PZC PZC Laatste kans voor probleemhuurders in Oosterschelderegio Koeienmelken inspireert tot blijspel Jongerenkoor uit Zwitserland treedt op in Zeeland 15 Taakstraf en rijverbod geëist voor ongeval met cappendijk auto's kun je iets afspreken. ook via www.cappendijk.nl Toepassing nieuwe regels kampeerplekken tot 2004 uitgesteld vrijdag 11 april 2003 Overgangsjaar Rechtszaak schietpartij uitgesteld Gestolen huurauto terecht Hennepkwekerij in woning Rioolpersleidingen vervangen Tas uit auto gestolen Mistiger Russische orgelmuziek Overlast Organisatie Telling op campings dit jaar gelijk finnrFamke van Loon ZIERKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland moet op een andere manier gaan tellen en controleren hoeveel caravans en tenten op de kampeerplek- ken staan. Onder meer omdat momenteel de Wet op de Open luchtrecreatie (WOR) wordt aangepast, wil het college geen overhaaste stappen nemen. Voor komend zomerseizoen is daarom wat betreft deze telme- thodeeen overgangsregeling in gesteld. De gemeente moet ook komend seizoen weer controleren of campinghouders op Schouwen- Duiveland niet té veel gasten op hun kampeerterreinen laten bi vakkeren. Steekproefsgewijs gebeurt dat al jaren, maar dit jaar moet dat op een andere ma nier gebeuren. Tot nu toe reken de Schouwen-Duiveland vierenhalve slaapplaats als één kampeermiddel. En dat mag niet volgens de regels van de WOR. De Raad van State heeft afgelopen december deze ge meentelijke telmethode daarom onderuit gehaald. Naar aanleiding van die uit spraak is Schouwen-Duiveland drukdoende haar beleid en bij behorende verordeningen aan te passen. Zo is inmiddels vierenhalve slaapplaats als tel methode uit de stukken ge haald. Maar een definitieve op lossingvoor de terechtwijzing is er nog niet. Het gevolg hiervan is, dat de gemeente zonder in grijpen deze zomer bij een con trolerondje langs de eilandelij- ke kampeerterreinen flink wat overstand zal tegenkomen. Want één tent, caravan of cam per per kampeerplaats toege staan zijn de bijgezette iglo tentjes voor de kinderen strikt genomen taboe. Net als voor de aanpassing van het beleid zelf wil het college daarom voor de controle op het aantal campinggasten een over gangsregeling vaststellen. Kort gezegd komt het erop neer dat deze zomer zowel op de regulie re campings als voor het kampe ren bij de boer de normale (oude) telwijze gebruikt wordt. De campinghouders kunnen zo doende evenveel gasten als vo rig jaar ontvangen en hoeven niet een deel van hun inkomsten mis te lopen. Voor de campings geldt deze overbruggingsperiode totdat de nieuwe regels kunnen worden opgenomen in de bestemmings plannen en het beleid, die mo menteel door de gemeente wor den aangepast. De minicam- pings mogen op de oude manier tellen totdat het Rijk de WOR heeft aangescherpt en de ge meente haar beleid voor het kleinschalig kamperen hierop heeft afgestemd. „We hopen hiermee tegemoet te zijn geko men aan de uitspraak van de Raad van State", aldus wethou der G. van de Velde-de Wilde (recreatie en toerisme). Voor de recreatie-ondernemers lijkt zodoende ondanks het in grijpende oordeel van de be stuursrechters toch min of meer een seizoen als alle andere voor de deur te staan. E. Troost, voor zitter van de Recron afdeling Schouwen-Duiveland, ziet 'geen nadelen' aan de over gangsregeling die het college wil instellen. Al heeft hij deze 'reparatie' van het beleid ge volgd, grotere gevolgen ver wacht de voorzitter echter van de op handen zijnde eisen voor de brandveiligheid voor cam pings, die op dit moment pro vinciaal worden opgesteld. Met regels voor een minimale af stand tussen twee caravans of tenten zou Schouwen-Duive land wel eens veel kampeer plaatsen kunnen verliezen. Te meer omdat eisen in het kader van de brandveiligheid dwin gend kunnen worden opgelegd stelt Troost daarom voor die verandering 'veel meer bang' te zijn. MIDDELBURG - De 34-jarige verdachte van de schietpartij in de Middelburgse discotheek Nighttrain moet een psychia trisch onderzoek ondergaan alvorens tot een behandeling van de strafzaak te komen. De inwoner van Zoetermeer wordt po ging tot moord ten laste gelegd. Hem wordt verweten op 22 december vorig jaar met een pistool een kogel te hebben afge vuurd op een twintigjarige Vlissinger, die in de hal van de dis cotheek stond. Het slachtoffer geraakte daarbij gewond aan zijn schouder. Daarnaast wordt de Zuid-Hollander ervan be schuldigd op een vijftal andere bezoekers van de discotheek te hebben geschoten. D e schietpartij vond rond vier uur 's nachts plaats. De rechtbank in Middelburg hield gisteren de straf zaak, in verband met nader onderzoek, voor onbepaalde tijd aan. SAS VAN GENT - Bij een identiteitscontrole aan de Westkade in Sas van Gent is de koninklijke marechaussee woensdag middag gestuit op een 43-jarige drugsgebruiker uit Rotter dam, die rondreed in een gestolen Opel Vectra. Hij had de auto meegekregen van een garage in Roosendaal voor een proefrit, maar was 'vergeten' de auto daar weer af te leveren. De Rot terdammer is aangehouden en overgebracht naar de brigade van de marechaussee in Terneuzen. Na verhoor mocht hij gaan. De man moet zich over enige tijd verantwoorden voor de rechter. De auto is in beslag genomen. VOGELWAARDE - In een woning aan de Olmenstraat is een hennepkwekerij ontmanteld. Er zijn 152 planten in beslagge nomen, en apparatuur om de planten te kweken. Aanhoudin gen zijn nog niet verricht. BRUINISSE - Waterschap Zeeuwse Eilanden is begonnen met het vervangen van vijf kilometerrioolpersleidingen tus sen Bruinisse en Oosterland. Het 25 jaar oude stelsel vertoont gebreken en is regelmatig de bron van stankoverlast voor om wonenden. De leidingen vervoeren het afvalwater van beide dorpen naar de zuiveringsinstallatie Mastgat bij Bruinisse. Eind juni wordt het nieuwe stelsel naar verwachting in ge bruik genomen. Het verkeer op de Langeweg, de Verloren Kostweg en de Oude Dijk moet rekening houden met overlast door de werkzaamheden. Tijdelijk geldt op die stukken in de route een snelheidsbeperking van dertig kilometer per uur. Het Laurensweegje wordt volgens planning begin juni volle dig afgesloten en is dan gedurende het graafwerk alleen voor bestemmingsverkeer toegankelijk. Schouwen-Duiveland wacht met de nieuwe telling voor het aantal tentjes en caravans op campings tot de Wet op de Openluchtrecreatie is aangepast. foto Marijke Folkertsma ZONNEMAIRE - Uit een auto die geparkeerd stond bij de Ha ven van Bommede te Zonnemaireis gisteren tussen 13.45 uur en 14.00 uur een tas weggenomen. In de tas zat een portemon nee met een geldbedrag van enkele tientallen euro's, diverse (bank)passen en een rijbewijs. Ook een 33-jarige vrouw uit Renkum ontdekte bij terugkomst bij haar auto, die geparkeerd stond op een parkeerplaats aan de Steenweg te Burgh-Haamstede, dat er ingebroken was. Tussen 11.15 uur en 1215 uur werd er een handtas met daarin autopapieren, sleutels en een gsm weggenomen. Andere (waardevolle) goederen liet men liggen. De toegang tot de au to werd geforceerd. doorAector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 29- jarige vrouw uit Aardenburg is gisteren bij de Middelburgse rechtbank 240 uur werkstraf, vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en twee jaar rijontzegging geëist voor het veroorzaken van een dodelijk ongeval. Deverdachte botste 24 juli 2001 °P de Rijksweg N58, tussen Sluis en Draaibrug, met haar auto frontaal tegen een motor, dij een inhaalmanoeuvre. Een Belgische motorrijder kwam daarbij om het leven, terwijl bij de duopassagiere een been moest worden geamputeerd. Inhaar eis liet officier van Justi tie G. Oosterveld de persoonlij- se omstandigheden meewegen. -Beide partijen hebben de ge- volgen te dragen." Oosterveld meende wel dat de automobilis te aanmerkelijk onvoorzichtig nadgereden, omdat ze bij dichte nust onverantwoorde risico's dad genomen door te gaan inha- Be vrouw sprak die beschuldi- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300ABZIERIKZEE Tel: (0111| 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon A'iPankow Esme Soesman Rody Boogert (sport) centrale redactie u°stsouburgseweg 10 Postbus 18 4380AAVLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 mail: redactie@pzc.nl 'nternet ^W-Pzc.nl ma,l: web@p2c.nl ging tegen. „Het zicht was op dat moment goed. Plotseling dook echter uit het niets de mo tor op. De botsing is in een frac tie van seconden gebeurd. Ik heb de motor echt niet gezien", reageerde ze emotioneel. Een automobilist, die voor haar reed, had verklaard dat het zicht plaatselijk tien tot vijftig meter was. Een buurtbewoon ster getuigde eveneens dat het die avond mistig was. Opval lend was dat de vrouw die ach terop de motor zat, de mist niet als de directe oorzaak van het fatale ongeluk zag.,Ik heb mee- gekeken over de schouder van mijn vriend. Dat doe ik meestal. Ik zag de tegenligger voortdu rend andere auto's inhalen", be vestigde ze gisteren haar eerde re verklaring bij de politie. De Aardenburgse vertelde dat ze een voor haar rijdende auto, die 60 kilometer per uur reed, passeerde nadat een andere au to ook was gaan inhalen. Raads man F. de Vleesschauwer zei dat het zicht goed was. „Het is kort na het ongeval mistiger gewor den. Ik denk ook dat het beeld van de mist mogelijk bij de ge tuige is blijven hangen. Met na me omdat de automobilist pas een paar weken na het ongeval is gehoord", bestreed hij de ge tuigenverklaring. De strafpleiter vroeg de werk straf te beperken en de rijont zegging te verminderen, omdat hij meende dat zijn cliënt niet onverantwoord had gereden. „Er is wel sprake van gevaarzet ting geweest." De raadsman wees verder op het tijdsverloop van bijna twee jaar voordat de zaak op zitting is gebracht. Die periode is voor zijn cliënt zwaar geweest. De rechtbank doet 23 april uit spraak. BERGEN OP ZOOM - Organis- te Jelena Bazova geeft zondag het laatste in de serie winter- concerten in de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom. De van voor oorsprong Russi sche Bazova bespeelt het histo rische koororgel, het kistorgel en vervolgens het grootste deel van het concert het, Ibach- hoofdorgel. De kerkingang aan de Kerkstraat is een halfuur voor de aanvang, om 16.00 uur, open. door Rolf Bosboom GOES - Er komt alsnog een pro ject voor de begeleiding van probleemhuurders in de Ooster- schelderegio. Het moet voorko men dat mensen noodgedwon gen op straat worden gezet. Het project wordt gecombineerd met de begeleiding van (ex)- psychiatrische patiënten die na een verblijf in Emergis weer zelfstandig gaan wonen. De vijf woningcorporaties in de regio (Bevelanden, Schouwen- Duiveland en Tholen) zien een stijging in het aantal probleem huurders. Het gaat om mensen die, door welke oorzaak dan ook, hun huur niet meer kunnen betalen. De corporaties moeten hen uiteindelijk uit hun huis zetten. Per jaar wordt daar in de regio zo'n 160 keer mee ge dreigd. In ongeveer veertig ge vallen komen de huurders daad werkelijk op straat te staan. De groep probleemhuurders neemt toe, mede door de ver slechtering van de economie. Dat leidt tot een stijging van het aantal dak- en thuislozen en ex tra druk op de crisisopvang. Naast het sociale leed zijn de kosten van uitzettingen hoog. In 1998 hebben de gemeenten en de corporaties in de regio al eens geprobeerd een 'laatste-kans- project' op te zetten, maar toen werden de partijen het niet eens. Inmiddels is een nieuwe poging tot samenwerking op gang gekomen, die wel lijkt te slagen. De partijen zijn het er nu over eens dat de overlast door probleemhuurders de komende jaren aanzienlijk toeneemt als er niet wordt ingegrepen. Daarom zijn ze bereid te inves teren in een oplossing. Dat wordt een project onder de naam Woon(her)kansen. In het project wordt samenge werkt met Emergis, het Goese centrum voor geestelijke ge zondheidszorg. Emergis hoeft behoefte aan huisvesting voor cliënten van wie wordt ver wacht dat ze weer in staat zijn om zelfstandig te wonen. Wo ningcorporaties willen hier al leen aan meewerken als de be woners goed worden begeleid. Een combinatie met het project voor probleemhuurders ligt voor de hand omdat er sprake is van overlap tussen beide doel groepen. De opdrachtgevers voor het project Woon(her)kansen zijn de zeven gemeenten in de regio, de vijf woningcorporaties en Emergis. De uitvoering wordt gedaan door de GGD, de Ge meenschappelijke Gezond heidsdienst. Daar wordt een maatschappelijk werker als projectleider aangesteld. Hij of zij wordt bijgestaan door een tweede maatschappelijk wer ker, een sociaal verpleegkundi ge en iemand voor de admini stratieve ondersteuning. De verwachting is dat er ook vrij willigers worden ingezet. De projectleider moet per 1 sep tember zijn aangesteld, zodat diegene de verdere voorberei ding op zich kan nemen. De uit voering begint dan op 1 januari 2004. In eerste instantie loopt het project twee jaar. In het laat ste halfjaar moet een evaluatie duidelijk maken in hoeverre voortzetting wenselijk, moge lijk en noodzakelijk is. De kosten, voornamelijk perso neelslasten, bedragen 220.000 euro per jaar. Het uitgangspunt is dat deze gezamenlijk worden opgebracht door de corporaties, de gemeenten, de provincie en het Zorgkantoor. door Anita Janse GRIJPSKERKE - Zeeuwse agrariërs komen vanavond bij elkaar om samen de jaarlijkse ZLTO-familiedag te vieren. Tij dens dit feest wordt een toneel stuk opgevoerd, dat geschreven en bedacht is tijdens het melken van de koeien. Ad Wouters en zijn vrouw Iet uit Grijpskerke zijn er ieder jaar weer druk mee. Maanden voor de uitvoering van het toneelstuk worden de scènes al verzonnen tijdens het werk op de boerderij 's Avonds als de kinderen sla pen, de koeien op stal staan en het boerenwerk is gedaan, zet ten zij hun ideeën op papier. Het resultaat: een blijspel vol actie en humor. „Dit toneelstuk is niet alleen ons idee hoor", benadrukt Ad. „Het is het geesteskindje van de hele toneelclub." Ad vertelt dat geen van de spelers zin had om huiskamertaferelen op te voe ren. Het ziekenhuis vormde daarentegen een onuitputtelij ke inspiratiebron voor de spe lers. Het blijspel draagt de naam 'Kamer Dertien', wat al aan geeft dat niet alles op het podi um vlekkeloos verloopt. „Je hoort zo links en rechts wat er zoal fout kan gaan in een zie kenhuis en dat hebben wij eens flink uitvergroot", vertelt Ad. Dit jaar dus geen typisch agra risch onderwerp op de ZLTO- De cast van Kamer 13 tijdens de repetities in De Zandput. familiedag. Twee jaar geleden schreef het echtpaar Wouters de klucht De Ossewei dat de pro blemen in de agrarische sector aan de kaak stelde. „Hoewel dit stuk een ander ka rakter heeft, is het toch herken baar voor het publiek", legt Iet uit. „Een van de ziekenhuispa tiënten is namelijk een boer met typisch Walcherse trekjes." Het verhaal wordt deels in dialect gesproken. Wouters zelf speelt de rol van dokter. Maar, bena drukt Ad, er gebeuren allerlei dingen in kamer dertien die het genezingsproces niet bevorde ren. In totaal telt het stuk tien spe lers die bijna allemaal banden hebben met de ZLTO. Het decor wordt gevormd door echt zie kenhuismateriaal. „Het leuke hiervan is dat je bepaalde scènes achter de gordijnen kunt laten spelen. Het is af en toe raden wat er gebeurt", vertelt Iet. Evenals het vorige toneelstuk wordt ook dit blijspel officieel gedrukt en uitgegeven foto Lex de Meester door Toneeluitgeverij Vink. De ZLTO-familiedag trekt jaar lijks honderden bezoekers. „Deze avond brengt pure gezel ligheid. We hebben al zoveel de primerende bijeenkomsten", al dus Ad. De familie-avond had eigenlijk 14 maart moeten plaatsvinden. Berichten over mogelijke vogelpest in Breskens strooiden roet in het eten. Van avond om 20.00 uur wordt de sa menkomst alsnog gehouden in De Zandput te Serooskerke. De zaal gaat open om 19.15 uur. door Ali Pankow NIEUWERKERK - 'Ten Sing' is de afkorting van 'Teenager Sin- ging' en het is de naam van een groot gospelkoor uit het Zwit serse Stafa in de buurt van Zu rich. Jongeren van veertien tot en met twintig jaar doen erin mee. Het koor brengt in de week van 28 april tot 3 mei een bezoek aan Zeeland en zal hier drie con certen geven. Voorzitter Jaap Flikweert van het gospelkoor Together uit Nieuwer kerk is nauw betrok ken geraakt bij de ontvangst van de Zwitserse gasten. „Ik weet hoe prettig het is goede contactpersonen te hebben in het land waar je naar toe gaat." Zijn eigen koor maakte twee jaar geleden nog een tochtje naar Engeland en de ontvangst daar was bijzonder gastvrij. Hij reageerde dan ook spontaan op de oproep van H. Filius-Buijze uit Kamperland. „Haar zus woont in Zwitserland en die hielp het koor uit Stafa om con tactadressen in Nederland te vinden. Ten Sing wilde graag een bezoek aan ons land bren gen en een paar concerten ge ven. Wij besloten als Together hen daarbij te helpen", legt Fli kweert uit. Zijn inspanningen hebben gere sulteerd in een concertreeks van drie optredens. Het Zwitserse jongerenkoor komt maandag 28 april in Zeeland aan. Zij over nachten in 't Zilveren Schor in Arnemuiden. Het eerste concert van Ten Sing staat gepland in de kerk van de doopsgezinde ge meente in Ouddorp op dinsdag avond 29 april. Op Koninginnedag is dit gos pelkoor te horen en te zien op de Dam in Middelburg. Sluitstuk van de reeks is het concert op donderdagavond 1 mei in de ge reformeerde kerk aan de Oost straat in Nieuwerkerk. Daar zullen Ten Sing en Together bij toerbeurt optreden. Volgens Fli kweert biedt dit concert voor zijn eigen koor meteen ook een mooie gelegenheid weer eens naar buiten te treden. Gospel koor Together heeft even pas op de plaats gemaakt met optre dens omdat er een wisseling van het combo heeft plaatsgevon den. De nieuwe groep begelei ders heeft de afgelopen maan den keihard gewerkt om het re pertoire in te studeren. „Dat hebben ze nu vrijwel volledig onder de knie", zegt de voorzit ter. Hij verwacht veel van het con cert van de jeugdige Zwitserse gasten. Het zijn allen jongeren tussen de veertien en twintig jaar. Zij zingen verschillende muziekstijlen. Hun programma bestaat niet alleen uit zang, maar ook uit dans, gesproken teksten en dramatische expres sie. De j ongeren hebben zelf een belangrijk aandeel in de tot standkoming van het repertoi re. Advertentie Tom Cappendijk Cappendijk Auto's Terneuzen B.V. Mr. FJ. Haarmanweg 49 Terneuzen tel: 01 15-697455 www.cappendijk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37