PZC lf Kunstenaars verlaten AKF-terrein Goes Telling Schouwse campings dit jaar gelijk Laatste kans voor probleemhuurders it Oosterschelderegio Begin uitbaggeren Schuitvaartgracht Kliniek voor plastische chirurgie in Oostburg Sanering duurde langer dan verwacht weekenddiensten w vrijdag 11 april 2003 Vier jongens opgepakt na slaan van schoolgenoten Spektakelstuk Bergen op Zoom veelbelovend Vondsten Onderhoud Huisartsen: Tandartsen: Verloskundigen: Dierenartsen: Apotheken Thuiszorg: Beleid Overlast Joggende vrouwen met wapen bedreigd Stinkende gassen Middelburgse gracht weer schoon door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Middel burgse binnengracht is weer schoon. Na zestien maanden zijn de baggerwerkzaamheden onlangs afgerond. De sanering duurde langer dan verwacht vanwege een aantal tegen slagen. Inmiddels zijn alle sporen van het baggeren, waaronder de laad- en losplaats aan het Molenwater, verdwe nen. Het waterschap Zeeuwse Eilan den begon in november 2001 met de klus. Eerst werkte een nieuwe systeem niet om de dikte van de bagger te bepalen. Daarnaast werden deeltjes as best gevonden in het slib. Tot overmaat van ramp ging ook de baggeraar nog failliet. In mei 2002 werd het werk stilgelegd, maar in december vorig jaar hervat. Het baggeren was dringend no- OOST-SOUBURG - Vier jon gens zijn dinsdag aangehouden nadat ze op 31 maart bij een vechtpartij op een school in Middelburg twee schoolgenoot jes hadden geschopt en gesla gen. Het gaat om een veertienjarige jongen uit Kapelle en drie jon gens van vijftien en zestien jaar uit Oost-Souburg. De vechtpartij ontstond nadat eerst sprake was geweest van wat duw- en trekwerk. Hierop werden de twee jongens, een vijftienjarige Middelburger en een vijftienjarige jongen uit de gemeente Noord-Beveland, vol gens de politie door het ver dachte kwartet mishandeld. Het viertal is na de aanhouding gehoord. De jongens zitten nog vast. BERGEN OP ZOOM - De musi- eal Les Misérables om de hoek, op de Kaai, de Dubbelstraat en in de Gevangenpoort. Dat was waar Gertjan Huismans, voor zitter van stichting De Vier schaar, aan moest denken toen hij in 1994 een boek van Cees Becht onder ogen kreeg. Bijna tien jaar later is het boek bewerkt tot De Schande van Sanne en wordt het stuk, dat zich afspeelt aan het eind van de achttiende eeuw, de opvolger van Huiveren in het Hof, het openluchtspektakel op de bin nenplaats van stadspaleis het Markiezenhof. Het eerste bedrijf is gesitueerd op het Beursplein. Aan de gevel van het Markiezenhof komt het decor en de Steenbergsestraat wordt een haven met bruggen en boten. Het tweede bedrijf vindt plaats op de grote binnenplaats van het Markiezenhof en het derde bedrijf speelt zich af in de Franse Tuin. Het stuk gaat op 5 september in première en loopt tot en met 13 september. Informatie op www- .schandevansanne.nl. dig, omdat vanaf de zestiende eeuw sprake was van veel be drijvigheid langs de grachten. Er stonden pakhuizen, smede rijen, leerlooierijen, een verve rij, een chocoladefabriek, een washuis en een slachthuis. Eeu wenlang loosden fabrieken en woningen hun ongezuiverde af valwater rechtstreeks op de bin nengracht. De Middelburgse gracht was de meest vervuilde locatie van Zeeland. Voorzover bekend was er nooit eerder ge baggerd. De Middelburgse binnengracht is over een lengte van 1250 me ter gebaggerd. De breedte van het water varieerde tussen de twintig en dertig meter. Uit de gracht is zo'n twaalfdui zend kubieke meter verontrei nigde bagger gehaald, ongeveer negenhonderd vrachtwagens vol. De specie werd met waterdichte bakken afgevoerd naar het de pot van Zeeuwgrond in Vlissin- gen-Oost. In de binnengracht werden geen archeologische vondsten gedaan. Wel haalde aannemer Boskalis ontelbare fietsen, winkelwagens, puin en boomstammen omhoog. In Vlissingen-Oost blij ft de bag ger ongeveer twee jaar liggen, waardoor het water uit het slib zakt. Het water wordt opgevan gen in een speciaal leidingsys teem en gezuiverd. Het overge bleven slib wordt, als er nauwelijks water meer in zit, gestort op de stortplaats van het OLAZ in Nieuwdorp. Met de afronding van de bag gerwerkzaamheden, verdwijnt de binnengracht niet uit beeld bij het waterschap Zeeuwse Ei landen. De komende jaren wordt regelmatig de waterkwa liteit onderzocht en één keer per jaar de bodemkwaliteit. De oevers en het water hebben ook in de toekomst onderhoud nodig. De vorming van slib en de mate van verontreiniging zal wel veel minder zijn, aldus het waterschap. Naar verwachting zullen plan ten en dieren nieuwe mogelijk- 1 Kunstenaar G. Verkerke met een van zijn werken op het terrein aan de Houtkade. door Rolf Bosboom GOES - Het kunstenaarsgezel schap Moving Circle staat klaar om het terrein achter de AKF- hal in Goes te verlaten. Het col lectief gaat aan de slag op een nieuwe locatie: een weiland aan de Theuniswegeling, tussen het Poelbos en 's-Heer Arendsker- ke. Moving Circle, onder aanvoe ring van kunstenaar G. Verker ke, vestigde zich begin vorig jaar op het terrein aan de Hout kade. Dat deed hij zonder toe stemming van de eigenaar, pro jectontwikkelaar Van Garderen Dekker. Eerder realiseerde A. van der Ploeg er een onderko men. De ontwikkelaar liet de 'krakers' ongemoeid. Een bewoonster van de Westha- vendijk maakte echter bij de ge meente Goes bezwaar tegen de komst van Verkerke en de zij nen. De gemeente zag zich ge noodzaakt actie te ondernemen, omdat de activiteiten in strijd zijn met het bestemmingsplan. Voor Van der Ploeg, die er daad werkelijk woont, is een uitzon dering gemaakt omdat zijn aan wezigheid aantoonbaar een positief effect heeft op de door gaans verlaten omgeving. De gemeente Goes heeft Moving Circle gemaand uiterlijk op 1 april te vertrekken. Het gezel schap staat inmiddels op het punt het gebied te verlaten. Bij wijze van afscheid is het terrein vanaf vandaag tot en met zon dag 20 april dagelijks vanaf 12.00 uur opengesteld voor be langstellenden. Er zijn onder meer enkele beelden te zien die het afgelopen jaar zijn ge maakt. De onzekere situatie bij de AKF-hal heeft Verkerke ertoe gebracht een andere locatie te zoekenAls je blij ft zitten, zit j e toch op een soort schopstoel." Een verhuizing sluit ook aan bij de opvattingen van Moving Cir cle, dat zichzelf afficheert als een 'nomadisch beweeglijk stamverband'. Er is een nieuwe stek gevonden nabij het Poelbos: een weiland ten noorden van de Theuniswe- zaterdag 12 en zondag 13 april 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985(geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middelburg' (patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeel, Van den Haak, Heere en Wor- telboer). zaterdag: A. P. Bruynzeel, Herengracht 68, tel. (0118) 644301. zondag: F. J. Heere, J. H. Huyssenstraat 15, Mid delburg, tel. (0118) 644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. De Veerse Huisartsen (Patiënten huisartsen:Rullens, Bats, Ubels, van Tol, van Eede, Spekhorst, v. d. Male en Huisman.) vrij. 17.30-zon. 23.00 uur: A. A. v. d. Male en Huisman, Duinweg 59, Zoutelande, tel. (0118) 561282. zo. 23.00-ma. 8.00 uur: R. v. Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118) 501271. Walcheren: M. H. Rackwitsz, Volderijlaagte 1, Mid delburg, tel. (0118) 635688. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Vlissingen,don. 20.00-vrij. 20.00 uur:J. van Dierendonck, tel. (0118)471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: H. de Pundert, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M. de Jonge, tel. (0118) 616761. Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: A.L. Hoogvelden R.B.M. Meesters, Korte Noordstraat 61, Middelburg, tel. (0118) 637077. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren): Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel- le tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang 'De Mikke': Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118) 612134. Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek De Singel, Singel 9, Vlissin gen, tel. (0118) 412730. Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118- 684000. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland moet op een andere manier gaan tellen en controleren hoeveel caravans en tenten op de kampeerplek- ken staan. Ondermeer omdat momenteel de Wet op de Open luchtrecreatie (WOR) wordt aangepast, wil het college geen overhaaste stappen nemen. Voor komend zomerseizoen is daarom wat betreft deze telme- thode een overgangsregeling in gesteld. De gemeente moet ook komend seizoen weer controleren of campinghouders op Schouwen- Duiveland niet té veel gasten op hun kampeerterreinen laten bi vakkeren. Steekproefsgewijs gebeurt dat al jaren, maar dit jaar moet dat op een andere ma nier gebeuren. Tot nu toe reken de Schouwen-Duiveland vierënhalve slaapplaats als één kampeermiddel. En dat mag niet volgens de regels van de WOR. De Raad van State heeft afgelopen december deze ge meentelijke telmethode daarom onderuit gehaald. Naar aanleiding van die uit spraak is Schouwen-Duiveland drukdoende haar beleid en bij behorende verordeningen aan te passen. Zo is inmiddels vierënhalve slaapplaats als tel methode uit de stukken ge haald. Maar een definitieve op lossing voor de terechtwijzing is er nog niet. Het gevolg hiervan is, dat de ge meente zonder ingrijpen deze zomer bij een controlerondje langs de eilandelijke kampeer terreinen flink wat overstand zal tegenkomen. Want één tent, caravan of camper per kam peerplaats toegestaan zijn de bijgezette iglotentjes voor de de Wet op de Openluchtrecreatie is aangepast. kinderen strikt genomen taboe. Net als voor de aanpassing van het beleid zelf wil het college daarom voor de controle op het aantal campinggasten een over gangsregeling vaststellen. Kort gezegd komt het erop neer dat deze zomer zowel op de regulie re campings als voor het kampe ren bij de boer de normale (oude telwijze gebruikt wordt. De campinghouders kunnen zo doende evenveel gasten als vo rig jaar ontvangen en hoeven niet een deel van hun inkomsten mis te lopen. Voor de campings geldt deze overbruggingsperiode totdat de nieuwe regels kunnen worden opgenomen in de bestemmings plannen en het beleid, die mo menteel door de gemeente wor den aangepast. De minicam- pings mogen op de oude manier tellen totdat het Rijk de WOR heeft aangescherpt en de ge meente haar beleid voor het kleinschalig kamperen hierop heeft afgestemd. „We hopen hiermee tegemoet te zijn geko men aan de uitspraak van de Raad van State", aldus wethou der G. van de Velde-de Wilde (recreatie en toerisme). Voor de recreatie-ondernemers lijkt zodoende ondanks het in grijpende oordeel van de be stuursrechters toch min of meer een seizoen als alle andere voor de deur te staan. ETroost, voor zitter van de Recron afdeling Schouwen-Duiveland,ziet heden krijgen in de binnen gracht. In het water groeien onder meer kokkels, die het wa ter zuiveren. Ook komen veel kokerwormen voor, paling brood en muggenlarven. Vooral dat laatste diertje, de muggenlarf, is voor het water schap een goede graadmeter om te zien of in het water verontrei nigde stoffen zijn. Soms hebben muggenlarven groeiafwijkin- gen in hun kaken, wat wijst op de aanwezigheid in het water van verontreinigde stoffen, zo als koper. door Rolf Bosboom GOES - Er komt alsnog een pro ject voor de begeleiding van probleemhuurders in de Ooster schelderegio. Het moet voorko men dat mensen noodgedwon gen op straat worden gezet. Het project wordt gecombineerd met de begeleiding van (ex- )psychiatrische patiënten die na een verblijf in Emergis weer zelfstandig gaan wonen. De vijf woningcorporaties in de regio (Bevelanden, Schouwen- Duiveland en Tholen) zien een stijging in het aantal probleem huurders. Het gaat om mensen die, door welke oorzaak dan ook, hun huur niet meer kunnen betalen. De corporaties moeten hen uiteindelijk uit hun huis zetten. Per jaar wordt daar in de regio zo'n 160 keer mee ge dreigd. In ongeveer veertig ge vallen komen de huurders daad werkelijk op straat te staan. De groep probleemhuurders neemt toe, mede door de ver slechtering van de economie. Dat leidt tot een stijging van het aantal dak- en thuislozen en ex tra druk op de crisisopvang. Naast het sociale leed zijn de kosten van uitzettingen hoog. In 1998 hebben de gemeenten en de corporaties in de regio al eens geprobeerd een 'laatste-kans- project' op te zetten, maar toen werden de partijen het niet eens. Inmiddels is een nieuwe poging tot samenwerking op gang ge komen, die wel lijkt te slagen. De partijen zijn het er nu over eens dat de overlast door pro bleemhuurders de komende ja ren aanzienlijk toeneemt als er niet wordt ingegrepen. Daarom zijn ze bereid te investeren in een oplossing. Dat wordt een project onder de naam Woon- (her)kansen. In het project wordt samenge werkt met Emergis, het Goese centrum voor geestelijke ge zondheidszorg. Emergis hoeft behoefte aan huisvesting voor cliënten van wie wordt ver wacht dat ze weer in staat zijn om zelfstandig te wonen. Wo ningcorporaties willen hieri leen aan meewerken als dei* woners goed worden begelr Een combinatie met het projÉ voor probleemhuurders voor de hand omdat ersprakt; van overlap tussen beide dot- groepen. De opdrachtgevers voor project Woon(her)kansen de zeven gemeenten inderef de vijf woningcorporaties Emergis. De uitvoering won gedaan door de GGD, defc meenschappelijke Gezok heidsdienst. Daar wordt s maatschappelijk werker j projectleider aangesteld. Hijt zij wordt bijgestaan doors tweede maatschappelijk we ker, een sociaal verpleeghui ge en iemand voor de admit, stratieve ondersteuning, n verwachting is dat er ook vi? willigers worden ingezet. De projectleider moetperlstt tember zijn aangesteld, z« diegene de verdere voorbere ding op zich kan nemen. De® voering begint dan op 1 janna 2004. In eerste instantie het project twee jaar. Inhetlai; ste halfjaar moet een evali® duidelijk maken in hoeven voortzetting wenselijk, mop lijk en noodzakelijk is. De kosten, voornamelijk pers: neelslasten, bedragen 2201' euro per jaar. Het uitgangspie is dat deze gezamenlijk worde opgebracht door de corporate de gemeenten, de provincies het Zorgkantoor. OOST-SOUBURG - Tweejs gende vrouwen (29 en 41 jar uit Oost-Souburg zijn avond rond 213 0 uur in de Sc burgse Lekstraat bedreigd!: onbekende man richtte een vuurwapen gelijkend ver werp op hen, vlak nadat hi? vrouwen passeerde. Vervolp ging hij ervandoor. Devroui deden beide aangifte. foto Willem Mieras geling, nabij de Wissekerkse- weg. Moving Circle heeft er ruim twee hectare tot zijn be schikking. „Het wordt een soort nederzetting waar we allerlei activiteiten willen gaan doen, waarbij we rekening houden met de kwetsbaarheid van de omgeving", zegt Verkerke. De gemeente Goes moet er nog ver gunningen voor verlenen. door Anita Janse VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen begint over enkele weken met het uitbaggeren van de Schuitvaartgracht. Het grachtwater veroorzaakte in december een ondraaglijke 'rot- te-eierenlucht'. Tijdens het baggeren zal de stankoverlast wellicht toenemen, maar als het goed is behoren de problemen daarna tot het verleden. Een eerdere poging van de ge meente om de stankoverlast te gen te gaan was het continu rondpompen van het water. De ze aanpak verminderde welis waar de stank, maar loste de oorzaak van de problemen niet op. De Schuitvaartgracht heeft na melijk een dikke laag slib op de bodem, die is ontstaan door ja renlange lozing van rioolwater in de gracht. Inmiddels zijn bergbezinkbassins in de gracht geplaatst, die ervoor zorgen dat er geen nieuw afvalwater in de gracht kan stromen. De gemeente vindt het tijd de stankproblemen voorgoed de stad uit te helpen. Eerdere plan nen om de gracht in 2005 uit te baggeren zijn vervroegd naar dit voorjaar. Volgende week beginnen de pei lingen „Eerst moeten we weten hoe dik de te verwijderen laag slib is, pas dan kunnen we daad werkelijk met het uitbaggeren beginnen", aldus J. Wiltenburg, projectleider civiele werken van de gemeente De week na Pasen arrivee baggermaatschappij Clip i Ouderkerk aan de IJssel» materieel en kan het i ren beginnen. Een platte b« zal functioneren als bulldoze en het slib van de bodem riè ting een laadplaats schuive Daar schept een kraan de w der over in een vrachtwagen: wordt het stinkende goedjezl- gevoerd. De laadplaatsen! men op twee punten in de ste Eerst op het punt waai i Schuitvaartgracht de F kestraat kruist, later aandelf zengracht ter hoogte van det renbloemlaan. In totaal duurt het i een week of vijf. BuurtbewoW zijn met een brief op de hoof gebracht van de werkzaam!* den en bijbehorende ongem» ken. „Stankoverlast is de weken onvermijdelijk", veria Wiltenburg. Het water komtt; dens het baggeren zodanig - beroering dat stinkende gass- vrijkomen, maar Wiltenbu meent dat de stankprobleiiï daarna over zijn. De geme® laat tevens beschoeiing a® brengen bij de gracht. Dit F houten schotten die de gra® tenwal tegen afkalving schermen en voor een nette L' straling van de gracht zorg® Het gemeentelijke project beurt in samenwerking met* waterschap Zeeuwse Eiland® Schouwen-Duiveland wacht met de nieuwe telling voor het aantal tentjes en caravans op campings tot foto Marijke Folkertsma 'geen nadelen' aan de over gangsregeling die het college wil instellen. Al heeft hij deze 'reparatie' van het beleid ge volgd, grotere gevolgen ver wacht de voorzitter echter van de op handen zijnde eisen voor de brandveiligheid voor cam pings, die op dit moment pro vinciaal worden opgesteld. Met regels voor een minimale af stand tussen twee caravans of tenten zou Schouwen-Duive land wel eens veel kampeer plaatsen kunnen verliezen. Te meer omdat eisen in het kader van de brandveiligheid dwin gend kunnen worden opgelegd stelt Troost daarom voor die verandering 'veel meer bang' te zijn. doorRenévan Stee OOSTBURG - Zeeuws-Vlaan- deren heeft dit najaar een kli niek voor plastische chirurgie. Dat verwacht directeur J. de Wit van MedCentric, een privékli- niek van Zeeuwse plastisch chi rurgen die onlangs in het Oost- burgse Antoniusziekenhuis met ontharings-laserbehandelin- gen startte. „Op termijn is het de bedoeling een volwaardige kliniek in Oostburg op te zetten"aldus De Wit. Precieze cijfers over het aantal ingrepen dat inmiddels in Oostburg is uitgevoerd, kon ze niet geven. Wel is volgens haar een beweging in zin waar te nemen. MedCentric heeft sinds sept® ber vorig jaar ook klini®®' het Medisch Centrum M* burg (MCM) en het zieken!»;; Vlissingen. In het MCMwo» de poliklinische ingrepen* voerd, de dagopnamen voorlopig alleen in Vb plaats. Het gaat om ingrep®' borstcorrecties, de verwij(1_; van overtollig vet, ties en rimpel- en onthai handelingen. Uiteindelijk is het de volledige Zeeuwse locatie te bedienen. Naas burg is hiervoor ook Zier» de markt. markt-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 16