PZC Lust en onlust langs de weg Bekende namen op poëziefestival in Goes Kunstuitleen bereikt breed publiek IT IELICHT Jonge wegpiraat hoort celstraf, rijverbod en boete tegen zich eisen 14 Expositie van roofvogels in Oostkapelle Gevaren kunst cultuur lezers schrijven vrijdag 11 april 2003 Strand vijfdaagse van Vlissingen naar Rockanje Wellust CAR VILLAGE Ontsnappingspoging Fout Extra concert No Frontiers Scheef Garantie Irak XI Solliciteren Circus VLISSINGEN - De komende zomer wordt voor de derde keer de strandvijfdaagse verlopen. Naar verwachting vierhonderd wandelaars lopen honderd twintig kilometer van Vlissin gen naar Rockanje. De tocht begint op maandag 30 juni. Twee jaar geleden werd de tocht voor het eerst gelopen. Toen de den er bijna tweehonderd men sen mee, vorig jaar steeg dat aantal tot driehonderd. De organisatie van de vijfdaag se wil dit jaar maximaal vier honderd deelnemers toelaten. De lopers overnachten in hun eigen tent op voetbalvelden in de etappeplaatsen. De bagage van de deelnemers wordt ver voerd. De tocht wordt in vijf etappes verlopen. De deelnemers over nachten in Domburg, Wissen- kerke, Renesse en Stellendam. De zondagnacht voor de start van de vijfdaagse kunnen wan delaars hun tenten neerzetten op sportpark Baskensburg in Vlissingen. De kosten voor deel name zijn 152 euro. In dat be drag zijn het eten, vervoer van de bagage en een kampeerplaats inbegrepen. Meer informatie over de strand- loop is te vinden op de website www.strandvijfdaagse.nl. OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologisch Museum is gedurende de paasweek een ten toonstelling over roofvogels te bezichtigen. De tentoonstelling toont het da gelijkse leven van vogels als de torenvalk, buizerd en de sper wer. In vitrines staan de leefwij ze, menu en leefgebied van de vogels uitgebeeld. Ook staan er geprepareerde roofvogels, voorzien van echte geluiden en wordt er een video gedraaid. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen tijdens de ope ningstijden van het museum van 12.00 tot 17.00 uur door A.J. Snel Een ongeluk zit in een klein rokje; dat heeft de Zwolse afdeling van 3VO goed begrepen. De samengesmolten or ganisaties die zich bekommeren om de veiligheid in het verkeer, hebben opge merkt dat langs de A28 het struweel is verwijderd rond het tennispark De Pe likaan. Nu hebben automobilisten een vrij zicht op de dames op de tennisbaan, hetgeen een hormonale uitwerking heeft die de aandacht voor de andere weggebruikers goeddeels teniet doet. Blijkbaar hebben de talrijke billboards met schaars geklede vrouwelijke mede mensen het masculiene deel van de be volking nog niet zo ver afgestompt, dat ze onbewogen langs het volle leven kunnen rij den. Tijd voor een inspectietocht over de Zeeuwse rijksweg 58. Hoe is het gesteld met de prikkeling der zinnen langs de route van Vlissingen tot kort na Ril- land-Bath vice versa? Zijn er taferelen waardoor de Zeeuwse man - van nature trouwens een bikkel - in de vangrail raakt, bumpers van medeweggebrui kers raakt of verdwaasd in de berm be landt? Geenszins. Uit een oogpunt van wellust bezien, scoort de rijksweg zeer laag. Nou ja, de papegaai van de bond tegen het gebruik van godslasterlijke kracht termen zit misschien een tikkeltje fri vool te melden dat vloeken aangeleerd is maar een automobilist moet lelijk verknipt zijn om daarvan in staat van opwinding te geraken. En de lichte mij mering dat ook bidden aangeleerd is, kost zo weinig herseninspanning dat onderwijl wel veilig kan worden door- gekard. Nee, onderweg de provincie uit of in komt de reiziger maar weinig te gen om de begeerte naar het kookpunt te doen gaan. Althans, als hij niet is op gezadeld met een hang naar bestialiteit want nu de lente is gekomen, lopen er wel veel lieve schapen en paarden bui ten. Als het gaat om de verleidingen des vle- zes heeft de gemiddelde automobilist dus in dit gewest maar weinig te vrezen. Maar toch, er zou voor 3VO genoeg te doen zijn als de functionarissen van de ze organisatie oog zouden hebben voor landschappelijke waarden en steden schoon. Daar wordt, op een aantal plaatsen langs de rijksweg, zo kwaad aardig mee omgegaan, dat veel dames en heren in het verkeer er wel zeer drif VOL! Automobielendorp versjteert het resterende silhouet van Goes. tig moeten worden. Het gaat hier na tuurlij k niet om de verrichtingen van de heer Louwerse die in de buurt van Le- wedorp op zijn schuur heeft geschil derd dat een ei erbij hoort. Dergelijke pastorale diepzinnigheden dragen bij aan de rust van het platteland en ver dienen morele en wellicht zelfs geldelij - ke ondersteuning van overheidswege. De boosdoeners zijn zeker niet te vin den in de agrarische sector. De boeren doen er met hun prachtige geometri sche oefeningen in de klei alles aan om de gehaaste weggebruiker een gevoel van vrede te bezorgen. Het zijn de handel en de industrie die woede wekken. En de overheden die de ze onbeheerste sectoren vrij spel heb ben gegeven. Wat moet dat daar schuin tegenover het ei dat erbij hoort met Mc Cain te Lewedorp. Zit je in de auto te genieten, word je geconfronteerd met de walmen van de specialist in bevroren eten. Daar ram je vanzelf het gaspedaal van op de vloer. Weg van hier, op zoek naar beter oorden. Om, minuten later, de Noordzak bij Heinkenszand in het oog te krijgen. Voorheen fraai polder gebied, thans bezet door bedrijvigheid die hart en ziel in opstand brengt. Het resultaat van arglistig onderhandelen tussen de gemeente Borsele en het pro vinciebestuur dat genoegen nam met een partij ellende waar zelfs oud-bur gemeester Jan Bart Mandos, die intus sen wijselijk de wijk heeft genomen naar de Hogeschool Zeeland, zich voor zou moeten schamen. Westwaarts maar, weg van de gruwel. Maar vluchten kan niet meer. Daar doemt een nieuwe schandvlek op die het vroeger zo schone silhouet van Goes naar de barrebiezen helpt. De Poel II, ooit een lustoord, is ingenomen door grote middenstanders. Wat tot kort ge leden resteerde van de skyline van Goes, gaat nu schuil achter een onheil dat Car Village wordt genoemd. Daar vestigen zich dealers die hun klanten er foto Willem Mieras bij het schrijven der facturen van zullen laten lusten, want in de showrooms staat zo het een en ander te verinteres ten en het moet nu eenmaal uit de lengte of de breedte komen. Aangemoedigd door een gemankeerd spandoek dat, met een aankondiging van de ZLM tour, wekenlang het in het voorjaar extra kwetsbare landschap bezoedelt, zet de automobilist een vol gende ontsnappingspoging in. Om al heel spoedig Kruiningen te bereiken waar LambWeston gezelschap heeft gekregen van Delizza, dat iets met uien doet. Dag resterende ruimte. Het kost grote moeite de vermaning van de Bond tegen het Vloeken in acht te nemen. 3VO zal best gelijk hebben met de klachten over opgewoelde lusten te Zwolle. Better safe than sorry, dus een herplantingsplan is nooit weg. Maar 3VÓ zou zich ook eens moeten bezig houden met de onlusten die de reiziger langs de Zeeuwse rijksweg 58 overval len. De gevaren die daar ontstaan als gevolg van een overkokend gemoed overstijgen verre de overzichtelijke ri sico's die worden veroorzaakt door een enkel opwaaiend rokje nabij Zwolle. door Aector Dooms MIDDELBURG - Het veroorza ken van een ernstig verkeerson geval, het dronken rijden, het maken van snelheidsovertre dingen, het rijden zonder rijbe wijs en zonder verzekering vormden gisteren voor officier van justitie R. Rammeloo aan leiding om bij de rechtbank in Middelburg tegen een achttien jarige inwoner van Meliskerke forse straffen te eisen. Ander half jaar gevangenisstraf, drie jaar en negen maanden rijont zegging en 845 euro boete moet de jonge wegpiraat tot naden ken stemmen. Gisteren liet hij zich voor het requisitoir ontval len liever te zitten dan een werk straf te moeten doen. „Gelet op de ernst van de feiten was ik dit toch al van plan. U hoort te zitten en een lange tijd niet op de weg te komen", stelde de officier. Rammeloo was het meest onthutst over de opmer king die de verdachte over het slachtoffer had gemaakt, tegen over een politieman vlak na het verkeersongeval. „De vrouw had beter dood kunnen zijn.De man ontkende gisteren de ab surde reactie. „Maar dit wordt door de politie niet verzonnen", diende de officier hem van re pliek. Het accent van de eis lag op het verkeersongeval, waarbij er al cohol in het spel was. Amper een maand na zijn achttiende ver jaardag, op 29 mei 2002, botste de verdachte met zijn auto op de Prelaatweg in Veere bij een in haalmanoeuvre met een snel heid van honderd kilometer per uur van achteren tegen een Mer cedes, nadat hij de auto terug naar de rechterkant wilde stu ren. Bij de aanrijding liep een vrouw, die in de Mercedes zat, verschillende botbreuken en een hoornvliesbeschadiging op. Zij revalideert nog steeds. Uit een blaastest bij de ver- keersmaniak volgde een alco holgehalte van 475 microgram, ruim twee keer zoveel als toege staan. ,,U Zat aan alle kanten fout", verzekerde rechtbal. president R. Lameijer. Uit reclasseringsrapport ontstonc de indruk dat verdachtedeeuj van het ongeval niet inzag, ft- viel zijn branie-achtig g op en de conclusie was dat o kans op herhaling zeer was. De inkt van het rapport was* niet opgedroogd of drie dage na de rapportage ging hij llj;. nuari dit jaar in Vlissingei nieuw fors in de fout. Hij vs. keerde onder invloed van drah (615 microgram) toen hij p. beerde, door in het verkeer Ie- vensgevaarlijke risico's te men, aan een achtervolgingvt de politie te ontsnappen. I eindelijk reed hij zich kien Raadsman E. Smit moest erker- nen dat het helemaal mis wis met zijn cliënt, maar hij piel ervoor om naar de toekomst; kijken. „Hij is een goudeerlijk vent, die laat puberaal g vertoont. Het accent moetopd; verkeersveiligheid ligge pleit verder voor een werkstri en een voorwaardelijke gevat, genisstraf." De officier 1 haafde zijn standpunt. Uitspraak 23 april. Advertentie v-naï Jean Pierre Rawie (met bundel), hier tijdens het hoerderijfestival Zonnemaire Buitengewoon, leest op het poëziefestival voor in De Koperen Tuin en Café Baar- endsinGoes. foto Marijke Folkertsma door Ernst Jan Rozendaal GOES - Het poëziefestival De Middag van de Dag in Goes heeft voor zijn der de editie bekende dichters uitgeno digd. Zondag 27 april komen Tom Lanoye. Jean Pierre Rawie en Elly de Waard lezen voor in De Koperen Tuin en Café Baarends. Hun voordrachten worden afgewisseld door die van be kende Goesenaren en door muzikale intermezzi. Het is inmiddels traditie geworden. Op de zondag voor Koninginnedag wor den tal van activiteiten gehouden door de vereniging Rondom De Stenen Brug. Het poëziefestival is daarvan een on derdeel. Niet eerder stonden zulke be kende namen op het programma. Tom Lanoye maakte in de jaren tachtig naam met zijn podiumpresentaties. Nog steeds is hij behalve een dichter, essayist en romancier een begaafd per former. Zijn doorbraak in Nederland beleefde hij met de verhalenbundel Een slagerszoon met een brilletje (1985 Veel succes oogstte hij met Ten oorlog, de koningsdrama's van Shakespeare die hij bewerkte samen met Luk Perce val. De Blauwe Maandag Compagnie voerde ze op. Een ander groot werk van Lanoye was de romantrilogie Het god delijke monster, Zwarte tranen en Mamma Medea, waarin politieke en maatschappelijke ontwikkelingen in het hedendaagse Vlaanderen een be- langrij ke rol spelen .Voor het derde deel kreeg hij onlangs De Gouden Uil. Dit jaar werd Lanoye ook benoemd tot stadsdichter van Antwerpen. Jean Pierre Rawie is niet de stadsdich ter van Groningen, maar wel de beken de poëet van die stad. Hij studeerde Ro maanse en Slavische filologie. In 1979 debuteerde hij met de bundel Het meis je en de dood, waarin hij klassieke vers vormen als het sonnet gebruikte. Over Rawies werk schreef criticus Maarten Doorman: „Rawies toon is onverander lijk melancholisch, uiteenlopend van getemperde weemoed en (vooral in zijn vroege werk) ironische somberheid tot de bitterste hypochondrie.De vergan kelijkheid is zijn belangrijkste thema. Behalve dichter is Rawie ook vertaler. Elly de Waard werd in 1940 geboren in Bergen. Zij studeerde Nederlands en woonde twaalf jaar samen met de in 1974 overleden dichter Chris van Geel, wiens nalatenschap ze nu beheert. Ze vertaalde poëzie van Emily Dickinson en is sinds tien jaar fulltime dichter. Bundels van haar hand zijn onder meer OnvoltooiingEenzang en Als ik niet aan je denk of raak. Over haar eigen poëzie zegt De Waard dat die niet lijkt op enige andere poëzie die nu in Neder land geschreven wordt. De voordrachten van Lanoye, Rawie, De Waard en de bekende Goesenaren worden afgewisseld door muziek van Jazzebel in Café Baarends en gitarist Gerard de Wolff in De Koperen Tuin. Aanvang: 13.30 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Directeur Ka- thrin Ginsberg van de Stichting Kunstuitleen Zeeland (SKZ) is blij met de uitslag van het tevre- denheidsonderzoek naar de kunstuitlenen in Zeeland. Daaruit blijkt weliswaar dat het publiek aanmerkingen heeft op de omvang en de kwaliteit van de collectie, maar ook dat de instellingen worden ervaren als laagdrempelig en klantvriende lijk. Het publiek van de Zeeuw se uitlenen blijkt zich boven dien wel degelijk te verjongen en bestaat niet uitsluitend uit VLISSINGEN - Uit in Vlissin gen heeft gisteren definitief een tweede concert ingelast van de Goese folkformatie No Fron tiers. Het optreden waarmee het trio, ondersteund door negen gast muzikanten,zondagmiddag de nieuwe cd Whisper of the trees presenteert was zo snel uitver kocht, dat besloten is 's avonds nog een keer te spelen. Voor dit tweede concert, dat om 20.00 uur begint in het Arsenaalthea ter in Vlissingen, zijn nog kaar ten beschikbaar. mensen die bovenmodaal ver dienen. Ginsberg: „Dat de for mule van de kunstuitleen ach terhaald zou zijn, zoals vaak wordt beweerd, blijkt bepaald niet uit dit onderzoek." Het tevredenheidsonderzoek is in opdracht van de provincie uitgevoerd door Scoop. De SKZ heeft in 1996 voor het laatst een enquête onder leden gehouden. Sinds vorig voorjaar wordt een lenersprofiel vastgesteld door middel van vragenlijsten aan nieuwe abonnees, maar over mensen die daarvóór lid zijn ge worden ontbreekt dergelijke in formatie. Scoop heeft nu met schriftelijke en telefonische en quêtes de tevredenheid gepeild onder huidige leden, oud-leden en potentiële leden. Uit het onderzoek blijkt dat mensen lid worden van de kunstuitleen in Goes, Middel burg, Terneuzen of Vlissingen omdat ze thuis hun kunstwerk regelmatig door een ander wil len vervangen. De voorkeur gaat uit naar abstract, kleurrijk en expressief werk. Het imago van de kunstuitleen wordt posi tief beoordeeld en de meeste on dervraagden zijn tevreden over de dienstverlening. Klachten worden geuit over de omvang, de vernieuwing en (vooral onder oud-leden) de kwaliteit van de collectie. Over de tarieven be staat tevredenheid. De potenti ële leden denken dat de kunst uitleen een goede kennismaking kan bieden met hedendaagse kunst. Ginsberg is aangenaam verrast door de lof die de medewerkers van de kunstuitleen krijgen toe gezwaaid. „Mijn petje af voorde coördinatoren van de verschil lende vestigingen. Dit is een compliment aan hun adres." Opvallend vindt ze dat ongeveer dertig procent van de oud-leden en huidige leden een modaal in komen of minder heeft. Door gaans wordt aangenomen dat de kunstuitleen die groep niet be reikt. In het oog springt ook dat de meeste leden kinderen heb ben. „Ons publiek is dus breed, we zijn laagdrempelig en men sen worden lid om kennis te maken met kunst en geregeld werken te wisselen. Dat is dus waarom de kunstuitlenen ooit zijn opgericht." Ze kan zich voorstellen dat veel mensen de collectie te beperkt vinden. De verhouding tussen het aantal abonnementen en het aantal kunstwerken is in Zee land wat scheef, erkent Gins berg. „Het zou ruimer kunnen, maar dat is een kwestie van budget. We kunnen ons geld maar één keer uitgeven." Ze wijst erop dat het ook een doel stelling van de kunstuitleen is kunstenaars te ondersteunen. „Bij een commerciële kunstuit leen gaat de kassa voor kunste naars pas lopen als een werk ge leend wordt. Die kant willen we niet op." Dat de kwaliteit tekort zou schieten, is volgens Ginsberg nog maar de vraag. „Een tevre denheidsonderzoek lokt na tuurlijk kritiek uit. Mensen kunnen een keer hun zegje doen. Maar kwaliteit is een moeilijk begrip. Het onderzoek bevestigt wat we al wisten, namelijk dat mensen daarmee problemen hebben." Dat is een landelijk probleem, aldus Ginsberg. Net als negen andere uitleenorgani saties heeft de SKZ van het mi nisterie van OCW 22.000 euro gekregen om te onderzoeken in hoeverre de commissies die bij de aankoop van kunst adviseren anders over kwaliteit denken dan het publiek. Dit jaar zal dan ook bij elk van de vier Zeeuwse uitleenpunten een publieks- commissie aan het werk gaan. „Dat wil niet zeggen we klakke loos de smaak van de massa gaan volgen", verklaart Gins berg. „Het is wel nuttig onszelf de vraag te stellen of we al dan niet in een ivoren toren zitten. Het tevredenheidsonderzoek geeft aan dat we dicht bij ons publiek staan, dus je kunt je ook afvragen of die discussie over kwaliteit niet een kwestie van communicatie is. Vaak waarde ren mensen een kunstwerk meer naarmate ze er meer over weten. En je ontwikkelt ook smaak door elk half jaar een werk in huis te hebben." Oeze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verscbf nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactief; beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietdati redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worde niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Dec dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over? weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Eindelijk is er de garantie op de levende have (PZC, 7-4). Een nachtmerrie voor fokkers, kwe kers en winkeliers, nog meer fraudemogelijkheden voor de consument. Levende have is een product dat teveel met emotie gekocht wordt door de consu ment. Heel vaak besluit men op een drukke zaterdagmiddag dat het luid brullende kind zijn zin moet hebben en een konijn krijgt. Eigenlijk niet wetend hoe je zo'n beest moet verzor gen. Een week later: konijn dood, omdat hij los liep in de tuin en de hond hem gepakt had! Dit verhaal wordt natuur lijk niet tegen de winkelier ver teld. Dit geldt eveneens voor de goudvis. Op hoeveel tienerka mers staan goudvissen in kom men? Daar wordt eveneens be hoorlijk met deo's en haarlak gespoten, visjes kunnen hier niet tegen. Gevolg: vis dood en naar de winkel om een nieuwe vis. Nog bij de winkelier probe ren: 'gisteren vis gekocht nu al dood, sorry heb geen kassabon gekregen van uw collega'. Heel gemakkelijk van de Consumen tenbond - vis moet zwemmen - konijn moet lief zijn en hamster mag niet bijten, ook niet als het kind er iets te ruig mee omgaat of te hard knijpt. Voldoet-ie niet aan de eis van de consument, of past hij niet in het interieur, dan mag u hem terugbrengen! Waanzin. Er zal in de toekomst gekozen kunnen worden om ga rantie bij te kopen zoals dat nu al gebeurt bij witgoedbedrij ven. De prijzen van de producten zouden tientallen procenten naar beneden kunnen als de consumenten hun verantwoor ding nemen en minder fraude ren. Dier- en ruitersport speciaalzaak Van de Sluis Dorpsstraat 68 Heinkenszand tot heden onaangevochten de 'overheid' en pas daan kwam de islam. In het west: daarentegen kwam er een 'ove heid' van barbaren in de plas: maar bleef het rechts-deÉ bewaard bij de clerus van Sacrum Imperium Romaic Vanaf de twaalfde eeuw dan de herovering van rechtsmacht op de clerus West-Europa. Men kandusE even veel recht beweren date Arabische staatscultuur risch superieur is en juist doe het westerse liberalisme is* vormd. TheoPtiti DrostlaO' Sltif In de PZC van 8 april stondeï artikel over de nieuwe w® loosheid. Daarin stond ooka£ de uitkeringsinstanties E staan dat een werkzoekende^ durende een jaar mag (dusr.; moet) proberen een baanopzt; of haar eigen niveau te zoe» Dat zou dus inhouden datal>| niets passends is, er ookniek solliciteerd hoeft te wow Mensen, tuin hier niet in moet elke week minstens ft keer solliciteren, waarop Ét- belangrijk, als je maar iets- vult op je werkbriefje. Ik»»r; uit eigen ervaring dat eert niet solliciteren gelijk wort gestraft met een sanctie 20%. Dus: staat er nietsps-- sends bij, doe je ogen d prik een advertentie. Sclw bel, mail, maakt niet uit werkgevers die de adverten zetten worden er gek van. reageren nauwelijks nog.1 schrale troost is dat weg geval de mensen bij het Cu post, de telefoon en de pos? pierleveranciers aan het houden. M Marthali Heernissettf Hf Trouwe abonnees van de kunstuitleen krijgen een kunstwerk van Kees Wijker. Uit onderzoek blijkt dat het publiek tevreden is over de dienstverlening van de kunstuitleen. foto Lex de Meester Prietpraat van de VS dat in Irak welke vorm van democratie dan ook kan bestaan omdat in isla mitische landen geen huma nistische, utilistische, socia listische of communistische stromingen waren die de kerke lijke clerus en de rechtsmacht van elkaar kon seculariseren, schrijft Jaap den Hollander (PZC 6-4). Na de splitsing van het Imperium Romanum bleef in het oosten de rechtspleging-;. MIDDELBURG - Circus Bs-- ria komt van maandag donderdag 17 april naar delburg. Het circus is te»» op het Hof van Tange. Kart koop iedere dag aan de wagen van 11 tot 12 uur uur voor aanvang van de stelling. De shows beginue»' gelijks om 16 en 19 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 44