PZC Congrescentrum in ROC Terneuzen Wij willen een skatebaan, kan dat? PZC Terneuzen regelt opvang asielzoekers SGP vreest claims door depot Koegors Gemeente wacht op haalbaar plan voor Schuttershofgebied 15 Zonnebloem Axel huldigt vrijwilligers Bewoners wensen alleen kleinschalige ontwikkelingen Nachtuuln beloond door BOB donderdag 10 april 2003 Vers winkel Oranje Nassau wint met logboek Leerlingen lopen voor vastenactie Inbraak in Axel Dronken rijden beboet Hennepkwekerijen ontmanteld Frontale aanrijding in Zuiddorpe Collega's Parkeergarage Jl (jnnrConnv van Gremberghe TERNEUZEN - Het Regionaal Opleidingencentrum (ROC) ffesterschelde heeft er binnen kort weer een voorziening bij. Donderdag 24 april wordt in het Terneuzense scholingsin stituut een congresruimte offi cieel in gebruik genomen. Volgens ROC-woordvoerder J. Meesen is uit een onderzoek- j e van de school gebleken dat in Zeeuws-Vlaanderen de ruimte om congressen en symposia te houden zeer beperkt is. Ook op de school zelf bleek er behoefte te bestaan aan een aparte zaal voor specifieke doeleinden. „We zijn eens aan het dokteren geweest en kwamen tot de con clusie dat de oude gymzaal op vrij eenvoudige wijze kon wor den ingericht voor de doelen die we voor ogen hadden. Dat hebben we gedaan. De grote zaal biedt ruimte aan 150 men sen, maar kan ook in drie klei nere delen worden ingedeeld. Verder beschikken we over tal van moderne presentatiemid delen", zegt Meesen. Donderdag 24 april wordt om 15.00 uur niet alleen het nieu we congrescentrum geopend, maar ook de nieuwe stichting Samen Scholen gepresenteerd. Het ROC heeft die stichting sa men met het bedrijfsleven op gezet. De nieuwe organisatie gaat al lerhande cursussen voor indu striële bedrijven, midden- en kleinbedrijf en banken verzor gen, waarvoor medewerkers van die bedrijven tot op heden toe niet in Zeeuws-Vlaanderen terecht konden. Tijdens de feestelijke bijeenkomst wordt ook nog een virtueel loket in gebruik genomen, waar bedrij ven terecht kunnen met speci fieke op het eigen bedrijf geën te onderwijsvragen. De website voor dit loket is mo menteel in aanbouw. Graauw wil weinig veranderen HoorSheila van Doorsselaer GRAAUW - Een volkshuisves tingsplan en een actiepunten- lijst op allerlei gebieden heeft Graauw nodig om in de komen de vijftien jaar leefbaar te blij ven. Twee studenten van de Universiteit Wageningen ont wikkelden een nieuw dorpsplan met daarin de knelpunten en te benutten kansen voor het dorp. Zaken die de gemeente Hulst niet op een rij kreeg. Motto van het dorpsplan; Graauw mag niet op slot. Het vorige dorpsplan van Graauw was ruim tien jaar oud en niet meer bruikbaar. Twee studenten van de Universiteit Wageningen ontwikkelden in een jaar tijd het nieuwe dorps plan voor Graauw. Het lijvige rapport, getiteld Aan de slag in Graauw!, vol aanbevelingen en mogelijke valkuilen werd gis teravond gepresenteerd in het Hulster Stadhuis. Het dorpsplan is niet alleen be doeld voor de dorpsraad van Graauw (ook spreekbuis voor de buurtschappen Paal en Emma- dorp), ook de gemeente Hulst moet ermee uit de voeten kun nen. Het dorpsplan kwam tot stand door middel van inter views met de woningbouwver eniging, de ZLTO, Thuiszorg, Fietsersbond en de gemeente. Ook de Graauwenaren zelf kwamen met ideeën en werkten deze uit. Opvallend in het dorpsplan is dat Graauw niet te veel mag veranderen. Dat is de nadruk kelijke wens van de bewoners. Rust en ruimte blijven de be langrijkste pijlers, maar Graauw mag absoluut niet op slot. Er moet ruimte zijn voor nieuwe ontwikkelingen op alle gebieden, maar wel kleinscha lig. Recreatieve uitbreidingen en nevenfuncties voor agrariërs zijn daar voorbeelden van. Ook moet de verkeersveiligheid in Graauw worden verbeterd en moet er meer aandacht komen voor zowel jongeren als oude ren. De woningbouw is een van de grootste knelpunten binnen het dorp. Nieuwbouwmogelijkhe- den zijn er (nog) niet, jongeren kunnen daardoor niet in Graauw blijven, maar wel staan vele 'tweede woningen' bijna het hele jaar leeg. De opstellers van het dorpsplan bevelen dan ook met klem aan dat de ge meente, de woningbouwvereni ging en de dorpsraad samen een volkshuisvestingsplan opstel len. Dat moet vooral het tweede woningbezit remmen, verkrot ting tegengaan en jongeren de kans bieden in Graauw te blij ven. Over de leefomgeving zelf zijn de Graauwenaren tevreden al zijn nog verbeteringen moge lijk aan het openbaar groen, speel- en recreatiemogelijkhe den en uitlaatmogelijkheden voor honden. Wat de Graauwenaren, naast openbaar vervoer, het meest ontberen is een verswinkel, de bakker en de slager in het dorp zelf. Het wachten is op een on dernemer die in dit gat wil springen. Zowel startende als reeds aanwezige ondernemers moeten van de gemeente kansen krijgen. Wel moet de bedrijvig heid wel passen binnen het dorp. De belangrijkste rol ligt bij de Graauwenaren zelf. Bedrijven en voorzieningen blijven alleen bestaan als zij (de 'klanten') hier draagvlak voor creëren. Omdat behoud van essentiële voorzie ningen later niet (meer) haal baar zouden kunnen zijn, moet nu al naar de mogelijkheden van multifunctionele servicepunten worden gekeken. In zo'n servi cepunt kunnen medische zorg, de wijkagent, een postagent schap, pinautomaat en eventu eel een winkeltje worden onder gebracht. Duidelijk moet worden 'wie wat zou kunnen doen' en welke mid delen daarvoor benut kunnen worden. Van de gemeente wordt verwacht dat ze de dorpsraad serieus neemt en zoveel moge lijk betrekt bij planvorming. AARDENBURG - De prijs was gistermiddag niet voor de mooiste zaaibak, maar voor de school die er het creatiefst aan had gewerkt. Het mooie logboek van openbare basisschool Oranje Nassau uit Retranchement gaf de doorslag; de school kreeg 100 euro van de ZLTO. Twintig scholen hadden meege daan aan de wedstrijd van de landbouworganisatie; gisteren presenteerden ze hun zaaibakken in een boerderij nabij Aar denburg. Vijf weken lang hadden de leerlingen de vorderin gen in hun bakken met veel belangstelling gevolgd. „Het groeit goed maar blijft heel klein," meldde het logboek van basisschool Vorsterman van Oyen uit Aardenburg. De school won met zijn presentati.e de derde prijs; Schuttershoek uit IJ- zendijke werd derdeHet proj eet van de ZTLO duurt twee j aar en krijgt ook in andere delen van de provincie een vervolg. SINT-JANSTEEN - Dertig leerlingen uit de groepen 6 tot en met 8 van basisschool Inghelosenberghe hebben gistermid dag met een sponsorloop 540 euro ingezameld voor de vasten actie. De kinderen uit de lagere groepen van de school zame len met een vastendoosje geld in. Het thema van de vasten- actieis dit jaar 'duurzame op vang van weeskinderen in Ethio pië'. De Vastenaktie steunt kinderen in dat land met studie materialen, schoolinventaris en adviezen. AXEL - Afgelopen dinsdagavond is tussen 19.30 uur en 23.00 uur ingebroken in een woning in de Generaal Maczekstraat in Axel. De toegang werd geforceerd en het pand werd door zocht. Het is nog onbekend wat er werd weggenomen. TERNEUZEN - Op de Scheldeboulevard in Terneuzen kreeg een 58-jarige Duitse automobiliste in dènacht van dinsdag op woensdag een bekeuring en een rijverbod van een uur omdat zij te veel gedronken had. MIDDELHARNIS - De politie heeft dinsdagmiddag in een woning aan de Westhavendijk in Middelharnis een in bedrijf zijnde hennepkwekerij ontdekt en direct ontmanteld. Er stond 604 hennepplanten. Deze werden in beslag genomen en vernietigd evenals de voor de groei benodigde apparatuur. Ook in de Jan Steenlaan in Vlissingen is gistermorgen een hennepkwekerij ontmanteld. Er werden 85 planten in beslag genomen. De politie heeft ook alle apparatuur meegenomen. Er is nog niemand gearresteerd. ZUIDDORPE - Op de T-splitsing Provinciale Weg-Hoofdweg Noord in Zuiddorpe heeft zich gisteren omstreeks 11.55 uur een frontale botsing voor gedaan tussen twee personenauto's. Veroorzaker was een 72-jarige Belgische die over de Hoofd weg Noord reed en linksaf sloeg in de richting van Axel, zon der voorrang te geven aan een 43-jarige man uit Antwerpen. De automobiliste werd per ambulance overgebracht naar De Honte. Ze had het er ogenschijnlijk goed vanaf gebracht, maar zal een nacht ter observatie worden gehouden. De Ant werpenaar en zijn zoontje, dat op de achterbank zat, hadden geen letsel. Beide voertuigen raakte beschadigd. AARDENBURG - Carnavals vereniging De Nachtuuln uit Aardenburg ontving gisteren de BOB-trofee 2003 voor haar ja renlange inspanning ter voor koming van rijden onder in vloed. De aanmoedigingsprijs werd in ®fé De Smokkelhoek uitge reikt aan voorzitter E. de Cocq Boor H. Ozinga, bestuurslid van SV0 Zeeland. Osinga noemde Be Nachtuuln een voorbeeld voor andere verenigingen. Al vanaf 1989 werkt het 3VO- en POB-team mee aan de bestrij- Bhg van alcohol in het verkeer Bjdens het carnaval. „Uw ver eniging heeft de doelstelling van het BOB-team uitgedra- sen." De Smokkelhoek werden te- ensdeprijzen uitgereikt aan de ""naars van de fotowedstrijd. lavalsvierders waren ge- 'aagd om een carnavalsfoto in re sturen met het thema 'Bob jij bob ik". De eerste prijs ging naar P. van Rijen uit IJzendijke. van de Voorde en D. Bauwens werden tweede en derde. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 rostbus 145 A530 AC TERNEUZEN Jol: (0115)645769 (0115) 645742 t-mail: redtern@pzc.nl (chef/Van ®rem'3er9he WoutBareman Raymond de Frel ™né Hoonhorst ™né van Stee r''s Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 A560AB HULST Tel: (0114) 372776 fax: (oi 14) 21211 mail: redhulst@pzc.nl Sheila vèn Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Posftu°si8r9Sewe9 10 To|(l^AVLISSINGEN Tel. (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 t-mail; redactie@pzc.nl 'NTERNET Ïfww-Pzc.nl "rail: web@pzc.nl Jos van Duyse wijst wethouder Van Driessche op een kaart aan waar de skatebaan volgens de jeugd van Nieuw-Namen moet komen. door Jean Lou de Gucht HULST - „Beste wethouder van Hulst, de kinderen van Nieuw-Namen zouden graag een skatebaan hebben. Kan dat?" Deze vraag stelden elf kinderen uit Nieuw-Namen gisteren op het stadhuis van Hulst aan wethouder F. van Dries sche. Hun vraag ging vergezeld van ruim twee honderd handtekeningen en een teke ning van een toekomstige skatebaan. Jos van Duyse (11): „Skaten op de straat is veel te gevaarlijk. Daarom lijkt het ons een goed idee om dat op een baan te doen. Dat hebben de jongeren in Hulst toch ook voor elkaar gekregen." Sharon Verbuyst (12) valt hem bij. „Laatst is bijna iemand aangereden. De oplossing voor de ska ters is een eigen baantje." Van Driessche zegt het knap te vinden dat de kinderen met hun plan naar het stadhuis zijn gekomen. „Nu moeten we alleen nog een goede plek voor de skate baan vinden en natuurlijk het geld" De wethouder kon de jongeren niets belo ven. „Ik kan beter eerlijk zijn dan iets be- foto Peter Nicolai loven wat niet kan. Ik heb hier best geld voor over, maar moet keuzes maken." Daar hadden de jongeren begrip voor. Een van de kinderen wilde toch weten hoe lang het geduurd had voordat het speelterrein in Clinge er lag. „Ongeveer twee jaar", antwoordde van Driessche. „Maar trek daar geen conclusies uit dat jullie baan er ook over twee jaar ligt." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen heeft afspraken ge maakt met de woningbouwver enigingen in de streek en de stichting Vluchtelingenwerk over de opvang van uitgeproce deerde asielzoekers. De corpo raties houden voor de opvang van deze mensen ten alle tijden twee woningen beschikbaar, de gemeente staat borg voor de kosten van levensonderhoud en de stichting Vluchtelingenwerk neemt de begeleiding van de asielzoekers voor zich. Wethouder J. van Schaik hoopt dat de andere gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen, Sluis en Hulst, soortgelijke afspraken kunnen maken met de lokale af delingen van Vluchtelingen werk en de corporaties. Van Schaik: „Feitelijk is dit een noodgreep, maar we moeten wat. De gemeenten boven de Westerschelde hebben recente lijk een convenant met Inlia ge tekend waarin de opvang van uitgeprocedeerde asielzoekers wordt geregeld. Door de ge meentelijke herindeling en alles wat daarmee te maken had zijn we in Zeeuws-Vlaanderen niet aan zo'n regeling toegekomen. Toch lopen we ook in Zeeuws- Vlaanderen het risico dat straks tientallen mensen op straat te rechtkomen. De centra in Sluiskil en Cadzand gaan dicht en dat heeft zo zijn gevolgen. Ons uitgangspunt blijft dat mensen die uitgeprocedeerd zijn en terug moeten naar het land van herkomst ook daad werkelijk terugmoeten. Voor sommige mensen, zoals de So- maliërsblij ft die terugkeer pro blematisch. De Amerikanen hebben daar ook zonder succes geprobeerd een democratie te importeren, maar de situatie is daar nog lang niet verbeterd. Voor die doelgroep moeten we onderdak achter de hand hou den. Het kan niet zo zijn dat die mensen over straat gaan zwer ven." De Terneuzense wethouder wil op korte termijn met zijn colle ga's uit Hulst en Sluis om de ta fel scharen om de problematiek van de uitgeprocedeerde asiel zoekers te bespreken. Hij streeft ernaar dat ook zij soortgelijke afspraken maken met Vluchte lingenwerk en de corporaties. „Op die manier krijgen we ook voor Zeeuws-Vlaanderen een uniforme regeling en dat lijkt mij het beste", aldus Van Scha ik. Provinciaal voorzitter S. van Dongen van de Zonnebloem overhandigt de zilveren eremedaille aan M. Kools; naast haar staan M. Hanse en I. Bouchaut, die ook hulde kregen voor hun 25 jaar lange inzet. foto Peter Nicolai door Eugène Verstraeten AXEL - De Zonnebloem afde ling Axel heeft gisteren een aan tal trouwe vrijwilligers in het zonnetje gezet. Dat gebeurde tijdens een feestelijke bijeen komst in restaurant Sol in Axel. Speciale aandacht ging uit naar de dames I. Bouchaut, M. Kools en M. Hanse. Die werden gehul digd omdat ze al 25 jaarlang ac tief zijn voor De Zonnebloem. Ze kregen uit handen van voor zitter S. van Dongen van de af deling Zeeland een zilveren ere penning met inscriptie en een gouden speldje. Er werden gisteravond ook nog veertien vrijwilligers gehuldigd omdat ze al tien jaar of langer met het Zonnebloemwerk bezig zijn. Ze kregen hiervoor het zil veren Zonnebloemspeldje. De Zonnebloemafdeling Axel be staat ruim dertig jaar en heeft een enorme groei doorgemaakt. Ruim tachtig mensen worden regelmatig bezocht door dertig vrijwilligsters. Daarnaast zijn er af en toe ontspanningsmid dagen. „Ondanks de vele communica tiemiddelen en voorzieningen voelen nog veel mensen zich eenzaam", stelt secretaris M. Gijsel van De Zonnebloem Axel. „Zeker in deze tijd waarin het langer thuis wonen op hoge leeftijd steeds meer wordt ge prefereerd zal de behoefte aan een bezoekje nog toenemen. De Zonnebloem wil en hoopt nog lang aan deze behoefte te kun nen voldoen. Daar zullen altijd vrijwilligers voor nodig blijven en daarom zijn wij bij Zonne bloem Axel erg blij dat we zo veel trouwe vrijwilligers heb ben." door Conny van Gremberghe i TERNEUZEN - De SGP in de' Tweede Kamer vreest dat het opschorten van het experiment met de verwerking van bagger specie in de Terneuzense Koegorspolder rechtszaken en schadeclaims tot gevolg zal hebben. Staatssecretaris Scultz van Haegen (Verkeer en Water staat) besloot anderhalve maand geleden om de proef niet door te laten gaan wegens fi nanciële redenen. De SGP vraagt zich nu af of het Rijk nog beschouwd kan wor den als een betrouwbare part ner, temeer, omdat de het Rijk bij de gemeente Terneuzen de nodige verwachtingen had ge wekt. De proef zou Terneuzen twintig arbeidsplaatsen opleve ren en een flinke investering van tientallen miljoenen euro's. De raad van Terneuzen ging, met het oog op die toezeggingen, akkoord met de aanleg van een slibdepot en de bouw van de verwerkingsfabriek. Nu, door het opschorten van de proef, het Rijk de overeenkomsten met Terneuzen heeft verbroken wil de SGP weten van de bewinds vrouwe of dit juridische gevol gen heeft. De fractie wil verder weten of het schrappen van de proef kan leiden tot schade claims en of de gemeente Ter neuzen zelf niet in de problemen kan komen, omdat er contrac ten gesloten zijn met derden die in de polder zaken willen ont wikkelen. Het gaat hierbij dan vooral om het windmolenpro ject van het bedrijf Win-Wind uit Terneuzen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Zodra een pro jectontwikkelaar een haalbaar plan op tafel legt voor de invul ling van het Schuttershofgebied in Terneuzen kan het licht voor de verdere bebouwing van het gebied op groen worden gezet. Wethouder A. van Waes zei dat gisteren in de commissie Omge ving, waar een brief aan de orde kwam van de bedrijven NHI en Rademakers. Die willen al geruime tijd in het Schutters hofgebied investeren. Woord voerder Van Laere van NHI be nadrukte gisteren nog eens dat het bedrijf vanwege al gekochte grond op dit moment met dub bele kosten zit. „Het water staat ons tot aan de lippen", betoogde hij,Als we niet binnen een paar maanden kunnen beginnen, moeten we afhaken. Ook al komt er snel een haal baar plan voor het gebied op ta fel, dan nog gaat er volgens wet houder Van Waes al vlug een jaar over heen voordat de bouw vergunning kan worden afge ven. ,Het wachten is in elk geval tot de projectontwikkelaar met een plan komt dat aan de rand voorwaarden voldoet." Daarbij gaat het met name om een oplos sing voor de parkeerproblema- tiek, geen invulling met kleine detailhandel en een ook uit ste denbouwkundig opzicht pas send plan. Het gaat om een be langrijke invalsweg naar de Terneuzense binnenstad. Commissielid J. Verdurmen wees er op dat NHI al grond heeft verworven en vroeg zich af of het bedrijf wellicht alvast een bouwvergunning kan krijgen. Maar dat zit er volgens Van Waes niet in als er geen totaal plan voor het gebied ligt. „Je moet een totaalvisie hebben voordat je er bepaalde activitei ten toelaat. We willen zeker geen op zichzelf staande ont wikkelingen." A. Legrand maande de gemeen te namens het Coördinatie en Management Terneuzen de in vulling van het gebied rond de Axelse Dam en Schuttershofge bied voortvarend aan te pak ken. Van Waes herhaalde dat het college medewerking wil geven, als er een haalbaar plan ligt. Hij benadrukte dat de gemeente er zelf geen geld in wil stoppen. „Daarom hebben we de project ontwikkelaar ook gevraagd een plan te maken waar zeker geen parkeergarage in zit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45