Oude lantaarns onder de hamer N61 wordt vierbaans tussen Biervliet en W esterscheldetunnel Al vrij snel de emotie voorbij Bezwaren tegen stukje rondweg Koudekerke Buitengebied bewoners vrezen dat verzekeraar niet alles vergoedt zeeuwse almanak WALCHEREN zaterdag 12 april 2003 Expert Verkeersdruk Vervuilde grond op natuurgebied bij Draaibrug Man probeert te steken met glas middelburg - Bij toeval Toeval Christiaan Strating, toevallig het gezicht van het Bagijnhof Zielig Kortzichtig D O M B U g G over schade rond theater joor Miriam van den Broek ■nMadia Berkelder ©DELBURG - Omwonen- lenvan het toekomstige theater ian de Zuidsingel in Middel- lurg vrezen dat de schade aan llUi woningen, die is ontstaan joor de sloop van de Generaal Serghuijskazerne, niet wordt rergoed. Zij zijn bang dat het ichadebedrag zo hoog wordt lat de verzekeraar een pro- bleem krijgt. fan A tot Z, de belangenvereni- jjng van de omwonenden, zegt lat al twintig mensen schade hebben gemeld. „De gemeente stuurt die meldingen direct door naar de verzekeraar. Het is de roag of die uiteindelijk uit keert", zeggen C. de Vos en ft. Holleman van de belangen- (ereniging. „Als het op verzeke raars aankomt, is het altijd af- lachten. Wij hadden heel graag jewild dat de gemeente garant jou staan voor onze schade. Kaar daar heeft Middelburg looit voor willen tekenen. De kazerne is de afgelopen naanden gesloopt voor de komst van het nieuwe theater. De sloopwerkzaamheden ver maakten zoveel trillingen dat jmliggende huizen zijn gaan scheuren en dat een kozijn los ireigt te komen. Een paar we- kengeleden bereikte de overlast jen hoogtepunt toen er een lamwand om het kazerneter rein werd geslagen. „De servie- jen schudden bij de mensen uit ie kasten en bij de slager kwa men alle tegeltjes van een wand zegt Holleman. Een aantal bewoners heeft on langs een schade-expert op be- zoek gehad die poolshoogte kwam nemen. „Aan het einde vanhet bezoek liet hij weten be zorgd te zijn voor de toekomst wat de dekking van de schade betreft", zegt De Vos. „De scha- deisalzo fors en er komt nog gi gantisch veel schade bij. Want ei is alleen nog maar boven de grond gewerkt." Hoe hoog het schadebedrag bij de twintig ge dupeerden op dit moment is, weet de belangenvereniging niet. „Maar je zit in zulke situa ties al heel snel aan hoge bedra gen." Wethouder A. van 't Westeinde (cultuur) reageert laconiek op de klachten. „Ik heb begrepen dat het vooral om cosmetische schades gaat, niet om schade aan de constructie. Er zijn vijf tien schademeldingen binnen gekomen. De verzekerings maatschappij heeft er tot nu toe één niet geaccepteerd omdat er geen causaal verband was tus sen de werkzaamheden en de schade. Er was één flinke scha de." De gemeente heeft zich te gen schade aan omliggende ge bouwen verzekerd. Het gaat om een 'fors' bedrag, aldus Van 't Westeinde. Hoe groot het verze kerde bedrag is, weet hij niet precies. Ook voor hem is nog niet duidelijk voor welk bedrag er nu schade is geconstateerd. De verzekeringsmaatschappij moet nog verslag uitbrengen. Van A tot Z is erg boos over de hele gang van zaken. Vooral om dat ze dit jaren geleden al had voorspeld. „De sloop is niet goed uitgedacht", zegt Holle man. „De bouwkundig ingeni eur die wij als belangenvereni ging hebben ingeschakeld, moest er bij de gemeente op aan dringen dat er een damwand rond het terrein moest komen. Die wand moet voorkomen dat alle omliggende woningen en straten verder verzakken als ze straks gaan graven. Nu ligt het werk al tweeënhalve week stil. De damwand kan niet diep ge noeg de grond in. Dat is er maar weer een voorbeeld van dat de gemeente veel laat liggen. Wij hebben een soort monitor-rol gekregen en moeten Middel burg telkens op die dingen wij zen." door Harmen van der Werf DEN HAAG - De weg van Hoek naar Schoondijke, de N61, wordt gedeeltelijk vierbaans en gedeeltelijk tweebaans. Bij Schoondijke komt een rondweg. De ministerraad heeft dit giste ren besloten op voorstel van mi nister De Boer van Verkeer en Waterstaat. Met dit besluit komt het kabinet enigszins tegemoet aan bezwa ren van onder meer milieuorga nisaties tegen het volledig vier baans maken van de N61. Het vierbaansgedeelte, twee keer twee rijstroken, komt tus sen de aansluiting van de Wes- terscheldetunnel-weg op de N61 tot aan Biervliet. Van Bier vliet tot Schoondijke wordt een nieuwe tweebaansweg aange legd. De twee rijstroken tussen Bier vliet en Schoondijke worden van elkaar gescheiden, waar door inhalen niet meer mogelijk is. Op aansluitingen van de N61 bij de aanliggende dorpen zijn rotondes voorzien. Langs de he le N61 komt een parallelweg voor langzaam verkeer, zoals fietsers en landbouwvoertui gen. De N61 wordt vernieuwd, om dat de huidige weg gevaarlijk is. De doorstroming is ook beperkt, doordat landbouwverkeer er zeker in de oogsttijd voor ver traging zorgt. Op de huidige N61 geldt nog een snelheidsli miet van tachtig kilometer per uur. Die wordt na het gereedko men van de nieuwe Rijksweg opgetrokken tot honderd kilo meter. Alleen op het westelijk deel van de rondweg Schoondij ke, richting Breskens, blijft de officiële maximumsnelheid be perkt tot tachtig kilometer per uur. Het besluit van de ministerraad gaat nu de inspraak in. In 2005 wordt het definitieve tracébe- sluit verwacht. De aanleg is ge pland tussen 2007 en 2010. Voor het project is 99 miljoen euro uitgetrokken, prijspeil 2002. Als de N61 is vernieuwd, is het de bedoeling op andere door gaande wegen in het gebied Hoek-Schoondijke extra ver- keersveiligheidsmaatregelen te treffen. Dat kan, volgens Ver keer en Waterstaat, omdat na aanleg van de nieuwe N61 auto matisch de verkeersdruk op de andere doorgaande wegen zal afnemen. DRAAIBRUG - Op een als na tuurgebied aangemerkt terrein in de Havenpolder bij Draai brug is onlangs vervuilde grond gestort. De grond is vermoede lijk afkomstig van het toekom stige multifunctioneel centrum in Sluis en wordt tot de lichtste verontreinigingsklasse gere kend. De gemeente Sluis onderzoekt momenteel hoe de grond in de Havenpolder is terechtgeko men. „Voor de zekerheid wordt nog eens een monster genomen, om na te gaan of daadwerkelijk sprake is van verontreinigings categorie 1. De grond wordt binnenkort weggehaald en afgevoerd naar het gronddepot in Schoondijke. Deze grond is weliswaar ver vuild, maar kan wel als bouw grond worden gebruikt. Het probleem is echter dat het ter rein als natuurgebied is aange merkt, dus mag de grond daar niet liggen", verklaart gemeen tewoordvoerder E. de Moor. De gemeente hoopt maandag meer duidelijkheid te kunnen geven op vragen als hoe het vervoer verlopen is en of de vervoerder op de hoogte was van de vervuil de lading. GOES - Een 26-jarige Goese- laarisgisternacht in zijn woon plaats aangehouden wegens mishandeling. Ie man had tijdens een woor- wisseling in een horecagele- heid in het centrum van «geprobeerd een 21-jarige man uit de gemeente Terneuzen testeken met een kapotgeslagen De oude straatlantaarns zijn te klein om opnieuw langs de openbare weg te gebruiken, dus doet de gemeente Veere ze in de verkoop. ie kon echter opzij springen. Een 17-jarige Terneuzenaar die tussenbeide kwam, werd door deGoesenaar in het gezicht ge- door Ron Magnée ZOUTELANDE - Eenmaal, ander maal... verkocht! Vandaag komen in Zoutelande 35 nostalgische straatlan taarns onder de hamer. De gemeente Vee- re kan ze niet meer gebruiken. Dus: wie biedt? De lantaarns zijn overbodig geworden omdat er op de boulevard van Zoutelan de andere lichtmasten komen. De nieuwe lantaarns hebben een moderne snit en zijn beter bestand tegen wind en zout. De oude, nostalgische palen worden uit hun sokkels gedraaid en vandaag aangebo den aan de hoogste bieder. De verkoop wordt geleid door wethouder L. Wisse van Veere. „Nee, ik heb geen ervaring als veilingmeester. In totaal gaan 35 lantaarns onder de ha mer. Voor de geïnteresseerden: de palen zijn zo'n tweeënhalve meter lang en we gen ruim honderd kilo per stuk. Desge wenst kan er een bijpassende sokkel van nog eens tweehonderd pond worden bij geleverd. Kopers dienen hun lantaarn paal direct mee te nemen en contant af te rekenen bij de wethouder. Die heeft toe gezegd de opbrengsten in de algemene reserves van de gemeente Veere te stop pen. Kopers mogen maximaal één licht mast per persoon aanschaffen. Volgens Wisse zijn de lantaarns 'leuk voor in de tuin' en eenvoudig op het lichtnet aan te sluiten. Volgens Wisse is er geen andere optie dan de gemeenteobjecten te verkopen. „We wilden ze eerst nog ergens anders plaat sen, bijvoorbeeld in de stad Veere. Maar daarvoor zijn ze te klein. Er gelden daar bepaalde hoogte-eisen, anders rijden vrachtwagens er tegenaan. Koudekerke en Biggekerke hebben soortgelijke mas ten, maar ook voor deze kernen zijn ze te foto Ruben Oreel klein. We zouden ze tijdelijk kunnen op slaan, maar dat is ook geen alternatief. Voor je het weet, zijn de kappen kapot. Vanaf maandag verrijzen op de boule vard van Zoutelande de nieuwe licht masten. Eén exemplaar van de nieuwe palen heeft de afgelopen winter al de boulevard van Zoutelande gesierd. „En dat proefexemplaar is prima bevallen", aldus een tevreden Wisse. De lantaarnverkoop onder leiding van veilingmeester Wisse begint vandaag om tien uur 's ochtends bij de muziektent van Zoutelande. De lantaarns zijn vanaf half negen te bewonderen. door Nadia Berkelder werd hij het gezicht van het protest tegen de plannen met het Bagijnhofcomplex. Chris tiaan Strating stond een paar weken lang in het middelpunt van de mediabelangstelling. Xu er onderhandeld wordt met Woongoed, is het stil geworden rond de bewoners. fel woningen staan al leeg, het is rustig geworden in de wijk. Dertig huishoudens hou den vol. Namens deze groep voert de bewonersvereniging onderhandelingen met Woon goed, over de verhuisvergoe- fling en over de terugkeer na de renovatie. Soepel gaat het niet, vindt Strating. „We hebben het laatste aanbod van Woongoed 'eruggestuurd. Dat was zo ab surd, dat we het hebben afge daan als geen voorstel. "De wo- "rngcorporatie bood alleen 'oor de bewoners van de bo venwoningen vijfhonderd euro op de oorspronkelijke vergoe- ®g van drieduizend euro. "Daarnaast wilden ze al het maatwerk laten vallen. Ze addenhet eerst over 'geobjec- weerdmaatwerk'. Er werd ge- Praat over het aantal meters vloerbedekking. De mensen le in het begin zijn vertrok- hebben ook meer gekre gen." s Jatingwerd j->jj toevaj het ge- van de protesterende be woners. Jk kon zelf niet naar de eerste ormatiebijeenkomst. Toen er een brief in de bus, l ln stond dat we uit ons to^Irii0es';en' Diezelfde avond erd ik gebeld door Wim Ste- hinÜÜ' raadslid dat in de bii K ,Woont- Zijn zoon werkt die wd(^^8meen DaSblad en wilde een verhaal maken, maar hij mocht natuurlijk niet zijn vader interviewen. Op woensdag stond ik met naam en toenaam in de krant." Stra ting was een paar dagen lang het middelpunt van een waar mediacircus. „De rest van de mensen vond het wel makke lijk. Ik had toen net geen werk meer, dus ik had heel veel vrije tijd." Hij was in staat zijn hoofd koel te houden. „Ik was vrij snel de emotie voorbij. Ter wijl ik al bezig was met zoeken naar oplossingen, waren ande re mensen nog verontwaar digd." De televisieploegen waren vooral geïnteresseerd in een zielig verhaal. „RTL belde van tevoren op. Ze vroegen letter lijk of er ook oudere bewoners waren, want dat was hun doel groep. Voor jonge mensen kwa men ze niet. Ik begon over de juridische kant van het ver haal, maar dat wilden ze niet horen. Dat is er ook uitgeknipt. Ze wilden alles weten over mijn nieuwe vloerbedekking. Dat geeft op zich niet, maar de nadruk lag wel erg op soundbi tes, oneliners en schrijnende gevallen." Na de televisie-uit zendingen stroomden de reac ties binnen. „Ik ben gebeld door een oud-wethouder van Capelle aan den IJssel, die zei dat hij contacten had. Disk, een kerkelijke organisatie, stuurde een brief. Ik heb zelfs gehoord dat de Vereniging van Huis vrouwen een brief aan de ge meenteraad heeft gestuurd. Als ik door de stad liep, werd ik aangesproken. Heel veel men sen die een woning van Woon- Christiaan Strating: „Terwijl ik al bezig was met zoeken naar oplossingen, waren andere mensen nog verontwaardigd." foto Ruben Oreel goed huren, zijn ongerust. Ze vroegen of zij de volgenden zijn." Strating vermoedt dat de plan nen om in het complex studen tenkamers te bouwen, in kleine kring al veel langer bekend wa ren. In een rapport dat in het najaar is geschreven, wordt al gesproken over een complex van Woongoed in het centrum. Daar zouden 190 kamers moe ten komen, precies het aantal dat in het Bagijnhofcomplex komt. In de begroting van de Roosevelt Academy was toen al een post opgenomen van 60.000 euro voor het 'gefor ceerd beschikbaar stellen van bepaalde locaties'. Verder is er negenhonderdduizend euro opgenomen voor 'de onrenda bele top', een bijdrage voor de woningcorporatie. „Na dit rapport zijn hier nog mensen komen wonen met een huur contract voor onbepaalde tijd", zegt Strating. Zelf is hij in juni in de buurt komen wo nen. De bewoners hoorden in februari dat ze hun woning uit moesten. Inmiddels zijn alle huren opge zegd. Bewoners hebben zes we ken de tijd om te reageren. Doen ze dat niet, dan moet de kantonrechter een beslissing nemen. Strating is positief over de kansen. „Ik denk niet dat de kanton rechter kan zeggen: 'dat heb ben jullie goed gedaan, mik iedereen er maar uit met drie duizend euro'. Ik denk dat de rechter kijkt wat billijk is." Te rugkijkend op de hele affaire, begrijpt hij nog steeds weinig van de opstelling van Woon goed. „Er zitten meer grote projecten aan te komen. Als ze dan wei nig credits hebben, wordt het weer hard gespeeld. Ik denk dat het in het voordeel van me neer De Ceuster is, als wij een eerlijke nette regeling krijgen. De opstelling van Woongoed is kortzichtig. Je moet verder met de gemeente, de bewoners van Middelburg en de publieke opinie. De praktijk zal uitwij zen hoeveel ze ervan geleerd hebben." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Omwonenden van de nieuw aan te leggen pro vinciale weg Vlissingen-Kou- dekerke hebben gisteren bij de Raad van State in Den Haag be zwaar gemaakt tegen de wijzi ging van het bestemmingsplan voor een stukje van die weg. Zij vrezen dat er geluidhinder ont staat en dat zij financiële schade zullen lijden. De wijziging van het bestem mingsplan gaat over nog geen vierhonderd meter van de nieu we weg langs de Meliskerkse Watergang, iets ten noorden van de Jacoba van Beierenweg. Voor de andere delen van de weg Vlis- singen-Koudekerke en de rond weg Koudekerke zijn al langer bestemmingsplannen vastge steld. Het stukje van vierhon derd meter was echter vergeten, omdat dit pas in 1997 bij de ge meentelijke herindeling op Walcheren bij Vlissingen is ge komen. De gemeente Vlissingen heeft 'het foutje' gerepareerd door drie jaar geleden het be stemmingsplan te herzien. De bezwaarmakers, eigenaren en bewoners van een fruitteelt- bedrijf aan de Jacoba van Bei erenweg en bewoners van een boerderij vlakbij de Meliskerk se Watergang, zijn bij die her ziening in actie gekomen. Zij zijn van mening dat bij de plan vorming onvoldoende rekening is gehouden met de waardever mindering van hun bezittingen en de geluidsoverlast is volgens hen door de provincie te laag in geschat. Een ïnedewerkster van de pro vincie bestreed dat bij de Raad van £>tate. Een onafhankelijk bureau heeft de geluidsmetin gen verricht. Zij wees er ook op dat het tracé van de weg allang vastligt en dat de voorbereidin gen voor de aanleg al in gang zijn gezet. Voor de bezwaarma kers was dat een reden te meer om de Raad van State een voor lopig oordeel te vragen, in af wachting van de definitieve be handeling van hun bezwaren. Over drie weken doet de Raad van State uitspraak. Op de lopende werkzaamheden hoeft die uitspraak geen invloed te hebben, aldus de provincie medewerkster, omdat aan het omstreden stukje pas na 1 maart 2004 wordt begonnen. De weg moet in 2005 gereed zijn. Advertentie wordt steeds leuker wij heten Delifrance Domburg van harte welkom iedere zondag open! Justitie doet meer dan boe ven vangen, bleek vrijdag op de rechtbank in Middelburg, waar bekend werd dat het Openbaar Ministerie een eendenkooi heeft geadop teerd. Het betreft hier een stelsel dat is ingericht om wilde een den te vangen. De lokvogels die daarvoor worden ingezet, kunnen, be zien in het licht van de be trokkenheid van justitie bij het project, worden be schouwd als informanten. Met het adopteren van een eendenkooi zet het gerecht te Middelburg de mooie traditie voort dat gerechtsdienaren zich ook graag met het bui tengebied mogen bezig hou den. Zo stond een vroegere officier van justitie bekend om zijn fabelachtige kennis van het vogelwezen. En er is zelfs een compleet schor naar een Middelburgse rechter ge noemd. De vrijdag nieuw aangetre den plaatsvervangend hoofdofficier van justitie staat nog wat te wachten, werd voorspeld tijdens zijn installatie. „Dat wordt straks op naar de slikken van Valente".

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13