FZC Wederopstanding waterpoloërs in Kiev VC Omniworld in zwaar weer Belg is lachende derde Dubbelslag BGL in Nederlandse wielerklassiekers Vechtjas Henin breekt zegereeks van Williams 23 faterpolovrouwen delen uit en incasseren op weg naar EK Interlandzege turn vrouwen maandag 14 april 2003 Vrede Knap herstel Audina in slotgame Jordan zwaait af zonder play-offs Komst nieuwe Ferrari uitgesteld Gravenstijn zet goede reeks voort Handbalsters SEW landskampioen Leipzig Duitse kandidaat Spelen »an ónze sportredactie KUV - De ontlading in Kiev „as enorm. De Nederlandse „aterpoloërs waren gisteren uitzinnig van vreugde. Een knappe wederopstanding was genoeg voor een startbewijs op het EK in Slovenië. „We hebben dat zelf afgedwongen", jubelde bondscoach Johan Aantjes. „Op mentaal vlak hebben we grote veerkracht getoond." Oranje ontsnapte afgelopen week in Kiev aan een debacle. De EK- kwalificatiereeks begon met een verrassende nederlaag te gen Frankrijk, waarna het team van Aantjes geen fouten meer mocht maken. De nederlaag te gen de ongenaakbare wereld kampioen Spanje was ingecal culeerd, maar daarna begon het nationale zevental aan een knappe reeks. Tegen Oekraïne (6-5) en Duitsland (8-3) volgde afgelopen weekeinde de bloed stollende ontknoping. „En ineens zijn we dus de beste van de rest", stelde Aantjes. „De slechte start heeft ervoor ge zorgd dat we hier alleen maar fi nales hebben gespeeld. Daar bovenop kwam ook nog eens een griepgolf. Het was dus allemaal spannend en ik heb ook best twijfels gehad. Maar uiteinde lijk konden we goed met de druk omgaan en daarom valt op de kwalificatie niets af te dingen. We waren na Spanje echt de bes te ploeg." Aantjes complimenteerde Arie van de Bunt. De doelman was in het weekeinde weer eens van grote klasse. „Hij heeft ons er op de belangrijke momenten door heen gesleept. Soms was hij echt fantastisch. Omdat het aanval lend ook liep, was er een groot zelfvertrouwen in de ploeg." Het EK waterpolo wordt van 6 tot 15 juni afgewerkt in Slove nië. Nederland kan op dat toer nooi een ticket voor het WK be machtigen. GPD Wij zijn geen lieverdjes meer rinnrBernie van Unen EINDHOVEN - Carla Quint heeft het plezier in de sport he lemaal teruggevonden. Na het debacle van Sydney keerde de waterpoloster van Polar Bears verbitterd terug in de maat schappij- „Gewoon weer lekker politieagent zijn. Ik had m'n buik even vol van het Neder landsteam", blikte Quint giste ren terug na het behalen van het startbewijs voor het Europees kampioenschap in Slovenië in juni van dit jaar. In Sydney bij de Olympische Spelen zou de gelouterde ploeg vanNederland een medaille ha len, alleen de kleur was nog een vraagteken. Nederland behoor de immers tot de mondiale top. Maar tot Sydney was vrouwen- waterpolo nog geen olympische discipline. Het niveau tijdens de Spelen van 2000 was zo hoog, dat Nederland zelfs van het po dium duikelde. De Nederlandse vrouwen wer den vierde. De speelsters waren na het verlies in de halve finale ontroostbaar. „Ik heb daarna anderhalf jaar niets gedaan", zei Quint gisteren in Eindhoven. „Ik wilde me op mijn maat schappelijke carrière richten. Quint was niet de enige. Veel van haar collega's stopten een bedankbriefje bij de nieuwe bondscoach Paul Metz in de bus Zodat Nederland geen A-land, maar plotseling een B-land was geworden en zelfs rechtstreekse kwalificatie voor het EK miste. De afgelopen dagen bewees Ne- derland dat het dat niveau weer is ontgroeid. Groot-Brittannië (20-2), Tsjechië (17-6) en Spanje (7-3) werden achteloos aan de kant geschoven. „Groot-Brit tannië en Tsjechië waren na tuurlijk geen partij, maar ook tegen Spanje hebben we laten zien dat we goed kunnen po loën", zei Quint. De dertigjarige Arnhemse heeft het weer naar haar zin bij Oran je. Met financiële steun van NOCNSF en het aanstekelijke enthousiasme van Metz springt Quint graag in het water. Ze heeft haar baan opgezegd om fullprof te worden. „Dit is zo'n leuke en gemotiveerde groep! Met name de jonge meiden wil len graag. Dat is ook het verschil met Sydney. Daar hadden we een vaste kern van acht speel sters, nu is niemand zeker van een basisplaats. Iedereen moet knokken voor zijn plek." Toch lijkt Quint wél een vaste waarde voor Metz. In Eindho ven werd zij topscorer met twaalf treffers. Met name tegen Spanje had ze het zwaar. „Als midvoor had ik het moeilijk", erkende Quint. „De Spaanse tactiek was helemaal aan mij opgehangen. Ik kreeg een erg zware dekking. Voortdurend la gen er twee speelsters in mijn nek. Ik speelde daardoor niet zo lekker, maar hierdoor kregen andere speelsters meer ruimte." Het was hard, volgens Quint. „Dat heeft met het niveau te maken. Incasseren en uitdelen, dat konden we vroeger niet. Bij een klap lagen we bij wijze van spreken te janken, maar nu zijn we ook geen lieverdjes meer. Dat moet wel, anders red je het niet." Het EK en later het WK zijn de eerste doelen van Metz en zijn vrouwen. Over een klein jaar is er een olympisch kwalificatie- ALMERE - Wegens gebrek aan financiële middelen moet VC Omniworld volgend seizoen in krimpen. De regerend lands kampioen volleybal zal de con tractenmet Jochem de Gruijter, Jelle Scheurwater, Igor Simun- cic en Michiel van der Kuip niet verlengen. Bovendien staat het spelen van de Europacup niet hoog op de lijst van prioriteiten. De club wil het beschikbare geld liever besteden aan ontwikkeling van talent en opleiding. Zaterdag verloor Omniworld bovendien de eerste wedstrijd van de play-offs om de Neder landse titel. In Almere was het i!i>pr Leo van de Ruit CHARLESTON - De Belgische tennisster Justine Henin-Har- fonne heeft gisteren voor een sensationeel resultaat gezorgd, p' versloeg in de finale van de amily Circle Cup in Charleston ie favoriete Amerikaanse Sere- 1,3 Williams met 6-3 en 6-4. Serena Williams, winnares van e vier Grand Slams op rij, was jaar nog ongeslagen in 21 eirnispartijen en had zich tot W gesteld in 2003 geen enkele I ^strijd te verliezen. In Char- in de Amerikaanse staat With Carolina, ging het mis in ,meb f >3 miljoen euro gedot- «foWTA-toernooi. De twin- '■SangeHenin, erkend vechtjas etennisbaan, was als twee- toernooi. Om de Spelen te halen, diende Metz een revolutionair plan in. De competitie wordt in delen opgesplitst, zodat de na tionale ploeg zich optimaal kan voorbereiden. De clubs en de bond stemden toe, tot grote opluchting van Metz. „Voor Sydney trainden we drie keer in de week", herin nerde Quint zich nog goed. „Daarom ging het fout. Nu trai nen we elke dag vier uur. We zijn zo veel beter geworden." Metz heeft grote ambities. „We kunnen Europees en wereld kampioen worden, maar toch de Spelen mislopen", rekende de keuzeheer voor. „En we willen de beste zijn. Niet alleen van Europa en de wereld, maar vooral ook op de Spelen. In Athene of anders vier jaar later in Peking." GPD bezoekende Dynamo met 0-3 te sterk. Omniworld moet een pas op de plaats maken, omdat de ge meente Almere minder geld voor de topsport beschikbaar stelt. „We hebben minder mid delen en moeten daarom keuzes maken", lichtte manager Ron Zwerver toe. „We vinden het in de lijn van bondscoach Bert Goedkoop belangrijk dat er meer getraind kan worden." Bas van de Goor beslist vandaag of hij terugkeert in Oranje. De volleyballer van Dynamo werd vorige week gepolst door Bert Goedkoop en heeft hem beloofd serieus na te denken over het voorstel. ANP/GPD de geplaatst. Zij behaalde, na Dubai, haar tweede toernooize ge van het jaar en de achtste in haar loopbaan. De eerste prijs in Charleston was goed voor 180.000 euro. Henin verhinderde de vierde toernooiwinst van Serena Wil liams, na Melbourne, Parijs en Miami. De laatste nederlaag van Williams dateerde van de Masters aan het eind van het sei zoen 2002. Zij verloor toen van een andere Belgische, Kim Clijsters. Henin kreeg meestal klop van de nummer één van de wereld. „Maar ik ben altijd in mijn kansen blijven geloven", zei zij na de triomf van gisteren. De Rus Nikolai Davidenko won het mannentoernooi van Esto- ril. Hij versloeg de Argentijn Agustin Calleri. ANP na Williams laat de moed zakken. foto Nell Redmond/EPA .3 Vliegen in Valkenswaard. Van boven naar beneden: Alessio Chiodi, Erik Eggens en Andrea Bartolini. foto Toussaint Kluiters/ANP door Rob de Bruyn VALKENSWAARD - Mare de Reuver en Erik Eggens hadden gisteren onomwonden hun zinnen gezet op de overwin ning in de Grand Prix van Val kenswaard. Beide Nederland se motorcrossers, teamgeno ten in het Champ KTM-team van Kees van der Ven, haalden in de 125cc-klasse ook het ere- schavot, maar niet de hoogste trede. Die was bestemd voor Belg Steve Ramon, ook al uit de stal van Van der Ven. Kees van der Ven straalde van alle kanten na afloop van de tweede Grand Prix motorcross van het seizoen, gisteren op het Eurocircuit in Valkenswaard. Dat kon ook moeilijk anders, want het Champ KTM-team had in de 125cc-klasse beslag gelegd op de eerste vier plaat sen. De volgorde van zijn rij ders, daar maalde Van der Ven totaal niet om. Hoe anders was dat voor de twee Nederlandse coureurs in zijn team, Mare de Reuver en Erik Eggens. Zij moesten lijd zaam toezien hoe hun Belgi sche stalgenoot Steve Ramon net als vorig jaar won. Eggens moest genoegen ne men met de tweede plaats, De Reuver met de derde. „Die twee waren vooraf zo bezig met wie van hen zou gaan win nen... Ik heb ze nog gewaar schuwd dat er wel eens een la chende derde zou kunnen zijn", aldus Van dér Ven, voor wie de Nieuw-Zeelander Ben Townley het Champ KTM- feestje completeerde. De Reuver kon zijn teleurstel ling na afloop maar moeilijk verbergen. „Dat ik beter kan? Ja, dat is duidelijk." Het twin tigjarige talent zocht de ver klaring deels bij de in zijn ogen te harde baan. „Het is niet meer zoals vroeger. Altijd dat afvlakken van het zand tegen woordig... Ik kan beter een ra cehelm opzetten dan een crosshelm, want hier is het ge woon in zijn vijf en knallen maar." Feit was dat De Reuver, net als zijn teamgenoten, ook juist profiteerde van de toch rela tief zachte baan, waarop bij voorbeeld regerend wereld kampioen Mickael Maschio helemaal niet uit de voeten kon. De Fransman, twee we ken terug in Spanje winnaar van de eerste Grand Prix van het seizoen, bleef zelfs buiten de punten. Bovendien reed De Reuver he lemaal niet zo'n slechte wed strijd. Hij had alleen, net als Eggens, de pech van een slech te start. De Italianen Chiodi en Bartolini en Ramon waren een stuk beter weg. Eggens sloot als nummer vier aan, De Reu ver als zesde. „Eigenlijk was het toen al bekeken", zei de Amstelvener. „Het duurde veel te lang voor ik Chiodi en Bart olini voorbij was. Toen was het gat al te groot." Datzelfde gold ook voor Eg gens. „Nee, ik heb geen mo ment gedacht Steve nog te achterhalen. Als hij geen fou ten zou maken, was dat onbe gonnen werk." Het was eigenlijk de tragiek van de race; Ramon, Eggens en De Reuver waren even snel, met als gevolg dat de verschil len tussen hen intact bleven. Vanaf de zesde ronde was van echte spanning geen sprake meer. „Het was leuker geweest als ze allemaal wat dichter bij elkaar hadden gezeten. Dan had het een interessant ge vecht op kunnen leveren", al dus Van der Ven. Het was het enige minpuntje voor de team baas na een verder perfect weekend. Van der Ven was dus tevreden. Eggens was dat 'naar omstan digheden'. „Ik heb er vandaag het maximale uitgehaald", gaf hij aan. „Natuurlijk heb ik hier twee jaar geleden gewon nen. Maar toen had ik een goe de voorbereiding. Vorig jaar werd ik na een slecht voorsei zoen derde en nu na een slecht voorseizoen tweede. En het is bijna een jaar geleden dat ik op het podium heb gestaan. Ik kan hier vrede mee hebben." Dat ging zeker niet op voor De Reuver. Die had de pest in. Maar ook hij zag wel in dat er niets verloren is. „Dat ik nog altijd niet verder ben gekomen dan de derde plaats? Ik heb dit seizoen nog elf Grand Prix- wedstrijden om daar iets aan te doen", klonk het strijdvaar dig. GPD INCHEON - Mia Audina heeft het open Koreaans badmin tonkampioenschap op haar naam gebracht. De Nederlandse was in Incheon in de finale te sterk voor Wang Chen uit Hong kong: 11-3 10-13 11-0. Audina imponeerde haar tegenstand ster in de eerste game met een heel hoog tempo. Dat leverde een vlotte voorsprong op, maar het ging wel ten koste van erg veel energie. Wang profiteerde daarvan in de tweede game. Audina's herstel was opmerkelijk. Met vier sterke scores en twee fouten van haar opponente liep ze uit naar 6 -0Ze beslis te de partij meteen na het wisselen van speelhelft. ANP DALLAS - Het verblijf van Michael Jordan in de NBA wordt niet verlengd. De beste basketballer van de laatste twee de cennia neemt afscheid zonder te spelen in de play-offs. Hij redde het niet met zijn Washington Wizards. Vrijdagavond was er nog een sprankje hoop door de zege (91-87) op Miami Heat, maar zaterdag verloren de Wizards voor eigen publiek met het kleinst mogelijke verschil van de Atlanta Hawks: 100-101. „Ik ben zwaar teleurgesteld", zei de veertigjarige Jordan. „Maar wat kan ik eraan doen? Ik heb alles gegeven. Dat was alleen niet genoeg. Zo is het leven." Jordan droeg ze ventien punten bij aan het totaal. ANP/DPA ROME - Niet eerder dan in de Grand Prix van Spanje op 4 mei zal de nieuwe Ferrari in actie komen in het WK Formule 1De bedoeling was dat de F2003-GA komende weekeinde zou de buteren in de Grand Prix van San Marino op het circuit van Imola. Technische problemen liggen ten grondslag aan het uitstel. Ferrari, wereldkampioen coureurs met de Duitser Mi chael Schumacher en bij de constructeurs, stelde dit seizoen danig teleur in de eerste drie WK-races. RTR LONDEN - Judoka Deborah Gravenstijn heeft gisteren de Open Engelse kampioenschappen judo in de categorie tot 57 kilogram gewonnen. De Rotterdamse was in de finale van het B-toernooi te sterk voor de Zweedse Lindberg. Gravenstijn won met ippon. In de vierde ronde had Gravenstijn al gewon nen van de Franfaise Harel, de voormalig Europees kampioe ne. ANP KWINTSHEUL - De handbalsters van Zeeman Vastgoed/ SEW hebben zaterdag de landstitel veroverd. De ploeg uit het Noord-Hollandse Nibbixwoud won ook de tweede wedstrijd van de best-of-three in de finale play-offs van Van der Voort/ Quintus. SEW won een week geleden de eerste wedstrijd in de eigen sporthal met nipt verschil: 25-24. Zaterdag op bezoek bij Quintus was het verschil groter: 24-19. Vorig jaar moest SEW de titel gunnen aan Hellas uit Den Haag. ANP BERLIJN - De stad Leipzig is zaterdag gekozen tot de Duitse kandidaat om de Zomerspelen van 2012 binnen te slepen. Dat heeft bondskandselier Gerhard Schroder bekendgemaakt. De Oost-Duitse stad kreeg meer stemmen dan de havenstad Hamburg. In eerdere stemrondes waren Stuttgart, Frankfurt en Düsseldorf al afgevallen. DPA/RTR van onze sportredactie ZAANDAM - In Parijs-Roubaix was de ploeg van manager Arend Scheppink niet welkom, maar in de Nederlandse wieler wedstrijden van het afgelopen weekeinde was Bankgiroloterij (BGL) onklopbaar. Nadat Rudie Kemna zaterdag de Ronde van Drenthe op zijn naam had ge bracht, won Jans Koerts giste ren in Zaandam de Ronde van Noord-Holland. Koerts had zaterdag Kemna in de straten van Hoogeveen naar de zege geleid. „In de sprint mis ik nog het vertrouwen en daar om reden we voor Rudie, die heeft dit jaar al eens gewonnen in Rhodos", sprak Koerts. Een dag later gaf de 32-jarige inwo ner van het Belgische Weelde geen cadeautjes weg, ook niet aan zijn enige vluchtmakker en ploeggenoot Matthé Pronk, toch een man van de streek. „Normaal gesproken had ik dat best willen doen", biechtte Koerts na afloop op. „Maar ik heb al twee jaar geen koers ge wonnen en Matthé won dit jaar al Nokere-Koerse. Ik wilde graag zelf weer eens. Bij Domo- Farm Frites heb ik vorig j aar ge leerd dat de man die zichzelf al tijd opoffert, niet wordt be loond. Ik stond aan het einde van het seizoen op straat. Soms moet je aan jezelf denken." Pronk en Koerts ontsnapten op vijftien kilometer van de streep uit een kopgroep van zeven, met daarin verder ook nog Reine- rink namens Bankgiroloterij. Eerst ontsnapte Pronk en ver volgens sprong Koerts vanuit het wiel van achtervolger Grishkine (Navigators) naar zijn ploegmaat. „Anders had hij het waarschijnlijk niet gered zo ver van de streep", meende Koerts. „Samen hielden we ge makkelijk stand." Het duo dat de finale in Noord- Holland beheerste, was een dag eerder ook van de partij in de 25 man tellende kopgroep van de Ronde van Drenthe. Daar brachten ze Kemna in een zetel naar de zege. De Twent was een gelukkig man in Hoogeveen: „Niet alleen voor mezelf, maar ook voor de ploeg. We steken op dit moment met veel mannen te gelijk in een goede vorm. Als je het dan kunt afmaken, ben je klaar voor andere Nederlandse klassiekers als Veenendaal- Veenendaal en de Amstel Gold Race." Bart Brentjens heeft gisteren de mountainbike-editie van Pa rijs-Roubaix gewonnen. De Limburger was na vier etappes de sterkste coureur. Brentjens bleef zijn landgenoten Maarten Tjallingii en Bas Peters voor. Bij de vrouwen ging de eindzege naar de Francaise Laurence Le- boucher. Bernardine Rauwer- da-Boog eindigde als tweede, Laura Turpijn werd derde. De Spanjaard Alejandro Val- verde heeft gisteren de Grand Prix Primavera gewonnen. De renner van Kelme bereikte na 182 kilometer als eerste de fi nish in de Baskische plaats Amorebieta. Valverde was eerder deze week ook al goed op dreef in de Ronde van Baskenland. In die etappe koers won hij een etappe en droeg hij de leiderstrui. ANP/AFP AIGLE - De Nederlandse turn sters hebben zaterdag met over macht een interland gewonnen van Zwitserland en Frankrijk. De equipe van bondscoach Frank Louter won in het Zwit serse Aigle op alle toestellen en eindigde met bijna 3,5 punt voorsprong op Frankrijk. Berber van den Berg won ver rassend het individuele klasse ment met 35,650 punten. De pas vijftienjarige Van den Berg troefde haar oudere en ervaren er ploeggenotes Suzanne Har mes en Gabriëlla Wammes af. De Heerenveense kwam drie keer boven de 9 uit: op sprong (9,225), op brug (9,000) en op vloer (9,025). Harmes presteer de goed op vloer (9,325) en ein digde als tweede met 35,450 punten. Wammes maakte het podium volledig oranje met haar derde plek. Bondscoach Louter zag weinig grote fouten bij zijn keurkorps. „Er werd vrij stabiel geturnd. De Zwitserse en Franse meisjes lieten beduidend meer steken vallen." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23