Dankbaar ondanks vele beproevingen Plataan kan 600 jaar schaduw bieden Fanatieke voetballers en kleumende fans W esterscheldetunnel drijft verkoopprijs van woningen op Succes buitengewoon initiatief volgens gemeente buiten kijf donderdag 10 april 2003 Dubbel feest bij opening Museumseizoen en Pasveersloot Blauwbekken Finale Frontale aanrijding in Zuiddorpe Diefstal uit auto Kop-staartbotsing in Tholen Cel in voor inbraken Hennepkwekerij ontmanteld Dronken rijden beboet Speeltuin begint nieuw seizoen Verloop Randstad J 8 15 Het diamanten echtpaar M. Driel en D. van Driel-Stouten. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow OOSTERLAND - „We zijn dankbaar dat we na veel be proevingen in ons leven nog steeds samen zijn en dat nog geen van onze lammetjes is te ruggeroepen", bespiegelen M. van Driel (83) en zijn echtgenote D. van Driel-Stouten (80) in Oosterland terugkijkend op hun huwelijk, waarvan zij gisteren het zestigjarig jubileum vier den. Van Driel en zijn vrouw zijn bei den geboren in Oosterland. In dit dorp leerden zij elkaar des tijds kennen. „In het donker, en toen het licht werd viel het mee en zijn we dus maar bij elkaar gebleven", zegt de huwelijksju bilaris. Hij erkent dat 1943 een moeilijke tijd was om te trou wen. „We waren nog maar net een jaar getrouwd toen ons huis door een bom werd geraakt. Toen moesten we naar Krab- bendijke evacueren", vertelt Van Driel. De watersnoodramp heeft veel diepe sporen in hun leven ach tergelaten. „Mijn vader, mijn twee broers met hun vrouwen en een dochtertje van vier zijn ver dronken. Wij zijn gered met een helikopter. Onze twee dochter tjes waren toen twee en vijf jaar oud." Eerbetoon aan zijn ver dronken familieleden speelde mee bij de beslissing het land bouwbedrijf van zijn vader en zijn broers in Oosterland weer op te bouwen. Mevrouw Van Driel heeft daar altijd trouw in meegeholpen. Zij was zelf opge groeid op een boerenbedrijf en was als kind al gewend voor schooltijd 's ochtends vroeg de melk bij de mensen rond te brengen. Nu woont zij met haar man in wooncomplex De Saele op vrijwel dezelfde plek waar zij vroeger de koeien uit de wei bijeen moest roepen. Het geloof neemt een belangrij ke plaats in het leven van het diamanten echtpaar in. Als ge volg van het feit dat de heer Van Driel werd opgeroepen als ambtsdrager van de Christelijk Gereformeerde Gemeente in Nederland in Bruinisse heeft het echtpaar ook 26 jaar in die kern gewoond. Nu zijn ze sinds februari dit jaar weer terug in hun geboorte plaats en wonen naar volle te vredenheid in De Saele. Het echtpaar heeft één zoon en vier dochters, 25 kleinkinderen en zes achterkleinkinderen. Geld voor festival Zonnemaire door Ali Pankow ZIERIKZEE - Creatieve gees ten als Jaap Verseput, initiator van het succesvolle festival Zonnemaire Buitengewoon ver dienen een financieel steuntje in de rag voor het ontwikkelen van nieuwe ideeën. Die overweging schuilt achter het besluit van het dagelijks gemeentebestuur Verseput dit jaar 2269 euro sub sidie te verlenen voor het vorm geven en uitwerken van een nieuw concept voor het boerde rijfestival voor de komende ja ren. Na acht succesvolle edities van Zonnemaire Buitengewoon heeft Verseput besloten dit jaar pasop de plaats te maken. Hij wil voorkomen dat het boerde rijfestival in een vaststaande formule verglijdt en heeft zich zelf een jaar de tijd gegeven voor het uitwerken van nieuwe im pulsen. Die ruimte ontbreekt hemals hij door zou gaan met de jaarlijkse cyclus van het boer- derijfestival. Daarom dit jaar even geen Zonnemaire Buiten gewoon, maar achter de scher men wel veel brainstormen over vernieuwing. Ook dat kost geld. teeput heeft daarom bij de ge meente aangeklopt voor een subsidie ten behoeve van zijn creatieve research. DREISCHOR - Het bestuur van Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor laat de historie herleven met de ge combineerde opening zaterdag van de Pasveersloot én het nieu we museumseizoen Zeelands commissaris W. van Gelder en zijn echtgenote d. van Gelder-Wiggers zijn uit genodigd die handelingen te ko nen verrichten. Commissaris van Gelder heropent om 10.30 uur de gerestaureerde rioolzui- öingsinstallatie Pasveersloot, hentallen jaren geleden ont worpen door ingenieur Pasveer. Het museumseizoen wordt ver volgens om 11.15 uur geopend door mevrouw Van Gelder sa men met voorzitter G. Smalle- gange van de Zeeuwse Boerde rijenstichting. hhet kader van het 'Jaar van de Boerderij' is in Goemanszorg een wisselexpositie ingericht over honderden jaren boerderij- °P Schouwen-Duiveland. Ook zijn vele zoogdieren en vo gels bijeengebracht die op dit eiland geleefd hebben. redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111) 454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Earnke van Loon Ali Pankow Esme Soesman RadyBoogert (sport) centrale redactie vostsouburgseweg 10 Rostbus 18 ^oaavlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 Email: redactie@pzc.nl 'NTERNET jffww-Pzc.nl Email: web@pZc.nl Het festival zelf kan rekenen op een structurele bijdrage van 6807 euro. Verseput doet een be roep op een deel daarvan. Het dagelijks gemeentebestuur is bereid 2269 euro daarvoor toe te kennen. Voor het ongebruikte deel van de jaarlijkse subsidie 4545 euro krijgt de raad nog een voorstel voor een andere be stemming van dit bedrag. Zon nemaire Buitengewoon is de af gelopen jaren een doorslaand succes geweest. Een combinatie van muziek en theater gekop peld aan kunst, heeft veel men sen uit de directe omgeving, maar ook ver daarbuiten aange trokken. Wethouder A. van der Wouden van Cultuur vindt dat de crea tieve ideeën van Verseput voor meerdere projecten dan het boerderijfestival overtuigend hun kracht hebben bewezen. De wethouder wil het creëren van nieuwe ideeën dan ook graag stimuleren met een financiële bijdrage van de gemeente. Een van Verseputs nieuwe gedach ten is een activiteit te organise ren die een confrontatie aan gaat met het landschap, beel dende elementen en podium kunsten. Verder ziet deze 'farmer/festi valdirecteur' ook allerlei moge lijkheden om in te spelen op de kunst-picknickplaatsen die in voorbereiding zijn voor enkele specifieke locaties op Schou wen-Duiveland. Hij denkt aan openlucht-theaterpresentaties op locatie, jazzconcerten of an dere kleinschalige optredens. Als het maar iets nieuws is en af wijkt van reeds beproefde festi valelementen. Verseput verzet zich nou eenmaal tegen routine en tradities. Wethouder Ger van de Velde-de Wilde (rechts) mocht de hijskraan bedienen die de plataan in het plantgat op het Kraanplein liet zakken. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - „Ik heb net nog de boomplantdag gehad", ver zucht wethouder Van de Velde - de Wilde. Toch begint ze monter grond op de kluit te scheppen. Met genoeg grond op zijn voeten kan de plataan op zijn nieuwe stek op het Kraanplein in Zierikzee wortel gaan schieten. Met het planten van de twintig meter hoge plataan is een gat weer opgevuld. Tot begin fe bruari heeft op zijn plek op het Kraanplein een grote paarde- kastanjeboom gestaan. Maar na tientallen jaren fier op de kop van de Oude Haven te heb ben gestaan, is die boom ge rooid. Voor de veiligheid. Hoe verrot wortels en stam van de paardekastanj e zij n blij kt deze week nog eens wanneer de kluit uit de grond gehaald wordt. Normaal een flinke klus komt het rottende hout deze keer eenvoudig los, volgens de medewerkers van Openbare Werken. Bij een flinke storm had de oude boom zo kunnen omwaaien. Van meet af aan is het de bedoeling geweest, het ontstane gat op het Kraanplein snel op te vullen. Gekozen is voor een plataan, omdat die goed stof en rook van een stad kan verdragen. De twintig jaar oude boom, die opgegroeid is bij de Nationale Bomenbank in Bleskensgraaf, moet nieuw leven brengen op de kop van de Oude Haven. Gistermorgen ligt nog even een flinke berg grond naast een ga pend gat op het Kraanplein. Met een kraan wordt de pla taan boven de lege plek gehe sen. De wethouder laat de boom het laatste stukje in het gat zakken, waarna het schep pen wordt om de wortels af te dekken. De kale hoek van het Kraanplein kan weer groen worden. En zal dat voorlopig ook wel blijven. Goedverzorgd kan de plataan zeshonderd jaar zijn schaduw werpen over het plein en de haven. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze werden zonder ook maar één wedstrijd te verliezen dé grote triomfators: de voetballers van de obs De Kirreweie uit Burgh-Haamstede won nen gisteren met overmacht en voor de tweede keer in successie het schoolvoet- baltoernooi jongens elftallen op sport park Den Hogen Blok in Zierikzee. Bij de jongens-zeventallen kwam het team van obs De Oosterburght uit Oos terland als beste uit de bus. Volgende week woensdag wordt op Den Hogen Blok het schoolvoetbaltoemooi voor de meisjes-zeventallen afgewikkeld. 'Trappen en knallen. Erin met die bal len'. De tekst op het spandoek van mees ter H. Kesteloo van cbs De Schouw uit Brouwershaven laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Kesteloo volgt de wedstrijd van 'zijn' pupillen met belang stelling en moedigt ze hartstochtelijk aan. Hij treurt mee om een mislukte aan val, maar houdt vertrouwen in de goede afloop. „Ze doen het goed." Verderop staan ouders/fans van Zierik- zeese voetballertjes te blauwbekken langs de zijlijn. „Tja, en ze doen het nog heel goed ook, dus we zullen het nog even kelen. „Hardlopen en springen, dan vol moeten houden", klappertant één word je wel weer warm", is de wijze raad van hen. Een ander probeert warm te van een derde. blijven door zich in een spandoek te wik- Ondertussen wordt op zes velden tegelijk Er werd fanatiek gevoetbald op Sportpark Den Hogen Blok. foto Marijke Folkertsma gevoetbald. Fanatiek gevoetbald. Er staat tenslotte wel een plaatsje in de 14 mei te spelen regio-finale op het spel. Voor wat betreft de jongens -eftallen wordt Schouwen-Duiveland daar verte genwoordigd door het team van De Kir reweie. Het team van De Oosterburght gaat de Schouwse eer bij de zeventallen proberen hoog te houden. Bij de elftallen eindigt het team van On der de Wieken uit Haamstede op de twee de plaats. Derde wordt de Helchersee- school uit Scharendijke en op de vierde plaats eindigt de Theo Thijssenschool uit Zierikzee. Bij de zeventallen legt het team van De Klimop uit Dreischor beslag op de tweede plaats. De voetballertjes van obs 't Kofschip uit Zierikzee worden derde. De nummers 1 bij de jongens-elftallen en de meisjes-zeventallen van de regio-finale gaan door naar de districts finale. Die finale maakt onderdeel uit van de Shell Jeugdvoetbaldag District Zuid I en wordt zaterdag 31 mei gespeeld bij v.v. ASWH in Hendrik Ido Ambacht. E win naars van de districts-finales gaan door naar de woensdag 11 juni in Zeist te hou den landelijke finale. ZUIDDORPE - Op de T-splitsing Provinciale Weg-Hoofdweg Noord in Zuiddorpe heeft zich gisteren omstreeks 11.55 uur een frontale botsing voor gedaan tussen twee personenauto's. Veroorzaker was een 72-jarige Belgische die over de Hoofd weg Noord reed en linksaf sloeg in de richting van Axel, zon der voorrang te geven aan een 43-jarige man uit Antwerpen. De automobiliste werd per ambulance overgebracht naar De Honte. Ze had het er ogenschijnlijk goed vanaf gebracht, maar zal een nacht ter observatie worden gehouden. De Ant werpenaar en zijn zoontje, dat op de achterbank zat, hadden geen letsel. Beide voertuigen raakten beschadigd. KAMPERLAND - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Goudplaatweg te Kamperland zijn gistermiddag spullen ge stolen. Er was geen braakschade, maar de eigenaar - een 26- jarige Middelburger - miste toen hij om 14.40 uur terugkwam bij zijn voertuig een portemonnee met enkele bankpassen, een rijbewijs en identiteitskaart. THOLEN - Op de Nieuwe Postweg in Tholen heeft zich giste ren rond 16.35 uur een kop-staartbotsing voorgedaan. Daar bij waren twee personenauto's betrokken. Een 18-jarige au tomobilist uit Tholen, die vanuit de richting van Halsteren kwam, had niet tijdig door dat zijn voorgangster remde in verband met afslaand verkeer. Hij botste op de auto. De be stuurster, een 28-jarige plaatsgenote, klaagde over hevige hoofd- en nekpijnen en werd per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. Beide auto's raakte beschadigd. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Nieuw-Vosse- meer is gisteren in Middelburg voor inbraken in caravans en autokraken veroordeeld tot tweeënhalf jaar cel. Ook kreeg hij nog twee maanden extra gevangenisstraf opgelegd, omdat hij nog in zijn proeftijd zat van een eerdere veroordeling voor vermogensdelicten. Aan de gedupeerden moet de man 900 eu ro schadevergoeding betalen. Het vonnis van de rechtbank was geheel conform de eis van de officier van Justitie A. Flikweert. De man woonde bij zijn moeder in Zaamslag toen hij eind vorig jaar op de Zeeuws- Vlaamse campings De Braakman (Hoek), Het Hellegat (Zaamslag) en 't Mussennist (Ossenisse) waardevolle spullen uit stacaravans wegnam. Eerder had hij een aantal autokra ken gepleegd in de Schouwse plaatsen Renesse, Bruinisse, Scharendijke en Burgh-Haamstede. De dader legde destijds een volledige bekentenis af over alle feiten. VLISSINGEN - In de Jan Steenlaan in Vlissingen is gister morgen een hennepkwekerij ontmanteld. De apparatuur en 85 planten werden in beslag genomen.De politie is nog bezig met het onderzoek. Er is nog niemand gearresteerd. TERNEUZEN - Een 58-jarige Duitse automobiliste kreeg in de nacht van dinsdag op woensdag om 1.07 uur een boete en een rijverbod. De vrouw zat met drank op achter het stuur. doorEmileCalon i VLISSINGEN - De Wester- scheldetunnel stuwt de prijs van de huizen in de Zeeuws-Vlaam- se Kanaalzone op, constateert voorzitter C. Kole van de Zeeuwse afdeling van de Neder landse Vereniging van Make laars (NVM). In vergelijking tot de omringende regio's merkt hij dat de woningen in en om Terneuzen de afgelopen maan den sterker in waarde zijn geste gen. De Zuid-Bevelandse en Walcherse huizenmarkt wordt (nog) niet beïnvloed door de nieuwe tunnel, aldus de make laar. De prijs van de gemiddelde koopwoning in Zeeland is in het eerste kwartaal van dit jaar vrijwel gelijk gebleven. Vrij staande woningen dalen voor het eerst sinds vele jaren in waarde. De andere woningen zijn de afgelopen drie maanden nog iets in waarde gestegen, zo blijkt uit een overzicht van de NVM. De tussenwoningen ble ven gelijk, de waarde van hoek woningen steeg en zitten bijna weer op het historisch hoogste niveau van een half jaar gele den. In vergelijking tot het laatste kwartaal van 2002 daalde in Zeeland de prijs van vrijstaande woningen met de ruim elf pro cent naar een gemiddelde van 230.000 euro. Hoekwoningen stegen met ruim vijf procent naar €158.000. Tussenwonin gen stegen met bijna één pro cent naar 123.000 euro. Uit het overzicht van de NVM ZIERIKZEE - De Mr. Breetvelt- speeltuin in de wijk Malta in Zierikzee wordt zaterdagoch tend 19 april geopend voor het nieuwe seizoen. Traditiege trouw wordt die seizoenopening verricht door de paashaas. Om klokslag tien uur geeft hij het startsein. In verband met het huidige vervoersverbod op eie ren als gevolg van de vogelpest, weten de organisatoren op dit moment nog niet of het traditio nele eieren zoeken dit jaar door gang kan vinden. blijkt dat huizen in Zeeland lan ger te koop staan. Vooral verko pers van vrijstaande woningen moeten gemiddeld vier maan den wachten voor er een koper toehapt. Bezitters van deze wo ningen werden voor het laatst in het eerste kwartaal van '98 ge confronteerd met zo'n langduri ge wachtperiode. De eerste twee kwartalen daarna wisselden de ze huizen binnen acht weken van eigenaar. Vorig jaar moes ten ze nog zo'n drie maanden wachten op een koper. Tussenwoningen en hoekwo ningen staan momenteel tussen zes en tien weken te koop. Ver geleken met vorig jaar is dat iets langer. Makelaars hebben ge middeld wat minder woningen in portefeuille. Het laatste kwartaal van vorig jaar verwis selden 570 woningen van eige naar. Het afgelopen kwartaal verhandelden de makelaars 474 woningen; 164 tussenwoningen, 156 hoekwoningen, 113 vrij staande woningen en 41 appar tementen. Het aanbod van hui zen neemt ook steeds meer toe. Nog niet eens zo lang geleden hadden ze nauwelijks tot geen keuze en moesten ze genoegen nemen met wat werd aangebo den. Die tijd is volgens Kole zo goed als voorbij. De oorlog in Irak en de teruggang van de eco nomie zijn daar zeker debet aan, aldus de regiovoorzitter. De prijs van Zeeuwse woningen ligt zo'n twintig procent onder het gemiddelde van een Neder landse woning (203.000 euro). Kole voorspelt dat dat verschil de komende jaren kleiner en kleiner wordt. Landelijk gezien daalden de prijzen zie pagina 9). Hij merkt dat vanuit de Randstad er nog steeds volop belangstelling be staat om te verhuizen naar het 'goedkope Zeeland' waardoor de Zeeuwse prijzen voorlopig niet fors zullen zakken. Hij voorziet een stabilisatie van de prijzen of hoogstens een geringe daling. Kole merkt ook steeds meer dat verkopers eerst hun huis verko pen voor ze daadwerkelijk op zoek gaan naar een nieuwe wo ning. De overgangsperiode tus sen het afsluiten van de verkoop en de daadwerkelijke verhui zing neemt dan ook toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37