Ij 11 !i£S£lD W Rapport betekent erkenning noodzaak nieuwbouw Brogum Inbraak bij streng beveiligd bedrijf 24 uur per dag, 7dagen per week Duinpark bij boswachterij krijgt een nieuwe ingang Seniorenraad legt zich niet neer bij snijden in buslijn Centra en politie waarschuwen voor diefstal Saneren grond stadskantoor Goes duurder dan gepland Coulant Volkstuinen doelwit van vernielingen zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 15 april 2003 HOEKMAN Aangifte Tevredenheid Keuze Heb je vragen over je telefoon, abonnement of rekening? Onze klantenservice is altijd bereikbaar: 06 2867 0800. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl Haltes Klagen Duikers in actie tegen autokraken jnnrMarcel Modde SCHARENDIJKE - Duikcentra en politie op Schouwen-Duive land en Noord-Beveland slaan je handen ineen tegen de niet aflatende stroom autokraken. De actie is er vooral op gericht sportduikers te waarschuwen voor het achterlaten van waar devolle spullen in de auto. Daarnaast wordt er vaker gepa - trouilleerd op de bekende duik- stekken. MIDDELBURG - Volkstuinver eniging Kweeklust in Middel burg heeft gisteren aangifte ge daan van vernieling. Op het complex aan het Griffioenpad is in de nacht van vrij dag op zater dag en in de nacht van zaterdag op zondag het glas van kassen Ook werden twee gereed schapskisten in de sloot gegooid en is de kraan van de waterlei ding afgetrapt waardoor het water de hele nacht heeft ge stroomd. Verder zijn er hout blokken door kassen heen ge gooid, pallets omgetrokken, lomatenstokken weggegooid en aardbeiennetten stuk gemaakt. Regelmatig moeten de com- lexen het ontgelden. De ver- iging heeft om een gesprek aagd met de regiocomman- itvan de politie om te horen it beide partijen kunnen doen dit te voorkomen. Advertentie Noordzandstraat 6 Yerseke lel. (0113) 57 29 07 fax (011357 38 73 Volgens voorzitter B. Mathijs- sen van de Belangenvereniging Duikondernemend Zeeland zijn auto's van duikers in 'sterk toe nemende mate' het doelwit van krakers. De indruk bestaat bo vendien dat de criminelen hun slachtoffers vooraf in de gaten houden, zodat ze precies weten wanneer ze hun slag kunnen slaan. Zodra een duiker over de dijk is verdwenen, blijft hij meestal minimaal veertig minu ten weg. De dieven hebben het met name gemunt op audio-ap- paratuur, mobiele telefoons, geld en identiteitspapieren. Die praktijken gaan ten koste van de populariteit van Zeeland als duiklocatie, aldus Mathijssen. Deze week komt er een speciale folder uit die sportduikers waarschuwt voor de criminele activiteiten en aangeeft hoe diefstal het beste kan worden voorkomen. Aangeraden wordt niets van waarde in de auto ach ter te laten. Spullen kunnen in kluisjes bij de duikcentra wor den afgegeven. Om krakers te attenderen dat er in de auto echt niks te halen valt, is bij de folder een kaart verkrijgbaar die ach ter de voorruit kan worden ge plaatst. Duikers uit de regio ad viseert Mathijssen alles thuis te laten en desnoods de portieren open te laten. Omdat tegen woordig veel contactsleutels zijn voorzien van electronica, kan (indien mogelijk) het beste gebruik worden gemaakt van het gewone reserve-exemplaar, dat zonder probleem mee onder water kan worden genomen. Daarnaast wordt de duikers ook gevraagd attent te zijn op ver dachte auto's of personen in de omgeving. Indien mogelijk moeten kenttekens worden ge noteerd en eventuele signale menten direct worden doorge geven aan de politie. Van die kant is in het kader van de pro jectmatige aanpak toegezegd dat er meer toezicht wordt ge houden op de duiklocaties en de mogelijkheid van aangifte moet Steeds meer auto's van duikers zijn het doelwit van diefstal. worden vereenvoudigd. Volgens Mathijssen heeft ook de ge meente Schouwen-Duiveland aangegeven dat de eilandelijk actieve parkeercontroleurs de drukste locaties in hun ronde zullen meenemen. De actie van de belangenvereni ging wordt financieel onder steund door de gemeente, de provincie en het maandblad Duiken. De folder wordt in twintigduizend exemplaren uitgebracht, waarvan een aan tal Duitstalig. Ze worden ver spreid via de duikcentra. Mathijssen is blij dat eindelijk gericht actie wordt ondernomen tegen autokrakers. Alleen al vo rig jaar werden er in totaal 440 gevallen geregistreerd door de politie. Veel duikers nemen vol gens de mede-eigenaar van De Kabbelaar in Scharendijke niet eens meer de moeite om aangifte te doen ('ze krijgen het toch te rug van de verzekering'), waar mee het werkelijke aantal ge vallen mogelijk nog hoger zou kunnen liggen. „Twee weken geleden hadden wij een groepje uit de omgeving van Amster dam dat ging duiken bij de Zee foto Dirk-Jan Gjeltema landbrug. De ruiten van hun au to's waren van voor tot achter kapot geslagen. Alles was gesto len. Ze moesten naar Goes om aangifte te doen. Die mensen hebben gezegd dat ze hier nooit meer komen duiken. Dit soort ontwikkelingen is dus niet goed voor Zeeland. Ik ben heel blij dat de politie nu bereid is hier samen iets tegen te doen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Een bevestiging voor het jarenlange pleidooi voor nieuwbouw van Brogum. Dat vindt F. Kruijff, voorzitter van Stichting Brogum, van het rapport van Signo S. Mocht de gemeenteraad zich gezien de kosten van nieuw bouw gesteld zien voor de keuze tussen een theater óf een poppo dium voor Schouwen-Duive land, dan zouden de fracties volgens hem voor dat laatste moeten kiezen. In een modern poppodium kun nen ook theatervoorstellingen gehouden worden. Andersom - popconcerten in een theater - geeft volgens Kruijff problemen vanwege de akoestiek. „Als er wat dat betreft een keuze ge maakt zou moeten worden, zeg ik: wees wijs en verstandig en ga voor een poppodium plus." Met het 'Haalbaarheidsonder zoek Poppodium Schouwen- Duiveland' (in concept) op tafel, wordt eens te meer duidelij k hoe hard Brogum aan vernieuwing toe is. Met onder meer een professio nele staf, die het alledaagse rei len en zeilen voor zijn rekening neemt, en een nieuwgebouwd, volwaardig 'c-podium' met plek voor ongeveer vierhonderd gas ten, moet Brogum kunnen uit groeien tot een 'semi-professio- nele, culturele organisatie'. Adviesbureau Signo S rekent de gemeente wel voor dat zij flink wat geld zal moeten inves teren; een nieuw te bouwen Brogum zal naar verwachting alleen al tussen de 2,2 en 2,8 mil joen euro kosten. Brogumvoorzitter Kruijff is te vreden met de resultaten en aanbevelingen uit het Signo- rapport. Voor hem is het een be vestiging van wat de stichting al jaren roept: nieuwbouw en meer subsidie om professioneler te kunnen draaien en het aantal soorten activiteiten uit te brei den. Want dat Signo onder meer het gebrek aan dance-activitei- ten in Brogum aan de kaak stelt, verbaast hem niks. „Maar dat heeft alles te maken met geld. Onze cultuur bedrijven kost geld." Dat het onderzoeksbureau nu de gemeente aanzet, Brogum zowel organisatorisch als wat betreft het onderkomen flink op de schop te nemen, juicht Kruijff toe. Een betaalde en pro fessionele staf is vandaag de dag nodig, omdat een modern, bij detijds poppodium niet zonder mensen kan 'die de zaak op de rails houden'. „Want alleen met een bestuur, vrijwilligers en een mooi gebouw heb je nog niks." Wat betreft die nieuwbouw is Kruijff heel duidelijk: Brogum moet vanwege zijn publiek in Zierikzee blijven en het liefst op de huidige plek aan de Juliana- straat. „Een andere plek zou be spreekbaarzijn, mits die meer in het centrum ligt." Het is nu in eerste instantie aan de gemeenteraad om een keuze te maken over en geld vrij te ma ken voor een toekomst voor Bro gum. Tegelijkertijd worden ook plan nen gemaakt voor de bouw van een nieuw theater. Volgens Kruijff is de 'kans aanwezig' dat de raadsfracties een keuze zul len maken uit één van de twee kostbare projecten. Dient die keus zich aan, dan zouden zij volgens de voorzitter voor een poppodium met mogelijkheden voor theater moeten kiezen. In een 'poppodium-plus' kunnen zowel popconcerten als theater producties gedaan worden. Een modern poppodium voor Schouwen-Duiveland moet wat hem betreft in ieder geval niet de dupe worden van een thea terplan. Kruijff: „In de afgelo pen 25 jaar hebben we ons recht van bestaan wel bewezen. Maar dat zal de raad ook wel weten." ran onze regioredactie SINT MAARTENSDIJK - Bij iet distributiecentrum van foonboulevard Bouman Potter lan de Nijverheidsweg in Sint Maartensdijk is afgelopen wekeinde voor duizenden eu ro's aan navigatieapparatuur gestolen uit vrachtwagens. De daders wisten het streng be ledigde bedrijfsterrein op te komen, door een gat onder het kek door te graven. „Onvoor stelbaar", zegt H. Verbraeken w Bouman Potter. „We heb- ken er alles aan gedaan om het terrein zo goed mogelijk te be ledigen. Er stond zelfs stroom °P het hek. Als je schrikdraad aanraakt, heb je daar zeker een paar uur last van." Verbraeken h kaap teleurgesteld. Het dis tributiecentrum opende in sep tember zijn deuren. „Wehebben er echt uren, dagen, zelfs weken over nagedacht hoe we de zaak het best konden beveiligen. Er is flink in geïnvesteerd. En dan graven ze een diepe kuil en krui pen gewoon onder het hek door." De daders hebben in vijf vrachtwagens op het terrein in gebroken en navigatieappara tuur meegenomen. „Overal is de bedrading stukgetrokken. En dat terwijl we alles net keurig in orde hadden. De installateur was pas langs geweest om alle apparatuur te controleren." In het pand zelf is niet ingebroken. Volgens Verbraeken komt daar ook niemand zomaar binnen. „Overal hangen alarminstalla ties en tijdklokken. Zonder pas je komt niemand binnen. Het is echt extreem beveiligd." Buiten worden nu nog meer maatrege len getroffen. „Er komen in elk geval meer camera's die ook 's nachts toezicht houden." Advertentie Het duinpark Burghduin krijgt een volledig nieuwe ingang. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE Duinpark Burghduin nadert de voltooiing. De 21 luxe duinvil- la's aan de rand van de bos wachterij Westerschouwen zijn bouwkundig opgeleverd en nog deze zomer hoopt projectont wikkelaar Delta Projectpart ners BV uit Zierikzee met realisering van een nieuwe en tree de puntjes op de i te kunnen zetten. Tot 2001 was het plekje vlakbij de Adriaan van der Weijdeweg nog het domein van vakantie park buitencentrum Haamste de, plaatselijk beter bekend als 'kamp Katendrecht'. Stadse bleekneusjes konden hier te recht voor een betaalbare va kantie. De 21 simpele houten barakken hebben het veld ge ruimd ten gunste van evenzove- le luxe duinvilla's voorzien van een rieten kap, roomkleurig stukwerk en houten luiken voor de ramen. De duinvilla's zijn nu bereik baar via het grote parkeerter rein aan de rand van de bos wachterij, langs de Adriaan van der Weijdeweg. Om de privacy van de toekomstige gebruikers van de recreatiewoningen te waarborgen is het, vertelt E. Driessen van Delta Projekt- partners, de bedoeling dat via de Bosweg een nieuwe ingang van het park wordt gemaakt. Want nu loopt iedereen zomaar het park op en dat is eigenlijk niet de bedoeling." Driessen legt uit dat door een bestaande houtwal door te trek ken de huidige ingang dichtge maakt wordt. De houtwal zorgt tevens voor beschutting zonder dat daarbij het uitzicht richting boswachterij volledig verloren gaat. Alle 21 villa's - waarvan het prijskaartje varieert van 204.400 tot 235.500 euro - zijn inmiddels verkocht. Permanent bewonen is taboe. De woningen zijn neergezet als recreatiewo ningen. door Rolf Bosboom GOES - De grond waar het nieu we stadskantoor van de ge meente Goes komt te staan, wordt momenteel gesaneerd. De werkzaamheden betekenen de opmaat voor de grootschalige bouwactiviteiten die er de ko mende tijd worden uitgevoerd. De grond is vervuild, onder meer doordat op de locatie voor heen een garagebedrijf was ge vestigd. In de bodem zijn sporen van vooral zware metalen, pak's, minerale olie en vluchtige aromaten aangetroffen. Een deel van de noodzakelijke sane ring is vorig jaar uitgevoerd. Onlangs bleek dat het schoon maken van de grond veel duur der wordt dan de gemeente had verwacht. De vervuiling loopt verder door dan eerst het geval bleek te zijn, vooral bij het vroe gere gebouw van basisschool De Zuidwesthoek, dat in februari is gesloopt. De totale kosten van de schoonmaak komen nu uit op bijna 320.000 euro. Zodra de bodemsanering is af gerond, kunnen de voorberei dingen voor de bouw van het nieuwe stadskantoor beginnen. Dat pand wil de gemeente begin 2005 in gebruik nemen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Seniorenraad wil met de gemeente Schouwen- Duiveland om tafel. De raad is woedend over de door vervoers maatschappij Connexxion doorgevoerde bezuinigingen op buslijnen op het eiland. Er is niet alleen gesneden in het aan tal ritten, maar ook in het aantal haltes. Onaanvaardbaar in de visie van de Seniorenraad, die hoopt sa men met de gemeente Connex xion te kunnen bewegen de be zuinigingsmaatregelen terug te draaien. Verschillende kleine kernen moeten het in de nieuwe, in maart doorgevoerde, dienstre geling van Connexxion zonder bus op zondag stellen en ook een aantal avondritten is geschrapt. Door de ingebruikname van de - vandaag te openen - recreatie- verdeelweg tussen Renesse en Haamstede is de route van lijn 133 veranderd. Onder meer de halte bij zorgcentrum Duinoord is vanwege die route wijziging vervallen. Het is de bedoeling dat er een halte bij het VW- kantoor in Burgh-Haamstede voor in de plaats komt. Ook haltes aan de Hogeweg zijn wegens routewijzigingen ko men te vervallen. Vooral oude ren, betoogde A. Landman gis teren tijdens de vergadering van de Seniorenraad, worden de du pe van de bezuinigingsmaatre gelen van Connexxion. Wat Landman daarbij vooral tegen de borst stuit is dat er naar zijn idee geen enkele vorm van over leg - laat staan inspraak - is ge weest. „De pap is gestort. Het is amen, over en uit." Landman voegde daaraan toe dat naar zijn idee veel ouderen wel willen maar niet durven klagen over het snijden in de buslijnen. „Ik weet het. Het is een verhaal in mineur, maar ik maak me hier echt grote zorgen over. Daarom wil ik graag dat de Seniorenraad om tafel gaat met de gemeente. Misschien dat we samen oplossingen kunnen vin den." Landman vreest dat het niet bij de nu doorgevoerde be zuinigingen zal blijven. Hij kreeg tijdens de vergadering van de Seniorenraad wat dat betreft steun van J. Hendrikse. „We moeten alert blijven en hef tig blijven protesteren tegen dit soort maatregelen. Tenslotte gaat het om de leefbaarheid op het platteland." In hoeverre het Collectief Vraagafhankelijk Vervoer (CW) een alternatief is of kan zijn voor een lijndienst bus, is voor Landman nog maar de vraag. Een vraag die volgens Senioren-raadslid E. Velthuij- sen - tevens voorzitter van de af deling Zierikzee van ouderen bond Anbo - met een volmondig 'neen' beantwoord dient te wor den. „Collectief Vraagafhanke lijk Vervoer is een mogelijkheid. Maar zeker geen wondermid del." Bij het vernieuwen van zijn parkeervergunning had die Vlissingse man nog een vraagje: of hij ook niet een ontheffing kon krijgen voor een parkeerplek in de straat achter zijn huis. Heeft u daar een uitrit, garage, car port?", informeerde de par- keerbeamhte. Een tikje bevreemd door de vraag, ontkende de Vlissin- ger. Had hij immers over die voorzieningen beschikt, dan had hij ook geen ontheffing nodig. „Ik moet daar van middag een paar kuub tuin hout uitladen en ik wil geen problemen", legde hij uit. Maar nee, de regelgeving voorzag niet in coulantie. In tegendeel. Hoogst geïnteres seerd keek de beambte de man aan en vroeg: „Hoe laat ongeveer? Dan noteer ik het adres vast." f> - ~r.' -V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33