PZC zet leden centraal Toekomst voor provincie onzeker Museum combineert heden en verleden FNV Bondgenoten keert terug in Goes Lezing door Rudi Fuchs uitgesteld N-Beveland sluit contra' over opvang asielzoeker Zeeuwse PvdA 'er ziet kwade hand CDA achter mislukken kabinetsformatie Nieuwe Vilkboild kunst cultuur zaterdag 12 april 2003 Fietspuzzeltocht Comfortabel Sober Loonsverhoging Vredeswake Overzichtswerk Betoverend Vergaderruimte Kamerleden vooral teleurgesteld en Bondig door Harmen van der Werf DEN HAAG - „Dit zat er al lang aan te komen." PvdA-Kamerlid Luuk Blom is vrij dag-dedagna de nacht van de breuk in de ka binetsformatie - nog kwaad en vooral getergd. „Er is gewoon sprake van een vooropgezet plan van het CDA. Ze wilden niet met ons. Had dat dan direct verteld. Dat had ons veel moeite bespaard." Voor Blom is het duidelijk. Het CDA is de gebeten hond. Hij richt zijn pijlen niet eens zozeer op Jan Peter Balkenende. „Met hem viel nog aardig te praten. Nee, de figuren achter Balke nende, onder wie fractieleider Maxime Verhagen, die hebben de ondertoon gezet." De verkiezingsuitslag van 22 ja nuari veroordeelde CDA en PvdA tot elkaar. „Maar dan moet je ook allebei willen", zegt Blom, „En het CDA wilde niet." In een lijmpoging ziet hij abso luut niets. „Ik heb het even ge had met het CDA. Je belazert me maar één keer." De laatste voorstellen van het CDA waren zo tegenstrijdig met wat de PvdA wil dat er niets an ders opzat dan te stoppen met onderhandelen, vindt Blom. „De koppeling tussen lonen en uitkeringen schrappen, bezui nigen op gesubsidieerde banen voor werklozen en op de specia le ziektekostenverzekering AWBZ. Dat zet zoveel mensen in de kou. Dat kan niet." Achter de onwil van het CDA om met de PvdA te willen rege ren, zit in de ogen van Blom een politieke inschatting. „Het CDA zou in een coalitie van de PvdA the had guy zijn, de partij van de harde bezuinigingen, terwijl wij als PvdA het sociale ARNEMUIDEN - In Arnemui- den wordt maandag 5 mei een fietspuzzeltocht gehouden voor jong en oud. De route kan gere den worden van 15.00 tot 21.00 uur. Startpunt is 'het Korfje' van Korfbalvereniging TOP. gezicht zouden vertegenwoor digen. In een regering met de WD kan j uist het CDA dat soci ale gezicht laten zien." Blom zit nog maar sinds eind ja nuari in de Tweede Kamer, zijn twee Zeeuwse collega's S. Buijs (CDA) en J. Geluk (WD) lopen al wat langer in Den Haag mee. Zij reageren voorzichtiger, di plomatieker. „Het is doodzonde van alle energie die erin is gesto ken", oordeelt Buijs. Hij zegt dat hij een breuk tot begin deze week niet zag aankomen. „Maar op de één of andere manier klik te het niet. Je moet dan op een gegeven moment de knoop doorhakken. Het land is al veel te lang niet geregeerd." In tegenstelling tot Blom maakt Buijs niemand verwijten. „Waar twee vechten hebben twee schuld." Hij was zelf 'in sommige fasen' bij de onder handelingen betrokken. „Dat ging goed tot het over de finan ciën ging. Dan liep het mis." Het CDA heeft volgens Buijs wei de gelijk geprobeerd er iets van te maken. „We waren bereid de nullijn voor het financieringste kort in 2007 wat los te laten. Dat was toch niet niks." Het CDA zal te biecht moeten bij de WD, zoveel is duidelijk. Dat de liberalen in een comfor tabele positie zitten, het CDA kan geen andere kant meer op, wordt door zowel Buijs als WD 'er Geluk ten stelligste ont kend. „Niemand zit in een com fortabele zetel met zoveel eco nomische tegenwind", aldus Buijs. „Nee", zegt Geluk, „dat wordt geen luxe zetel, maar een heel hard stoeltje." Aan een eventuele regeringsdeelname zitten voor de WD ook grote consequenties vast, realiseert hij zich. Of de WD straks aan zet is in de onderhandelingen, is voor hem nog geen uitgemaakte zaak.,We moeten eerst de feiten kennen." Geluk noemt het 'een gemiste kans voor het land' dat CDA en PvdA er niet uitgeko men zijn, gezien de verkiezings uitslag. „Als WD hadden we de keuze al gemaakt niet mee te willen regeren." Naar verwachting krijgt de provincie minder geld van het Rijk, onder meer voor zaken als bodemsanering, zoals hier in Oost-Souburg. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Door het mis lukken van de kabinetsformatie begint het nieuwe provinciebe stuur aan een financieel onze kere toekomst. Volgens de Zeeuwse formateur T. Poppe- laars is nu op korte termijn geen duidelijkheid te krijgen over hoeveel geld de provincie de ko mende jaren heeft te besteden. Hij gaat er vooralsnog van uit dat jaarlijks zes tot tien miljoen euro moet worden bezuinigd. Poppelaars toonde zich gisteren zowel verbaasd als teleurge steld over het mislukken van de kabinetsformatie. Hij was er van uitgegaan dat CDA en PvdA wel tot overeenstemming zou den komen. Bij de onderhande lingen voor een nieuw college van Gedeputeerde Staten - dat dinsdag wordt gepresenteerd - was met het invullen van de be dragen juist enkele dagen ge wacht om meer zekerheid te krijgen over de bezuinigingen die het kabinet zou opleggen. „Die duidelijkheid blijft nu nog langer uit. Daar kunnen we niet meer op wachten. We gaan dus maar uit van de aanname die we een week geleden al hadden ge kregen en dat betekent structu reel zes tot tien miljoen euro per jaar minder voor Zeeland", ver klaarde hij. Dat is een forse te genvaller. De totale begroting van de provincie beloopt bijna 200 miljoen euro. Poppelaars wees erop dat de provincie als aandeelhouder van Delta NV jaarlijks vijftien miljoen euro dividend krijgt. „Je kunt zeggen dat we daarvan dus tweederde meteen kwijt zijn." De provincie krijgt het meeste geld van de rijksoverheid. De bezuinigingen worden naar verwachting voelbaar op drie vlakken. Allereerst gaat de al gemene uitkering uit het pro vinciefonds omlaag. Verder krijgen de provincies minder geld omdat ze al goed bij kas zit ten. Bovendien wordt minder geld beschikbaar gesteld voor speciale doelen, zoals bodemsa nering, de regionale omroep, de jeugdhulpverlening, verkeer en onderwijs. Al die doeluitkerin gen gaan vijf procent omlaag, aldus Poppelaars. Hoe de provincie de bezuiniging gaat opvangen, is nog niet dui delijk. Er zijn twee mogelijkhe den: de motorrijtuigenbelasting verhogen, of minder geld uitge ven. De financiële paragraaf bij het collegeprogramma zal door de onzekerheid vooral 'rich tinggevend' zijn, voorspelde Poppelaars. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De nieuwe vak bond Kort en Bondig wil de le den centraal stellen. Zij gaan bepalen wat de bond moet doen. Dat betekent volgens Vlissinger J. la Gasse, voorzitter ad interim van het bestuur, niet dat het een bond is van 'u vraagt, wij draai en'. Als de notaris de statuten goedkeurt, is de nieuwe vak bond met Zeeuwse wortels vol gende week een feit. Boze Zeeuwse leden van FNV- Bondgenoten keerden de FNV vorig jaar de rug toe. De FNV luistert volgens hen niet meer naar de leden en door de finan ciële malaise vervreemdt ze zich van hen. Het idee ontstond een eigen vakbond op te richten: Kort en Bondig. Begin dit jaar bleek dat realistisch. Kort en Bondig heeft nog geen leden. Dat kan ook pas nadat de statuten door de notaris zijn goedgekeurd en de bond offici eel een vereniging is. Wel heb ben zich volgens La Gasse al veel mensen aangemeld die lid willen worden. Inmiddels is een ad interim be stuur aangewezen. „Dat blijft totdat er genoeg leden zijn die op democratische wijze een be stuur kunnen kiezen", aldus La Gasse. De bond heeft het land verdeeld in vier districten: noord, zuid, oost en west. Met de stichting WIN zijn afspra ken gemaakt over het medege bruik van kantoren door het land. Een hoofdkantoor is er (nog) niet. „Om te investeren heb je geld en dus leden nodig. Maar we willen ook geen geld uitge ven aan dingen die niet direct nodig zijn. We willen de bond zo sober mogelijk houden. Kijk naar de FNV, die mooie kanto ren maar ook hoge schulden heeft." „Voorlopig regelen mensen za ken vanuit huis. Op den duur zullen we een ruimte moeten hebben waar we mensen kun nen ontvangen en de een administratie kunnen o; brengen. Omdat de boni initiatief van Zeeuwenis we wel zo chauvinistisch! stellen dat het kantoor in land moet komen." De structuur van de bom staat uit drie lagen: hooi stuur, adviesraad en li Leden spuien ideeën aan j viesraad. Die kijkt of zereê verstandig zijn en koppel uitkomst daarvan terug na; leden. Die beslissen, metde sen en maren van de adviesi welk beleid het hoofdbes moet gaan voeren. „Stel, er moet worden gep over loonsverhoging tij CAO-onderhandelingen. E den vinden dat de salarissei 3,5 procent moeten stijgen, zet de adviesraad op een rij de gevolgen zijn en besp: dat met de leden. Als dien; raad nog steeds vinden, isdi lijn die de onderhands! moeten gaan voeren." De vakbondsbestuurders uiteindelijk met de werkgs om de tafel gaan zitten m bij Kort en Bondig niet: verdienen dan drie keer he: nimumloon. La Gasse: „B net zoveel als de best beta werknemers. Het is niette dedigen dat vakbondsbest ders veel meer verdienen, wijl ze de belangen behait van fors minder verdient werknemers. Daarmee verï het vertrouwen bij en coi met de leden." VLISSINGEN - Het plain Zeeuwen voor vrede houdt! dag 18 april een vredeswil! het Scheldeplein in Vlissin<i Ter plaatse worden folders: tons, vlaggen en stickersi deeld. De wake wordt begeleid muziek en duurt van 191 19.30 uur. door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - De lezing die Rudi Fuchs in Porgy Bess in Terneuzen komt geven, is ver plaatst van donderdag 17 april naar donderdag 15 mei. Dat heeft niets te maken met de commotie die de laatste tijd rondom de voormalig directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam is ontstaan en toch ook weer een beetje wel. Op 17 april zou namelijk zijn af scheidsfeestje plaatsvinden. Daarom is de lezing verplaatst. En laat burgemeester Cohen van Amsterdam nu net een week geleden het feestje hebben afge last, omdat tegen Fuchs een on derzoek loopt. Het bureau integriteit van de gemeente Amsterdam wil meer weten over de invoer van vijf werken van Karei Appel. Daar over is vorig jaar april geen btw betaald nadat Fuchs een briefje had geschreven waarin hij aan gaf dat deze werken voor het Stedelijk Museum waren be doeld. Later bleken de werken in Appels Amsterdamse huis te staan. In verband met het on derzoek heeft Cohen Fuchs' af scheidsfeestje uitgesteld. Inmiddels heeft de stichting Prometheus de nieuwe uitnodi gingen voor 15 mei verstuurd. Die dag wordt ook het tienjarig bestaan van de Zeeuws-Vlaam- se stichting voor literaire en cul turele activiteiten gevierd. In het afgelopen decennium zijn in 96 bijeenkomsten 125 schrij vers, wetenschappers en filoso fen langsgeweest, en bepaald niet de minste. Met Fuchs heeft Prometheus wederom een grote naam ge strikt. De voormalige museum directeur heeft vorig jaar in Tussen kunstenaars. Een ro mance zijn essays gebundeld over een halve eeuw heden daagse kunst. In veel van de stukken geeft hij een nauwge zette beschrijving van de werk plaats van kunstenaars als mid del om door te dringen tot hun werk en persoon. Rudy Kousbroek beschreef het overzichtswerk van Fuchs als 'veelzijdig, oorspronkelijk' en 'met een subtiel gevoel voor hu mor'. Op 15 mei komt Fuchs ver tellen over zijn ontmoetingen met kunsteaars en hun werk. Aanvang: 20.15 uur. door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - Het Marie Tak van Poortviietmuseum in Dom burg heeft sinds de opening in 1994 dikwijls het verleden laten herleven. Er zijn onder meer tentoonstellingen gewijd aan Jan Heyse, Maurice Góth en Lu cy van Dam van Isselt, kunste naars die in de periode 1911- 1921 exposeerden in het, ten toonstellingszaaltje waarvan het museum een replica is. Daarnaast werd werk gepresen teerd van hedendaagse kunste naars die iets met Zeeland hebben. De tentoonstelling Trekvogel-artisten en overblij vers, die vandaag begint, com bineert heden en verleden op een bijzondere manier. Het betreft een groepstentoon stelling van hedendaagse kun stenaars. Negen daarvan komen uit Nederland, Krisztian Hor vath en Marianne Benkö komen (oorspronkelijk) uit Hongarije en drie kunstenaars uit het Bel gische Sint Martens-Latem, het kunstenaarsplaatsje van waar uit negentig jaar geleden ook schilders naar Domburg togen. En daarin zit 'm de link. Kunst historica Francisca van Vloten, samenstelster van de expositie, presenteert de kunstenaars van nu namelijk net zo als Jan Toor- op en Mies Elout-Drabbe dat destijds deden. Het ging toen om verkoopten toonstellingen. Ook nu is dat het geval. De catalogus bestond uit een alfabetische lijst van deel nemers met - in een doorlopende nummering - de titels van hun werk en de prijs. Precies zo'n lijst heeft Van Vloten gemaakt, alleen heeft zij daar een inlei ding aan toegevoegd. Net als toen heeft elke kunstenaar di verse werken bijgedragen, mi nimaal drie en maximaal negen. De werken zijn in rijen van twee of drie boven elkaar gehangen, alle werken van één kunstenaar bij elkaar, maar zodanig dat het werk van de 'kalmere broeders' niet wordt 'doodgeslagen door de felkleurige stukken' van hun collega's. „Ik wilde een harmo nie vinden in kleur en vormge ving", verklaart Van Vloten. „Er zit een soort rust in de tentoon stelling, maar juist daardoor zijn er ook een paar mooie, felle werken die er overduidelijk uit springen." De Domburgse Tentoonstellin- gendie van 1916tot en met 1921 werden gehouden hebben het duidelijkst als voorbeeld ge diend voor de huidige expositie. Voor het eerst zijn er ook in de tuin van het museum werken te zien, zoals 'Zeeuwse knopen' van Gerda Rutters. foto's Lex de Meester Daarvóór namen vooral 'op Walcheren gevestigde of aan wezige schilders' deel, met Toorop en Mondriaan als be kendste namen. Onder hen wa ren overigens wel schilders uit andere landen in Europa. In 1916 werd Jan Sluij ters voor het eerst gevraagd mee te doen, een vertegenwoordiger van de Am sterdamse richting in het Ne derlandse modernisme. Ook de jaren daarna werden 'moder nen' uitgenodigd die niet nood zakelijkerwijs op Walcheren woonden of werkten. Deze formule wordt nu ook gehanteerd. De meeste kunste naars hebben een link met Zee land, maar niet allemaal. Bo vendien is de diversiteit groot, traditionele en meer experi mentele stijlen zijn gecombi neerd. Behalve schilderijen en tekeningen zijn ook foto's en sculpturen te zien. Van Ollo Feenstra uit Veere en de Middel burgers Jackie Bongers en Ger da Rutters is werk geplaatst in de tuin. Dat is niet alleen nieuw in vergelijking met de jaren tien van de vorige eeuw, maar ook ten opzichte van de exposities sinds 1994. De titel van de tentoonstelling verwijst naar een stuk uit de Middelburgsche Courant van 1 augustus 1911: „De verzame ling schilderijen en teekenin- gen, die in het aardige en prac- tisch verlichte zaaltje tegenover het Badpaviljoen te Domburg werd bijeengebracht, is een col lectie waarop menige kunstver- eeniging in een groote stad ja- loersch kan wezen. En Domburg èn Walcheren hebben de voldoe ning dat ze van de trekvogel-ar tisten die ieder mooi seizoen hier neerstrijken, en voorts van de trouwere 'overblijvers' nu ook eens iets anders zien dan de schilderkist en het schilders stoeltje." Ook de kwaliteit van 'De Dom burgse Tentoonstelling 2003' is hoog. Van Rutters zijn krachtige beelden te zien, soms stenen of bronzen equivalenten van de stoere Zeeuwse koppen op de schilderijen van Reimond Kim- pe. Feenstra heeft mooie zee wortels gemaakt, groot met manillatouw, of kleiner, in ge bakken klei op een betonnen sokkel. De zes bosnimfen van de oorspronkelijk uit Oostkapelle afkomstige Hansje den Hollan der zijn eleganter. Haar vrou wenfiguren zijn één met stukken eikenschors uit de Manteling die ze in brons heeft versmolten. Bongers toont fo to's en keramiek, in een enkel geval zelfs gecombineerd, waarin de grens tussen natuur en cultuur wordt afgetast. Schilder- en tekenwerk is te zien van Marc Bruyneel, Jackie Lorré, Lola di Vito (alledrie uit Sint Martens-Latem), de Dom burgse Els Hollebrandse (1939- 2001), Constantijn Molenkamp uit Vught, Mieke Opstelten, Goke Schintz-Versteeg (beiden uit Deventer), Conny Umbgrove uit Bussum en de Hongaren Benkö en Horvath. Stuk voor stuk leveren ze werk van hoge kwaliteit. Prachtig zijn de teke ningen die Lorré in Japanse viltstift maakte van de Mante ling, betoverend is de gemengde techniek (zand en verf) van Um bgrove in Kustgebied en Eb- stroom en overdonderend in hun eenvoud van kleur en vorm zijn de schilderijen van Hor vath, in het bijzonder zijn oran je zee met blauw paalhoofd. Om de vergelijking met negentig jaar geleden nog één keer van stal te halen: Horvath is de Mondriaan van deze Domburg- se Tentoonstelling. Expositie: Trekvogel-artisten en overblijvers, tot en met 15 juni in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg. Opening vanmiddag om 16 uur, daarna open voor pu bliek: zon en di t/m za, 13-17 uur. door Jeffrey Kutterink GOES - FNV Bondgenoten opent, vier jaar na het vertrek, weer een kantoor in Goes. Die in Bergen op Zoom, Zierikzee en Terneuzen gaan dicht. Goes is gekozen vanwege de 'centrale ligging' in Zeeland. De Bondsraad, het parlement van FNV Bondgenoten, heeft dat gistermiddag besloten. Eind vorig jaar was het nog de bedoe ling helemaal geen kantoor voor Zeeland meer open te houden. Leden en vakbondsbestuurders zouden dan zijn aangewezen op Rotterdam. De Zeeuwse vakbondsbestuur ders zijn daartegen in verzet ge komen, waarna de plannen zijn aangepast. De Bondsraad heeft gisteren besloten dat in het hele land 28 regiocentra komen, in plaats van de eerder geplande 20. Hoewel dat volgens de bond zorgt voor een betere regionale spreiding van kantoren, gaan er toch 48 op slot. Met het openen van een pand in Goes keert FNV Bondgenoten na vier jaar terug in de stad. Be gin jaren tachtig verhuisde de vakbond (toen nog afzonderlijk dienstenbond, industriebond, vervoersbond en voedingsbond) van de Kloetingseweg naar een nieuw gebouw aan de Schaep- manstraat. Een jaar na de oprichting van FNV Bondgenoten werd het Goese kantoor in 1999 gesloten en verhuisde de bond naar het verzamelgebouw aan dei Obrechtlaan in Bergen Zoom. Behalve Bondgew zijn daar gehuisvest: FNVit werk zuidwest Nederland VA KABO FNV, de Nederls Politiebond, FNVBouweiI ledenservice. Tijdens deol le opening van het eerste E verzamelkantoor hst voorzitter L. de Waalnogds bond de geldpest had. Maar ter dat j aar bleek dat ereens j oenentekort was, onB doordat een deel van het ïK gen is belegd. Door het sis beursklimaat brachten tó gingen minder op danvene De grootste vakbond van' derland moest flink bezuirj Tweehonderd banen werce schrapt en nu worden48b ren gesloten. Met dehuistö in Goes verdwijnen dekan" in Zierikzee, Middelbuit Bergen op Zoom. Welk# kale afdelingen geld voï huren van bijvoorbeeld s derruimten. Welk gebon» bond in Goes betrekt enop' ke termijn dat niet bekend. Behalve dat het kantooi centraal punt is voor kunnen vakbondsbestuif er terecht om te werker» van de Zeeuwse bestuurd! door de reorganisatie kwijtgeraakt. Welzijn®! grafische gebiedenvergnfr dat hetzelfde werkmei®3, mensen wordt gedaan. door Mieke van der Jaqt WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland heeft, net als de stedelijke gemeenten, een contract getekend met de ker kelijke organisatie Inlia voor de begeleiding van uitgeproce deerde asielzoekers. Noord Be veland betaalt Inlia per geval voor fatsoenlijke huisvesting en juridische en maatschappelijke begeleiding. Volgens wethouder C. Schip pers van Noord-Beveland heeft zijn gemeente al veel langer een relatie met Inlia. „Wij hebben als kleine gemeente met maar weinig COA-plaatsen niet zo gek vaak uitgeprocedeerde asielzoekers. We wiilenCj.' tuurlijk wel netjes en®9 geregeld hebben als M komt. In de afgelopen*; jaar hebben we één dat werd teruggestuu» met geen mogelijkh* kón. Die mensen zijn el® huisvest door bemiddel®!, Inlia. Wij hebben toe# overeenkomst gemaald'' kosten te dekken." Voor Noord-Bevelandi^ weinig zin om een jaa® met Inlia aan te gaa?'jS grote gemeenten dat he" daan. Volgens SchipP®,. er voor Noord-Bevelai mende tijd geen uitffj deerde asielzoekers aan 1 Net als bijna een eeuw geleden zijn de werken in het Marie Tak van Poortviietmuseum per kunstenaar in rijen van twee of drie opgehangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14