13 Architect herindeling toch terug Verwarming voor weeshuis Litouwen Jan Ongeduld is recht voor zijn raap Gimbrère Terneuzen wil videokunst op gevel theater bin n9n uit Officier eist taakstraf en rijontzegging voor fatale inhaalmanoeuvre Georgina Verbaan in Heikant Naam Jan Lonink volgt Barbé op JACKS PARKA's PULLOVERS 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 11 april 2003 Kamerlid Verbitterd agenda Het gebeurde op de avond van de vierde november 2002 in Het Bonte Paard in Dijkerhoek. Burgemees terjan A. H. Lonink ont popte zich tijdens de kennismakings- en infor matieavond met zo'n 200 bewoners van de buurt schappen als een vurig pleitbezorger van 'zijn' mooie gemeente. Boven zijn hoofd kleurden lamp jes beurtelings wit en blauw. „Een leugendetec tor", grinnikte iemand in de zaal. analyse 20.- KORTING 20.- KORTING Terneuzenaren op de bon voor vuilnis op straat Mistig J rloorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Het gelijk van oud-D66-voorman Maurice Weemaes uit Westdorpe. Jaren terug zei hij het al. Jan Lonink wordt de nieuwe burgemeester van het nieuwe Terneuzen. Daar ziet het nu ook naar uit. Komen de zomer zal de 53-jarige Lo nink, als de voordracht van de Temeuzense raad daadwerke lijk in een kroonbenoeming wordt omgezet, de ambtsketen overnemen van scheidend CDA-burgemeester Ron Barbé. Jan Lonink is een man met een rijk bestuurlijk verleden, waar- in vooral opvalt dat hij nergens lang bleef, maar wel vrijwel al tijd ergens zaken voortvarend oppakte. De in Markelo geboren Twent begon zijn bestuurlijke 'loopbaan op 25-jarige leeftijd i als lid van de Gewestraad Twente. Van 1976 tot 1983 had Lonink zitting in de Euregio- j raad Twente-Nedersaksen j (plaastvervangend voorzitter) en werkte hij als hoofd econo mische zaken van de gemeente Almelo. Van 1988 tot 1994 was hij Twee de Kamerlid voor de PvdA, maar hij werd door toenmalig PvdA-voorzitter Felix Rotten berg uitgerangeerd. De back bencher kwam terecht in het maatschappelijk veld, werd partner in een organisatie-ad- viesbureau, reorganiseerde de FNV-bonden, reisde als VN- waarnemer de brandhaarden van de wereld af om uiteindelij k in 1996 benoemd te worden tot waarnemend-burgemeester in Norg, waar destijds een herin delingsproces speelde. In Norg bemoeide Lonink zich nadrukkelijk met de ombouw van het gevangeniscomplex Veenhuizen tot museum. Na Norg kon Lonink directeur van een Kamer van Koophandel in de Randstad worden, maar koos hij voor het burgemeesterschap in Sas van Gent, waar hij met open armen werd ontvangen. Lonink wilde er iets van maken in Sas. Zette de schouders onder het factory-outletplan, wist de gesloten bestuurscultuur in het kanaalstadje open te gooien en probeerde Sas een plaats te ge ven in het bestuur van Zeeland Seaports. Toen eind 2000 bekend werd dat Lonink Sas van Gent verruilde voor de Overijsselse fusiege meente Rijssen-Holten, rea geerden politiek, ambtenaren en burgers in de Zeeuws- Vla amse gemeente verbitterd. Temeer, omdat Lonink (die ook nog enkele maanden werkzaam was als waarnemer in buurge meente Axel) gezien werd als architect van de vrijwillige her indeling in de Kanaalzone en omdat breed verondersteld werd dat hij in was voor het bur gemeesterschap van het nieu we, grote Terneuzen. Er kwamen nog twee jaren Rijs sen tussen. Ook daar wist de PvdA'er het vertrouwen te win nen van een verdeelde raad (SGP,WD), ook daar zal nu evenwel verbittering heersen. Op zich niet vreemd, Lonink had bij zijn aantreden beloofd minstens één periode (zes jaar) te zullen blijven. De verwarmingsketel uit het oude Zuidlandtheater hangt in de takels. foto Peter Nicolai door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Met de nodige omzichtig heid is gisterochtend de verwarmingsin stallatie uit de kelder van het voormalige Zuidlandtheater in Terneuzen getakeld. Een niet alledaagse klus, omdat in sloop- panden doorgaans ook de verwarmings- ketel(s) niet gespaard blijven van vernie tiging. De cv-installatie uit het voormalige thea ter gaat echter een nieuw leven tegemoet in een weeshuis in de Litouwse plaats Si- auliai. De Terneuzense stichting Saltinis - vernoemd naar het tehuis - heeft daarvoor gezorgd. De stichting is sinds 1995 actief, telt vijfentwintig sponsors en tracht de leefomstandigheden van honderd kinde ren en stafleden van het kindertehuis te verbeteren. Saltinis heeft inmiddels ne gen ladingen hulpgoederen naar het te huis gestuurd, waaronder kleding, speel goed, medicijnen, meubels, medicijnen, gereedschap en elektrische apparatuur. Voorzitter V. Remouchamps van stichting Saltinis:Er wonen in het tehuis kinderen die door hun ouders zijn achtergelaten, kinderen die er geplaatst zijn door de overheid in verband met alcoholisme, prostitutie, zeg maar misdaad in het alge meen, door hun ouders." Elementaire voorzieningen kent het weeshuis niet. Als ze er wel zijn, zijn ze oud of defect. Zo sloeg vice-voorzitter H. Siersema naar eigen zeggen twee jaar geleden 'de schrik in de benen' toen hij in het vroege voorjaar op bezoek was in het tehuis. „Het was er binnen net zo ijskoud als buiten omdat de stadsverwarming het niet deed door geld gebrek. We hebben toen snel geld ingeza meld, zodat ze de verwarmingskraan weer open konden zetten." „Maar onze ogen waren geopend en we zijn gaan nadenken op welke manier we de verwarming van het tehuis onafhanke lijk konden laten functioneren", vult Re mouchamps aan. „Uit mijn vroegere werkkring als militair kende ik iemand in Litouwen die minister van Defensie is ge worden. Zo regelden we in een week dat er een gasleiding naar het tehuis werd aan gelegd. De directie van de Zeeuwse Ver- warmings Unie (ZVU) bood eveneens hulp aan. Zij kwamen met het voorstel om de installatie uit het voormalige Zuid landtheater ter beschikking te stellen." De drie ketels, die bijna drieduizend kilo per stuk wegen, gaan 15 mei per vracht wagen naar Litouwen. Advertentie doorWout Bareman TERNEUZEN - Een week of wet later onthulde Lonink in een terugblik op zijn eerste twee jaar als burgemeester van Rijs sen: „Ik voel me hier op m'n ge- "(ak, maar zou dat elders ook Z1jn." En dat was zeker geen leu gen. Want ingewijden wisten al Wj zijn vertrek uit Sas van Gent naar de nieuwe gemeente Rijs sen (een fusie van Holten en Rijssen) in zijn geboortestreek, dat hij zijn hart had verpand aan Zeeuws-Vlaanderen. Dat daarbij ook privé-omstandig- jneden een rol speelden, was geen onbelangrijke bijkomstig heid. Heimwee naar carnavalsver enigingen als De Betekoppen en sMosselkrauwers, al droeg hij ook in Rijssen de gemeentesleu- d over aan de Fienpreuvers en °lpeetr's, heimwee naar het gemoedelijke grensoverleg met z n collega John Schenkels van «zate, naar zijn plannen voor Parkvilla's in Philippine, de mosselrestaurants van dat dorp 'J Ne snel uit) en een facto- 7-outletcentrum in Sas van wnt. En vooral naar al die men- ni die hem na bijna drie jaar tmM6r Vee^te vlu§ zagen ver- ken. „We willen weer een -i n s Lonink" riepen ze bij riok id' Zeeuwse provin- i. estuurders en ook een enke- p e§a uit de streek waren n'e^ rouwig om zijn be- cip J?® ver buiten de provin- 7«h Puteerde Gert van ltnrA811 (r.u™telijke ordening) blnpfi en wiHe Loninks coll# 'n drinken en bij diens mie) dstp v,n ^Uin00ge (econo" aand. drammerig meer bouw' V00r de 'wederop- 2?"® Sm. In die dagen oel„ ,n de broze fundamenten Vitaal 5°orHet ambitieuze plan 0D?iin aSJ dat hij straks weer -PZ1)nPadvindt.Eris de afge- Vrijdag 11 zaterdag 12 april speciale Openingsdagen om van te genieten! Zaterdag 19 april Kookdemonstraties TV Kok Rudolph van Veen Maandag 2e Paasdag Paasshow 10.00 - 16.00 uur Alle vrijdagen Koopavonden de Jonge Hoek van Dijke easy living modern living Louis Hemelaar BANG OLUFSEN Loewe Palladio buitenmeubelen van der Poel home textiel Heinkenszand A58 afslag voor/na Goes (zeeland) www.binnenuit.nl Advertentie Jan Lonink, met de ambtsketen van Sas van Gent, heeft wel wat uit te leggen aan de inwoners van Rijssen en de Kanaalzone. foto Peter Nicolai lopen jaren weinig tot niets van terecht gekomen. Oorzaak: chronisch geldgebrek. „Hij wordt soms al genoemd als toekomstige eerste burger van zijn vroegere woonplaats Alme lo", schreef Dagblad Tubantia/ Twentsche Courant eind de cember vorig jaar. Lonink bouwde veel krediet op in Rijs sen. Hij eindigde niet voor niets tweede in een poll van weekblad De Roskam, dat de populariteit van burgemeesters en wethou ders in Twente peilde. Maar net als in Sas van Gent ontpopte hij zich ook als een bestuurder, die regelmatig te ver voor de mu ziek uitliep. Een 'Jantje Onge duld'. Zo strandden onderhan delingen over de aanleg van een verdiepte spoorbaan in Rijssen, net als trouwens zijn pogingen het Nederlands Kampioen schap wielrennen naar Holten te halen. Een profkoers op zon dag? Kom nou! Tubantia: „Voorzichtig valt in de raads- wandelgangen enig ongenoegen over Loninks handelen te be luisteren. Hij zou naar buiten toe te veel benadrukken dat, na de fusie van het behoudende Rijssen met het veel vrijzinniger Holten de cultuurverschillen roet in het bestuurlijk eten blij ven gooien. Terwijl de betrok ken politici dat helemaal niet zo ervaren." En dat is ook Jan Lo nink (53 jaar inmiddels). Nooit een blad voor de mond; te vaak niet zelfs. In Sas van Gent werd hij bin nengehaald als een zwaarge wicht. Waarom Sas van Gent? In'98: „Een gemeente die ik best zie zitten. Er spelen flink wat zaken op het gebied van ruimte lijke ordening, havenontwikke lingen, dingen die mij flink aan het hart gaan. Bovendien dacht ik te kunnen werken in een ge meenschap met een cultuur die een beetje de mijne is. En Sas van Gent ligt aan een grens en met grenzen heb ik altij d iets ge had." Maar op de achtergrond speelde meer. Sas was na elf jaar onder het behoudende regime van burgemeester Joke van Rest en gemeentesecretaris Walter Zwartelé afgegleden naar een grensgemeente zonder toe komst, waar politici niet meer met elkaar communiceerden, waar de ambtenaren de deur van de kamer van de secretaris niet durfden passeren en de in woners gelaten de herindeling afwachtten. Het 'Philippinebe- raad' (Sas, Hontenisse, Sluis en Axel) verweerde zich hardnek kig tegen de bestuurlijke her schikking, maar dat verzet be gon al snel scheuren te vertonen toen Lonink zijn opwachting maakte. Die was immers voor stander van zo'n opschaling, trok eerst Sas over de streep en herhaalde dat kunstje vervol gens als waarnemend burge meester van AxelDaar vond hij (stiekeme) medestanders in de gevestigde politici Adhemar van Waes (CDA) en Co van Schaik (PvdA), die inmiddels de lakens uitdelen in het huidige, heringedeelde Terneuzen en hun 'oude vriend' ongetwijfeld met klapzoenen zullen begroe ten. Toen hij naar Rijssen vertrok, werd dat door menigeen be schouwd als regelrechte vaan- delvlucht. Nu keert hij echter onbeschroomd terug. Dat ver eist wel enige uitleg aan de bur ger, in de Kanaalzone en in Rijs sen. Na zijn sollicitatiegesprek reis den Jan Lonink en z'n partner snel af naar Cura9ao. Vanaf dat zonnige Caribische eiland liet hij gisteravond vrolijk weten: „Jongens, ook hier heb ik het prima naar m'n zin!" Zou Jan Ongeduld soms ook azen op het gouverneurschap daar... diverse series diverse series .-"7 LANGE DELF 16 MIDDELBURG TERNEUZEN - Drie Terneuze naren zijn gisteren bekeurd om dat ze vuilniszakken op straat hadden gezet. Naast een flat aan de Zuid- landstraat werden diverse vuil niszakken aangetroffen. In sa menwerking met de gemeente (afdeling Wijkzorg) werden de vuilniszakken doorzocht. Tus sen het afval zijn adressen van flatbewoners aangetroffen. Daarop kregen een 24-jarige be woner en een 23-jarige bewoon ster van de flat een proces-ver baal. Een 20-jarige bewoner van de Bellamystraat kreeg ook een proces-verbaal voor het dumpen van huisvuilzakken. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 29- jarige vrouw uit Aardenburg is gisteren bij de Middelburgse rechtbank 240 uur werkstraf, vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en twee jaar rijontzegging geëist voor het veroorzaken van een dodelijk ongeval. De verdachte botste 24 juli 2001 op de Rijksweg N58, tussen Sluis en Draaibrug, met haar auto frontaal tegen een motor, bij een inhaalmanoeuvre. Een Belgische motorrijder kwam daarbij om het leven, terwijl bij de duopassagiere een been moest worden geamputeerd. In haar eis liet officier van Justi tie G. Oosterveld de persoonlij ke omstandigheden meewegen. „Beide partijen hebben de ge volgen te dragen." Oosterveld meende wel dat de automobilis te aanmerkelijk onvoorzichtig had gereden, omdat ze bij dichte mist onverantwoorde risico's had genomen door te gaan inha len. De vrouw sprak die be schuldiging tegen. „Het zicht was op dat moment goed. Plot seling dook echter uit het niets de motor op. De botsing is in een fractie van seconden gebeurd. Ik heb de motor echt niet ge zien", reageerde ze emotioneel. Een automobilist, die voor haar reed, had verklaard dat het zicht plaatselijk tien tot vijftig meter was. Een buurtbewoon ster getuigde eveneens dat het die avond mistig was. Opval lend was dat de vrouw die ach terop de motor zat, de mist niet als de directe oorzaak van het fatale ongeluk zag. „Ikhebmee- gekeken over de schouder van mijn vriend. Ik zag de tegenlig ger voortdurend andere auto's inhalen." De Aardenburgse vertelde dat ze een voor haar rijdende auto, die 60 kilometer per uur reed, passeerde nadat een andere au to ook was gaan inhalen. Raads man F. de Vleesschauwer zei dat 5». in het zicht goed was. „Het is kort na het ongeval mistiger gewor den. Ik denk ook dat het beeld van de mist mogelijk bij de ge tuige is blijven hangen. Met na me omdat de automobilist pas een paar weken na het ongeval is gehoord", bestreed hij de getuigenverklaring. De straf pleiter vroeg de werkstraf te be perken en de rijontzegging te verminderen, omdat hij meende dat zijn cliënt niet onverant woord had gereden. Uitspraak op 23 april. HEIKANT - Georgina Verbaan en Sugar Lee Hooper treden op tijdens de MegaParty in Hei kant. De manege wordt hiervoor vrijdag 25 en zaterdag 26 april voor de zesde keer omgebouwd tot megadiscotheek. Op vrijdag is er een Laser- Dance Party, met een spectacu laire lasershow voor de jeugd. Deze happening duurt van 19 tot 22 uur en er wordt dan geen alcohol geschonken. Part II, een lasershow voor de oudere j eugd, begint die avond om 22.15 uur. Speciale gast is Georgina Ver baan, bekend van Goede Tijden Slechte Tijden, Costa en Volle Maan. Part II is toegankelijk vanaf 15 jaar, legitimatie is ver plicht. Op zaterdagavond is er de Se venties VIP Party, met bekende muziek uit de jaren zeventig en als gasten Sugar Lee Hooper en diskjockey Corné Kleyn. Connexxion brengt in beide nachten om 3.00 en 4.00 uur feestgangers per bus thuis. Er rijden bussen via twee routes: Heikant, Koewacht, Terneuzen, Vogelwaarde en Heikant, Hulst, Lamswaarde, Kloosterzande. De kaartverkoop voor de Mega Party is inmiddels gestart. door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen onderhandelt met de Japanse kunstenares Kaoru Ya- mamoto over het maken van een videoprojectie op de gevel van het Scheldetheater. De bedoe ling is dat de digitale videofilm Ophelia van de in Amsterdam woonachtige kunstenares per manent wordt vertoond op de glazen gevel links boven de in gang- Twee jaar geleden is één procent van de bouwsom van het theater gereserveerd voor een kunst werk. Dat betekent dat de ge meente ruim 77.000 euro te be steden heeft. Er is contact gezocht met Yamamoto die zichzelf op haar website (www. kyas.com) omschrijft als een computer graphic artist. Ze is in 1964 geboren in Kyoto. Halver wege de jaren negentig heeft zij zich in Amsterdam gevestigd. Anderhalf jaar geleden expo seerde zij in de Raadskelder in Sluis. Ophelia is een poëtische film met, zoals in veel van Yamamo to's werk, vrouwenfiguren en bloemachtige structuren. Om dat werk te laten zien moet de glazen wand in de voorgevel van het theater worden aangepast. Het plan is de dvd-film van bin nenuit op een matglazen opper vlak van ongeveer drieënhalf bij vier meter te projecteren. Het beeld zal van buitenaf perma nent te zien zijn, dus ook bij daglicht. Probleem is dat de kosten het budget met zo'n 25.000 euro overschrijden. Daarvoor moet nog een dekking worden gevon den. De gemeenteraad krijgt mogelijk nog voor de zomer een nieuw voorstel voorgelegd voor realisatie van het kunstwerk. Gaat een meerderheid akkoord, dan is het kunstwerk mogelijk nog dit jaar te zien. Als de in stallatie wordt gekoppeld aan de opening van het theaterplein, duurt het aanmerkelijk langer. Eerst moet koffieshop Check point wijken en wordt een on dergrondse garage aangelegd. Advertentie KRANT Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Elders in deze krant wordt uitgebreid melding gemaakt van de vergevorderde plan nen van de Zeeuwse recrea tieonderneming Roompot om bij de Efteling in Kaats heuvel een groot complex voor verblijfsrecreatie te bouwen. Er is nog geen schep grond voor verzet, maar een naam is er al. Naar de gewoonte van de Efteling moest die naam op -rijk eindigen. Er is geko zen voor Droomrijk. Da's nu jammer. Want wat is er mis met Droompot?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43