ZLM Tour heeft sterke bezetting Play-offs ver weg voor Jordan MV V-spelers dreigen club met faillissement Supersolo brengt Voskamp winst Parijs-Roubaix topdag voor mecaniciens Boavista houdt Celtic in balans Sampras vraagt wildcard Queens Nominatie turnster Van de Leur Zwangere Marion Jones mist WK Eerste dag The Masters verregend Audina en De Wit in kwartfinales Gunstige uitslag voor Terneuzen Chileense speler verscheurt kaart Zelfmoord na verlies van United Slachtoffer Werkplaats Poespas vrijdag 11 april 2003 Zeeuwen Parkoers Goede band is als wijn en kaas door Edward Swier WEVELGEM - Als een kind op een skippybal. Zo stuiterde Aart Vierhouten vorig jaar door de Hel van het Noorden. Zijn werkgever Lotto had een spon sorcontract met Michelin, dat op de proppen kwam met speci ale, veel te stugge draadbanden. Vierhouten heeft het geweten. Huilend en scheldend reed hij naar Roubaix, kansloos in de strijd om de ereplaatsen. Zoals al die andere coureurs die zich naar de grillen van de materi aalsponsor hadden moeten schikken en overgeleverd waren aan de stenen. Dat nooit meer. Vierhouten: „We hebben het management vorig jaar moeten overtuigen dat het echt anders moest, dat we met die banden een koers als Parijs-Roubaix niet konden rij den. Ik wist dat van tevoren. Ik baalde enorm, want ik was su per." De ploegleiding kende de risico's vooraf ook, maar kon - op straffe van hoge boetes die opgenomen zijn in de sponsor overeenkomsten - niet zomaar ander materiaal kiezen. Nu rijdt Lotto-Domo op Continental- tubes. „Je gelooft het misschien niet, maar tijdens de klassiekers in de Vlaamse Ardennen was ik al verrukt. Vorig jaar had je in de afdaling altijd angst te vallen. Nu kon ik mijn voorganger bij houden. Dat was een compleet nieuwe ervaring. En een gerust stellende gedachte voor komen de zondag." Johan Museeuw was in 1994 het slachtoffer van de materi aalmaffia. Hij werd weliswaar tweede, achter Andrej Tsjmil, maar had na aankomst op de wielerbaan in Roubaix langer last van polsen, schouders en rug dan gezond is voor een mens. De oorzaak? Bianchi, de fietsenleverancier van de GB- MG-wielerploeg, was twee da gen voor de koers op de proppen gekomen met een 'damesfiets'. Het vehikel had overal waar mogelijk vering, dus ook in het achterwiel, en zou Museeuw het ultieme comfort moeten bieden. Het model was echter nauwe lijks getest. Museeuw: „Toege geven: op de kasseien ging het soepel. Maar ik had na afloop enorme pijn in mijn gewrichten, en op de gewone weg liep het al lemaal heel stroef. Bovendien wiebelde mijn achterwiel als ik optrok." Zoals zo vaak zijn Amerikanen aanstichters van het kwaad. Fietsfabrikant Cannondale, groot geworden in het moun- tainbiken, kwam begin jaren negentig in Parijs-Roubaix op de proppen met verende voor vorken. In de eerste versie, geïn troduceerd door Greg Lemond (die ook al de eerste in het wiel rennen was met een triatlon- stuur), zat een hydraulisch sys teem. De tweede versie kon naar believen worden afgesteld. Kunststofproppen werden in de buis gestopt. Hoe meer proppen, hoe strakker de vork, hoe min der demping. Tegenwoordig gruwt het gros van de renners ervan. Ze zien die verende voorvorken, of anders zins 'moderne' foefjes als veren de zadelpennen allang niet meer zitten. De vraag is zelfs of, met alle bijkomende problemen, het comfort wel vergroot wordt. Pa rijs-Roubaix wordt er eigenlijk alleen maar zwaarder door voor de evenwichtskunstenaars die wielerprof heten te zijn. De voorvork met extra demping heeft als voornaamste nadeel dat er veel krachtverlies op treedt. En met een op en neer wiegend zadel, hoe miniem voelbaar misschien ook, is het heel wat lastiger een fiets onder controle te houden dan met een conventioneler model onder de kont. Tristan Hoffman probeer de het een keer, bij TVM. „Als er een het heeft, wil je het ook pro beren. Moet je het hebben, om dat je bang bent achter te lopen. Geklopt te worden door het ma teriaal." Maar al snel bleek het geen verbetering. „Dat geldt ook voor een verend zadel. Iede re keer zit je een centimeter la ger. Met als gevolg dat het men selijk lichaam, vaak dagen later nog, protesteert. Rabobank-mecanicien Ruud van Deursen leeft altijd op als Parijs-Roubaix nadert. Parijs- Roubaix is niet alleen de koers van mannen als Tristan Hoff man, Servais Knaven, Aart Vierhouten, Leon van Bon en Steven de Jongh, maar ook de hoogtijdag van mecanicien Van Deursen. Vooraf zit hij dagen lang in de werkplaats van Rabo bank in 's-Heerenhoek. Met zijn collega's steekt hij extra uurtjes in fijnafstelling van de appara ten. Het mechaniek wordt bij voorbeeld zo afgesteld dat de lichtste versnelling, de 21, niet te gebruiken is. De kans dat door een onverhoedse beweging op de klotsende keien de derail- leur in de spaken komt wordt daardoor geminimaliseerd. Omdat ook Van Deursen inmid dels weet dat veel poespas van de fabrikanten allang weer ach terhaald is, steekt hij - in over leg met de renners - vooral veel tijd in de bandenkeuze. En dat alles met één oogmerk. Gek scherend: „Ik zit graag warm. Hoe minder we lek rijden, hoe minder vaak ik zondag de auto uitmoet." Trots noemt hij de cij fers. In de voorbije drie jaar werden er in totaal slechts drie lekke banden genoteerd. In 2000 reed zelfs geen enkele Ra- bo zijn tube plat. Rabobank rijdt in Parijs-Rou baix met speciale banden. Tu bes die niet in de handel ver krijgbaar zijn. Vittoria levert LONDEN - Pete Sampras lijkt nu toch van plan zijn tem loopbaan voort te zetten. De Amerikaan, die niet meerkat kwam sinds zijn eindzege op de US Open, heeft bij de orga satie van het grastoernooi in Queens een wildcard aan vraagd. De verwachting is dat Sampras in juni wil meeg aan Wimbledon, de Grandslam die hij zeven keer won. San ras, in november voor het eerst vader geworden, meldde; dit seizoen af voor de toernooien in Indian Wells, Mia® San Jose. Het is de vraag of Sampras zijn opwachtingn® op Roland Garros. AFP MOUTIER - Verona van de Leur is een van de drie genot neerden voor de titel turnster van het jaar 2002. De Ned landse concurreert in de internationale verkiezing met Spaanse Elena Gomez en de Russin Svetlana Chorkina winnares wordt opgenomen in de 'Hall of Fame' van het int nationale turnen. Van de Leur behaalde afgelopen jaar sua bij de EK in Patras en de WK toestellen in Debrecen. In Gr kenland won Van de Leur zilver in de landenwedstrijdeii dividueel nog eens twee maal zilver en twee keer brons, In Hongarije werd ze later dat jaar vice-wereldkampioene vloer. Ook bij de wereldbekerfinale in Stuttgart was dezen tienjarige Goudse succesvol. Ze won daar goud op vloer brons op brug en sprong. ANP LOS ANGELES - Marion Jones mist in augustus de were! kampioenschappen atletiek in Parijs. De drievoudig olji pisch kampioene is zwanger. De Amerikaanse en haar parti Tim Montgomery, wereldrecordhouder op de 100 meter, wachten de baby in juli. „We zijn zo opgewonden overdt nieuwe fase in onze relatie en in ons leven", aldus Jones in krant Los Angeles Times. „Ik heb altijd al een familie wil hebben. Nu het officieel bekend is, kan ik eindelijk vanm zwangerschap gaan genieten." Jones wil later dit jaar deta ning hervatten om zich voor te bereiden op de Olympisc Spelen in Athene. RTR AUGUSTA - De eerste ronde van The Masters is gisterenafg last. Aanhoudende zware regenval maakte de golfcourses Augusta National onbespeelbaar voor het eerste golfmaj van het seizoen. Geen der 92 golfers, onder wie titelverdediger Tiger Wok sloeg een bal in de wedstrijd. De organisatie besloot om deelnemers vandaag van twee afslagplaatsen te laten ve trekken voor de eerste ronde. Indien de eerste ronde d wordt afgewerkt, begint in de namiddag ook de tweeden® The Masters duurt tot en met zondag. RTR INCHEON - De badmintonsters Mia Audina en KarinadeJ hebben de kwartfinales van de Zuid-Korea Open bereikt J dina versloeg in Incheon de Duitse Overzier met twee keerl 7. Na een zwakke opening kwam Audina sterk terug vans 2-7 achterstand in de eerste game. Overzier schakelde een) Judith Meulendijks uit. De Wit was met 13-12 4-1111-?: sterk voor de Zweedse Andrievskaya. Ze had tegen dels Scandinavische wat moeite met haar service, maarbehee in grote delen van de wedstrijd de rally. Ze treft nu Wangfe uit Hongkong. Audina speelt tegen de Zuid-Koreaansel: Kyeung Ran. ANP Door ongeschikte banden kwam Aart Vierhouten vorig jaar als een gebroken man over de streep in Pa rijs-Roubaix. foto Wouter Borre/GPD voor het unieke kasseienklusje de zogeheten Pavé-band. De CX en de All weather-band gaan voor even in de schuur. De stuggere Roubaix-banden die zondag gebruikt worden zijn overigens letterlijk voor fijn proevers. Van Deursen: „Die hebben een maand of veertien gelegen. Inderdaad, het is als met wijn en kaas. Hoe langer je ze laat liggen, hoe beter ze wor den." De banden worden in het don ker bewaard. Van Deursen: „Deze week nog heb ik vierhon derd nieuwe, gewone tubes ge haald. Die hopen we pas midden volgend jaar te gebruiken. Dan is het rubber wat stugger, rijd je minder gauw lek." GPD TIEL - De 3-0-overwinninggis teravond van TEC op TOP was een gunstige uitslag voor Ter- neuzen in de hoofdklasse B van hét zondagvoetbal. Door de winst van* ÏEC blijven TOP en Panningen binnen schootsafstand van de Zeeuws- Vlaamse hoofdklasser (op vier punten). Terneuzen moet in zijn resterende vier duels minimaal één van deze twee teams achter halen om directe degradatie te ontlopen. TEC - TOP 3-0 (3-0). 10. Hank Laeti- mia 1-0, 25. Farid Idrissi 2-0,30. Fa- rid Idrissi 3-0. Scheidsrechter M.C.P. van der Pol (Amersfoort). Ro de kaart: De Groot (TOP). Aantal toeschouwers: 400. Stand aan de staart: TEC 21 7 7 7 28 24-26 UNA 22 6 8 8 26 29-28 Panningen 21 5 7 9 22 32-37 TOP 22 5 7 10 22 29-37 IVS 21 4 6 11 18 23-35 Terneuzen 22 4 6 12 18 26-43 SANTIAGO DE CHILE - Een Chileense voetbalprof heeft uit woede de gele kaart verscheurd, die hij van de scheidsrechter kreeg voorgehouden. Door deze actie mag Rodrigo Riep de komende vier wedstrij den van zijn club Deportes La Serena niet meespelen. Riep kreeg in het duel met Antofa- gasta twee keer een gele kaart. Hij was het absoluut niet eens met de beslissing en verloor zijn zelfbeheersing. Hij pakte de ge le kaart en scheurde hem door midden. „Ik praat het niet goed, maar ik kon er niet tegen dat mij zoveel onrecht werd aangedaan", ver klaarde hij. SID HONGKONG - Een hartstoch telijke aanhanger van Man chester United heeft de neder laag van de Engelse club tegen Real Madrid met de dood moe ten bekopen. De twintigjarige inwoner van Hongkong sprong van de zesde verdieping van zijn flat nadat hij in de vroege ochtend de wed strijd had bekeken. Manchester United verloor in de kwartfina les van de Champions League met 3-1. De man liet een briefje achter waarin hij excuses aan bood aan zijn ouders. DPA WÊBÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊË door Eugène de Kok GOES - Danny Moens toonde zich gisteren een tevreden man met het deelnemersveld van de achtste ZLM Tour, die volgende week zaterdag wordt verreden. Toch wilde de voorzitter van het organisatiecomité nog wel het een en ander kwijt tijdens de perspresentatie in het kantoor van de hoofdsponsor. „In het algemeen vind ik dat er te weinig aandacht is in de me dia voor zo'n grote wedstrijd als de ZLM Tour", zei Moens. „Door de provincie Zeeland zijn we aangemerkt als topevene- ment, maar je leest er alleen nu en volgende week wat over." De in zijn ogen geringe aandacht maakte het er niet makkelijker op om goede sponsors te vinden. De slechte economische om standigheden waren dit jaar ook merkbaar voor de organisa tie van de wielerwedstrij d om de Arjaan de Schipper Trofee. „Je kunt het wel voelen", aldus de nieuwbakken voorzitter, „maar het budget is gewoon rond. We hebben zelfs nog een nieuwe, grote sponsor voor drie jaar kunnen vastleggen. Een aantal kleinere is helaas gestopt." Over het deelnemersveld toon de Moens zich uitermate tevre den. Net zoals vorig jaar waren er weer te veel aanmeldingen. „Vorige week kwamen er nog steeds binnen. Minstens veertig ploegen hebben zich ingeschre ven." In de koers is er maar plaats voor 25 ploegen van elk acht renners. Selecteren was dus een noodzaak. Tonny Huij- zen, de verantwoordelijke man voor het rennersveld, let daar om vooral op kwaliteit. „We krijgen aanbiedingen uit heel de wereld. Er belden teams uit Slo venië en zelfs Japan, maar als ik dan naar hun uitslagen kijk, is het onverantwoord om zulke teams naar hier te halen." Ook is het altijd een doelstelling geweest om zoveel mogelijk Zeeuwen aan de start te krijgen, zegt Moens. „We hebben dus vooral gekeken naar Neder landse teams waar renners uit de provincie in rijden." Clubs als WV Breda-Knooppunt (met Dennis Raadtgever), Willibrord Wil Vooruit (Fran<jois Franse en Rob Koole) en het Trade III Team Van Vliet-EBH-Gazelle (met Richard Slabbekoorn) zul len zaterdag 19 april dan ook aan de start verschijnen. Andere teams uit Nederland zijn de Rabobank GS 3 ploeg (met Hans Dekkers, de nummer drie van vorig jaar), het APAC Cycling Team (met de winnaar van 2001, de Est Peep Mikli), de Van Hemert Groep (waaronder de Nederlands kampioen bij de elites zonder contract Martin van Steen)Team Bloks-Nij dam Michael Jordan nam het voortouw in het duel met de Boston Celtics, maar kon een nederlaag van zijn Wizards niet voorkomen. foto Joe Giza/RTR WASHINGTON - In zijn laatste jaar in de basket balcompetitie NBA dreigt Michael Jordan de play-offs mis te lopen. Op de avond dat de 25e ver jaardag van hun enige NB A-titel werd gevierd, le den de Washington Wizards tegen de Boston Cel tics opnieuw een nederlaag: 87-83. De Wizards maken alleen nog kans op het achtste en laatste toegangsbewijs in de Eastern Conferen ce als ze hun resterende vier wedstrijden winnen en concurrent Milwaukee Bucks de laatste drie partijen verliest. Ondanks 21 punten en 10 re bounds wist Jordan een nederlaag niet te voorko men. ,Dit is zeer teleurstellend. Ik doe alles wat ik kan om het team te laten winnen", zei Jordan. „Hopelijk zal iedereen in de laatste wedstrijden zijn uiterste best doen en krijgen we toch nog een kans de play-offs te halen." Met de winst verzekerden de Celtics zich wel van de beslissende fase van de competitie. DPA/RTR en het AXA Cycling team van John denBraber. Ook bleek gisteren dat het bui tenland volgende week weer goed zal zijn vertegenwoordigd. Dit j aar was het wel wat lastiger om aansprekende namen te vin den, volgens Moens. „Voor de Trade Teams moet je steeds ver der Europa in. Dat voel je na tuurlijk ook direct in je budget. 'De grote klapper', zoals de voorzitter het omschreef, is de Quick-Step Davitamon ploeg van Herman Frison. Patrick Lefevere, wielergrootheid en general manager van Quick- Step, was gisteren aanwezig in Goes. Hij maakte duidelijk dat hij het amateurwielrennen zeer serieus neemt. Elk jaar steekt hij 300.000 tot 350.000 euro in zijn 'tweede ploeg', waarin on der meer de Zeeuw Johnny Hoo- gerland rijdt. Andere buiten landse ploegen zijn het USA National Team, Team Down Under uit Australië en het curi euze en compleet onbekende nationale team van Moldavië met coach Alex Barciuc. In het parkoers zijn dit jaar een aantal kleine veranderingen. De renners passeren tweemaal de zware kasseienstrook in de Hoogenwaardepolder en komen ook twee keer langs de Wester- scheldetunnel. Ze gaan er nog niet door, lachte Moens. „Maar als de Tour in 2005 definitief naar Zeeland komt en we krijgen alle vergun ningen, dan wil ik best als proef konijn dienen." GLASGOW - De finale van Uefa Cup is ver weg voor Celtic. De Schotten kwamen gisteren in het eigen Celtic Park niet ver der dan 1-1 tegen het Portugese Boa vista. Die score kwam schlemielig tot stand. Eerst tikte verdediger Joost Valgaeren (ex-Roda) kort na rust de bal langs Douglas in het eigen doel. Nadat spits Henke Larsson zijn ploeg in de 50e minuut weer naast Boavista had gebracht, miste de Zweed in de 76e minuut een strafschop. ANP van onze sportredactie SITTARD - Spelers die voor hun eigen club het faillissement aanvragen. Nog nooit gebeurd in het lange bestaan van het be taalde voetbal, maar in Maas tricht lijkt het toch werkelijk heid te worden nu is gebleken dat MVV helemaal geen rooie cent meer in kas heeft. In de rug gesteund door hun vakbond WCS hebben de spe lers het bestuur van de Maas trichtse club gisteren een dead line gesteld: voor komende dinsdag willen ze het salaris op hun bankrekening hebben staan, zo niet vragen de spelers het faillissement van de club aan. Al heet het officieel dat ze zich dinsdag daarover nog na der beraden. Volgens aanvoerder John Mut- saers zijn de spelers van MW het zat dat ze iedere maand op hun geld moeten wachten, waardoor zij hun huur en verze kering niet meer kunnen beta len. De huidige situatie is heel ernstig. We praten de laatste tij d meer over geld dan over voel bal." Ook bij de WCS is demaatvo Voorzitter Theo van Seggele: „Het is de hoogste tijd dat i druk op de clubleiding verte gen. De laatste maanden m den de salarissen steeds mi hangen en wurgen betaald ft kan zo niet langer doorgaan.! spelers hebben immers rechte een tijdige betaling." Of er voor dinsdag 15 april» oplossing gevonden wordt duo de clubleiding van MW,isM maar de vraag. Algemeen mi nager Marcel Franssen maal' zich ernstige zorgen. „Maarte doe ik al maanden. Natuurlij hopen we niet dat de spelerste advies van de WCS opvolger De bond doet het voorkom dat wij niet willen betalen,ma» we kunnen het simpelwegnie: Volgens wcs-topman Seggelen kan MW niet m« doen dan hopen op een won® „Er moet nu een miljonair nt- een MW-hart opstaan, ander zou het zomaar eens afgelopc kunnen zijn met het betaalfc voetbal in Maastricht." GPD door Ad Pertijs WASMUEL-HORNU - Bart Voskamp had gisteren in de Grote Prijs Pino Cerami 'een superdag'. Hij wendde die aan voor een supersolo en be reikte de finish winnend met een voorsprong van maar liefst drie minuten en 44 se conden. „Ik voelde me zo goed dat ik me niet kon beheersen van daag", zei de kopman van Bankgiroloterij na afloop. Na 20 kilometer viel hij aan. Samen met de Belg Geoffrey de Meyere. Later sloten zich nog enkele renners aan, maar de laatste 50 kilometer over het geaccidenteerde Waalse terrein deed hij alles in zijn eentje. „Ik heb heel lang bijna vijf minuten voorsprong gehad. Toen ik het op het einde wat rustiger aan deed, hield ik nog meer dan 3,5 minuten over. Uitzonderlijk veel voor zo'n koers." Achter hem ver overden Casagranda, Bal- ducci, Vasseur, Zabel en zip ploeggenoot Lowik de plaat sen twee tot en met zes. In Wallonië stond een sterK deelnemersveld aan de start- Reden waarom Voskamp® gepaste trots terugkijkt op® wedstrijd. „Het is alleen nog altijd jammer dat ik m')11 vorm vorige week in De Pan" ne niet kon omzetten winst." De winst van de GP Pk10 rami was in dat opzicht ee schrale troost. „Omdat Driedaagse van De PaI® veel meer publiciteit op vert dan deze koers." De renner neemt nu eveng terug. „Vrijdag ga ik m« kinderen naar de dierent Daarna pak ik de training in de richting van de Ams» Gold Race, voor ons de belangrijkste wedstnj van het jaar." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22