Honderdduizenden verloren ledematen tijdens een oorlog VS willen geen tribunaal Bijltjesdag in Irak kan veel aanhangers van Saddam de kop kosten 5 Ongeloof en blijdschap strijden bij Irakezen in Nederland om voorrang 0800 - 0231 231 (GRATIS) donderdag 10 april 2003 Verward Mooie dag Pantserdivisie reist via Rotterdam Parlementariër stapt op om Irak Zoektocht naar vermiste piloot VS Rusland wil in interimbestuur Zwitserland blokkeert rekeningen Niet moeilijk Vreugde om beelden uit Bagdad van nn7B regioredactie r MIDDELBURG - Irakezen in Nederland konden gisteren hun ogen niet geloven bij het zien van de tv-beelden uit Bagdad. Het naderende einde van het re gime van Saddam Hoessein leidde tot heftige emoties. „On ze nachtmerrie is over", zei Sa- lab Abdel Razaq van de Iraakse i'.Verenigingenraad. „De Irake zen worden vandaag opnieuw geboren." rjlakam Hoessein uit Middel- - burghad een van de mensen wil- t'len zijn die gistermiddag met -sandalen op het standbeeld van ide gevallen Saddam Hoessein L sioegen. „Ik had ook willen spu- ,gen op het beeld of nog iets an il ders willen doen om Saddam te rvernederen." Hakam heeft fa- j müie in het Koerdische gedeelte «van Irak. Zelf woont hij bijna •negen jaar in Nederland. Alles Wat herinnert aan de dictatuur iSaddam moet worden vernie- .6J. „En het is het beste dat dat gebeurt door de Irakezen zelf. 'Het deed mij goed dat de solda ten niet zelf het enorme stand beeld vernietigden. Zij lieten betover aan de Iraakse bevol- Hij had de val van het stand beeld niet rechtstreeks gezien. „Ik wil niet dat mijn kinderen !"5die gruwelijke beelden zien. De oorlog is zo vreselijk. De ellen de, de pijn. Zodra de kinderen „naar bed zijn, kijk ik tot diep in „denachttelevisie. Ik ga vanzen- der naar zender. Ik wil de blije "mensen zien en de vreugde. Ik 'krijg bij de gedachte alleen al 'kippenvel." Amar Hoessein uit Zierikzee j^zegt nauwelijks woorden te j lebben om zijn verwarde gevoe- Fiens te uiten. „Het idee dat Sad dam nu uit Irak wordt verdre- j ven, is als een soort droom die werkelijkheid wordt. Het geeft een gevoel van geluk tussen .twee zware slagen in, want naast geluk, is er die vreselijk zorg om al onze familieleden in Bagdad. Mijn grootmoeder en al mijnooms en tantes wonen daar en daar zijn zoveel bombarde menten geweest. We hebben hier de afgelopen weken zoveel gehuild, omdat we niet weten of ze nog in leven zijn. Ik ben al die tijd niet naar school geweest." Amar benadrukt blij te zijn voor de Irakezen als ze nu van Sad dam worden verlost, omdat hij erger zou zijn dan Hitler of Sta lin. Zelf heeft hij zeven j aar in de gevangenis gezeten. Zijn vader zat vijf jaar in gevangenschap. In 1999 is het gezin uit Bagdad gevlucht. Amar wil duidelijk benadrukken dat hij echter ook de Amerikanen en de Engelsen afwijst. „Elk beeld op televisie van een dode soldaat of burger doet pijn. Het zijn allemaal Ira kezen, mensen van mijn volk. Natuurlijk is er naast de blijd schap over de val van Saddam, ook zo verschrikkelijk veel ver driet over alles wat deze oorlog heeft aangericht." „Vandaag is een mooie dag. We zijn allemaal blij", verklaarde M. Fikrey gisteren bij de ope ning van een informatiecen trum voor Irakezen in de Van Meursstraat in Den Haag. „De Amerikanen en Britten zijn in het centrum van Bagdad, van daag is het regime gevallen", al dus Fikrey, secretaris van de Iraakse Huis Vereniging uit Haag. De IHV is een culturele en sociale vereniging. Iskander Salman, woordvoer der van het Platform Irakezen in Nederland, wil graag naar 'huis'. Maar alleen als Irak een modern, democratisch land wordt met vrijheid van me ningsuiting. „Maar die kans acht ik klein als ik kijk wat deze oorlog kost. We zullen al tachtig jaar schulden moeten afbetalen. En die Amerikanen gaan niet weg. Ik ben bang, nee, ik ben overtuigd dat ons land bezet blijft." Een Irakees kust een Amerikaanse militair in het centrum van Bagdad. foto Jerome Delay/AP ROTTERDAM - Het Amerikaanse leger stuurt volgende week één van zijn belangrijkste in Europa gelegerde gevechtseen heden via de haven van Rotterdam naar de Golfregio. Het gaat om de Eerste Pantser Divisie, een eenheid die bestaat uit 13.500 manschappen en bijna zevenduizend voertuigen, waaronder tweehonderd tanks en tweehonderd Bradley- pantservoertuigen Het materieel wordt de komende dagen vanuit Duitsland per trein en binnenvaart en over de weg aangevoerd en verzameld op het terrein van de Delta Multi-User-terminal van contai neroverslagbedrijf ECT op de Maasvlakte. GPD MADRID - Een parlementariër van Spanjes regerende Volks partij (PP) heeft gisteren ontslag genomen wegens de Irak- politiek van premier Aznar. Het is de eerste volksvertegen woordiger van de PP die opstapt sinds de oorlog bijna drie we ken geleden begon. „Ik kan niet langer deelnemen aan een politiek project dat de activiteiten van de coalitietroepen in Irak steunt"verklaarde Luis Acin. Zijn partijgenoot Aznar steunt de inval door Britse en Amerikaanse troepen door dik en dun. Acin geeft ook zijn partijlidmaatschap op. AFP WASHINGTON - Zodra Saddam Hoessein is afgezet, gaat een speciaal Amerikaans team in Irak zoeken naar Michael Scott Speicher. De Amerikaanse piloot wordt sinds de Golf oorlog van 1991 vermist. Hij is volgens de New York Times de laatste Amerikaan uit de vorige oorlog in Irak die nog niet is opgespoord. Speichers vliegtuig werd 17 j anuari 19 91de eerste dag van de oorlog, neergeschoten. Zijn lichaam werd nooit gevonden. Het Rode Kruis ontdekte in 1995 dat de schietstoel ontbrak bij het neergestorte vliegtuig, dat nog steeds op de plaats lag waar het was neergekomen. ANP MOSKOU - Rusland kan een onderdeel gaan vormen van het interimbestuur in Irak zodra de vijandelijkheden voorbij zijn. Dat zei de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Alexander Versjbov, gisteren in het Russische dagblad Izves- tia. „In Iraks interimbestuur, dat wordt geschapen na het einde van de (militaire) operatie, moet de Iraakse natie worden ver tegenwoordigd en de coalitiepartners moeten er deel aan gaan nemen. En de VN moet niet worden buitengesloten, net als de belangrijkste wereldmachten zoals Rusland", citeerde de krant de diplomaat. AFP BERN - Zwitserland heeft Iraakse bankrekeningen geblok keerd. Het land voldoet daarmee aan een verzoek dat de VS in maart hebben gedaan, zo heeft het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. Volgens de centra le bank van Zwitserland staat er voor ruim 460 miljoen frank (310 miljoen euro) aan Iraaks geld op Zwitserse rekeningen. Tot nu was het krachtens de sancties uit 1990 van de Verenig de Naties alleen verboden geld naar de Iraakse overheid en Iraakse staatsbedrijven over te maken. Bovendien mochten Iraakse personen of bedrijven geen leningen krijgen voor handelsdoeleinden. DPA doorFlorien van Rees UTRECHT - De dromen van de 12-jarige Ali Ismail Abbas lig gen in duigen. Zijn leven is ver- niïneerd. Afgelopen weekend lag hij te slapen toen een ver dwaalde Amerikaanse raket rijnhuis in Bagdad trof. Ali ver loor niet alleen zijn ouders, broer en zeven andere familiele den, hij verloor ook beide ar omen. .Kunt u me helpen mijn armen terug te krijgen?", vraagt hij aan [de buitenlandse bezoeker bij rijnziekenhuisbed. „Als ik geen handen krijg, pleeg ik zelf- moord. Ik wil dokter worden. Maar hoe moet ik dat doen, zon derhanden?" »Je armen verliezen, is een van degrootste rampen die een mens aantreffen", zegt Kees van den Broek, programma-coördinator wnhetLiliane Fonds, een orga nisatie die hulp biedt aan ge handicapte kinderen en jong volwassenen in ontwikkelings landen. „Zonder armen kun je met zelf eten, drinken, schrij- Ven' Je aankleden. Je kunt niets meer." Hat de Iraakse Ali is overko ken, is eind jaren negentig tien duizenden vrouwen, kinderen en bejaarden in Sierra Leone nok overkomen. Wie toen tij- ras de uiterst bloedige burger- oorlog een groepje rebellen ont- °otte, liep het risico dat ter Plekke beide armen werden af gehakt tussen schouders en elle- °°g- Tienduizenden mensen nu met stompjes en heten, rebellentaal, double short sleeves. hi het rijke Westen heb je wel «ektronische, computerge- urde armprotheses, maar die m enorm duur. In ontwikke lenden worden weinig ^Protheses aangebracht. Van r "^e zijn kostbaar en ,1 ,?,nF nUeen voor dat het hS r r eenv°udige, grove al- Sen kan verrichten, zo- een en drinken. Van belang °ak °P welke plek de arm is geamputeerd. Als de elleboog er heH01S' Z'n er no§ wel mogelijk- stomn' ,ar ziin er aheen nog dpr a onder de schou- dLi an ^oet je toch eerder voptf,n ,aan het trainen van 12.;. nctles- Hoewel dat bij een ziin u-ua^s moeilijk zal riek n*et fiine moto- 111 zi]n voeten die kinderen die zonder armen worden gebo ren, hebben ontwikkeld." Op het eerste gezicht lijkt het vreemd, maar je kunt veel beter beide benen dan beide armen kwijtraken, zegt Van den Broek. Honderdduizenden mensen in de wereld moeten een of twee benen missen doordat ze op een mijn zijn gestapt, bijvoorbeeld in Cambodja, Angola en Afgha nistan. „Benen hebben een enkelvoudi ge functie: voortbewegen. Als het moet, kan die functie vrij eenvoudig worden overgeno men door bijvoorbeeld een rol stoel of een kunstbeen. Met een houten stelt kom je al een heel end en het Rode Kruis heeft een speciale prothese ontwikkeld die eenvoudig uit losse compo nenten in elkaar kan worden ge zet. Een arm daarentegen is een multifunctioneel instrument waarvan in het gunstigste geval alleen de grove functies kunnen worden overgenomen door een hulpstuk." Ontwikkelingsorganisaties hel pen bij de hulpverlening aan amputatieslachtoffers. Zo is er naast het Liliane Fonds de veel kleinere Stichting Revalidatie Hulp (SRH). Eerste doelsteHing: het opzetten van orthopedische centra waar hulpstukken wor den aangemeten en gefabri ceerd. Af en toe wordt gebruik ge maakt van tweedehands pro theses uit Nederland, zegt SRH- directeur H. Holst. Maar hij doet het liever niet. „Je moet ter plaatse een structurele voorzie ning hebben, met lokale vak mensen en materialen. Een pro these moet ook geregeld worden aangepast - zeker bij kinderen - of gerepareerd. Daarom is het veel simpeler en doeltreffender om ter plaatse een werkplaats op te zetten." Dat is volgens Holst niet erg moeilijk. „Je hebt nodig een ruimte bij een ziekenhuis, goede stroomvoorziening voor las-, frees-, schaaf- en boorappara ten en een stel handige vakmen sen. Verder sturen we fysiothe rapeuten en othopedisch-in- strumentenmakers erop uit om cursussen te geven. Ook komen er studenten uit de derde wereld naar Nederland om bijvoor beeld aan de Hogeschool Am sterdam bijgeschoold te wor den." GPD door Ans Bouwmans WASHINGTON - De Verenigde Staten willen iedereen die oor logsmisdaden heeft begaan in Irak voor de rechter brengen. In navolging van de Eerste Golf oorlog zijn functionarissen be gonnen met het verzamelen van informatie over oorlogsmisdrij ven, uit verleden en heden. Een internationaal oorlogstribu naal is overbodig, meent Washington. Zes vragen over krijgsgevangenen en oorlogs misdadigers. - Hoeveel krijgsgevangenen zijn er? Tot nu toe zijn er bij deze oorlog ruim 7000 krijgsgevangenen ge maakt, er is capaciteit voor on geveer 100.000 gevangenen. Als een Iraakse soldaat gevangen genomen wordt of zich over geeft, dan gaat zijn naam in de computer en hijzelf gaat - even tueel na medische behandeling - naar het krijgsgevangenen kamp. In de Eerste Golfoorlog in 1991 werden door de VS en hun coalitiepartners 86.743 Iraakse krijgsgevangenen ge maakt. Die zijn naderhand alle maal gerepatrieerd, omdat ze gewone soldaten bleken te zijn. De topmensen die Koeweit had den bezet, bleken zich niet on der de krijgsgevangenen te be vinden. - Hoe zit het met de Fedajien? De VS beschouwen de Fedajien niet als reguliere soldaten, maar als terreurbrigades. Het is niet duidelijk of zich leden van de Fedajien onder de huidige krijgsgevangenen bevinden. Er moeten nog zogenaamde 'Arti kel 5-tribunalen' gehouden worden, om de 'onwettige' strij ders eruit te halen. Het verschil doet er toe, omdat een soldaat een tegenstander straffeloos mag ombrengen als hij zich aan de krijgswetten houdt. Er zijn geen plannen om Fedajien naar de Amerikaanse marinebasis Guantanamo te sturen. - Welke oorlogsmisdaden heeft Amerika op het oog? Overtredingen van de Geneefse Conventie, zoals het verwon den, martelen of doden van krijgsgevangenen. Ook 'slecht behandelen van gevangenen', bijvoorbeeld door ze gedwon gen voor tv te interviewen om ze te vernederen en te intimideren, is volgens de VS een oorlogsmis daad. Er is een duidelijk ver schil met het fotograferen of fil men van krijgsgevangenen door Een Amerikaanse marinier fouilleert een Irakees bij een controlepost Amarah in het oosten van Irak. journalisten die op het slagveld zijn, aldus een legerjurist. An dere oorlogsmisdaden: het eventuele gebruik van chemi sche wapens, het misbruik ma ken van de witte vlag en het inzetten van burgers op het slagveld. Leden van de Fedajien kunnen volgens de VS ook ver volgd worden voor het dood schieten van Amerikaanse sol daten tijdens strijdhandelin- gen, omdat ze geen wettige com battanten zijn. - Wat gebeurt er met oorlogsmis dadigers? De VS willen van iedere krijgs gevangene nagaan of hij in deze of de vorige Golfoorlog misda den heeft begaan tegen Ameri kaanse strijdkrachten. Als dat zo is, dan zal 'zo mogelijk' ge probeerd worden hen in de VS te vervolgen. Hoe precies is nog niet duidelijk. Volgens Pierre- Richard Prosper, de Ameri kaanse ambassadeur voor oor logsmisdaden kan het uitdraai en op een militair tribunaal, de krijgsraad of de burgerrecht bank. Volgens een woordvoer ster van het Advocatencomité voor de Mensenrechten hoort een land krijgsgevangen mili tairen hetzelfde te berechten als eigen soldaten, dus via een krijgsraad. De VS vinden dat Irak en Amerikaanse coalitie partners - zoals Koeweit of Groot-Brittannië - het recht hebben om misdaden die nu of in het verleden tegen hun bewo ners of militairen zijn begaan, te vervolgen. - Het gaat niet alleen om oor logsmisdaden. Er is in Irak jarenlang sprake geweest van staatsterreur. Sinds eind jaren zeventig zijn in Irak naar schatting 290.000 mensen 'verdwenen'. Er is spra ke van misdaden tegen de men selijkheid en genocide. - Wat moet er gebeuren met le den van het regime van Saddam Hoessein? Het is volgens de Amerikaanse ambassadeur Prosper nog niet duidelijk welk 'forum' gekozen zal worden voor de berechting van Saddam Hoessein, zijn twee zoons, hoge militaire comman danten en belangrijke minis ters, voor het geval die al gevan gen genomen worden. Hij maakte duidelijk dat wat de VS betreft, Irak zelf het voortouw neemt voor de berechting van het terreurregime. De VS willen Irak daarbij hel pen. Voor het Internationale Strafhof in Den Haag is geen rol weggelegd, en een internatio naal oorlogstribunaal wordt niet nodig geacht. in een buitenwijk van de stad Al foto Wally Santana/AP - Is dat wel een goed idee? Verschillende mensenrechten organisaties vinden van niet. „We zijn heel bezorgd", zegt Fiona McKay van het Advoca tencomité voor de Mensenrech ten in New York. Ze verwacht dat de Iraakse justitie in op bouw deze klus niet aankan, en een tribunaal in Irak dat in feite wordt gestuurd door de VS en Groot-Brittannië zal volgens haar de verkeerde boodschap uitdragen. Ook Richard Dicker van Human Rights Watch in New York denkt dat het Iraakse rechtssys teem dit karwei niet kan klaren. Hij en McKay pleiten voor een tribunaal van internationale ju risten, of een mix van lokale en internationale rechtsexperts. GPD door Aad Luymes AMSTERDAM - De kans is groot dat het in Irak tot een soort 'bijltjesdag' komt, waarbij de Iraakse bevolking wraak neemt op aanhangers van Sad dam Hoessein. Dat zegt politi coloog en Midden-Oostendes kundige Paul Aarts, verbonden aan de Universiteit van Amster dam. „De situatie is nu nog te onzeker om het heft in eigen hand te ne men, maar er zullen ongetwij feld een heleboel mensen zijn die de kans afwachten om een persoonlijke rekening te veref fenen", aldus Aarts. Hij verwijst naar het einde van de Golfoor log in 1991 toen in het zuiden van Irak de sjiitische bevolking massaal in opstand kwam en op bloedige wijze wraak nam op hoge regeringsfunctionarissen en leiders van de regerende Baathpartij. „Misschien gebeu ren dit soort afrekeningen nu ook al op plaatsen waar de Ame rikanen en westerse journalis ten niet zijn. Misschien zijn er al mensen geliquideerd." Onder het ruim twintig jaar du rende regime van Saddam Hoessein zijn vele tienduizen den mensen door de Mukhaba- rat (de geheime politie) gearres teerd, gemarteld en gedood. „De familie van de slachtoffers zal zeker wraak willen nemen. Er is veel haat opgebouwd", meent Aarts. Onder Saddam Hoessein werkte naar schatting een op de vier Irakezen voor de diverse gehei me diensten, zodat iedereen bang was en niemand elkaar durfde te vertrouwen. Zelfs bin nenshuis heerste de angst. Ou ders liepen de kans door hun kinderen te worden aangegeven als ze een onvertogen woord lie ten horen over de dictator. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Heel veel mensen hielpen op de ze wijze mee om het schrikregi- me van Saddam Hoessein in stand te houden. Vorige maand waarschuwde het Brits Insti tuut voor Internationale Be trekkingen in Londen er al voor dat veel Irakezen wraak willen nemen op politici, Baath-partij- leden en militairen die het oude regime hebben gediend. Maar Aarts denkt dat de Irake zen wel onderscheid kunnen maken tussen burgers die ge dwongen werden met de over heid samen te werken en te klik ken en mensen die beroepshalve spioneerden. Hij wijst er boven dien op dat de gewone burgers wel lid van de Baathpartij moesten worden als ze een hoge functie of baan bij de overheid wilden. Veel mensen waren daarom volgens hem alleen in naam lid van Saddams partij. Hoewel sommige mensen zeker wraak willen nemen op leden van het oude regime, denkt Aarts toch dat het niet tot grote bloedbaden komt. Hij verwacht dat het bij incidenten zal blijven zolang het Amerikaanse leger aanwezig is om de orde te hand haven. Aarts denkt dat de Ame rikanen vooral in Tikrit, de ge boorteplaats van Saddam Hoessein, op hun hoede moeten zijn voor wraakacties en plun dertochten, waarvan nu al spra ke is in Bagdad en Basra. Volgens de Britse opperbevel hebber, luchtmachtmaarschalk Brian Burridge, zijn in Basra de eerste berichten over wraakac ties binnengekomen. Ook hij denkt dat veel sjiieten wraak willen nemen op Iraakse rege ringsfunctionarissen wegens het bloedbad in 1991 toen hun opstand door het leger werd neergeslagen. „Er zullen onge twijfeld mensen zijn die reke ningen willen vereffenen uit die periode en we zullen proberen ze tegen te houden", aldus Bur ridge. Hij denkt dat de opge kropte woede van de bevolking tegen Saddam en diens Baath partij eerst een uitweg moet zoeken, maar dat de plunderin gen en vernielingen vervolgens afnemen. Britse militairen in Basra zijn intussen druk bezig om de orde en rust te handhaven om exces sen te voorkomen. De Britten hebben al een sjiitische geeste lijk leider gevraagd om op te tre den als burgemeester van de stad. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5