PZC Zeventig jaar bij CNV vlogen om Koeienmelken inspireert boer tot blijspel Plattelandsvrouwen willen meer dan alleen gezelligheid Met paard en wagen 300 jaar terug in de tijd Toerist kan diefstal aangeven op camping Opknappen recreatiegebied doet forse aanslag op gemeentelijk budget Y weekenddiensten vrijdag 11 april 2003 Krant Bedrijf verwacht snel kliniek voor plastische chirurgie Gewenning Vrouwen met wapen bedreigd Huisartsen: Tandartsen: Apotheken: Dierenartsen: Wijkverpleging: Tholen en St. Philipsland Huisartsen: Tandartsen: Dierenartsen: Oosterschelde Thuiszorg: Taakstraf geëist voor fataal ongeval Praatje door Harold de Puysseleijr OOSTBURG - De politie zet de proef met het doen van eenvou dige aangiften op campings en andere recreatiebedrijven voort. Na het succes vorig jaar op drie campings aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust, krijgt het project nu een vervolg in andere toeristenverblijven, niet alleen in West-Zeeuws- Vlaanderen, maar ook aan de Walcherse en Schouwse kust. Toeristen hoeven niet meer naar het politiebureau om aan gifte te doen. Op campings, de verhuurbureau's en andere re creatiebedrijven kunnen ze een aangifteformulier (in het Ne derlands, Duits, Engels of Frans) invullen. Op die manier aangifte doen, kan in geval van diefstal uit een voertuig of van een (brom)fiets, vernieling of vermissing van spullen of reisdocumenten. Voorwaarden zijn dat de dader onbekend is, er geen getuigen zijn van het delict en er door de politie geen opsporingshande lingen zoals sporenonderzoek moeten worden verricht. Het systeem is bedacht door drie agenten in Oostburg en heeft tal van voordelen. De toe rist hoeft niet meer naar het politiebureau toe, de bereid heid om melding te maken van de genoemde feiten verbetert, en de politie heeft in het zomer seizoen aan het einde van de dag geen rij wachtenden meer voor de deur van het politiebu reau staan. De politie dingt met het project mee naar de lande lijke Politie Innovatieprijs. Plan Goese raad verbaast college door Rolf Bosboom GOES - Het plan van de Goese gemeenteraad om het groen in diverse recreatiegebieden op te knappen, heeft tot verbazing geleid bij het college van burge meester en wethouders. Volgens het college wordt besloten tot een forse investering, zonder dat is gekeken naar de vele an dere noden en wensen binnen de gemeente. Een werkgroepje vanuit de ge meenteraad, waarin alle partij en waren vertegenwoordigd, heeft zich gebogen over de staat van de recreatiegebieden. Zij is tot de conclusie gekomen dat de forse bezuiniging op het onder houd van de gebieden, die tien jaar geleden is doorgevoerd, moet worden teruggedraaid. Het gaat om terreinen bij Wol- phaartsdijk, de Oude Zeedijk ten noorden van de Goese Pol der en het recreatiegebied bij Goes-Zuid. De raadsleden vin den dat er fors moet worden ge- investeerd in het onderhoud van het groen, waarmee zowel de in woners als de natuur gebaat zijn. Dat betekent jaarlijks een extra uitgave van 135.000 euro. De gemeenteraad neemt daar over donderdag 17 april een be slissing, maar gezien de samen stelling van het werkgroepje lijkt dat een formaliteit. B en W hebben met verbazing kennisgenomen van het initia tief van de gemeenteraad. ,,De meeste collegeleden vernamen er ook pas van via de krant", zegt burgemeester D. van der Zaag. Veel storender vindt hij door René van Stefé' OOSTBURG - Zeeuws-Vlaan- deren heeft dit najaar een kli niek voor plastische chirurgie. Dat verwacht directeur J. de Wit van MedCentric, een privékli- niek van Zeeuwse plastisch chi rurgen die onlangs in het Oost- burgse Antoniusziekenhuis met ontharings-laserbehandelin- gen startte. „Op termijn is het de bedoeling een volwaardige kliniek in Oostburg op te zetten. Een logi sche ontwikkeling, want net als in de rest van Nederland wordt de vraag van patiënten in de re gio naar esthetische chirurgie en cosmetische behandelingen steeds groter", aldus De Wit. Precieze cijfers over het aantal ingrepen dat inmiddels in Oost burg is uitgevoerd, kon ze niet geven. Wel is volgens haar een beweging in positieve zin waar te nemen. MedCentric heeft sinds septem ber vorig jaar ook klinieken in het Medisch Centrum Middel burg (MCM) en het ziekenhuis in Vlissingen. In het MCM worden de poliklinische ingrepen uitge voerd, de dagopnamen vinden voorlopig alleen in Vlissingen plaats. Het gaat om ingrepen als borstcorrecties, de verwijdering van overtollig vet, ooglidcorrec ties en rimpel- en ontharingsbe- handelingen. Uiteindelijk is het de bedoeling de volledige Zeeuwse markt op locatie te be dienen. Naast Oostburg is hier voor ook Zierikzee in de markt. MediCentric voert behandelin gen uit die niet door het zieken fonds worden vergoed. Alle in grepen worden verricht door de in Zeeland werkende, erkende plastisch chirurgen D. Goos- sens, K. van den Dwey en H. van Not. Zij zijn in staat hun extra activiteiten te verrichten, om dat in Zeeland het budget voor plastische chirurgie is geba seerd op 2,6 chirurgen. Doordat het bedrijf gebruik maakt van de faciliteiten in be staande ziekenhuizen, zijn patiënten verzekerd van brede medische nazorg. Ook krijgen ze dezelfde onderzoeken die voorafgaand aan een operatie in de reguliere zorg worden ge daan. De Wit benadrukt dat de cosmetische operaties niet ten koste gaan van de reguliere zorg. „In spoedgevallen of bij andere dringende situaties gaat die altijd voor." het dat het gemeentebestuur voor een vrijwel voldongen feit wordt gesteld en er uitgaven worden gedaan zonder die af te zetten tegen zaken waarvoor hard geld nodig is. „Waar is de integrale afweging?" Het incident geeft aan hoezeer Goes, evenals andere gemeen ten, worstelt met het dualisme. Dat is vorig j aar maartna de ge meenteraadsverkiezingen, van kracht geworden en komt erop neer dat raad en college voort aan gescheiden verantwoorde lijkheden hebben. Raadsleden zijn in de eerste plaats volksver tegenwoordigers, collegeleden bestuurders. De raad zet de gro te lijnen uit (de 'kaderstellende rol') waarbinnen het college kan opereren en controleert of dat ook inderdaad gebeurt. De werkwijze is nu gelijk aan die in Den Haag, waar Tweede Kamer en kabinet al langer gescheiden taken en verantwoordelijkhe den hebben. Het dualisme vergt veel gewen ning, vooral doordat raads- en collegeleden terugvallen in ou de patronen. In het geval van het recreatiegroen hebben de Goese fracties juist geprobeerd invul ling te geven aan hun 'kader stellende rol'. Burgemeester Van der Zaag heeft de indruk dat zij daarin te ver zijn doorge schoten. „Dit kan toch niet de bedoeling zijn." Er wordt binnen het stadskan toor momenteel gewerkt aan een evaluatie van het dualisme, waarmee nu een jaar ervaring is opgedaan. Zowel de gemeente secretaris als de raadsgriffier heeft zijn ervaring daarmee op papier gezet. Het college wil die stukken, in overleg met de frac tievoorzitters, ineenschuiven tot één evaluatie en die volgen de maand voorleggen aan de ge meenteraad. M. Verhagen werd gisteren onderscheiden wegens zijn zeventigja. rig lidmaatschap van het CNV. foto Willem Mier® door Anita Janse GRIJPSKERKE - Zeeuwse agrariërs komen vanavond bij elkaar om samen de jaarlijkse ZLTO-familiedag te vieren. Tij dens dit feest wordt een toneel stuk opgevoerd, dat geschreven en bedacht is tijdens het melken van de koeien. Ad Wouters en zijn vrouw Iet uit Grijpskerke zijn er ieder jaar weer druk mee. Maanden voor de uitvoering van het toneelstuk worden de scènes al verzonnen tijdens het werk op de boerderij 's Avonds als de kinderen sla pen, de koeien op stal staan en het boerenwerk is gedaan, zet ten zij hun ideeën op papier. Het resultaat: een blijspel vol actie en humor. „Dit toneelstuk is niet alleen ons idee hoor", benadrukt Ad. „Het is het geesteskindje van de hele toneelclub." Ad vertelt dat geen van de spelers zin had om huiskamertaferelen op te voe ren. Het ziekenhuis vormde daarentegen een onuitputtelij ke inspiratiebron voor de spe lers Het blij spel draagt de naam 'Kamer Dertien', wat al aan geeft dat niet alles op het podi um vlekkeloos verloopt. „Je hoort zo links en rechts wat er zoal fout kan gaan in een zie kenhuis en dat hebben wij eens flink uitvergroot", vertelt Ad. Dit jaar dus geen typisch agra risch onderwerp op de ZLTO- familiedag. Twee jaar geleden schreef het echtpaar Wouters de klucht De Ossewei dat de pro blemen in de agrarische sector aan de kaak stelde. „Hoewel dit stuk een ander ka rakter heeft, is het toch herken baar voor het publiek", legt Iet uit. „Een van de ziekenhuispa tiënten is namelijk een boer met typisch Walcherse trekjes." Het verhaal wordt deels in dialect gesproken. Wouters zelf speelt de rol van dokter. Maar, benadrukt Ad, er gebeuren allerlei dingen in ka mer dertien die het genezings proces niet bevorderen. In totaal telt het stuk tien spe lers die bijna allemaal banden hebben met de ZLTO. Het decor wordt gevormd door echt zie kenhuismateriaal. „Het leuke hiervan is datje bepaalde scènes achter de gordijnen kunt laten spelen. Het is af en toe raden wat er gebeurt", vertelt Iet. Evenals het vorige toneelstuk wordt ook dit blijspel officieel gedrukt en uitgegeven door Toneeluitgeve rij Vink. De ZLTO-familiedag trekt jaar- lijks honderden bezoekers. „Deze avond brengt pure gezel ligheid. We hebben al zoveel de primerende bij eenkomsten"al dus Ad. De familie-avond had eigenlijk 14 maart moeten plaatsvinden. Berichten over mogelijke vogelpest in Breskens strooiden roet in het eten. Van avond om 20.00 uur wordt de sa menkomst alsnog gehouden in De Zandput te Serooskerke. De zaal gaat open om 19.15 uur. door Patrick de Block GOES - Zeventig jaar lid van het CNV. M. Verhagen vindt het zelf niet zoveel voorstellen. De zesentachtigjarige jubilaris kreeg niettemin gisteren in zijn eigen huis een bronzen plaquet te met oorkonde uitgereikt van de vakbondvereniging. Zijn CNV-carrière begon in 1933. De toen zestienjarige Ver- hage was net afgestudeerd aan de ambachtsschool in Goes en ging gelijk aan de slag als schil der. Op zijn vierentwintigste slaagde hij succesvol voor zijn examen huis- en decoratieschil der in Tilburg. Toen de Tweede Wereldoorlog in 1940 uitbrak moest Verhage van de bezetters in Duitsland gaan werken. Dit weigerde hij aan vankelijk. „Ik was toen nog al leen en had helemaal geen zin om daar te gaan werken. Dus besloot ik het risico te nemen en hier te blijven", verklaart Ver hage. Dit pakte uiteindelijk goed uit voor de jubilaris. Hij moest aan de slag bij scheepswerf De Schelde in Vlissingen. Daar heeft hij nog gewerkt aan een van de grootste passagierssche pen die ooit in Vlissingen is ge maakt, de Willem Ruys. Tijdens zijn verblijf bij De Schelde heeft Verhage ook leren lassen. „Ik laste alles aan elkaar. Van span ten tot hele schepen", zegt hij. Nadat hij samen met een vriend nog een schildersbedrijf gehad in Middelburg keerthiji: 1953 terug naar zijn geboorte plaats Wolphaartsdijk om daar zijn eigen bedrijf te beginnen.. Na de Ramp kon ik gelijkaandê slag. Er was schilderwerk g noeg", vertelt Verhage. Twaf jaar lang nam hij iedere c dracht aan die voor zijn voeté: belandde. Toen klopte de g meente Wolphaartsdijk op deur met de vraag of hij in dia- wilde treden bij de technisch onderhoudsdienst. Verkas nam dit aanbod aan. Nadegs meentelijke herindeling var 1970 kwam hij bij de gem Goes terecht waarvoor hij gentien jaar lang gebouwen heeft onderhouden. Verhage is na zijn pensioen al tijd lid gebleven van het „Deze zeventig jaar zijn omge vlogen." OOST-SOUBURG - Tweejoj- gende vrouwen (29 en 41 jas uit Oost-Souburg zijn g avond rond 21.30 uur in de Sot burgse Lekstraat bedreigd. Ec onbekende man richtte eeno; een vuurwapen gelijkend v werp op hen, vlak nadat hijè vrouwen passeerde. Vervolp ging hij er vandoor. De vroup deden beide aangifte. De cast van Kamer 13 tijdens de repetities in De Zandput. foto Lex de Meester doorMieke vanderJaqt door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - Piet Lievense uit Zoutelande liep al lang met het idee een reis te maken met paard en wagen tot hij gebeld werd door Magda Bolt uit Gro ningen. Die vroeg of ze een paard kon leasen. Bolt en Lie vense raakten aan de praat en planden uiteindelijk samen een reis. Op 8 mei vertrekken ze voor een tocht van 600 kilometer door Nederland en Duitsland. Magda Bolt kwam op het idee voor de tocht door de reisboeken die de joodse Glückel von Ha- meln zo'n driehonderd jaar ge leden schreef. De omstandighe den waaronder de schrijfster de paardentochten maakte, waren zeer slecht. Dat kwam door de oude zandwegen, slechte be wegwijzering en struikrovers. Zes jaar geleden maakte Magda een reis van Leens naar Leiden. Het was dezelfde reis die haar betovergrootvader in 1807 maakte. Dat beviel zo goed dat ze ook met de reizen van de joodse schrijfster aan de slag wilde. Lievense is bestuurslid van de vereniging Het Gronin ger Paard en zo kwam Magda met hem in contact. „Ze vroeg of ze een paard kon leasen", vertelt Piet over het eerste contact. „Daar had ik nog nooit van ge hoord, dus ik vroeg waarvoor ze een paard nodig had. Na haar te hebben aangehoord, wist ik dat de tocht voor één paard te zwaar was." Lievense was bereid zijn tweespan beschikbaar stellen, maar dan wilde hij wei mee. Twee jaar geleden zouden zij de tocht beginnen, maar door de MKZ-crisis werd dat uitgesteld. Vorig jaar kon Piet niet mee om dat een van zijn merries een veu len kreeg. Nu lijkt het er dan toch van te komen. De tocht begint in Hamburg. De paarden en de materialen van Lievense worden daar met een vrachtwagen naar toe gebracht. Vanuit Hamburg voert de rit via Bremen, Delfzijl, Groningen, Lemmer en Amsterdam naar Kleef. „Glückel von Hameln legde deze route af om naar de bruiloft van haar dochter te gaan. Dat feest werd in Kleef ge houden. De feestzaal waar de bruiloft werd gevierd, bestaat nog steeds. Daar sluiten we onze tocht af", aldus Lievense. Het stuk tussen Lemmer en Amster dam leggen de Zeeuw en de Gro ningse, net als de schrijfster toen, af per boot. Bolt heeft de route uitgestip peld, overnachtingen geregeld en de politie ingeschakeld. Op sommige punten moeten de twee reizigers een weg of een brug over waar ze normaal niet mogen komen. De politie bege leidt ze op die plekken. Lievense heeft zich de afgelo pen periode gericht op het vier jarige paard Eduard en zijn moeder, de twaalfjarige Fabio- la. „Zij moeten straks dertig ki lometer per dag afleggen. Daar voor hebben we de afgelopen weken flink getraind. Het was mooi weer dus we konden lek kere tochten maken. Ik zie nu na 25 of 30 kilometer dat ze nog niet bezweet zijn. Dat is een goed teken." Mocht onverhoopt een paard geblesseerd raken tij dens de reis, dat kent Piet ie mand in het noorden van het land die snel een ander Gronin ger paard kan brengen. De reizigers verwachten onge veer een maand onderweg te zijn. Piet is niet bang dat hij zijn medereiziger na een week niet meer kan luchten of zien. „We hebben elkaar al enkele keren ontmoet en onze levenswijzen komen overeen. Bovendien kunnen mensen een dagje met ons meerijden, dus is er aan spraak genoeg." De echtgenote van Lievense vindt het prima dat haar man met een andere vrouw stap gaat. „Ach", zegt Lievense lachend. „Ik ben 58 en Magda is 64. Ik ga dus niet met een echt jong dotje op stap. Bo vendien komt mijn vrouw een paar keer naar ons toe." Piet Lievense met zijn twee paarden en het rijtuig waarmee hij en Magda Bolt zeshonderd kilometer door Nederland en Duitsland zullen trekken. foto Lex de Meester zaterdag 12 en zondag 13 april 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Noord- en Zuid Beveland Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b tel. 0900-1785 (geopend ma t/m vr van 18 tot 8 uur, in het weekend of tijdens feestdagen) Heinkenszand e. o.vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: J. A. Fortrie, Zangvogelstraat 86, Hein kenszand, tel. (0113) 563074. Noord- en Zuid-Beveland: S. M. Tamminga, Grote Kade 28, Goes, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Wimmersen de Wittel. (0113) 220034. Avond- en weekenddiensten worden verzorgd door De Zeeuwse Apotheek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruinin- gen en Krabbendijke: A. C. Mosselman, tel. (0113) 381233. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: P.C. Stokman, 's Gravenpolderseweg 39, Goes, tel (0113)213419. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huis- kes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molen laan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Oosterschelde Thuiszorg. Voor geheel Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philipsland via tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland via tel. (0113) 229003. Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. Verschelling en A. de Putter, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Voor geheel Tholen van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: C. Bruchmann, Grote Kerkstraat 34, Steenbergen, tel. 0167 563780. Tholen: W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10. Tholen en St. Philipsland: Tel. (0113) 249111. KAPELLE - De afdeling Zee land van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen wil zich vernieuwen. Tijdens de provinciale vergadering, waar in de besturen van alle lokale af delingen bijelkaar komen, don derdag in de Vroone in Kapelle, sprak de vrouwenorganisatie af een beeldenstorm te zullen hou den. Niet letterlijk, maar fi guurlijk. De bond moet af van het imago van alleen maar gezellig en be kend, want zo is het al lang niet meer. Volgens voorzitter A. Wes- terveld-Hoogendoorn gaan de plattelandvrouwen steeds beter beseffen lid te zijn van de groot ste vrouwenorganisatie van Ne derland, een club met 60.000 leden. Daar is, volgens de voor zitter, elke politieke partij stin kend jaloers op. De provinciale vergadering stond in het teken van water. De afdelingen hebben dat grondig voorbereid want niet alleen zijn in studiebijeenkomsten alle as pecten van water belicht, ook een traditionele activiteit: de handwerktentoonstelling, werd in het teken van water gezet. Al le afdelingen maakten een kus sen met applicatiewerk, quilt technieken of patchwork van lapjes die centraal waren inge kocht en uitgedeeld. Daardoor ontstond een orginele en har monische verzameling kussens, die B. van der Hoef in ontvangst mocht nemen voor zijn project op Neeltje Jans. ding helemaal op de lijnvanè plattelandsvrouwen, die zié meer en meer verdiepen in positie die ze op maatschappe lijk vlak kunnen innemend hebben het milieu al een c" gedaan door af te spreken geen in plastic verpakte komkom mers meer te kopen, maarookii de internationale solidariteit zijn de plattelandsvrouwen at- tief bezig. Over water gir nu, maar in het najaar wordtee project over voedel gestart.Oc; werkt de Bond samen metviw- wengroepen in ontwikkeling landen en bezint zich op d anderende maatschappelijk positie van vrouwen in Neder land. En natuurlijk moet he. ook gev/oon gezellig blijven want de hobbyclubjes, de groepen en de kadercursus»! tieren nog welig in de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen. Ook commissaris van de konin gin W. van Gelder kwam een praatje houden over water in al zijn aspecten. Hij stelde vast dat mensen tussen de Euphraat en de Tigris, waar toch ongeveer het pardijs moet hebben gele gen, nu soms al weken zonder schoon water zitten. Water mag in Nederland dan overvloedig lijken, er zijn plaatsen op de we reld waar mensen kilometers moeten lopen voor een kruikje vol. En ook bij ons is de voor raad niet oneindig. Zonder schoon en zoet water, waar schuwde Van Gelder, is leven niet mogelijk, voor de droogste steen is water nodig, als het niet is om hem te bakken, dan toch om hem te metselen. Van Gelder zat met zijn inlei- MIDDELBURG - Tegen een li- jarige Aardenburgse isgist®- bij de Middelburgse rechte® 240 uur werkstraf, vier ma® den voorwaardelijke geval€ nisstraf en twee jaar ontzegging geëist wegens veroorzaken van een dodd ongeval. De verdachte botste 24 juli 2® op de Rijksweg N58, tusr Sluis en Draaibrug, met auto frontaal tegen een n bij een inhaalmanoeuvre. [- Belgische motorrijder W daarbij om het leven, terWL een t®- iteerd. de duopassagiere moest worden geampui In haar eis liet officiervan.)®; tie G. Oosterveld de perse" ke omstandigheden meewep- „Beide partijen hebben "U volgen te dragen Oosten- meende wel dat de autonw - te aanmerkelijk onvoorzt had gereden, omdatzebij mist onverantwoorde fl had genomen door te gaan t len. De vrouw sprak schuldiging tegen. Het was op dat moment goeu- seling dook echter uit he de motor op reageeri tioneel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32