaald. Mevrouw Koster, voor zitter van de Soroptimistenclub Schouwen-Duiveland, bood hem het broodje met de cheque aan. foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon ZIERIKZEE - De Stichting Hospice Schouwen-Duiveland gaat er voorals nog vanuit dat het sterfhuis voor het ei land op het beoogde terrein aan de Fre- derik Hendriklaan zal verrijzen. „Het is het enige stuk grond dat concreet is aangeboden", stelt penningmeester N. Punt. De stichting wacht op een be sluit van de gemeente Schouwen-Dui veland of het hospice op die plek plano logische gezien wel mag verrijzen. De beoogde plek voor het Schouwen- Duivelandse hospice is anderhalve maand geleden ter discussie gesteld door omwonenden. Zij voelen zich niet gemakkelijk met deze nabijheid van de dood. Daarnaast willen zij het huidige uitzicht vanuit hun woningen niet ver liezen. Projectontwikkelaar J. Bij de Vaate, die de grond beschikbaar wil stellen voor het hospice, bekijkt nu of twee percelen op de hoeken van de Fre- derik Hendriklaan hiervoor daadwer kelijk gebruikt kunnen worden. De grondrapporten zijn inmiddels al bin nen. Bij de Vaate verwacht nog 'twee tot drie weken' nodig te hebben, voordat duidelijk is of het hospice daar terecht kan. Langzaam maar zeker komt een hospi ce voor Schouwen-Duiveland dichter bij. Na jaren van praten werkt inmid dels een stichtingsbestuur keihard aan de voorziening, waar drie tot vijf termi nale patiënten op een waardige manier en in huiselijke sfeer hun laatste dagen kunnen doorbrengen. Naast de zoek tocht naar een plek voor het pand, pro beert het bestuur geld bij elkaar te krij gen om de bouw te kunnen bekostigen. In totaal is 850 duizend euro nodig. Penningmeester Punt vertelt dat de stichting het beleidsplan voor het Schouwen-Duivelandse hospice naar verschillende landelijke fondsen heeft gestuurd, die zich bezighouden met ou deren- en ziekenzorg. „Het overgrote bedrag zal daar vandaan moeten ko men." Maar de steun die de stichting ook financieel gezien van het eiland zelf krijgt, waardeert de stichting enorm. „Al enkele tienduizenden euro's. Voor ons is dat een geweldige opsteker ge weest." Hieruit spreekt volgens hem dat de voorziening gedragen wordt door de bevolking. Dat Schouwen-Duiveland een eigen hospice steunt, blijkt wel uit het aantal verkochte 'Plattes' - kleine broodjes, die door de Soroptimistenclub Schou wen-Duiveland aan de man zijn ge bracht. Met hulp van de bakkers en sponsoring van Koninklijke Zeelandia, Molen de Hoop en Drukkerij de Graaf is deze actie een succes geworden. Gister avond maandag heeft het stichtingsbe stuur de opbrengst - een cheque ter waarde van 13.944 euro - in ontvangst genomen. door Anita Janse MIDDELBURG - Blazend en kruipend verkenden kinderen van de Fransiscusschool in Mid delburg gisteren de luchtbus van het Astmafonds. Moegebla zen en met rood aangelopen hoofden concludeerden zij: „Astma is een rotziekte." Er is maar één weg die de kinde ren toegang geeft tot de bus: de luchtweg. Via een grote mond en een smalle luchtpijp kruipen de kinderen van groep acht de luchtbus in. Ze worden welkom geheten in een donkere, brom mende ruimte, waarvan de wanden op en neer gaan. „Even de longen uitzetten en dan zal ik jullie iets vertellen", zegt een vrijwilligster. Middels een druk op de knop komen de wanden tot stilstand en stopt het geronk. Een bezoek aan de bus is niet vrijblijvend. Aan de hand van vragen en opdrachten moeten de kinderen spelenderwijs ont dekken wat astma inhoudt. „Astma is de meest voorkomen de ziekte onder kinderen, maar nog steeds heerst er onbegrip", aldus de vrijwilligster. „Kinde ren nemen vaak stiekem hun medicijnen in, uit angst gepest te worden." Enkele kinderen proberen met een rietje een balletje door een buis te blazen. „Je moet heel hard blazen", moedigt een van de kinderen haar klasgenootje aan. „Ja, maar het lukt echt niet", verzucht het meisje „Ik ben er duizelig van." De twaalfjarige Myrna Staring heeft zelf astma en vindt de luchtbus een goed initiatief. „Misschien dat ze nu beter be grijpen hoe ik mij voel als ik het benauwd heb. Soms denken ze dat je jezelf aanstelt als je medi cijnen inneemt." Hoewel haar klasgenoten in middels vertrouwd zijn met haar 'puffertje' is Myrna toch blij dat zich eens verdiepen in haar ziekte. Kinderen met ast ma lopen vaak tegen grenzen aan. Ze kunnen problemen on dervinden met de gymles, zwemles en traktaties. „Door deze problemen onder de aan dacht te brengen hopen we het de kinderen een beetje makke lijker te maken op school", ver telt een vrijwilligster. In Zeeland bestond eerst weinig belangstelling voor de bus, maar enkele ouders van astma patiëntjes hebben zich sterk ge maakt voor de komst van de bus. Vorige week stond de bus bij Goese scholen, deze week gaat de bus nog naar Heinkenszand en Ovezande. MIDDELBURG - De economische politierechter J. Begheyn heeft gisteren in Middelburg Kloet V.O.F. uit Zierikzee voor het niet voldoen aan de vergunningsvoorwaarden voor het opslaan van bouwmaterialen tweeduizend euro boete, waar van de helft voorwaardelijk opgelegd. Met de bijzondere voorwaarde dat de loods binnen een half jaar wordt afge bouwd. Het landbouwmechanisatiebedrijf heeft al sinds 2000 een bouwvergunning voor een loods, die nog steeds niet is afgebouwd. „In dit tempo kunnen we niet meer spreken van de aanbouw van een loods. De opslag van materialen op het terrein heeft te lang geduurd, zodat daarvoor ook een vergun ning nodig is", zei officier van justitie L. Boogert.. Raadsman E. Everhard was het daarmee niet eens. „Ik geef toe dat het niet vlot is gegaan, maar alle materialen hebben te maken met de loods. De strafpleiter vroeg om vrijspraak. De politierechter meen de dat er geen schot in de bouw zat. „Voor de materialen heeft u apart een vergunning nodig." Mocht het bedrijf niet aan de bijzondere voorwaarde voldoen, dan moet het 1000 euro boe te betalen. RENESSE - Een negentienjarige man uit Burgh-Haamstede en zijn vriendin zijn in de nacht van zondag op maandag op de Hogezoom in Renesse geslagen. Een onbekend gebleven persoon sloeg eerst de vrouw zonder reden. Even later werd haar vriend door dezelfde onbekende aangevallen en geschopt en geslagen. Bij de onbekende voeg den zich meer personen die allemaal de negentienjarige schopten en sloegen. De man uit Burgh-Haamstede hield aan de mishandeling enkele blauwe plekken en een kapotte lip MIDDELBURG - De economische politierechter in Middel burg heeft gisteren een 52-jarige inwoner van Burgh-Haam stede veroordeeld tot 125 euroboete. Demanvoer 17 augustus vorig jaar met zijn vissersboot door de Oliegeul in Schouwen- Duiveland, terwijl dat water deel uitmaakt van een be schermd natuurmonument. De verdachte vindt dat hij als beroepsvisser recht heeft op ontheffing, maar dat wordt hem niet verleend. BRUINISSE - Drie pony's van manege Aqua Delta bij Brui- nisse zijn zondagnamiddag losgebroken en op de Rijksweg N59 terechtgekomen. De geschrokken dieren liepen naast el kaar op de rijbaan. Eén van hen raakte een autospiegel van een tegemoetkomen de vrouw uit Zierikzee. Een doortastende motorrijder wist verdere schade te voorkomen. Hij ging voor de pony's rijden en wist ze zo aan de rechterkant van de weg de berm in de drijven. Daar konden de rustig gra zende dieren even later door medewerkers van de manege worden gevangen. MIDDELBURG - De economische politierechter in Middel burg veroordeelde gisteren een 42-jarige inwoner van Nieu- werkerk voor het dumpen van afval tot 150 euro boete. De man had 6 november in de gemeente Schouwen-Duiveland houtafval, metalen, puin en as in de bodem gestort. zijn fikse proefvakken gegra ven. De eerste conclusies zijn dat er beerputten liggen en fun deringen van een bierbrouwerij De archeologen hebben een werkplanning gemaakt. Daar uit blijkt dat de bouwers van de nieuwe schouwburg zeer zorg vuldig te werk moeten gaan en archeologen moeten inschake len. Zij hebben volgens Van 't Westeinde ongeveer tachtig dagen nodig om alles goed te kunnen onderzoeken. Daarvoor is geld nodig. De wethouder zei dat hij in onderhandeling is met de archeologische dienst. Er is nog geen besluit genomen. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Archeologen hebben op het terrein van de ou de Berghuijskazerne aan de Zuidsingel in Middelburg res tanten van beerputten en een bierbrouwerij gevonden. Dat antwoordde wethouder A. van 't Westeinde (Cultuur) gister avond tijdens een vergadering van de commissie Stadsbeheer op vragen van de WD. Archeologen hebben op het ter rein, waar het nieuwe A-théater gebouwd moet worden, een vooronderzoek gedaan. Daarbij Een leerling van de Fransiscusschool in Middelburg blaast zich suf in de bus van het Astmafonds. foto Lex de Meester door Ben Jansen MIDDELBURG - De PvdA- fractie in de nieuwe Staten van Zeeland is verdeeld over haar kandidaten voor het dagelijks provinciebestuur. G. de Kok en T. Kramer kregen gisteravond zeven van de tien stemmen. De drie vrouwen in fractie, M. de Koster, M. Luijendijk-Bergwerf en M. Ie Roy, vonden dat de laat ste gedeputeerde moet worden. Fractievoorzitter P. Holtring wilde na afloop van de vergade ring niets zeggen over de stem verhouding. Hij verklaarde slechts dat de fractie heeft geko zen voor De Kok en Kramer als gedeputeerden. Le Roy toonde zich mededeelza mer. Ze sprak er haar teleurstel ling over uit dat een groot deel van de fractie de oren heeft laten hangen naar de opvattingen van de kandidaatstellingscommis sie en het gewestelijk bestuur, die hebben bepaald dat De Kok en Kramer de kandidaten voor het dagelijks provinciebestuur zijn. LeRoy: „Dekeusvande ge deputeerden hoort aan de frac tie te zijn. Daar zitten helaas weinig vrije geesten in. Haar kandidatuur voor de func tie van gedeputeerde heeft vol gens Le Roy niets te maken met de breuk tussen het CDA en de PvdA in de kabinetsformatie. Bij deelname van de PvdA aan de regering zou Le Roy in de Tweede Kamer zijn gekomen om de plaats in te nemen van een partijgenoot die zou doorschui ven naar het kabinet. Le Roy: „Er is geen sprake van dat ik me nu ineens sterk zou maken voor een post in het dagelijks provin ciebestuur. Ik heb me daar al voor aangemeld voordat de ka binetsformatie stukliep." De drie vrouwen in de PvdA- fractie zijn van oordeel dat de sociaal-democraten toe zijn aan een vrouwelijke gedeputeerde. Om dat in elk geval over vier j aar te bereiken, zijn ze van plan een vrouwennetwerk op te rich ten. Dat moet méér vrouwen motiveren functies in de partij op te eisen. WEMELDINGE - De christelij ke oratoriumvereniging Te Deum Laudamus houdt zater dag een passieconcert. Dit concert wordt gehouden in de Nederlands hervormde kerk in Wemeldinge. Tijdens het concert van Te Deum Laudamus worden enke le zangstukken van Buxtehude en Pachelbel uitgevoerd. Het concert begint om 20.00 uur. STREEK ACT! VITEITEN SCHARENDIJKE - De Putmeet, 19.30 uur: Kernbezoek dagelijks gemeentebestuur; ZIERIKZEE - Muziekschool, Poststraat, 19.00 - 20.00 uur: informatie over lessen elektrische gitaat en keyboard; FNV-Le- denservicepunt. Lange Nobelstraat, 20.00 uur: Jaarvergadering FNV- Bond genoten;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37