PZC Nice staat weer op stelten I ihdasd mm Pijnlijke vragen voor Russen na zege VS in Irak 7 Rechter zet Le Pen uit Europees Parlement Interne eenheid moet op top in Athene hersteld worden Doofstomme kinderen sterven in vuurzee Russisch internaat VOA oAves de mtonoh v: Holocaust-schilder Karl Stojka overleden vrijdag 11 april 2003 Blauwdruk Twistpunt Aanslagen Israël op Palestijnen ERFfr Louche spelletje Turken gewond bij aardbeving Hulpdiensten weg uit Afghanistan Internetpolitie zonder internet Uitstel vredesplan Noord-Ierland Slowakije steunt toetreden tot Navo Propaganda Hnnr Hetty van Rooi] BRUSSEL - De extreem rechtse Franse politicus Jean-Marie Le Pen is uit het Europees Parlement gezet. Door een uitspraak van het Europese Hof in Luxemburg heeft hij zijn zetel gisteren met onmid dellijke ingang moeten opgeven. Le Pen kan in beroep, maar dat veran dert niets aan zijn ge dwongen vertrek. Het vertrek van Le Pen maakt een einde aan een lange en voor het parle ment buitengewoon pijn lijke geschiedenis. De Franse oud-presidents kandidaat werd in het parlement als een 'rotte appel' gezien, maar po gingen om hem op juridi sche gronden zijn zetel te ontnemen mislukten. Le Pen verliest zijn mandaat, omdat hij tijdens de ver kiezingen van 1997 de Franse socialiste Annette Peulvast-Bergeal mis handelde. De Franse rechter bepaal de destijds dat hij twee jaar lang niet verkiesbaar mocht zijn, maar Le Pen wist daar in hoger beroep een jaar vanaf te halen. In 1999 werd hij in het Euro parlement gekozen. De Franse Raad van State be paalde dat hij daar ten on rechte zat, en riep het par lement op om Le Pen zijn zetel te ontnemen. De toenmalige voorzitter Nicole Fontaine probeer de dat, maar Le Pen bleef triomfantelijk zitten en ging in beroep bij de Euro pese rechter in Luxem burg. Daar kreeg hij onge lijk: het EU-hof heeft de uitspraak van de Franse Raad van State gisteren bevestigd. Le Pen (74) speelde in het parlement geen enkele rol; meestal was hij afwezig. GPD EU hanteert de lij mkwast door Hetty van Rooij BRUSSEL - Met de val van Bag dad breekt voor de EU-landen de tijd aan om de eenheid te her stellen. „Er is grote behoefte om de gelederen te sluiten", zei een hoge Brusselse diplomaat giste ren. Het Griekse voorzitter schap probeert voorzichtig om de lidstaten op één lijn te krijgen over de wederopbouw van Irak. De Europese leden van de Vei ligheidsraad, zo is het idee, moeten een gemeenschappelijk standpunt uitdragen bij de Ver enigde Naties in New York. Maar de diepe verdeeldheid binnen de Unie vergt een aan pak 'op kousenvoeten' om dat doel te bereiken. Over de wederopbouw van Irak bestaan tussen de EU-landen geen grote meningsverschillen, maar het wantrouwen is groot. Morgen komt het 'anti-oorlogs kamp' bijeen in Sint-Peters burg, waar de Russische presi dent Poetin de gastheer is van zijn Franse collega Chirac en de Duitse kanselier Schroder. De Britse premier Tony Blair en de Amerikaanse president Ge orge Bush legden eerder deze week in Noord-Ierland een blauwdruk op tafel voor een de mocratisch Irak. „De tijd dat een of twee landen de toekomst van een ander land konden be palen, ligt achter ons", was de reactie van Chirac. Rusland en Duitsland willen, net als Groot-Brittannië trou wens, een leidende rol voor de VN. De Amerikanen zijn daar opzettelijk vaag over. Volgende week zien de vijftien EU-leiders elkaar in Athene, waar de toetreding van tien nieuwe landen officieel en fees telijk wordt bezegeld. Het zou volgens diplomaten een uitgele zen moment zijn voor een pu blieke verzoening. De ruzie tussen de lidstaten liep de afgelopen maanden zo hoog op dat de samenwerking in ge vaar kwam. Voor- en tegenstan ders van de oorlog zijn het er over eens dat het nooit meer zó erg mis mag gaan. Maar op de vraag hoe de eenheid in de toe komst bewaard moet worden, bestaat geen antwoord. Inmiddels heeft het volgende twistpunt zich alweer aange diend; op het hoogtepunt van de Irak-crisis kondigde de Belgi sche premier Verhofstadt aan dat België, Duitsland, Frank rijk en Luxemburg samen vaart willen zetten achter de Europe se defensie. Dat initiatief con fronteert de EU-landen met de pijnlijke vraag of eensgezind heid op het gebied van het bui tenlands beleid eigenlijk wel mogelijk is. De Britten vrezen een anti-Amerikaans initiatief. Ook Nederland voelt er niets voor om op 29 april aan te schui ven als de vier landen in Brussel een aparte top beleggen. Het Griekse EU-voorzitterschap doet zijn uiterste best om van die 'defensietop' een bijeen komst met alle lidstaten te ma ken, teneinde de angel uit het initiatief te halen. Van Duits land en Frankrijk mag iedereen meedoen, maar Verhofstadt wil een eigen feestje zonder kriti sche spelbrekers. Drie weken na de 'defensietop' gaan de Belgen naar de stembus. GPD GAZA - Vier Israëlische Apa che-gevechtshelikopters heb bengisteren raketten afgevuurd op een auto in Al Nasser, een wijkin het noorden van de stad Gaza. Zeker een Palestijn werd lood, drie omstanders raak ten gewond. De dode was mogelijk een lid van de islamitische verzetsbe weging Harnas. Dinsdag wer den een ander lid van Harnas en zes andere Palestij nen bij een helikopteraanval in de Gaza- strook gedood. bi het centrum van Toelkarem op de Westelijke Jordaanoever vermoordden als Arabieren ver klede Israëlische agenten giste ren twee Palestijnen. AFP/ANP f m 'jpièi Brandweerlieden en reddingswerkers ruimen de puinhopen op in het internaat. door Frank Hendrickx MACHATSJKALA - In Rusland zijn gisterochtend 28 doofstomme kinderen omgekomen door een brand in een internaat. De kinderen, tussen de acht en veertien jaar oud, konden het gebouw niet verlaten, omdat er tralies voor de ramen zaten. Het is al de tweede keer deze week dat een brand in een Russische school tot veel slachtoffers leidt. Slecht onderhoud en nalatigheid heeft de tragische afloop van de brand van gisteren in de hand gewerkt. Zo probeerde het personeel van het internaat in de ha venstad Machatsjkala aan de Kaspische Zee eerst zelf de brand te blussen. Pas toen dat niet lukte werd de brandweer gebeld. Veel kinderen werden overvallen door de brand, om dat er geen goed alarmsysteem was in de school. Er waren wel sirenes, maar de dove kinderen konden die niet horen. Door de tralies voor de ramen waren ze vervolgens niet in staat zichzelf te redden. Meer dan honderd kinderen hebben brandwonden opgelopen. Ongeveer 39 slachtoffers zijn met ernstige foto Sergei Rasulov/RTR verwondingen in het ziekenhuis opgenomen, vier ver keren nog in levensgevaar. De oorzaak van de brand is mogelijk kortsluiting. Door de sterke wind verspreid de het vuur zich razendsnel door het gebouw. Het duurde ruim drie uur voordat de brand geblust was. Eerder deze week stierven 22 kinderen bij een brand in een school in Siberië. Het houten gebouw brandde tot de grond toe af. Door geldgebrek zijn veel scholen in heel Rusland sterk verouderd. De veiligheidsmaatregelen zijn on der de maat. Volgens de krant Izvestia breken er per jaar vijfhonderd branden uit in scholen. GPD foor Henk Glimmerveen NICE - Zoals bij vele affaires, Jegon ook het jongste schan daal in Nice met een onschuldig akkefietje. In de regio Parijs werd vorig jaar herfst een auto mobilist aangehouden die de Maximumsnelheid had overtre den. De man had geen papieren bij Pen en het enige dat hij de gen- iformes kon verstrekken was het nummer van zijn mobiele tele foon. Een domme zet, want hij had het apparaatje onder een valse naam aangeschaft. Niet zonder reden overigens want justitie hield hem al een tijd in de gaten. Pierre Besrest, de aangehouden automobilist, verdiende als makelaar zijn brood met het 'smeren' van de banden tussen regionale overheden en het be drijfsleven. Pierre had de steek penningen echter los in de zak en ook in Nice zag hij wel moge lijkheden. Burgemeester Peyrat Advertentie COMPLEET AANBOD in verf, behang en alles wat daarbij hoort! Een greep uit ons verfassortiment: Sikkens Sigma Wijzonol Flexa Histor Cetabever Rambo O'lmago IN VERF EN BEHANG TMC WOONWINKELS Marconistraat 13 Goes, Tel. (0113) 22 41 12 www.tmcwoonwinkels.nl van Frankrijks vijfde stad had in de verkiezingscampagne na melijk veel beloften gedaan. De voetbalclub Nice zou een gloed nieuw stadion krijgen dat plaats moet bieden aan 32.000 bezoekers. Er zou eindelijk een begin worden gemaakt met de aanleg van een tramnet en, als klap op de vuurpijl, er zou een nieuw stadhuis komen. Grote renovatiewerkzaamheden in de wijken Moulin en Ariane zou den worden uitgevoerd en ten slotte zouden alle openbare ge bouwen van Nice worden ont daan van graffiti. Interessante objecten en goed voor de werkgelegenheid in de bouwsector. Het vreemde was evenwel dat alle gunningen naar het bouwbedrijf A3COM uit Marseille waren gegaan. Op drachtgever namens de gemeente was Michel Vialatte, kabinetsdirecteur en vertrou weling van de burgemeester. De geruchten waren de afgelo pen tijd niet van cie lucht, alleen kon niemand bewijzen dat er een louche spelletje werd gespeeld. Totdat officier van justitie Eric de Montgolfier een telefoontje kreeg van de onder zoeksrechter uit Nanterre die hem de transcripties deed toe komen van een aantal telefoon gesprekken die hij, in het kader van dat andere onderzoek, had laten afluisteren. Gesprekken tussen Vialatte en Besrest over de manier waarop de poen ver deeld zou worden in Nice. De di recteur van de dienst publieke" werken at ook mee uit de ruif. Hij mocht bepalen wie de graffix ti van de muren in de stad zou weghalen. En voor wat hoort wat, zeker in Nice. Burgemeester Peyrat heeft in middels besloten de nieuwbouw van het voetbalstadion en het stadhuis op te schorten. Zijn po sitie wankelt. Niet dat de bewo ners vreemd opkijken van de af faire rond de eerste burger. Zijn voorganger Jacques Médecin was nog een graadje erger. De socialistische oppositieleider Patrick Mottard is in ieder geval bikkelhard: „Als Peyrat van de affaire op de hoogte is geweest, dan is hij medeplichtig. Als hij er niet van geweten heeft, is hij een ongelofelijke kluns." GPD KarlStojka «li*--' pSgSgS Si foto Hans KlausTecht/EPA door Barenda Grutterink WENEN - De Oostenrijkse schilder Karl Stojka is in de nacht van woensdag op donder dag in zijn woonplaats Wenen overleden. Hij is 71 jaar gewor den. Stojka, die als Roma-kind verscheidene concentratiekam pen overleefde, maakte de holo caust tot één van de belangrijk ste thema's van zijn kunst. Hij exposeerde in Washington, Tokio, Osaka, Wenen alsmede in Herinneringscentrum Wester- bork in Hooghalen. De tentoonstelling in Hoogha len in 1994 heette Een kind in Birkenau. Birkenau was een on derdeel van concentratiekamp Auschwitz. In olieverf en felle kleuren beeldde Stojka de gru welen uit. „Zigeuners leven in een kleurenwereld", zei hij. „In Auschwitz kwam ik in een barak die in mijn kinderogen wel driehonderd kilometer lang leek. We moesten ons uitkleden en onze arm ophouden. In tien seconden werd een nummer in mijn arm gehengst: Z 5742. Ik was nog maar elf, maar ik voel de dat mijn eer was afgenomen, dat ik alleen nog maar een num mer was", vertelde Stojka. Hij verloor in het kamp onder ande ren zijn broertje Ossi (6) aan vlektyphus. Zijn vader was toen al omgekomen in het concentra tiekamp Mauthausen. Karl Stojka signeerde zijn oor logsschilderijen niet alleen met zijn naam, maar ook met zijn kampnummer. Hij maakte de schilderijen over de holocaust overigens niet zijn leven lang. Na een bepaalde periode ging hij over op abstract werk. „Vrienden hadden erop aange drongen dat ik over de oorlog schilderde. Daarvoor wilde ik niet aan die periode denken. Het is voor mij ook geen verwer kingskunst. Ik wilde vastleggen wat ik heb meegemaakt, en zo waarschuwen", vertelde hij in 1994. „Maar nu schilder ik de oorlog al tien jaar niet meer. Ik moet er niet meer aan denken. Met iede re streek zat ik weer in Ausch witz, met iedere streek." Na de oorlog vertrok Stojka naar Frankrijk, waar hij zich aanvankelijk meldde bij het Vreemdelingenlegioen. Vervol gens trok hij als verkoper van oriëntaalse tapijten door Euro pa en Amerika. In Wenen heeft hij nog lang een tapijtenwinkel gehad. DPA/ANP IZMIR - Bijna honderd Turken in en rond de stad Izmir zijn gisterochtend vroeg uit hun raam gesprongen, toen een aard beving hun huizen deed schudden. Een aantal huizen stortte in, maar daarbij is niemand omgekomen. Dat hebben lokale functionarissen gisteren gemeld. De aardbeving had een kracht van 5,6 op de schaal van Rich ter. Het ziekenhuis behandelde ongeveer honderd gewonden die voornamelijk verwondingen hadden opgelopen door de sprong uit hun huis. Honderden mensen wachtten op straat de naschokken af. AFP KABOEL - Hulporganisaties hebben zich teruggetrokken uit het noorden van Afghanistan omdat het personeel te veel ge vaar loopt door gevechten tussen rivaliserende krijgsheren. Dat hebben de Verenigde Naties gisteren bekendgemaakt. De afgelopen week zijn in de provincie Faryab zeker dertien mensen gedood in de strijd tussen milities van enerzijds de et nisch Oezbeekse krijgsheer Adbul Rashid Dostum en ander zijds de Tadzjiek Atta Mohammed. Hulporganisaties hebben hun kantoren in de stad Mainama moeten sluiten omdat die zich in de vuurlinie bevondenzei VN-woordvoerder Almeida e Silva. Hij specificeerde niet om welke organisaties het gaat en of het een tijdelijke maatregel betreft. AP BRUSSEL - De agenten van de Brusselse internetpolitie kun nen op hun nieuwe werkplek niet op het internet surfen. Re den: ze hebben er geen internetverbinding. Met als gevolg dat ze op hun privé-computer moeten speuren naar kinderporno. „Maar zo lopen we het gevaar door een andere politiedienst betrapt te worden en zelf aangezien te worden voor pedosek suelen. Dat zou toch al te gek zijn", deed één van de agenten gisteren zijn beklag in Het Laatste Nieuws. De problemen met de verbinding van de 'Computer Crime Unit' zijn het gevolg van de verhuizing van de dienst naar de nieuwe politietoren, nabij de Kruidtuin in Brussel. GPD LONDEN - De bijeenkomst die de Britse premier Blair en zijn Ierse collega Ahern gisteren in Hillsborough Castle zouden hebben over een blauwdruk voor een bestendige vredesrege ling in Noord-Ierland, is uitgesteld. Volgens een woordvoer der van Blair kunnen de betrokken partij en het niet eens wor den over de precieze inhoud van het plan. „De twee premiers hebben na beraad besloten dat er onvol doende vooruitgang is geboekt in de gesprekken met de par tijen om de ontmoeting te laten doorgaan", verklaarde een woordvoerder van de Ierse regering. AFP/ANP BRATISLAVA - Het Slowaakse parlement heeft gisteren zijn goedkeuring gegeven aan de toetreding van Slowakije tot de Navo. Het document waarin de toetreding is vastgelegd werd met 124 tegen 11 stemmen geaccepteerd. De elf tegenstanders zijn leden van de communistische partij. Premier Dzurinda was blij met het fiat van het parlement dat hij een van belangwekkendste daden uit de geschiedenis van het Slowaakse parlement noemde. Slowakije en zes andere ex-Oostbloklanden zijn vorig jaar door de Navo uitgenodigd om tot het bondgenootschap toe te treden. Op 1 mei 2004 zul len de zeven landen zich officieel bij de Navo voegen. AP door Frank Hendrickx MOSKOU - De snelle overwin ning van het Amerikaans-Britse leger in Irak brengt veel Russi sche generaals in verlegenheid. Ze voorspelden een 'tweede Vietnam', zeker geen Ameri kaanse zegetocht. Nu komen de pijnlijke vragen. Waarom ver loor het Russische leger duizen den militairen bij de bestorming van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny, terwijl de Amerikanen bijna moeiteloos het veel grote re Bagdad veroveren? De meeste generaals lijken het nog niet te kunnen bevatten. Amerikanen trekken als bevrij ders door de straten van Bag dad. Het zijn verbijsterende beelden voor de Russische mili tairen die de afgelopen weken uitblonken in doemscenario's. Een enkeling denkt alsnog ge lijk te krijgen. ,,Nu begint een partizanenstrijd tegen de Ame rikanen", zei generaal b.d. Machmoed Garajev, maar erg overtuigend klonk het al niet meer. De Russische generaals zijn van tactiek veranderd. Ze geven in middels de Irakezen er van langs. Watjes zijn het, zo luidt het oordeel. „De Irakezen staan als idioten te zwaaien naar de Amerikanen", vindt voormalig minister van Defensie Jazov. „Zo verdedig je toch niet je moe derland", meent ook Joeri Rodi- onov, generaal en prominent parlementariër. Minder praatjes hebben Vlad Atsjalov en Igor Maltsev. Een paar weken geleden waren de twee gepensioneerde generaals nog in Bagdad om de Irakezen te adviseren bij de verdediging van hun stad. „De Amerikaanse tanks worden vernietigd en de infanterie afgeslacht", voor spelde Atsjalov. Ook de rest van de militaire elite in Rusland zit in een moeilijk, parket. Onvermijdelijk komen nu de vergelijkingen tussen het Amerikaanse optreden in Irak en het bloedige Russische strijd in Tsjetsjenië. Die zijn inder daad pijnlijk. Hoewel Grozny tien keer zo klein is als Bagdad deed het Russische leger er in 1995 en 2000 een maand over om de stad te veroveren. Zeker vijfduizend Russische militairen kwamen om en er vielen tienduizenden gewonden. De stad werd boven dien volledig in puin gegooid. Desondanks zijn de Russische troepen negen jaar na het begin van de gevechten nog steeds hun leven niet zeker in Grozny.Veel mensen in Rusland beginnen zich af te vragen waarom ons le ger zo inefficiënt is vergeleken met het Amerikaanse en Britse leger", merkt de onafhankelijke analist Pavel Felgenhauer in de The Moscow Times op. „Een goede vraag", vindt kolo nel b.d. Sergej Petsjnikov, te genwoordig adviseur in het Russische parlement, de Doema. „En we moeten eerlijk zijn. Het Amerikaanse leger is professioneler, moderner en wordt beter geleid." Maar lang niet iedereen wil toe geven dat het Russische leger een voorbeeld kan nemen aan de voormalige aartsvijand. De Amerikanen hebben gewoon geluk gehad met de Irakezen als tegenstander, vindt bijvoor beeld Vladimir Golovin, even eens militair adviseur in de Doema. „De Tsjetsjenen hebben een andere mentaliteit: die ren nen niet weg, maar schieten. In Tsjetsjenië ben je pas een echte man als je vecht. De Irakezen slaan gewoon op de vlucht. Daarom hebben de Amerikanen een Grozny weten te voorko men." Bij de militaire elite ontbreekt de wil tot kritisch zelfonder zoek, constateert analist Fel genhauer. Liever wordt nu het Amerikaanse succes gebagatel liseerd. Veel generaals menen dat de overwinning van de Ame rikanen te danken is aan de pro paganda. Hierdoor zouden de Irakezen het al snel hebben op gegeven. Ook wordt gezegd dat de overwinning veel minder eenzijdig is dan hij nu lijkt. Er zouden in werkelijkheid dui zenden Amerikanen om het le ven zijn gekomen. Allemaal afleidingsmanoeu vres, oordeelt Felgenhauer. Veel generaals willen voorkomen dat de bezem gehaald wordt door het veel te grote, inefficiënte en corrupte Russische leger. Fel genhauer: „Onze generaals wil len geen modern leger." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7