PZC De Sprienke in de greep van judo Kantine Vlissingse marinekazerne gaat tegen de vlakte Jeroen tekent het mooist Tunnel duwt huizenprijs flink omhoog 15 Zelfde voorziening in elke gemeente rond Oosterschelde agenda Russische )rgelmuziek ||§i donderdag 10 april 2003 Doeke Roos doctor dankzij Evertsens poï5rsewe910 Ontmoetingsplein Vreugde „.zr- y Wm Mijnenvegers Cel voor poging tot doodslag Auto gestolen in 's-Heer Abtskerke Frontale aanrijding in Zuiddorpe Kop-staartbotsing in Tholen Man gewond door botsing Randstad Afscheid van secretaris Kapelle jgnrHarmen van der Werf LEIDEN - Het is hem gelukt, de Vlissingse oud-loods Doeke Roos (71). Hij heeft de geschie denis van het roemruchte Zeeuwse admiralengeslacht Evertsen te boek gesteld én hij wg zich sinds gisteren doctor noemen, dankzij de Evertsens. Zo sloeg Roos gisteren twee vliegen in één klap met zijn pro motie aan de Leidse universi teit. Acht jaar heeft hij eraan ge werkt. Zware tijden waren het soms, herinnerde zijn begelei der Jaap Bruijn zich. Boos had al heel wat geschre ven, vooral over Zeeuwen en hunvarende verleden, maar we tenschappelijk geschoold was hij niet. Als oud-loods met grote kennis van de maritieme geschiedenis stelde de Leidse universiteit hem toch in staat te promove ren. „Heel bijzonder", aldus hoogleraar zeegeschiedenis Bruijn, „maar niet altijd ge makkelijk." Roos had volgens hem 'wel eens moeite de juiste verhoudingen in het oog te hou den', 'Zeeland en de Evertsens ston den bij hem voorop, het rijkere Holland kon niet zoveel goed doen. Tussen één Hollandse ad miraal, Witte de With, en Roos zal het nooit meer goed komen. Als het aan Roos ligt, wordt er geen marineschip meer naar hem vernoemd. In de stellingen voor zijn promotie schrijft hij waarom: „Want Witte Corne- lisz. de With was een zeeheld die zichzelf ten onrechte aanprees en verheerlijkte." De Vlissingse burgemeester An neke van Dok- van Weel krijgt morgenmiddag officieel het eer ste exemplaar. Officieus is de eerste uitgave al vergeven. Roos heeft prinses Maxima zijn proefschrift gestuurd, als aar digheidje én ter voorbereiding op de doop door haar van het nieuwe fregat Evertsen. Komende zaterdag en zondag is Boos in café Montparnasse op dekop van het Bellamypark in fcingen, waar hij tussen één es vijf uur 's middags zijn boek Meeuwen varen en vechten, 15)0-1750, Het admiralenge- èchtEvertsen signeert. STREEKACTIVITEITEN 50ES - Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 ill:Line Dance door Country Club The BUthern Riders; Monument Grote llfkt, 18.30 uur: Bijeenkomst Stilte voor je Vrede Raad van Kerken van Goes, loetinge en 's Heer Hendrikskinderen; lijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: echnika 10 voor meisjes van 10 t/m 12 lltGemeentehuis, 19.30 uur: Commis- «ergadering wonen en milieu; IANSWEERT- OBS de Eendracht, 18.30 "Tentoonstelling Water; welle - Zwembad, 9,00-10.00 uur: iport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 "Bewegen voor carapatiënten; loetinge-Amicitia, 19.00 uur: Postze- plavond filatelistenvereniging De Be- elanden; BUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- UOuur: 8iljartcompetitie senioren; pOLEN-Stoofstraat 8,20.00 uur: Infor matiebijeenkomst borstvoeding; IOLPHaaRTSDIJK - Meuleweie, 14.00 "Bingo Seniorensoos 55-plussers; ERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 500 uur: Paasdienst Passage m.m.v. raerenkoor Vredelust. ®GEN OP ZOOM - Organis- e Jelena Bazova geeft zondag Et laatste in de serie winter- oncerten in de Gertrudiskerk 'Bergen op Zoom. 'P het programma staat veel ussische muziek. De kerkin- aan de Kerkstraat is een alfuur voor de aanvang, om o"0 uur, open. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 ^EO AA GOES Jei: (0113) 273000 Pax: (0113) 273030 mail: redgoes@pzc.nl R°lf Bosboom ln9rid Huibers MiekevanderJagt R°bPaardekam Steffan ter Maat «NTRale REDACTIE 438°AAVLISSINGEN ïf.'PJ18) 484000 'ax: 10118)470102 mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET ï^-pzc.nl ma,,: web@pzc.nl Plan voor basisbibliotheek door Steffan ter Maat GOES - Het bestuur van Sa menwerkingsverband Wel zijnszorg Oosterschelderegio (SWV) gaat volgende week de visie bespreken over de basisbi bliotheek die in iedere deelne mende gemeente - Goes, Kapel- Ie, Borsele, Noord-Beveland, Reimerswaal, Schouwen-Dui- veland en Tholen - moet komen. De basisbibliotheek is een nieuw concept binnen de her structurering van het biblio theekwerk. Elke bibliotheek moet een aan tal kernfuncties krijgen. Daar naast zijn er ondersteunende functies. Deze moeten per bi bliotheek en per gemeente wor den bekeken. In iedere basisbi bliotheek moet er uitleen en inname van verschillende me dia (boeken, cd's, videobanden e.d.) zijn. Er moet ook media kunnen worden gereserveerd. Ook moet het uitlenen en inne men van verschillende vormen van media op basis van inter netbestellingen kunnen. Op de ze manier moet een soort van in- ternetbezorgdienst ontstaan. Daarnaast moet het ook moge lijk zijn om media aan te vragen bij 'collega-bibliotheken'. De bibliotheken moeten alle maal collectieprofielen opstel len. Vervolgens zal de basisbi bliotheek ook worden opgebouwd en beheert volgens dit profiel. Het publiek kan er de landelijke catalogus te raadple gen en of zoeken via de website www.bibliotheek.nl. Bij zeer specifieke vragen moet er in de basisbibliotheek kunnen wor den doorverwezen naar over heidsinstellingen, of naar in stellingen op het gebied van educatie, cultuur en welzijn. Verder worden leden geregi streerd in een landelijk ledenbe stand, krijgen leden een natio nale bibliotheekkaart en worden nieuwe leden allemaal uitgebreid voorgelicht over de mogelijkheden van de openbare bibliotheek. Onder de zogenaamde onder steunende kernfuncties wordt onder meer het communicatie beleid verstaan en de uitvoer van marktbeleid - en onderzoek naar specifieke gebruikersgroe pen. In deze opzet moeten alle burgers een laagdrempelige toegang toe de bibliotheek heb ben. Het is de bedoeling dat de ge meenten hier ook van profite ren. Zo moeten burgers zich er op de hoogte kunnen stellen van gemeentelijk beleid, inspraak procedures, besluitvorming et cetera. Daarnaast moet de ba sisbibliotheek ook een soort ontmoetingsplein worden. Door het bijvoorbeeld onder te bren gen in multifunctionele centra zou er hiermee ook nog een ver sterking van de wijkstructuur kunnen ontstaan. De visie op de nieuwe basisbi bliotheek is al eerder besproken en het lijkt er ook niet op dat er gemeenten zijn die volgende week nog met hele nieuwe of an dere visie zullen komen. Als de voorliggende visie nog een keer wordt bevestigd, dan ligt de weg open om met voorstellen te ko men voor de praktische invul ling van de plannen. Als alles goed verloopt, dan moeten de eerste plannen nog dit jaar worden verwezenlijkt. Richard Maatjes met leerlingen Marcelle Bakx en David Beckers op de judomat. door Patrick de Block GOES - Op mytylschool De Sprienke in Goes is gisteren het G-judotoernooi ge houden, een jaarlijks terugkerend eve nement voor de lichamelijk gehandi capte leerlingen van de school. In de gymzaal van De Sprienke is het een drukte van belang. Zo'n twintig leerlingen van de school doen mee aan het toernooi. Prestaties zijn vereist, want de wedstrijden worden onder meer geleid door R. Maatjes en B. Lam. Zij werden afgelopen zaterdag derde tijdens het Nederlands Kampioen schap jiu-jitsu. Daarnaast zijn ze bei den zeer goede judoka's. Maatjes is vijf jaar geleden begonnen met het toernooi op De Sprienke. Zijn broer Sascha heeft zelf op de mytyl school gezeten. ,,Ik ben dus opgegroeid met iemand die een handicap heeft. Daardoor is het bij mij steeds meer gaan kriebelen om iets met sport en lichame lijk gehandicapten te doen", vertelt hij. De jonge judoka's, die elke woensdag les krijgen op De Sprienke, beginnen het toernooi met een lichte warming- up. Ze moeten proberen vanuit ligposi- tie zo snel mogelijk overeind te komen. Dat levert gelijk de eerste zweetdrup pels op. Daarna gaan ze echt aan de slag. De leerlingen worden onderver deeld in groepen en moeten het tegen el kaar opnemen. Op de mat gaat het er hard aan toe. Houdgrepen volgen el kaar in hoog tempo op en lichamen vlie gen geregeld door de lucht. Tijdens de wedstrijden geven de scheidsrechters nog wel eens tips over hoe ze elkaar moeten tackelen en hoe ze de tegenstander op een andere manier moeten vastpakken. „Ze zijn lekker be zig en daar gaat het om. Je ziet dat de vreugde van hun gezichten afstraalt", Zr tv 4 .- ,.Jj- ;i: foto Willem Mieras vertelt P. van Soelen. Hij is fysiothera peut op De Sprienke. Van Soelen is zeer te spreken over de aanwezigheid van Maatjes en Lam. „Dit zijn echte top sporters. Zij voelen zich niet te goed om hier bij ons aanwezig te zijn", zegt hij. Na de wedstrijden geven Maatjes en Lam nog een demonstratie. Hierin to nen zij de leerlingen enkele jiu-jitsu worpen en laten ze zien hoe iemand moet worden overmeesterd als er met een wapen wordt gedreigd. Als laatste worden de prijzen uitgereikt aan M. Agterberg en Y. van Cadzand. Zij moeten samen de eerste plaats de len. door Ron Magnée VLISSINGEN - De kantine van de koninklijke marine in de Vlissingse buitenhaven gaat binnenkort tegen de vlakte. Het kost te veel energie om het ge bouw met zijn grote glaswand warm te stoken. Bovendien is de kantine veel te groot voor het aantal gebruikers. Op het terrein wordt de beman ning gehuisvest van marine schepen die bij de Koninklijke Scheldegroep worden gebouwd of gerepareerd. In de gebouwen bevinden zich sportfaciliteiten, een internetcafé en een auto club. Maximaal 350 man kun nen in het complex bivakkeren, maar vaak is de bezetting veel lager. Eind jaren zestig zijn de gebou wen voor een veel grotere groep bewoners ingericht. In die tijd waren in de kazerne ook de op varenden van mijnenvegers ge vestigd. Daarnaast bood het complex onderdak aan de leden van de duik- en demonteerploeg van de mijnenopruimings- dienst. Dat is ook de reden het complex een grote kantine met kombuis heeft. De kantine - officieel 'gebouw 4 - draagt de naam Wielingen. Het werd net als de andere gebou wen op het marineterrein eind 1969 opgeleverd. Het pand is in de karakteristie ke jaren-zestig-stijl opgetrok ken. Een van de muren bestaat bijna volledig uit energiever slindend enkelglas. Binnen trekt een grote, onbe haaglijke eetzaal de aandacht. Het hoge plafond is met gelakte schrootjes afgetimmerd. Achter de grote eetzaal bevindt zich de kombuis waar in de hoogtijda gen van de kazerne voor acht honderd man kon worden ge kookt. Het pand helemaal opknappen was een duur alternatief, rekent commandant R. Brunia voor. Met een kleine hoeveelheid ex tra geld koos de marineleiding voor het vestigen van een nieu we kantine in een ander gebouw op het terrein. De nieuwe kantine is een stuk kleiner opgezet. Koken en schoonmaken kosten dan ook veel minder geld en tijd. Daar om zijn de extra investeringen snel terugverdiend, calculeert Brunia. „Na twee jaar hebben we het geld er al uit." De verhuizing is op 6 mei dit jaar gepland. Waarschijnlijk volgt kort daarop de sloop van het gebouw. Op de plaats van het gebouw komt geen ander pand. Geïnspireerd door verhalen van Wim Hofman gingen de kinderen in het Zeeuws Archief aan de slag met verf en papier. i i\/i„„~*„.. foto Lex de Meester door Ron Magnée MIDDELBURG - Jeroen Louwerse uit Seroos- kerke heeft gisteren een tekenwedstrijd gewon nen die door het Zeeuws Archief was georgani seerd. Hij wist het thema Water en Redding het beste in een tekening uit te werken. In het Zeeuws Archief werd gisteren een speciale middag gehouden met het thema Water en Red ding voor kinderen tot twaalf jaar. Het thema had te maken met de watersnoodtentoonstelling die in het Zeeuws Archief te zien is. Er waren tal van ac tiviteiten georganiseerd. Zo konden de kinderen deelnemen aan de speurtocht 'Reis door het ver haal van 1953'. Daarnaast las de Zeeuwse kinder boekenschrijver en illustrator Wim Hofman voor uit eigen werk. Hij droeg passages over de waters noodramp voor. Geïnspireerd door de speurtocht en de verhalen van Wim Hofman mochten de kinderen vervol gens met verf aan de slag. In totaal lieten 23 kin deren zien wat ze konden. Uiteindelijk was het Je roen Louwerse die volgens de jury, bestaande uit Hofman en directeur Roelof Koops van het Zeeuws Archief, de mooiste tekening afleverde. De fraaiste tekeningen blijven tot het einde van de tentoonstelling in juni hangen in de expositiekel ders van het Zeeuws Archief. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeelde gisteren een 32-jarige vrouw voor poging tot doodslag tot een jaar cel plus drie maanden voorwaardelijk. De Vlissingse had 14 december vorig jaar haar man met een keukenmes in zijn rug, rechterzij en onderarm gestoken. Het slachtoffer verloor daarbij veel bloed, maar wist nog bijtijds een medische post te bereiken. De vrouw kende in Vlissingen een ongelukkige tijd, nadat ze vorig jaar naar Nederland was gekomen. Ze wist dat haar man een relatie had met een andere vrouw, wat hetgeen tot veel spanning binnen het huwelijk leidde. 's-HEER ABTSKERKE - Op de Polderweg in 's-Heer Abts kerke is in de nacht van dinsdag op woensdag een personen auto gestolen. Het gaat om een blauwe Volkswagen Golf met kenteken RK-51-DZ. De waarde van de auto is onbekend. In dezelfde nacht werd er ook nog ingebroken in twee auto's aan de Van de Plasschestraat. Uit de ene auto werd eenfrontje van een radio-cd-speler meegenomen en uit de andere auto werd de hele radio gestolen. De waarde van de goederen is on bekend. In de Benonistraat in Kapelle is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken in een auto. Er werd een radio-cd-spe- ler gestolen. De speler had een waarde van enkele honderden euro's. ZUIDDORPE - Op de T-splitsing Provinciale Weg-Hoofdweg Noord in Zuiddorpe heeft zich gisteren omstreeks 11.55 uur een frontale botsing voor gedaan tussen twee personenauto's. Veroorzaker was een 72-jarige Belgische die over de Hoofd weg Noord reed en linksaf sloeg in de richting van Axel, zon der voorrang te geven aan een 43-jarige man uit Antwerpen. De automobiliste werd per ambulance overgebracht naar zie kenhuis De HonteZe had het er ogenschijnli j k goed vanaf ge bracht, maar zal een nacht ter observatie worden gehouden. De Antwerpenaar en zijn zoontje, dat op de achterbank zat, hadden geen letsel. THOLEN - Op de Nieuwe Postweg in Tholen heeft zich gister middag rond half vijf een kop-staartbotsing voorgedaan. Daarbij waren twee personenauto's betrokken. Een 18-jarige automobilist uit Tholen, die vanuit de richting van Halsteren kwam, had niet tijdig door dat zijn voorgangster remde in verband met afslaand verkeer. Hij botste op de auto. De bestuurster, een 28-jarige plaatsgenote, klaagde over hevige hoofd- en nekpijnen en werd per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom. MIDDELBURG - Een 41-jarige bromfietser uit Oost-Sou burg is gisteren gewond geraakt door een botsing met een 11- jarige skater uit Middelburg. De man reed over de parallel weg van de Nieuwe Vlissingseweg richting Vlissingen. Ter hoogte van bedrijventerrein Vrijburg kwamen uit tegenover gestelde richting twee jongens op skateboards. Doordat de bromfietser niet zoveel mogelijk rechts hield, kwam hij in botsing met de skater. Er werd in het ziekenhuis een gebroken sleutelbeen geconstateerd. door Emile Calon VLISSINGEN - De Wester- scheldetunnel stuwt de prijs van de huizen in de Zeeuws-Viaam- se Kanaalzone op, constateert voorzitter C. Kole van de Zeeuwse afdeling van de Neder landse Vereniging van Make laars (NVM). In vergelijking tot de omringende regio's merkt hij dat de woningen in en om Ter- neuzen de afgelopen maanden sterker in waarde zijn gestegen. De Zuid-Bevelandse en Wal- cherse huizenmarkt wordt (nog) niet beïnvloed door de nieuwe tunnel, aldus de makelaar. De prijs van de gemiddelde koopwoning in Zeeland is in het eerste kwartaal van dit jaar vrijwel gelijk gebleven. Vrij staande woningen dalen voor het eerst sinds vele jaren in waarde. De andere woningen zijn de afgelopen drie maanden nog iets in waarde gestegen, zo blijkt uit een overzicht van de NVM. De tussenwoningen ble ven gelijk, de waarde van hoek woningen steeg en zitten bijna weer op het historisch hoogste niveau van een half jaar gele den. In vergelijking tot het laatste kwartaal van 2002 daalde in Zeeland de prijs van vrijstaande woningen met de ruim elf pro cent naar een gemiddelde van 230.000 euro. Hoekwoningen stegen met ruim vijf procent naar €158.000. Tussenwonin gen stegen met bijna één pro cent naar 123.000 euro. Uit het overzicht van de NVM blijkt dat huizen in Zeeland lan ger te koop staan. Vooral verko pers van vrijstaande woningen moeten gemiddeld vier maan den wachten voor er een koper toehapt. Bezitters van deze woningen werden voor het laatst in het eerste kwartaal van '98 gecon fronteerd met zo'n langdurige wachtperiode. De eerste twee kwartalen daarna wisselden de ze huizen binnen acht weken van eigenaar. Vorig jaar moes ten ze nog zo'n drie maanden wachten op een koper. Tussenwoningen en hoekwo ningen staan momenteel tussen zes en tien weken te koop. Ver geleken met vorig j aar is dat iets langer. Makelaars hebben ge middeld wat minder woningen in portefeuille. Het laatste kwartaal van vorig jaar verwis selden 570 woningen van eige naar. Het afgelopen kwartaal verhandelden de makelaars 474 woningen; 164 tussenwoningen, 156 hoekwoningen, 113 vrij staande woningen en 41 appar tementen. Het aanbod van hui zen neemt ook steeds meer toe zodat kopers meer kunnen kie zen waar ze willen wonen. Nog niet eens zo lang geleden had den ze nauwelijks tot geen keu ze en moesten ze genoegen ne men met wat werd aangeboden. Die tijd is volgensXKole zo goed als voorbij. De oorlog in Irak en de teruggang van de economie zijn daar zeker debet aahy^ldus de regio-voorzitter. De prijs van Zeeuwse woningen ligt zo'n twintig procent onder het gemiddelde van een Neder landse woning (203.000 euro). Kole voorspelt dat dat verschil de komende jaren kleiner en kleiner wordt. Landelijk gezien daalden de prijzen (zie pagina 9 Hij merkt dat vanuit de Rand stad er nog steeds volop belang stelling bestaat om te verhuizen naar het 'goedkope Zeeland' waardoor de Zeeuwse prijzen voorlopig niet fors zullen zak ken. Hij voorziet een stabilisatie van de prijzen of hoogstens een geringe daling. Kole merkt ook steeds meer dat verkopers eerst hun huis verko pen voor ze daadwerkelijk op zoek gaan naar een nieuwe wo ning. De overgangsperiode tus sen het afsluiten van de verkoop en de daadwerkelijke verhuizen neemt dan ook toe. KAPELLE - De gemeente Ka pelle neemt op 29 april afscheid van gemeentesecretaris R. van Wallenburg. Hij is benoemd tot directeur van de sector midde len van de gemeente Terneuzen. De receptie in het gemeentehuis duurt van 16.30 tot 18.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33