PZC MET DE BVD OVERZEE Collegevorming Met Hesco's vullen verdwijnt het vet pas echt van je lijf Half procent van materiaal blijft gesloten WE LEVEN MEE Afghanistan wacht nog steeds op democratie na verdrijving Taliban J Vrijgegeven archieven Marine Inlichtendienst zwijgen over Willem Oltmans post kaboel 10 april 1953 donderdag 10 april 2003 Woede Opgeschort Versleten Soepeler Oben ohne I van onze redactie binnenland Het overgedragen archief van de Marine Inlichtin gendienst (Marid) beslaat 35 meter. Het bestaat uit circa 2500 dossiers. Het gaat uitsluitend om stukken die te maken heb- ben met Nieuw-Guinea en In donesië. Er zit ook veel in over de RMS en de Russische be moeienissen met Indonesië. Een belangrijk onderdeel van het archief bestaat uit de rond 400 militaire kaarten.Nog steeds zijn dit vaak de enige kaarten die er van bepaalde ge deelten van Nieuw-Guinea be staan. De Nederlanders brach ten alle 900 dorpen in kaart. Het is het eerste archief van een militaire inlichtingendienst dat voor iedereen toegankelijk is gemaakt. Rond een half procent blijft gesloten. Dat heeft te ma ken met zaken over de veilig heid van de staat en van de bondgenoten. Bovendien kun nen bepaalde persoonlijke dos siers van nog levende personen alleen worden ingezien met hun toestemming. GPD Russen aasden op Nieuw-Guinea door Barenda Grutterink De Russen hebben wel dege lijk vanuit onderzeeboten bij Nederlands Nieuw-Guinea gespioneerd. Dat werd altijd al beweerd en het lag voor de hand bovendien. Het Russische han delen wordt volgens het Natio naal Archief definitief bewezen uit de dossiers over de Nieuw- Guinea-kwestie van de Marine Inlichtingendienst, de Marid. De archieven uit de jaren vijftig en zestig zijn gistermiddag overgedragen aan het Natio naal Archief. Daardoor zijn ze voortaan voor iedereen in te zien. Het is voor het eerst dat de archieven van een militaire in lichtingendienst openbaar wor den gemaakt. Er zijn ruim vierhonderd per soonsdossiers, die overigens lang niet allemaal rechtstreeks betrekking hebben op Nieuw- Guinea en soms nogal tegenval len. Zo is er van Raymond Wes terling, de gevreesde 'bloed hond van Celebes', maar 2,5 A- viertje. Het zal voor Willem Olt mans, de omstreden journalist die zich destijds nadrukkelijk met de kwestie Nieuw-Guinea bezighield, een teleurstelling zijn dat hij er helemaal niet in voorkomt. Dat de Russen belangstelling hadden voor Nieuw-Guinea, Nederlands laatste kolonie in de Oost, was volgens 'hoofd bewer ken' Erik van der Doe van het Nationaal Archief niet eerder zo hard en oorspronkelijk op pa pier terug te vinden. „Nu heb ben we allerlei brieven waaruit dat blijkt." De Russen hebben op Nieuw-Guinea kennelijk aankopen gedaan en de Indone siërs schaften er wapens aan. De VS en Australië hielden de ontwikkelingen inzake Nieuw- Guinea scherp in de gaten. De eerste Indonesische president, Soekarno, die op Nieuw-Gui nea aasde en het uiteindelijk in handen kreeg, zou immers on der Russische invloed kunnen komen te staan. Ook China volgde de gang van zaken. De archieven van de Marid zijn nog niet echt door onderzoekers bestudeerd. Dat gaat nog een hele klus worden, want een in lichtingendienst verzamelt domweg van alles, ook geruch ten. Het zal niet meevallen alle informatie op juiste waarde te schatten. „Het is allemaal ruwe informatie, veel van horen zeg gen, heel lastig te beoordelen al lemaal", aldus Van der Doe. Uitzonderlijk is dat de zoge noemde interceptieberichten bewaard zijn gebleven. Dat zijn berichten die uit radioverkeer werden opgepikt, aan bepaalde functionarissen werden gege ven en meteen daarna vernie tigd hadden moeten worden. „Die zul je verder niet gauw te genkomen. Slecht archiefbe heer heeft er in dit geval toe ge leid dat ze bewaard zijn bleven en daar zijn we nu buitenge woon blij mee." Volgens Zierikzeeënaar Van der Doe is de archiefcollectie, hoe wel vanuit militair oogpunt sa mengesteld, ook bijzonder inte ressant voor bijvoorbeeld cultu reel antropologen. „De Marid legde echt alles vast en dat op een eiland dat zo moeilijk door dringbaar was. Er is bijvoor beeld een soort volkstelling ge weest. Elk dorpje vanaf acht mensen is opgetekend: waar het lag, hoe het heette, wie er woon den, of er onderwijs was, wat er geplant werd en welke ziekten er heersten. Die informatie was allemaal afkomstig van pa trouilles." Er zijn negenhonderd kampongs in kaart gebracht. De militairen keken echter vooral naar het terrein en naar de houding van de bevolking. „Die houding was voor een deel vriendelijk en nieuwsgierig, wender en gevaarlijker de die waarschuwingen aan over- kruist op de grond, zodat het maar hoe verder men het bin- bevolking werd ervaren." Er vliegende Nederlanders gaven, van boven te zien viel als er ge- nenland inging, hoe wantrou- waren ook kamponghoofden „Ze legden grote stokken ge- vaar dreigde." ANP Politieke tekening van Opland uit De Volkskrant over de bemoeienis van de inlichtingendiensten met 'de Oost'. GPD/Nationaal Archief In het Zeeuwse provinciehuis wordt uiterst oi tig gewerkt aan de vorming van een nieuw daj bestuur. Onder de strakke regie van CDA-vq Poppelaars wordt achter gesloten deuren eenbrf alitie van CDA, PvdA, VVD en SGP gesmeed. V de onderhandelaars gebeurt dat voortvarend e monieus. Maar het geduld van de kiezers, die maart hebben gesproken, wordt stevig op de pn steld. Vooral het gebrek aan openheid is opmerkelijk, tijdsgewricht waarin politici de mond vol hebbi contacten met de burgers en het verlaten van ach mertjes, had het voor de hand gelegen de kiezers matig op de hoogte te houden van de onderhands over het beleid en wie dat gaan uitvoeren. Dit gel ker voor een provinciebestuur dat zich regelmal klaagt over een gebrek aan betrokkenheid vand gers. Door wekenlang taal noch teken te geven, la toekomstige collegepartijen een kans liggen omd resse van de kiezers te vergroten. Nu laden zij de op zich dat er niks verandert en de oude politieki regeert zoals zij altijd heeft gedaan. Dat beeld wordt versterkt doordat de collegevon partij en alleen mensen uit de fracties naar voren: ven als kandidaat-gedeputeerde. Met de invoerit het dualisme in de provinciale politiek is het mo een gedeputeerde te benoemen van buiten de fracl kan invulling worden gegeven aan de scheiding! Gedeputeerde Staten, die het beleid moeten uitv en Provinciale Staten, die de uitvoerders moetei troleren. De Staten leggen zichzelf een onnodigel king op door die kans niet te benutten. De rol van' vertegenwoordiger die zij in het dualisme scl kunnen neerzetten, dreigt daaronder te lijden. E vaar is groot dat - net als voorheen - fracties a hand van hun gedeputeerde(n) gaan lopen. Wie die gedeputeerden worden, zal volgende weel ken. Volgens formateur Poppelaars bevindt de co vorming zich in de afrondende fase. Hij haalt de line die hij zichzelf heeft gesteld. Toch had de for eenvoudiger kunnen gaan als ook de vorming va kabinet vlotter was verlopen, aldus de onderh laarsZe hadden dan eerder inzicht gehad in defii ele ruimte en daarop hun wensen kunnen afsten Hiermee toont het toekomstige provinciebestui gebrek aan durf. Volstrekte duidelijkheid over: besteden geld bestaat immers nooit. Altijd moetei zes gemaakt worden, die bovendien regelmatig bi ling behoeven. Het gesloten, terughoudende en afwachtende opt tot nu toe doet vrezen voor de doortastendheid d dig is om Zeeland door te verwachten econo: moeilijke jaren te loodsen. door Katjny Gannon Nadat ze de medewerker van het Internationale Rode Kruis gevangen hadden 'geno men, belden de Taliban-strij- ders hun meerderen op om in structies te vragen. Dood hem, luidde het bevel, waarna de Sal- vadoraan Ricardo Munguia met twintig kogels werd doorzeefd. Munguia was de eerste buiten landse hulpverlener die in Af ghanistan werd vermoord sinds de Taliban anderhalf jaar gele den uit de macht werden verdre ven. De manier waarop hij stierf wijst er niet alleen op dat de Ta liban een geduchte factor blij ven in Afghanistan, maar ook dat zij zich hergroeperen en hun bevelstructuur aan het herstel len zijn. Er is niemand die de Taliban te genhoudt. De militairen en poli tieagenten die voor een stabiel Afghanistan moesten zorgen hebben al in geen maanden sol dij of salaris ontvangen en zien om naar ander werk. In een tijd waarin de Verenigde Staten beloven een democratisch Irak op te bouwen, herinneren veel Afghanen zich dergelijke belof tes niet zo heel lang geleden ook te hebben gehoord. Wat zij zien zijn stelende krijgsheren, moorden en berovingen langs de wegen en een opkomst van Taliban-achtige burgerwach ten. „Het lijkt alsof dezelfde film voor de tweede keer wordt afge draaid en dat niemand het pro bleem probeert te verhelpen", zegt Ahmed Wali Karzai, de broer van de Afghaanse presi dent Hamid Karzai en diens vertegenwoordiger in het zuide lijke Kandahar. „De Afghanen is met de instorting van de Tali ban een nieuw leven van hoop en verandering beloofd. Wat is daarvan terechtgekomen? Niets." De wederopbouw verloopt ter gend traag; hier wordt een ka naal gerepareerd, daar een stuk weg geplaveid, een schooltje herbouwd. „Erzijngeen wezen lijke veranderingen voor de in woners", zegt Karzai. Vanuit Pakistan, waar zij gehol pen worden door militante isla mitische groepen, proberen de Taliban munt te slaan uit de woede die onder moslims heerst over de Amerikaanse inval in Irak. Volgens Karzai zijn zij ge lieerd aan krijgsheer Gulbud- din Hekmatyar, worden zij ge steund door Pakistan en krijgen zij geld van militante Arabie ren. Hun aanvallen zijn gericht tegen buitenlanders en Afgha nen die voor internationale or ganisaties werken. Abdul Salam is een militaire commandant van de regerings strijdkrachten. Vorige maand was hij getuige van de moord op Munguia, een 39-jarige water bouwkundige uit El Salvador. Nadat het uit drie voertuigen bestaande konvooi van Mun guia was staande gehouden, belden de Taliban met een satel liettelefoon met mullah Dadul- lah. Toen het gesprek was afge lopen, kwamen de Taliban razendsnel in actie. Ze duwden Munguia achter een van de au to's. Een Talib hief zijn kalasjni- kov en schoot hem dood. De Ta liban lieten de anderen gaan omdat ze Afghanen waren „maar als we de volgende keer merken dat jullie nog steeds voor de regering werken, gaan jullie eraan", aldus Salam. Internationale hulpverleners voelen zich niet veilig meer in KandaharHet Rode Kruis, dat 150 buitenlandse medewerkers in Afghanistan heeft, heeft zijn activiteiten voor onbepaalde tijd opgeschort. Het Nationale Leger in opbouw stelt weinig voor. De door de Verenigde Staten geleide coali tie vertrouwt bij de jacht op Ta liban- en Al-Qaedastrijders vooral op de hulp van krijgshe ren, die daarvoor rijkelijk be loond worden. Karzai, de broer van de president, zegt dat de op bouw van lokale besturen voor rang moet krijgen. „Wij weten wie Taliban zijn, maar er is nie mand bij wie wij het kunnen melden wanneer zij terugke ren." Khan Mohammed, comman dant van het 2de Legerkorps in Kandahar, zegt dat zijn mannen al in geen zeven maanden soldij hebben gekregen en dat steeds meer militairen het voor gezien houden. Mohammed Akram, het hoofd van de politie in Kandahar, wil in elke wijk waar de Taliban sterk zijn vijftig agenten extra. Maar ook zijn korps zit al maanden zonder geld en honderden agenten heb ben er dan ook de brui aan gege ven. AP Majoor Ronald Gillesse (37) uit Vlissingen verblijft drie tot vier maanden in Afgha nistan als commandant van de infanterie- compagnie. Nederland vormt daar samen met Duitsland de internationale troepen macht (Isaf). Gillesse, die verantwoorde lijk is voor de dagelijkse gang van zaken voor 186 militairen, doet voor de PZC eens in de twee weken verslag. door Ronald Gillesse In minder dan drie weken arriveert het voordetachement van onze opvolgers. Dat wil nog niet zeggen dat wij dan naar huis gaan, maar het einde komt in zicht. Ik heb na dit stukje er nog twee te gaan in Af ghanistan. Aan alles merk ik dat de compagnie echt z'n draai heeft gevonden. Het gemak waarmee 'last minute'-opdrachten wor den opgepakt, het reageren op situaties zonder uitgebreide briefings enzovoort. De meeste kerels weten nu ook dat hun dag vaak bestaat uit patrouille lopen en rijden gedurende een uur of zes, onder houd en debriefing, rust gedurende een uur of acht en daar gaat-ie weer. Die rust is relatief want 'het kamp' leeft door. De volgende patrouille gaat er uit, een tent wordt schoongemaakt, het aggregaat wordt afgetankt, enzovoort. 'Camp Warehouse' is een dik jaar geleden opgebouwd toen onduidelijk was hoe lang de landmacht er zou zitten. Dus ondertus sen is een aantal zaken aan vervanging toe. Bijvoorbeeld de zandzakken die on der het Afghaanse klimaat redelijk zijn versleten. Deze worden vervangen door 'Hesco's'. Dit zijn stalen korven met een bekleding, die gevuld worden met steen slag. In tegenstelling tot de film, bestaat de woestijn vooral uit steen, zand is schaars! Van de schaarse vrije tij d na een patrouille of andere dienst weet de compagnies ser geant-majoor regelmatig gebruik te ma ken door het 'Hesco vullen!„Jullie liggen alleen maar te pompen en aan gewichten te trekken om in Zandvoort meiden te lok ken! Met Hesco's vullen, train je dat vet pas echt van je geraamte, ik ga jullie hel pen mooi te worden..." Of woorden van gelijke strekking kondigen het einde van de vrije tijd vaak aan. „Had je maar een vak moeten leren." Dat hebben ze ook. En nog geen eenvou dig vak ook. Want hoewel de compagnie een stuk soepeler loopt dan aan het begin; er is gelukkig nog lang geen routine inge treden. Dat kunnen we ons ook niet ver oorloven. En het voordeel van professio nele militairen is dat ze zich heel goed be wust zijn van de risico's en getraind zijn om ermee om te gaan. Afghanistan is wei nig tot niets veranderd door de oorlog in Irak. Maar het wordt wel lente. Wat heeft dat er nu mee te maken? Heel veel. In bijna alle conflicten is het 's winters relatief rus tig, maar dan wordt 'men' wakker. Ook hier merken we dat er wat meer activitei ten zijn van extremistische groeperingen als Al Qaeda, Taliban, en Hezb Islami. Nog steeds niet schokkend, maar je moet altijd voorbereid zijn op escalatie. Helaas. Dit zal ook niet veranderen voor we lan den in Keulen. Voor nu alle (Zeeuwse) families gaan bel len naar Sitcen, het situatiecentrum van de landmacht: Geen paniek! Er is nog steeds niets veranderd. En u krijgt echt niet zomaar een doorgedraaide Afghanis- tan-veteraan thuis. Waarschijnlijk zit op het moment dat u dit leest uw familielid in de zon in een Mercedes (terreinvoertuig) in Shewaki en vraagt een Afghaans jochie aan hem 'Hauwarjoe miester' en 'Gimmie pen'. Dit is dan het vijftigste ventje dat iets van hem wil, en dan hebben we het al leen over dit dorp. Hij moet er nog door twee! Of hij zit op het terras z'n wapen te onderhouden en denkt: „Waarom mag m'n T-shirt niet uit." Ja joh, uitstraling is de helft van het werk, als militair. En ik vind het zo goedkoop als ik mij als majoor verschuil achter de (Duitse) kolonel die het 'lagerbefehl' heeft uitgegeven dat 'Oben ohne' niet mag. Ik vind het als roodharige niet zo'n slecht be vel, maar ik kan me anders voorstellen. Zo is er ook een order dat de mobiele tele foontjes die sommige functionarissen, on der wie ikzelf, gisteren hebben gekregen, alleen voor de dienst gebruikt mogen wor den. Ja, we hebben Internet, en ook de postregeling is niet slecht. Ook hebben we nog 10 minuten bellen 'van de baas' per week, maar de stem van m'n vrouw of dochter horen.Ik wil degene die de kreet voorbeeldfunctie heeft uitgevonden wel eens spreken eigenlijk. (Voor de dienst na tuurlijk!) RAMPENFONDS - De op brengst van het Nationaal Rampenfonds is boven de hon derd miljoen gulden uit geste gen. De teller staat nu op 101.700.00. Gisteren was dat 99,8 miljoen. TELEFOONLIJN - De directe telefoonlijn tussen Bruinisse en Rotterdam, die in 1943 door de Duitse bezetter tot stand werd gebracht, gaat opnieuw goede diensten bewijzen. De PTT gaat de lijn benutten voor het telefoonverkeer. SCHILDERIJ - Een schilderij van een Haagse vrouw is in waarde gedaald nadat haar werkster het doek had schoon gemaakt. Vierhonderd guli om precies te zijn. Dat bei had de eigenaresse naffl achter het doek verstopt,n toen de werkster het v nam ze het mee. Vijf taartv j es verdwenen trouwensoi de zakken van de werkstei BOLLENVELDEN-Detr tionele reisjes over Zuid veland naar de bollenveld: Holland en Brabant woi dit jaar nauwelijks gema Deze worden ernstig bem lijkt door het gebrek aang: verbindingen. Alleen een via België zou tot de mogel heden behoren, maar datl de meesten te veel tijd, gel: ongemak. PZC Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. l. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden ne($. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebrulh (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) intormeren over voor u relevante d|eri;'' ducten van de titels en de werkmaatschappiien van Wegener of door ons zorgvuldig ge--1 derden Als u op deze inlormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij yL- lezersservice. Postbus 3229.4800 MB Breda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag van 2.00) per maand: 20.50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209.90 Voor toezending per postgeld! een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvW het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6%B!" Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewez»1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdenskantoo- zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (b'ein Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax: (0118) 484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Behoort tot LUGQEDGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4