wi Praten en proeven in het Biermuseum Natuurpark in Spanje zaterdag 12 april 2003 Vuurtoren SPANJE Andalusië «San Pedro Grandeur Bloedbad Openluchtdouche Bekijk de wereld door onze ogen J Water weegt zwaar in Cabo de Gata Ze bestaan nog, bijzonde re plekken aan de kust van Spanje, waar massatoe risme geen kans krijgt. Een wandeling van drie dagen langs ongerepte keien strandjes, ruige rotsen en witgepleisterde dorpjes in natuurpark Cabo de Gata, in het uiterste zuidoosten van Spanje. De enige woestijn van Europa. Lelijk. De weg van de Spaan se kustplaats Almeria naar het dorp El Cabo de Gata be hoeft geen andere beschrijving. Tenten van wit plastic bedek ken het achterland. Daaronder werken duizenden illegale Noord-Afrikanen, blootgesteld aan bloedstollende temperatu ren, uren achtereen tussen de to maten-, aubergine- en aardbei enplantjes. Hele lappen natuurschoon zijn opgeofferd aan de commercie, wat overigens geldt voor meer stroken kust langs de Spaanse stranden. Zijn het geen kassen, dan wel de wolkenkrabbers die de feestvierende en zonminnen- de toeristen uit het noorden van Europa herbergen. In El Cabo de Gata, naar het ge lijknamige natuurpark, bestaan de elders dominerende hoog bouw en kassen niet. De vakan tiehuisjes van de Spanjaarden, Britten en Duitsers liggen er, zo buiten het toeristenseizoen, verlaten bij. De luiken zijn dicht, de bloempotten leeg. Vis sers meren hun bootjes aan. Een ouder echtpaar loopt over het strand. Een Amerikaanse leest Hemingway op een bankje. Een verliefd stel drinkt rosé op een van de terrassen. De bediening in het handjevol restaurantjes op de boulevard heeft nog alle tijd. Op de menu's eenvoudige Spaanse klassiekers als gaz- pacho (koude Andalusische tomatensoep), calamares (gefri tuurde inktvisringen) en gebak ken, gezouten champignons. Wie wandelt in het zuiden van Spanje, doet er verstandig aan vroeg op pad te gaan. Afrika ligt op steenworp afstand, dus de temperaturen lopen 's middags snel op. Daar hoeft het geen hoogseizoen voor te zijn. De lichtval op de salinas, de zout meren ten zuiden van het dorp El Cabo de Gata, is bovendien in de ochtenduren extra speciaal. De lagunes hebben in het prille voorjaar een grote aantrek kingskracht op watervogels die van Afrika of de wetlands van het natuurpark Donana, aan de kust bij Jerez de la Frontera, verder trekken naar noordelij ker gelegen oorden. Eind augus tus ziet het water roze van de circa duizend flamingo's. De phoeniciërs gebruikten de sali nas al. Ook nu nog leeft een deel van de bevolking van de zoutwinning. De witte bergen drogen in de zon. De stoffige gravelweg slingert tot aan de zuidelijkste punt van het park, waar aan de voet van de vuurtoren eenzaam een res taurantje ligt. Tot hier is het nog Een eenzaam groepje bomen geeft schaduw aan de rand van het strand Playa Monsül, vlakbij San José. Las Negras Agua Amarga El Cabo de Gata GOLFO O DE ALMERIA La Isleta del Moro /c<y Los Escullos z. v °de&* San José ^c\V mogelijk vanuit El Cabo de Ga ta met de auto te komen. De weg, die nu naar het noordoosten af buigt en versmalt, is alleen nog te voet, op de mountainbike of te paard te betreden. De autoritei ten hebben er voor gepast de he le kustlijn van het natuurpark te asfalteren ten faveure van een toeristische autoroute. Snelver keer heeft geen kans. Wie met de wagen van de ene naar de ande re plaats wil rijden, gaat over het waaiervormige wegennet: terug het binnenland in en dan weer naar het water. Na het lauwe water uit de veld flessen zijn de koele drankjes op het met grote parasollen be schaduwde terras een aangena me verfrissing. Halverwege de eindbestemming van vandaag, is de twee liter die ieder had meegenomen al helemaal op. Gelukkig verkopen uitbater Jo sé en zijn vrouw Maria petfles- sen met gekoeld plat water. De extra kilootjes drukken zwaar op het gewicht van de rugzak ken, maar dat is allemaal zeer tijdelijk. De zon staat hoog, het land is gortdroog en nergens is scha duw te vinden. De spaarzame vegetatie bestaat uit tijm, la vendel, cactussen en dwergpal- men van maximaal een meter hoog. Zelfs een forse rots biedt geen beschutting. Een siësta op een van de met zwarte, grijze en witte kiezelstenen bezaaide strandjes lokt, maar de weg is nog lang en de tijd begint te dringen. Voor de schemering moeten de lichtjes van San José in zicht zij nwant daar is de eer ste kans op een slaapplek voor de nacht. Dat is nog zeker zo'n veertien kilometer doorstap pen. Een bed vinden is geen pro bleem in San José, de grootste plaats van Cabo de Gata. Rond om de halve-maanvormige baai met plezierjachthaven zijn overnachtingsmogelijkheden te over, zeker op een doordeweek se dag in het voorseizoen. De juffrouw achter de receptie van hotel El Papagayo vraagt zich bezorgd af of de stoffige, bezwe te sloebers wel weten hoe duur een kamer is, maar zwijgt zodra een creditkaart uit een van de rugzakken komt. Het hotel is in mediterrane, koe le kleuren gedecoreerd. De gan gen geuren naar zoete zeep. Het uitzicht op de diepblauwe Mid dellandse Zee is meesterlijk. Al les ademt de grandeur uit van het begin van de toeristische in dustrie in Spanje, die enkele tientallen jaren begon. Het park Cabo de Gata liep toen voorop, maar is kleinschalig gebleven. Het was de tijd dat alleen be middelde Noord-Europeanen zich reisj es naar het zuiden kon den veroorloven. De tijd dat een vakantie van een week op de Drentse hei eigenlijk al de af gunst van de buren afdwong. Het is nog te zien aan de giganti sche afmetingen van de bad kuip. Het huidige management heeft er een bordje bijgeplakt met het verzoek de tobbe niet helemaal vol te laten lopen, ge zien de schaarste aan water in deze streek, de enige woestijn van Europa. Op de tweede dag lijkt alles zwaarder. De zon schijnt feller, het pad is steiler en de rugzak drukt striemender. De weg voert langs aantrekkelijke, afgelegen strandjes als Playa del Arco en Playa del Penón Blanco. De ge sprekken worden korter; het ge vecht tegen de vermoeidheid en de eenzaamheid begint. Lan ge tijd is het enige geluid het ge ruis van de zee, die met witte schuimkoppen tegen de rotsen slaat. Geen zuchtje wind. Een zeldzame kudde wilde gei ten kruist de weg. Evenals de flora is ook de fauna in dit har de, hete klimaat spaarzaam, maar het uitzonderlijke klimaat maakt de aanwezige soorten bijzonder. Zo is Cabo de Gata de enige broedplaats van Europa voor de uit Afrika overgevlogen woestijnvink. Het pad bij Cala de los Toros gaat even landinwaarts; bij elke meter verder van de zee komt de hitte harder aan. De ruïne van een kazerne bij Rodalquilar uit het begin van de vorige eeuw staat er nog. Overal langs Cabo de Gata staan herinneringen uit een militair verleden: verdedi gingstorens op hoge uitkijkpun ten, als bescherming tegen aan vallen van de moren uit het nabije Afrika. Acht eeuwen lan ge Arabische overheersing heeft diepe sporen in het landschap en de cultuur van Andalusië achtergelaten. Ook tijdens de Spaanse Burgeroorlog werden de verdedigingswerken inten sief gebruikt. Het even verderop staande huis El Cortijo de los Frailes is een ander relikwie uit vervlogen tij - den. Dit was het decor van een bloedbad in de jaren dertig. Een mank meisje ontdekte een dag voor haar bruiloft dat haar va der een deal met de bruidegom had gemaakt. Ze probeerde weg te lopen, maar moest het met de dood bekopen. Ook haar aan staande overleefde het gevecht foto Lilian Dominicus niet. De Spaanse schrijver Fe- derico Garcia Lorca greep de gebeurtenis, die hij in de krant had gelezen, aan om er een to neelstuk over te schrijven: Bo- das de Sangre (De Bloedbrui loft). Tegen het vallen van de avond komt Las Negras in zicht. Er is nergens een hotelletje of pen sionnetje te bekennen. Vragen bij de plaatselijke kiosk helpt. De Amerikaanse eigenaresse verhuurt kamers voor weinig geld. Meer een kast met twee bedden eigenlijk, maar wat geeft het. Uitgeput ploffen we neer. Met het vooruitzicht van een koel glas bier aan het eind van de dag, als afsluiting van drie dagen stevig doorstappen, be ginnen we aan de laatste etappe. Nog maar elf kilometer te gaan, dat is niet veel meer op een tota le lengte van 61 kilometer! Na anderhalf uur komt het oude vissersdorp San Pedro dichter bij Een vervallen vesting, een oase van tien bij tien meter en hier en daar een huisje. De oor spronkelijke bewoners verlie ten door kerend economisch tij him woonst, waarna hippies uit met name Duitsland er hun in trek namen. Bomen kunnen op dit kleine groene plekje in het anders zo dorre landschap groeien dank zij de openluchtdouche die ze er installeerden. De paar dozijn nieuwe bewoners heeft hier een idealistisch bestaan opge bouwd en leeft van de opbrengst van de moestuintjes. Bood schappen worden gehaald uit de naburige dorpjes, met een boot je dat eenzaam voor het strand dobbert. Aangezien koude- luchtstromen ook in de winter maanden geen onaangename temperatuursdaling brengen, laten ze hun kleren normaliter achter in de ruïnes van de hui zen, het kasteel of de kennelijk bewoonbare grotjes. Het is even puzzelen om het pad naar boven opnieuw te vinden; de hippies zijn maar weinig be hulpzaam. Met wazige ant woorden sturen ze je de volledig andere kant op. Kennis van de Spaanse taal is volkomen nutte loos in deze Duitstalige commu ne. Het kost een uur achter stand, grrr. De zon brandt en het zout zet zich langzaam af op onze benen, die inmiddels glibberen van het zweet. De aanzienlijke voor raad water is in korte tijd zorg wekkend geslonken en Agua Amarga is nog ver. Andere ne derzettingen in de buurt? Ver geet het maar. Alles is verlaten. Zonder vocht verloopt het wan delen steeds trager, maar ineens doemt daar een huisje op. Be woond, ook nog. De grote hon den blijken uiterst vriendelijk en de vrouw des huizes is best bereid de passanten te helpen met het bijvullen van de veld flessen. Een uur later, op het strand van Agua Amarga, gaan de wandel schoenen en natte sokken uit voor een fris voetenbad. Een San Miguel-biertje en borden gambas met olijven op het terras van strandrestaurant La Pal- mera. We blijven hier nog even. Lilian Dominicus Tussen de kustplaatsen Cabo de Gata en Agua Amarga ligt een wandelpad, dat grotendeels is afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Er is geen bewegwijzering, maar doorgaans is het niet moeilijk de weg te vinden, omdat de route steeds langs de kust loopt. Een beschrijving van de wandeling is te vinden in de Lonely Planet: Walking in Spain. Overal op de route zijn dorpjes, waar het mogelijk is de nacht door te brengen in een hotel, pension of appartement. Gedurende de zomer maanden juli en augustus en de week voor Pasen (Semana Santa) is het aangeraden te reserveren. Er zijn campings in Cabo de Gata, San José en Las Negras. Bij de bron in San Pedro is het altijd moge lijk een tentje op te slaan, elders in het natuurpark is wildkamperen verboden. Wandelen is het hele jaar mogelijk, alhoewel het in juli en augustus niet verstandig is, gezien de hitte. Neem in ieder geval voldoende water (zeker drie liter per persoon) mee, een zonnehoed, zonne brandcrème met een hoge factor, wandelschoenen met stevige zolen en een noodrantsoen. Een lange broek en shirts met lange mouwen tegen de zon zijn geen luxe. Café De Vriendschap in Ter- neuzen is zo'n gelegenheid, waar de kenner in het bijzijn van zijn kameraden zijn favo riete speciale biertje komt drin ken. Een bruine kroeg dus, die al sinds mensenheugenis aan de kop van de Noordstraat is ge vestigd. Veel mensen weten niet, dat het boven het café nog veel 'bruiner' aandoet. Er heerst een muffe lucht en stof krijgt hier vrij spel. Maar het zijn juist deze aspecten die het Biermuseum van De Vriendschap-uitbater Ronny Verberkmoes een apart tintje geven. Het geeft deze ruimte precies de uitstraling die ze moet hebben: oud, verkleurd, maar boordenvol bijzondere, veelal oude accessoires. Vooral flesjes in dit geval. Ge vulde welteverstaan, want dat maakt de privé-collectie van Verberkmoes nog eens extra speciaal. „Eerst spaarde ik van alles, maar op een gegeven mo ment kreeg ik zoveel, dat ik mij heb beperkt tot België en Ne derland. Waarom? Veel Neder landers kennen alleen merken als Heineken, Amstel en Oran jeboom. Er is natuurlijk veel meer", legt bierkenner Verberk moes uit. Zes jaar geleden nam hij onge veer duizend flesjes over van een klant, die vanwege een ver huizing geen plaats meer had voor zijn collectie. Inmiddels heeft Verberkmoes zo'n twee duizend verschillende exem plaren op zolder staan. De merken staan opgesteld per brouwerij. De Belgische bieren in een aparte kamer, de Hol landse in een veel kleinere ruim te. „Ik heb maar één leeg flesje. Zonder etiket, van abdij West- vleteren. Dat flesje dateert van voor de Tweede Wereldoorlog. Een gevulde krijg ik niet meer te pakken. Uniek is ook een fles, die ooit gevonden is in een kel der aan het Schulpenpad (de Schoolweg in Terneuzen). Dat ding was ingemetseld en is zeker honderd jaar oud. Wat er precies inzit weet ik niet, maar ik ver moed dat het bier is." Op de zolder wemelt het van de hebbedingetjes. Zomaar een kleine greep: een als aftershave vermomd bierflesje, een Heine- ken-flesje met een uit Dene marken afkomstig dopje, het Waase Wolfbier - vernoemd naar de twee jaar geleden in Zeeuws-Vlaanderen rondzwer vende wolf - van een brouwerij uit Belsele en een grote fles Westmalle Extra. „Die is niet te koop, want die brouwen de pa ters alleen voor zichzelf. Om de fles herkenbaar te maken, heb ben ze het reguliere Westmal- le-etiket andersom geplakt." Noemenswaardig is ook een re cent flesje, dat in de Heineken- kast prijkt: het BOB-bier, ofte wel een mix van bier en lemon. „Dat is helemaal geflopt. De Belgen dachten: hé, dat kennen we van die Bewust Onbeschon- ken Bestuurder-campagne. Dus die waren in de veronderstelling dat ze er heel veel van konden drinken. Maar er zit toch echt vijf procent alcohol in! Nu heet het B&L", vertelt Verberkmoes. De cafébaas koestert zijn ver zameling en geeft geïnteresseer den graag uitleg, maar beklem toont dat hij zijn 'museumprak tijken' naast zijn dagelijkse job doet. „Als klanten willen kij ken, kan dat. Meestal heb ik wel tijd om uitleg te geven, 's Avonds komen er regelmatig groepen, waarvoor ik een avondvullend programma in elkaar steek." Dat komt neer op een hele avond praten over speciale bieren. En proeven natuurlijk! Raymond de Frel Het Biermuseum (boven café De Vriendschap) is gevestigd in Noordstraat 1/3 in Terneu zen. Openingstijden (gelijk aan ca fé): maandag tot en met zater dag 11.00-19.00 uur of op af spraak. Telefoonnummer: 0115- 612593 Brochure? 020-6275129 of www.baobab.nl Baobab organiseert al meer dan dertig jaar avontuurlijke reizen naar alle continenten. Voor actieve en ondernemende mensen die zich meer reiziger voelen dan toerist. 'erckmoes met zijn verzameling bieren. foto Peter Nicolai Advertentie i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31