Al Saadi kent wapengeheimen De kaarten op tafel gelegd Mukhabarat even wreed als Stasi Moskou steunde tot het laatst Saddam De oorlog is voorbij maar de strijd gaat voort in Irak A A A v maandag 14 april 2003 Moreel Man met zwaard Overlopen Bunkercomplex yy V "UUy" u u> '-.y U ^U< Schoppen Klaveren Ruiten Harten Militairen VS leven van bedeling Israël niet langer bang voor aanval Iran doodt strijders in Irak Zoon Al Sahhaf is arts in Dublin Vermiste journalist duikt weer op Coalitie blij ft op verzet stuiten Hnor Martiin Delaere TIKRIT - Task Force Tripoli nam gisteren Tikrit in om de laatste restanten van het regime van Saddam op te ruimen, maar eigenlijk hoefde dat niet meer. Na de onophoudelijke bombar dementen van de afgelopen week kon CNN de stad eerder 'innemen.' In de stad stonden verlaten tanks en er was geen soldaat van de Adnan Divisie te bekennen. Net als zoveel mili- lairen van de Republikeinse Garde hadden zij hun militaire plunje ingeruild voor spijker broek en gympies en waren het strijdtoneel ontvlucht. Zonder leiding en met het regi me op de vlucht was er geen ani mo meer om te vechten. De pa ramilitairen van de Fedayeen Saddam waren er ook vandoor. Ook in Al Qaim is het verzet ge broken en zijn Amerikaanse commando's op zoek naar de oorzaak van het felle verzet in deze schijnbaar onbetekenende grensplaats met Syrië. Na de ze ge luidt hun opdracht: massa vernietigingswapens zoeken én vinden. De oorlog is voorbij maar de strijd gaat voortVoor oorlog te- genhet Iraakse leger zijn andere militaire middelen nodig dan voor strijd tegen losse bendes, zelfmoordenaars, sluipschut ters en de Fedayeen. In deze oor log was de aandacht gericht op uitschakeling van het regime en het demoraliseren van de troe pen. Veertienduizend aanvals- missies werden tijdens Opera tion Iraqi Freedom uitgevoerd om het Iraakse militaire appa raat te verlammen. Er zijn 15.000 bommen afgeworpen, een fractie van het aantal tij dens de Golfoorlog van 1991. Was toen slechts zeven procent van die bommen 'slim' (naarzijn doel geleid), nu zeventig pro tent. De BBC sprak met een kolonel van de Republikeinse Garde die vertelde dat hij geen contact lad kunnen onderhouden met ie legerleiding en dat het moreel van zijn zeshonderd manschappen met de dag ver slechterde naarmate de bom bardementen voortduurden. Dat hij had toegestemd met oor logvoering, kwam omdat hij an ders vermoord zou worden. „De vliegtuigen vernielden onze tanks en onze spullen." De kolonel en zijn soldaten wa ren niet van plan geweest om in Bagdad te vechten. Het was im mers hun stad, en die wilden ze niet vernielen. Een week voor de val van Bagdad waren hij en de troepen die nog niet waren ge deserteerd om een vuurtje gaan zitten en hadden besloten hun burgerkloffie aan te trekken en naar huis te gaan. De Republikeinse Garde had de bevelen uit Bagdad in eerste in stantie opgevolgd, maar bleek niet bereid het leven te laten voor het regime van Saddam. In de Washington Post vertelt een lid van de Fedayeen eenzelfde soort verhaal. Hij vluchtte uit Kirkuk in het noorden nadat zijn commandant had bepaald dat hij zich beladen met explo sieven op een Amerikaanse tank moest werpen. Daar had hij geen zin in. „Ik was bereid om met een ge weer te vechten, niet om zelf moord te plegen", zei het lid van de Fedayeen. Zijn groep van 25 man werd in de gaten gehouden door een 'man met zwaard' op rode schoenen. Uitgerust met een zwaard van 90 centimeter om elke deserteur het hoofd af te hakken. De bewaker keerde te rug naar Bagdad en nam de be nen toen de paramilitairen sa men moesten komen in het Stadion van het Volk. De vliegtuigen die de geallieer de strijdkrachten gebruikten om de Iraakse hoofdkwartieren, paleizen en bunkers onder vuur te nemen, zijn overbodig gewor den. Het vliegdekschip USS Abraham Lincoln heeft inmid dels de Perzische Golf verlaten. De vliegdekschepen Constella tion, Kitty Hawk, Theodore Roosevelt en Harry S. Truman vertrekken binnenkort. Alleen de USS Nimitz blijft. door Patrick Sel bach DEN HAAG - Met de onver achte overgave zaterdag van Amir Hamudi Hasan al Saadi lebben de Amerikanen plotse ling een sleutelfiguur van het omstreden Iraakse wapenpro gramma in handen. De 'weten schappelijk adviseur' van presi dent Saddam hield zich volgens inlichtingendiensten vele jaren Ifzig met onder meer de ont- «ikkeling van Iraakse biologi sche en chemische wapens. Generaal Al Saadi maakte za terdag in een vraaggesprek met de Duitse zender ZDF alvast duidelijk dat zijn land geen massavernietigingswapens peer heeft. Voor de Ameri- is-Britse aanval op zijn was dan ook geen enkele d, aldus de in Groot-Brit- jMnië opgeleide chemicus. Hij heeft bovendien ook geen idee 'aar zijn baas Saddam is. n Saadi, getrouwd met een Wtse vrouw en woonachtig in Dagdad, heeft de afgelopen '"ntig jaar een belangrijke rol gespeeld in het omstreden taakse wapenprogramma. De voormalige minister van Mili- aire industrialisatie was onder direct betrokken bij het ontwikkeling van wapens tij— ens de oorlog met Iran in de Wil tachtig. Ook bij de moder ating van de Iraakse Scud- ■J etten speelde hij een rol, zo c ten defensiedeskundigen. a de Golfoorlog van 1991 heeft aadi volgens de VS gezorgd »een hervatting van de wa- Penontwiklceiing Onder ande- j j|en de Amerikaanse zen- jC zei Al Saadi eerder dat na die oorlog is besloten tot kanteling van het program- Begin dit jaar ontkende Al «dt overigens dat het regime Uu.r lamudi Hasan al Saadi verantwoordelijk was voor een gifgasaanval op Iraakse Koer den in 1988, één van de diepte punten van Iraks recente ge schiedenis. „De Koerden zijn nooit vergast door onze rege ring", zei hij tegen ABC. De presidentieel adviseur is door de VS geplaatst op de za terdag verspreide lijst van de 52 meest gezochte leden van het Iraakse regime. Al Saadi vindt zichzelf overigens niet behoren tot de 'Iraakse top'. „Ik ben een technisch persoon, een techno craat en niet iemand die in de politieke hiërarchie staat", al dus de Irakees in januari. Naar eigen zeggen hebben zo wel Amerikaanse als Britse functionarissen gepoogd hem voor de jongste oorlog te laten overlopen. Al Saadi heeft dat nooit overwogen. „Ik heb een familie, een uitgebreide familie, alle Al Saadis, een hele stam. Daar wil ik zijn als Irak wordt aangevallen." Al Saadi stond voor de jongste oorlog geregeld in contact met buitenlandse functionarissen als contactpersoon voor de VN- wapeninspecteurs en als de fac to woordvoerder van Saddams regime. Hij verdedigde steeds de door Irak gewenste aanwezig heid van een staatsvertegen- woordiger bij gesprekken tussen de VN en Iraakse weten schappers. Hij trok ook fel van leer tegen beschuldigingen van de VS over vermeende banden tussen Irak en het terreurnetwerk Al Qaeda. De Amerikaanse bewijsvoering tegen Irak wimpelde Al Saadi af. De Irakees repte van 'gefa briceerde leugens' die alleen dienden om de VS een 'vals mo tief' te geven zijn geboorteland aan te vallen. De presentatie van de Amerikaanse minister Powell in de Veiligheidsraad, bedoeld om het gevaar van Irak aan te tonen, deed Al Saadi af als een 'show vol waanzinnige veronderstellingen Met alleen een sporttasje in zijn hand verliet Al Saadi zaterdag zijn huis in de Iraakse hoofd stad. Hij schakelde een Duitse tv-ploeg in om alles te filmen en zijn 'veiligheid te garanderen'. Intussen is hij in Amerikaanse detentie geplaatst. „Jullie zul len nog wel zien dat ik altijd de waarheid heb gesproken", zei hij kort voordat werd afge voerd. ANP Het zal niet lang meer duren voordat ook de zware onderde len te land worden afgelost. De Derde Infanterie Divisie, die vanaf de eerste dag razendsnel langs de Eufraat optrok om uit eindelijk Saddam International Airport te bezetten en met Abrams-tanks op te trekken naar het presidentiële paleis, kan straks worden afgelost door de Vierde Infanterie Divisie. Deze divisie, die oorspronkelijk vanuit Turkije Irak zou binnen trekken, ontplooit zich nu van uit Koeweit. Zij zal als een 'sta bilisatiemacht' optreden. Om het land te stabiliseren zijn infanteristen nodig, maar voor de Amerikanen ligt de nadruk nu nog op de strijd. Zolang er verzetshaarden en wapenop slagplaatsen zijn, kunnen mili tairen niet zonder gevaar voor eigen leven aan ordehandha ving doen. En dat het nog lang niet pluis is in Irak, bleek dit weekeinde wel. Amerikaanse mariniers werden door inwo ners van Bagdad naar een school geleid waar ze 150 zelf- moordvesten vonden die daar door de Fedayeen waren opge slagen. Aan het touwtje trekken en boem, weg met een Ameri kaanse militair. In de westelijke woestijn van Irak hielden commando's een bus tegen die onderweg was naar Syrië. Er zaten 59 'militair ogende' types in die brieven bij zich hadden waarin een belo ning wordt uitgeloofd voor iedere gedode Amerikaan, als- mede630.000 Amerika anse dol lars. Voordat de Amerikanen zich op ordehandhaving kun nen storten, zullen zij toch eerst van dit soort 'militaire ogende' types af willen. En zelfs als de strijd voorbij is, zullen de Amerikanen volgens minister van buitenlandse za ken Powell hun aandacht rich ten op het vinden van massaver nietigingswapens. Militairen van de Derde Infanterie Divisie schijnen een ondergronds bun kercomplex bij Bagdad te heb ben ontdekt met kantoren en slaapkamers, waarschijnlijk bedoeld om het regime te be schermen bij een chemische oorlog. In Kirkuk zijn volgens Koerdi sche commandanten Scud-ra- ketten gevonden. Nu het regime is gevallen, is de kans dat een te genaanval met chemische wa pens wordt uitgevoerd, nihil. Maar Washington moet hoe dan ook massavernietigingswapens vinden. Die waren immers de rechtvaardiging voor de oorlog: het was een kwestie van tijd voordat Saddam of een terreur groep deze wapens zou inzetten tegen de VS. GPD ipf V iiniiHiiiimitHii BgMsrMfMrsssrssr |f hiiSër mnr'tiUUi Hf -'yU ïmmÊÊtdSk V" m ;srrt. .0 v - - U U iUUU^ y~ »-.U UU >-\-f';V'Su.fc v'\£y u -'-C- ~- U- -'V. U V 'U;w~ u -V-•-•••• - fc-SFÏN >U" <->. -UT'- - Vtr-U,-y - y-" v ""t. Vr; .UyjS-. V"- U~- -U- U- u - UjU"" V' Kinderen rusten uit op een gestolen fauteuil, terwijl mariniers met tanks jagen op plunderaars in Bagdad. foto Hussein Malla/AP door Patrick Selbach WASHINGTON - Het kaartspel dat de Amerikaanse strijdkrachten lieten maken met afbeeldingen van de 52 meest gezochte functionarissen van het Iraakse regime moet leiden tot arrestatie van de afgebeelde personen. Op de meeste kaar ten staan ook foto's. Er zijn twee jokers in het spel. Daarop staan Iraakse militaire rangen en Arabi sche titels. Op de 5 5ste kaart staat het logo van de Amerikaanse militaire inlichtin gendienst die de kaarten ontwierp. Op vallende afwezige is de Iraakse minister van Informatie Al Sahhaf De kaarten bevatten afbeeldingen van de volgende personen: zitter Revolutionaire Commandoraad. Vrouw: Kamal Mustafa Abdullah - secre taris Republikeinse Garde. Boer: Sayf al Din Fulayyih Hasan Taha al Rawi - chefstaf Republikeinse Garde. SADDAM HUSAYN AL-TIKRITI y President Aas: Saddam Hoessein al Tikriti - presi dent. Koning: Ali Hassan al Majid al Tikriti (Ali Chemicali) - presidentieel adviseur, zou dood zijn. Vrouw: Mohammed Hamza Zubaydi - oud-lid Revolutionaire Commandoraad. Boer: Ibrahim Achmed Abd al Sattar Mo hammed al Tikriti - chefstaf. Tien: Hamid Raja Shalah al Tikriti - com mandant luchtmacht. Negen: Rukan Razuki Abd al Ghafar Su- layman al-Majid - hoofd Tribale Zaken. Acht: Tareq Aziz - vice-premier. Zeven: Mahmud Dhiyah al Ahmad - mi nister van Binnenlandse Zaken. Zes: Amir Rashid Mohammed - presiden tieel adviseur/olieminister. Vijf: Watban Ibrahim Hasan al Tikriti - presidentieel adviseur/halfbroer Sad dam. Vier: Mohammed Zimam Abd al Razzaq al Sadun - voorzitter Baathpartij in Tamim. Drie: Saad Abdul-Majid al Faisal al Tikri ti - voorzitter Baathpartij in Salah-Din. Twee: Rashid Taan Kazim - voorzitter Baathpartij in Al Anbar. Aas: Qusay Saddam Hoessein al Tikriti - zoon van Saddam. Koning: Izzat Ibrahim al Duri - vice-voor- QUSAY SADDAM HUSAYN AL-TIKRITI Special Security Organization (SS0) Supervisor/Ba'th Party \j Military Bureau Deputy Chairman V Tien: Latif Nusayyif Jasim al Dulaymi- vice-voorzitter Militair Bureau Baath partij. Negen: Jamal Mustafa Abdullah Sultan al Tikriti - plv hoofd Tribale Zaken. Acht: Walid Hamid Tawfiq al Tikriti - gouverneur van Basra. Zeven: Ayad Futayyih Khalifa al Rawi - baas Quds-milities. Zes: Husam Mohammed Amin al Yadin - hoofd contactgroep voor VN-wapenin- specteurs. Vijf: Barzan Ibrahim Hasan al Tikriti - presidentieel adviseur, halfbroer Sad dam. Vermoedelijk overleden door bom bardement nabij Bagdad. Vier: Samir al Aziz al Najim - hoofd Baat hpartij Oost-Bagdad. Drie: Sayf al Din al Mashhadani - voorzit ter Baathpartij district Mathanna. Twee: Ugla Saqr al-Kubaysi - voorzitter Baathpartij Maysan. Boer: Tahir Jalil Habbush al Tikriti - in lichtingendienst IIS. Tien: Taha Yasin Ramadan al Jizrawi - vi ce-president. Negen: Taha Muhyi al Din Maruf - vice- president. Acht: Hikmat Mizban Ibrahim al Azzawi - vice-premier, minister van Financiën. Zeven: Amir Hamudi Hasan al Saadi - presidentieel adviseur wetenschappen, gaf zich op zaterdag over aan de geallieer den. Zes: Sabawi Ibrahim Hasan al Tikriti - presidentieel adviseur. Vijf: Abd al Baqi al Karim Abdullah al Sadun - voorzitter Baathpartij Diyala. Vier: Yahya Abdullah al Ubaydi - voorzit ter Baathpartij Basra. Drie: Muhsin Khadr al Khafaji - voorzit ter Baathpartij Qadisiyah. Twee: Adil Abdullah Mahdi - voorzitter Baathpartij Dhi Qar. ABID HAMID MAHMUD A AL-TIKRITI Presidential Secretary -pre- Aas: Abid Hamid Mahmud al Tikriti - sidentieel secretaris. Koning: Aziz Salih al Numan - voorzitter Baathpartij West-Bagdad. Vrouw: Muzahim Saab Hasan al Tikriti - commandant luchtafweer. UDAY SADDAM HUSAYN National Assembly Member/ |p|s Olympic Chairman/ j Saddam Feyadeen Chief W Aas: Uday Saddam Hoessein - zoon van Saddam. Koning: Hani al Latif Tilfah al Tikriti - di recteur Speciale Veiligheidsorganisatie. Vrouw: Barzan al Ghafur Sulayman Ma jid al Tikriti - commandant Speciale Re publikeinse Garde. Boer: Rafi Abd al Latif Tilfah al Tikriti- directeur Algemene Veiligheid. Tien: Abd al Tawab Mullah Huwaysh - vi ce-premier. Negen: Mizban Khadr Hadi - lid Revolu tionaire Commandoraad. Acht: Sultan Hashim Achmed al Tai - mi nister van Defensie. Zeven: Zuhayr Talib Abd al Sattar al Naqib - directeur militaire inlichtingen. Zes: Mohammed Madhi al Salih - minister van Handel. Vijf: Huda Salih Mahdi Ammash - expert massavernietigingswapens, enige vrouw in spel, zou in Damascus zitten. Vier: Human abd al Khaliq - minister Ho ger Onderwijs. Drie: Fadil Mahmud Gharib (Al Mashai- kh), voorzitter Baathpartij Babil. Twee: Ghazi Hammud al Ubaydi - voor zitter Baathpartij Al Kut. ANP foto's AP OCEANSIDE - Gezinnen van Amerikaanse militairen die in Irak vechten moeten hard hun best doen om het hoofd boven water te houden. „Ik ken verscheidene vrouwen van mari niers die met hun kinderen in de rij voor de kerk staan, waar kinderkleding en voedsel wordt uitgedeeld", vertelt een vrouw in het Californische Oceanside. Veel van de 130.000 in woners van die stad werken op de marinebasis van San Diego. Militairen met een lage rang, meer dan de helft van het leger, verdienen jaarlijks minder dan 10.000 dollar, na aftrek van belasting. Velen klussen daarom bij, maar nu ze in Irak zijn kan dat niet. De Amerikaanse regering heeft een 'oorlogsbo nus' beloofd, maar die is voorlopig nog niet binnen. AFP JERUZALEM - Israëliërs hoeven niet langer een gasmasker bij zich te dragen en een kamer in hun huis luchtdicht afgeslo ten te houden. Het Israëlische ministerie van Defensie heeft dat gisteren gezegd. Het gevaar van een Iraakse aanval met chemische of biologische wapens zou goeddeels zijn geweken. De lanceerinriehtingen voor Patriots en Arrows, bedoeld om vijandige raketten neer te halen, blijven voorlopig wel staan. Het besluit om de paraatheid te verlagen viel na analyse van de situatie west-Irak. Vanuit dat gebied schoot Irak in de Golfoorlog van 1991 Scud-raketten af op Tel Aviv. AP DUBAI - Iraanse 'agenten' hebben in het oosten van Irak tien leden van de belangrijkste Iraanse verzetsgroep, de moedja- hedien, gedood. Dat staat in een verklaring die de verzets groep gisteren uitgaf. Zaterdag was al melding gemaakt van achttien doden onder de moedjahedien donderdag en vrijdag. De moedjahedien bestrijden het islamitische bewind in Tehe ran. Ze werden hierin gesteund door Saddam Hoessein. Nu het Iraakse leger door de Amerikanen is uitgeschakeld en er geen controle meer is in de grensstreek, zou Iran zijn slag wil len slaan. De moedjhahedien werkten in 1979 mee aan de om verwerping van de sj ah, maar raakten in de jaren '80 gebrouil leerd met de nieuwe machthebbers in Teheran. RTR/AFP LONDEN - De zoon van de tot mediaheld uitgegroeide Iraak se minister van Informatie Mohammed Said al Sahhaf werkt als arts in een ziekenhuis in de Ierse hoofdstad Dublin. De Britse krant The Observer meldde gisteren dat Osama al Sahhaf sinds anderhalf jaar in Dublin werkzaam is in het Be- amont ziekenhuis. Na enig aandringen gaf hij toe dat hij de zoon is van de inmiddels spoorloze minister. Osama al Sahhaf zei dat hij zijn familieleden al twee jaar niet heeft gezien. Zes maanden geleden had hij met hen voor het laatst telefonisch contact. „Mijn vader is een goede kerel en een zeer vriendelijke man", zei Osama al Sahhaf. „Hij weet dat hij verantwoordelijk is voor zijn eigen beslissingen.ANP TOKIO - Een sinds 2 april vermiste Japanse journalist is vrij dag weer opgedoken in de Iraakse hoofdstad Bagdad. Volgens het Japanse persbureau Kyodo zat de 55-jarige Moriaki Endo al die tijd vast in een gevangenis in Bagdad op verdenking van spionage. Vrijdag werd hij vrijgelaten en keerde hij in zijn ge vangeniskleding terug naar zijn hotel. Endo werd op 2 april opgepakt omdat hij zonder begeleiding van Iraakse functionarissen foto's maakte in Bagdad. ANP van onze redactie buitenland BAGDAD - De Iraakse geheime dienst, de Mukhabarat, ging met dezelfde precisie en meedo genloosheid te werk als de colle ga's van de Stasi uit het DDR- tijdperk. Dat blijkt volgens The Sunday Times uit de duizenden ronddwarrelende documenten in en om het gebombardeerde en verlaten hoofdkantoor van de Mukhabarat in Bagdad. Tussen de puinhopen zoeken Irakezen wanhopig naar informatie over hun verdwenen familieleden. Uit de handgeschreven notities blijkt dat het kleinste voor wendsel reden was voor het schaduwen van personen. Dat kon varieren van 'praatjesma ker' of 'onruststoker' tot het hebben van een 'onfatsoenlijke vrouw'. Ook Irakezen die wei gerden mee te doen aan een de monstratie van de Baath-partij of een bezoek aan de Russische of Duitse ambassade brachten, waren verdacht. In het dossier van ene Doreid Farhat Jawal, die in 1979 ont snapte naar het voormalige Tsjechoslowakije nadat hij was beschuldigd van het lidmaat schap van de communistische partijis te zien dat hij en zijn fa milie anno 2003 nog steeds in de gaten werden gehouden door de Mukhabarat. Veel informatie en beschuldigingen kwamen van familie en vrienden. Zelfs voor verhuizingen moest toestemming worden gevraagd aan de geheime dienst. Vervol gens werd beoordeld of dat een gevaar voor de staatsveiligheid kon opleveren. Tussen de papie ren liggen ook honderdduizen den brieven van families die in formeren naar hun vermiste geliefden en verzoeken om be- zoekrecht van gevangenen. In het gebouw, waar tijdens het ruim twintig jaar durende regi me van Saddam duizenden mensen zouden zijn gemarteld en omgebracht, zijn capsules gevonden met een medicijn dat astmapatiënten helpt met ademhalen. Deze zouden zijn gebruikt om gevangenen in de propvolle cellen meer lucht te geven, opdat ze niet zouden stikken voordat ze konden wor den verhoord. ANP door Louis Burgers LONDEN - Tot het laatste toe steunde Moskou het bewind in Bagdad. Zo zouden nog in sep tember vorig jaar agenten van de Iraakse geheime dienst, de Mukhabarat, een opleiding hebben gevolgd in Moskou. Britse journalisten in Irak von den in het hoofdkwartier van de Mukhabarat in Bagdad versla gen en foto's van de opleiding van agenten aan het Speciale Trainingscentrum in Moskou. Ook zou de Russische regering voorafgaand aan de oorlog op grote schaal geheime informatie hebben doorgespeeld aan Sad dam. Volgens het verslag in de Britse krant The Observer blijkt dat het Iraakse bewind dossiers en computers met gegevens over massavernietigingswapens wist te verbergen. De verslagge ver vond in het hoofdkwartier van de Mukhabarat notities waarin veiligheidsagenten op dracht kregen de dossiers en de apparaten mee naar huis te ne men. Dat gebeurde kort voordat de VN-inspecteurs in Bagdad terugkeerden. Ook zou de agen ten zijn opgedragen de inspec teurs vriendelijk te benaderen en goed op hun woorden te let ten. Het verslag laat in het midden of de inspecteurs de betrokken dossiers en computers alsnog wisten te traceren. Het toont wel aan dat het Iraakse bewind er alles aan gelegen was de in specteurs een rad voor ogen te draaien. Er werd voorts na drukkelijk voor gewaarschuwd dat de inspecteurs op een onver wacht moment binnen konden vallen. The Sunday Telegraph meldt dat Saddam onder meer door de Russen vergaarde gegevens kreeg over telefoongesprekken die de Britse premier Blair voer de met zijn Italiaanse collega Berlusconi. Moskou hield de Iraakse leider voorts op de hoogte van Russische wapen verkopen aan onder meer Syrië, Egypte en China. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5