PZC Buitensport aan de Zeeuwse kust Pi/ij Br schoon Huisverkoper moet voorzichtiger worden Percentage van 2,5 haalt onderhandelingspositie volledig onderuit Files op A2 kosten het meeste geld het bedrijf Schoonmakers NS bieden directie kunstmest aan Integer gedrag niet gewoon vrijdag 11 april 2003 Ruimte !"»k>USI d" Rode cijfers Highlandgames Specialiteit Autokoper niet fris, jong en flitsend Industriële productie iets lager Nokia grijpt in bij netwerkdivisie Meer banen weg bij SAS Handelstekort VS iets gedaald FNV wil af van de loonafspraak HnnrSentiria van der Meer UTRECHT - FNV Bondgenoten moet niet opnieuw meewerken aan centrale loonafspraken met werkgevers en een toekomstig kabinet. Het laatste akkoord waarin is afgesproken dat dit jaar de lonen niet meer dan 2,5 procent mogen stijgen, haalt volledig de onderhandelingspo sitie van de vakbeweging on deruit. Dat stelt voorman Henk van der Kolk van de grootste vakbond in Nederland. Zelf heeft Van der Kolk als CAO-coördinator van de vakcentrale FNV in het na jaar van 2002 nog aan de voor bereiding van het sociale ak koord meegewerkt. Ruim vier maanden later constateert hij echter als vakbondsvoorzitter dat de loonafspraak 'drama tisch is voor de eigen profilering van FNV Bondgenoten'. De voorman van de FNV-bond met circa 480.000 leden voelt zich met handen en voeten ge bonden aan de centrale loonaf spraak. „Iedereen is gefixeerd op die 2,5 procent. Met werkge vers vallen moeilijk nog afspra ken te maken over andere onderwerpen dan loon, zoals kinderopvang en scholing." Van der Kolk erkent dat afspra ken over loonmatiging in deze tijden van economische malaise noodzakelijk zijn. „Maar we werken niet meer mee aan een akkoord met een concreet per centage. De belangenbeharti ging voor onze leden kunnen we dan net zo goed aan de hoogste boom hangen." Loonmatiging kan volgens Van der Kolk ook worden bereikt zonder daar op centraal niveau i afspraken over te maken. „Een centraal akkoord moet onder steunend zijn voor de CAO- onderhandelaars, niet dwin gend. Wij willen de ruimte heb ben om in sectoren waar het wel goed gaat, meer te kunnen vra gen." Van der Kolk werd vorig j aar op 28 november tot voorzitter be noemd van een vakbond in ern- ZOETERMEER - Files op de A2 kosten het Nederlandse be drijfsleven het meeste geld. Daarom moet de overheid zo snel mogelijk knelpunten op de- zewegoplossen. Dat stellen ver ladersorganisatie EVO, Trans port- en Logistiek Nederland (TLN) en Koninklijk Neder lands Vervoer (KN V) gisteren. Deze organisaties hebben on derzoek gedaan naar files die de 1 economie de meeste schade be- rokkenen. Daarbij hebben ze gekeken naar onder meer de lengte van de files en het aantal vrachtwagens dat er last van heeft. Aan de hand van de uitkomsten hebben EVO, TLN en KNV een top twintig opgesteld van files die het bedrijfsleven het meeste geld kosten. De overheid moet deze knelpunten met voorrang oplossen, stellen de vervoer- ders. Daarvoor is 11 milj ard eu ro extra per jaar nodig. Files kosten het bedrijfsleven jaar lijks ongeveer 14 miljard euro, aldus de organisaties. De A2 tussen Holendrecht en Oudenrijn staat met stip op een. De vervoersorganisaties advise ren de overheid om de verbre- dmgvan deze weg in 2008 af te ronden. De A2 tussen Tangen- ton en Eindhoven staat op de tweede plaats. Dezelfde weg, "jaar dan tussen Oudenrijn en bed neemt derde plaats in De A12 komt ook vaak op de lijst v°or, namelijk op de vijfde, achttiende, negentiende en wintigste plaats. De vervoers- ciubs hebben de A13 tussen «ft en het Kleinpolderplein in otterdam de vierde plaats ge- geven. ANP UTRECHT - Het schort nogal ns aan de mate van integriteit "werkgevers en werknemers. CNv/COnC'U<^eert de vakcentrale °P basis van een onder- otlder 535 leden, die lid zijn pl'elen van de aangesloten j christelijke vakbonden. eenvijfde van de bedrij- nov,en or§arrisaties maakt het en de baas zich gere- aPf]r "Idig aan niet-integer de 3 ruirn 60 procent van onfot gev.ers wordt af en toe teerr|S0Kenlttk gedrag geconsta- stige financiële problemen, die kampt met een teruglopend le denaantal. Vandaag komt de bondsraad bijeen om de eerste lijnen uit te zetten voor de toe komst en om te praten over een mogelijk nieuw centraal ak koord. „Bij Bondgenoten hebben we heel lang niet meer kunnen na denken over wat voor een bond we nou willen zijn", stelt Van der Kolk. Het is nog steeds een 'houtje-touwtje'-organisatie, door Inge Heuff ZIERIKZEE - Met regelmaat zijn groepen mensen op het strand van Schouwen-Duive- land bezig met een strandzes- kamp, branding kajakken of vliegeren. De kans is groot dat zij gasten zijn van Forest Hill Buitensport uit Zierikzee. Deze organisatie verzorgt onder lei ding van instructeurs voor bedrijven, families, scholen en organisaties recreatieve, spor tieve uitstapjes en teambuil dingprogramma's aan de Schouwse kust. Een buitensportprogramma in eigen land, niet alle personeels verenigingen realiseren zich dat dit ook mogelijkis. De Belgische Ardennen staan bekend om hun kanovaarten, fiets- en wandel mogelijkheden en survivaltoch- ten, maar ook aan de Schouwse kust zijn er legio mogelijkhe den. Forest Hill Buitensport in Zie rikzee organiseert voor het ze vende seizoen dit jaar een uitgebreid aanbod aan arrange menten. Daarbij presenteert het bedrijf zich vooral als een Zeeuws bedrijf. Eigenaar André Kort: „Ik denk dat Zeeland de potentiële klanten meer zegt dan Schouwen-Duiveland. Maar ik organiseer de activitei ten vooral op Schouwen-Duive land." De klanten komen uit heel Ne derland. Groepen vanaf tien personen zijn welkom. Het maximale aantal deelnemers ligt - afhankelijk van de activi teiten en het arrangement - tus sen de tweehonderd en tweehonderdvijftig mensen. Overnachtingen kunnen in overleg geregeld worden: van tophotels tot groepsaccommo- daties. De meeste boekingen komen van bedrijven en de personeels verenigingen. Daarnaast is er ook veel belangstelling van ma nagementtrainingen die bezig zijn met teambuildingprogram ma's. Verscheidene keren is Fo rest Hill Buitensport ingehuurd door grote landelijke buiten sportondernemingen die hun klanten kennis willen laten ma ken met de mogelijkheden die Schouwen-Duiveland te bieden heeft. „Onze sterke kant ligt in onze kleinschaligheid, de kennis van de omgeving en de nauwe samenwerking met horeca, re- creatie- en andere ondernemin gen", zo verklaart Kort de be langstelling. zoals hij dat noemt. De bond zit midden in een reorganisatie. Circa een kwart van de ruim ze venhonderd arbeidsplaatsen is geschrapt. Verder wordt het aantal kantoren en vakbonds centra ingekrompen. Dit jaar gaat de vakbond uit van een verlies van 4 miljoen euro, maar volgend jaar moet Bond genoten uit de rode cijfers zijn. Ook is voor 2003 een ledenver- „Bovendien is deze streek schit terend en heel geschikt voor buitensporten; we hebben het grootste bos van Zeeland, mooie duinpartijen en vooral de ruim te op de stranden spreekt de deelnemers aan. Bovendien hebben we aan de Schouwse kust, in vergelijking met de rest van Nederland, heel veel zon- uren. Als je goede afspraken maakt met de eigenaren en be heerders van de natuurgebie den, is hier veel mogelijk." Behalve de vrije natuur, heeft Forest Hill Buitensport ook De Molenberg in Burgh-Haamste- de ter beschikking. Hier zijn re creatie, ontspanning en avon tuur verenigd in een locatie met een bijbehorend restaurant. Een deel van de arrangementen speelt zich op dit terrein af: Highlandgames, waarbij de deelnemers in Schotse rok ge kleed elkaar bevechten in boomstamwerpen, klepelhan- gen en touwtrekken, kruisboog- en boogschieten en bijvoor beeld golfen. Forest Hill Buitensport zegt programma's aan te bieden op elk niveau. Beginners, kinde ren, niet zulke sportievelingen, lies ingecalculeerd van 1 pro cent. „Een krimpende organisa tie functioneert niet optimaal. Dan moet j e er wel rekening mee houden dat mensen weglopen." Van der Kolk maakt zich wel zorgen: „De onvrede over welke kant de bond opgaat, zit vooral bij oudere leden uit traditioneel goed georganiseerde bedrijfs takken. Zo merkte ik ook tijdens een bezoek aan de kadergroep van DAF, dat zij van oudsher veel ondersteuning van de bond iedereen moet uit de voeten kunnen met de arrangementen die de buitensport organisatie verzint. „Het gaat er uiteinde lijk om dat de mensen een leuke tijd hebben", vindt Kort. „De insteek is samen sportief bezig zijn. Daarbij kunnen er onder- IMaam: Forest Hill Buitensport Plaats: Zierikzee Opgericht: 1996 Aantal werknemers: 2 voltijds-, 15 oproepkrachten Omzet: 200.000 euro gewend zijn. Zij gaan nog uit van het idee: 'u vraagt, wij draaien' en dat er direct een be stuurder over de vloer komt als zij bellen." De bond moet volgens Van der Kolk meer de kant op van een individuele belangenbehartiger en loopbaanadviseur. „Werkne mers stappen nu vaak eerst naar hun werkgever als ze vragen over hun loopbaan hebben. Ze winnen misschien nog advies in bij derden. Pas als ze vastlopen delen zijn waarbij wel gestreden wordt, maar het plezier staat voorop." Behalve dit soort com petitieve programma-elemen ten biedt Forest Hill Buiten sport ook activiteiten aan als mountainbiken, wandelen, klimmen en abseilen, drop pings, vlot bouwen, duiken of in de branding kajakken of raften. Door samenwerking met strandpaviljoens, hotels, cam pings en groepsaccommodaties kan een dagprogramma uitge breid worden tot een meer- daagsarrangement, dat net zo eenvoudig of exclusief kan wor den als de klant het wil. Een aantal onderdelen van het programma wordt uitbesteed aan gespecialiseerde collega ondernemingen. Kort: „Des kundige hulp van specialisten is nodig bij bepaalde activiteiten als duiken, zeilen of klimmen. Die kunnen soms beter gegeven worden door bedrijven die zich in die specifieke sport gespecia liseerd hebben. Er zijn in de streek meer buitensportorgani saties, maar iedereen heeft zo zijn eigen specialiteit. Onder ling kun je dan uitwisselen. De instructeurs die voor mij wer en in conflict raken met hun baas, komen ze bij ons terecht." Volgens de voorzitter moet daar verandering in komen: „Wij zijn toch degenen die aan CAO-tafel zitten en onderhandelen over levensloopbeleid en loopbaan ontwikkeling? Daarom kunnen we het ook niet gebruiken dat we weer via een centraal ak koord in een keurslijf terecht komen, waardoor afspraken op decentraal niveau onmogelijk worden." ANP ken hebben zich overigens wel gespecialiseerd als buitensport instructeurs." Kort hecht erg veel waarde aan professionali sering en veiligheid. Parkoersen worden volgens de geldende normen opgebouwd, het veilig heidskeurmerk heeft het bedrijf bijna binnen. „Ik ben als enig Zeeuws bedrijf aangesloten bij brancheorganisatie VeBon, de Vereniging van BuitensportOn- dernemingen in Nederland, dat een kwaliteitskeurmerk voert. Daarmee krijgen de klanten een bepaalde zekerheid over de or ganisatie en de veiligheidsnor men van het geboden program ma." De verminderde economische welvaart zou personeelsvereni gingen en bedrijven er toe kun nen aanzetten om dit soort activiteiten stop te zetten. Kort zegt er nog niet veel van te mer ken. „De onderneming groeit nog steedser zijn blij kbaar toch budgetten vastgelegd voor dit soort uitjes. Misschien dat be drijven het terug gaan brengen van twee of drie dagen naar dagtrips. Maar vooralsnog trek ken we zelfs dit jaar met enkele arrangementen naar de minder bekende Naamse Ardennen, omdat daar vraag naar is." door Maurice Wilbrink t DEN HAAG - De markt voor koophuizen vertoont de eer ste tekenen van de lang ver wachte terugval. Vooral in het dure segment vallen nu de klappen, constateert de grootste makelaarsvereni ging NVM. Vrijstaande woningen wer den met een gemiddelde ver koopprijs van 332.000 euro 2,7 procent goedkoper in het eerste kwartaal van dit jaar. Andere categorieën laten kleinere prijsdalingen zien, waarbij zich overigens regio nale verschillen voordoen. Oscar Smit, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Makelaars, weigert door gro te somberte te worden over mand. Niettemin erkent hij dat de makelaardijen flink geraakt worden, nu de wo ningmarkt steeds meer af koelt. NVM-makelaars za gen het aantal transacties, ook gecorrigeerd voor het seizoen, flink terugvallen. Het totale bedrag, gemoeid met de verkochte woningen, nam met 14 procent af in ver gelijking tot het vierde kwar taal vorig jaar. Dat scheelt makelaars, die op courtage basis werken, veel omzet. Smit bevestigt dat het er niet goed uit ziet voor zijn bran che, omdat verwacht mag worden dat de prijsdalingen zullen doorzetten. Opvallend is wel dat de om slag heel geleidelijk ver loopt. Dalende huizenprij zen worden al enige tijd voorspeld, waarbij steeds wordt gewezen op de effecten van toenemende werkloos heid en een zwaar aangetast consumentenvertrouwen Ook de sterk gedaalde beurs koersen zouden hun tol moe ten eisen op de huizenmarkt, voorspelde De Nederland- sche Bank eerder. Maar een ingestorte nieuwbouwpro- duktie en zeer lage hypo theekrente hebben de vraag echter in stand gehouden. NVM-voorzitter Smit waar schuwt nu verkopers geen grote risico's te nemen. „Be handel je huis als een kapi taalgoed, niet als een beleg gingsobject. Het is riskant om al een huis te kopen, als je je bestaande woning nog niet kwijt bent. Het is in zo'n ge val heel gevaarlijk om met een te hoge vraagprijs te wer ken." - Wanneer begon de markt te kantelen? Oscar Smit: „Het omslag punt ligt in de tweede helft van vorig jaar. In de zomer was de prijsstijging voor heel 2002 al gerealiseerd, daarna stabiliseerden de huizenprij zen zich. Nu wreekt het afge nomen consumentenver trouwen zich." - Waar zijn de grootste pro blemen? „In de dure sector staan hui zen nu gemiddeld 115 dagen te koop. Als ze belangrijk langer dan die periode te koop staan, dan kun je zeg gen dat ze zichzelf buiten de markt hebben geprijsd. Die worden gewoon niet meer verkocht." - Dat moet een makelaar toch voorkomen? „Er zijn nog klanten met een verwachtingspatroon dat is blijven steken in de gouden tijd. De makelaar moet hen duidelijk maken dat de droom over is. Maar dat kost soms meer moeite dan u denkt." - Nu het dure segment in de problemen raakt, wat voor invloed heeft dat op het be langrijke middensegment daaronder? „De echte top staat los van het middensegment. Daar wreekt zich ook de koersval op de aandelenmarkten. Maar in die middengroep blij ft de markt nog steeds vrij normaal draaien. De vraag is wat er in het middensegment gebeurt, wanneer de werk loosheid begint toe te slaan onder mensen met een mid deninkomen." - Is een stijgende rente niet het grootste risico voor een al wat depressieve huizen markt? „Ja. En de rentegevoeligheid is het grootste bij de lagere inkomens, omdat die het minste kunnen profiteren van de hypotheekrente-af trek. Rentestijgingen zouden in het goedkoper segment van de huizenmarkt een ne gatieve invloed kunnen heb ben." GPD AMSTERDAM - In tegenstelling tot wat commercials meest al laten zien, is de Nederlandse autokoper met een gemiddel de leeftijd van 51 jaar niet fris, jong en flitsend maar eerder een bedaagde landgenoot van middelbare leeftijd. Tot die conclusie komt het onderzoeksbureau RDC Data Cen trum na bestudering van de autoverkopen aan particulieren in 2002. Het gaat daarbij om ruim 269.000 transacties. Daar bij geeft de nieuwe eigenaar via het legitimatiebewijs zijn/ haar leeftijd prijs. De Nederlandse 'oudjes' zijn vooral gek op Japanse merken. ANP VOORBURG - De Nederlandse industrie heeft in februari 1,6 procent minder geproduceerd dan in dezelfde maand vorig jaar. Vergeleken met de eerste maand van dit jaar is de pro ductie in februari 2,8 procent gestegen. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) die gisteren zijn gepubliceerd. De industriële productie trekt de laatste maanden weer wat aan. In december vorig jaar lag deze nog 6,8 proeent lager dan in dezelfde maand in 2001. In januari was er sprake van een daling van 2,4 procent. ANP HELSINKI - De Finse fabrikant van telecomapparatuur No kia gaat dieper snijden in zijn verlieslijdende netwerkdivisie. In totaal zullen er 1800 werknemers moeten verdwijnen, het merendeel in Finland. Dat heeft Nokia gisteren bekendge maakt. Het meest toonaangevende bedrij f uit Finland, vooral bekend van de mobiele telefoons, reageert met het ontslag op de aan houdende verslechtering van de vraag naar telecominfra- structuur. Telecomaanbieders moeten bezuinigen op hun uitgaven aan netwerken, omdat ze vaak diep in de schulden zitten. Nokia hoopt dat de ontslagronde de noodzakelijke kostenbesparingen oplevert. ANP STOCKHOLM - De Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS gaat de komende anderhalf jaar nog eens vierduizend banen schrappen om uit de verliezen te komen. De ontslag ronde komt bovenop vorig jaar aangekondigde reorganisa ties, waarbij al 7500 van de 50.000 banen zijn geschrapt. De directie van de Deens-Noors-Zweedse onderneming zei gisteren dat met een reeks aan nieuwe maatregelen 6 miljard tot 8 miljard Zweedse kroon (656 miljoen tot 875 miljoen euro) moet worden bespaard. Piloten hebben beloofd meer uren te werken. De meeste vakbonden zijn ook akkoord gegaan met een bevriezing van de lonen dit jaar. DPA/AFP WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben hun tekort op de handelsbalans in februari iets zien teruglopen. In totaal werd er voor 40,3 miljard dollar meer aan goederen en dien sten ingevoerd dan geëxporteerd, tegen een gecorrigeerd cij fer van 41,2 milj ard dollar voor j anuari De export steeg met 0,5 procent in februari, terwijl in dezelfde periode de import 0,5 procent daalde, zo blijkt uit de gisteren gepubliceerde cijfers van het Amerikaanse ministerie van Handel. De VS importeerden vooral minder kapitaalgoede ren en agrarische producten. Amerikaanse kapitaalgoederen, waaronder vliegtuigenwaren daarentegen meer in trek. ANP Een deel van de arrangementen van Forest Hill speelt zich op dit terrein af van complex Molenberg: Highlandgames, waarbij de deelne mers in Schotse rok gekleed elkaar bevechten in boomstamwerpen, klepelhangen en touwtrekken, kruisboog- en boogschieten en golfen. foto Marijke Folkertsma genoeg van! UTRECHT - Ruim 150 stakende treinschoonmakers bieden de directie van de NS in het hoofdkantoor in Utrecht een doos kunstmest en een busje contactspray aan. De schoonmakers willen dat de NS schoonmaakbedrijven inhuurt die goed voor hun personeel zorgen. foto Vincent Boon/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9