PZC Snelle victorie voedt vrees Sars-epidemie rukt op naar Indonesië voor arrogantie Amerika Tikrit is laatste grote doelwit van de Amerikanen 7 China, Iran en VS zijn koplopers in executies Politie beëindigt gijzelingsactie in Berlijnse stadsbus Commandant beschuldigd van gruweldaden jegens Bosnische Serviërs Aardbeving in noorden Italië leidt tot paniek Duizenden Burundezen gevlucht Verdachten aanslag ontsnappen Zeker zeven doden door explosie Geen ricine in Parijs station Zakenman vermoord in Moskou Garage Saddam geplunderd zaterdag 12 april 2003 Sheriff J HnnHjans Heijt GENEVE - In 2002 zijn in 31 landen zeker 1526 mensen ge ëxecuteerd. Bovendien zijn vo rig jaar in totaal 3248 mensen ter dood veroordeeld. Dat n,aakte de mensenrechtenorga nisatie Amnesty International gisteren bekend. Vorig jaar zijn volgens de offici ële cijfers aanmerkelijk minder mensen geëxecuteerd dan in 2001. In dat jaar werd bij 3248 mensen de doodstraf voltrok ken. In het rapport van gisteren zegt Amnesty dat het werkelijke aantal executies in 2002 waar schijnlijk veel hoger lag dan 1526. De mensenrechtenorgani satie wijst erop dat landen als China en Iran geen informatie verstrekten over het aantal mensen dat is terechtgesteld. China was volgens Amnesty vo rig jaar met zeker 1060 execu ties onbetwiste koploper op de ranglijst van de landen met het grootste aantal terechtstellin gen. Daarna volgen Iran met zeker 113 terechtstellingen en de Ver enigde Staten met 71 voltrok ken doodvonnissen. Amnesty zegt dat bij tal van terdoodver oordelingen sprake was van een oneerlijke rechtsgang. Amnesty ziet echter ook licht puntjes. Elf landen hebben de doodstraf uit hun grondwet ge schrapt of besloten die niet meer uit te voeren. Onder de landen die doodstraf ongrondwettig hebben verklaard zijn Cyprus en Servië-Montenegro. Turkije heeft de doodstraf in vredestijd afgeschaft. ANP Moslimchef Srebrenica vastgezet iinnrBenqt van Zwol DEN HAAG - De internationale vredesmacht SFOR in Bosnië heeft de oud-commandant van de Bosnische moslims in de voormalige enclave Srebrenica, NaserOric, gearresteerd. Oric is gisteren overgebracht naar de speciale VN-cellen van het Joe- goslavië-Tribunaal in Scheve- ningen. Dat heeft een woord voerder van het tribunaal in Den Haag gisteren gezegd. De nu 36-jarige verdachte is donderdag in de stad Tuzla ge- opgepakt op grond van een door het tribunaal uitgevaardigd ar restatiebevel. De moslimcom mandant heeft zich volgens de zes punten tellende aanklacht van de aanklagers van het VN- hof in ieder geval tussen juni 1992 en maart 1993 schuldig ge maakt aan oorlogsmisdaden. De aanklagers houden hem als commandant verantwoordelijk voor misdragingen van zijn on dergeschikten zoals moord, gruwelijke behandeling van ge vangenen, vernieling van ste den of dorpen zonder militaire noodzaak en plundering van privé- en publiek bezit. Als be velhebber had hij kunnen of moeten weten wat zijn man schappen uitspookten en hij faalde ze tegen te houden of te straffen voor hun daden, menen de aanklagers. DeinPotocari geboren Oric gaf tussen mei 1992 en juli/augus tus 1995 leiding aan de militai- renin de enclave Srebrenica, die officieel gedemilitariseerd was. Ondergeschikten sloegen ge vangen Bosnische Serviërs met stokken, stalen pijpen, honk balknuppels, geweerkolven of met de blote vuist. Ten minste ll'RIJN - Het noorden van Ita lië is gisteren opgeschrikt door ten aardbeving. Honderden mensen vluchtten in paniek de straat op en sommige oude ge louwen raakten beschadigd. Tweemensen raakten gewond. Debevinghadeen momentmag- nitudevan 4,6. Het epicentrum lag even ten zuiden van Ales sandria, 75 kilometer ten oosten van Turijn. De aardschokken waren te voelen in verschillende noordelijke steden. Scholen en andere gebouwen werden uit voorzorg geëvacueerd. Het vliegverkeer van en naar Genua werd een half uur stilgelegd. Een uur na de beving waren twee naschokken te voelen. AP zeven met naam genoemde per sonen overleefden de gruwelij ke behandeling niet. Anderen braken tanden, ribben of andere botten. In de tenlastelegging hebben de aanklagers de mishandeling van een aantal Serviërs be schreven. Bij een nu 51-jarige man die de vele klappen met knuppels en stokken overleefde, trokken de gevangenbewaar ders in het politiebureau alle tanden uit met een 'roestige tang'. „Een soldaat urineerde in zijn gewonde mond en hij werd gedwongen de urine door te slikken", schrijven de aankla gers. Een andere Bosnische Serviër brak zijn ribben, zijn tanden, zijn neus en een jukbeen. „Zijn hoofd werd tegen de metalen tralies van de deur geslagen en tegen de betonnen muren." Ook is hij volgens de aanklagers her haaldelijk met een mes gesto ken. In weerwil van een bestand en de officiële demilitarisering van Srebrenica vielen moslimtroe pen vanuit de enclave ten min ste vijftig Servische dorpen en gehuchten aan, waarbij mensen zijn gedood en plunderingen plaatsvonden. In hun aanklacht noemen de aanklagers vijftien plaatsen met naam. Bij acties tegen drie Servische dorpen zou Oric zich ook persoonlijk schul dig hebben gemaakt aan plun deringen en vernielingen zon der dat daarvoor militaire noodzaak bestond. De gedaagde zal volgende week voor het eerst worden voorge leid. Hij moet dan aangeven of hij zichzelf schuldig dan wel on schuldig acht aan de hem ten laste gelegde feiten. ANP M - V 1 - v. -v v Politiemensen omsingelen de gekaapte bus. foto Fabrizio Bensch/RTR van onze redactie buitenland BERLIJN - De Duitse politie heeft gistermiddag na 4,5 uur met een bestorming een einde gemaakt aan de ka ping van een dubbeldekkerbus door een voortvluchtige bankovervaller. Bij de bestorming werd geschoten. Volgens de politie is de 46-jarige gijzelnemer gewond geraakt en zijn de twee gegijzelden die zich in de bus bevonden, onder wie een agente die de overvaller tot in de bus gevolgd was, onge deerd gebleven. „Hij zei dat hij klaar was voor een schietpartij met de politie en bereid was zichzelf dood te schieten", zei politiecommandant M. Textor na afloop. De kaper eiste een helikopter en een parachute om te kunnen vluchten. „Dit was een ervaren crimineel. We beschouwden hem als zeer gevaarlij k"aldus Textor. De man is volgens de politie twee keer eerder veroordeeld voor bankovervallen en heeft in totaal dertien jaar in de gevangenis gezeten. De kaping vond plaats na een overval door twee gemas kerde mannen op een filiaal van de Commerzbank aan de drukke winkelstraat Steglitz. Eén van de twee over vallers vluchtte na aankomst van de politie bij de bank te voet weg, de tweede man kaapte een bus waar op dat moment twintig mensen in zaten. Tijdens een rit door de stad die een uur duurde, liet de kaper de meeste passa giers gaan. De bus werd klemgereden nabij het metrostation Schö- neberg. Daar werd het voertuig omsingeld door de mili taire politie en werd uiteindelijk besloten tot de bestor ming. Later arresteerde de politie ook een de 49-jarige medeplichtige van de kaper in de bankoverval. AP Wionze redactie buitenland HONGKONG - Indonesië ceft gisteren zijn eerste ge- va' va" sars gemeld. Daar- mee is de ziekte nu geconsta teerd in negentien landen. In Indonesië zorgde een 47- larige Britse zakenman die Hongkong en Singapore neeft bezocht voor het eerste bevestigde geval van de nog "tijd niet afdoende geïden tificeerde, griepachtige oogziekte. Negen andere mensen zijn in Indonesië met i'erdaehte symptomen ter observatie opgenomen. ars (severe acute respirato- 7 syndrome) heeft zich ook genesteld aan boord van een Maleisisch cruiseschip. Sin- fTü maakte gisteren be- end dat een vrouwelijk be manningslid van de Super ar Virgo afgelopen maan- ag in Maleisië is opgenomen «sarsen dat woensdag een' de bemanningslid is op genomen in Singapore. Bei- komen uit India. De re- Star Cruises, verklaar- at volgende twee rei- gelastnUlt SingaPore ziin af" ni^kong, dat gisteren twee uwe sterfgevallen en 61 nieuwe^ziektegevallen meld- eett zijn maatregelen om vJi e in te dammen verscherpt. Mensen die met sars-patiënten in aanraking zijn geweest mogen de stad niet verlaten. In Hongkong zijn tot nu toe 32 mensen aan sars gestorven en 10 5 9 met de ziekte besmet. In China bezien deskundigen van de Wereldgezondheids organisatie (WHO) hoe medi ci de ziekte aanpakken, na een kritisch rapport daar over. Volgens een gezond heidsfunctionaris in Shang hai en het Amerikaanse con sulaat zijn in Peking zeker zeven buitenlanders met sars opgenomen. China heeft alle groepsreizen naar Singapore, Maleisië en Thailand afgelast. Behalve om besmetting door contact met deze landen te voorko men kan de maatregel be doeld zijn als vergelding voor soortgelijke maatregelen in de genoemde landen. Maleisië droeg zijn diploma ten deze week op geen visa meer te geven aan de meeste Chinese reizigers. Thailand eist veertien dagen quaran taine voor reizigers die uit China of andere door sars ge troffen landen komen. In de hele wereld zijn nu 116 mensen door sars overleden, op een totaal van 2700 be smettingen. De doden vielen in China (58), Hongkong (32), Canada (10), Singapore (9), Vietnam (4), Thailand (2) en Maleisië (1). AP door Ans Bouwmans WASHINGTON - De oorlog in Irak is militair bijna gewonnen, en nog snel ook. Maar wat nu? De wereld houdt de adem in. Ie dereen wil maar één ding weten: kiezen de VS opnieuw voor de arrogante eigengereidheid waarmee George Bush en zijn haviken in de aanloop naar de oorlog internationaal zoveel kwaad bloed hebben gezet? Of is Washington bereid om de wrok en frustratie over de gang van zaken in de Verenigde Naties in te slikken en oude vrienden op nieuw de hand te reiken? Het eerste slagveld dat opdoemt is de wederopbouw van Irak. De afkeer jegens de spelbedervers - Frankrijk, Duitsland en Rus land - is groot bij de beleidsma kers in Washington. Er is twijfel over de kracht van de VN en Irak wordt als 'te belangrijk' gezien om toekomst van dat land aan anderen over te laten. Aan de overkant van de Atlanti sche Oceaan leeft grote achter docht over de 'ware bedoelin gen' van het Witte Huis en is eigenlijk alleen reconstructie onder VN-paraplu bespreek baar. Het verzet tegen een ver kapt Amerikaans protectoraat in Irak is groot, omdat zoiets geld als voedingsbodem van nieuwe conflicten. Het debat over de vraag hoeveel geld de buitenpost Bagdad de Amerikanen waard moet zijn, is al begonnen. Is straks wel aan het Amerikaanse publiek uit te leggen dat in de VS ambtenaren ontslagen moeten worden we gens geldgebrek, terwijl in Irak het staatsapparaat overeind wordt gehouden met Ameri kaans belastinggeld? Laat de Europeanen meedoen voor ze van gedachten veranderen, zo is het Witte Huis al geadviseerd. Dat vraagt wellicht te veel grootmoedigheid van Bush. On getwijfeld willen de VS graag dat de internationale gemeen schap mee betaalt - Frankrijk en Rusland zouden hun oude le ningen aan Irak kunnen schrap pen - maar tot nu toe lijkt het er op dat Amerika zelf wil bepalen wie het in Irak voor het zeggen krijgt en hoe. De VS hebben het vuile werk gedaan en gaan over de buit, nietwaar? De angst voor de arrogantie van supermacht Amerika reikt ver der dan de wederopbouw van Irak. Er is het afgelopen jaar een diep wantrouwen gegroeid te gen de VS, vooral tegen de per soon Bush, die zich te zeer op zijn gemak lijkt te voelen in zijn rol van 'sheriff van de wereld'. Hij heeft er op gehamerd dat het in Irak niet alleen ging om ver boden wapens, maar op termijn ook om de veiligheid van de VS en de wereld. Deze oorlog is de eerste uitvoe ring van zijn preventieve doctri ne. De angst buiten de VS is groot dat Irak pas de eerste oor log in een rijtje is. Het Witte Huis probeert die onrust weg te nemen - Irak is 'uniek' - maar tot op de dag van vandaag is er geen geloofwaardige verklaring ge geven voor de vraag waarom Irak een groter gevaar vormde voor de VS dan Syrië, Iran of Noord-Korea. GPD BUJUMBURA - Zeker zesduizend mensen zijn de afgelopen dagen in het binnenland van Burundi op de vlucht geslagen voor gevechten tussen het door Tutsi's gedomineerde leger en rebellen. De strijd was het hevigst in de provincie Gitega, waar het leger jacht maakte op rebellen van de Strijdkrach ten ter Verdediging van Democratie (FDD). Dat hebben de plaatselijke autoriteiten gisteren gemeld. Volgens het leger zijn bij de jongste gevechten geen burgers omgekomen. Op 31 december vorig j aar tekenden de rebellen en de regering van Burundi een vredesverdrag. Dat wordt door beide partij en veelvuldig geschonden. AP SANA'A - Tien verdachten van de aanslag in oktober 2000 op het Amerikaanse marineschip USS Cole zijn gisteren ont snapt uit hun gevangenis in de Jemenitische havenstad Aden. Dat hebben de autoriteiten gemeld. De politie heeft een grootscheepse zoekactie opgezet. Een van de voortvluchtigen is Jamal al Badawi, de hoofdver dachte van de aanslag, waarbij zeventien Amerikaanse mili tairen werden gedood en die is toegeschreven aan Al Qaeda. Het is nog onduidelijk hoe de gevangenen konden ontsnap pen. Zeven andere mensen die verdacht zijn van betrokken heid bij de aanslag zitten nog wel vast. AP KAGOSHIMA - Bij een explosie in een Japanse vuurwerkfa briek zijn gisteren zeker zeven doden gevallen. Vier persoon raakten gewond, van wie een ernstig. De ontploffing, die zich voordeed in een vuurwerkfabriek in Kagoshima, veroorzaakte een enorme brand, die drie fa briekspanden in de as legdeVan een nabij gelegen middelbare school sprongen veel ramen, maar niemand raakte er gewond. Een personeelslid van de school zei drie explosies te hebben gehoord. De oorzaak is nog niet bekend. In de fabriek waren volgens de brandweer toen de ontploffing zich voordeed ongeveer tien mensen aan het werk. Een van de gewonden is een voorbijganger. AP PARIJS - De twee flesjes die half maart in een bagagekluis van een station in Parijs werden gevonden, blijken toch geen ricine te hebben bevat. Dat maakte het Openbaar Ministerie gisteren in de Franse hoofdstad bekend. De eerste simpele tests een maand geleden wezen nog op aanwezigheid van het dodelijke gif. Uit uitgebreid onderzoek is echter naar voren gekomen dat het niet om ricine ging. De flesjes werden op 17 maart in een kluis in het treinstation Gare de Lyon in het centrum van de stad gevonden. De eerste positieve testuitslagen werden later nog bevestigd door mi nister Sarkozy van Binnenlandse Zaken. Die zei dat de flesjes ook sporen van aceton en ethanol bevatten. ANP/DPA MOSKOU - Een kaderlid van een Oekraïense maatschappij die aardgas importeert is gisteren voor zijn huis in het cen trum van Moskou doodgeschoten, meldde het persbureau In terfax. Timofei Ponomarenko van het bedrijf Eurotransgaz stierf ter plekke. Zijn chauffeur is met zware verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. De schutter is gevlucht. Volgens de poli tie ging het om een huurmoordenaar. AP door Frans van den Houdt DEN HAAG - Tikrit, de geboor teplaats van Saddam Hoessein, is een belangrijk symbool van zijn macht. De coalitietroepen in Irak gaan ervan uit dat als Saddams regime nog een laatste poging zal doen terug te slaan, dat in Tikrit gebeurt. Het Amerikaanse ministerie van Defensie zegt dat duizen den leden van de Republikeinse Garde Zich hebben teruggetrok ken in Tikrit. Ook de plaatselij ke bevolking bestaat hoofdza kelijk uit Saddam-aanhangers. Ter voorbereiding van een op mars van de grondtroepen is de stad de afgelopen dagen al ver schillende keren zwaar gebom bardeerd. Tikrit is een woestijnstad, die 140 kilometer ten noorden van de Iraakse hoofdstad Bagdad, ligt ingeklemd tussen een snel weg en de rivier de Tigris. De ruim 60.000 inwoners zijn over het algemeen rijker en beter af dan de gemiddelde Irakees. Dat heeft alles met Saddam te ma ken, die in 1937 in het aangren zende dorpje al Auja is geboren. Volgens goed Arabisch gebruik verloochent de leider zijn af- Advertentie tm as» «sa. rnt s komst niet. Saddam heeft in Ti krit kwistig gestrooid met goed betaalde baantjes, mooie we gen, betere scholen en zieken huizen en luxere gebouwen. Saddam was extra trots op zijn geboorteplaats omdat hier ook de grote moslimstrijder Sala- din, geboren in 1138, vandaan komt. Een van diens grootste overwinningen was de verove ring van Jeruzalem in 1187 op de kruisvaarders. Ook wist hij van Egypte een verenigde isla mitische staat te maken. In Tikrit bevinden zich belang rijke militaire bases en paleizen van Saddam. Eén ervan wordt beschouwd als een van zijn grootste paleiscomplexen, vier vierkante kilometer groot. Dit complex zou via tunnels ver bonden zijn met Bagdad. De Amerikanen beschouwen Tikrit als een belangrijk poli tiek centrum van Irak en gelo ven daarom dat hier een schat aan belangrijke informatie te vinden is over Saddams politie ke en militaire handelen. Ze ho pen er onder meer documenten te ontdekken over zijn mogelij ke arsenaal aan chemische en biologische wapens. De prijs die de inwoners van Ti krit betalen voor hun speciale positie is dat ze, evenals tijdens de eerste Golfoorlog in 1991, ook nu weer voortdurend wor den gebombardeerd. De VS zijn erop uit zoveel mogelijk militai re eenheden in en rond Tikrit via de lucht uit te schakelen voor dat ze de stad bestormen. De Amerikanen willen voorkomen dat ze tijdens hun opmars in een route van hinderlagen terecht komen, zoals eerder het geval was nabij de zuidelijke stad Nasiriyah. Het stelsel van on dergrondse tunnels rond Tikrit is een perfecte uitvalsbasis voor Saddam-getrouwen die guerril la-aanvallen willen uitvoeren op de coalitietroepen. GPD BAGDAD - De garage van Sad dam Hoessein waarin zijn ver zameling auto's werd bewaard, is geplunderd. In de garage in het Republikeinse Paleis in Bagdad zijn alleen de resten van zijn hobby nog zichtbaar. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7