PZC Sfeervolja, maar warm? Passie voor foto's, popmuziek en schoenen Zeeuws project verkeersveiligheid over auto te water II Gospelkoor viert jubileum met concert in Scheldetheater kunst cultuur Voorverkoop Graauwrock begonnen Juke Joints op North Sea Jazz Middelburg lezers schrijven Schelde Formatie Helikopter Vogelpest dinsdag 15 april 2003 Positionering Krachten bundelen Jacques Plouvier ambitieus met Vlissingen Foto Show Schoenmerken Gevels Origineel TERNEUZEN - Het gerefor meerde gospelkoor Revelation uit Axel viert dit jaar het tienja rig bestaan met een groots opge zet concert op 8 november in het Scheldetheater in Terneuzen. Aan dit concert doet ook de be kende gospelzanger Remco Hakkert mee. Revelation ontstond in 1993 als een gelegenheidskoor voor een optreden tijdens een jongeren- en samenzangavond. Hierna volgden meerdere aanvragen voor een optreden en kwam de wens om als jongerenkoor ver der te gaanRevelation betekent openbaring. Het koor wil door middel van de liederen het evangelie, de gos pel, openbaar maken. Na een aantal succesvolle jaren nam het ledental af, omdat veel leden zich na hun studie elders in het land vestigden. Twee jaar geleden schakelde Revelation over van jongeren koor naar gospelkoor. Ook werd de leeftijdsgrens flink opge trokken. Dit had een flinke le dengroei tot gevolg. Het koor bestaat nu uit ruim veertig le den en de groei zit er nog steeds in. De muzikale leiding van Re velation is al tien jaar in handen van Peter Rouw. Het koor wordt begeleid door een vast combo dat bestaat uit Jan Oppeneer (piano), Elsa Jordaan (key board), Mark Brands (drums), Allan van Alten (basgitaar) en Suzan Tange (dwarsfluit). Het thema voor het concert op 8 november is A song for the King. Door middel van dit concert wil het koor haar dankbaarheid to nen voor de afgelopen tien jaar. „Het zingen van gospelsongs stelt ons in staat te laten zien en horen wie en hoe God is. Een lied dat de aanwezigheid van God in zich draagt, wordt een machtig iets en gaat verder dan de mu ziek, de woorden en de emoties", stelt het koor. De woorden en de muziek van de songs worden kracht bijgezet door een visuele presentatie. Daarnaast wordt het vaste combo flink uitge breid tot een orkest van onge veer zestien personen. ,y GRAAUW - Dé'Voorverkoop voor Graauwrock is begonnen. Het tweejaarlijkse openlucht muziekfestival op de sportvel den van VV Graaüw wordt dit jaar gehouden op zaterdag 31 De organisatie pakt dit jaar uit met de bands Van Dik Hout, Puk, Nightly Amique, Suck on This, The Old Firm, Annika Bart en de Belgische band Spark. Het festival begint om 15 uur. In de voorverkoop kosten de kaarten 17,50 euro en ze zijn te koop in cafés in heel Zeeuws- Vlaanderen. Ook in Vlissingen (Eneteny DSFA Records) en Zierikzee (Delta Disc) en in Bel gië zijn kaarten te koop. Aan de kassa kost een entreebewijs 22,50 euro. Meer informatie over de voor verkoopadressen is te vinden op www.graauwrock.nl. KWADENDAMME - De Beve- landse bluesgroep The Juke Joints treedt vrijdag 11 juli op tijdens het North Sea Jazz Fes tival in Den Haag. Net als vorig jaar Champagne Charlie en en kele jaren geleden de Feen Bro thers, is de formatie gevraagd een set te verzorgen in de entree hal. „Absoluut fantastisch dat we daar mogen spelen", rea geert zanger/drummer Peter Kempe. De groep heeft cd's en informa tiemateriaal opgestuurd naar de organisatie van het festival 'net als wel honderd bands dat jaarlijks doen', aldus Kempe. Hij is zeer vereerd dat de blues- groep vijf kwartier de tijd krijgt om zijn kunnen te tonen. „Dat levert naamsbekendheid op in een ander circuit. Het publiek dat daar komt, bezoekt niet zo vaak een bluesfestival. Nu ko men ze toch met ons in aanra king." The Juke Joints zullen weinig aanpassen aan hun muziek, die soms behoorlijk heavy is. Kempe: „We gaan doen waar we bekend om staan. Het zou heel gek zijn als we nu ineens jazzy proberen te spelen. Daar zijn we ook niet voor uitgeno digd." Het optreden begint om 19.45 uur. door Emile Calon Het is lekker warm op het terras op de Middelburgse markt. Maar wordt Middelburg zelf ook als warm er varen? Terrasbezoekers reageren zeer verschillend op die vraag. Warm? Warm! Hoezo warm? Leon de Wolf kijkt vragend. De geboren en getogen Vlissinger kan zich niets voorstellen bij een warm Middelburg. Zijn vriendin vindt haar geboortestad wel degelijk warm overkomen. „Het is hier gezellig", zegt Ellen Wisse zondag namiddag. Haar partner kijkt misprij zend: „Dacht het niet", merkt hij op, terwijl hij een slok witbier neemt. „Middelburg is veel te stijf. Hier is ge zelligheid ver te zoeken. Hier gebeurt nooit eens iets spontaans. Zonder sub sidie kunnen ze hier niets." Omstanders grinniken na die woorden van De Wolf. Duidelijk is te horen wie Middelburger is en wie niet. Een man kijkt alleen maar vragend. Het is Johan Riedel. Hij woont in een klein dorpje nabij Keulen, is verbonden aan het Duitse ministerie van Economie Zaken en komt veel naar Walcheren. Hij heeft een klein huisje aan de kust, loopt graag over het strand van Vlissingen naar Zoutelande of omgekeerd en kent dankzij de fiets zowat alle Walcherse polderwegen. Hij is wel en niet verbaasd als hij hoort van de plannen van de gemeente om Middelburg als een warme stad te posi tioneren. Middelburg wil bezoekers verleiden vaker in de stad terug te ko men. Een adviesbureau heeft de afgelo pen maanden gesleuteld aan een thema om dat te bereiken. Er is gekozen voor 'warmte ervaren'. In dat thema wordt de ervaring die de stad moet bieden ge koppeld aan het gevoel dat bezoekers moeten krijgen. Riedel is niet verbaasd, omdat elke or- Mosself estival op de Vlasmarkt, vorig jaar juli. Middelburg wil haar bezoekers vaker verrassen, bijvoorbeeld met evenemen ten. foto Lex de Meester ganisatie van tijd tot tijd sleutelt aan haar imago. Ook in zijn land zoeken ve len na verloop van tij d een nieuw motto, een verse leus, een ander beeldmerk. Regelmatig moet er blijkbaar ver nieuwd worden en dat is vooral gunstig voor de bureaus die zich in dat soort za ken hebben gespecialiseerd, zegt de 54- jarige Duitser enigszins cynisch. „Nieuwe bestuurders hebben vaak een onbedwingbare neiging zichzelf te pro fileren ten koste van het oude ver trouwde. Ze willen allemaal hun eigen boompje planten." Ook als de oude boom nog volop vruchtdragend is, vult zijn vrouw Angela aan. Riedel is verbaasd omdat hij Middel burg niet kent als een warme stad. Mid delburg is volgens hem een boeiende stad, een leuke stad, een aangename stad. Maar warm? Nee! Bij warm denkt hij aan Oeganda en Tanzania, aan Zuid-India, Maleisië en Sri Lanka. Het beeld dat via zo'n slogan opgeroe pen wordt, moet kloppen met de werke lijkheid, doceert Riedel vervolgens. Hij komt ook in de wintermaanden in Mid delburg en krijgt dan nimmer een echt warm gevoel, zegt hij. Hij vindt het heerlijk om op zo'n winterse dag door Middelburg te dwalen, te kijken hoe de oude binnenstad is opgeknapt. Volgens hem kunnen delen van Middelburg wedijveren met de oude binnenstad van Praag, zo sfeervol zijn ze. Maar warm? Hij schudt zijn hoofd. ,,Nein, nein, nein." Nu hij toch aan praten is over Middelburg moet hem van het hart dat de stad zo weinig doet met het water. Nergens gezellige terrassen aan het wa ter, zegt hij op een toon waarin het ver langen naar zo'n terras meer dan duide lijk te horen is. „Het water ligt er alleen maar." Met wat fantasie en energie kan het Middelburgse water onderdeel gaan uitmaken van het stadsleven, al dus Riedel,,Nu wordt het water vooral als hinderlijk ervaren. Als iets wat je met veel moeite moet passeren." Hij kijkt veelzeggend en vertelt dat hij al tijd blij is als hij de Sloebrug gepas seerd is op weg naar de kust. Riedels vrouw Angela mengt zich op nieuw in het gesprek en geeft aan dat Walcheren zich als eenheid moet posi tioneren. Het is voor haar vreemd dat zo'n klein gebiedje niet als eenheid kan opereren. Dat is tegen het zere been van Leon de Wolf. Hij houdt een geschiedkundige verhandeling over Vlissingen, Middel burg en de rest van Walcheren en laat duidelijk horen dat er grote verschillen zijn tussen alleen al de twee steden. Angela hoort het geamuseerd aan en knikt tot slot begrijpend. Ze snapt dat er vanuit het verleden tal van verschil len zijn. In haar geboortestad München waren die ook tussen de verschillende wijken en straten, grapt ze. Maar in een tijd van het Europa zonder grenzen moeten regio's de krachten bundelen, zegt ze weer op serieuze toon. Dan moe ten ze elkaar niet beconcurreren, maar samenwerken. Andere terrasbezoekers laten in meer derheid ook weten niet veel op te heb ben met het thema warmte ervaren. ,Het is hier nu wel lekker warm grapt een van hen. Een tweede laat zich niet onbetuigd. „Maar in de schaduw van de Lange Jan is het toch wel erg fris." door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Elke foto ver telt een verhaal. Dat is de lijf spreuk van Vlissinger Jacques Plouvier. Maar dan wel in het Engels, Every picture tells a sto ry, naar het album van Rod Ste wart, een van zijn grote favorie ten uit de popmuziek. Als de van nature vrij verlegen Plouvier eenmaal begint aan de verhalen achter zijn foto's is hij niet meer te stoppen. Dus de ko mende tijd zal hij wel last van zijn stembanden krijgen, want tussen Pasen en Pinksteren zijn driehonderd van zijn foto's te zien op verschillende locaties in Vlissingen. Als het aan Plouvier ligt, wordt de Vlissingen Foto Show een jaarlijks terugkerend evene ment. „In de nazomer hebben we in Vlissingen het festival Film by the Sea. Dat is in vijf jaar uitgegroeid tot een evene ment van allure. Het zou mooi zijn als de Vlissingen Foto Show aan het begin van het toeristi sche seizoen de culturele tegen hanger wordt. Ook een evene ment waarbij de nadruk ligt op beeld. We beginnen nu al rede lijk ambitieus, maar er zijn vol doende mogelijkheden om dit uit te bouwen." Elk jaar kan met een centraal thema worden gewerkt. In deze eerste editie draait alles om Plouvier zelf. Hij is eigenaar van de schoenenwinkel Ploef Shoes in de Walstraat. Voor zijn eigen zaak, maar ook voor een keten van winkels in Nederland, verzorgt hij al jaren de promotie. Elk jaar reist hij naar verre oorden met in zijn bagage tachtig nieuwe model len van verschillende schoen merken. „Allemaal linker schoenen, of juist alleen rech terschoenen. Bij de douane heb ik meestal wel wat uit te leg gen." Op mooie locaties maakt hij ver volgens foto's van die schoenen, op een rots in de rivier, in de handen van iemand van de in heemse bevolking of in een vleesfabriek, afhankelijk van wat hem ter plekke invalt. Ui teraard maakt hij op zijn verre reizen nog meer foto's zónder schoenen erop. Want fotografie is een passie van Plouvier. Het woord hobby is een te zwakke term voor ie mand die zich vroeger het brood uit de mond spaarde om een nieuwe camera te kopen. In de roerige jaren zestig kwa men alle elementen al samen die nu ook opvallen in zijn project Bootstoreoftewel editie één van de Vlissingen Foto Show, georganiseerd in samenwerking met het Buro Beeldende Kunst Vlissingen. Allereerst zijn be langstelling voor mode, en schoenen in het bijzonder. Dan zijn belangstelling voor popmu ziek, resulterend in foto's van bekende artiesten, waaronder een hele serie van idool Rod Ste wart. Verder zijn belangstelling voor vormgeving en architec tuur, bepalend voor de compo sitie van veel van zijn foto's. En tenslotte zijn belangstelling voor aparte locaties, die hem in middels over de hele wereld heeft gevoerd. Voor een deel manifesteert de Vlissingen Foto Show zich op straat. Tientallen gevels, etala ges en schuttingen in de Walstraat-zuid worden door Plouvier gebruikt voor grote exemplaren van zijn foto's. Wandelaars worden onder meer geconfronteerd met beelden van Bali, Rusland, Spanje, Venetië en Ierland, maar ook met op merkelijke foto's van culturele evenementen in Vlissingen, zo als het Bevrijdings- en het Straatfestival en - niet toevallig ter hoogte van het voormalige pand van muziekzaak Enteny - met foto's van popartiesten uit binnen- en buitenland. Daar van zijn ook voorbeelden te zien in Café Soif. Zeeuwse zangers als Richard de Nooijer en Danny Vera hangen daar naast J.W. Roy, Venice en Willy DeVil- le. Ook bij Foto Verschoore, Pl oef Shoes en De Gecroonde Liefde hangen foto's van Plou vier. Het kernpunt van het pro ject is kunstcentrum deWil- lem3. Behalve foto's van Plou vier zijn daar schoenen te zien van topontwerper Jan Jansen, een uit honderden gekleurde pumps opgebouwde sculptuur van kunstenaar Willy Cole (af komstig uit de Caldic Collection Rotterdam), schoenen van de Middelburgse kunstenares An ne Breel en een Kabinet van de NostalgieDat laatste is een ver zameling schoenen van Zeeu wen, bijzondere exemplaren waaraan zij herinneringen be waren. Uit de vele verzoeken die het Buro Beeldende Kunst in Vlis singen krijgt om speciale pro jecten te organiseren, sprong dat van Plouvier eruit, aldus co ordinator Leon Riekwel. „Hij is een bedreven fotograaf die uit stekend overweg kan met de laptop. Zijn foto's verraden een goed oog voor detail en compo sitie. Zijn ideeën, bijvoorbeeld het presenteren van laarzen in een vleesfabriek, zijn origineel en gedurfd. Ik wilde van zijn fo topresentatie een kunstten toonstelling maken, het geheel naar een ander niveau tillen. Schoenen zijn de verbindende Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De react» beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietd»! redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen woit niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.l),,, dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over» weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het verleggen van een aantal boeien en grenzen in het redege- bied van Vlissingen is alleen ge daan om in de stad Vlissingen te kunnen bouwen. Men ver schuift nu de risicocontouren op papier. Dit is gewoon volksver lakkerij, want je kunt wel van alles verleggen op het water, al leen stroom en wind trekken zich hier niets van aan, zodat schepen niet veel anders kun nen varen dan ze nu doen. Aan het ontwerp van de nieuwe situ atie kun j e zien dat de ontwerper zelf niet gewend is om met veel stroom en wind te varen. Het is een bekend gegeven in dit land, je hebt overal inspraak (omdat het moet en om zich in te dekken), maar daarna gaat de bureaucratie zijn eigen weg. Waar ik grote problemën mee heb, is dat men de burger het ge voel geeft dat het veiliger wordt en dat waag ik te betwijfelen. Wat de veiligheid veel meer be last (in negatieve zin), is de toe name van de onbeloodste vaart. Momenteel is dit nog enigszins beheersbaar door het lage aan tal, maar ook nu al gebeurt het regelmatig dat een groter schip door voornoemde vaart in de problemen komt. Als je dan be denkt dat er politici en topamte- naren zijn die de onbeloodste vaart nog aanzienlijk willen doen toenoemen (met als argu ment een aantal onbewezen stellingen en veronderstellin gen) dan zou ik de risicocontou ren nog maar wat verder landin waarts verleggen. J. M. Nieuwenhuize Quarlespolderweg 5 Lewedorp factor. In dit project leggen we een relatie naar het publiek, in zekere zin is het daarom een ver volg pp de manifestatie De Energie van de Stad. We mixen de middelen van reclame en kunst. Er zal ook een huis-aan- huis folder worden gemaakt, die weer uitgangspunt is voor een catalogus waaraan fotograaf Leo van Kampen meewerkt. Via die folders en ook visitekaartjes en posters hopen we een push te geven aan het hele binnenstad- gebeuren." Expositie: Bootstore, de Vlis singen Foto Show, van zondag (eerste paasdag) tot en met 9 ju ni (tweede pinksterdag) op ver schillende locaties in Vlissin gen. Opening zondag om 15 uur in deWillem3 met onder meer een akoestisch optreden van Danny Vera en een gothic show van de Bar-O-Nes. Voor het Ka binet van de Nostalgie kunnen van do t/m zon nog schoenen worden ingeleverd bij deWil- lem3 (12-17 uur) Er wordt steeds aangegeven als zouden de kiezers hebben ge wild dat er een coalitie PvdA/ CDA moet komen. Ik vind dit een onlogische analyse. De uit komst laat zien dat er twee grote partijen zijn ontstaan, die el- kaars tegenpolen zijn. Velen hebben deze partijen gestemd om te zorgen dat een van beide het voortouw kon nemen. Deze grote groep heeft dus strate gisch gestemd om deze reden. Dat is de reden dat aan de rech terzijde WD minder heeft ge wonnen en aan de linkerzij de de SP en Groen Links. Zij kunnen nu ieder een coalitie gaan vor men. CDA rechtsom en PVDA linksom. Dat is ook een analyse die steek houdt. Jaap den Hollander Deltaweg 17 Haamstede Hebben we in Zeeland nu echt geen bestuurders die capabel genoeg zijn om onze provincie volwaardig op de kaart te zetten wat medische verzorging be treft? De Zeeuwen beschikken nog maar over enkele zieken huizen, die daarbij niet vol doende geoutilleerd zijn om spoedoperaties in enkele be langrijke sectoren uit te voera We zijn daarvoor aangewen op academische ziekenhulp Als het vervoer dan dient tei schieden per ambulance, ga% veel kostbare tijd verloren. voer per helikopter is daai enige levensreddende uitkop Ik spreek hierbij uit zeer droef, ge ervaring. Toen de i uit Vlissingen het achtte dat mijn man, nae senbloeding in de nacht v op 22 november 2000, metsp«| geopereerd werd, besloot li hem naar Dijkzigt in Rotterfa te laten vervoeren. Het op® tieteam stond daar gereedlig ik in Rotterdam aankwam»® ik teruggestuurd naar Roos®, daal, waar ze mijn mannaark- ziekenhuis hadden moeig brengen na een tweede bi® ding, onderweg, in de ambul® ce, die hem fataal is gewoitfe U zult begrij pen dat bij hetfe van berichten als Kamervraa traumahelikopter (PZC 94)1 mij weer levensgroot de vt® rijst: waarom geen 24-uursii van traumahelikopters voor® ze provincie? J. van Dijk-dek M. Smallegangekjl Middéi De ellende van de vogelp gaat maar door. Hoeveel diere leed moet er nog zijn in diet terst dieronvriendelijke bio-it dustrie voordat de boeren s zeggen: zo kan het niet langs Ik kan ook niet begrijpen dat nog steeds mensen zijn diet kopen. Weten ze dan nog stee niet hoeveel dierenleed er is bio-industrie of is de eigenpt temonnee belangrijker? i mensen toch vlees willen eit koop dan biologisch schant vlees dan weet je in ieder gei dat de dieren een dierwaarf bestaan hebben gehad. Milji nen kippen leven opgepropt grote, dicht op elkaar staan schuren zodat de infectiedruk tal van pluimveegebieden 2 normaal hoog is. Door o.a. heer Oplaat van de WD is alp suggereerd om alle dierenvooi aan maar in de schuren tehö den, zonder uitloop naar buit! teneinde het besmettingsgew te verminderen. Echter, doon intensivering van de veehoui rij zijn we juist bij de oorz van de problemen. Het is normaal dat er in zo'n dicht volkt Nederland jaarlijks miljoen landbouwhuisdiflt gehouden worden. Er is a één voordeel voor de dieren: zijn van hun rottige verlost en waarschijnlijk opi meer humane manier dan maal'. En dan die hobbyÉi die geruimd (lees vermom moeten worden. Dieren waatf mensen van hielden, de tra* van de kippenhouders daats tegen zijn tranen om hun® ten. Vorig jaar heb ik ie® horen roepen over een achterl ke cultuur. Ik vind het een aé terlij ke cultuur als jezometof ren omgaat. Rob Ossew0 Prins Bernhardstmti OudSubbiti Plouvier maakt al jaren kunstzinnige foto's van schoeisel op onalledaagse plekken. foto Jacques Plouvier door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Wat doen men sen als ze met hun auto te water raken? „Veel personen zullen wachten tot de auto onder water is. Die methode is verouderd", zegt R. Meester van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Deze organi satie begint vandaag met een verkeersveiligheidscampagne waarin speciaal aandacht wordt besteed aan het thema auto te water. Landelijk is de campagne 'Gor dels om, ook achterin' begon nen. Via reclamespotjes, pos ters, folders en het inzetten van voorlichtingsteams wordt hier de komende maanden aandacht aan besteed. Het dragen van een gordel is zowel voorin als ach terin verplicht. Wie zich daar niet aan houdt, kan rekenen op een boete van veertig euro. Ook wordt op een aantal middelbare scholen in Zeeland de gordelsi mulator ingezet. Hierin onder vinden mensen hoe het is om ondersteboven in de gordel te hangen. Verder leren ze hoe ze veilig uit de gordels kunnen ko men als ze ondersteboven in een auto zitten. In Zeeland wordt de landelijke campagne aangevuld met infor matie over water. „Toen we met «ii de campagne bezig waren,I® gen we een onderzoek o» ogen waarin stond dat erin® derland jaarlijks ongeveer» honderd auto's te water""' Dertig mensen komen: door verdrinking om het W Zij overlijden dus nietaaiw van het ongeluk", legt Mef-~ Hoe vaak zo'n ongeluk in land gebeurtkon MeesterF ren niet zeggen. ,,^aar,'' ook niet de reden dat wet® derwerp in de campagne® opgenomen. Uit het onde bleek dat veel mensen ten wat ze in zo'n geval doen. En daar richten op." Het ROVZ heeft zelf j* folder gemaakt waa%u hoe het beste gehande® worden als iemand meW, te water raakt. „Over® meen denken de meeste ®f ten onrechte dat ze eerst® wachten tot de auto bij®8 water is verdwenen. auto's van teg'enwoordiD meestal langere tijd dnjve tijd moet goed benut Men kan al uit de auto zijn* dat die zinkt." De campagne loopt tot f juni. Meester weet nog» nieuwe Zeeuwse 'auto te water' volf" wordt overgenomen d dere provincies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34