13 Gemeente maakt haast met bouw woonzorgcomplex Zij Zwepen en straatje-keren op men-examen Ouderen leren hoe val te voorkomen Wegaanpassing bedrijventerrein wordt nachtwerk bel Get more. T--Mobile- Carnaval Hennepkwekerij in Middelharnis ontmanteld Get more. -T -Mobile- zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 10 april 2003 Sloop Hart Maand van de filosofie Global Sounds 3 Exposities Cel voor poging tot doodslag Waterafvoer Gladde vloeren Zeep Basis Houdingen Ontsluiten Zuidhoek probleem door Famke van Loon RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil vaart zetten achter het woonzorg complex voor Renesse. Via een versnelde procedure wil het col lege de komst van de 41 appar tementen op de hoek van de Ou de Moolweg en de Lindelaan planologisch mogelijk maken. Op deze bouwplannen van wo ningcorporatie Zeeuwland zijn de afgelopen weken drie be zwaarschriften ingediend. Twee omwonenden vinden dat het complex te dicht op de Lin delaan gepland staat. Zij vrezen dat de waarde van hun wonin gen zal dalen door verlies van daglicht in huis en aantasting van de privacy. De Stichting Horeca Renesse (SHR) waar schuwt vooral dat de toekomsti ge bewoners van het complex te maken kunnen krijgen met ge luidsoverlast van het Renesser uitgaanscentrum. Voor de ge meente wegen de bezwaren niet op tegen het belang van de komst van het woonzorgcom plex. „Het staat nu op de rails. We willen dit nu zo snel mogelijk proberen af te werken", stelt wethouder L. Geluk-Poortvliet (ruimtelijke ordening). De bouw van het Renesser woon zorgcomplex staat al jaren op het programma van Zeeuwland, maar heeft onder meer door de werkachterstanden bij de ge meente een flinke vertraging opgelopen. Met een zogeheten artikel- 19-procedure wil het college nu de bouw van de ap partementen versneld mogelijk maken. Temeer omdat er vol gens de wethouder 'veel vraag' is naar dit soort woningen voor (alleenstaande) senioren in de Westhoek. Voordat de eerste paal de grond in kan voor het nieuwe apparte- mentenblok moet nog het nodi ge werk worden verzet. Op de plek van het toekomstige com plex staan nu nog vijf huizen van Zeeuwland en een garage bedrijf. Naast de planologische procedure voor de nieuwbouw moet voor de huidige panden een sloopvergunning worden afgegeven. Daarna moeten de huizen en de garage nog tegen de vlakte. Juist omdat het be drijfspand en de oudere wonin gen plaats maken voor de ap partementen is de wethouder extra tevreden over het plan; de bestuurder beschouwt het voor al ook als een opknapbeurt voor een 'verwaarloosd hoekje'. „Ik denk dat het ook echt goed is voor Renesse." Toch hebben drie omwonenden en ondernemers bezwaar ge maakt tegen het ontwerp van het complex en het bouwplan. De gemeente vindt niet dat de plannen hiervoor moeten wor den aangepast. Daarbij heeft Zeeuwland aangegeven toege wezen planschadeclaims te vergoeden. Ook wat betreft overlast van stappers voor de toekomstige bewoners, waar de SHR voor waarschuwt, ver wacht de wethouder dat het wel mee zal vallen. Volgens Geluk past het beoogde woonzorg complex voor Renesse goed bij de wensen en eisen die senioren vandaag de dag stellen aan de ligging van een appartement: dichtbij de voorzieningen en winkels, dus 'juist wél in het hart van het centrum' in plaats van daar buiten. MIDDELHARNIS - De politie heeft dinsdagmiddag in een wo ning aan de Westhavendijk in Middelharnis een hennepkwe kerij ontdekt. De kwekerij was volop in be drijf en is direct ontmanteld. Er stond 604 hennepplanten. Deze werden in beslag genomen en vernietigd evenals de voor de groei benodigde apparatuur. Tegen de eigenaar van de hen nepkwekerij is proces-verbaal opgemaakt. bij aankoop filosofieboek Filosofie Magazine cadeau net uit: 2 cd 6,99 vanavond vanaf 17.30 uur kerrysoep en gevulde courgette (vegetarisch) of roodbaarsfilet pasto-pesto en yoghurtbavarois €11,50 of €9,00 (vegetarisch menu) Carel Blazer Lex Maes Anne Breel Ramon de Nennie Ludmila Kalmaeva Passanten in Zeeland kijk ook op www.drukkeriimiddelburg.nl HnnrAii Pankow ZIERIKZEE - Veel onderne mers vrezen in de toekomst pro blemen met de ontsluiting van bedrijventerrein De Zuidhoek inZierikzee. Het project Revita lisering De Zuidhoek voorziet wel in verbetering van de huidi ge verkeersinfrastructuur. Vol gens sommige bedrijfsvoerders echter zal dat problemen op de wat langere termijn niet uitslui ten. Zij pleiten voor drastischer maatregelen zoals het doortrek- MIDDELBURG - De rechtbank inMiddelburg veroordeelde gis teren een 32-jarige vrouw voor poging tot doodslag tot een jaar cel plus drie maanden voor waardelijk. DeVlissingsehad op 14 decem ber vorig jaar haar man met een keukenmes in zijn rug, rechter zij en onderarm gestoken. Het slachtoffer wist nog bijtijds een medische post te bereiken. De vrouw had een ongelukkige tijd, nadat ze vorig jaar naar Nederland was gekomen. Ze wist dat haar man een relatie had met een andere vrouw, wat tot veel spanning leidde. Advertentie ken van de Deltaweg tot aan de Julianastraat, waardoor een be tere doorstroming ontstaat. Het punt kwam aan de orde tij dens een door de gemeente be legde ondernemersbijeenkomst gistermiddag in de gemeente werkplaats. Daar werd toelich ting gegeven op uitvoering van de plannen om het aanzien van De Zuidhoek te verbeteren. De voorbereiding voor dit proj eet is al in 1996 gestart, maar staat nu echt in de startblokken. Pas sinds de toekenning van een provinciale subsidie van ruim een half miljoen euro vorig jaar konden de plannen tot verbete ring van de verkeersinfrastruc tuur, de openbare verlichting en het groenbeheer nader worden uitgewerkt. Voor sommige ondernemers gaan die plannen dus niet ver genoeg. Ook werden er scherpe kanttekeningen geplaatst bij de manier waarop de projectgroep de verkeerssituatie op het Groe ne Weegje, een van de toevoer wegen naar het bedrijventer rein, wil verbeteren. Bij de aansluiting met de Julianaweg wordt het fietspad voortdurend stukgereden door vrachtwa gens. Zowel deze bocht als de kruising met het 's-Heer Lauw- rensdorp zullen worden ver breed. Verder zal het gehele Groene Weegje een iets bredere rijbaan krijgen, terwijl ertussen het auto- en fietsverkeer een duidelijker afscheiding komt met verhoogd liggende ribbel tegels. „Waarom gooien jullie niet ge woon aan één kant die sloot dicht", wilden enkele onderne mers weten. Volgens gemeente ambtenaar J. Scheele zou dat problemen opleveren voor de waterafvoer. „Dan maak je de sloot aan de andere kant maar tweemaal zo breed", kaatsten de ondernemers terug. Waarop de ambtenaar aangaf dat aan die zijde rekening gehouden moet worden met talrijke lei dingen voor de nutsvoorzienin gen. Onvrede weerklonk er ook over het feit dat het werk aan het Groene Weegje enige tijd volledige afsluiting van De Zuidhoek zal vergen. Om de be drijven zo min mogelijk overlast te bezorgen zal dat het komend najaar gedurende vijf a zes nachten gaan gebeuren. Over exacte tijdstippen zal nog nader overleg met de bedrijven wor den gevoerd. Alleen in geval van noodsituaties zal in die nachten de Engelse Kade als ontslui- tingsweg voor De Zuidhoek ge bruikt mogen worden. Wethou der G. van de Velde-de Wilde drong met klem aan op begrip bij de ondernemers voor de overlast die de werkzaamheden zullen vergen. Bedrijfscontactfunctionaris H. Bode sloot af met een toelich ting op het zogeheten parkma- nagement waartoe de project groep Zuidhoek een aanzet wil geven. Het gaat daarbij om een beheersovereenkomst voor het bedrijventerrein tussen ge meente en ondernemers of tus sen ondernemers onderling. Ge zamenlijk uitvoeren van afval inzameling, groenvoorziening, onderhoud en schoonmaken ge bouwen, centrale inkoop van basismaterialen of vervoer van personen en goederen noemde Bode als voorbeelden van park- management. Jonge koetsiers leggen het men-examen af in het centrum van Haamstede. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow NOORDWELLE - „Nou loop ik al jaren een paar kilometer per dag, maar pas hier heb ik ge leerd hoe ik mijn enkels los moet krijgen", zegt een 92-jarige deelnemer aan de valpreventie- cursus die de afgelopen weken in het dorpshuis Noordwelle is gegeven. De cursisten toonden zich gisterochtend tijdens de laatste les tevreden over het re sultaat. Die tevredenheid gold zeker niet alleen het gebak dat direc teur J. de Looff-de Wild van de Stichting Welzijn Ouderen (SWO) bij de koffie serveerde. De deelnemers gaven allen aan baat te hebben bij hetgeen cur susleidster Loura Philippo-van der Laan hen heeft bijgebracht. De één had wel wat meer oefe ningen willen uitvoeren en de ander had juist weer wat moeite met het trainen op muziek. Maar in het algemeen vertrek ken ze met meer kennis en zelf vertrouwen om ongelukkige valpartijen te voorkomen. Mensen kunnen zelf veel doen aan valpreventie. Voor de SWO was dat aanleiding deze cursus 'In Balans' op te nemen in het activiteitenaanbod. De lessen in Noordwelle zijn de tweede serie. De belangstelling voor valpre ventie blijkt groot. Dat is niet verwonderlijk. Jaarlijks breken circa 16.000 senioren in Neder land een heup. Een kwart van deze mensen overlijdt binnen een jaar aan de complicaties en 50 procent houdt er blijvend on gemak aan over. Elke val tast het zelfvertrouwen aan, met als gevolg dat sommige ouderen nauwelijks nog hun woning uit durven komen. Overigens vin den ook veel valpartijen in huis plaats. Philippo leert haar cursisten dat een doordachte inrichting veel narigheid kan voorkomen. Zij adviseert de deelnemers hun huis eens heel kritisch te bekij ken. Slechte verlichting, gladde vloeren of los gelegde vloerbe dekking kunnen een val veroor zaken. „Loop ook binnen maar het liefst op schoenen, of anders op echte pantoffels, maar niet op van die slippers", benadrukt Philippo. Veel zaken passeren de revue in haar lessen. Ook onderling wis selen de cursisten graag erva ringen uit. „Een stuk zeep wat uit je handen glipt in de badka mer kan ook aanleiding zijn voor allerlei capriolen", weet één van de ouderen. Hij draagt meteen de oplossing aan: „Er is ook zeep die je met een koord kunt vastmaken." „Veel ongelukjes ontstaan bij de zogeheten transfers. Dat zijn de kleine stukj es van stoel naar bed of van bed naar de kast", zegt Philippo. Ze houdt haar cursis ten voor dat ze altijd bewust moeten opstaan en daarbij goed moeten 'aarden', met hun voe ten stevig op de vloer. Sommige deelnemers echter missen 'diep- tegevoel' oftewel het contact met de grond. De docente leert hen hoe ze dat kunnen stimule ren; onder meer door hun benen en knieën af en toe bewust te masseren.Je moet je benen dan een beetje voorbereiden om te gaan lopen." Ze laat de groep ook oefeningen doen om de schouders los te krij - gen. Die zitten vaak op slot uit angst om te vallen. Bij het gaan zitten is het van belang altijd even te voelen of de stoel er ook werkelijk staat. Wie weer uit de stoel omhoog komt, mag desge wenst wel de leuning gebruiken. „Maar niet te lang vasthouden, want dan raak je weer uit ba lans", demonstreert Philippo. Het zijn slechts enkele onderde len van de lessen valpreventie. Na deze vier introductielessen is het aan de senioren zelf al of niet hiermee door te gaan in de vorm van vervolgcursussen. De 'Be- weegwijzer 50+' die ze aan het eind krijgen uitgereikt, toont hen vele mogelijkheden. De SWO overweegt in het najaar weer een nieuwe reeks intro ductielessen 'In Balans' aan te bieden. Naar verwachting zul len die in een van de kernen in Duiveland worden gegeven. seis op de bok. Het praktijkexa men van de mencursus is begon nen. De paardensport en het aange spannen rij den is ze met de pap lepel ingegoten. „Mijn vader ment ook", vertelt de 11-jarige Annemarie. Ook voor Sanne (9 jaar) en Willem (11 jaar) geldt 'zien doet volgen'. Het drietal vertelt luchtig over de kunst van het mennen. Moeilijk is het niet en je moet op de 'lichaamstaal van paard' letten, verzekeren ze. Maar zelf aan de teugels tijdens de Jeugd Mencursus Enkelspan van Koetserij Het Gareel in Burgh-Haamstede blijkt er toch nog heel wat te leren: de ver keersregels, de volgorde van het optuigen en hoe het enkelspan gestuurd moet worden. „Het zwepen is lastig", geeft Sanne toe. Wie paard en wagen wil bestu ren heeft een koetsiersbewijs nodig, dat vanaf twaalf jaar en ouder te behalen is. Voor kinde ren onder de twaalf is er eigen lijk niks in de mensport. Maar ouders, die zelf ook mennen, hebben in het verleden al ver schillende keren bij Tony Noordhoek van de Koetserij aangeklopt of de jonge, toekom stige koetsiers niet alvast een beetje wegwijs in de mensport gemaakt kunnen worden. Het Gareel heeft daarom zelf een mencursus voor kinderen van acht tot en met elf jaar opgezet. De cursus, die in januari voor het eerst van start is gegaan, leert de kinderen vooral de basis van het aangespannen rijden met één paard of pony. „Vier middagen hebben ze theorie ge had: hoe moet je met een paardje omgaan, hoe moet je intuigen. Daarna zij n we gaan rij den in de praktijk", legt Noordhoek uit. Net als de volwassen menners hebben ook de jonge koetsiers moeten leren met paard en wa gen door het 'normale' verkeer te gaan. Zoals dat hoort bij een cursus moet er ook examen afgelegd worden. Na het theorie-examen wacht gisterenmiddag de test in de praktijk onder toeziend oog van examinatrice T. Nolet. De examenkandidaten moeten tij dens de rondrit door het cen trum van Haamstede onder meer laten zien dat ze de drie houdingen van de zogeheten Achenbach-methode in de vin gers hebben. Ook straatje-keren en in stap en in draf rijden ma ken onderdeel uit van het exa men. Instructrice Noordhoek is zeer tevreden over wat haar pu pillen inmiddels kunnen. „Ze leren snel. Het leuke is ook dat kinderen al zo enthousiast zijn over het aangespannen rijden." Acht jonge koetsiers - Annema rie, Sanne, Willem, Roxan, As ter, Geert, Leanne en Madeleen - zijn dan ook met vlag en wim pel geslaagd voor hun examen. Als bewijs krijgen zij een diplo ma en een medaille. Zij het on der begeleiding van een volwas sene mogen ook zij nu de teugels in handen nemen op de bok. Het is immers pas de eerste stap op een lange weg naar het volleerd koetsierschap. Want 'zien doet volgen' moet vooral 'jong ge leerd is oud gedaan' worden. Bij Willem lijkt er geen twijfel over te bestaan dat hij verder gaat. Als hij twaalf en dus oud genoeg is om zijn koetsiersbewijs te ha len zal hij dat zeker doen. „Eerst voor het enkelspan, dan voor het tweespan." I "6'hei T',1,obl|e Beltegoedpakket ben je een jaar lang verzekerd van elke maand zeer •oordelige belminuten. Er zijn 3 verschillende pakketten, met een voordeel dat kan oplopen 01L m gratis extra beltegoed! En als je meer beltegoed nodig hebt, dan kun je dit heel envoudig opwaarderen met losse beltegoedbonnen die je vrijwel overal al vanaf 10,- ""t kopen. Wil je meer weten, ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op www.t-mobile.nl TO°r de actievoorwaarden of bel 0800-7123. door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Dat ze wat hebben opgestoken de af gelopen maanden is wel duide lijk. Stuk voor stuk worden uit een wirwar van tuigjes in de juiste volgorde de riempjes op maat vastgezet. De pony Zorro laat zich het inspannings- werk gelaten welgevallen. De kar wordt aangespannen en de laatste controle uitgevoerd. Zonder blikken of blozen klimt de jonge koetsier met de leid- Advertentie Advertentie Als je nu een Siemens C55 neemt, krijg je daar meteen al €30,-* aan gratis belminuten bij. Dat is mooi, maar nog niet alles. Als je dit combineert met een T-Mobile Beltegoed pakket, krijg je nog eens tot 35% extra beltegoed. Da's dubbel voordeel dus! Wil je meer weten over de vele mogelijkheden en voordelen van T-Mobile? Ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op www.t-mobile.nl of bel 0800-7123. waarvan 25, via een antwoordkaart (actie loopt zolang de voorraad strekt). Door invloeden van boven de grote rivieren is het carnaval al lang verloederd. Zo den ken de Brabantse echtelie den, die zich een aantal jaren geleden metterwoon in Mid delburg vestigden, erover. Ze hebben genoeg aan elkaar. Dat de Zeeuwse hoofdstad geen wereldgelijkvormig vermaak kent, bevalt ze uit stekend. Maar een enkele keer komen uit het land van herkomst signalen door, die een lichte weemoed kweken. Onlangs was uit het Bra bantse land nichtje Imke van drie op bezoek. Ze had haar ouders meegenomen. En haar broertje Tom, die vijf tien maanden telt en al kan lopen. Althans, met de steun van twee volwassen wijsvin gers. Met hulp van zijn vader ver zorgde Tom een kloeke de monstratie van zijn vaardig heden. En Imke kroop tussen haarvaderen broertje in. Om Tom van achteren vast te pakken teneinde hem wat ex tra vermogen te verschaffen. Waarbij ze haar Brabantse afkomst niet verloochende en, verwijzend naar carna val, een erg lekkere toelich ting gaf: ,,Kijk, wij doen de mayonaise.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35