Kwart eeuw meisjesclub Eureka Terneuzense reder schrapt plan oostelijk fiets-voetveer Verdeelde reacties op studie winkelgebieden Get more. T* - "Mobile* ■T -Mobile' Woningen Terneuzen volgens makelaar sterker in waarde gestegen Cel voor caravaninbraken Celstraf voor poging tot doodslag echtgenoot Get more. Carnaval zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 10 april 2003 Randstad Weemoed Begrip Bloedarmoede Keuzes Tunnel duwt huizenprijs omhoog jfanrEmileCalon VLISSINGEN - De Wester- jcheldetunnel stuwt de prij s van dehuizen in de Zeeuws-Vlaam- se Kanaalzone op, constateert voorzitter C. Kole van de Luwse afdeling van de Neder landse Vereniging van Make laars (NVM). In vergelijking tot de omringende regio's merkt hij dat de woningen in en om Ter- neuzen de afgelopen maanden sterker in waarde zijn gestegen. De Zuid-Bevelandse en Wal- cherse huizenmarkt wordt (nog) niet beïnvloed door de nieuwe tunnel, aldus de makelaar. De prijs van de gemiddelde koopwoning in Zeeland is in het eerste kwartaal van dit jaar vrijwel gelijk gebleven. Vrij staande woningen dalen voor het eerst sinds vele jaren in «aarde. De andere woningen eijnde afgelopen drie maanden nog iets in waarde gestegen, zo blijkt uit een overzicht van de NVM. De tussenwoningen bie ren gelijk, de waarde van hoek woningen steeg en zitten bijna «eer op het historisch hoogste niveau van een half jaar gele ien. [n vergelijking tot het laatste kwartaal van 2002 daalde in Zeeland de prijs van vrijstaande woningen met de ruim elf pro- Advertentie cent naar een gemiddelde van 230.000 euro. Hoekwoningen stegen met ruim vijf procent naar €158.000. Tussenwonin gen stegen met bijna één pro cent naar 123.000 euro. Uit het overzicht van de NVM blijkt dat huizen in Zeeland lan ger te koop staan. Vooral verko pers van vrijstaande woningen moeten gemiddeld vier maan den wachten voor er een koper toehapt. Bezitters van deze wo ningen werden voor het laatst in het eerste kwartaal van '98 ge confronteerd met zo'n langduri ge wachtperiode. De eerste twee kwartalen daarna wisselden de ze huizen binnen acht weken van eigenaar. Vorig jaar moes ten ze nog zo'n drie maanden wachten op een koper. Tussenwoningen en hoekwo ningen staan momenteel tussen zes en tien weken te koop. Ver geleken met vorig j aar is dat iets langer. Makelaars hebben ge middeld wat minder woningen in portefeuille. Het laatste kwartaal van vorig jaar verwis selden 570 woningen van eige naar. Het afgelopen kwartaal verhandelden de makelaars 474 woningen; 164 tussenwoningen, 156 hoekwoningen, 113 vrij staande woningen en 41 appar tementen. Het aanbod van hui zen neemt ook steeds meer toe zodat kopers meer kunnen kie zen waar ze willen wonen. Nog niet eens zo lang geleden had den ze nauwelijks tot geen keu ze en moesten ze genoegen ne men met wat werd aangeboden. Die tijd is volgens Kole zo goed als voorbijDe oorlog in Irak en de teruggang van de economie zijn daar zeker debet aan, aldus de regio-voorzitter. De prijs van Zeeuwse woningen ligt zo'n twintig procent onder het gemiddelde van een Neder landse woning (203.000 euro). Kole voorspelt dat dat verschil de komende jaren kleiner en kleiner wordt. Landelijk gezien daalden de prijzen (zie pagina 9 Hij merkt dat vanuit de Rand- Tijdens de wekelijkse bijeenkomsten kunnen de meisjes van Eureka zich luidruchtig én creatief uitleven. foto Peter Nicolai doorEdy de Witte NIEUW-NAMEN - Om de twee weken komen ze op maandagavond bijeen in gemeenschapscentrum de Kauter. Achttien meisjes van tien tot vijftien jaar, luisterend naar de naam Eureka. De Griekse uitroep van blijdschap past uitstekend bij de meiden. Want een ont lading is het als ze naar hun clubje kun nen om zich creatief uit te leven. De zussen Bianca en Sabrina Smet vroeger zelf lid, zijn nu de leidsters van de club. Ze staan onder supervisie van Marleen van Domburg. Zij stond 25 jaar geleden mede aan de wieg van Eu reka. Van Domburg kijkt uit naar het zilveren jubileumfeest dat zaterdag 17 mei wordt gevierd. Zij functioneert mo menteel zo'n beetje achter de schermen als manager van de vereniging..Subsi dies aanvragen, het jaarprogramma mede opstellen, knutselmateriaal be stellen en al het nodige andere papier werk ligt op het bordje van Marleen. Zij doet zo'n beetje het saaie werk", vinden Bianca en Sabrina. „Wij gaan lekker met de kinderen aan de slag." Eureka was op Nieuw-Namen vanaf het begin levensvatbaar. Voor de wat oudere meisjes van de basisschool was er in clubverband niets te doen. „De meisjes hingen vaak aan mijn bureau met de vraag of er voor hen nou eens niks kon", zegt van Domburg. Deze roep heeft uiteindelijk geresulteerd in de oprichting van Eureka. Door de ja ren heen draaien we met een vrij stabiel ledenaantal. Zodra de meiden naar het voortgezet onderwijs gaan krijg je de eerste afvallers. Er komen dan andere beslommeringen om de hoek kijken. Als ze hooguit veertien of vijftien zijn, hebben de meesten het wel gezien. Ge lukkig is er dan altijd voldoende jonge aanwas." Met weemoed kijken Marleen, Bianca en Sabrina terug naar het oude onder komen, de zolder van de Kauter. Foto's op het prikbord in de peuterspeelzaal spreken duidelijke taal. Van Domburg: Een echte knusse ruimte. Met een lek ker muziekje op de achtergrond en de nodige vocale uitingen was het hier ge zellig toeven. Je kon daar de spulletjes ook makkelijk eens laten liggen tot de volgende bijeenkomst. Brandveilig heidseisen dreven ons naar de peuter speelzaal beneden in de Kauter." De laatste jaren slaat Eureka de handen ineen met de j eugdaf deling van de voet balvereniging Hulsterloo. Een aantal meisjes van Eureka trekt wekelijks ook nog de voetbalschoenen aan. Aan het eind van het seizoen houdt Hulsterloo de uitreiking van de Gouden Schoen. De meisjesgroep luistert die avond op met muziek en dans. Voor de rest van het jaar hebben de leden de handen vol met kleien, plakken, knippen, enkele uitstapjes en het zeer gewilde spoor- zoekertjes spel in het dorp. Als jubileumviering houden de kinde ren binnenkort een pyjamaparty met overnachting in de kantine van de voet balclub. De oud-leden laten zich ook niet onbe tuigd. Er zijn zo'n 150 uitnodigingen verstuurd voor de jubileumviering op zaterdag 17 mei. 's Morgens staat er een tocht in het Verdronken Land van Saef- tinge op het programma. De herinne ringen worden 's avonds opgehaald in cafe St. Cecilia. Na een receptie is er een feestavond. hel T-Mobile Beltegoedpakket ben je een jaar lang verzekerd van elke maand zeer "oordeligebelminuten. Erzijn 3 verschillende pakketten, met een voordeel dat kan oplopen ?ratis e*tra beltegoed! En als je meer beltegoed nodig hebt, dan kun je dit heel ptvoudig opwaarderen met losse beltegoedbonnen die je vrijwel overal al vanaf 10,- kunt kopen. Wil je meer weten, ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op www.t-mobile.nl "W'deactievoorwaarden of bel 0800-7123. door Wout Bareman TERNEUZEN - Eigenaar A. de Vries van Rederij Denick in Ter- neuzen bergt zijn plan voor een fiets-voetveer tussen Walsoor den en Hansweert voorlopig op. De reder wilde hiervoor onder meer de rondvaartboot Stad Terneuzen inzetten, waarmee in de zomermaanden in het kader van 'Rondje met een pontje' een verbinding wordt onderhouden tussen Terneuzen en Hoede- kenskerke. De Vries overwoog ook een an der vaartuig aan te schaffen, waarmee hij rondvaarten voor het Portaal van Vlaanderen op het Kanaal Gent-Terneuzen kon verzorgen. Daarvan ziet hij nu noodgedwongen even af. „Ik heb de afgelopen maanden wei nig of niets meer gehoord van het gemeentebestuur van Hulst, dat begin dit jaar nog enthousi ast op het plan reageerde. Ik had de indruk dat heel 'politiek Hulst' dat enthousiasme deelde, maar na de verkiezingen heb ik er niets meer over gehoord", al dus een teleurgestelde De Vries. Tijdens eerdere besprekingen met vertegenwoordigers van de oevergemeenten Reimerswaal en het toenmalige Hontenisse was hem al gebleken dat de overheid nauwelijks geld in kas had voor een bijdrage in de ex ploitatiekosten. „En ik voelde en voel er weinig voor zelf alle risico's te dragen. Het tussen voorstel om dan alleen in de zo mermaanden heen en weer te varen tussen Walsoorden en Hansweert heb ik direct afge wezen. Dat is voor mij als onder nemer al helemaal niet aantrek kelijk. Dat is de zomerdienst tussen Terneuzen en Hoede- kenskerke sowieso wel, ook al door het uitgebreide arrange ment waarmee we vanaf eind mei beginnen: de vaartocht, een ritje met de Stoomtrein Goes- Borsele en per bus terug via de Westerscheldetunnel. Hoewel de teleurstelling over heerst, toont de Terneuzense re der ook wel begrip voor de afwachtende houding bij de Hulster gemeentebestuurders. „Die nieuwe gemeente zit nog MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Nieuw-Vossemeer is gisteren in Middelburg voor inbraken in caravans en autokraken veroordeeld tot tweeënhalf jaar cel. Daarnaast kreeg hij twee maanden extra gevangenisstraf, omdat hij nog in de proeftijd zat van een eerdere veroordeling voor vermo gensdelicten. Aan gedupeerden moet de man 900 euro schadever goeding betalen. Het vonnis van de rechtbank was conform de eis van de officier van justitie A. Flikweert. De man woonde bij zijn moeder in Zaamslag toen hij eind vorig jaar op de Zeeuws-Vlaamse campings De Braakman (Hoek), Het Helle gat (Zaamslag) en 't Mussennist (Ossenisse) waardevolle spullen uit stacaravans wegnam. Eerder had hij een aantal autokraken ge pleegd in de Schouwse plaatsen Renesse, Bruinisse, Scharendijke en Burgh-Haamstede. De dader legde destijds een volledige bekentenis af over alle feiten. volop in de opbouwfase en die bestuurders en ambtenaren kunnen natuurlijk niet alles te gelijk. Jammer is het wel." De Vries had, in overleg met burge meester A. Vogelaar van de voormalige gemeente Hontenis se als vastgesteld dat het traject Kruiningen-Perkpolder door ingrijpen van Rijkswaterstaat (dat onder meer de ponton in de veerhaven in Perkpolder weg haalde) niet te handhaven was. Walsoorden-Hansweert werd beschouwd als een goed alter natief, zij het dat in die beide havens ook de nodige voorzie ningen dienden te worden ge troffen. Volgens wethouder E. deDecke- re (Verkeer en Vervoer) van Hulst is het fiets-voetveer nog niet van tafel. „We wachten nog op de uitkomst van de tellingen die in opdracht van de provincie zijn uitgevoerd en kunnen daar misschien conclusies aan ver binden. Bovendien hebben we volgende week overleg met een aantal mensen, die mogelijk een bijdrage kunnen leveren aan de exploitatie van het veer. Ik ver zeker nu: het plan leeft nog steeds; we blijven er mee bezig en zullen zeker ook weer met re der De Vries gaan praten." stad er nog steeds volop belang stelling bestaat om te verhuizen naar het 'goedkope Zeeland' waardoor de Zeeuwse prijzen voorlopig niet fors zullen zak ken. Hij voorziet een stabilisatie van de prijzen of hoogstens een geringe daling. Kole merkt ook steeds meer dat verkopers eerst hun huis verkopen voor ze daadwerkelijk op zoek gaan naar een nieuwe woning. De pe riode tussen het afsluiten van de verkoop en de daadwerkelijke verhuizing neemt dan ook toe. door Frank Gijsel SLUIS - De resultaten van het onderzoek naar de verschillen de winkelgebieden in West- Zeeuws-Vlaanderen worden niet overal met gejuich ontvan gen. Met name in ondernemers kringen in Aardenburg luidt het oordeel dat het rapport voor de detailhandel een te negatief beeld schetst. H. Leliaert, bestuurslid van de ondernemersvereniging, is juist van mening dat er wel degelijk kansen liggen voor de kleine kernen. Er wordt volgens hem te veel aan doemdenken gedaan; het hoeft ook niet allemaal gro ter te worden. Aardenburg heeft geen grote ingrepen nodig, vindt hij. „Op dit moment wordt er ge werkt aan de herinrichting van de Kaai. Dat plein krijgr straks weer uitstraling en allure. Ook het Marktplein krijgt een op knapbeurt. Het rapport is wel erg negatief voor kleine kernen; er liggen juist volop kansen. Er is nu trend om weg te lopen van het grootschalige en te kiezen voor een persoonlijke benade ring. Die vindt de klant bij ons juist wel. Het is voor veel men sen een verademing om in de kleine kernen te winkelen. Maak daar gebruik van, zou ik zeggen." Voorzitter C. Langeberg van de middenstandsvereniging in Sluis meent dat het rapport hier en daar wel erg droevig is. Hij denkt dat het voorstel om meer parkeerruimte te creëren en het weren van de auto uit het cen trum verstrekkende gevolgen kan hebben. „Ik voel hier een bepaalde politiek in. Het ver drijven van de auto van de par keerplaatsen in het centrum kan straks wel eens gebruikt worden om het centrum maar helemaal af te sluiten. Veel men sen zijn gewend aan een bepaal de routing; daar mag je niet zo maar van afwijken. We hebben hier jarenlang op een bepaalde manier zaken gedaan: daar hoef je toch niet per se veel aan te ver anderen." Volgens Langeberg is verplaat sing van supermarkten naar een locatie buiten het centrum uit den boze. „Je rooft er alleen maar de winkels mee leeg." Ook het clusteren van horecagele genheden levert volgens hem 'bloedarmoede' op andere plek ken op. „We zitten niet te wach ten op grootschaligheid, wel op een goede mix in ons winkelbe stand." Secretaris R de Boevere van de winkeliersvereniging Breskens is het grotendeels eens met de uitkomsten van het onderzoek. In het rapport wordt gesteld dat een compact winkelcentrum voor de dagelijks boodschappen aan het Oranjeplein de voor keur heeft. „We hebben hier weinig winkels die elkaar ver sterken. Er is een grote sprei ding en we beschikken niet over een echt centrum." De Boevere is er wel van door drongen dat het moeilijk wordt om de toestand te verbeteren. „Als je dit nu wel aandurft, maak je het economisch klimaat voor de ondernemer veel beter. Het rapport onderschrijft een ontwikkeling die we hier al ja ren willen. We moeten nu keuzes durven maken, willen we in Breskens over tien jaar nog win kels hebben." MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 32-jarige vrouw uit Vlissin- gen voor poging tot doodslag veroordeeld tot een jaar cel plus drie maanden voorwaardelijk. De Vlissingse had op 14 decem ber vorig jaar haar man met een keukenmes in zijn rug, rechter zij en onderarm gestoken. Het slachtoffer verloor daarbij veel bloed, maar wist nog bijtijds een medische post te bereiken. De vrouw kende in Vlissingen een ongelukkige tijd, nadat ze vorig jaar naar Nederland was geko men. Ze wist dat haar man een relatie had met een andere vrouw, hetgeen tot veel span ning binnen het huwelijk had geleid. Advertentie Als je nu een Siemens G55 neemt, krijg je daar meteen al 30,-" aan gratis belminuten bij. Dat is mooi, maar nog niet alles. Als je dit combineert met een T-Mobile Beltegoed pakket, krijg je nog eens tot 35% extra beltegoed, Da's dubbel voordeel dus! Wil je meer weten over de vele mogelijkheden en voordelen van T-Mobile? Ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op www.t-mobile.nl of bel 0800-7123. waarvan €25.-via een antwoordkaart (actie toopt zolang de voorraad strekt}. Door invloeden van boven de grote rivieren is het carnaval al lang verloederd. Zo den ken de Brabantse echtelie den, die zich een aantal jaren geleden metterwoon in Mid delburg vestigden, erover. Ze hebben genoeg aan elkaar. Dat de Zeeuwse hoofdstad geen wereldgelijkvormig vermaak kent, bevalt ze uit stekend. Maar een enkele keer komen uit het land van herkomst signalen door die een lichte weemoed kweken. Onlangs was uit het Bra bantse land nichtje Imke van drie op bezoek. Ze had haar ouders meegenomen. En haar broertje Tom, die vijf tien maanden telt en al kan lopen. Althans, met de steun van twee volwassen wijsvin gers. Met hulp van zijn vader ver zorgde Tom een kloeke de monstratie van zijn vaardig heden. En Imke kroop tussen haar vader en broertje in. Om Tom van achteren vast te pakken teneinde hem wat extra ver mogen te verschaffen. Waarbij ze haar Brabantse afkomst niet verloochende en, verwijzend naar carna val, een erg lekkere toelich ting gaf: „Kijk, wij doen de mayonaise." Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43