PZC Weir beslist Masters in play-off Snelle tijd voor VdH Beleggen in Lafeber blijkt profijtelijk Henk Kesler geeft De Graafschap geei kans in rechtszaal Tennisbond worstelt met vraag hoe om te gaan met jonge tennissters Radcliffe Iaat doorschemeren pas weer in Athene marathon te willen lopen dinsdag 15 april 2003 Publiciteit Vraagtekens Konisjev kopman in ZLM Tour Erik Dekker rijdt Gold Race Van der Gun terug naar Ajax Snoei keert niet terug bij Vitesse Spelers MVV maken seizoen af Hörster alweer weg bij Leverkusei Sokolov zegt af voor NK schaken Handbalster Burgers mist WK-kwalificatie Linkshandige Spanning Conflict Bayern met voetbalbon! Gouden handjes zijn geen garantie door Martijn van Beeten AMERSFOORT - Hoe maak je van een puber met gouden handjes een volwassen vrouw met een profcarrière? Met die vraag worstelt technisch direc teur Hans Felius van de KNLTB. Zeker nu twee grote talenten, de Kruiningse Silvana Bauer en Michelle Gerards, hun belofte niet hebben ingelost. „Een pro bleem", stelt Felius, „is dat je bij heel jonge meisjes niet kunt in schatten of ze mentaal goed ge noeg zijn om de top te halen. Maar dat betekent niet dat je ze ook niet hoeft op te leiden." Talent heeft Nederland zat, op dit moment. Onder aanvoering van Michaëla Krajicek, het halfzusje van Richard, werd het Nederlands meisjesteam tot en met 14 jaar wereldkampioen. Ongekend, want leeftijdsgeno ten uit Oost-Europa werden ja renlang onverslaanbaar geacht. Meisjes van 13, ze trainen inNe- derland tegenwoordig ook twintig tot 25 uur.. Er is meer, want in Florida wordt de Eindhovense Stepha nie Herz door kampioenen kweker Nick Bolletieri klaarge stoomd voor een gouden toe komst. In haar omgeving wordt geroepen dat de 13-jarige Herz de nieuwe nummer één van de wereld wordt. Ze gelooft het zelf ook. Tieners met talent, het is prach tig. Maar wat zegt het? Blessu res, de puberteit, gebrek aan ambitie, mentale tekortkomin gen, afnemende interesse. Het is slechts een greep uit de proble men die de twee gaan tegenko men. „Daarnaast lijkt het wel of in Nederland de Japanse men taliteit heerst", stelt Hugo Ek- ker, ex-coach van Gerards en nu begeleider van Raemon Sluiter. „Steeds wordt gepraat over doelstellingen. Ik weet niet of dat verstandig is. Kristie Boo- gert en Miriam Oremans waren daar helemaal niet mee bezig. Op stap met een groepje talen ten, veel lol en wel zien waar je uitkomt. Pas later werd het seri eus." Niet onverstandig, vindt de man uit Diemen. „Meisjes zijn eerder volwassen dan jongens", stelt Ekker. „Heel vroeg hebben ze al niets anders dan tennis en school, waar ze heel professio- heel, streberig zelfs, mee om gaan. Dan bestaat het gevaar dat ze na een j aar of vij f de moti vatie verliezen. Zeker als ze al over de hele aardbol jeugdtoer- nooien hebben gespeeld. Waar doe je het dan nog voor? Niet voor niets heeft de WTA grenzen gesteld aan het aantal proftoer- nooien dat je op jonge leeftijd mag spelen." De uit Vlissingen afkomstige Felius gaat mee in deze denk wijze, maar plaatst nuances. ,Bij Bauer was echt geen sprake van een burn-out. Een dag na dat ze bekend maakte te stop pen met proftennis, stond ze al weer te trainen. Ze is dol op het spelletje. Bauer heeft aanleg om dik te worden, snoept graag en moet dat compenseren met ste vige conditietrainingen. Ze raakte begin dit jaar gebles seerd, werd ziek en moest hele maal opnieuw beginnen. Ze had er geen trek in om haar lichaam weer te pijnigen, vond de opof feringen die proftennis vraagt te veel." Volgens Felius moet je wel jong beginnen, om te kunnen slagen in het vrouwentennis. „Anders ben je bij voorbaat kansloos. De vrouwen uit de toptien waren 16 of jonger toen ze voor het eerst in de tophonderd kwamen. En de gemiddelde leeftijd voor een entree in de tophonderd ligt on der de 18 jaar. Dat zijn feiten." Felius weet dat hij goud in han den heeft met Michaëla Kraji cek en Stephanie Herz, maar weet ook dat het zo weer uit z'n handen kan glippen. „Daarom noem ik ook geen namen van ta lenten. Bauer werd pas bekend toen ze door prestaties in de pu bliciteit kwam. Ik had het altijd over Krajicek, omdat ze door haar naam toch niet onzicht baar kon zijn. En Herz, die zelf voor publiciteit heeft gekozen. De rest kan hopelijk in de luwte blijven werken." Want druk is er. Meiden die nog niets hebben gepresteerd bij de profs, worden door het gebrek Hans Felius, hier met Kristie Boogert, vindt dat tennissters al van jongsaf aan opgeleid moeten worden door de bond. „Maar een probleem is wel datje bij heel jonge meisjes niet kunt inschatten of ze mentaal goed genoeg zijn om de top te halen." foto Hans Steinmeier/ANP aan toppers al in de schijnwer pers gezet. Hele documentaires zijn op televisie verschenen over het Amerikaanse avontuur van Herz. En bij de nationale jeugd kampioenschappen, normaliter goed voor twee verslaggevers met kladblok, verschenen twee cameraploegen. Michaëla Kra jicek deed mee. „Niet voor niets", zegt Felius, „heeft Kraji cek eind vorig jaar jeugdtoer- nooien gespeeld in Zuid-Ameri- ka. Daar kwamen wedstrijden live op televisie, kon ze wennen aan de camera's. Dan schrikt ze er straks in Rosmalen, waar ze ongetwijfeld veel aandacht krijgt, niet meer van. Wij zijn heel voorzichtig met die aan dacht, schermen jonge meiden af. Bolletieri doet het anders. 'Laat ze er maar vroeg aan wen nen, later staan die camera's ook voor hun neus', is zijn credo. Wat is goed, wat is slecht, Felius weet het ook niet. „Daarom is de bond nu vooral een overkoepe lende organisatie. De talenten geven aan wat ze willen, voor welke aanpak ze kiezen. Wij ge ven dan ondersteuning. Petr Krajicek heeft zijn zoon naar de top gebracht, lijkt dat nu met zijn dochter ook te doen. Met de harde aanpak, door kinderen van vijf die lekker willen spelen, te dwingen te gaan tennissen. Het werkt. Van Michaëla weet ik bijna zeker dat ze het gaat ha len." Bij Herz zet Felius meer vraag tekens. „Dat in haar omgeving steeds wordt geroepen dat ze de nieuwe nummer één van de we reld wordt, geeft enorme druk. Eigenlijk kan het nu alleen nog maar tegenvallen. Vorig jaar deed ze mee aan een toernooi in Nederland, ze was licht gebles seerd aan de knie. Met grote moeite versloeg ze andere Ne derlandse meiden en toen kwa men de opmerkingen. Dat zal haar vaker overkomen." Is het erg dat Silvana Bauer ver loren is gegaan voor het prof tennis? Nee, meent psycholoog Rogier Offerhaus. „Je moet je focussen op het ge lukkig zijn, niet op succes. Als Bauer door haar beslissing ge lukkiger wordt, is het goed. Nie mand kan een ander dwingen, het moet altijd uit jezelf ko men." GPD GOES - Dimitri Konisjev is opgesteld als kopman vandej, gische Marlux-ploeg in de ZLM Tour, de Zeeuwse wielafrl sieker die zaterdag wordt gehouden. De 37-jarige een grote staat van dienst als prof. Hij debuteerde in 19jjcl een tweede plaats op het wereldkampioenschap achterfc Lemond. De jaren daarna won hij diverse etappes in del, den van Frankrijk, Italië en Spanje. MEERLE - Erik Dekker neemt zondag deel aan de Am;'; Gold Race. De renner van Rabobank testte vorige weekisrj Ronde van Baskenland zijn vorm en besloot in overleg®^ ploegleiding dat zijn niveau toereikend is om te starten®) enige Nederlandse wedstrijd om de wereldbeker. DeHj kampte de afgelopen maanden met een knieblessureejL de pas half maart in de Grote Prijs Erik Breukink tem" competitie. Hij won die wedstrijd overigens meteen. A® DEN HAAG - Cedric van der Gun (23) keert volgends®? terug in de A-selectie van Ajax. De aanvaller speeltmome" teel op huurbasis bij Willem II, maar heeft van Ajax tel® gekregen dat hij in juli welkom is op de eerste training!) der Gun heeft in de Arena nog een contract tot 2005. GPc' ARNHEM - Trainer Mike Snoei keert niet meer terugin» andere functie bij Vitesse. De Rotterdamse coach bereikte;; teren met de Arnhemse clubleiding een akkoord overdek- wikkeling van zijn contract, dat tot medio 2004 doorliep?' werd eind vorige maand wegens de slechte resultaten van) hoofdmacht op non-actief gezet. ANP MAASTRICHT - De spelersgroep van MW zal dedubi naar een bankroet leiden. Het donderdag geuite dreigei dat het faillissement zou worden aangevraagd wegens nanciële problemen, is gisteren ingetrokken. Tijdens t bijeenkomst met de technische staf en de raad van commiss rissen verklaarden de spelers unaniem dat zij het seizoeni noods zonder salaris afmaken. ANP LEVERKUSEN - Amper twee maanden na zijn aanstel wil trainer Thomas Hörster alweer weg bij het geplaagde! verkusen. De oud-international heeft het bestuur gis avond om ontslag gevraagd. De clubleiding maakt vande bekend wie het seizoen als technisch leider af zal makend der Hörster behaalde Leverkusen tien punten uit zeven® strijden. SID/ANP HAARLEM - Ivan Sokolov heeft zich afgemeld voor het! derlands kampioenschap schaken, dat in juni in Leeuwait plaatsvindt. De Bosnisch-Nederlandse grootmeester heet een brief aan de schaakbond laten weten dat hij het nietee is met de geboden financiële condities. Erik van denD neemt de plaats in van de nummer drie van vorig jaar, AHI AMSTERDAM - Handbalinter national Na tas*.ja Burgers mist •de twee belangrijke WK-kwali- ficatiewedstrijdën'van het Ne derlands team tegen Tsjechië. De 27-jarige speelster onder gaat binnen twee weken een operatie aan haar linkervoet, waardoor ze maanden is uitge schakeld. Nederland moet de plaatsing voor het wereldkam pioenschap in Kroatië eind mei afdwingen. Burgers kreeg vorige week een speelverbod opgelegd door een Deense artsdie een scan had ge maakt van haar linkervoet. Daaruit bleek dat een vergroeid bot haar achillespees dermate irriteert, dat het gevaar van af scheuren groot is. Burgers miste door het speelverbod dit week einde de belangrijke Cham pions League-wedstrijd van haar club Viborg tegen Valen cia. Na het gelijkspel in Spanje dacht de Deense ploeg een goede uitgangspositie te hebben voor een plaats in de finale, maar Va lencia won verrassend de return in Viborg. Achillespeesblessures achter volgen Burgers al bijna haar he le interlandcarrière. Artsen in Nederland raadden een opera tie altijd af. „Die zagen meer heil in het sterker maken van de spieren. In Denemarken advise ren ze juist het tegendeel en doen ze helemaal niet moeilijk over een operatie. Er bestaat daarna altijd nog een kans dat het bot weer aangroeit, maar misschien ook niet." Vast staat dat Burgers na de operatie niet op tijd fit zal zijn voor de twee kwalificatiewed strijden tegen Tsjechië, die over deelname aan het wereldkam pioenschap beslissen. Neder land speelt op 24 mei in Am sterdam en een week later in Olomouc. De winnaar van de tweekamp plaatst zich voor het WK, dat in december in Kroatië wordt gehouden. GPD van onze sportredactie AUGUSTA - Als teenager schreef hij een brief naar de grote Jack Nicklaus. Of hij, als linkshandige, niet beter kon leren rechts te slaan. Nee, meende Nicklaus: doorgaan met links slaan. Dus zette Mike Weir door. Zondag won hij zijn eerste Major, de Masters op Augusta. Pikant was de zege alleszins, al was het maar omdat de strijd werd beslist in de play-offs. Na vier dagen kwamen Weir en de Amerikaanse verrassing Len Mattiace uit op -7. Er werd op hole tien herbegonnen, maar vijf minuten later was het al gedaan. Mattiace sloeg zijn tweede bal precies achter een boom; einde droom. Mattiace is vreemd genoeg ook een linkshandige, die echter liever met rechts golft. Zoals ook linkspoot Frank de Boer op de golfbaan rechts slaat - en zijn rechtshandige broer Ro nald juist weer met links. Weir werd in elk geval zondag de eerste linkshandige die de Masters won en pas de tweede in de golfgeschiedenis die een Major op zijn naam schreef. Bob Charles uit Nieuw-Zee- land was in 1963 de eerste, toen Mike Weir (links) wordt als winnaar van de Masters traditiegetrouw in de groene jas geholpen door de winnaar van een jaar eerder, Tiger Woods. foto S ha u n Best/RTR hij het Brits Open won. Op de akelig moeilijke en oogver blindende baan van Augusta, waar de gemiddelde leeftijd van de leden 78 jaar is, was we derom met moderne technie ken alles gedaan om het de spe lers lastig te maken. Dat lukte. Augusta was dit jaar nog weer een fractie moeilijker te bespe len. De moeilijkheidsgraad deed criticasters zelfs ver zuchten dat het te ver ging; vooral op de supersnelle, rijk geaccidenteerde greens was het bijna onmogelijk spelen. Weir lukte echter alles, vooral op de greens. Het was de reden van zijn zege. Tiger Woods had de wind tegen. Hij overleefde een dramatische openingsdag, overleefde de cut maar net en vocht zich terug in kansrijke positie: -1 na drie dagen. Woods vergooide zijn kansen zondag echter snel door een driver te kiezen op een korte par-4Hij j aste de bal het bos in en moest linkshandig weer op de fairway zien te komen. Eindresultaat: double bogey, einde toernooi. Vreemd was het niet dat de play-off maar één hole duurde. In de geschiedenis heeft een verlenging nooit langer dan twee holes geduurd. Deze keer was het Mattiace die ten onder ging aan de immense span ning. Mattiace kwam net een beetje routine te kort. Het was voor hem ook pas de tweede keer op Augusta. De eerste keer was in 1988, als amateur. Nooit slaagde hij er daarna in zich zelfs maar te kwalificeren. GPD LONDEN - De Britse atlete Paula Radcliffe is na haar voortreffelijke marathon van Londen van plan pas weer tijdens de Olympische Spelen in Athene op de klassieke afstand over 42 kilometer en 195 meter uit te komen. De wereldrecordhoudster, die haar eigen mondia le toptijd zondag van 2.17.18 verbeterde tot 2.15.25, liet dat gisteren doorschemeren. „Mijn volgende marathon is waarschijnlijk die van Athene in 2004. Daarvoor zie ik me geen mara thon meer lopen", zei de Britse. Radcliffe is van plan op de wereldkampioenschappen in Parijs, eindaugustus,uitte komen op de 100 0 0 meter. Op die afstand wil ze als eerste Europese vrouw onder de dertig minuten finishen. Vorig jaar op de Euro pese kampioenschappen in München bleef ze maar één seconde van die grens verwijderd. RTR SAINT ETIENNE - Pieter van den Hoogenband heeft bij de Open Franse kampioenschap pen in Saint Etienne de snelste tijd neergezet in de series van de 200 meter vrije slag. De Brabander tikte aan in 1.50,54. De Deen Jacob Car- stensen werd tweede in 1.51,29 voor de Tunesiër Oussama Mel- louli (1.51,41). Op de 100 meter rug kwam Klaas Erik Zwering tot de derde tijd: 56,96. De Fransman Simon Dufour was de snelste (56,42) voor de Roe meen Razvan Florea (56,89). Bij de vrouwen kwamen Hinkelien Schreuder en Suze Valen tot de zevende (1.04,50) en achtste (1.05,20) tijd. ANP door Henri van der Steen ZANDVOORT - Je zult maar een rendement hebben op je aandelen van 85 percent. Be lastingvrij Eind volgend jaar valt deze meevaller 1100 golf en gokliefhebbers ten deel die ooit aandelen kochten op de sportcarrière van Maarten La- feber. Het ging natuurlijk om relatief kleine bedragen en geen koper zou huilend in het ledikant zijn gedoken als het mis was ge gaan, maar het succes van La feber is voor zijn aandeelhou ders/supporters toch wel dikke pret. Bijna zes jaar geleden besloot bankier Theodoor Gilissen om ten behoeve van Lafeber 15.000 aandelen uit te geven. Op deze manier kon de jonge golf speler zich een aantal jaren ongestoord bezig houden met zijn werk: proberen te infiltre ren in de wereld van het top- golf. Dat blijkt nu gelukt. Gis teren maakte mr. Roelf Rogaar, directievoorzitter van Gilis sen, bekend dat de aandeel houders waarschijnlijk eind volgend jaar worden uitge kocht. Naar verwachting met een rendement dat inhoudt dat iedereen 185 percent terug krijgt van wat hij heeft 'inge zet.' „En dat is toch wel een beter resultaat dan de AEX de afgelopen jaren heeft laten zien", aldus Rogaar met gevoel voor ironie. De reden van de verkoop is simpel: Lafeber kan intussen zijn eigen loopbaan financie ren. Sterker: de Eindhovenaar heeft het afgelopen jaar zo goed gespeeld en zo goed ver diend, dat een doorbraak nu echt wordt verwacht. Als die al niet aan de orde was. Lafeber staat 21e op de Order of Merit van de Europese Tour over 2003 en verdiende vorig jaar zomaar ruim 550.000 euro aan prijzengeld. Een jaar geleden stond Lafeber nog 370e op de wereldranglijst, inmiddels be hoort hij tot de 200 besten ter wereld, hij is 183e. GPD door Raymond Willemsen DOETINCHEM - Directeur Henk Kesler van de KNVB denkt niet dat De Graafschap een kans maakt als de Doetin- chemse club bij degradatie naar de rechter zou stappen om zo alsnog een plaats in de eredivi sie af te dwingen. De Graaf schap-voorzitter Derk Haank overweegt een gang naar de rechtbank, omdat hij vindt dat een aantal andere eredivisie clubs op grond van hun financi ële problemen niet in de hoogste klasse thuishoort. De Stichting FC Twente'65 werd vorige week failliet ver klaard en FC Utrecht zou vol gens Kesler gerommeld hebben met de financiële cijfers bij de licentieaanvraag van dit sei zoen. Haank rept van competi tievervalsing, omdat zijn club zich keurig aan de regels heeft gehouden én schuldenvrij is. Hij vindt daarom dat de eredivisie volgend seizoen desnoods uit negentien in plaats van achttien clubs moet bestaan. „Wij had den ons ook in de schulden kun nen steken en waren dan mis schien hoger geëindigd, maar dat hebben we niet gedaan." „Ik vind het een beetje een on zinnig idee van De Graaf schap", reageert Kesler. „Dan zou de KNVB iets gedaan moe ten hebben wat de bond te ver wijten valt en dat is niet zo. Ja, ik heb gezegd dat FC Utrecht de boel belazerd heeft en daar neem ik geen woord van terug. De consequentie had kunnen zijn dat de KNVB FC Utrecht uit de competitie had gehaald, maar dat hebben we niet ge daan. Daar is dus nu niets meer aan te veranderen. „De Graafschap heeft wel een punt waar men het heeft over de wijze waarop het licentiesys teem in elkaar zit", vervolgt de directeur van de KNVB. „In Duitsland is FC Kaiserslautern wel gestraft (de ploeg van trai ner Erik Gerets kreeg onlangs een boete van 125.000 euro op gelegd en begint volgend sei zoen met drie strafpunten aan de competitie, omdat gerom meld was met de cijfers). Maar in Nederland is dat nu nog niet mogelijk." „Aan de ene kant snap ik De Graafschap wel", stelt Kesler. „Het is altijd zuur voor een club om onderaan te staan. Mensen worden dan creatief en 6 uitzoeken of gerechtelijke;: cedures een kans van sis hebben. Maar ik geef zenui: cent kans. Hoe ik dat weef ben vroeger zelf advocaa:i weest." Mr. Eric Vilé, jurist én ex-va zitter van de sectie betaaldffl bal van de KNVB, zegt dat. Graafschap zich eerst S wenden tot de licentiecomE sie. „Daar zal voorzitter Hifi de kwestie aan de orde n stellen. Als de licentiecomE sie óf daarna de beroep® missie tot de conclusie komt' er grote fouten zijn gemaakt: het verstrekken vaneenlictf dan pas kan de clubnaardeks gerrechter." GPD BERLIJN - Bayern Münchec gisteren uit de Duitse eq* lent van de Eredivisie NL stapt. De recordkampioen® zich terug uit de DFL na een® ningsverschil over een be® van 3,5 miljoen euro. Alle werknemers van deW per uit de Bundesliga n® met onmiddellijke ingang^- geen deel meer uit van aP nationale voetbalcomnijfj Zo treedt directeur Karl H Rummenigge van Bayern® chen niet meer op als adtt van bondscoach Rudivc Op basis van eerder ge afspraken over de verdeling de televisiegelden ontWE populairste club van Du® in 1999 ruim 21 rnilj®®,. Het bedrag werd uiW door de vorig jaar fait® klaarde Kirchmedia« Volgens de DFL bestond e nog een geheime afspraa sen Bayern München e Kirchmedia-groep. De leiding vindt dat Bayern miljoen euro moet betalen De club besloot daarop organisatie te stappen' v slissing leidde tot grote bij bestuursleden van Duitse profclubs. Zij21 1 em München als de inte ste club van het lan" en„U dat de DFL zonder de rijkse vereniging aan verliest. Nog belangr') een mediacontract zon em München minder gf vert. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20