PZC PZC Speelgoed hielp kinderen oorlog door Zeevaartschool herdenkt overleden oud-leerlingen Jongerenkoor uit Zwitserland treedt op in Zeeland 15 met cappendijk auto's kun je iets afspreken. ook via www.eappendijk.nl Herzien ontwerp Beukenstraat Goes Boekenhof in Bergen Kledingbeurs vrijdag 11 april 2003 Bouwlagen agenda Fancy fair Concert Pijnlijk Spektakelstuk Bergen op Zoom veelbelovend Positief Bed Ambtenaar loopt voor goede doel Gestolen huurauto terecht Drie gewonden bij aanrijding Hennepkwekerij in woning Rioolpersleidingen vervangen Dans V.; Buurt blij met nieuw bouwplan Hnnr Rolf Bosboom GOES - De plannen voor de braakliggende kavel in de Beu kenstraat in Goes lijken goed te vallen. Tijdens een inspraak avond kwam gisteren alleen op details kritiek. De gemeente Goes is grotendeels tegemoetge komen aan eerdere bezwaren die waren geuit. Het gaat om het gebied naast montessorischool De Basis, om sloten door de Beukenstraat, de Wilgenstraat en de Framboze- straat. Voorheen stond er even eens een schoolgebouw, maar dat is enkele jaren geleden ge sloopt. Projectontwikkelaar Walcherse Bouw Unie (WBU) uit Grijpskerke wil er in totaal 29 appartementen en vier 'stadswoningen' bouwen, met ouderen als doelgroep. De meeste appartementen, 23, komen aan de kant van de Beu kenstraat. De andere zes zijn, evenals de hoofdingang, aan de Wilgenstraat gesitueerd. De vier stadswoningen worden aan de Frambozestraat gebouwd, aan de kant van de montessori school. Tussen de woningen en de appartementen aan die zijde is een opening van ongeveer twaalf meter, waardoor een soort binnenplaats ontstaat. Vorig jaar juli is een eerste schets van het plan gepresen teerd, waarop nogal wat kritiek is gekomen. Aan de meeste op merkingen is de gemeente, in meer of minder mate, tegemoet gekomen. De voornaamste is dat het maximumaantal bouw lagen is beperkt van vier tot drie. Verder wordt er minder dicht op de perceelsgrens ge bouwd, is er geen blinde muur meer aan de kant van de Wilgen straat, is er rekening gehouden met mogelijke belemmering van het uitzicht en wordt er meer aandacht geschonken aan het groen in het plan. Een bezonningsstudie heeft uit gewezen dat de omliggende hui zen niet te maken krijgen met schaduwwerking, zoals werd gevreesd. De ingang van de par keerkelder - onder het complex komen 43 parkeerplaatsen en 33 bergingen - blijft ondanks kriti sche opmerkingen aan de kant van de Beukenstraat, zo ver mo gelijk van de kruising met de Impressie van het toekomstige appartementencomplex, gezien vanaf de hoek Beukenstraat-Wilgen straat, zoals het Goese architectenbureau Archikon dat voor zich ziet. Wilgenstraat. Volgens de ge meente is dat de minst slechte oplossing. Tijdens de inspraakbijeen komst van gisteravond rezen geen grote bezwaren. De Werk groep Wijkbelangen van de Stichting Buurtwerk Goes- Zuid, die de planvorming met argusogen heeft gevolgd, maak te de gemeente zelfs compli menten. Wel hadden aanwezigen opmer kingen over de ingang van de parkeerkelder, die volgens hen toch beter aan de kant van de Wilgenstraat kan komen, gezien het drukke verkeer in de Beu kenstraat. Ook leefden er zor gen over het glas dat architect J. Dieleman van het Goese bu reau Archikon wil gebruiken voor de balkons van de apparte menten. Dat zou hinderlijke schitteringen voor de overburen kunnen veroorzaken. Het voorontwerp-bestem mingsplan voor de kavel ligt nogtot en met 24 april ter inzage in het stadskantoor. Tot die tijd kunnen reacties worden inge diend. De gemeente hoopt nog voor de zomer de volgende stap te zetten, in de vorm van een zo geheten artikel 19-procedure. Als er geen grote bezwaren ko men, zou de bouwvergunning eind dit jaar aan WBU kunnen worden verleend. BERGEN OP ZOOM - Op de binnenplaats van het Markie zenhof in Bergen op Zoom vindt zondag het tiende Markiezen- bof-Boekenhof plaats. Ongeveer vijfendertig stand houders uit het hele land tonen dan hun boeken voor een voor delige prijs. De beurs begint om 10.30 uur. KRABBENDIJKE - In het Cal- vijncollege in Krabbendijke houdt Woord en Daad morgen een tweedehands-kleding- beurs. Daarnaast is er een kinderrom melmarkt en vinden er diverse andere verkoopactiviteiten plaats. De opbrengsten zijn be doeld voor een proj eet in Burki- naFaso. De kledingbeurs begint ■9.00 uur. STREEKACTIVITEITEN GOES Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Vérkoop kleding en meu belen ten bate van maatschappelijke dienstverlening; 3e Pit, 19.30 uur: Optreden Bergmuzi- kanten; HotelTerminus, 19.45 uur: Algemene le ienvergadering vereniging De Zeeuwse Molen.Betho, Klein Frankrijk3,20.00 uur: ïegoavond Buurtwerk Goese Polder; HEINKENSZAND - Stal Vermue, 19.00 uur: Dressuurclinic door paardensport- vereniging De Paardenbloem; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, MOiwr: Jeu de boules; WININGEN Ons Dorpshuis, 13.00- l'OOuur: Biljartclub senioren; Sporthal, 15.30-20.30 uur: Conditietraining bij Om- "SportReimerswaal. GOES - Openbare basisschool Tweemaster in Goes houdt Borgen een fancy fair. Met de opbrengsten worden ex tra software, bibliotheekboe- wen materiaal voor het plein aangeschaft. De bazaar begint ®n 10.30 uur. hATTENDIJKE - Muziekge- ralschap Oefening Uitspan- ainggeeft morgen een concert in W Blokhuis in Kattendijke. Daarnaast geeft toneelgroep GnsBoeregoed een voorstelling. Da avond begint om 2 00 0 uur. REDACTIE REVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Jel: (0113) 273000 ax: (0113) 273030 mail: tedgoes@pzc.nl Ralf Bosboom 'n9rid Huibers MiekevanderJagt "abPaardekam Steffan ter Maat DENTRale redactie p!lS0Ubur9sewe9 10 Postbus 18 4380aa vlissiimgen Jet (0118) 484000 a><: (0118) 470102 a'l: redactie@pzc.nl 'nternet ï^-pzc.nl R'Tail: web@pzc.nl J. Levy (links) luistert naar het voorlezen van de gedichten. door Ron Magnée VLISSINGEN - 'Geen Kinderspel' is een expositie in de bibliotheek van Vlissingen waarin speelgoed van joodse kinderen is te zien. Aan de hand van aangrijpende verhalen wordt duidelijk hoe belangrijk de speeltjes en spelletjes waren voor de kinderen in de oorlogsja ren. Zoals de teddybeer van Michael Floers- heim. Hij was vier jaar toen hij met zijn familie in het kamp Westerbork terecht kwam. Hij had maar één ding van huis mee mogen nemen, zijn teddybeer. La ter werd Michael naar het Duitse con centratiekamp Bergen-Belsen afgevoerd. Zijn beer was zijn enige ge zelschap. Na de bevrijding raakte hij zijn teddybeer kwijt. Pas in 1970 vond hij tijdens een vakantie in Zwitserland een exacte kopie van zijn knuffel. Hij kocht het beertje en hield het tot aan zijn dood in 1992. Het beestje heeft een prominente plek gekregen in de exposi tie 'Geen Kinderspel'. In de tentoonstelling is te zien hoe be langrijk speelgoed voor kinderen in oorlogstijd was. De expositie is afkom stig van het herinnerings- en documen tatiecentrum Yad Vashem in Jeruza lem. De tentoonstelling trok in Israël veel bekijks. De stichting Vrienden van Yad Vashem haalde de tentoonstelling in samenwer king met de joodse organisatie B'nai Brith en de Israëlische ambassade naar Nederland. Het speelgoed bleef in Jeru zalem. Voor veel mensen was het te pijnlijk als de eigendommen naar het buitenland zouden gaan. Daarom toont de biblio theek van Vlissingen speelgoed van Ne derlandse joden die de oorlog hebben overleefd. In totaal zijn er twintig stuks speelgoed te zien. J. Levy die de oorlog wist te overleven door onder te duiken, was gisteren tij dens de opening van de expositie aan wezig. Voor leerlingen van groep 8 van de basisschool Het Kompas uit Oost- Souburg vertelde hij over de tijd dat hij op een boerderij in de Achterhoek zat ondergedoken. „Overdag mocht ik niet naar buiten. Nu had ik drie neven die vijftien kilometer verderop zaten. Voor mijn achtste verjaardag in 1943 heeft één van hen een vliegtuig gemaakt." Levy toonde het prachtige model van een bommenwerper. Levy lachend: „In die tijd was het heel moeilijk om aan materiaal te komen. Deze is dan ook ge maakt van een ouwe WC-bril." foto Lex de Meester De leerlingen van de basisschool Het Kompas lieten zien dat ze goed hadden opgelet tijdens de voorbereidingsles- sen. Bijna zonder uitzondering konden ze antwoord geven op de vragen van Levy. „Ik heb nog nooit een klas gezien die zich zo goed heeft voorbereid", liet hij de kinderen oprecht weten. De leer lingen hadden op eigen initiatief ge dichten gemaakt over oorlog, onder duiken en speelgoed. Zoals het gedicht van Ani Shahinian: Waarom toch?/ Onschuldige mensen/ Die geen oorlog wensen/ En in de scha duw van de nacht/ Hoor je heel erg zacht/ Dan zeggen de bomen/ Dat er vrede zal komen/ Maar weet je wan neer?/ Dat duurt niet zo lang meer. De expositie 'Geen Kinderspel'en de gedich ten van de leerlingen van Het Kompas zijn nog tot en met 12 meite zieninde bibliotheek van Vlissingen. BERGEN OP ZOOM - De musi cal Les Misérables om de hoek, op de Kaai, de Dubbelstraat en in de Gevangenpoort. Dat was waar Gertjan Huismans, voor zitter van stichting De Vier schaar, aan moest denken toen hij in 1994 een boek van Cees Becht onder ogen kreeg. Bijna tien jaar later is het boek bewerkt tot De Schande van Sanne en wordt het stuk, dat zich afspeelt aan het eind van de achttiende eeuw, de opvolger van Huiveren in het Hof, het openluchtspektakel op de bin nenplaats van stadspaleis het Markiezenhof. Het stuk wordt opgevoerd op het Beursplein, de binnenplaats van het Markiezenhof, de Fran se Tuin en aan de Steenbergse- straat. Het stuk gaat op 5 september in première en loopt tot en met 13 september. Informatie op www.schandevansanne.nl. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Zeevaart school in Vlissingen houdt op 3 mei een omvangrijke herden kingsplechtigheid voor nabe staanden van oud-leerlingen. Bij eerdere jubilea herdacht de Zeevaartschool oud-studenten die tijdens de Eerste en Tweede Wereldoorlog het leven lieten. Dit jaar wordt het honderdjarig bestaan van de Zeevaartschool gevierd. Het moment wordt door de organisatiecommissie van het jubileum én de Vereni ging voor Oud-leerlingen van de De Ruyterschool aangegrepen om ook oud-studenten te her denken die zijn overleden tij dens de schoolopleiding of tijdens het uitoefenen van hun beroep op zee. Een van de organisatoren is L. van Heulen, die als ex-direc- teur van de maritieme tak van het ROC Zeeland en oud-inter naatdirecteur veel oud-studen ten kent. „We hebben schoolkaarten van de jongens en meisjes uit het ar chief doorgenomen. Zo zijn we op het spoor gekomen. Via klas genoten, rederijen, leerkrach ten komen we weer verder en raken we in contact met familie leden van overleden oud-stu denten." Van Heulen merkt op dat het misschien vreemd is om te zeg gen, maar de meeste reacties zijn positief. „Je praat over de dood en dat doet vaak nog pijn. Ook al is het al jaren geleden." Een moeder van een jongen die tijdens schooltijd was overleden, zei: „Ik moet eerst even huilen." Achttien jaar was hij, toen hij overleed. „Na enige tijd sprak ze er vrij over. Ze wilde graag naar de herdenking komen, maar ze had geen vervoer. Enkele klas genoten van toen zullen haar ophalen." Hij haalt wat overhoop met zijn zoektocht. „Dat besef ik. Dood hoort bij het leven. Hoe erg het ook is. Ik heb weinig mensen ge sproken, die niet komen, omdat ze nog niet met de dood van hun dierbare om kunnen gaan. Veel willen er jaarlijks officieel bij stilstaan." In een gedenkboek staan de na men genoteerd van de overleden oud-studenten. Het kan niet compleet zijn, maar Van Heulen verwacht dat er dit jaar tijdens de bijeenkomsten die in het te ken staan van het honderdjarig bestaan, nog veel informatie naar boven zal komen. Hij wijst naar enkele foto's in het boek. „Deze jongen is omge komen bij zijn eerste reis op zee. Deze jongen kreeg last van zijn rug. Hij zat in het internaat. Ik heb zijn bed nog aangepast, maar de pijn bleef. Het was de aankondiging van een onge neeslijke ziekte." Herdenking van de omgekomen oud-leerlingen Maritiem Instituut De Ruyter 1903-2003: zaterdag 3 mei in de hal van de Zeevaartschool aan de Boulevard Bankert. Ont vangst om 11.00 uur. Kransleggin- gen tussen 11.30 en 12.30 uur. Een nabestaande leest een gedicht. Mu zikale begeleiding van het Schelde- loodsenkoor. HEINKENSZAND - Jack Jansen, medewerker van de ge meente Borsele, loopt zondag de marathon in Rotterdam. Evenals voorgaande j aren laat hij zich sponsoren in het kader van de actie Verkoop je Loop. Hardlopers laten zich daarbij per kilometer betalen voor een goed doel. Dat is dit jaar de Maag Lever Darm stichting. Hij heeft inmiddels al ruim tweehonderd euro toegezegd gekre gen, maar er kan altijd meer bij. De Maag Lever Darm stich ting wil in Rotterdam een tussenhuis realiseren, waar lever patiënten en hun familie de eerste tijd na een ingrijpende behandeling kunnen verblijven. Het huis gaat het Verkoop Je Loop-huis heten. SAS VAN GENT - Bij een identiteitscontrole aan de Westkade in Sas van Gent is de koninklijke marechaussee woensdag middag gestuit op een 43-jarige drugsgebruiker uit Rotter dam, die rondreed in een gestolen Opel Vectra. Hij had de auto meegekregen van een garage in Roosendaal voor een proefrit, maar was 'vergeten' de auto daar weer af te leveren. De Rot terdammer is aangehouden en overgebracht naar de brigade van de marechaussee in Terneuzen. Na verhoor mocht hij gaan. De man moet zich over enige tijd verantwoorden voor de rechter. De auto is in beslag genomen. HEIKANT - Bij een aanrijding in de Schoolstraat zijn woens dagmiddag drie mensen gewond geraakt. Het ongeval vond plaats om half zes. Een 23-jarige automobiliste uit Axel kwam aanrijden uit de Pastoor Doensstraat, sloeg linksaf de Schoolstraat in en kwam daar in botsing met een 46-jarige automobiliste uit de gemeente Hulst. Zij klaagde over pijn aan haar nek. Bij haar in de auto zaten drie jongens van zes, zeven en acht jaar oud. De achtjarige had een bloedneus en een tand door zijn lip, de zesjarige jongen had zware hoofdpijn. De 23-jarige vrouw bleef ongedeerd, evenals het tweejarige jongetje dat bij haar in de auto zat. VOGELWAARDE - In een woning aan de Olmenstraat is een hennepkwekerij ontmanteld. Er zijn 152 planten in beslag ge nomen, en apparatuur om de planten te kweken. Aanhoudin gen zijn nog niet verricht. BRUINISSE - Waterschap Zeeuwse Eilanden is begonnen met het vervangen van vijf kilometerrioolpersleidingen tus sen IJruinisse en Oosterland. Het 25 jaar oude stelsel vertoont gebreken en is regelmatig de bron van stankoverlast voor om wonenden. De leidingen vervoeren het afvalwater van beide dorpen naai de zuiveringsinstallatie Mastgat bij Bruinisse. Eind juni wordt het nieuwe stelsel naar verwachting in gebruik geno men. Het verkeer op de Langeweg, de Verloren Kost weg en de Oude Dijk moet rekening houden met overlast door de werkzaam heden. Tijdelijk geldt op die stukken in de route een snel heidsbeperking van dertig kilometer per uur. Het Laurens- weegje wordt volgens pl anning begin juni volledig afgesloten en is dan gedurende het graafwerk alleen voor bestemmings verkeer toegankelijk. door Ali Pankow NIEUWERKERK - 'Ten Sing' is de afkorting van 'Teenager Sin- ging' en het is de naam van een groot gospelkoor uit het Zwit serse Stafa in de buurt van Zu rich. Jongeren van veertien tot en met twintig jaar doen erin mee. Het koor brengt in de week van 28 april tot 3 mei een bezoek aan Zeeland en zal hier drie con certen geven. Voorzitter Jaap Flikweert van het gospelkoor Together uit Nieuwer kerk is nauw betrok ken geraakt bij de ontvangst van de Zwitserse gasten. „Ik weet hoe prettig het is goede contactpersonen te hebben in het land waar je naar toe gaat." Zijn eigen koor maakte twee jaar geleden nog een tochtje naar Engeland en de ontvangst daar was bijzonder gastvrij. Hij reageerde dan ook spontaan op de oproep van H. Filius-Buijze uit Kamperland. „Haar zus woont in Zwitserland en die hielp het koor uit Stafa om con tactadressen in Nederland te vinden. Ten Sing wilde graag een bezoek aan ons land bren gen en een paar concerten ge ven. Wij besloten als Together hen daarbij te helpen", legt Fli kweert uit. Zijn inspanningen hebben gere sulteerd in een concertreeks van drie optredens. Het Zwitserse jongerenkoor komt maandag 28 april in Zeeland aan. Zij over nachten in 't Zilveren Schor in Arnemuiden. Het eerste concert van Ten Sing staat gepland in de kerk van de doopsgezinde ge meente in Ouddorp op dinsdag avond 29 april. Op Koninginnedag is dit gos pelkoor te horen en te zien op de Dam in Middelburg. Sluitstuk van de reeks is het concert op donderdagavond 1 mei in de ge reformeerde kerk aan de Oost straat in Nieuwerkerk. Daar zullen Ten Sing en Together bij toerbeurt optreden. Volgens Fli kweert biedt dit concert voor zijn eigen koor meteen ook een mooie gelegenheid weer eens naar buiten te treden. Gospel koor Together heeft even pas op de plaats gemaakt met optre dens omdat er een wisseling van het combo heeft plaatsgevon den. De nieuwe groep begelei ders heeft de afgelopen maan den keihard gewerkt om het repertoire in te studeren. „Dat hebben ze nu vrijwel volledig onder de knie", zegt de voorzit ter. Hij verwacht veel van het con cert van de jeugdige Zwitserse gasten. Het zijn allen jongeren tussen de veertien en twintig jaar. Zij zingen verschillende muziekstijlen. Hun programma bestaat niet alleen uit zang, maar ook uit dans, gesproken teksten en dramatische expres sie. De jongeren hebben zelf een belangrijk aandeel in de tot standkoming van het repertoi- Advertentie Tom Cappendijk Cappendijk Auto's Terneuzen B.V. Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen têl: 01 15-697455 www.cappendijk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31