Voortvarende Lonink was geen blijvertje Speelgoed hielp kinderen oorlog door Jazzband zoekt nieuw onderdak Gimbrère Rechtszaak schietpartij Nighttrain aangehouden Toerist kan diefstal aangeven op camping V erwarmingsinstallatie uit Terneuzens theater voor Litouws weeshuis Naam Wachtlijsten voor woning op Walcheren groeit snel Veere wil 466.000 euro besteden aan onderhoud JACKS PARKA's PULLOVERS Gestolen auto duikt op in Sas 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak WALCHEREN €20.. KORTING €20.- KORTING Museum vrijdag 11 april 2003 Op straat Prijskaartje HnorMelita Lanting VLISSINGEN - De Walcherse huurdersverenigingen voeren actie voor betaalbare huurwo ningen. Aanstaande dinsdag bieden de verenigingen de Wal cherse woningstichtingen en gemeentebesturen een manifest aan. De huurdersverenigingen doen mee aan een landelijke ac- ■tiedag van de Nederlandse Woonbond. IWij kunnen het manifest alleen aan het gemeentebestuur van Veere aanbieden", vertelt A, Landzaat, secretaris van huurders vereniging Walcheren. „We wilden het manifest ook aanbieden aan de woningstich ting Walcheren, maar de direc te teur is er niet en de rest wil ken nelijk niet. Een gemiste kans." 'De huurdersverenigingen ma- '(■ken zich zorgen over de ontwik kelingen op de huurdersmarkt. Aangekondigde bezuinigingen op de huursubsidie, sterk stij gende huren en een tekort aan woningen zijn volgens de huur dersverenigingen de grootste bedreigingen. „De woningnood is groot, ook bij ons", zegt A. de Vries van huurdersvereniging Middel burg. „We zijn in de afgelopen maanden geconfronteerd met een snel stijgende wachtlijst. Mensen moeten vaak langer dan anderhalf jaar wachten op een woning." Huurdersvereniging Middel- big stelt dat het tekort het grootst is bij de woningen bene- DOMBURG - De gemeen te Veere gaat dit jaar ruim 466.000 euro besteden aan onderhoudswerkzaamhe den. Het geld wordt gestoken in basisscholen, gemeen telijke gebouwen en bouwwerken, het dorps huis in Biggekerke en de panden van de stich ting Gemeenschapsbe langen Domburg-Oostka- pelle. De dakbedekking en dak randenvan het Schutters- hofin Domburg zijn ineen slechte staat van onder houd. Er is 24.800 euro nodig om dit te herstellen ra lekkages te voorko men. Zwembad de Goud vijver in Serooskerke wordt weer in orde ge maakt voor het nieuwe seizoen. De installaties in het bad worden bedrijfs- j klaar gemaakt en er moe tra materialen worden aangeschaft waarmee de betonvloer van een nieu we coating voorzien kan worden. Hiervoor trekt de gemeen te 9000 euro uit. Het stad huis in de kern Veere on dergaat dit jaar een gron dige schildersbeurt. Dit besluit van B en W wordt Mg voorgelegd aan de ge meenteraad. r Advertentie diverse series diverse series 16 MIDDELBURG door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het gelijk van oud-D66-voorman Maurice Weemaes uit Westdorpe. Jaren terug zei hij het al. Jan Lonink wordt de nieuwe burgemeester van het nieuwe Terneuzen. Daar ziet het nu ook naar uit. Komen de zomer zal de 53-jarige Lo nink, als de voordracht van de Terneuzense raad daadwerke lijk in een kroonbenoeming wordt omgezet, de ambtsketen overnemen van scheidend CDA-burgemeester Ron Barbé. Jan Lonink is een man met een rijk bestuurlijk verleden, waar in vooral opvalt dat hij nergens lang bleef, maar wel vrijwel al tijd ergens zaken voortvarend oppakte. De in Markelo geboren Twent begon zijn bestuurlijke loopbaan op 25-jarige leeftijd als lid van de Gewestraad Twente. Van 1976 tot 1983 had Lonink zitting in de Euregio- raad Twente-Nedersaksen (plaastvervangend voorzitter) en werkte hij als hoofd econo mische zaken van de gemeente Almelo. Van 1988 tot 1994 was hij Tweede Kamerlid voor de PvdA, maar werd hij door toen malig PvdA-voorzitter Felix Rottenberg uitgerangeerd. De backbencher kwam terecht in het maatschappelijk veld, werd partner in een organisatie-ad- viesbureau, reorganiseerde de FNV-bonden, reisde als VN- waarnemer de brandhaarden van de wereld af om uiteindelijk in 1996 benoemd te worden tot waarnemend-burgemeester in Norg, waar destijds een herin delingsproces speelde. In Norg bemoeide Lonink zich nadrukkelijk met de ombouw van het gevangeniscomplex Veenhuizen tot museum. Na Norg kon Lonink directeur van een Kamer van Koophandel in de Randstad worden, maar koos hij voor het burgemeesterschap in Sas van Gent, waar hij met open armen ontvangen werd. Lonink wilde er iets van maken in Sas. Zette de schouders onder het factory-outletplan, wist de gesloten bestuurscultuur in het kanaalstadje open te gooien en probeerde Sas een plaats te ge ven in het bestuur van Zeeland Seaports. Toen eind 2000 bekend werd dat Lonink Sas van Gent verruilde voor de Overijsselse fusiege meente Rijssen-Holten reageer den politiek, ambtenaren en burgers in de Zeeuws-Vlaamse gemeente verbitterd. Temeer, omdat Lonink (diè ook nog en kele maanden werkzaam was als waarnemer in buurgemeente Axel) gezien werd als architect van de vrijwillige herindeling in de Kanaalzone en omdat breed verondersteld werd dat hij in was voor het burgemeester schap van het nieuwe, grote Ter- neuzen. Er kwamen nog twee jaren Rijs- sen tussen. Ook daar wist de PvdA'er het vertrouwen te win nen van een verdeelde raad (SGP,WD), ook daar zal nu evenwel verbittering heersen. Op zich niet vreemd, Lonink had bij zijn aantreden beloofd minstens één periode (zes jaar) te zullen blijven. SAS VAN GENT - Bij een iden titeitscontrole aan de Westkade in Sas van Gent is de koninklij ke marechaussee woensdag middag gestuit op een 43-jarige drugsgebruiker uit Rotterdam, die rondreed in een gestolen Opel Vectra. Hij had de auto meegekregen van een garage in Roosendaal voor een proefrit, maar was 'vergeten' de auto daar weer af te leveren. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Met de nodige omzichtigheid is gisterochtend de verwarmingsinstallatie uit de kelder van het voormalige Zuidlandtheater in Terneuzen getakeld. Een niet alledaagse klus, omdat in slooppanden doorgaans ook de verwarmingsketel(s) niet ge spaard blijven van vernietiging. De cv-installatie uit het voor malige theater gaat echter een nieuw leven tegemoet in een weeshuis in de Litouwse plaats Siauliai. De Terneuzense stich ting Saltinis -vernoemd naar het tehuis- heeft daar voor ge- 'zorgd. Dè stichting is sedert 1995 actief, telt vijfentwintig sponsors en spant zich er voor in om de leefomstandigheden van de honderd kinderen en stafle den van het kindertehuis te ver beteren. Saltinis heeft negen la dingen hulpgoederen naar het tehuis gestuurd, waaronder kle ding, speelgoed, medicijnen, meubels, gereedschap en elec- trische apparatuur. MIDDELBURG - De 34-jarige verdachte van de schietpartij in de Middelburgse discotheek Nighttrain moet een psychia trisch onderzoek ondergaan al vorens tot een behandeling van de strafzaak te komen. De inwoner van Zoetermeer wordt poging tot moord tenlas- tegelegd. Hem wordt verweten op 22 december vorig jaar met een pistool een kogel te hebben afgevuurd op een twintigjarige Vlissinger, die in de hal van de discotheek stond. Het slachtof fer geraakte daarbij gewond aan zijn schouder. Daarnaast wordt de Zuid-Hollander ervan beschuldigd op een vijftal ande re bezoekers van de discotheek te hebben geschoten. De schiet partij vond rond vier uur 's nachts plaats. De rechtbank in Middelburg hield de strafzaak, in verband me)/ nader onder zoek, voor onbepaalde tijd aan. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Elders in deze krant wordt uitgebreid melding gemaakt van de vergevorderde plan nen van de Zeeuwse recrea tieonderneming Roompot om bij de Efteling in Kaats heuvel een groot complex voor verblijfsrecreatie te bouwen. Er is nog geen schep grond voor verzet, maar een naam is er al. Naar de gewoonte van de Efteling moest die naam op -rijk eindigen. Er is geko zen voor Droomrijk. Da's nu jammer. Want wat is er mis met Droompot? Hnnr Harold de Puysseleijr OOSTBURG - De politie zet de proef met het doen van eenvou dige aangiften op campings en andere recreatiebedrijven voort. Na het succes vorig jaar op drie campings aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust, krijgt het project nu een vervolg in andere toeristenverblijven, niet alleen in West-Zeeuws- Vlaanderen, maar ook aan de Walcherse en Schouwse kust. Toeristen hoeven niet meer naar het politiebureau om aan gifte te doen. Op campings, de verhuurbureaus en andere re creatiebedrijven kunnen ze een aangifteformulier (in het Ne derlands, Duits, Engels of Frans) invullen. Op die manier aangifte doen, kan in geval van diefstal uit een voertuig of van een (brom)fiets, vernieling of vermissing van spullen of reisdocumenten. Voorwaarden zijn dat de dader onbekend is, er geen getuigen zijn van het delict en er door de politie geen opsporingshande lingen zoals sporenonderzoek moeten worden verricht. Het systeem is bedacht door drie agenten van de politie in Oostburg en heeft tal van voor delen. De toerist hoeft niet meer naar het politiebureau toe, de be reidheid om melding te maken van de genoemde feiten verbe tert, en de politie heeft in het zomerseizoen aan het einde van de dag geen rij wachtenden meer voor de deur van het poli tiebureau staan. De politie dingt met het project mee naar de landelijke Politie Innovatieprijs. Huurders eisen betaalbare huizen den de huursubsidiegrens. Maar volgens De Vries wordt het ook voor mensen met een grotere beurs steeds lastiger om een huurwoning te vinden. Veel be leggers verkopen de huurwo ningen en daarom wordt ook het aanbod van duurdere huurwo ningen steeds minder. De Mid delburgse huurdersvereniging heeft een groep huurders gemo biliseerd om dinsdagochtend gezamenlijk het manifest aan Woongoed Middelburg en wet- houderA. de Vries aan te bieden. De Vlissingse huurdersvereni ging L'Escaut gaat niet de straat op maar stuurt het manifest met een begeleidende brief naar het gemeentebestuur, de fractie voorzitters en de directeur en commissarissen van L'Escaut. „Actie voeren is niet onze stijl. Maar wij willen uiteraard wel aandacht vragen voor het pro bleem" zegt voorzitter C. Zuijd- weg. Ook huurdersvereniging Wal cheren houdt geen protestbij- eenkomst. J. Levy (links) luistert naar het voorlezen van de gedichten. door Ron Mapnée VLISSINGEN - 'Geen Kinderspel' is een expositie in de bibliotheek van Vlissin- gen waarin speelgoed van joodse kinde ren is te zien. Aan de hand van aangrij pende verhalen wordt duidelijk hoe be langrijk de speeltjes en spelletjes waren voor de kinderen in de oorlogsjaren. Zoals de teddybeer van Michael Floers- heim. Hij was vier jaar toen hij met zijn familie in het kamp Westerbork terecht kwam. Hij had maar één ding van huis mee mogen nemen, zijn teddybeer. Later werd Michael naar het Duitse concentra tiekamp Bergen-Belsen afgevoerd. Zijn beer was zijn enige gezelschap. Na de be vrijding raakte hij zijn teddybeer kwijt. Pas in 1970 vond hij tijdens een vakantie in Zwitserland een exacte kopie van zijn knuffel. Hij kocht het beertje en hield het tot aan zijn dood in 1992. Het beestje heeft een prominente plek gekregen in de expositie 'Geen Kinderspel'. In de tentoonstelling is te zien hoe be langrijk speelgoed voor kinderen in oor logstijd was. De expositie is afkomstig van het herinnerings- en documentatie centrum Yad Vashem in Jeruzalem. De tentoonstelling trok in Israël veel be kijks. De stichting Vrienden van Yad Vashem haalde de tentoonstelling in samenwer king met de joodse organisatie B'nai Brith en de Israëlische ambassade naar Nederland. Het speelgoed bleef in Jeru zalem. Voor veel mensen was het te pijnlijk als de eigendommen naar het buitenland zouden gaan. Daarom toont de biblio theek van Vlissingen speelgoed van Ne derlandse joden die de oorlog hebben overleefd. In totaal zijn er twintig stuks speelgoed te zien. J. Levy die de oorlog wist te overleven door onder te duiken, was gisteren tij dens de opening van de expositie aanwe zig. Voor leerlingen van groep 8 van de basisschool Het Kompas uit Oost-Sou burg vertelde hij over de tijd dat hij op een boerderij in de Achterhoek zat on dergedoken. „Overdag mocht ik niet naar buiten. Nu had ik drie neven die vijftien kilometer verderop zaten. Voor mij n achtste verj aardag in 1943 heeft één van hen een vliegtuig gemaakt." Levy toonde het prachtige model van een bommenwerper. Levy lachend: „In die tijd was het heel moeilijk om aan materi aal te komen. Deze is dan ook gemaakt van een ouwe WC-bril." De leerlingen van de basisschool Het foto Lex de Meester Kompas lieten zien dat ze goed hadden opgelet tijdens de voorbereidingslessen. Bijna zonder uitzondering konden ze antwoord geven op de vragen van Levy. „Ik heb nog nooit een klas gezien die zich zo goed heeft voorbereid", liet hij de kin deren oprecht weten. De leerlingen had den op eigen initiatief gedichten ge maakt over oorlog, onderduiken en speelgoed. Zoals het gedicht van Ani Shahinian: Waarom toch?/ Onschuldige mensen/ Die geen oorlog wensen/ En in de scha duw van de nacht/ Hoor je heel erg zacht/ Dan zeggen de bomen/ Dat er vrede zal komen/ Maar weet je wanneer?/ Dat duurt niet zo lang meer. De expositie 'Geen Kinderspel' en de ge dichten van de leerlingen van Het Kom pas zijn nog tot en met 12 mei te zien in de bibliotheek van Vlissingen. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De So What Jazzband uit Middelburg is op zoek naar nieuwe oefenruimte. Het muziekgezelschap heeft tot eind augustus onderdak bij het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming (MIKV) aan de Kui perspoort, maar moet daar weg. Gisterochtend overhandigde muzikaal leider Moreno Beveri ni 344 handtekeningen aan wet houder A. van 't Westeinde (Cul tuur) met het verzoek te helpen bij het zoeken naar een nieuwe repetitieruimte. De So What Jazzband, bestaan de uit 35 volwassen muzikanten en de So What Junior van onge veer twintig jongeren, moet weg uit de oefenruimte. De band heeft een ruimte pal naast de Zeeuwse Muziekschool. Dat werkt verwarrend. „Mensen die bij ons willen spelen, bellen de Zeeuwse Muziekschool en om gekeerd", vertelde Jennifer Be verini van de stichting So What. „Voor het imago van beiden is dat niet goed." Als de jazzband niet snel iets vindt, staan de muzikanten op straat. „Ik zou 't doodzonde vin- Sinds bekend werd dat het huurcontract niet verlengd wordt, is So What op zoek naar een alternatieve locatie. Vijftig tot zestig aanbieders van ruim tes, waaronder basisscholen, zijn aangeschreven. De jazz band kreeg elke keer nul op het rekest. „Het is vaak geen onwil om ons te herbergen", meent Jennifer Beverini, „maar vaak is de ruimte er niet. We hebben ook wat opslag nodig voor instru menten. Het is niet alleen een probleem voor ons, ook an dere verenigingen hebben drin gend behoefte aan oefenruim tes." Van 't Westeinde ontkende een tekort aan accommodaties in Middelburg. Wel gaf hij toe dat aan een aantal ruimtes een flink prijskaartje hangt. So What krijgt geen subsidie en probeert het lidmaatschap met 33 euro voor volwassenen laag te hou den. De Middelburgse wethouder beloofde extra zijn best te zullen doen om oefenruimte te vinden voor de jazzband. Hij zal de afdeling onderwijs vragen of er bijvoorbeeld een gymnastieklokaal gebruikt kan worden. den als ik straks niet meer kan spelen in een jazzband", zei ba ritonsaxofonist Jan Kruit tegen wethouder Van 't Westeinde. „Ik kan wel naar de muziekschool of naar een brassband, maar ik wil gewoon in een jazzband mu ziek maken. Het is ook leuk om samen met jongeren te spelen." Moreno Beverini (midden) overhandigt de handtekeningen aan wethouder A. van 't Westeinde (rechts) foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13