PZC Intensieve controle beperkt risico inlaat zoet water Tholen PZC Zeeuwse op stage in Litouwen LPV wil omwonenden mee laten praten over visie Westduingebied 15 \rnemuidse werkgroep geeft strijd op Saneren grond stadskantoor Goes duurder dan gepland Zestig mooie jaren samen Raad Borsele praat over nieuwe kazerne brandweer £traleredactie agenda w dinsdag 15 april 2003 CbusU18r9SeWeg 10 Metingen Bemiddeling Nieuwsgierig Niet zielig Geld voor kinderboerderij Clingse visclub koopt water aan Leilindes blijven nog gespaard Pony's op hol geslagen Alsnog inspraak J. Valckestraat J Zerken worden niet herplaatst ^uMelita Lanting UiNEMUIDEN - De zestiende- euzeventiende-eeuwse grafzer ken uit Arnemuiden worden niet herplaatst. De werkgroep tot herbestemming historische «rafzerken heeft het bijltje erbij neergegooid. Na anderhalf jaar praten heeft de kerkvoogdij - ei genaar van de grafzerken - een veto uitgesproken over her plaatsingbij de kerk. „Onbegrijpelijk" zegt secretaris C.Grootjans van de werkgroep. „We zijn diep teleurgesteld. Het zijn een stelletje cultuurbarba- ren. Ze hebben zelfs gezegd 'weg met die rotzooi'. Maar het gaat om historische stenen, daar moet je zuinig op zijn." De grafzerken zijn tijdens res tauraties van de Hervormde kerk in Arnemuiden onder de vloer gevonden. Ze zijn afkom- stiguit de Kruiskerk die halver wege de negentiende eeuw is afgebroken. Een deel van de ste- lenis herplaatst in de vloer van dekerk. Om voor de overige ste nen een goede plek te vinden, heeft de kerkvoogdij in 2001 de werkgroep herbestemming his torische grafzerken in het leven geroepen. In de werkgroep zit ten onder meer twee leden na mens de kerkvoogdij. De werk groep heeft 16.000 euro subsidie bij elkaar gesprokkeld en na overleg met historici werd be sloten dat de stenen bij de zuid gevel van de kerk herplaatst moeten worden. Secretaris P. de Vos van de kerk voogdij vindt het jammer dat het zo gelopen is. „Ons wordt de zwartepiet toegespeeld en dat is vervelend. De werkgroep heeft geen alternatieven aangedra gen. Wij hebben slechts één mo gelijke locatie gezien, en dat is bij de zuidgevel. Dat is voor ons onaanvaardbaar. Ons laatste bericht was dat de werkgroep nog eens zou praten. Nou, dat hebben ze kennelijk gedaan en hebben zichzelf opgeheven. Wij zullen nu een besluit moeten ne men wat we met de stenen gaan doen." De affaire wordt volgens Groot- door Rolf Bosboom GOES - De grond waar het nieu we stadskantoor van de ge meente Goes komt te staan, wordt momenteel gesaneerd. De werkzaamheden betekenen de lat voor de grootschalige bouwactiviteiten die er de ko mende tijd worden uitgevoerd. De grond is vervuild, onder meer doordat op de locatie voor- leen een garagebedrijf was ge vestigd. In de bodem zijn sporen tan vooral zware metalen, pak's, minerale olie en vluchtige aromaten aangetroffen. Een leelvan de noodzakelijke sane- ing is vorig jaar uitgevoerd. Daarbij zijn ook ondergrondse tanks verwijderd. Onlangs bleek dat het schoon maken van de grond veel duur der wordt dan de gemeente had verwacht. De vervuiling loopt verder door dan eerst het geval bleek te zijn, vooral bij het vroe gere gebouw van basisschool De Zuidwesthoek, dat in februari is gesloopt. De totale kosten van de schoonmaak komen nu uit op bijna 320.000 euro. Zodra de bodemsanering is af gerond, kunnen de voorberei dingen voor de bouw van het nieuwe stadskantoor beginnen. Dat pand wil de gemeente begin 2005 in gebruik nemen. door Rolf Bosboom GOES - Door zeer regelmatig de waterkwaliteit te controleren, Boeten de risico's van het zoet- waterproject op Tholen binnen deperken blijven. Het algemeen bestuur stemde gisteravond vrijwel unaniem, met slechts wee stemmen tegen, in met het Veelbesproken proefproject. petplan voorziet boeren op een tel van Tholen van zoet water, •dat zij hun gewassen in het roeiseizoen kunnen beregenen, let water wordt ingelaten van uit het Volkerak-Zoommeer, pet probleem is dat daar de af kopen jaren steeds vaker •lauwalgt voorkomt, wat de waterkwaliteit ernstig aantast. Bet dagelijks bestuur wilde om reden het proefproject met toet water voorlopig uitstellen, ftet algemeen bestuur bleek |aar twee maanden geleden ®ts van te willen weten. Een «eerderheid (22 voor, 10 tegen) RED ACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel:(01l8) 484000 Fax: (0118) 470102 mai': redwalch@pzc.nl AbvanderSluis (chef) Nadia Berkelder Pdith Ramakers M"iam van den Broek PonMagnée 4380 AA VLISSINGEN 484000 p 10118) 470102 rnai'. redactie@pzc.nl Mïrnet ï^.pzc.nl ma,,: web@pzc.nl ondersteunde een voorstel om het experiment al dit jaar te la ten beginnen. Tijdens de bestuursvergadering van gisteren werd het voorstel officieel bekrachtigd. Slechts twee hoofdingelanden namen er afstand van. L. van der Kallen sprak van een 'doos van Pando ra'. „Je weet niet wat je binnen laat en of je dat ook weer weg- krijgt." Op het moment dat blijkt dat het water te hoge con centraties blauwalg bevat, is het volgens hem al te laat. „Dan is het mosterd na de maaltijd." J. Roodenburg stemde eveneens tegen. Hij vond dat eerst de oor zaak van het probleem met de blauwalg moet worden aange pakt en wees met een beschuldi gende vinger richting de land bouw, die te veel meststoffen in het water doet belanden. Dijk graaf W. Gosselaar antwoordde dat dat slechts een van de oorza ken is. „Dat los je niet op korte termijn op, terwijl de vraag om het inlaten van zoet water wel iets van de korte termijn is." Gosselaar zei verder dat alles in het werk wordt gesteld om de kwaliteit van het ingelaten wa ter zo goed mogelijk in de gaten te houden. Met deskundigen wordt ook gepraat over een 'protocol' waarin wordt vastge legd wanneer en hoe de inlaat van zoet water wordt gestopt als er te hoge concentraties blauw alg worden geconstateerd. Sinds enkele weken vinden al metingen plaats. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Ouderensoos met scrabble, sjoelen, biljarten; De Bergpadschool, 15.30 uur: Fancyfair; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22, 20.00- 21.00 uur en 21.00-22.00 uur: TaiChi voor beginners; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers: De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffie-contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub: WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor zestigplus sers en .koersbal. jans vooral veroorzaakt door het feit dat de samenstelling van het bestuur van de kerkvoogdij is gewisseld. „Wat ik ze vooral kwalijk neem, is dat ze niet eens wisten wie wij zijn. Toen wij de kerkvoogdij formeel om toe stemming vroegen om de stenen bij de kerk te herplaatsen, zei den ze dat ze niets van ons be staan afwisten. Ze stellen ge woon: 'dat is iets van het vorige bestuur en daar hebben we niets mee te maken'. Ik heb hier an derhalf jaar keihard aan ge werkt. Ik heb tachtig persoon lijke brieven geschreven, 13.000 euro bij de gemeente Middel burg losgepraat. Ik ben naar het Prins Bernhard Cultuurfonds geweest en 3000 euro subsidie gekregen en nu willen ze niet meewerken. Het is gewoon een hele slechte komedie." In december vorig j aar is nog ge probeerd om burgemeester Schouwenaar van Middelburg te laten bemiddelen. Die bemid delingspoging is echter nooit van grond gekomen. Waarom niet, blijft onduidelijk. Volgens Grootjans wilde de kerkvoogdij niet praten. Secretaris De Vos van de kerkvoogdij ontkent dat, maar stelt dat de kerkvoogdij nooit een uitnodiging voor een gesprek van de burgemeester heeft ontvangen. Bram en Catrien Jacobse vierden gisteren hun zestigjarig huwelijksjubileum. foto Lex de Meester door Anita Janse MIDDELBURG - Zestig jaar samen lief en leed gedeeld. Gis teren vierden Bram (82) en Ca trien (82) Jacobse in Middelburg hun diamanten bruiloft, om ringd door de kinderen. „Het waren mooie jaren", aldus een opgetogen Catrien. „Kijk, zo'n zelfde boeket had ik zestig jaar geleden", wijst Ca trien op de bos seringen die voor haar op tafel ligt. De diamanten bruiloft maakt de herinnerin gen aan vroeger los. Hij is gebo ren en getogen in Meliskerke, zij in Oost-Souburg. Ze leerden el kaar kennen toen Catrien uit lo geren ging bij een oom en tante in Meliskerke. „Hij wilde mij te rug naar huis brengen, dat vond ik geen probleem." Daar bleef het dan ook niet bij. Op 14 april 1943 stapten Bram en Catrien in het huwelijksbootje, letterlijk en figuurlijk, want Bram was schipper. „De eerste drie jaar van ons huwelijk brachten we op het water door", vertelt Ca trien enthousiast. „Het was oor log, maar wij waren zo gelukkig als wat." Het gezin kwam uiteindelijk aan de wal te wonen, omdat het schip van Bram werd afge keurd. „Varen was zijn lust en zijn leven. Dat hij moest stop pen ging hem aan zijn hart", vertelt Catrien over haar man. Heftig ja-knikkend bevestigt Bram de woorden van zijn vrouw. Met een liefdevolle blik op haar man zegt Catrien: „De laatste jaren zijn niet zo gemak kelijk geweest, hij begint veel dingen te vergeten." Het echt paar woont inmiddels twee jaar in verzorgingstehuis Eben Haë- zer in Middelburg. Daar ston den ze gisteren in de schijnwer pers. Het echtpaar werd gefeli citeerd door bewoners en perso neelsleden. Het echtpaar Jacobse kreeg 11 kinderen, 43 kleinkinderen en 15 achterkleinkinderen. Ca trien: „We voelen ons gezegend en zijn erg dankbaar dat we deze dag samen met onze kinderen mogen beleven. We hebben al tijd een gezellig gezin gehad. De kinderen zijn nog altijd heel goed met elkaar. Dat is voor ons de kroon op het huwelijk." V\<V -V< Hanna de Visser: „Ik wil vooral kijken hoe ze met weinig middelen toch goed onderwijs kunnen geven." foto Lex de Meester door Ron Magnée VLISSINGEN - Pabo-studen te Hanna de Visser uit Zaamslag vertrekt over enkele dagen naar Litouwen om al daar het onderwijssysteem on der de loep te nemen. Het voor malige Oostblokland kampt nog steeds met schrijnende ar moede. Hanna neemt dan ook een grote lading papier, pen nen en potloden mee voor de Litouwse leerlingen. „Ik kom niet alleen om wat te leren, maar ook om wat te geven." Haar voorliefde voor het arm lastige Baltische land heeft ze niet van vreemden. Al zeven keer toog de diaconale werk groep van de Gereformeerde kerk in Terneuzen naar Litou wen. Hanna's ouders spelen in deze club een voorname rol. De werkgroep organiseert hulp transporten naar het voorma lige Oostblokland. De laatste jaren wilde Hanna graag mee, maar telkens kwam er wat tus sen. Dan functioneerde ze als contactpersoon voor de werk groep tijdens de reizen. Dit jaar gaat dat veranderen. De studente van de HZ ver trekt maandag voor twee weken naar de Litouwse stad Siauliai, dik tweehonderd ki lometer ten noordwesten van de hoofstad Vilnius. Ze kan meerijden met een hulptrans port van de diaconale werk groep. Ze gaat echter niet al leen hulpgoederen uitdelen, maar ook stage lopen op een Litouwse school. „Ik wil vooral kijken hoe ze met weinig middelen toch goed onderwijs kunnen ge ven", legt Hanna uit. Het on derwijssysteem van Litouwen is, ondanks de schaarse mid delen, van goede kwaliteit. De vakken stemmen niet hele maal overeen met die in Ne derland. „Er wordt veel aan cultuur, dans en muziek ge daan", verduidelijkt Hanna. „En verder hebben ze bijvoor beeld een vak als Ethiek. In Nederland is dat ingebed in andere onderdelen, maar in Litouwen is het gewoon een apart vak." Het idee van de stage borrelde vorig jaar op. Ingrida, een be vriende Litouwse leerkracht, logeerde een aantal nachten bij Hanna en haar ouders in Zaamslag. „Door haar ben ik nog nieuwsgieriger geworden naar het land en het schoolsys teem van Litouwen." Ze kaartte het idee aan bij haar docenten van de HZ. „Maak maar een stageplan", moedig den zij haar aan. Uiteindelijk leverde ze een draaiboek bij de betrokken docenten af, die hierdoor net zo enthousiast raakten als Hanna zelf. De eerste week van haar ver blijf zal ze voornamelijk de werkgroep ondersteunen bij het uitpakken van de hulpgoe deren. De tweede week staat volledig in het teken van haar stage. Standplaats is de school 'Dain' in Siauliai. Een flinke school, want de instelling telt in totaal ruim negenhonderd leerlingen tussen de zeven en achttien jaar. Voor de stage heeft Hanna een ambitieus programma samen gesteld. Niet alleen volgt ze op Dain verschillende lessen en gaat ze met docenten en de di recteur praten, ook gaat Han na zelf doceren. „Ik ga lesge ven over Zeeland, waarvoor ik een video meeneem." Daar naast krijgen de leerlingen les Nederlands. Lachend: „Ik wil ze bijvoorbeeld leren om van één tot tien te tellen." Voor de leerlingen neemt ze ook lesmaterialen mee. Ze zocht zelf sponsors op die be langeloos pennen, potloden, tandenborstels en papier do neerden. Want hoewel Litou wen zich al opmaakt voor toe treding tot de Europese Unie, is de armoede in het land nog steeds schrijnend. Veel mensen hebben moeite het hoofd bo ven water te houden, iets wat van de buitenkant nauwelijks is te zien. „Mensen zijn wel arm, maar niet zielig", verdui delijkt Hanna. De pabo-studente bereidt on dertussen al haar volgende reis voor. Deze zomer bezoekt ze namelijk andermaal Litou wen, dit keer voor een vakan tie. Toch neemt ze ook op deze reis nog hulpgoederen mee. Mochten er nog bedrijven of instellingen zijn die compu ters, kopieermachines, school- meubilair of papier over hebben, dan kunnen zij zich melden bij Hanna de Visser in Zaamslag (0115-613446). TERNEUZEN - De Stichting Kinderboerderij Terneuzen heeft gisteren van Haak Keukens uit Axel en makelaarskan toor Alten en van Hoeve uit Terneuzen respectievelij k 2 2 0 0 en 2500 euro gekregen. Deze bedragen hebben beide bedrijven ingezameld bij de recente opening van de nieuwe huisvesting. De stichting beheert de kinderboerderijen in Terneuzen en Clinge. Mensen met een verstandelijke beperking exploiteren beide boerderijen. CLINGE - Visvereniging de Clingse Hengelaar uit Clinge krijgt er vanaf 1 mei drie visputten bij. Omdat visclub Stich ting de Zandput uit Hulst te weinig actieve leden heeft om de viswateren te onderhouden, heeft de gemeente ze aangeboden aan de Clingse Hengelaar. De ruim vierhonderd leden mogen nu hun hengel ook uitgooien in Hulst op de Zandput, de Moer- schansvijver en de Moerschans put. Stichting de Zandput heeft nu geen visstek meer. De nog actieve leden gaan auto matisch over naar de Clingse Hengelaars. SAS VAN GENT - De kap van drie leilindes aan de Zwarten- hoek in Westdorpe is door de gemeente Terneuzen vooralsnog uitgesteld. De gemeente wilde de bomen verwijderen omdat de gezondheid van de leilinden te wensen over laat. Natuur beschermingsvereniging De Steltkluut protesteerde echter tegen afgifte van de kapvergunning voor de drie bomen, die zo'n vijftig jaar oud zijn. Volgens woordvoerder L. Calle van De Steltkluut is het zonde de bomen nu al te kappen. Twee van de drie leilindes hebben volgens Calle nog overlevingskansen. Vandaar het verzoek nog even te wachten met de kap. Woord voerster A. Bosman van de gemeente bevestigt dat de leilindes in ieder geval tot dit najaar blijven staan. BRUTNISSE - Drie pony's van manege Aqua Delta bij Brui- nisse zijn zondagnamiddag losgebroken en op de Rijksweg N59 terecht gekomen. De geschrokken dieren liepen naast el kaar op de rijbaan. Eén van hen raakte een autospiegel van een tegemoetkomende vrouw uit Zierikzee. Een doortastende motorrijder wist verdere schade te voorkomen. Hij ging voor de pony's rij den enwistzezoaande rechterkant van de weg de berm in de drijven. Daar konden de rustig grazende dieren even later door medewerkers van de manege worden gevan gen. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele heeft de bewoners van de Jacob Valckestraat uitgenodigd voor een inspraakbij eenkomst, woendag om 19.30 uur in het gemeentehuis in Heinkenszand. De bewoners van de straat waren boos gewor den omdat de gemeente zonder voorafgaand overleg, een plan voor de herinirichting van de Jacob Valckestraat in de brie venbus had gestopt. Met de plannen waren de bewoners het al niet eens, maar het feit dat er geen informatiebijeenkomst was gehouden, deed voor velen de deur dicht, temeer omdat de gemeente meteen al met de uitvoering wilde beginnen. Dat gebeurde overigens ook. Toen technische medewerkers vorige week maandagochtend hun spullen uitpakten, trokken be woners aan de bel. De gemeente legde de werken vervolgens stil. Inmiddels is de uitnodiging voor een inspraakbijeen komst bij de bewoners bezorgd. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Lokale Par tij Vlissingen (LPV) wil dat burgers zich moeten kunnen uitspreken over de ontwikke lingsmogelijkheden van het Vlissingse Westduingebied aan de Burgemeester van Woelde- renlaan. De gemeente Vlissin gen legt in een visie vast welke gedeelten bebouwd mogen wor den en welke voor groene recre atie geschikt moeten blijven. De LPV stelt schriftelijke vra gen aan het Vlissingse college van B en W over de gemeentelij ke visie. Er wordt gesproken over het terrein dat ingeklemd ligt tussen de Burgemeester van Woelderenlaan, Galgeweg, Zwanenburg en President Roo- seveltlaan. De partij merkt op dat er bewoners zijn die onge rust zijn over de uitbreidings plannen van een ondernemer en de mogelijke vestiging van Rep tielenzoo Iguana en ruitersport vereniging De Scheldestad. Vol gens de LPV wil een aantal burgers dat het park- en duin gebied niet wordt aangetast. „Het is een uniek wandel- en fietsgebied", schrijft W. Hirdes van de LPV. „En een van de laat ste stiltegebieden." „De mening van de inwoners moet betrokken worden bij de visie. Het Westduingebied mag alleen uitgebreid worden met nog meer natuur", vindt de LPV. P. Cramer, penningmeester van ruitersportvereniging De Scheldestad, vindt die uit spraak voorbarig. Hij reageert dat er nog géén schot zit in de verplaatsing van de manege. Cramer zou het betreuren als het Westduingebied als volledig natuurgebied aangemerkt zou worden. „Misschien denken be woners die tegen bebouwing zijn dat de manege midden in het Westduingebied terecht zal komen. Op dezelfde plaats waar we ons jaarlijks evenement heb ben. Maar daarvan is nooit sprake geweest. We hebben het over het uiterste hoekje van het gebied, vlakbij Huize Martina. Daar waar het nu voor iedereen onbegaanbaar is." Eind 2003 moet de manege iets anders gevonden hebben. „Dat is altijd het uitgangspunt ge weest. Dan loopt de erfpacht ten einde." De manege pacht tot die tijd grond aan de Gerbrandys- traat van de gemeente. „Maar de gemeente heeft aangegeven dat er nog wel een mouw aan te passen is als er nog géén vervan gende accommodatie is." De ge meente heeft eerder gemeld dat zij huizen wil bouwen op de lo catie van de huidige manege. HEINKENSZAND - De ge meenteraad van Borsele verga dert donderdagavond over de aankoop van een stuk grond op het bedrijventerrein Quisten- burg bij Borssele voor de bouw van een nieuwe brandweerga rage. Het besluit stond al eerder op de raadsagenda maar werd afge voerd omdat de plannen nog niet voldoende met de groep Borssele waren besproken. De groep Borssele krijgt al het extra matarieel in beheer dat nodig is voor rampenbestrijding en hulpverlening in de Wester- scheldetunnel. Ook moet in de Borsselse kazerne de beroeps brandweer worden gestatio neerd die extra zorg en coördi natie moet gaan bieden voor de tunnel en het Sloegebied. De huidige brandweerkazerne van de groep Borssele is niet alleen te klein, maar staat ook veel te dichtbij het dorp. Het plan om op Quistenburg te bouwen is, na het afvoeren van de raadsagenda, alsnog bespro ken met de manschappen van Borssele. Alternatieven bleken niet haalbaar. Quistenbrug, aan de Kaaiweg, ligt net dicht ge noeg bij het dorp om de brand weerlieden er snel te kunnen verzamelen. De aanrijroutes naar de ingang van de tunnel en naar het Sloegebied zijn ook ac ceptabel. De raadsvergadering is open baar en wordt gehouden in de boerderij aan de Stenevate in Heinkenszand. Aanvang 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15