Vleermuizen 't Is nie aolles koek in ei mee kinders Hoeve Nooitgedacht weerstond alle watersnoden Nieuwe Raadkaart Taan te in oom V erstopt in bunkers en muren Het aantal vleermuizen in Zeeland, geteld in hun winterverblijven, schommelde de afgelopen tien jaar tussen 400 en 500. De provincie blijft daarmee duidelijk achter bij het lan delijke beeld. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn zeven onder zochte soorten sinds 1990 ge middeld in aantal ruim ver dubbeld. In Zeeland is die trend niet aanwezig. Indewinter 1993/94 werden in Zeeland 414 vleermuizen waargenomen, in 2002/03 wa ren dat er 473. De watervleer muis en grootoorvleermuis ver tonen een vrij gelijkmatig verloop, de baardvleermuis kent pieken en dalen, de franje staart is pas de laatste jaren in opkomst. Volgens de Zeeuwse vleermuis een flinke groei vastgesteld van het aantal vleermuizen dat overwintert in bunkers. Be schermingsmaatregelen begin nen vruchten af te werpen. Bekker is heel wat voorzichtiger over de ontwikkeling in Zee land. Hij geeft aan dat er over vier soorten wat meer te vertel len is. Die worden in hun win terverblijven, hoofdzakelijk bunkers en duikers, gevolgd. Bekker zegt dat vleermuizen traditionele dieren zijn. „Als ze eenmaal een winterverblij f heb ben gekozen, komen ze daar naar terug. "De gemiddelde le vensduur is zes tot zeven jaar, maar een kleine vleermuis kan wel twintig jaar halen en een grote veertig jaar. De Zeeuwse vleermuistellers hebben gemerkt dat op een ge geven moment een winterver blijf uit de gratie raakt. Bekker: „Dan zie je een langzame ver huizing naar een nieuwe plek. Het kost wel een tijdje voor een verblijfplaats populair wordt. Waarom dat gebeurt is niet hele- deskundige Jan Piet Bekker uit Veere is het niet eenvoudig een helder inzicht te krijgen in de groei en afname van vleermui zen. „Je kunt alleen maar datge ne tellen waar je toegang tot hebt. Over de soorten die je niet of weinig ziet, is het uitermate moeilijk uitspraken te doen. De werkelijkheid is weerbarstig. Het CBS meldt dat niet alleen de meer algemene soorten toene men, maar ook de zeldzamere, zoals de vale vleermuis en de in gekorven vleermuis. Wel erkent het bureau dat de stijging niet overal in gelijke mate plaats vindt. Met name op de Veluwe is maal duidelijk. Het kan te ma ken hebben met mannetjes die gemakkelijker gepakt worden door predatoren.Hij voegt er aan toe dat de spreiding van de winterbehuizingen over de pro vincie wel beter kan. „Bijvoor beeld op Zuid-Beveland zit niet veel." De baardvleermuis werd vooral in Zeeuws-Vlaanderen aange troffen. De cijfers vertonen in 2000/01 ineens een dip. Dat heeft te maken met het wegval len van twee winterverblijven (één is er gesloopt, de andere is voor de tellers niet meer bereik baar). Vorige winter is er een Ze zag d'r prachtig uut, die kleindochter van oónze bes te vriendin. Achttien jaèr, intel ligent, goed studerend, echt zó eêntje om jaloers of trots op te weze. M'n liete oónze vriendin aoltied ma eve d'r gang gaè as ze bie oóns binne kwam. „Eêst even 'n kwartiertje d'r klein dochter d'n emel in prieze", zeië wilder dan tege mekaore. Ma op 'n dag, niks nieuws te vertèlle over Marjanneke, alléén stilte in 'n afwezige blik van d'r oma. Toen ze d'r eige geïnstalleerd ao in de gemakkelijke stoel die ze aoltied zélf uutkoos in mee d'r kopje koffie in d'r aand pein zend vó d'r eige uut zat te staere, besloot mien vraauwe om zélf 't initiatief te neme. „Oe gaèt 't mee je kleindochter Marie?", vroeg ze. Ao noe je moönd aao- we, doch ik bie m'n eige. Aolle respect, ma d'r waère nog zó vee oönderwèrpen om over te praè- te. M'n waère zeer verbaèsd om te zien da t'r plotselieng 'n paèr dikke traènen over de wangen van oónze beste vriendin naè benee biggelden. „Ze eit d'r eige laète rienge", snikte Marie. „Laète rienge?" Mee 'n klette rend geluud zétten wilder oónze kommetjes terug op de schuttel- tjes. „Laète rienge, 't is toch gin vèrreke?" Ik docht geliek terug an die stal mee twaolf kleine biggen uut mien jeugd. Toe ze 'n paèr maènden oud wère kwam d'r 'n vint uut Zurrikzeê mee 'n blienkende tange in 'n oeveel- eid riengen. Oónder luud ge- kries wiere bie aolle biggen tweê riengen in d'r neuzen eknepe. 't Bloed liep d'r uut. De totaole operaosie duurde minstens 'n ure. Toe was 'k zó wat doaf van 't geschreêuw. In de biggen kon den gelieke nie mi wroete in d'r eige stroónt. „Waè eit ze die ringen laète zét te?", vroeg ik. „In d'r neuze in vérder nog op 'n paèr plaèsen die ik nie wil noeme." Marie droai- de d'r oad zedig om ten teken da ze d'r nie mi over wilde praète. Ik realiseerde m'n eige da 't vó oóns ouderen nie gemakkelijk was om oóns an te passen an de moderne gebruken. As d'r vroe ger 'n meise op schole zou kom- me mee riengen in d'r neuze dan zouwe m'n an d'r evrogen of ze problemen ao mee 't wroete. Ma vandaège d'n dag zétte ze ri engen op aolderlei plaèsen. M'n wachte noe alleên nog op 't be richt da ze schutteltjes in d'r oönderlip laète zétte. ,,'t Is nie aolles koek in ei mee opgroeiende kinders", vervolg de Marie't gesprek. We spitsten oónze oren. Tot dan toe ao m'n over Marjanneke niks aanders oard as lof. As of ze Oónze Lie ven Eer in opleiding was. Zou 't noe toch écht waèr kunne weze dat 't lieve kind ok nog 'n paèr foutjes ao? „M'n dochter zit soms diepe in de zurregen as t'r 'n telefoonre- kenieng komt van drieoónderd euro. Alleên ma gesprèkken van de madam mee vrienden in vriendinnen. As m'n dochter d'r wat van zeit, kan ze nog 'n groa- te bek kriege op de koap toe." Zó, da wiste m'n dan ok wï. De kroane was van 't kind d'r oad aof estoate. Noe waère m'n nie zó stom om nie te wete dat d'r ok nog zó ies bestaèt as 'n gulden middenwègte. „Ik oard dat de mannen 't èrg sexy vinde bie de vrouwtjes. Aolderlei ringetjes op verborge plèkjes", perbeerde ik 't nog te vergoelijken. „M'n motte toch 'n bitje mee oónzen tied mee gaè eé." Marie spèrde d'r oagen waègen- wied ope. „Das noe echt wïr 'n vint", kreet ze. „Zó dienke die kérels d'r aomaè over, dat stèlle- tje vuulderikken. Daèrom eit dat kind mien zó'n verdriet edaè." Ik schrok van d'r reactie. Daè ao 'k wat ezeit dat eêmaè verkeerd evaolle was. Ik dee nèt mien moönd ope om wat te zégge dat nog stommer was, toen ik geluk kig gered wier deü de deurbêlle. Ik gieng zèllef ope doe. Daè sti- eng ze op de stoepe. De gevaolle vraauwe in oagst eige persoan. Ze ao d'r oag-bloónde aèr mee 'n blaauwe strikke tot 'n paère- staèrt eboónde. Éénvoudige jeansbroek in 'n ruime bloese stienge d'r as 'n plaètje. „Dag oom." Toen ze nog klein was, was ze d'r a mee begonne om taante in oom tegen oóns te zégge. Dat was zó ebleve in wil der voónde dat angenaèm. Ik keek gelieke naè d'r neuze. Mis schien verwachtte ik 'n paèr rin gen te zien as bie de biggetjes in m'n aauwe durp. Ma in plaèse daèvan mos ik goed kieke om 't kleine knopje te vinde, lienks bove d'r neusvleugel, 'k Zag d'r gin kwaèd in. Alleên 'n bitje las tig bie 't snute van d'r neuze, doch ik. Ik opende de deure naè de kaè- mer. „Ta ta ta ta", zong ik vro lijk. „As 't kindje binnenkomt juicht het hele huisgezin." „Dag tante, dag omaatje", ze bukte d'r eige om ze aolletweê te kussen. „Ik vandaège m'n rie- bewies in de busse ekrege in noe bin 'k gekomme om mien oma in de auto van mien vaoder naèr uus terieën." „O, mien kind, ik bin zó groas op je", snikte Marie. Ze wendde zich tot oóns. „Ze gaèt studere vó affekaot in noe eit ze ok a 'n riebewies. Zó'n kind toch eé." Mien vraauwe in ik keke meka ore vee-betekenend an. M'n voelden oóns blie vó Marjanne ke. Ze was vó oóns antrekkelij- ker aore. Minder engel in meer gewone jonge vraauwe. Joop van Zijp Het aantal vleermuizen in Zeeland blijft achter bij het Nederlandse gemiddelde. nieuw verblijf bijgekomen en de telling is weer gestegen (tot 21 stuks in 2002/03). Stabiel of wat toenemend in Zeeuws-Vlaan deren, afnemend in de rest van Zeeland, stelt Bekker. De laatvlieger wordt nauwe lijks gezien in de winterverblij ven; het beest zit vooral in scheuren van gebouwen en in spouwmuren (afgelopen winter zijn er twee geteld). De franje staart is een soort die vóór 1993 zelden werd gezien en die neemt duidelijk toe (acht dieren in 2002/03). De watervleermuis kende een gestage groei, maar neemt de laatste jaren op Schouwen-Duiveland af en in Zeeuws-Vlaanderen wat toe. Met 317 getelde exemplaren de laatste winter in de provincie duidelijk koploper. Bekker merkt op dat de groot oorvleermuis op veel plaatsen in Nederland maar weinig gezien wordt. „Hier zijn er een paar winterverblijven waar er wat meer zitten. Zeker op Schou wen-Duiveland en op Walche ren is de soort tot omstreeks 1998 toegenomen. Nu gaan we naar een vaster niveau toe." Re sultaat van de jongste telling: 65 dieren. Er verdwijnen ook soor ten. Bekker noemt de mops vleermuis, die afgelopen tien jaar in de winterverblijven niet meer is waargenomen. De tellingen geven slechts het topje van de ijsberg weer, weet Jan Piet Bekker. „De werkelijke aantallen moeten vele malen groter zijn." Neem de dwerg vleermuis, waarvan de score in 2002/03 bleef steken op 58. Maar elk dorp heeft wel een ko lonie van 50 tot 100 van deze dieren. Wereldwijd zijn er ongeveer 925 vleermuissoorten; daarvan ko men slechts 31 soorten in Euro pa voor, waaronder één vliegen de hondensoort. De aandacht voor de beesten met hun ge heimzinnige leefwijze neemt toe, ook al roepen de vleermui zen bij de meeste mensen nog al tijd schrik op. Ten onrechte ove rigens, de beestjes doen de mens geen kwaad. Deze nachtdieren bij uitstek hebben door de eeu wen heen vooral de fantasie we ten te prikkelen. De neergang van de vleermuis komt onder meer door gebruik van insectenbestrij dingsmidde- len en houtverduurzamings- middelen in de landbouw en het dichtmaken en verstoren van zomer- en winterverblijven. Het kappen van houtwallen zorgde ervoor dat de vleermuis zich niet meer zo goed kon oriënte ren Verminderd gebruik van in secticiden én aanleg van ge schikte behuizingen, hebben de neergang een halt toegeroepen. Ook in Zeeland wordt gewerkt aan nieuwe verblijven. Rinus Antonisse De boerderij op de raadkaart van vorige week is hofstede Nooitgedacht te Sint Annaland (Tholen), meldt C.J. Flipse uit Koudekerke. „Het huis met de prachtige zeventiende-eeuwse trapgevel heeft in 1953 twee meter in het water gestaan, maar is mooi gerestaureerd. De boerderij heeft een rijke ge schiedenis van ruim drie eeu wen." Veel andere inzenders schrijven dat de hoeve al vele generaties lang bewoond wordt door leden van het geslacht Ge luk, aanvankelijk als pachter en sinds 1936 als eigenaar. De hui dige bewoners zijn Arne Geluk en Mireille Geluk-Haentjes- Dekker, aldus P. Groeneveld uit Middelburg. H. de Graaf-Uyl uit Stavenisse - en ook anderen - weten dat de boerderij eerder Zeezicht heet te; later is de naam veranderd in Nooitgedacht. „Volgens me vrouw Geluk komt dat straks op de dampalen te staan, als ze klaar zijn", stelt De Graaf. De naam Zeezicht is niet zo ver wonderlijk. De hoeve is op on geveer 200 meter afstand van de zeedijk gebouwd. Dat hebben de bewoners geweten ook. Na de bouw in 1662 was er sprake van watersnood in 1682,1704,1715 en voor het laatst in 1953. Des ondanks wist de boerderij de golven steeds te weerstaan en is de huidige naam zeker zo toe passelijk als de eerste. C.P. Fase uit Sint Annaland wijst erop dat de hoeve aan de Annavosdijkweg 2 staat. „De zeventiende-eeuwse trapgevel is voorzien van fraaie muuran kers met het j aartal 1662, het waarschijnlijke bouwjaar van de hoeve. Deze is gebouwd in opdracht van de toenmalige ambachtsheer van Sint Anna land, Filips Doublet (van 1660- 1692), die gehuwd was met Susanna Huygens, een dochter van Constantijn Huygens, be roemd Nederlands dichter en staatsman. De plaats waar de boerderij in de Anna Vosdijk- polder staat, wordt ook wel Grote Nol genoemd." Inzender Fase geeft aan dat uit onderzoek is gebleken dat Adri- aan Geluk (geboren in 1737) de eerste van de familie Geluk was die in 1780 de boerderij ging be wonen. „Een aardig raadsel is aangebracht op de achter-zijge vel. Iets onder de goot, in rode stenen, zijn figuren gemetseld van circa een halve meter hoog. Bij nader inzien geven die het opschrift anno 1662 aan. Het vreemde hiervan is dat alles in spiegelschrift staat, dus 2661 onna, waarbij de krullen van de 6 aan de rechterkant zitten, als een soort d." Fase vermeldt nog dat in 1952 onder leiding van Monumen tenzorg een grote restauratie is uitgevoerd, die door de Februa- riramp van 1953 teniet werd ge daan. „In 1982 en 1995 zijn twee schuren gebouwd en de oude schuur is herbouwd met golf platen, wat jammer genoeg af breuk doet aan het geheel. In 1999 is het huis op verantwoor de wijze verbouwd.Inzender Groeneveld tekent aan dat de boerderij in de jaren vijftig van de vorige eeuw enige tijd door een knecht van de familie Geluk werd bewoond. De Geluks woonden toen in Sint Anna land. Vóór de ramp werkte de schoonvader van J. Bos uit Tho len er als landarbeider. Hij legde het traject van het dorp naar de hoeve elke dag lopend af. Bijna alle inzendingen waren goed. Eenmaal werd Renesse genoemd en eenmaal Noord- welle. De winnaars van de waardebonnen zijn: C. Lobbe- zoo, Krabbendijke, M. Poot- de Witte, Scherpenisse en E.C. Meulenberg, Goes. Rinus Antonisse Uit de collectie van Hans Lindenbergh deze week een echte Zeeuwse boerderij - rieten dak, zwart geteerde planken met witte randen - op de Bevelanden. De vraag is: bij welk dorp staat deze hoeve? Er zijn twee plaatsnamen mogelijk. Nadere informatie over de hoeve en de bewoners is welkom bij de redactie van Buitengebied. In verband met het paasweekeinde moeten oplos singen uiterlijk vrijdag 18 april binnen zijn bijre dactie PZC Buitengebied, postbus 18, 4380 AA Vlissingen; fax 0118-470102; e-mail redactie@pzc.nl (graag adres erbij vermelden). Voor de inzenders van goede oplossingen zijn drie waardebonnen beschikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23