PZC Poortwachter is papierwinkel Voorzitter stichting popmuziek reageert niet op alle kreten Capella Veerensis voert Markus Passion uit Abdijpop gaat niet door wegens korte voorbereidingstijd Nieuwe wet lezers schrijven kunst cultuur donderdag 10 april 2003 Ook huisgenoten met asbestziekte hebben recht op uitkering Minimumloon Omslachtig Voordeel Duiven IV Irak X Zangdienst in Ontmoetingskei Band en koor samen op bühne Porgy Bess Cabaret afgelast door Harmen van der Werf DEN HAAG - Ook huisgenoten van werknemers die met asbest hebben gewerkt en die de onge neeslijke asbestziekte mesothe- lioom krijgen, kunnen in het vervolg in aanmerking komen voor een uitkering. Staatssecretaris Rutte van So ciale Zaken heeft daarover overeenstemming bereikt met werkgevers- en werknemersor ganisaties, het Verbond van Verzekeraars en het Comité van Asbestslachtoffers. Met het gesloten akkoord komt Rutte een toezegging na die hij eind november deed tijdens een overleg met de Tweede Kamer. Huisgenoten kunnen de asbest ziekte mesothelioom krijgen, doordat zij bijvoorbeeld asbest- deeltjes hebben ingeademd die op mee naar huis genomen werkkleding zaten. In het Ka meroverleg werd alleen gespro ken over echtgenotes van werk nemers die met asbest hebben gewerkt. De groep is nu uitge breid tot huisgenoten. Wie daarmee precies worden be doeld, moet nog verder worden uitgewerkt. Huisgenoten moeten evenals andere asbestslachtoffers voor een uitkering aankloppen bij het Instituut Asbestslachtof fers. Als er niets meer op de werkgever valt te verhalen door bijvoorbeeld faillissement, heb ben zij van rijkswege recht op een eenmalige tegemoetkoming van maximaal 15.882 euro. Het Instituut Asbestslachtoffers be middelt anders tussen het slachtoffer en de werkgever over de hoogte van een uitke ring. Rutte heeft gisteren ook be kendgemaakt dat de van rijkswege verstrekte tegemoet koming jaarlijks wordt aange past aan de stijging van het wettelijk minimumloon. Begin 2004 gebeurt dat voor het eerst. In het verleden is onder meer bij scheepswerven, waaron der de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen, veel met het isolatiemateriaal asbest ge werkt. door A.J. Snel De Wet verbetering Poortwachter, die bedoeld is om de kansen van zieke werknemers op reïntegratie te verbeteren, heeft een bijwerking, die in deze barre, economische tijden welkom is. Organisaties, instellingen en bedrij ven die de wet toepassen, komen tot de ontdekking dat de rompslomp aanzien lijk is. De wet genereert dus werk. Demissionair minister Hans Hooger- vorst van Financiën, die de wet vorig jaar april invoerde toen hij nog staats secretaris van Sociale Zaken was, is te vreden. Het aantal aanvragen voor een uitkering op basis van de Wet Arbeids Ongeschiktheid (WAO) neemt af en dat was precies de bedoeling. Maar Hoogervorst is ook tot de ontdek king gekomen dat zieke werknemers en hun werkgevers aan heel veel formali teiten gebonden zijn. Hij heeft te maken ten verwacht die gericht zijn op reïnte gratie. Wordt het traject niet volgens de regels en binnen de gestelde termijnen afgelegd, dan kunnen sancties worden opgelegd aan zowel de werknemer als de werkgever. Personeelsfunctionaris B.C. van de Kreke van Thermphos International BV, vervaardiger van fosforproducten in Vlissingen-Oost, vindt de procedures die de wet voorschrijft omslachtig, maar hi j ziet zeker voordelen in de nieu we regelgeving. Thermphos is een van de zelfstandige bedrijven, voortgeko men uit Hoechst. Van de Kreke: „In de Hoechtsperiode werd altijd al bewerk stelligd dat mensen na een ziekte zo goed mogelijk weer aan de slag konden. Er werd zoveel mogelij k voorkomen dat ze in de WAO terechtkwamen. Met de nieuwe wet is aan dat beleid nog wat meer structuur gegevem Werkgever en werknemer zijn gedwongen contact met elkaar te houden. Het geeft wel een hele papierwinkel. Je zit met formulie ren waarop tientallen vragen staan en je moet goed in de gaten houden dat er momenten zijn waarop stappen moeten worden genomen. Aan de andere kant; als je een tijdje volgens de nieuwe wet werkt, krijg je een zekere routine. Wij hebben alle leidinggevenden goed voorgelicht over hun rol en het alle werknemers hebben informatie gekre gen over de regels die nu gelden. Er is veel rompslomp, maar de uitwerking is positief. Het terugdringen van ziekte verzuim is belangrijk. Ook financieel. Wij hebben 450 mensen in dienst en dring je dan het ziekteverzuim met één procent terug dan heb je een besparing van tonnen op de loonsom." P. Peters, hoofd personeel en organisa tie van het Walcherse Zorgstroom, de instelling die verzorging en verpleging levert, is minder positiefHij betwijfelt of het terugdringen van het aantal aan vragen voor een WAO-uitkering uit sluitend het gevolg is van de nieuwe wet. „In de huidige economische om standigheden hebben werknemers de neiging niet op te vallen door ziektever zuim. Dat kan ook een factor zijn die de vermindering beïnvloed. Peters stelt dat Zorgstroom, met 1500 werknemers, altijd al veel heeft gedaan aan begeleiding van personeel. „We zijn al tweemaal achtereen beoordeeld als de beste Nederlandse instelling voor thuiszorg als het gaat om aandacht voor personeelsleden die in de knel komen of dreigen te komen. Daar hebben we be lang bijAls duidelij k wordt dat de me dewerkers tevreden zijn, kun je makke lijk aan personeel komen. Wij kunnen vacatures altijd vlug vervullen. Voor mij is het maar de vraag of de Wet ver betering Poortwachter zo goed werkt. Er wordt van twee partijen verwacht dat ze elkaar beoordelen. De werkgever zal in de meeste gevallen de sterkste partij zijn. Een werknemer met proble men zal sneller de weg kwijtraken in de papierwinkel." Personeelsconsulent K. Tolhoek van de gemeente Terneuzen, met 500 werkne mers, ziet voor- en nadelen in de nieuwe wet. Werknemers en werkgever voelen zich, met name als psychische oorzaken ten grondslag liggen aan een ziekte, niet altijd even gemakkelijk. Dat kan tot ge volg hebben dat het contact geruime tijd verbroken blijft. Tolhoek: „Dat ligt niet altijd aan de werkgever. Ook de werknemer kan het gesprek afhouden. Een voordeel van de Wet verbetering Poortwachter is dat zo'n impasse wordt doorbroken. Je moet nu in ieder geval binnen acht weken met elkaar aan ta fel. Een nadeel is de hoeveelheid admi nistratief werk. Daar zou moeten wor den gezocht naar vereenvoudiging." met een fenomeen, dat veel politici over zich afroepen. Vol geestdrift verzinnen ze prachtige regels om na geruime tijd tot de ontdekking te komen dat ze een impuls hebben gegeven aan de bureau cratie. De nieuwe regels moeten name lijk worden nageleefd en daarvoor is controle nodig. Simpel is het niet. Da mes en heren, die van zichzelf al zo knap zijn dat ze leiding kunnen geven, mel den zich in grote scharen om cursussen te volgen om de wet te doorgronden en naar behoren toe te passen. Volgens de Wet verbetering Poortwach ters moeten werknemer en werkgever, de Arbodienst en de Uitvoering Werk nemersverzekeringen (UWV) een strakke procedure volgen, waarbij tij dig bepaalde stappen moeten worden genomen. Er is een moment waarop een probleemanalyse moet worden ge maakt, er moet na een bepaalde periode van ziekte een plan van aanpak worden opgesteld, er dient een reïntegratiever- slag te worden geschreven. Daarbij worden van alle betrokken partijen, in clusief de zieke werknemer, activitei In de nieuwe wet wordt voorgeschreven dat er contact is en blijft tussen de werkgever en de zieke werknemer. foto Mechteld Jansen Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZCve nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactï beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietd« redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft* Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen vL niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden S! dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Ov? weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In een ingezonden brief in de PZC van 3 april, bood 'een grote duivenvanger' zijn diensten aan in Vlissingen. Zijn wetskennis is echter zeer klein, want de door hem geadviseerde methode van duivenvangen met verdovings middelen is absoluut verboden in Nederland. En dat is maar goed ook, want slechts enkelen zullen juichen als de verdoven de middelen op straat voor het oprapen liggen en niemand wil t.g.v. narcoticavergiftiging ster vende duiven in de dakgoot. Iedereen in Vlissingen heeft trouwens kunnen zien hoe het 'duivenprobleem' in de Lange Zelke is ontstaan. Met de komst van Bakker Bart en bepaalde klandizie die veel meer dan een broodkruimeltje liet vallen, zijn er op deze plaats duiven aange trokken, die er voorheen niet waren. Zo gemakkelijk als de vogels met voedsel naar binnen zijn gelokt, zo eenvoudig zijn ze er ook weer uit te lokken. Bied de dieren elders (in een til) voed sel, slaap- en nestelgelegenheid aan en het probleem is opgelost! Bakker Bart zou overigens net als het filiaal in Rotterdam transparante horlamellen kun nen bevestigen, zodat niet al leen vogels maar ook vliegen en wespen uit de buurt van brood en gebak blijven. M.H. Drijgers Walstraat 103 d Vlissingen Al sinds het begin van de oorlog ben ik een tot 'de minderheid' behorende Zeeuw die vóór de oorlog is. Het klinkt misschien wat raar 'vóór de oorlog', maar gezien het feit dat als men mij de keuze voorlegt kortstondige precisiebombardementen van Bush, of nog jarenlang voortdu rende massaslachtingen van Saddam c.s. dan behoor ik maar wat graag tot die 'minderheid'. Maar het leuke is voorzover men daarover kan spreken ten tijde van oorlog dat die minderkj de laatste weken, stukje I beetje 'de meerderheid'li worden. Want nu men alspj fist niet meer vreedzaameeti monstra tie kan houden, zot: te worden gesignaleerd e vlagverbranders van deAEL Volkert-aanhangers, bede men zich wel twee keer ominj openbaar blijk te geven vam vrede tegen dictator Bush. is die onvrede vandaag de j niet langer gerechtvaardigd zelfs op de voorpagina var; krant (PZC, 7 april) alsmede alle actualiteitenrubrieken zien was hoe de Amerika met véél gejuich verwelkoi werden door de Irakezen eindelijk bevrijd werden van échte dictator H; dit met d; aan dictator B. Lieden die gens faliekant naast zitten ven dat gewoonlijk nooit I vraag maar aan al die ziet die bij 'de meerderheid' be rende demoniserende 'anti-F tuynisten' zaten, het waren: mers zij die openlijk ongei hebben gekregen. Ik heb 1 tenminste nog geen misdai zoals in de 2e Wereldooi waargenomen, terwijl daart veelvuldig voor gewaarschi werd door 'nette' politici Thom de Graaf. RuudBof Maartenbroerm Ram MIDDELBURG - De com sie Zingen in Middelburg de Evangelisatiecommissie de Christelijk Gereform de Kerk houden op twi paasmorgen, maandag21 q een zangdienst vanaf lO.OOi De Middelburgse predikai Van den Ham en Vogel, het hun medewerking toegez Naast veel samenzang tt het gospelkoor Glorify op. ganist is Jos Vogel. Dei wordt gehouden in de Ont tingskerk aan de Oosten destraat. door Raymorfd de Frel TERNEUZEN - Geïnspireerd door een bezoek aan een dub belconcert van de Belgische rockgroep K's Choice en het en semble Polyfoon, heeft de band Eyes in Ice uit Terneuzen zater dag een soortgelijke avond in gedachten in het Terneuzense café Porgy Bess. Drie leden van de Terneuzense rockgroep bezochten enkele maanden geleden de Gentse Arena Van Vletingen, waar K's Choice en Polyfoon elkaar con tinu afwisselden. Na elk num mer van de Vlaamse rockband, volgde het koor telkens met een middeleeuws lied. Dat kunnen wij ook, dachten de Terneuze- naren. En dus klopten ze bij Porgy Bess aan. Acht vrouwen - Gabriëlla Broe- re, Margot de Boer, Henriëtte Berendsen, Heieen de Blaeij, Barbara de Ruijter, Sabine de Pooter, Jolanda Verhage en Es ther Zegers - verzamelen zich zaterdag onder de naam Nice Girls. Zij openen de avond met een aantal liederen uit 'het grote boek der popmuziek'. Vervol gens brengen zij drie nummers met Eyes in Ice. Daarna gaat Eyes in Ice, dat zich laat omschrijven als een punkjazzrock-act, alleen ver der. Wim Flipse speelt gitaar, Paul de Coninck bas en William Molders drums. Johan Missu hanteert de trompet, Jan den Hamer zowel dwarsfluit als saxofoon en Cees van Dorst is zanger/gitarist. De Oost-Zeeuws-Vlaamse co verband Back to Coda sluit de avond af. Luciën van de Walle (zang), Huub Mangnus (gitaar/ zang), Peter Everaers (basgi taar/zang), Martin van Heese (drums), Joop de Poorter (trom pet) en Johan Everaert (gitaar/ toetsen) spelen muziek uit de j a- ren 50 tot 80. Op de setlist staan onder andere liedjes van Jerry Lee Lewis, Bob Dylan, Golden Earring en de Moody Blues. Het avondvullend programma begint om 20.30 uur. VLISSINGEN - De voorstelling die de cabaretduo's Alkemade Bloemen en Reijn Goed van daag in het Arsenaaltheater in Vlissingen zouden geven van hun nieuwe programma's gaat wegens ziekte niet door. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Het popconcours De Zeeuwse Belofte, dat morgen begint, is een van de pijlers in het nieuwe beleidsplan van de Stichting Popmuziek Zeeland (SPZ). De popmu^iekkoepel werkt sinds een aantal maanden met een grotendeels vernieuwd bestuur, waarvan Kees van Dorst uit Antwerpen voorzitter is. ,,In plaats van op allerlei kre ten te reageren, concentreren we ons voorlopig op onze basista ken", zegt hij. „Die dingen wil len we dan wel goed doen." Twee jaar geleden is Van Dorst, in het dagelijks leven ambte naar bij de gemeente Terneuzen, voor het eerst gebeld, toen door popconsulent Cor de Jonge van Scoop. Of hij voorzitter wilde worden van de SPZ. Privé-om- standigheden maakten dat des tijds onmogelijk. Een jaar gele den hing interimvoorzitter Bert van Leerdam aan de lijn. Of Van Dorst het misschien van hem over wilde nemen. „Ik ging het gesprek met hem aan met het voornemen te wei geren. Ik stond er wat gereser veerd tegenover. Vanuit het ge zonde of misschien ongezonde Zeeuws-Vlaamse wantrouwen tegenover organisaties die op Walcheren huizen. Naar mijn idee was de SPZ een club die zijn vrijwilligers veel te makke lijk rekruteerde in een klein kringetje rond de eigen basis. In andere regio's krijg je dan het Calimero-effect. Zo van: wij tel len helemaal niet mee. Die in druk bleek helemaal niet waar. Dat bleek al uit het feit dat ik werd gevraagd. Verder werd me duidelijk dat spreiding wel een mooi idee is maar dat je toch ook moet roeien met de riemen die je hebt. Het is al mooi als je men sen kunt krijgen die enthousiast zijn. En dat is het zeker, een club die zich met hart en ziel inzet voor de Zeeuwse popmuziek. Dat enthousiasme, dat Van Leerdam ook uitstraalt, trok me over de streep." Van Dorst zegt een reputatie te hebben als opbouwer. Hij heeft de voetbalclub Terneuzen hel pen opkrabbelen, hij was mede initiator van de festivals De Beer is los en Helden aan de Schelde en hij zette zijn schou ders onder het vakbondswerk van de FNV in Zeeuws-Vlaan deren 'op een moment dat het slecht ging'. Bij de SPZ, die de laatste jaren een wat stuurloze indruk maakte, heeft Van Dorst eerst aangedrongen op een be leidsplan. Daarin is vastgesteld dat de Zeeuwse Popprijzen, De Zeeuwse Belofte, de website van de SPZ en het tijdschrift Noot de onderwerpen zijn waarop de SPZ zich wil richten. „Daarmee willen we een kli maat creëren waarin popbands in Zeeland hun hobby en passie op een zo ideaal mogelijke ma nier kunnen uitoefenen. Wij zijn zelf geen hoofdrolspeler of re gisseur, wij willen informeren en stimuleren." Gevolg is dat de SPZ niet meer meewerkt aan het festival Ab dij pop, dat de afgelopen drie jaar in Middelburg is georgani seerd. „Op dit moment is dat te veel", aldus Van Dorst. „Boven dien was dat festival misschien toch een beetje een concurrent Voorzitter van de Stichting Popmuziek Zeeland Kees van Dorst: „Wij zijn zelf geen hoofdrolspeler of regisseur, wij willen informe ren en stimuleren." foto Peter Nicolai van andere popfestivals in Zee land. Uit het festivaloverleg bleek dat dat zo werd ervaren. Men had er wat moeite mee dat een mede door de SPZ georgani seerd festival subsidie kreeg die ook naar andere popfestivals zou kunnen gaan. In plaats daarvan werken we mee aan een initiatief dat in het samenwer kingsverband van de koepels amateurkunst is ontstaan. Een soort Night of the Proms, waar bij pop samengaat met harmo nie, fanfare, dans en koor. Daarmee kun je kleinschalig beginnen, bijvoorbeeld eerst een popband samen met een harmonie-orkest. Organisato risch is dat geen zware last en je borduurt toch een beetje voort op die fantastische XL-formule die Cor de Jonge had bedacht voor de laatste Abdijpop." De oefenruimteproblematiek is volgens Van Dorst geen taak van de SPZbehalve dan dat daar bij gemeenten en provincies voor moet worden gelobbyd. Verder hoopt hij te stimuleren dat de Zeeuwse popwereld nauwer gaat samenwerken met organi saties in Vlaanderen. Maar zijn aandacht gaat nu uit naar De Zeeuwse Belofte, waarvan de eerste voorronde vrij dag plaats vindt in 't Beest in Goes. „Vorig jaar hadden we twee voorron den, dit jaar zijn het er drie, één in Goes, één in Terneuzen en één in Zierikzee. En eind juni de fi nale in Vlissingen. Verder zijn er in juni finales in de categorieën singer/songwriter, hiphop en dance. Voor het eerst gaat Zee land dit jaar in vier categorieën een afvaardiging sturen naar de Grote Prijs van Nederland. Dat zie ik toch als een eerste succes van onze bescheiden aanpak." Voorronde Zeeuwse Belofte met No Code, Yes you did en Eva- lation. Slotact: Nimbus. Vrijdag in 't Beest in Goes. Aanvang: 21 uur. Het gemengd koor Capella Veerensis, onder leiding van Bea Zwadlo, heeft met de uitvoering va Markus Passion een primeur in Zeeland. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het is de tijd van de passies. In Zeeland zijn deze weken vier verschillende uitvoeringen gepland van de Matthaus Passion van Johann Sebastian Bach, diens Johannes Passion werd onlangs nog in Kloetinge uitgevoerd. Tussen die regelmatig terugkerende evenementen valt de Markus Passion op van componist Rein- hard Keiser. Die wordt zondag in de Nieuwe Kerk in Middel burg uitgevoerd door het koor Capella Veerensis. De uitvoering van de Markus Passion is een primeur voor Zeeland. Keiser (1674-1739) was een tijdgenoot van Bach. Hij was directeur van de Ham- burgse opera en componeerde tijdens zijn leven honderdzes endertig opera's en stukken ka mer- en kerkmuziek. Hij stond onder de invloed van de Itali aanse componisten uit zijn tijd, maar baseerde zich bij het com- door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het festival Abdijpop gaat dit jaar niet door. Nadat eerder de Stichting Popmuziek Zeeland afhaakte hebben de organisatoren Scoop en het Zeeland Nazomer Festival nu definitief besloten het popfestival dat begin sep tember stond gepland op het Abdijplein in Middelburg af te gelasten. Uitsluitsel over een gemeentelijke en provinciale subsidie liet zo lang op zich wachten dat de voorbereidingstijd te kort was gewor den. „We hadden een nieuwe opzet met meer dere locaties voor ogen", zegt consulent popmuziek Cor de Jonge van Scoop. „De gemeente vond dat we het plan daar voor te laat hebben ingediend. Maar zelfs al zouden we de subsidies alsnog krijgen, dan is de voorbereidingstijd te kort. Dat komt door de formule van het festi val. We werken altijd met een speciaal thema en vragen Zeeuwse popbands daar iets mee te doen. Dat kost tijd. Dat krijg je in een maand of drie niet meer rond." Volgens De Jonge bestaat de mogelijk heid dat Abdijpop, of eenyariant daarop, volgend jaar toch weer wordt georgani seerd. „Voor ons hangt dat af van de vraag of de overheden bereid zijn voor meerdere jaren geld uit te trekken. De er varing leert dat een festival een jaar of vier nodig heeft om zijn vorm te vinden en zich te bewijzen. Met een garantie voor een langere termijn kunnen we daaraan werken en is onze voorberei dingstijd gegarandeerd." poneren dikwijls ook op P1 laire volkwijsjes. Als cornp heeft hij invloed uitgeoeler Bach. Een jaar ofzesvoori zijn eerste passie compon® de 'Johannes' in 1723 -v0 hij als dirigent de Markus sion van Keiser uit. Hij z°l later nog verschillende doen, terwijl hij nietdege»' te had veel werk van a componisten uit te voeren Zoals de titel aangeeft bas Keiser zich voor zijn pas het bijbelboek Marei» voegde vier koralen toe. onder 'Wenn ich ein® scheiden', dat later oo' Bach in zijn Matthaus werd gebruikt. De uitv°e Middelburg is een initiate de werkgroep muzier Koninklijk Zeeuwsch w schap der Wetenschap^ het citypastoraat. Het ge koor Capella Veerensis - o.l.v.dirigente Bea Zwad keur van internationale listen en instrumentalis leent zijn medewerking- Aanvaqg: 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32