13 Gimbrère Kunstenaars verlaten AKF-terrein Voortvarende Lonink was geen blijvertje Huurdersvereniging overhandigt manifest betaalbare woningen W oonarkbe woners vechten voor plek in haven Kortgene Fanfareconcert met standbeeld dirigent Gemeente, bouwcorporaties en Emergis zetten hulpproject op Naam Vier jongens opgepakt na slaan van schoolgenoten JACKS PARKA's PULLOVERS Rechtszaak schietpartij Nighttrain aangehouden 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 11 april 2003 Organisatie €20.- KORTING €20.- KORTING Tekening Oplossingen Havengelden Laatste kans probleemhuurders Hnnr Roif Bosboom GOES - Er komt alsnog een pro ject voor de begeleiding van probleemhuurders in de Ooster- schelderegio. Het moet voorko nen dat mensen noodgedwon gen op straat worden gezet. Het project wordt gecombineerd met de begeleiding van (ex- jpsychiatrische patiënten die na een verblijf in Emergis weer zelfstandig gaan wonen. De vijf woningcorporaties in de regio (Bevelanden, Schouwen- Duiveland en Tholen) zien een stijging in het aantal probleem- huurders. Het gaat om mensen die, door welke oorzaak dan ook, hun huur niet meer kunnen betalen. De corporaties moeten hen uiteindelijk uit hun huis zetten. Per jaar wordt daar in de regio zo'n 160 keer mee ge- In ongeveer veertig ge vallen komen de huurders daad- werkelijk op straat te staan. De groep probleemhuurders neemt toe, mede door de ver slechtering van de economie. Dat leidt tot een stijging van het aantal dak- en thuislozen en ex tra druk op de crisisopvang. Naast het sociale leed zijn de kosten van uitzettingen hoog. In 1998 hebben de gemeenten en de corporaties in de regio al eens geprobeerd een 'laatste-kans- project' op te zetten, maar toen werden de partijen het niet eens. Inmiddels is een nieuwe poging tot samenwerking op gang ge komen, die wel lijkt te slagen. De partijen zijn het er nu over eens dat de overlast door pro bleemhuurders de komende ja ren aanzienlijk toeneemt als er niet wordt ingegrepen. Daarom zijn ze bereid te investeren in een oplossing. Dat wordt een project onder de naam Woon- (her)kansen. In het project wordt samenge werkt met Emergis, het Goese centrum voor geestelijke ge zondheidszorg. Emergis hoeft behoefte aan huisvesting voor cliënten van wie wordt ver wacht dat ze weer in staat zijn om zelfstandig te wonen. Wo ningcorporaties willen hier al leen aan meewerken als de be woners goed worden begeleid. Een combinatie met het project voor probleemhuurders ligt voor de hand omdat er sprake is van overlap tussen beide doel groepen. De opdrachtgevers voor het project Woon(her)kansen zijn de zeven gemeenten in de regio, de vijf woningcorporaties en Emergis. De uitvoering wordt gedaan door de GGD, de Ge meenschappelijke Gezond heidsdienst. Daar wordt een maatschappelijk werker als projectleider aangesteld. Hij of zij wordt bijgestaan door een tweede maatschappelijk wer ker, een sociaal verpleegkundi ge en iemand voor de admini stratieve ondersteuning. De verwachting is dat er ook vrij willigers worden ingezet. De projectleider moet per 1 sep tember zijn aangesteld, zodat OOST-SOUBURG - Vier jon- ■gens zijn dinsdag aangehouden nadat ze op 31 maart bij een I vechtpartij op een school in Middelburg twee schoolgenoot jes hadden geschopt en gesla gen. Het gaat om een veertienjarige jongen uit Kapelle en drie jon gensvan vijftien en zestien jaar uit Oost-Souburg. De vechtpar tij ontstond nadat eerst sprake was geweest van wat duw- en trekwerk. Hierop werden de twee jongens, een vijftienjarige Middelburger en een vijftienja rige jongen uit de gemeente Noord-Beveland, volgens de politie door het verdachte kwartet mishandeldHet viertal is na de aanhouding gehoord. De jongens zitten nog vast. diverse series diverse series 1ANGE DELFT 16 MIDDELBURG Kunstenaar G. Verkerke met een van zijn werken op het terrein aan de Houtkade. door Rolf Bosboom GOES - Het kunstenaarsgezel schap Moving Circle staat klaar om het terrein achter de AKF-hal in Goes te verlaten. Het collectief gaat aan de slag op een nieuwe locatie: een wei land aan de Theuniswegeling, tussen het Poelbos en 's-Heer Arendskerke. Moving Circle, onder aanvoe ring van kunstenaar G. Ver kerke, vestigde zich begin vo rig jaar op het terrein aan de Houtkade. Dat deed hij zonder toestemming van de eigenaar, projectontwikkelaar Van Gar deren Dekker. Eerder reali seerde A. van der Ploeg er een onderkomen. De ontwikkelaar liet de 'krakers' ongemoeid. Een bewoonster van de West- havendijk maakte echter bij de gemeente Goes bezwaar tegen de komst van Verkerke en de zijnen. De gemeente zag zich genoodzaakt actie te onderne men, omdat de activiteiten in strijd zijn met het bestem mingsplan. Voor Van der Ploeg, die er daadwerkelijk woont, is een uitzondering ge maakt omdat zijn aanwezig heid aantoonbaar een positief effect heeft op de doorgaans verlaten omgeving. De gemeente Goes heeft Mo ving Circle gemaand uiterlijk op 1 april te vertrekken. Het gezelschap staat inmiddels op het punt het gebied te verlaten. Bij wijze van afscheid is het terrein vanaf vandaag tot en met zondag 20 april dagelijks vanaf 12.00 uur opengesteld voor belangstellenden. Er zijn onder meer enkele beelden te zien. De onzekere situatie bij de AKF-hal heeft Verkerke ertoe gebracht een andere locatie te zoeken. „Als je blijft zitten, zit je toch op een soort schop stoel." Een verhuizing sluit ook aan bij de opvattingen van Moving Circle, dat zichzelf af ficheert als een 'nomadisch be weeglijk stamverband'. foto Willem Mieras Er is een nieuwe stek gevonden nabij het Poelbos: een weiland ten noorden van de Theunis wegeling, nabij de Wissekerk- seweg. Moving Circle heeft er ruim twee hectare tot zijn be schikking. „Het wordt een soort nederzetting waar we al lerlei activiteiten willen gaan doen, waarbij we rekening houden met de kwetsbaarheid van de omgeving", zegt Ver kerke. De gemeente Goes moet er nog vergunningen voor ver lenen. fogfConny van Gremberqhe gNEUZEN - Het gelijk van -Dfi'l-voorman Maurice es uit Westdorpe. Jaren eru8ze' hij het al. Jan Lonink *ut de nieuwe burgemeester fan het nieuwe Terneuzen. Daar het nu ook naar uit. Komen- e i°mer zal de 53-jarige Lo- J®k, als de voordracht van de «neuzense raad daadwerke- '1 in een kroonbenoeming vwdt omgezet, de ambtsketen «wnemen van scheidend ""-burgemeester Ron Barbé. J® Lonink is een man met een js^uurlijk verleden, waar- opvalt dat hij nergens tij/ b'eef> maar wel vrijwel al- 'fgens zaken voortvarend TV Lu De 'n Markelo geboren iJr hegon zijn bestuurlijke akr!?n °P 25-jarige leeftijd id van de Gewestraad W iVan 1976 tot 1983 had raad"1 Zittlng in de Euregio- („I Twente-NederSaksen en yervangend voorzitter) ui,/ e hij als hoofd econo- Cez,aken van de gemeente hii tv j3n 1989 tot 1994 was PvdA rf Kamerlid voor de in aarna werd hij partner n organisatie-adviesbu- brm^re0r?aniseerde de FNV- fter a' fe'sde als VN-waarne- Weidtf ,randhaarden van de af om uiteindelijk in 1996 benoemd te worden tot waarnemend-burgemeester in Norg, waar destijds een herin delingsproces speelde. Na Norg kon Lonink directeur van een Kamer van Koophandel in de Randstad worden, maar koos hij voor het burgemeester schap in Sas van Gent, waar hij met open armen ontvangen werd. Lonink wilde er iets van maken in Sas. Zette de schou ders onder het factory-outlet- plan, wist de gesloten bestuurs cultuur in het kanaalstadje open te gooien en probeerde Sas een plaats te geven in het be stuur van Zeeland Seaports. Toen eind 2000 bekend werd dat Lonink Sas van Gent verruilde voor de Overijsselse fusiege meente Rijssen-Holten reageer den politiek, ambtenaren en burgers in de Zeeuws-Vlaamse gemeente verbitterd. Temeer, omdat Lonink (die ook nog en kele maanden werkzaam was als waarnemer in buurgemeente Axel) gezien werd als architect van de vrijwillige herindeling in de Kanaalzone en omdat breed verondersteld werd dat hij in was voor het burgemeester schap van het nieuwe, grote Ter- neuzen. Ook in Rijssel wist de PvdA'er het vertrouwen te winnen van een verdeelde raad, ook daar zal nu evenwel verbittering heer- SINT-ANNALAND - Het jaar concert van de Koninklijke Fanfare Accelerando uit Sint- Annaland heeft vanavond nogal een tweeledig karakter. Met het thema 'werk in uitvoering - fase 1' wordt muzikaal aandacht ge schonken aan de plannen voor het nieuwe oefenlokaal van de fanfare. Tegenover 'het nieuwe' staat het afscheid van dirigent Pierre van Broekhoven. Er liggen al verschillende plan nen en offertes klaar voor de bouw van het nieuwe oefenlo kaal bij sporthal De Wellevaete, het centrum waarvanavond ook het jaarconcert - dat al is uitver kocht - wordt gehouden. De Sa- kofahal waar nu nog wordt ge oefend voldoet niet meer aan de eisen van de geluidsnormen en het oude afgeschreven gymlo kaal is het niet meer waard om volledig te renoveren. „Tussen de muziek doorlopen er acteurs met wie we ook hebben samengewerkt bij de groots op gezette muziekuitvoering Se- tallands Spektakel in 2000. Op een soort van cabareteske wijze lopen zij al vast uit op de zaken rondom de nieuwbouw en alles wat hierbij komt kijken", licht Accelerando-voorzitter Jack Westdorp het concert van van avond toe. De muziek waar de voorzitter over spreekt is gearrangeerd door dirigent - en tevens partner van Westdorp - Pierre van Broekhoven. Het is vanavond zijn laatste avond als dirigent van Accelerando en dus ook het laatste thema waar hij aan mee- Jeugdleden van Accelerando leren een dansje voor de grote feestavond. foto Willem Mieras werkt „Deze thematische avon den houden we al sinds 1992 en dat bevalt zeer goed. Jack heeft vaak goede ideeën voor een the ma en ik werk het muzikaal uit", vertelt Van Broekhoven. „Het is heel leuk om hieraan te werken en het is ook een soort invulling van een muzikaal programma dat aanslaat bij het publiek." In het kader van het nieuwe oe fenlokaal vroeg Westdorp de jeugdleden naar hun ideeën over wat er in de nieuwe ruimte moet komen. „Hun reactie was geweldig. Ze hadden bedacht dat er een standbeeld voor Pier re moet komen. De kinderen hebben een tekening van het standbeeld op een laken ge maakt en dat hebben we ook in de voorstelling van vanavond verwerkt", vertelt de voorzitter. Het onderdeel van het afscheid maakt de avond extra bijzon der, temeer ook omdat Van Broekhoven bijna 19 jaar als di rigent voor de groep stond. „Het geeft een heel dubbel gevoel", zegt Westdorp. „We hebben het over nieuwe dingen, maar het vertrek van Pierre staat daar wel haaks op. Hij is een soort bindmiddel voor de fanfare ge weest. Hij staat voor iedereen open en laat mensen in hun waarde. Dat zorgt, uiteraard ook door de wisselwerking, voor een hele goede sfeer." De dirigent is door gezond heidsredenen gedwongen te stoppen. Van Broekhoven sluit overigens niet uit dat hij na ver loop van tijd nog wel weer in de muziek terugkeert. Voorlopig houdt het na vanavond in ieder geval op en dat valt hem niet ge makkelijk. „Ik laat in ieder ge val een mooie fanfare achter en ik ben er trots op dat we dat met z'n allen hebben neergezet", duidt Van Broekhoven zijn ge voel. „Het is ook heel leerzaam ge weest omdat je in allerlei situa ties met elkaar komt die je iets doen, of waarmee je iets moet. Dat is altijd in een hele goede harmonie gegaan. Het is ook een groep die ontzettend één is en dat is uniek. En ik voel me één van hen en het zal wel even wen nen zijn als ik dat niet meer ben." diegene de verdere voorberei ding op zich kan nemen. De uit voering begint dan op 1 januari 2004. In eerste instantie loopt het project twee jaar. In het laat ste halfjaar moet een evaluatie duidelijk maken in hoeverre voortzetting wenselijk, moge lijk en noodzakelijk is. De kosten, voornamelijk perso neelslasten, bedragen 220.000 euro per jaar. Het uitgangspunt is dat deze gezamenlijk worden opgebracht door de corporaties, de gemeenten, de provincie en het Zorgkantoor. door Steffan ter Maat HEINKENSZAND - Huurders vereniging R&B, voor huurders in de gemeente Reimerswaal en Borsele, biedt volgende week het manifest aan van de lande lijke woonbond aan wethouder M. Vermue - Vermue van Borse le. Het manifest moet gemeen ten en woningcorporaties wij zen op het belang van goed en betaalbaar wonen in een leefba re en veilige buurt en dat onge acht inkomen of sociaal-maat schappelijke positie. „Het is van groot belang dat de gemeenten daar nog eens op worden gewezen", zegt J. Wal- hout uit Borssele, die als bestuurslid van de huurders vereniging het manifest zal aan bieden. Dit doet hij overigens twee dagen later dan de 15e april, de dag waarop de huur dersverenigingen in den lande met het manifest in de weer gaan. De wethouder kan Walhout pas op 17 april ontvangen, maar dat maakt hem niet veel uit: „Het gaat erom dat mensen met de neus op de feiten moeten wor den gedrukt, omdat er anders niets gebeurd. Ik ben ook lid van de dorpsraad en op die manier heb ik ook enig inzicht in de bouwplannen van deze gemeen te. In de plannen is veel te wei nig aandacht voor sociale wo ningbouw, terwijl daar zo veel behoefte aan is." Naast het aanbieden van het manifestheeft Walhout ook wel enige ideeën over oplossingen die de gemeente kan bieden in de problematiek van de sociale woningbouw. De grondprijzen zijn volgens hem veel te hoog om nog tot een redelijk totaalbedrag van een woning te komen en daarmee is een redelijke huurprijs niet meer mogelijk. Walhout: „Daarom moeten gemeenten eenmalig een verschil maken in de grondprijs voor een woning corporatie of een particulier. Zie het als een eenmalige subsidie. Pas dan kan er weer sociale woningbouw komen. Aan de woningcorporaties ligt het na melijk niet. Die willen wel goed koop verhuren." Walhout biedt het manifest, zoals hij zegt, dan vooral ook voor de vorm aan bij de woningcorporatie voor Bor sele en Reimerswaal, R&B Wo nen. Huurdersvereniging De Beve landen - voor de gemeenten Ka pelle, Goes en Noord-Beveland - stuurt het manifest door naar de gemeenten en de woningcor poratie RWS. De huurdersver eniging steunt het manifest, maar vindt het te ver gaan om het officieel te overhandigen en echt actie te voeren tijdens de landelijke dag van hurend Ne derland. MIDDELBURG - De 34-jarige verdachte van de schietpartij in de Middelburgse discotheek Nighttrain moet een psychia trisch onderzoek ondergaan al vorens tot een behandeling van de strafzaak te komen. De inwoner van Zoetermeer wordt poging tot moord tenlas- tegelegd. Hem wordt verweten op 22 december vorig jaar met een pistool een kogel te hebben afgevuurd op een twintigjarige Vlissinger, die in de hal van de discotheek stond. Het slachtof fer geraakte daarbij gewond aan zijn schouder. Daarnaast wordt de Zuid-Hollander ervan beschuldigd op een vijftal ande re bezoekers van de discotheek te hebben geschoten. De schiet partij vond rond vier uur 's nachts plaats. De rechtbank in Middelburg hield de strafzaak, in verband met nader onder zoek, voor onbepaalde tijd aan. door Jan van Ommen DEN HAAG - De Raad van Sta te zal binnenkort beslissen of de gemeente Noord-Beveland de landbouwhaven van Kortgene terecht aan de openbaarheid heeft onttrokken en daardoor in beheer van het jachthaven- bedrijf Delta Marina is geko men. De aanwezige woonbootbewo ners stellen al jaren alles in het werk om verwijdering uit de Kortgeense haven te voorko men. De vereniging van woon schepen en woonarken Kortge ne hebben tal van juridische procedures tegen Noord-Beve land aangespannen. Zij vinden dat de gemeente de belangen van de woonbootbewoners heeft verkwanseld voor de com merciële belangen van de ge meente Noord-Beveland en Delta Marina, die een jachtha ven wil aanleggen. Gisteren behandelde 's lands hoogste rechtscollege de bezwa ren tegen de privatisering van de haven. De raadsman van de woonbootbewoners wees erop dat de gemeente Noord-Beve- land geen recht heeft om de ha ven te privatiseren en daarmee ide waarde van de ligplaatsen over te dragen aan Delta Mari na. Na de verkoop van de haven aan Delta Marina in 1997 was het de bedoeling dat het de laatste woonark op 1 april 2003 uit de haven zou verdwijnen. Maar zover is het nog niet. De raadsman van de woonbootbe woners zei verder dat de haven gelden inde afgelopen jaren fors zijn opgevoerd van enkele hon derden euro's naar duizenden euro's per jaar. Overigens heeft de rechtbank in Middelburg eerder de privatise ring van de landbouwhaven goedgekeurd. Of die rechterlij ke uitspraak in stand blijft zal over enkele weken duidelijk worden. Als de Raad van State de bewo ners van de woonboten in het gelijk stelt, zal dat een forse klap voor de plannen van Delta Marina betekenen. De verwachting is dat de Raad van State over enkele weken een uitspraak doet. aliligHËïtt Advertentie MSS0HI 49 mggmgkMÜSI PZC KRANT VOOR ZEELAND Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Elders in deze krant wordt uitgebreid melding gemaakt van de vergevorderde plan nen van de Zeeuwse recrea- tieondememing Roompot om bij de Efteling in Kaats heuvel een groot complex voor verblijfsrecreatie te bouwen. Er is nog geen schep grond voor verzet, maar een naam is er al. Naar de gewoonte van de Efteling moest die naam op -rijk eindigen. Er is geko zen voor Droomrijk. Da's nu jammer. Want wat is er mis met Droompot? door Steffan ter Maat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29