PZC Onderzoek naar zwakke schakels in zeeweringen Schilderwerk pijlerdam bijna klaar Ouderen solidair met ouders Arjan Erkel 17 Directie nutsbedrijf streeft naar verdubbeling winst in enkele jaren vrijdag 11 april 2003 Skelet van dolfijn voor onderwijs Zeelandbrug vijf uur dicht Prijs voor vlinder werkgroep Drankrijder betrapt Zand Ook vragen CU over experiment Koegorspolder Tent Vliegwiel Delta zet het mes in de kosten EMMADORP - De dolfijn die zich lange tijd in de Wester- schelde heeft opgehouden en die deze week dood werd gevon den in het Verdronken Land van Saeftinge, komt terug naar Zeeland. Zij het dan als skelet. De stichting Het Zeeuwse Landschap gaat de gereconstrueerde resten van het dier ten toon stellen in de schapenstal bij het informatiecentrum Saeftinge in Emmadorp. Het dode dier is overgebracht naar Naturalis in Leiden voor nader onderzoek. Als dat is voltooid, zal Naturalis ervoor zorgen dat het skelet weer wordt opge bouwd. Bedoeling van Het Zeeuwse Landschap is de dolfijn onder meer voor onderwijsdoeleinden te gebruiken. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug gaat volgende week maan dagnacht toch gewoon vijf uur dicht. Eerder nog dacht de provincie Zeeland het reguliere onderhoud als het vegen van het wegdek in twee uur uit te voeren. Maar volgens J. van Nieuwenhuijze van de provincie bestaat het vermoeden dat één van de zogeheten rij-ijzers - de ijzeren stukken tussen twee brugdelen - is losgeraakt. De onderhoudsklus vergt daardoor meer tijd dan voorzien. In de nacht van maandag 14 april op dinsdag 15 april wordt de Zeelandbrug daarom van middernacht tot vijf uur 's ochtends gesloten voor al het ver keer. Auto's, die dan de Oosterschelde willen oversteken, wor den omgeleid via de Stormvloedkering. Later in de maand - in de nacht van dinsdag 22 april op woensdag 23 april - gaat de brug nog een keer dicht voor onderhoud. De afsluiting begint dan ook om middernacht maar zal maar twee uur duren. Voor spoedeisende hulp kunnen ambulance, brandweer en politie tijdens het onderhoudswerk wel gewoon over de Zeelandbrug naar de overkant. MIDDELBURG - De Vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland heeft 10.000 euro gekregen van het Prins Bernhard Cultuur fonds Zeeland. De werkgroep won deze Stimuleringsprijs 2003 voor de inventarisatie van dagvlinders gedurende de af gelopen tien jaar en voor de publicatie van de dagvlinderatlas van Zeeland. De prijs is toegekend als 'blijk van waardering voor de inzet van de ongeveer zeventig vrijwilligers die aan een uniek project hebben gewerkt dat zeer waardevol is voor een goed beheer van het Zeeuwse landschapschrij ft het cul tuurfonds. De aanwezigheid van veel vlindersoorten geeft aan hoe het met de kwaliteit van de natuur staat. Omdat er van Zeeland nog geen fijnmazige inventarisatie was van dag vlinders, begon de werkgroep in 1993 met het registreren daarvan. Dat resulteerde in een groot bestand met veel gege vens die van grote waarde zijn voor organisaties zoals Na tuurmonumenten, Staatsbosbeheer en de provincie. De Sti muleringsprijs is in het leven geroepen om de cultuur en het natuurbehoud in Zeeland extra te stimuleren. De prijs is be doel voor met name jonge vrijwilligers of amateurs die een project uitvoeren dat uitstijgt boven hun reguliere activitei ten. De prijs wordt 13 mei uitgereikt door commissaris van de koningin W. van Gelder in de Sier- en vlindertuin Berkenhof in Kwadendamme. THOLEN - Een 32-jarige automobilist uit de gemeente Tho- len heeft woensdagavond op de Kuipersdreef te Tholen het rijbewijs ingenomen wegens rijden onder invloed van alco hol. Uit een blaastest bleek dat de man vier maal de toegesta ne hoeveelheid alcohol had gedronken. Hij moet zich later voor de rechtbank verantwoorden. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Vijftig jaar na de Februariramp 1953 zitten er in de zeeweringen langs de Zeeuwse kust nog altijd enkele zwakke schakels. De golfover- slag van het dijkvak Nolledijk- Zwanenburg bij Vlissingen is te hoog en ook voor delen van de duinkering op Schouwen en in West-Zeeuws-Vlaanderen is het twijfelachtig of ze sterk genoeg zijn om zwaardere golfbelasting te kunnen weerstaan. In de loop van dit jaar moet dui delijk worden in welk tempo er plannen nodig zijn voor verster king van deze zeeweringen. Voor de dijk bij Vlissingen is on derzoek naar de sterkte van kruin en binnenkant van de dijk urgent. Op Schouwen gaat het met name om het Noorder- strand Renesse en de rotonde Westenschouwen. In West- Zeeuws-Vlaanderen is het duinvak Breskens toe aan nader onderzoek. Dit blijkt uit het Zeeuws Kust- beleidsplan 2003, dat als lei draad heeft: veiligheid tegen overstromingen in de provincie Zeeland. Overigens is het zo dat van acuut gevaar geen sprake is. De tijdige aanpak van zwakke schakels is nodig vanwege de zeespiegelrijzing en nieuwe in zichten in de kracht van golf- aanvallen op de waterkeringen. De problemen die zwaardere golven veroorzaken, zijn mo menteel nog niet goed te over zien. Het Waterloopkundig La boratorium studeert hierop. In het (ontwerp-)Kustbeleids- plan staat ook dat er meer inzicht moet komen in de veilig heid van de buitendijkse bebou wing van Domburg, Vlissingen, Breskens en Cadzand-Bad. De situatie daar moet worden mee genomen in de vijfjaarlijkse toetsing van de hoofdwaterke ringen in Zeeland. Uitgangs punt is dat het huidige veilig heidsniveau gehandhaafd blijft, zodat de risico's op schade niet toenemen. Langs de Zeeuwse Noordzee kust wordt gestreefd naar be houd en versterking van het zandige karakter van de kust verdediging: brede, robuuste duinen landwaarts of, indien noodzakelijk, zeewaarts. Voor de dijken langs de kust en de Ooster- én Westerschelde bie den traditionele dijkversterkin gen op de kortere termijn nog voldoende mogelijkheden. Rekening houdend met activi teiten als natuur, recreatie, landbouw en bebouwing zullen echter ook andere mogelijkhe den bekeken moeten worden. Te denken valt aan 'waterkeren in de breedte', gebruikmakend van binnendijken met een wa terstaatkundige functie. Hoe dit precies gestalte krijgt, moet aan de hand van een of meer stu dieprojecten worden uitge zocht. In een aantal gevallen is al spra ke van een brede waterkering, namelijk waar achter de zeedijk een inlaag met binnendijk ligt. De meeste inlagen hebben een natuurbestemming. Waar dat nog niet het geval is, wordt be zien of omzetting in deze be stemming mogelijk is. Ondanks de druk op het kustge bied (woningbouw, recreatie, economische activiteiten), moet zeer behoedzaam worden omge gaan met verdere bebouwing. Kustgemeenten moeten werken aan een zekere zonering, waar bij de belangen van watekering, natuur en landschap zwaar we gen. De Europese Vogel- en Ha bitatrichtlijnen spelen hierbij een rol. Meegroeien met de zee is de 'ro de draad' voor het toekomstige Zeeuwse kustbeleid. Het bete kent onder meer doorgaan met zandaanvullingen om de kust lijn op zijn plaats te houden. Langs de Deltadammen kunnen zandsuppleties worden gecom bineerd met onderwatersupple ties (zandaanvulling niet op maar vóór het strand). Op enke le plaatsen dringen geulen langs de kust landwaarts op. Dat is het geval ter hoogte van Noord- Beveland en het zuidwesten van Walcheren. Vooral op Walche ren is de druk van de geulen richting kust zodanig, dat niet volstaan kan worden met steen- bestortingen. Hier is een spoe dig te beginnen omvangrijke studie onvermijdelijk. Andere onderzoeken die worden aanbe- volgen: dynamisch kustbeheer in combinatie met aanwezige strandhoofden; instandhouden hoge voorlanden in Ooster- en Westerschelde. TERNEUZEN - In navolging van de Tweede Kamerfracties van CDA en SGP wil nu ook de ChristenUnie van staatssecre taris Schultz van Haegen tekst en uitleg over de verwik kelingen rond het opschorten van een experiment met de verwerking van baggerspecie ia de Terneuzense Koegorspol der. Net als de andere partij en vreest de Christenunie dat het Rijk en of de gemeente Terneuzen door het opschorten van de proef ge confronteerd kan worden met schadeclaims van andere partij en die in de polder activiteiten willen ondernemen. Voorts wil de fractie wat nu pre cies weten welke financiële knelpunten de bouw van een slibverwerkingsinstallatie in Zeeuws-Vlaanderen onmoge lijk maken. De Christenunie wil verder ver nemen of het besluit gevolgen heeft voor de status van de ffiiR-Koegorspolder, Rijkswa terstaat voldoende middelen achter de hand heeft om een gro ter depot in de Koegorspolder aan te leggen en of het Rijk be leid is om schadeclaims te beta len. De vader van Arjan Erkel neemt de handtekeningen in ontvangst van Emmy Oudenaerd van de Stichting Welzijn voor Ouderen Sas van Gent-Assenede. In het midden wet houder J. Luijcks van Terneuzen. door Euqène Verstraeten SAS VAN GENT - Meer dan 1100 inwo ners uit de oude gemeente Sas van Gent hebben steun betuigd aan de actie voor de vrijlating van de in Dagestan ontvoer de medewerker van Artsen Zonder Gren zen Arjan Erkel. Het pakket handtekeningen werd giste ren door Emmy Oudenaerd van de Stich ting Welzijn voor Ouderen Sas van Gen t/Assenede overhandigd aan Dick Erkel, de vader van Arjan. De familie Erkel woont sinds twee jaar in Westdorpe. De handtekeningenactie was een initia tief van de katholieke ouderenbonden uit Westdorpe, Philippine en Sas van Gent, de ANBO Sas van Gent, huisart senpraktijk het Bolwerk en de SWO. De afgelopen weken kon de petitie op ver schillende plaatsen worden onderte kend. Namens alle initiatiefnemers stak wethouder J. Luijcks vader Erkel giste ren een hart onder de riem. ,,We denken dat het u goed doet dat zoveel inwoners met u meevoelen", aldus Luijcks. Hij wees er op dat juist de ouderenbon den in actie zijn gekomen omdat de oude ren vaak weten wat het betekent om een zoon te missen. Arjan Erkel werd door onbekenden ontvoerd in de Russische deelrepubliek Dagestan en sinds meer dan 240 dagen is er niet meer van hem vernomen. Artsen Zonder Grenzen is een wereldwij - de internetactie gestart waarin mensen wordt opgeroepen een petitie te tekenen voor de vrijlating van Arjan Erkel. „Ie dere steun is welkom, zei Dick Erkel gis teren. „Zeker als die uit de buurt komt. We vinden ontzettend veel steun uit de buurt. Mensen die je aanhouden en een praatje maken. Vragen of er nog nieuws is. Je moed inspreken. Dat doet je goed." foto Peter Nicolai Erkel stelt dat alle acties en inspannin gen van mensen en instellingen een be langrijke bijdrage kunnen leveren aan de vrijlating van Arjan. „Want we zijn er van overtuigd dat hij nog leeft. Wij gaan door. Wat dat betreft zijn meer dan 1100 steunbetuigingen uit een toch kleine ge meenschap een geweldige steun in de rug." Erkel benadrukte gisteren dat de petitie actie via het internet doorgaat totdat Ar jan vrij is. Inmiddels hebben al meer dan 350.000 mensen de petitie onderschre ven. Wie dat ook wil doen kan surfen naar www.artsenzondergrenzen.nl door Ben Jansen NEELTJE JANS - Het groot on derhoud aan de schuiven van de Oosterscheldekering is bijna klaar. De Vlaamse aannemings combinatie Iris/Willems is bezig met voorbereidingen om de laatste drie onder handen te ne- Wanneer het werk na de zomer Advertentie Kees den Herder Interieurstylinq Walcheren VAVw. keesden herder, n Noordweq 125,Serooskerke,0118-593030 Noord-Beveland. Haven "De Oesterput". Nauwelijks haven en lang geen oesterput meer. Herinnering en horizon. Daar hebben we deze stoel neergezet. De kosmische kracht van lijnen uit het universum bundelen zich in design en comfort. In eigen huis is hij een tijdoverstijgend rustpunt, "en haven en een horizon. is voltooid, is de ondeugdelijke verflaag van dertig van de twee enzestig schuiven vervangen. Van een afstand oogt de stroom- geul Roompot in de Ooster- scheldemonding als een slecht onderhouden gebit. De rij licht grijze schuiven wordt onder broken door enkele zwarte. He lemaal gaaf wordt het aanzien van dit deel van de stormvloed kering ook na het karwei van deze zomer niet. De bescherm laag van twee zwarte schuiven is van goede kwaliteit en kan blijven zitten. De schilderbeurt van bijna de helft van de schuiven in de pij lerdam is een gevolg van proble men bij de productie van het staalwerk in 1984. Dat leverde vertraging op, waardoor moest worden besloten op een deel van de schuiven een ander verfsys- teem toe te passen met minder lagen en kortere droogtijden. Al snel na de ingebruikname van de Oosterscheldekering werd ontdekt dat in deze verflaag haarscheurtjes optraden. Het craquelé-effect deed zich voor op alle schuiven die met de snel lere methode waren geconser veerd. Op één na waren het alle maal schuiven in de stroomgeul Roompot. Volgens N. Poortvliet van de dienstkring Deltakust van Rijkswaterstaat in Zeeland was het niet mogelijk het probleem te verhelpen door simpelweg een extra laag verf aan te bren gen. Het zout had zich al een weg onder de verf gebaand en het staal aangetast. Poortvliet: „Er zat niets anders op dan uit huilen en opnieuw beginnen." Daar is in 1994 een begin mee gemaakt. In de zomer van dat jaarzijnbij wijze van proef twee Van een afstand oogt de kering met witte en zwarte schuiven als een slecht onderhouden gebit. foto Mechteld Jansen schuiven aangepakt. De ene is daarvoor met bok tijdelijk ver wijderd en op het land gezand straald en van nieuwe verflagen voorzien. De andere schuif on derging deze behandeling ter wijl hij op zijn plaats bleef han gen. Hoewel Rijkswaterstaat bij de aanbestedingen van het zand straal- en schilderwerk de aan nemers vrijliet te kiezen voor uitvoering van het karwei ter plaatse of op een andere locatie, is er steeds voor gekozen de schuiven niet te verwijderen. De stalen constructie wordt opge vijzeld, in een tent verpakt om te voorkomen dat grit- en verfres- ten in het water komen en om gunstige omstandigheden voor het schilderen te scheppen. Om over een voldoende groot werk terrein te kunnen beschikken, versmalt de aannemer een deel van de weg over de stormvloed kering. Dit jaar moeten wegge bruikers rekening houden met twee van die versmallingen, omdat in de Roompot twee schuiven en in de stroomgeul Schaar één worden opgeknapt. De verwij dering van de oude be schermlaag, de behandeling van aangetast staal en het aan brengen van een nieuwe conser- veringslaag kost 2 miljoen euro per schuif. Rijkswaterstaat heeft er tien j aar voor uitgetrok ken. Na deze zomer kan worden overgegaan naar het oorspron kelijke onderhoudsschema dat voor de schuiven was voorzien: twee keer om de tien jaar klein onderhoud in de vorm van bij- plekken en na dertig jaar de schuiven kaal maken en op nieuw schilderen. Of dit schema lang zal worden gehanteerd is nog onduidelijk. Binnenkort worden de defini tieve resultaten verwacht van een onderzoek naar de toepas sing van betonnen schuiven. Poortvliet: „Dat is nu nog toe komstmuziek, maar het is tech nisch haalbaar. Er is beton be schikbaar in een kwaliteit die overeenkomt met onze eisen op het gebied van sterkte en ge wicht. We hebben er geen haast mee. Zo'n betonnen schuif kost goud geld. Je moet dus een afweging maken tussen het onderhoud van de stalen schui ven op langere termijn en de aanschaf van betonnen exem plaren." Met het oog daarop laat Rijks waterstaat nu onderzoeken hoe lang de stalen schuiven naar verwachting nog mee kun nen. HnnrMaurits Sep MIDDELBURG - Delta NV 'streeft naar een verdubbeling van de winst over twee tot drie jaar. Als het rendement van het bedrijf niet beter wordt, dan blijft te weinig geld ever voor investeringen. Die waarschu wing uitte directeur D. Luteijn gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers over 2002. Het bedrijf boekte vorig jaar een winst van 36,5 miljoen euro. Daarvan gaat 30 miljoen naar de aandeelhouders (provincie engemeenten). Dat is het gevolg van een meerjarige afspraak van Delta met de aandeelhou ders. Luteijn vindt die afspraak nog steeds verantwoord, al wil bij toenaar een uitkering die on geveer de helft van de totale winst bedraagt. Luteijn: „We waren ervan uitge gaan dat we in 2002 net vol doende winst zouden overhou den om dat dividend te kunnen uitkeren, dus wat dat betreft valthetresultaatnogmee. Maar we beschikken ook nog over een groot eigen vermogen. In tegen stelling tot sommige andere energiebedrijven, die alleen kunnen investeren als ze winst boeken." Delta moet het rendement ver dubbelen door dieper te snijden in de kosten. Daarvoor is al de operatie Vliegwiel opgezet. Het doel daarvan is doelmatiger te gaan werken. Uit de eerste ana lyses blijkt dat de gestelde doe lenonvoldoende zijn om de con currentie vol te houden. Dat maakt nog harder ingrijpen noodzakelijk. Operatie Vliegwiel leidt er in ie der geval toe dat het werk met minder mensen gedaan kan worden. Aanvankelijk werd de bezuiniging geschat op twee honderd banen. Luteijn wil ech ter niet meer op voorhand van dat cijfer uitgaan. „We gaan eerst de processen aanpassen. We zien later wel hoeveel ar beidsplaatsen dat kost." Overi gens benadrukte hij dat de di rectie overeenstemming heelt met de ondernemingsraad over de reorganisatie en met de vak bonden over een sociaal plan. Bovendien wordt niemand ge dwongen op straat gezet. Delta kan de inkomsten niet vergroten door de energieprij zen te verhogen. Door de invoe ring van concurrentie staan die prijzen onder druk. Bedrijven kunnen nu al van leverancier wisselen als ze bij een ander voor minder geld hetzelfde kun nen krijgen, huishoudens kun nen dat vanaf volgend jaar ook. Overigens is het besluit over de liberalisering van de energie markt voor kleinverbruikers nog steeds niet officieel geno men. Luteijn vindt dat niet lan ger gewacht kan worden op een CDA/PvdA-kabinet, maar dat het demissionaire kabinet van CDA, WD en LPF die knoop moet doorhakken. „Wehebbenvrij snel een signaal nodig. Het is onverantwoord als dat besluit pas in het najaar valt", stelde Luteijn. „Dan valt niet alles precies op zijn plaats, bijvoorbeeld als klanten willen overgaan naar een ander stroombedrijf." Dan kunnen zich dezelfde problemen voor doen als op de markt voor groe ne stroom, die al vrij is. Veel klanten die van stroombedrijf zijn veranderd, hadden onder meer problemen met hun reke ningen. Hoewel Delta meer moeite moet doen om een goed rendement te behalen, is de di rectie nog steeds tevreden over de prestaties van het bedrijf. De omzet steeg met ruim 7 procent ten opzicht van 2001. Dat was vooral te danken aan de groei in elektriciteits- en kabeldiensten (met name internet). De milieu divisie deed het als geheel beter door de inlijving van het Olaz, maar de afvalbedrijven van Delta presteren nog steeds niet naar tevredenheid van de direc tie. Dat de winst toch zo veel lager is dan in 2001, toen 185,5 miljoen overbleef, heeft te maken met eenmalige inkomsten en uitga ven. Destijds verdiende Delta veel aan de reorganisatie van EPZ. Vorig jaar moest veel geld opzij worden gezet voor inves teringen uit het verleden die nu onvoldoende geld opbrengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17