PZC Duikers in actie tegen autokraken Intensieve controle beperkt risico inlaat zoet water Tholen Goes saneert grond voor bouw nieuw stadskantoor Tholen wijst bezwaar tegen nieuw clubhuis watersportclub af b 15 Klant kan auto alleen nog kort in winkelgebied achterlaten PvdA kiest voor mannelijke kandidaat-gedeputeerden CSr9Sewe910 Sb'. .ijaSiilk'l Pony's op hol geslagen Boete voor Zierikzees bedrijf Tweetal geslagen in Renesse Aanrijding in Yerseke Leilinden blijven nog gespaard dinsdag 15 april 2003 Fietstocht voor senioren 'assieconcert n Wemeidinge Beestjes in leemtuin vijver ontdekken Modelspoorclub houdt beurs i-h hendrikskinderen - Controle Pandora J Steun voor parkeerzone Tholen jnnrgteffan ter Maat SPJI -MAARTENSDIJK - De commissie gemeentelijke ont wikkeling is het eens met het worstel van het college van burgemeester en wethouders om een blauwe zone in de kern van Tholen in te voeren. Deze blauwe zone betekent dat lang parkeren niet meer mogelijk is j„ het winkelgebied en dat hier alleen nog maar met een ver gunning kan worden gepar keerd. plan komt oorspronkelijk van de Ondernemersvereniging Tholen (OVT). De vereniging stelde een alternatief verkeers circulatieplan op, afgezet tegen je huidige verkeersmaatrege len in het centrum van Tholen Naast het aanbrengen van de blauwe zones wil de OVT een extra trap aanbrengen bij het parkeerterrein aan de Contr' Escarpe. Dat moet de gang naar bet centrum van Tholen te voet fflLHELMINADORP - Het Setscomité van SMWO-welzijn houdt donderdag een fietstocht voor senioren. De tocht, die vijfentwintig kilo meter lang is, voert door het fruitteeltgebied van Kapelle en Wemeidinge. De fietstocht be gint om 13.30 uur bij het dorps- buis in Wilhelminadorp WEMELDINGE - De christelij- oratoriumvereniging Te Deum Laudamus houdt zater- ;een passieconcert. concert wordt gehouden in le Nederlands hervormde kerk ïWemeldinge. ijdens het concert van Te leum Laudamus worden enke zangstukken van Buxtehude nPachelbel uitgevoerd, letconcert begint om 2 00 0 uur. IOSTKAPELLE - Het Zeeuws liologisch Museum houdt dag 21 april een activiteit toor kinderen onder de naam Bonderwaterwereld. Ie activiteit vindt plaats in de eemtuin van het museumKin- leren mogen met schepnetjes, npes en zoekkaarten de beest- es ontdekken die in de heem- uinvijvers wonen. Reactiviteit duurt van 14.00 tot uur. Belangstellenden linnen zich vooraf aanmelden it museum. J8 Hollandse modelspoorclub Mudt zaterdag een modeltrei- ttbeurs in het Heer Hendrik- in 's-Heer Hendrikskinde- r' de beurs worden verschil- ®de treintjes, wagonnetjes en takjes aangeboden. De beurs "'om 10.00 uur. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 ^60 AA GOES Tel: (0113) 273000 (0113) 273030 mail: redgoes@pzc.nl "olf Bosboom ln9nd Huibers M|eke van der Jagt "obPaardekam Steffan ter Maat «ntrale redactie 438°AAVLISSINGEIM f»'in 181 484000 Ea*'( 118|4701°2 ai redactie@pzc.nl "vternet ^•Pzc.nl "lail: web@pZc.n| vergemakkelijken. Ook zou de OVT de Paulinastraat weer graag veranderd zien in een tweerichtingsweg. Het college gaf adviesbureau SOAB uit Breda de opdracht het plan nader te bekijken. De uit komst was dat de plannen kun nen aansluiten op de huidige maatregelen. Het college nam de plannen niet helemaal over. Het stelde voor het idee van de blauwe zone na der te laten onderzoeken. J. van den Donker van D66 stemde hier niet mee in: „We hebben die blauwe zones gewoon nodig en nu willen we zelf weer een bu reau voor verder onderzoek in huren, terwijl dit dus eigenlijk helemaal niet nodig is. Laten we het maar gewoon doen en over een half jaar de zaak evalueren. Maar alstublieft niet weer eerst een onderzoek." Vrijwel alle partijen deelden Van den Don kers mening. Wethouder L. van Doorn wees erop dat het onderzoek ook zou gaan over de financiering van de uit te voeren controle op de handhaving van de parkeerre gels in de blauwe zone. Verder deelde hij de mening dat het in derdaad niet de bedoeling moest zijn, de noodzaak van de plannen nog eens te laten onder zoeken. Naast de eensgezindheid over de blauwe zone waren de partij en het ook in meerderheid eens over de aanleg van de extra trap en de herinvoer van tweerich tingsverkeer in de Paulina straat. Een aantal partijen stel de ook nog voor om de invoering van de blauwe zone in Tholen gelijktijdig in Sint-Maartens dijk uit te voeren. De wethouder gaf aan eerst te willen bekijken hoe de uitvoer in Tholen ver loopt, alvorens het plan in Sint- Maartensdijk toe te passen. Dieven hebben het steeds vaker gemunt op de auto's van duikers. door Marcel Modde SCHARENDIJKE - Duikcentra en politie op Schouwen-Duive- land en Noord-Beveland slaan de handen ineen tegen de niet aflatende stroom autokraken. De actie is er vooral op gericht sportduikers te waarschuwen voor het achterlaten van waar devolle spullen in de auto. Daarnaast wordt er vaker gepa trouilleerd op de bekende duik- stekken. Volgens voorzitter B. Mathijs- sen van de Belangenvereniging Duikondernemend Zeeland zijn auto's van duikers in 'sterk toe nemende mate' het doelwit van krakers. De indruk bestaat bo vendien dat de criminelen hun slachtoffers vooraf in de gaten houden, zodat ze precies weten wanneer ze hun slag kunnen slaan. Zodra een duiker over de dijk is verdwenen, blijft hij meestal minimaal veertig minu ten weg. De dieven hebben het met name gemunt op audio-ap- paratuur, mobiele telefoons, geld en identiteitspapieren. Die praktijken gaan ten koste van de populariteit van Zeeland als duiklocatie, aldus Mathijssen. Deze week komt er een speciale folder uit die sportduikers waarschuwt voor de criminele activiteiten en aangeeft hoe diefstal het beste kan worden voorkomen. Aangeraden wordt niets van waarde in de auto ach ter te laten. Spullen kunnen in kluisjes bij de duikcentra wor den afgegeven. Om krakers te attenderen dat er in de auto echt niks te halen valt, is bij de folder een kaart verkrijgbaar die ach ter de voorruit kan worden ge plaatst. Duikers uit de regio ad viseert Mathijssen alles thuis te laten en desnoods de portieren open te laten. Omdat tegen woordig veel contactsleutels zijn voorzien van electronica, kan (indien mogelijk) het beste gebruik worden gemaakt van het gewone reserve-exemplaar, dat zonder probleem mee onder water kan worden genomen. Daarnaast wordt de duikers ge vraagd attent te zijn op ver foto Dirk-Jan Gjeltema dachte auto's of personen in de omgeving. Indien mogelijk moeten kentekens worden ge noteerd en eventuele signale menten direct worden doorge geven aan de politie. Die heeft toegezegd dat ze meer toezicht zal houden op de duiklocaties. De actie van de belangenvereni ging wordt financieel onder steund door de gemeente, de provincie en het maandblad Duiken. De folder wordt in twintigduizend exemplaren uitgebracht, waarvan een aan tal Duitstalig. Ze worden ver spreid via de duikcentra. Alleen al vorig jaar heeft de po litie 440 autokraken geregi streerd. door Rolf Bosboom GOES - Door zeer regelmatig de waterkwaliteit te controleren, moeten de risico's van het zoet waterproject op Tholen binnen de perken blijven. Het algemeen bestuur stemde gisteravond vrijwel unaniem, met slechts twee stemmen tegen, in met het veelbesproken proefproject. Het plan voorziet boeren op een deel van Tholen van zoet water, zodat zij hun gewassen in het groeiseizoen kunnen beregenen. Het water wordt ingelaten van uit het Volkerak-Zoommeer. Het probleem is dat daar de af gelopen jaren steeds vaker blauwalgen voorkomen, wat de kwaliteit van het water ernstig aantast. Het dagelijks bestuur wilde om die reden het proefproject met zoet water voorlopig uitstellen. Het algemeen bestuur bleek daar twee maanden geleden niets van te willen weten. Een meerderheid (22 voor, 10 tegen) ondersteunde een voorstel om het experiment al dit jaar te la ten beginnen. Vanwege de tegengestelde be langen en voor een zorgvuldige afweging is dat idee vervolgens vier weken ter inzage gelegd. Dat leidde vooral tot reacties uit de landbouwwereld, die het standpunt van de meerderheid van het algemeen bestuur van harte ondersteunde. Tijdens de bestuursvergadering van gisteren werd het voorstel officieel bekrachtigd. Slechts twee hoofdingelanden namen er afstand van. L. van der Kallen sprak van een 'doos van Pando ra'. „Je weet niet wat je binnen laat en of je dat ook weer weg- krijgt." Op het moment dat blijkt dat het water te hoge con centraties blauwalg bevat, is het volgens hem al te laat. „Dan is het mosterd na de maaltijd." J. Roodenburg stemde eveneens tegen. Hij vond dat eerst de oor zaak van het probleem met de blauwalg moet worden aange pakt en wees met een beschuldi gende vinger richting de land bouw, die te veel meststoffen in het water doet belanden. Dijk graaf W. Gosselaar antwoordde dat dat slechts een van de oorza ken is. „Dat los je niet op korte termijn op, terwijl de vraag om het inlaten van zoet water wel iets van de korte termijn is." Gosselaar zei verder dat alles in het werk wordt gesteld om de kwaliteit van het ingelaten wa ter zo goed mogelijk in de gaten te houden. Met deskundigen wordt ook gepraat over een 'protocol' waarin wordt vastge legd wanneer en hoe de inlaat van zoet water wordt gestopt als er te hoge concentraties blauw alg worden geconstateerd. Sinds enkele weken vinden al metingen plaats. „Op dit mo ment hebben we geen signalen dat er gevaarlijke toestanden ontstaan." De kosten van de metingen kun nen oplopen tot 35.000 euro per jaar. De hoofdingelanden R. Lambeck en S. Verheij von den dat die kosten voor reke ning moeten komen voor de boeren die het zoet water benut ten. De dijkgraaf antwoordde dat dat normaal gesproken wel zou gebeuren, maar aangezien het nog om een proefproject gaat worden de kosten in dit ge val niet doorberekend. De mo gelijke risico's van vervuiling liggen wel bij de landbouw. L:~ ,'j ■f' Ir -KÏÏÖT*'Tv^ - r' v door Rolf Bosboom GOES - De grond waar het nieuwe stadskantoor van de gemeente Goes komt te staan, wordt mo menteel gesaneerd. De werkzaamheden zijn de opmaat voor de grootschalige bouwactiviteiten die er de komende tijd worden uitgevoerd. De grond is vervuild, onder meer doordat op de lo catie voorheen een garagebedrijf was gevestigd. In de bodem zijn sporen van vooral zware meta len, pak's, minerale olie en vluchtige aromaten aangetroffen. Een deel van de noodzakelijke sanering is vorig BRUINISSE - Drie pony's van manege Aqua Delta bij Brui- nisse zijn zondagnamiddag losgebroken en op de Rijksweg N59 terecht gekomen. De geschrokken dieren liepen naast el kaar op de rijbaan. Eén van hen raakte een autospiegel van een tegemoetkomende vrouw uit Zierikzee. Een doortastende motorrijder wist verdere schade te voorkomen. Hij ging voor de pony's rij den en wist ze zo aan de rechterkant van de weg de berm in te drijven. Daar konden de rustig grazende dieren even later door medewerkers van de manege worden gevan gen. MIDDELBURG - De economische politierechter J. Begheyn heeft gisteren in Middelburg Kloet VOF uit Zierikzee 2000 euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk, opgelegd voor het niet voldoen aan de vergunningsvoorwaarden voor het opslaan van bouwmaterialen. Met de bijzondere voorwaarde dat de loods binnen een half jaar wordt afgebouwd. Het land- bouwmechanisatiebedrijf heeft al sinds 2000 een bouwver gunning voor een loods, die nog steeds niet is afgebouwd. „In dit tempo kunnen we niet meer spreken van de aanbouw van een loods. De opslag van materialen op het terrein heeft te lang geduurd, zodat daarvoor ook een vergunning nodig is", zei officier van justitie L. Boogert. Raadsman E. Everhard was het daarmee niet eens. „Ik geef toe dat het niet vlot is ge gaan, maar alle materialen hebben te maken met de loods. De strafpleiter vroeg om vrijspraak. De politierechter meen de dat er geen schot in de bouw zat. „Voor de materialen heeft u apart een vergunning nodig." Voldoet het bedrijf niet aan de bijzondere voorwaarde, dan moet het 1000 euro betalen. RENESSE - Een negentienjarige man uit Burgh-Haamstede en zijn vriendin zijn in de nacht van zondag op maandag ge slagen op de Hogezoom in Renesse. Eerst werd de vrouw zon der reden geslagen door een onbekend gebleven persoon. Even later werd haar vriend door dezelfde onbekende aange vallen en geschopt en geslagen. Bij de onbekende voegden zich meer personen die allemaal de negentienjarige schopten en sloegen. De man hield er enkele blauwe plekken en een ka potte lip aan over. YERSEKE - Bij een aanrijding op de Havendijk in Yerseke zijn gistermiddag twee wagens beschadigd. Een 71-jarige Belgische bestuurder van een vrachtauto reed even na half vier over de Havendijk, maar hield niet voldoende rechts. Daardoor ontstond een botsing met een hem op dezelfde weg tegemoetkomende 44-jarige automobiliste uit Yerseke. SAS VAN GENT - De gemeente Terneuzen heeft de kap van drie leilinden aan de Zwartenhoek in Westdorpe vooralsnog uitgesteld. De gemeente wilde de bomen verwijderen omdat de gezondheid van de leilinden te wensen over laat. Natuur beschermingsvereniging De Steltkluut protesteerde echter tegen afgifte van de kapvergunning voor de drie bomen, die zo'n vijftig jaar oud zijn. Volgens woordvoerder L. Calle van De Steltkluut is het zonde de bomen nu al te kappen. Twee van de drie leilinden hebben volgens Calle nog overlevingskan sen. Woordvoerster A. Bosman van de gemeente bevestigt dat de leilinden in elk geval tot dit najaar blijven staan. door Mariëtte den Engelse THOLEN - Wat de gemeente Tholen betreft, kan watersport vereniging De Kogge een nieuw clubhuis bouwen aan de Con- tr'Escarpe in Tholen. De ge meente verklaart de bezwaren die de horeca en enkele particu lieren hebben ingediend niet- ontvankelijk. „We zetten de procedure ge woon door", zegt wethouder W. van Kempen. „Dat wil zeggen dat we bij de provincie vrijstel ling aanvragen om de water sportvereniging een bouwver gunning te verlenen." De horecagelegenheden aan de Kaaij en enkele particulieren aan De Wal zijn tegen de komst van een nieuw clubhuis aan de Contr'Escarpe. De horeca vree st met name omzetverlies. De Kogge krijgt in het nieuwe club huis een eigen kantine met een klein restaurant. Omdat concurrentie geen legi tieme reden is om bezwaar te maken gooit de horeca het in 2ijn bezwaar op de ruimtelijke onderbouwing van het plan. Die zou niet deugen. „Op zich klopt dat wel", stelt Van Kempen, „maar wij hebben die onder bouwing aangevuld. Je mag van een watersportvereniging niet verwachten dat ze op eigen houtje een complete ruimtelijke onderbouwing levert." De horeca en omwonenden zijn nog niet op de hoogte van de af wijzing van hun bezwaren. Deze week krijgen ze van de gemeen te een brief. „Ik heb nog niets gehoord. Maar als ik een brief krijg, stuur ik die meteen door naar onze advocaat", stelt S. Vonk, eigenaar van hotel/res taurant De Zeeland. De be zwaarmakers kunnen straks ook weer bezwaar aantekenen bij de provincie. De horeca laat die kans niet voorbijgaan. Vonk heeft eerder al laten weten des noods tot aan de Hoge Raad door te gaan om de bouw tegen te houden. De bouw van het nieuwe club huis loopt door de ingediende bezwaren flinke vertraging op. jaar uitgevoerd. Daarbij zijn ook ondergrondse tanks verwijderd. Onlangs bleek dat het schoonmaken van de grond veel duurder wordt dan de gemeente had ver wacht. De vervuiling loopt verder door dan eerst het geval leek te zijn, vooral bij het vroegere ge bouw van basisschool De Zuidwesthoek, dat in februari is gesloopt. De totale kosten van de schoonmaak komen nu uit op bijna 320.000 euro. Zodra de bodemsanering is afgerond, kunnen de voorbereidingen voor de bouw van het nieuwe stadskantoor beginnen. Dat pand wil de gemeen te begin 2005 in gebruik nemen. foto Willem Mieras door Ben Jansen MIDDELBURG - De PvdA- fractie in de nieuwe Staten van Zeeland is verdeeld over haar kandidaten voor het dagelijks provinciebestuur. G. de Kok en T. Kramer kregen gisteravond zeven van de tien stemmen. De drie vrouwen in fractie, M. de Koster, M. Luijendijk-Bergwerf en M. le Roy, vonden dat de laat ste gedeputeerde moet worden. Fractievoorzitter P. Holtring wilde na afloop van de vergade ring niets zeggen over de stem verhouding. Hij verklaarde slechts dat de fractie heeft geko zen voor De Kok en Kramer als gedeputeerden. Le Roy toonde zich mededeelza mer. Ze sprak er haar teleurstel ling over uit dat een groot deel van de fractie de oren heeft laten hangen naar de opvattingen van de kandidaatstellingscommis sie en het gewestelijk bestuur, die hebben bepaald dat De Kok en Kramer de kandidaten voor het dagelijks provinciebestuur zijn. Le Roy: „De keus van de ge deputeerden hoort aan de frac tie te zijn. Daar zitten helaas weinig vrije geesten in." Haar kandidatuur voor de func tie van gedeputeerde heeft vol gens Le Roy niets te maken met de breuk tussen het CDA en de PvdA in de kabinetsformatie. Bij deelname van de PvdA aan de regering zou Le Roy in de Tweede Kamer zijn gekomen om de plaats in te nemen van een partijgenoot die zou doorschui ven naar het kabinet. Le Roy: „Er is geen sprake van dat ik me nu ineens sterk zou maken voor een post in het dagelijks provin ciebestuur. Ik heb me daar al voor aangemeld voordat de ka binetsformatie stukliep." De drie vrouwen in de PvdA- fractie zijn van oordeel dat de sociaal-democraten toe zijn aan een vrouwelijke gedeputeerde. Om dat in elk geval over vier jaar te bereiken, zijn ze van plan een vrouwennetwerk op te rich ten. Dat moet méér vrouwen motiveren functies in de partij op te eisen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29