Kritiek op Veerman zwelt aan Rekenkamer laakt omslachtige regels bestrijden terreur Beeld Fortuyn beschadigd tijdens transport Oud-topman Philips nam anders nooit initiatief tot opdracht bij bank België A4 uren gestremd door wegverzakking Onderzoek naar foto's huis prins levert niets op Rebben Driejaar en tbs voor misbruik groep jongens Verbod op radarverklikker is rond Echtpaar wordt samen 200 Tientallen roeken vergiftigd Politicologen willen van Tromp af Weer straf voor zweetvoetenman JACKS PARKA1: PULLOVERS Verdachte van badkuipmoord was bij meisje vrijdag 11 april 2003 Meekijken Onder ede Kalkoenen 20.- KORTING 20.- KORTING Achteraf vanonze redactie binnenland ROTTERDAM - Het beeld van pim Fortuyn dat gisteren bij de woning van de vermoorde poli ticus is afgeleverd, is tijdens het transport beschadigd. In het centrum van Rotterdam botste het hoof d van het beeld door een inschattingsfout van de vracht- wagenchauffeur tegen de rand van een viaduct. Volgens makelaar Harry Mens, die het bronzen beeld liet ma ken, is het hoofd van Fortuyn door de aanrijding geknikt. „De schade valt mee", aldus Mens gisteren. „Het beeld wordt van daag nog hersteld en kan daar na in de tuin van Fortuyns voor malige woning, het Palazzo di Pietro, aan het G.W. Burger plein worden geplaatst." Het hoofd ramde tussen het Hofplein en het Weena een via duct. Mens: „De chauffeur van de vrachtwagen waarop het beeld stond, heeft de doorrijhoogte van vier meter verkeerd inge schat. Het beeld is hierdoor uit eindelijk met een schoonheids foutje afgeleverd." Het beeld, dat Mens uit eigen zak heeft betaald, werd gisteren van Lisse naar Rotterdam ver voerd. Het wordt op 6 mei, de sterfdag van Fortuyn, onthuld. Op die zelfde dag wordt in het centrum van Rotterdam ook het door de Stichting Beeld van Pim bekos tigde beeld onthuld. Dit monu ment, dat tegenover het Histo risch Museum Het Schieland- huis komt te staan, zal onder houden worden door de ge meente Rotterdam. ANP Endemol-order Boonstra viel op dnnrMiranda Meqens AMSTERDAM - Cor Boonstra was een actieve belegger die van 1995 tot 2000 in totaal 820 transacties uitvoerde. Deze op drachten verliepen via zijn thuisbankier ABN Amro in Il'trecht. De eerste speciale aan- koopopdracht die Boonstra via zijn Belgische bank liet lopen, betrof de handel in aandelen Endemol waarvoor de ex-top man van Philips gisteren terecht moest staan. Dat bleek gisteren bij de eerste dag in de behandeling van de rechtszaak tegen Boonstra, die door het Openbaar Ministerie wordt beschuldigd van handel met voorkennis in aandelen En demol en onregelmatigheden bij transacties in Ahold. Boonstra hadal jaren een beleggingsreke- ningbij KBC in zijn woonplaats 's-Gravenwezel, maar hij nam nooit zelf het initiatief tot een opdracht. Zijn telefoontje in de [vroege ochtend van 8 maart 21)00 aan zijn Belgische beleg gingsadviseur maakte dan ook veellos. Boonstra vroeg zijn ad viseur om discretie, maar deze lichtte meteen al zijn collega's in tijdens de koffiepauze Het feit dat Boonstra, toen nog topman van Philips, gezegd had dat er een 'groeipotentie' in het aandeel zat was voor de bank medewerkers aanleiding om ook flink Endemol te kopen. Opvallendis volgens justitie dat Boonstra anders nooit actief handelde via zijn bank in België en dat hij een speciale code-re- I kening kreeg. In het vooronder- j zoek zei Boonstra daarover dat hij niet wilde dat medewerkers LEEUWARDEN - Een 44-jari- geman uit Leeuwarden is giste ren voor de rechtbank in zijn wonplaats veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en tbs wegens langdurig misbruik vaneen grote groep jongens. Be seksuele handelingen had den over een groot aantal jaren plaats op de woonboot van de nan in Leeuwarden. Het Open haar Ministerie eiste eerder drie jaar celstraf, waarvan vier taanden voorwaardelijk. Be rechter achtte bewezen dat de verdachte vijf minderjarige jongens tussen de veertien en «eventien jaar verleidde tot ern- ontuchtige handelingen. •Op de woonboot van de man was het een komen en gaan van jongens, van wie velen een be- m geschiedenis hadden. Verdachte heeft juist deze kwetsbare groep op het oog ge had aldus de rechter. Bevechter vindt het 'schrijnend' «at de man commissie heeft be- Jaaldaan twee jongens die een derde jongen overhaalden om ach door hem te laten misbrui- ANP bij huisbankier ABN Amro meekeken. Die bank was bezig met de beursgang van World Online en Boonstra vermoedde dat World Online Endemol zou overnemen. Justitie stelt dat Boonstra de stukken Endemol heeft gekocht terwijl hij wist dat het Spaanse telecombedrijf Telefonica bezig was met een overname. Zijn toenmalige partner Sylvia Tóth, commissa ris bij Endemol, zou hem daar over hebben geïnformeerd. Tóth heeft onder ede verklaard dat zij niets over de ophanden zijnde Telefónica-deal heeft verteld aan Boonstra. Een aangifte van toezichthou der Autoriteit Financiële Mark ten (AFM) tegen Tóth wegens het doorgeven van voorweten schap, leidde niet tot vervol ging- Boonstra heeft erkend dat hij fout zat met de omstreden Ahold-transacties. Hij handel de in aandelen Ahold in een ge sloten periode. Dat wil zeggen dat het bedrijf toen bezig was kwartaalcijfers op te stellen. Ook verzuimde hij transacties door te geven aan de AFM. Rechtbank-president M. Mast boom en de officier van justitie J. Tonino betreurden het dat Boonstra gisteren niet aanwezig was tijdens de rechtszitting. Volgens advocaat J. Italianer had dat te maken met de publi citeit 'die Boonstra en zijn di recte omgeving diep hebben geraakt'. Het verzoek van de of ficier van justitie om Boonstra te dwingen zijn eigen zitting bij te wonen, werd door de recht bank (vooralsnog) geweigerd. De rechtszaak wordt vandaag voortgezet. Volgende week don derdag wordt de vermogensbe heerder uit België achter geslo ten deuren gehoord over de Endemol-deal. GPD ROELOFARENDSVEEN - Een deel van de snelweg A4 (Den Haag-Amsterdam) was gisteren uren gestremd door een verzakking op de rechterrijstrook in de rich ting Amsterdam bij Roelofarendsveen. In de directe omgeving wordt gewerkt aan het onder tunnelen van de A4 voor de komst van de hogesnel heidslijn (HSL-Zuid). Volgens een woordvoerster van de HSL trad de verzakking op door het intrillen van sta len damwanden. Dat karwei verliep moeilijker dan ver wacht. Daardoor ontstond beweging onder de grond, waarna de rijbanen over een lengte van zes meter ver zakten. De vluchtstrook kwam veertig centimeter lager te liggen, de rechterbaan ongeveer 25 centimeter en de linkerrijstrook een decimeter. foto Marcel Antonisse/ANP door Saskia Gaster DEN HAAG - Door een nieuwe ernstige verdenking van vogel pest bij een kalkoenbedrijf in de gemeente Echt (Midden-Lim burg), is de kritiek op minister Veerman van Landbouw opge laaid. Veerman gaf gisteren toe dat hij de zaak niet beheerst: „Ik heb nooit beweerd dat ik het in de hand had", zei Veerman. De WD en de PvdA reageerden woedend. PvdA-parlementariër Waal- kens noemt het 'verbijsterend en dramatisch' dat het virus nu toch weer een stuk zuidelijker de kop lijkt op te steken. Net als WD'er Oplaat ziet hij zijn ge lijk bevestigd dat Veerman te laat met strengere maatregelen is gekomen. Die maatregelen zijn niet zo streng als de Tweede Kamer had gewild. Omdat de fracties ech ter van mening verschillen over de beste aanpak van het virus, is het ze niet gelukt een rigoureu zere aanpak af te dwingen. Daardoor kan Veerman zijn ei gen gang blijven gaan, conclu deren Waalkens en Oplaat. Veerman riep gisteren het Ne derlandse volk op zich aan de regels te houden. Hij zei dat hij te weinig capaciteit had om 'al les te controleren'. Op dit mo ment controleren achthonderd mensen van verschillende dien sten, het leger en de politie in Limburg, Noord-Brabant en de Gelderse Vallei in en aan de ran den van de besmette gebieden. „Dat is het maximum dat we kunnen inzetten", zei Veerman. De jongste verdenking betreft een groot kalkoenbedrijf in Ko ningsbosch (gemeente Echt) op enkele kilometers van de Duitse grens. Het ministerie kondigde vervoersbeperkingen aan voor de omgeving van het te ruimen bedrijf. Ook in het Duitse grens gebied zijn op advies van Veer man maatregelen genomen. De nieuwe melding kwam op een voor Veerman ongelukkig moment. Hij had net voor deze dag een versoepeling van ver- voersmaatregelen ingesteld. Die gold niet voor Limburg, waar strengere regels van kracht werden. Zo zou al het verkeer op de veertig de op- en afritten van de A67 worden ge controleerd. Net als afgelopen weekeinde, duurde het even voordat de benodigde militaire steun kwam opdraven. Een ritje over de A67 leerde dat 's ochtends niet overal werd ge controleerd. Veerman bena drukte echter dat mensen die willen, altijd de regels kunnen overtreden. „Daar kunnen we niets aan doen. We kunnen niet alles controleren." ANP pagina 4: vol kippenhok is het goedkoopst Bij de meeste op- en afritten van de A67 in Limburg controleert de politie het verkeer. De actie is be doeld om de verdere verspreiding van vogelpest te voorkomen. foto Bas Rutten/ANP Moet p i t" sio V ech T O van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het onderzoek naar de foto's van de toekomsti ge woning van prins Willem- Alexander en prinses Maxima heeft nog geen resultaat gehad. Het weekblad Privé publiceert deze week opnieuw opnamen die zijn gemaakt in villa Eiken horst in Wassenaar. Een woordvoerder van de Rijks voorlichtingsdienst zegt desge vraagd dat men een 'aardig idee heeft wanneer de foto's zijn ge maakt'. Privé heeft inmiddels een brief ontvangen waarin de publica ties worden veroordeeld. Wil lem-Alexander en Maxima zien de foto's - van hun slaapkamer, toilet, keuken, badkamer en sauna - als 'visuele inbraak' en als 'ernstige inbreuk op hun per soonlijke levensfeer'. Privé kreeg de foto's aangeboden van iemand die klaarblijkelijk is be trokken bij de werkzaamheden in Eikenhorst. Privé-hoofdre- dacteur Santegoeds heeft toe gegeven dat voor de beelden is betaald. De villa, op een landgoed dat behoort aan prinses Juliana, wordt al maanden gerenoveerd en verbouwd. Zowel de aanne mers als de werknemers hebben een 'geheimhoudingscontract' moeten tekenen. De bewaking en het toezicht bij de werk zaamheden zijn inmiddels ver scherpt om te voorkomen dat straks bij de inrichting van de woning opnieuw stiekem foto's worden gemaakt. „Iedereen staat op scherp", aldus de RVD- woordvoerder. GPD DEN HAAG - Radarverklikkers zijn vanaf 1 oktober verbo den in Nederland. Na jarenlang puzzelen hebben de ministe ries van Justitie en Verkeer en Waterstaat een manier bedacht om de apparatuur te verbieden. Het kabinet doet de verklikkers vandaag in de ban, zo meld den Haagse bronnen. Daartoe wordt het voertuigreglement veranderd. Ook de verkoop van verklikkers wordt verboden. Zogeheten lasershields vallen niet onder het verbod, omdat dit juridisch nog niet haalbaar is. Met zo'n schild kunnen au tomobilisten het nieuwste wapen van de politie, dat gebruik maakt van lichtbundels, afweren. Hoewel bezit vanhet schild niet verboden wordt, kan gebruik al wel bestraft worden. De ministeries studeren nog óp een lasershieldverbod. ANP TOLBERT - Het echtpaar Klaaske en Herre Boskma uit het Friese Tolbert bereikt vandaag een mijlpaal. Beide echtelie den zijn honderd jaar. De vrouw is vandaag jarig, de man werd op 20 januari al honderd. Het gaat om een unicum, zegt hon derdjarigenkenner Fred van Dam uit Barneveld. Extra bij zonder is dat het paar in hetzelfde jaar honderd jaar wordt. Er wacht Klaaske en Herre dit jaar nog een feest, want in au gustus hopen ze hun 75ste huwelijksdag te vieren. In septem ber komt er wellicht opnieuw een honderdjarig echtpaar bij, een stel uit Groningen. GPD NEEDE - Inwoners van Neede zijn de plaatselijke kolonie roeken kennelijk spuugzat. Zeker tien vogels zijn de afgelo pen tijd vergiftigd. De politie is op zoek naar de dader(s). Het dorpje uit de Achterhoek wordt al jaren geplaagd door grote aantallen roeken. Welk gif de vogels binnenkregen is volgens de politie Achter hoek nog niet duidelijk. De roek is een beschermde vogelsoort en mag derhalve niet worden afgeschoten. ANP LEIDEN - De positie van het prominente PvdA-lid Bart Tromp als hoofddocent politicologie aan de Universiteit in Leiden staat ter discussie. Zijn collega-politicologen hebben een ontslagprocedure aangespannen, omdat Tromp te veel tijd zou besteden aan nevenwerkzaamheden en daardoor te weinig zou toekomen aan zijn eigenlijke werk. Tromp verzet zich tegen een eventueel ontslag en het college van bestuur moet hierover beslissen. Tromp was in 2001 kan didaat-partijvoorzitter van de PvdA, maar die functie ging naar zijn toenmalige collega aan de Leidse universiteit, Ruud Kool e.ANP DEN HAAG - De 39-jarige Rotterdammer die bekend staat als de zweetvoetenman, is gisteren opnieuw veroordeeld voor lokaalvredebreuk. Het gerechtshof in Den Haag legde hem een voorwaardelijke geldboete op van 250 euro. Vorig jaar veroordeelde de politierechter de man tot een on voorwaardelijke boete van 100 euro. Hij had met zijn zweet voeten een enorme stankoverlast in de bibliotheek van de Technische Universiteit Delft veroorzaakt en zich niets aan getrokken van het toegangsverbod dat hem was opgelegd. Bij zijn bezoeken aan de bibliotheek deed de man expres zijn schoenen uit. Nu het hof hem ook schuldig heeft bevonden, stapt de man naar de Hoge Raad. ANP Verder concludeert de Rekenka mer nog eens dat het uitwisselen van informatie over zware cri minaliteit en terrorisme binnen de politie en tussen de politie en de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) moet verbeteren. Dit komt overeen met de bevindingen van de com missies Franssen en Van den Haak die al zijn uitgebracht. De ministeries van Binnenland se Zaken en Justitie wijzen in hun reactie op het rapport naar de maatregelen die ze inmiddels hebben getroffen. Zo is er sinds begin dit jaar een projectdirec teur-generaal bewaking en cri sisbeheersing aangesteld. Hij is bezig met het opzetten van een nieuw beveiligingssysteem voor objecten en personen. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Algemene Re kenkamer zet vraagtekens bij de procedure om bijzondere bij standseenheden (BBE's) in te zetten tegen terroristische ac ties. De regels zijn weliswaar zorgvuldig, maar daardoor mo gelijk te omslachtig. Dat concludeert de Rekenka mer in het rapport Uitwisseling opsporings- en terrorisme-in- formatie. Het onderzoek is gis teren gepresenteerd. De Rekenkamer beschrijft in het rapport de lange weg die uit eindelijk moet leiden tot het in zetten van deze speciale antiter reureenheden. Deze weg voert onder meer langs de hoofdoffi cier van justitie, de Commissa ris van de Koningin, de top van het Openbaar Ministerie en de minister van Justitie. De overheidscontroleur vraagt zich af 'of met dit totale pakket van voorschriften en procedu res in noodsituaties voldoende slagvaardig kan worden gehan deld'. Wanneer de minister van Justitie toestemming voor de in zet van een team heeft gegeven, moet hij ook nog eens afzonder lijk fiat geven voor het gebruik van bepaalde geweldsmiddelen van deze speciale teams, zoals het inzetten van automatische vuurwapens. Advertentie diverse series diverse series mODE WALSTRAAT 199 VLISSINGEN Ook valt het volgens een woord voerder van Binnenlandse Za ken wel mee met de stroperig heid van de procedures. Hij is het niet eens met de conclusies van de Rekenkamer op dit on derdeel en noemt als voorbeeld dat bij inzet van BBE's de toe stemming ook achteraf kan worden verleend. Ook vinden de ministeries van Justitie en Bin nenlandse Zaken niet dat de voorschriften daadkrachtig op treden in de weg staan. De overheidscontroleur erkent dat er al initiatieven in gang zijn gezet om de bekritiseerde pro cedures te verbeteren. Er was geen tijd meer om die aanpas singen in het rapport te verwer ken. ANP GRONINGEN - De 36-jarige verdachte van de moord op de veertienjarige Varscha Mohan- sing uit Wildervank heeft tegen over de politie bekend dat hij tijdens de dood van het meisje in haar huis aanwezig was. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Gro ningen gisteren gezegd. Het slachtoffer werd op 23 sep tember vorig jaar dood aange troffen in de badkuip van haar ouderlijk huis. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3