mensen aangehouden bij actie tegen drugs Eindelijk teken van erkentelijkheid Erkenning voor werk van Pasveer Wachtlijst voor bouwgrond in Hulst neemt toe 11 Kolencentrale Borssele Baldadigheid Aanrijding ln Terneuzen swb maandag 14 april 2003 Kwikuitstoot Portemonnee uit tas gestolen "^•Scnh,B4devoertu,gen Azc Hedenesse in december dicht Oude glorie Bekeuringen bij gordelcontrole Foto-apparatuur en sieraden weg Boetes voor drinken op straat Rijverbod voor automobilisten Auto op de kop Goesenaar rijbewijs kwijt Schoolmeester Gemeente Veere is op één na de goedkoopste ZMF tegen stoken van viezigheid Hnnr Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) maakt bezwaar legen het verstoken van allerlei vieze stoffen in de kolencentrale bij Borssele. Ook heeft de ver eniging grote moeite met de aanvoer van de zogenoemde biomassa en afvalstoffen per vrachtauto. Het gaat om tientallen auto's per dag. De ZMF vindt dat veel meer per binnenschip moet worden aangevoerd. De mi- beufederatie constateert dat de provincie te soepele eisen han teert voor het verbranden van andere stoffen dan kolen in de centrale van EPZ. De provincie verleent aan stroomproducent EPZ een nieu- wevergunning, die het mogelijk maakt naast schone ook vieze biomassa en afvalstoffen mee te stoken. Bij biomassa gaat het om onder meer groen- en hout afval, stro, mest en slib. Ook be paald organisch afval wordt wel als biomassa aangemerkt. De ZMF pleit ervoor om stoffen die kunnen worden hergebruikt en die een lage stookwaarde hebben (dus weinig energie op leveren), niet met de kolen mee te stoken. Slib uit zuiveringsin stallaties en uit de papierindu- MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee mannen aange houden op de Helm in Middel- voor baldadigheid. De mannen hadden een terrastaf ei tje omgegooid. Een van hen had een fles drank bij zich. Bei- lenkregen een proces-verbaal. strie heeft volgens de milieufe deratie een te lage stookwaarde, zodat geen sprake is van een ef ficiënt verbrandingsproces. Ook het meestoken van kippen mest is geen goed idee. Die mest kan beter als voedingsstof in de landbouw worden gebruikt. In een brief aan het dagelijks provinciebestuur wijst de ZMF erop dat op grond van de nieuwe vergunning EPZ in de kolencen trale ook méér verzurende stik stofoxiden (NOx) mag meesto ken dan nodig is. Al een tiental jaren bestaat er een techniek (de Denox-installatie) die een extra afvang van stikstofoxiden mo gelijk maakt. De milieufederatie staat op het standpunt dat deze techniek in de kolencentrale dient te wor den toegepast. Het voornemen van de provincie om de NOx- norm voor vieze biomassa te versoepelen en EPZ slechts te verplichten tot een studie naar de mogelijkheden om de uit- stootvanNoxte verminderen, is voor de ZMF volstrekt onvol doende. EPZ verstookt kolen die in ver gelijking met andere Neder landse kolencentrales driemaal zoveel kwik bevatten, stelt de milieufederatie. Ook in dit ge val mag EPZ van de provincie weer gaan studeren op moge lijkheden om de kwikuitstoot te verminderen. „En dat, terwijl andere kolencentrales al jaren ervaring hebben met minder vuile kolen", aldus de ZMF. De vereniging vindt dat de provin cie EPZ moet verplichten om binnen één jaar minder vervui lende kolen te gaan gebruiken, zodat de kwikuitstoot met 30 tot 40 kilo omlaag kan. jan onze regioredactie BREDA - Bij een gezamenlijke dmgsactie van Nederland, Bel- 8jë, Frankrijk en Luxemburg zijn zaterdag in Brabant en Limburg 28 mensen aangehou den. Vooral in Roosendaal, Ber- jen op Zoom, Tilburg, Weert en Maastricht werden koffieshops en vermoedelijke dealpanden in degaten gehouden. g-j gerichte controle van een Roosendaalse koffieshop trof de politie elf kilo softdrugs aan. De eigenaar van de koffieshop, een 22-jarige man uit Bovenkarspel »'erd opgepakt, de drugs in be slag genomen. In de auto van een dealer in Roosendaal werd 1.6kilo softdrugs gevonden, «halve softdrugs, cocaïne en 21 spacecakes, vond de politie oij de aanhoudingen ook 35 paddo's, vier messen en een paar Nes traangasEr werd één rij - bewijs ingevorderd. Aan de meeste verdachten werd een transactie aangeboden waarna zeweervrijgelaten werden. 11 het grensgebied Essen liepen totaal zeventien mensen te- E® de lamp. Zij hadden 334 8®nsoftdrugs en 25 paddo's bij internationale actie begon zaterdagmiddag en duurde oort tot diep in de avond. Be- ve °P snelwegen en provinci- e wegen controleerde de poli- steekproefsgewijs in steden. HULST - Van een 77-jarige iW' Hrilst is zaterdagmid- rJL ns ^et winkelen in de «raat de portemonnee ..t,a.artas gestolen. De vrouw «dekte de diefstal toen ze in winkel wilde afrekenen. ^tUwderEN Een 36"iiarige oor?a l Van een sco°ter ver- aanrij zaterdagavond een IhtJ^ kb de Buitenhaven derieuzen- De man kwam uit gaf Van Kennedylaan 37 jL ®een voorrang aan een Gram P automobilist uit door Famke van Loon OUDE TONGE - 'Onvoorstelbaar', vindt demissionair minister De Boer van Ver keer en Waterstaat het dat de hulpverle ners van de watersnoodramp van 1953 nooit ergens in Nederland geëerd zijn met een monument of gedenkteken. Sinds za terdag is daar verandering in gekomen. In Oude Tonge is vijftig jaar na dato alsnog een 'teken van erkentelijkheid' voor deze vergeten groep opgericht. De nationale herdenking van de Ramp op 1 februari stond in het teken van de slachtoffers van de februarinacht, nu ruim vijftig jaar geleden. Volgens S. Ha- meete, voorzitter van de Stichting 'Ge denkteken Hulpverleners Watersnood ramp 1953 Oostflakkee', ook niet meer dan terecht. Maar net zoals Nederland op 4 mei de slachtoffers van de Tweede We reldoorlog herdenkt en op 5 mei de bevrij ders bejubelt, zo mogen wat hem betreft ook de mensen die de overlevenden in 1953 'bevrijd' hebben van het water, wor den geëerd. In 2001 heeft hij daarom het initiatief genomen voor de oprichting van een monument voor alle hulpverleners van 1953. Twee jaar later - in het jaar van de vijftig jarige herdenking - is dat eerbetoon een feit. Aan de Kolfweg in Oude Tonge is een eenvoudig maar krachtig monument vol symboliek van beeldhouwster Tonny Schellekens opgericht. De rots is het 'toonbeeld van de onverzettelijkheid' van de hulpverleners. De spleet in die rots, waar water uit spuit, staat voor de gaten die het water in de dijken sloeg. De zand zakken, waarvan er in 1953 17 miljoen van verkocht werden, zijn volgens Ha- meete het 'symbool van hulp en redding'. Minister De Boer sprak bij de officiële onthulling van het monument, afgelopen zaterdag, zijn verbazing uit over de late oprichting van dit monument. „Ik hou het er maar op dat Nederlanders een onge makkelijke relatie hebben met hun hel den." Burgemeester A. van Pelt van Oost flakkee legde uit dat zijn voorgangers al wel eens bezig zijn geweest een dergelijk monument van dankbaarheid op te rich ten. Dat plan is toen van tafel gehaald uit angst een groep hulpverleners te vergeten. Voor de stichtingsvoorzitter maakt dat nu niet meer uit. Temeer omdat iedereen het eens is over het belang van het eerbetoon aan de hulpverleners. Belangrijker vindt hij dat het er nu staat, voor jong en oud be reikbaar om te bezichtigen. En om dit deel van de geschiedenis niet te laten verwate ren. Hameete: „Is vijftig jaar later niet té laat? Het is nooit te laat om dank je wel te zeggen." Minister De Boer (midden) heeft het monument in Oude Tonge in werking gesteld. foto Dirk-Jan Gjeltema Ook in de Thalys tot aan Parijs werd gecontroleerd. De vier landen zetten enkele ke ren per jaar een grootscheepse controle op om het drugsver- keer en de drugshandel terug te dringen. Het centraal coördina tiecentrum was zaterdag geves tigd in het districtsbureau van de Bredase politie. Daar waren ook Franse en Belgische autori teiten aanwezig. Het Openbaar Ministerie in Breda coördineer de de activiteiten voor alle aan de zuidgrens gelegen arrondis sementen. ZUIDZANDE - Het asielzoe kerscentrum (azc) Hedenesse in Zuidzande sluit 8 december de finitief de deuren. Eind oktober zullen de laatste bewoners de deur achter zich dichttrekken. Wethouder L. Wille van de ge meente Sluis, tevens 'dorpswet houder' van Zuidzande, deelde dit mee tijdens de jaarlijkse al gemene ledenvergadering van de dorpsraad in De Rode Leeuw in Zuidzande. Wat na sluiting van het azc met het complex zal gebeuren, wist Wille nog niet te vertellen. „Het is eigendom van het COA (Centraal Orgaan op vang Asielzoekers) en die zal het wellicht in de verkoop doen", aldus Wille. De toekomst van het centrum was een van de vragen die op de wethouder werden afgevuurd. Veel aanwezigen vrezen dat busmaatschappij Connexxion lijn 3, de busverbinding Oost- burg-Zuidzande-Nieuwvliet- Breskens, zal schrappen als het asielzoekerscentrum is verdwe nen. Wille kon die vrees niet wegnemen. Verder maakte wethouder Wille bekend dat de Dorpsstraat in Zuidzande dit jaar zal worden aangepakt, maar hij wil eerst een gesprek met de aanwonen- den en de dorpsraad om een plan van aanpak op te stellen. Evenals in andere dorpen van de gemeente Sluis verkeren de brandgangen in Zuidzande in erbarmelijke staat. Omdat een deel eigendom is van de woning bouwvereniging en een ander deel van de gemeente wordt de aanpak vertraagd. Wille beloof de er dit jaar werk van te maken. Commissaris van de koningin W. van Gelder (links) en stichtingsvoorzitter H. Doeleman bewonderen de gerestaureerde Pasveersloot in Dreischor. foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon DREISCHOR - 'Een zuiverend ovaal als cultureel erfgoed', ver telt de tekst koel op het infor matiebord. Voor zoon J. Pasveer roept de opening van de geres taureerde waterzuiveringsin stallatie - de Pasveersloot - war mere gevoelens op. Hij ziet de restauratie als 'een erkenning voor het werk van mijn vader'. „Het is jammer dat hij er zelf niet meer bij heeft kunnen zijn." De Pasveersloot - vernoemd naar zijn uitvinder, ingenieur A. Pasveer-heeft een tweede le ven gekregen. In 1960 in gebruik genomen als rioolwaterzuive ringsinstallatie voor Dreischor, gaat de Pasveersloot nu dienst doen als bezienswaardigheid en beschermd industrieel erfgoed. „Ik kende de installatie alleen van de geur", vertelt H. Doele man, voorzitter van de Stich ting Beschermd Erfgoed Schou- wen-Duiveland. Nadat hij zich verdiept had in de geschiedenis van de geurige sloot, stond voor hem vast dat dit industrieel erf goed bewaard moet blijven voor Schouwen-Duiveland. De oude zuiveringsinstallatie, die twee jaar geleden definitief buiten gebruik werd gesteld, is nu met hulp van vele subsidie gevers en sponsors in zijn oude glorie hersteld. Commissaris van de Koningin in Zeeland W. van Gelder is zaterdagmor gen naar Dreischor gekomen om de Pasveersloot te heropenen en open te stellen voor het publiek. „Een eer, omdat ik hiermee in de voetsporen treed van een illus tere voorganger." In 1960 was het immers commissaris van de koningin A. de Casembroot, die de installatie officieel in ge bruik nam. Voordat Van Gelder het touw doorknipt, dat het informatie bord zal onthullen, benadrukt hij het belang van projecten als in Dreischor: het herstel en het instandhouden van het cultu reel en historisch erfgoed van Zeeland. Overheden 'op alle ni veaus - Rijk, provincie en ge meente - moeten initiatieven als die van de Schouwen-Duive- landse stichting steunen. „Ze ker ook in tijden van bezuini gingen." Net als in 1960 is er ook deze keer in Dreischor een rol wegge legd voor de vrouw van de Com missaris, M. van Gelder-Wig- gers. „Wij houden van traditie", stelt L. Nederhoed-Zijlstra van het Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg bij de seizoens opening van het museum. De voorgangster van Van Gelder opende in 1960 de dorpsschool van Dreischor; anno 2003 is de vrouw van de commissaris inge schakeld om in het kader van het Museumweekend de ten- SLUIS - In samenwerking met veiligheidsorganisatie 3 VO en Slachtofferhulp is zaterdagmiddag op de rondweg in Sluis gecontroleerd op het gebruik van gordels en kinderbeveili- gingsmiddelen. De controle werd gehouden tijdens de actie 'Het is maar een klein stukj e'In totaal werden 575 folders uit gedeeld. Verder zijn 33 inzittenden bekeurd voor het niet dra gen van de autogordel of het niet gebruiken van kinderbevei- ligingsmiddelen. OOSTBURG - In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebro ken in een schuur aan de Maagdenbergweg in Oostburg. De toegang werd geforceerd en er verdwenen onder meer gereed schappen en foto-apparatuur. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in een wo ning aan de Bernard Zweerslaan in Terneuzen. De toegang werd geforceerd en er zijn sieraden en een portemonnee met persoonlijke papieren en geld gestolen. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zes boetes uitgedeeld in Middelburgse binnenstad. Twee mensen kregen een bekeuring voor drinken op straat, twee voor fout parkeren, één voor openbare dronkenschap en één voor belediging van een agent. Een 28-j arige Middelburg se werd op de Markt aangehouden voor openbare dronken schap, baldadig gedrag en belediging. Met een proces-ver baal op zak, werd zij later weer vrijgelaten. VLISSINGEN - Een 31-jarige Vlissinger en een 28-jarige Middelburger hebben het afgelopen weekeinde een rijverbod gekregen voor rijden onder invloed. De Vlissinger werd gis terochtend om vijf uur aangehouden in de Julianalaan in zijn woonplaats, omdat hij meer dan 1,5 maal te veel had gedron ken. Hij moest zijn auto drie uur laten staan. De Middelburger werd zaterdagavond om zeven uur gesnapt in de Glacisstraat in Vlissingen. Hij kreeg een rijverbod van vier uur. BURGH-HAAMSTEDE - Op de Hogezoom in Burgh-Haam- stede is zaterdagmorgen een auto over de kop gegaan. De be stuurder reed rond half twee 's ochtends over de weg, maar zag te laat een paal bij een slinger in de weg, die bedoeld is om het verkeer af te remmen. De auto werd eerst op zijn kant ge drukt, waarna de wagen veertig meter verderop op zijn kop tot stilstand kwam. De bestuurder is uitgestapt en heeft de auto zo achtergelaten. GOES - Een 19-jarige automobilist uit 's-Gravenpolder is in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn rijbewijs kwijtgeraakt vanwege autorijden tijdens een rijverbod. De man reed rond 1.30 uur op de Grote Markt in Goes. Uit een blaastest bleek dat de man teveel had gedronken. Hij kreeg hiervoor een rij verbod van vijf uur opgelegd. Rond 4.30 uur zagen agenten hem echter weer rijden op de Grote Kade in Goes. Hierop werd hij opnieuw aangehouden en kon hij zijn rijbewijs direct inleveren. toonstelling Op d'Ostie in het Dreister museum te openen. Sa men met G. Smallegange trekt zij hiervoor aan de bel. Met het loslaten van vier witte duiven zet Goemanszorg een seizoen lang zijn deuren weer open voor het publiek. Ook een aantal andere musea op Schouwen-Duiveland hebben het nieuwe seizoen feestelijk in geluid. De vroege bezoekers van Museum de Burghse Schoole in Burgh-Haamstede hebben een eerste blik kunnen werpen op de bijzondere expositie 'Passie van de Schoolmeester', die door N. Ginjaar-Maas, voorzitter van het Koninklijk Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen, geopend werd. Deze archeologi sche collectie van meester J. Hu- bregtse is in het kader van het tienjarig jubileum van de Burghse Schoole speciaal naar het museum gehaald. door Frank van Cooten HULST - Alleen al in de stad Hulst staan 130 mensen op de wachtlijst voor een bouwkavel. Mensen die op de wachtlijst staan, moeten vaak jaren wach ten voor ze een perceel krijgen toegewezen. Zo staan geïnteres seerden voor het plan Groote Kreek al vanaf 1999 op de wachtlijst. Ook in de andere dorpen van de gemeente Hulst staan mensen in de rij voor een lapje bouwgrond. Zo staan in Sint Jansteen dertig tot veertig mensen op de wacht lijst. De wachtlijsten in Hulst zijn nooit zo lang geweest. Volgens een ambtenaar van de gemeente Hulst is tachtig tot ne- gentig procent van de mensen op de wachtlijst echt zoekende. De overige tien procent wil een lap grond als het hen uitkomt. De lange wachtlijsten hebben volgens wethouder E. de Decke- re alles te maken met het strenge woningcontingent. Hulst mag van de provincie maar een be perkt aantal huizen per jaar bouwen. Volgens de wethouder screent de gemeente de wacht lijst wel met enige regelmaat om de lijst actueel te houden. Ondanks de wachtlijsten heeft het college nieuwe beleidsregels voor de uitgifte van bouwgrond vastgesteld. Een aspirant-ko per van bouwgrond in Klooster- zande, Vogelwaarde, Lams- waarde, Terhole, Clinge, Nieuw-Namen, Graauw of Hei kant komt alleen op de wacht lijst als hij daar al woont of werkt, of als er familie woont in het dorp waar de aspirant-ko per wil bouwen. De gemeente maakt wel een paar uitzonderingen. Geïnte resseerden uit het Belgische Kieldrecht kunnen ook op de wachtlijst voor Nieuw-Namen worden gezet. Aspirant-kopers uit het buurtschap Halfeind kunnen zowel op de wachtlijst voor Clinge als voor Nieuw-Na men terecht. Belangstellenden uit Hengst dijk kunnen naar Kloosterzan- de of Vogelwaarde, inwoners van Kuitaart kunnen zich zowel voor de wachtlijsten Klooster- zande als Lamswaarde aanmel den, die uit Ossenisse en Wals oorden komen alleen op de wachtlijst voor Kloosterzande en de aspirant-kopers uit Ter hole kunnen zich voor Lams waarde en Vogelwaarde aan melden. Aspirant-kopers uit Lamswaarde kunnen zich ook op de wachtlijst voor Terhole la ten plaatsen. In Hulst en Sint Jansteen kan iedereen op de wachtlijst voor een bouwkavel komen. Voor alle aspirant-kopers geldt, nadat een bouwkavel is toege wezen en aanvaard, een optie termijn van zes maanden, waarvoor een optierente van vijfhonderd euro in rekening wordt gebracht. Als er gegronde redenen zijn van de koop af te zien, beslissen B en W of de op tierente wordt terugbetaald. Voor alle aspirant-kopers geldt tevens dat ze minimaal een jaar in de te bouwen woning moeten blijven wonen, op straffe van een boete van 25.000 euro. DOMBURG - De gemeente Vee- re is de op één na goedkoopste gemeente wat betreft woonlas ten. Dat blijkt uit de Atlas van de lokale lasten 2003 van het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (Coelo) van de Rijks universiteit Groningen. Ame land staat bovenaan het lijstje. Uit het onderzoek blijkt dat het gemiddelde rioolrecht dit jaar stijgt met 7 procent en de gemid delde reinigingsheffing met 7,2 procent. Het gemiddelde tarief voor onroerende zaakbelasting ligt 5,5 procent hoger dan vorig jaar. Voor huurwoningen steeg de belasting met bijna 6 pro cent. De toeristenbelasting ging gemiddeld met 4,8 procent om hoog. Een meerpersoonshuis- houden betaalt in de gemeente Veere 43 8 euro per j a ar. Op Ame land betaalt een gezin 387 euro. De duurste gemeente van Ne derland is Wassenaar. Daar is een gezin 1069 euro kwijt. Ge middeld betaalt een gezin in Ne derland 628 euro aan een ge meente, dat is 7,4 procent meer dan vorig jaar. Alleenstaanden zijn gemiddeld zestig euro goed koper uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11