13 Gimbrère Babysoos Leentjebuur met sluiting bedreigd Ingenieurs in spe pleiten voor naviduct bij Grevelingensluis Gemeente gaat door enquête buitengebied in kaart brengen Voortvarende Lonink was geen blijvertje Toegevoegde waarde van evenement stijgt bij inperking frequentie Naam 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 11 april 2003 Verbitterd Koers Geld JACKS PARKA's €20.- KORTING PULLOVERS €20.- KORTING Wandeling langs littekens van ramp Gebrek aan vrijwilligers nekt voorziening Schommelingen Minipolder Budget Nulmeting j^rTnnnvvan Gremberghe TERNEUZEN - Het gelijk van oud-Dfifi-voorman Maurice ffeemaes uit Westdorpe. Jaren lerug zei hij het al. Jan Lonink wordt de nieuwe burgemeester van het nieuwe Terneuzen. Daar ziet het nu ook naar uit. Komen de zomer zal de 53-jarige Lo nink, als de voordracht van de femeuzense raad daadwerke lijk in een kroonbenoeming wordt omgezet, de ambtsketen overnemen van scheidend CDA-burgemeester Kon Barbé. Jan Lonink is een man met een rijk bestuurlijk verleden, waar in vooral opvalt dat hij nergens lang bleef, maar wel vrijwel al tijd ergens zaken voortvarend oppakte. De in Markelo geboren Twent begon zijn bestuurlijke loop baan op 25-jarige leeftijd als lid van de Gewestraad Twente. Van 1976 tot 1983 had Lonink zit ting in de Euregioraad Twente- Nedersaksen (plaastvervan- gend voorzitter) en werkte hij als hoofd economische zaken van de gemeente Almelo. Van 1988 tot 1994 was hij Twee de Kamerlid voor de PvdA, maar werd hij door toenmalig PvdA-voorzitter Felix Rotten berg uitgerangeerd. De back bencher kwam terecht in het maatschappelijk veld, werd partner in een organisatie-ad viesbureau, reorganiseerde de FNV-bonden, reisde als VN- waarnemer de brandhaarden van de wereld af om uiteindelijk in 1996 benoemd te worden tot waarnemend-burgemeester in Norg, waar destijds een herindelingsproces speelde. In Norg bemoeide Lonink zich nadrukkelijk met de ombouw van het gevangeniscomplex Veenhuizen tot museum. Na Norg kon Lonink directeur van een Kamer van Koophandel in de Randstad worden, maar koos hij voor het burgemeesterschap in Sas van Gent, waar hij met open armen ontvangen werd. Lonink wilde er iets van maken in Sas. Zette de schouders onder het faetory-outletplan, wist de gesloten bestuurscultuur in het kanaalstadje open te gooien en probeerde Sas een plaats te ge ven in het bestuur van Zeeland Seaports. Toen eind 2 0 0 0 bekend werd dat Lonink Sas van Gent verruilde voor de Overijsselse fusiege meente Rijssen-Holten reageer den politiek, ambtenaren en burgers in de Zeeuws-Vlaamse gemeente verbitterd. Temeer, omdat Lonink (die ook nog en kele maanden werkzaam was als waarnemer in buurgemeente Axel) gezien werd als architect van de vrijwillige herindeling in de Kanaalzone en omdat breed verondersteld werd dat hij in was voor het burgemeester schap van het nieuwe, grote Ter- neuzen. Er kwamen nog twee jaren Rijs- sen tussen. Ook daar wist de PvdA'er het vertrouwen te win nen van een verdeelde raad (SGP,WD), ook daar zal nu evenwel verbittering heersen. Op zich niet vreemd, Lonink had bij zijn aantreden beloofd minstens één periode (zes jaar) te zullen blijven. Paal en perk aan avondmarkten rlnorFamke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil geen wildgroei aan avondmarkten in tet zomerseizoen. Daarom wordt bekeken hoe het aantal aan banden te leggen is en hoe aantrekkelijke markten gere geld kunnen worden. Wethou der G. van de Velde-de Wilde verwacht dat het aantal avond markten onder de nieuwe regels zal slinken. „We worden overstelpt met aan vragen voor avondmarkten", .aldus de wethouder bijzondere (wetten. Bijvoorbeeld in Burgh- [Haamstede, waar zowel de ei- ben ondernemersvereniging als een evenementenorganisatie uit Goes vergunningen voor ko mende zomer hebben aange vraagd. Het probleem is dat de gemeente niet zit te wachten op een lawine aan avondmarkten in het hoogseizoen, maar nu ei genlijkgeen beleid heeft om een keuze te maken uit de aanvra- Voor volgend zomerseizoen moet dat anders zijn. Komend najaar wil het college zijn koers bepalen om wildgroei van avondmarkten en ook rommel markten tegen te gaan. Voor Van de Velde staat daarbij voorop dat er in de verschillende ker nen hooguit een paar markten per seizoen worden gehouden, die kwaliteit te bieden hebben. Dat Schouwen-Duiveland daarbij een aantal markten zal inleveren, sluit de wethouder niet uit. „Het zal dus nog een lastige discussie worden." Bij verschillende ondernemers verenigingen bestaat begrip voor deze stap. A. Krijnse Loc ker, voorzitter van de Onderne mersvereniging Renesse, vindt het een 'goede zaak' dat de ge meente paal en perk gaat stel len, omdat niemand gebaat is bij 'overkill'. Met zo nu en dan een avondmarkt heeft het zowel voor toeristen als de eigen inwo ners 'een toegevoegde waarde'. Ook W. van den Akker, voorzit ter van de Ondernemersvereni ging Burgh-Haamstede, juicht het toe dat de gemeente met dui delijke regels wil afstappen van de huidige gang van zaken, die hij omschrijft als 'wie het eerst komt, die het eerst maalt'. Wel hoopt hij dat het college in de gaten houdt dat evenemen ten als de avondmarkten voor de ondernemersverenigingen geld in het laatje brengen. En dat is van belang voor de eigen inwoners, omdat dat geld ge bruikt wordt om de activiteiten van bijvoorbeeld de Oranjever eniging te ondersteunen. De komende regels voor de avondmarkten maken deel uit van een grootscheepse verbete ring van het gemeentelijk marktbeleid. „Het bleek dat dingen niet goed geregeld wa ren, waardoor we tegen proble men aanliepen", legt de wet houder de reden hiervan uit. Zo komen steeds meer marktkoop lieden als gevolg van de aange scherpte regels van de Keu ringsdienst van Waren met eigen etalagekarren. Het huidi ge beleid is daar amper op inge steld, terwijl deze wagens ook gevolgen hebben voor de inde ling en de verdeling van de plek ken op de weekmarkten. Deze week zijn met de eerste van vier deelnota's de eerste stappen op weg naar een nieuwe ge meentelijke marktverordening gezet. In dit deel komen onder meer de markttijden en de re gels voor de dagplaatsen aan de orde. Het verzoek van de markt- commissie om de seizoensmarkt in Renesse een uur langer open te houden - om twee uur 's mid dags dicht in plaats van om één uur- is hierin afgewezen. De an dere delen van het beleid wor den in de loop van dit jaar afge leverd. W. de Smit, voorzitter van de Centrale Vereniging Ambulante Handel afdeling Zuidwest Ne derland, is tevreden met deze 'modernisering van de markt'. De nieuwe marktverordening zal de marktkooplieden straks de mogelijkheid geven 'aan de eisen van deze tijd te voldoen'. De nieuwe regels - ook wat be treft de avondmarkten - zullen er volgens hem voor zorgen dat de eilandelij ke markten ver schillende en goede producten kunnen leveren. De Smit: „Wij zijn niet tegen evenementen als avondmarkten, maar zo'n veel heid van markten gaat ten koste van de reguliere weekmarkt." diverse series diverse series x" LANGE DELFT 16 MIDDELBURG ZIERIKZEE - Hoe een ou de kastanjeboom de ramp overleefde, of waar die naam van het Leger des Heilsgebouw in de Post- straat vandaan komt. Antwoorden op dat soort vragen worden morgen gegeven tijdens een stads wandeling door Zierikzee onder begeleiding van een deskundige gids. De excursie gaat specifiek ln op de littekens die de watersnoodramp van 1953 in het laagst gelegen gedeelte van de histori sche binnenstad heeft achtergelaten. Belang stellenden worden voor wee uur 's middags ver acht bij het VW-kan- or aan de Nieuwe Ha ven. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De baby- en peu tersoos van Speel-o-theek Leentjebuur in Zierikzee wordt met sluiting bedreigd. Gebrek aan vrijwilligers nekt de voor ziening. Leentjebuur probeert met wat kunst- en vliegwerk de voorziening draaiende te hou den, maar ziet de toekomst som ber in. Speel-o-theek Leentjebuur werd zo'n twintig jaar geleden opgericht. De baby- en peuter soos zag bijna vijftien jaar gele den het levenslicht, als een soort aanvullende service van Leent jebuur. Iedere woensdagoch tend kunnen moeders er met hun baby's en peuters terecht om elkaar te ontmoeten en bij een kopje koffie ervaringen uit wisselen terwijl vrijwilligers op hun kroost passen. De baby- en peutersoos heeft volgens Leentjebuur-voorzitter Lydia de Raad De Raad van Advertentie LM N T VOOR kezerss. «rvice - bezorgklachten - informatie over abonnementen meet af aan duidelijk in een be hoefte voorzien. De soos gaf jonge moeders de kans even wat tijd voor zichzelf vrij te maken én contacten te leggen en onder houden met andere jonge moe ders. De Raad: „Het haalde vrouwen uit hun isolement. Het is voor hen een uitje, net zoiets als naar het zwembad." Vrijwilligers zorgen voor het reilen en zeilen van de baby- en peutersoos. „Als vrijwilliger ben je gast vrouw. Je zorgt voor de koffie en let op de kinderen." De belangstelling voor de weke lijkse baby- en peutersoos is de laatste jaren wat op en neer ge gaan. De Raad: „Toen we nog aan de Mosselboomgaard zaten met Leentjebuur kwamen er vaak wel zo'n twintig moeders naar de baby- en peutersoos. Na de verhuizing naar het Multi functioneel centrum (MFC) in Malta liep het wat terug. Dat ligt toch iets minder centraal en is daarom kennelijk wat minder aantrekkelijk." Van de vier vrijwilligers die de baby- en peutersoos draaiende hielden zijn er drie vertrokken. Twee vrijwilligers hebben be taald werk gevonden en een der de krijgt binnenkort een baby en zal daardoor zeker enkele maanden uit de running zijn. Het bestuur van Leentjebuur is naarstig op zoek naar nieuwe vrijwilligers. De Raad: „We wil len minstens vier nieuwe vrij willigers proberen te vinden. De baby- en peutersoos is waarde vol genoeg om in stand te hou den." Belangstellende moeders kun nen - geheel vrijblijvend - een kij kj e komen nemen op de baby- en peutersoos. De baby- en peu tersoos wordt elke woensdag morgen van 9.30 tot 11.00 uur gehouden in het MFC aan de De Huijbertstraat in Malta. Woens dag 16 april is de baby- en peu- peutersoos. tersoos wegens gebrek aan vrij willigers dicht en hetzelfde geldt voor woensdag 7 mei. door Marcel Modde BRUINISSE - Het kost welis waar een paar centen meer, maar vormt een betere garantie voor een snelle afwikkeling van de verkeersstroom bij Bruinisse dan de bypass die Rijkswater staat nu van plan is: een navi duct. Nota bene een ontwerp van de rijksdienst zelf. Het is daarom des te vreemder dat de ze constructie niet is onderzocht als mogelijke oplossing voor het knelpunt Grevelingensluis, vin den drie studenten van de Hoge school Rotterdam. Een naviduct lijkt veel op een aquaduct, met dit verschil dat er in het civiel-technisch kunst werk een botensluis wordt geïn tegreerd. De rijbaan loopt daar mee letterlijk onder de sluis door, zodat het wegverkeer en de scheepvaart elkaar ongehin derd kunnen kruisen. Onlangs werd in Enkhuizen het eerste Nederlandse naviduct in ge bruik genomen. Het ontwerp zou ook uitermate geschikt zijn om voorgoed een einde te maken aan de opstoppingen bij Brui nisse, bedacht ingenieur in spé D. Hensen en zijn twee studie genoten M. Bekkers en A. Sterk. Over een kleine twee maanden hopen ze aan de Hogeschool Rotterdam af te studeren op hun onderzoek naar de mogelijkhe den met de Grevelingensluis. Het trio heeft alle studies van Rijkswaterstaat naar de proble matiek van de Grevelingensluis in de periode 1986 tot 2001 be keken. Tunnels, aquaducten, hoge bruggen, allerlei opties passeren daarin de revue, be halve het naviduct. „Terwijl dat ontwerp nota bene door Rijks waterstaat zelf is bedacht", al dus Hensen. „Daarom leek het ons een uitdaging de locatie te toetsen op dat ontwerp. En het kan." Het naviduct van de drie aspi rant-ingenieurs is zevenhon derd meter noordelijker van het huidige sluiscomplex geprojec teerd. Op die locatie zou met be hulp van damwanden een soort minipolder moeten worden aangelegd, zodat de rijbaan ge leidelijk aan naar beneden kan worden gevoerd. Tien meter bo ven het wegverkeer ligt dan de sluis. De scheepvaart komt van af de Oosterschelde in een apar te schutkolk terecht. Die bak wordt gevuld met water, totdat de peilhoogte van de Grevelin- gen is bereikt en de schepen over kunnen varen. Hensen realiseert zich dat het ontwerp aanzienlijk duurder is dan de rolbrug en de lus in de N57 die Rijkswaterstaat nu in petto heeft voor het knelpunt bij Bruinisse. Uitgaande van het twaalf mil joen euro grote budget, pakken de kosten voor een naviduct vol gens een eerste schatting van de studenten zo'n vier keer hoger uit. „Dat zal zeer waarschijnlijk ook de reden zijn waarom dit niet in beeld is gebracht, maar dan nog is het vreemd dat er niet eens even naar is gekeken. De lus zal in sommige situaties een oplossing zijn, maar wanneer het echt druk wordt 's zomers, houd je daar een probleem. En hoe ontwikkelt zich de ver keersstroom op de langere ter mijn? Met een naviduct heb je naar onze indruk voor een veel grotere periode de zekerheid van een vlotte doorstroming van weg- en scheepvaartverkeer." Projectleider J. Geleijnse van Rijkswaterstaat erkent dat bij gebrek aan meer geld voor de goedkoopste oplossing is geko zen. „Er is in de studies nog wel naar alternatieven (tunnel, ho ge brug, aquaduct) gekeken, maar dat was van begin af aan financieel duidelijk geen haal bare kaart, dus die zijn al heel snel losgelaten. Dan hoef je niet eens te beginnen over een navi duct." De bypass voldoet volgens Ge- leijnseprima in de huidige situ atie. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Hoeveel burger woningen staan er? Welke be drijven zijn er gevestigd en wat doen die precies? Op deze en an dere vragen over het Schouwen- Duivelandse buitengebied hoopt de gemeente antwoord te krijgen via een enquête onder de bewoners en eigenaren van per celen. De gegevens worden ge bruikt voor het opstellen van het nieuwe bestemmingsplan buitengebied. De bestaande bestemmings plannen buitengebied zijn deels sterk verouderd. Bovendien sluiten de bestemmingsplannen niet altijd even goed op elkaar aan. Daarom wil de gemeente de zeven bestaande bestemmings plannen buitengebied vervan gen door één nieuw bestem mingsplan buitengebied. Om dat zo accuraat mogelijk te kun nen doen wil de gemeente exact in kaart brengen wat er is in het buitengebied. Verantwoordelijk wethouder L. Geluk-Poorvliet legt uit dat de gemeente haar buitengebied volledig in kaart wil brengen. Tot in details aangaande het ge bruik van de grond en de ruimte die in beslag genomen wordt door woningen en bedrijfsge bouwen. Plus het aantal en het soort dieren dat in het gebied gehouden wordt. Wethouder Geluk: „Zie het maar als een inventarisatie. Een nulmeting.Ook wil de gemeen te de normen aan de hand waar van bepaald wordt of er al dan niet sprake is van volwaardige agrarische bedrijven tegen het licht houden. Want, stelt wet houder Geluk, het kan best zijn dat deze inmiddels niet meer up-to-date zijn. D. Huibregtse van de gemeentelijke afdeling Ruimte en Milieu benadrukt dat de enquête puur informatief be doeld is. Pas in een later stadi um, als het nieuwe bestem mingsplan verder uitgewerkt is, volgen inspraakrondes over wat de gemeente in de toekomst met het buitengebied wil. De komende weken worden on der de bewoners van het buiten gebied enkele duizenden enquê teformulieren verspreid. De verspreiding geschiedt in het gebied buiten de bebouwde kom en ten oosten van de nieuwe re- creatieverdeelweg. De afdeling Ruimte en Milieu van de ge meente hoopt op korte termijn de enquêteformulieren inge vuld retour te krijgen. Het ver werken van de gegevens die de enquête oplevert is, geeft Hui bregtse aan, behoorlijk tijdro vend. De gemeente wil het be leid voor het buitengebied ui terlijk september in grote lijnen vaststellen. Over ruim twee jaar moet dat beleid vastgelegd wor den in één bestemmingsplan Buitengebied. Ondertussen wordt nijver gewerkt aan het verder ontwikkelen en afwer ken van beleidsnotities over burgerwoningen in het buiten gebied, windenergie, landgoe deren en nieuwe Economische Dragers. In de Schouwse Westhoek wordt de enquête niet uitgezet. Dat ge bied gaat geen deel uitmaken van het nieuwe bestemmings plan buitengebied. Vanwege het totaal andere karakter - het ge bied wordt gedomineerd door recreatiebedrijven - wordt voor de Westhoek een apart bestem mingsplan gemaakt. Hoewel de animo iets is terug gelopen, voorziet de baby- en peutersoos van Speel-o-theek Leentjebuur volgens voorzitterL.de Raad nog steeds in een behoefte. foto Marijke Folkertsma Elders in deze krant wordt uitgebreid melding gemaakt van de vergevorderde plan nen van de Zeeuwse recrea tieonderneming Roompot om bij de Efteling in Kaats heuvel een groot complex voor verblijfsrecreatie te bouwen. Er is nog geen schep grond voor verzet, maar een naam is er al. Naar de gewoonte van de Efteling moest die naam op -rijk eindigen. Er is geko zen voor Droomrijk. Da's nu jammer. Want wat is er mis met Droompot? Mede onder invloed van de strengere regels van de Keuringsdienst van Waren verdwijnen de typische marktkramen zoals die van visboer De Ridder, die een ontheffing heeft van de verplichting een koelwagen te gebruiken voor voedsel. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35