PZC Windkracht 12 op Neeltje Jans Kabinetsformatie vertraagt vorming Zeeuws college GS OR: verstrengeling belangen bestuurders Zeeland Seaports 17 Sr? sisteren Opnames Te land, ter zee en in de lucht in Middelburg akkerbouwers voorzien forse inkomensdaling door plannen Fischler donderdag 10 april 2003 Laatste splijtstof uit Dodewaard via Vlissingen naar Engeland Ruilbeurs verhuist naar Bachten Dieke Tempo Ontuchtpleger krijgt werkstraf Stremming scheepvaartverkeer Drugsdealer moet gevangenis in Onderzoek bomen Koorkerkplein Parkeerautomaat in Goes gekraakt Cynisch joorAbvanderSluis MIDDELBURG - De Tros naakt zaterdag 24 mei tv-opna- nen op de Markt in Middelburg ,oor het programma Te land, ter iee en in de lucht. foor het onderdeel 'Gein op het ,lein' is het de bedoeling dat leelnemers met een zelfge- naakt. bestuurbaar voertuig ■en wedstrijdtraject zo snel mo- gelijk afleggen. Te land, ter zee en in de lucht is het langstlopen- de amusementsprogramma op de Nederlandse televisie. Vanaf vrijdag 4 juli zendt de TROS negen nieuwe afleverin gen uit. Voor het 32e seizoen worden acht plaatsen in Nederland aan gedaan waar deelnemers mee kunnen doen aan acht diverse onderdelen, zoals Fiets 'm d'r in (Stadskanaal), Tobbedansen (Amersfoort) en Gein op het Plein (Middelburg). Bij het Middelburgse evene ment moet het voertuig mini maal vier wielen hebben. De deelnemers starten vanaf een vertrekpunt boven aan een hel ling. Vervolgens is het de bedoe ling dat zij zo snel mogelijk een wedstrijdtraject afleggen. Bo ven het voertuig zijn twee ijze ren ringen bevestigd. De bedoe ling is dat het voertuig zo wordt bestuurd dat de ring precies over de ijzeren stang aan het einde van het traject schuift, waardoor het voertuig hangend aan de stang boven het water naar de finishbal glijdt. De presentatie van Te land, ter Zee en in de Lucht is in handen van Bert Kuizenga en Nance. De uitzendingen beginnen vanaf vrijdag 4 juli. De Tros is nog op zoek naar mo gelijke deelnemers voor Gein op het Plein. Zij kunnen zich via e-mail aan melden bij tltz@tros.nl of bellen naar Rene Stokvis Produkties BV, 035-5395000. Beleid Brussel ramp voor boer jnnrHarmen van der Werf DEN HAAG - De gevolgen van iet voorgestelde nieuwe Euro- use landbouwbeleid zijn rampzalig voor Nederlandse ikkerbouwers. Zij dreigen, al- Jus internationaal secretaris J. Je Koeijer van de Nederlandse Akkerbouw Vakbond, minstens icht procent van hun vaak al la- >e inkomen te verliezen. En de Zeeuws-Vlaamse vlasteelt komt onder zware druk te staan, poorspelt akkerbouwvoorman A. Maarsingh van LTO Neder land. De Tweede Kamer hield giste ren een hoorzitting over de landbouwvoorstellen van Euro- lommissaris Fischler. Hij wil de uikomenssteun aan boeren ver lagen en die steun tegelijkertijd geheel of gedeeltelijk loskoppe len van voorheen gesubsidieer deproducten als graan, vlas en tetmeelaardappelen. Met zijn plannen wil Fischler de weg irijmaken voor een akkoord binnen de wereldhandelsorga nisatie WTO. Tot nu toe zit zo'n akkoord vast op het subsidiebe leid van de Europese Unie. Alleen al de verlaging van de in komenssteun betekent voor Ne derlandse akkerbouwers een in komensdaling van 3,7 procent, heeft het Landbouw Econo misch Instituut (LEI) berekend. Het loskoppelen van die steun aan voorheen gesubsidieerde producten vergroot die daling tot 8,4 procent, omdat, vertelt De Koeijer, meer boeren dan vrijeproducten als aardappelen en uien gaan produceren. Zij krijgen die steun immers toch. „Maar het LEI heeft nog niet DODEWAARD - De kerncen trale Dodewaard gaat voor veertig jaar op slot. Gisteren is het laatste kernafval van de centrale via de haven van Vlis singen naar de opwerkingsfa briek in het Engelse Sellafield Vervoerd. ,Dit is het is het einde van een tijdperk", zegt Conny Ruiten- burg, persvoorlichter van de kerncentrale. Voor Janine Allis, ïe bij de fabriek in Sellafield pont, zijn de laatste zes staven jjeen reden tot juichen. Ook die laatste lading had Nederland wathaar betreft mogen houden. «Waarom zouden wij ze moeten hebben?", vraagt de moeder van een kind dat leukemie kreeg. •Wij zien liever dat elk land zijn eigen atoomvuil verwerkt. Ook voor Maartje van Boekei van Greenpeace is het vandaag geen feestdag. Zij wijst eveneens op de ernstige situatie bij Sellafield, waar het land en de Ierse Zee mede door Nederlands kernafval besmet rijn geraakt. Nuhet laatste transport van nu cleair afval is vertrokken, wor den ramen en deuren van het complex dichtgemetseld. Vanaf «4 gaat het hele complex voor veertig jaar op slot. Er blijft een toegangsdeur voor calamiteiten beschikbaar. Het immense re actorgebouw blijft staan, totdat de resterende radioactiviteit op natuurlijke wijze vrijwel is ver- ?.eköcncentrale wordt vanaf "5 gesloopt. Dat gaat naar erwachting 75 miljoen euro °sten. Als alle bebouwing is verdwenen, krijgt Dodewaard de grond terug. Jkemcentrale zegt regelmatig 8 cd opzij te hebben gelegd voor pIh! van installatie. *s belegd in veilige asen en zal over veertig jaar F? genoeê ziin om de afbraak te kunnen bekostigen. ,va,nuit Borssele is gisteren a gebruikte slijtstof- fn ^gevoerd naar een op- Franulm Cogéma m van ^et a^s bet transport wi„ ,waard is dat van Bors- pen Z° Problemen verlo- cpntr^ ?frst maakte de kern- de m3 0 berssele gebruik van gelijkheid om meerdere af ns kernafval tegelijk slecht VO-0ren' 'b0! nu toe werd get s een container per keer eens gekeken naar de effecten van die loskoppeling in andere Europese landen", stelt De Koeijer, zelf akkerbouwer op Schouwen-Duiveland, „De kans is groot dat Franse graan- boeren overschakelen op uien en aardappelen. De inkomens daling in Nederland zal daar door ver boven die 8,4 procent uitkomen." Het doel van Fisch ler is enerzijds eindelijk tot een akkoord te komen binnen de WTO. De Verenigde Staten ma ken zich met name boos over vermeende dumppraktijken van de Europese Unie door de landbouw te subsidiëren. An derzijds wil Fischler de Europe se landbouw concurrerender maken. Volgens De Koeijer zal dat echter in de praktij k beteke nen dat akkerbouwers veel in komsten verliezen en dat tege lijkertijd de dumppraktijken doorgaan, wat ten koste gaat van vooral ontwikkelingslan den. Hij pleitte voor een gerich te quotering van de landbouw productie in Europa, zodat in principe alle boeren - ook die in ontwikkelingslanden - een re delijk inkomen kunnen verdie nen. Maarsingh van LTO Neder land wees de loskoppeling van inkomenssteun aan speciale producten ook van de hand, on der meer vanwege de gevolgen voor de vlassector in Zeeuws- Vlaanderen. Als de directe inko menssteun voor vlasteelt ver dwijnt, zijn boeren eerder ge neigd op vrije producten over te stappen die bij een goede markt meer kunnen opbrengen, veron derstelt hij. Maarsingh deelde nog mee dat minister Veerman van Landbouw inmiddels het spoor van verregaande liberali sering, zoals Fischler wil, zou hebben verlaten. Of dat zo is, zal volgende week blijken, als de Tweede Kamer met Veerman over het Europese landbouwbe leid discussieert. Weervrouw Helga van Leur (r) verrichtte samen met Waterland-directeur A. van de Hoef de officiële ingebruikname van de waterglijbaan en de orkaanmachine. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans NEELTJE JANS - De lange haren van de meisjes wapperen woest in de bulde rende wind. Alleen staan ze niet op de dijk in de storm, maar in een stevige kunstof kokon waarin een krachtige ventilator staat opgesteld. De orkaan machine is één van de nieuwe attracties van themapark Waterland Neeltje Jans. Weervrouw Helga van Leur tekende gisteren voor de officiële ingebruikna me van de orkaanmachine en de wa terglijbaan. Voorafgaand aan de offici ële ingebruikname van de nieuwe at tracties hield Van Leur een korte inlei ding over het fenomeen orkaan. Of lie ver gezegd storm, want een orkaan komt in Nederland slechts hoogst zel den voor. En feitelijk, doceerde de weervrouw, wordt vaak veel te snel van een storm gesproken. Officieel mag pas vanaf windkracht 9 van een echte storm wor den gesproken. Windkracht tien is een zware storm, windkracht 11 een zeer zware en alles wat daar boven zit heet orkaan. Verge leken met bijvoorbeeld een tropische cycloon stelt een orkaan in Nederland overigens niet eens zoveel voor. Or kaankracht hier is meestal rond de 120 kilometer per uur windsnelheid. Bij een tropische cycloon kan die windsnelheid oplopen tot 360 kilometer per uur. De windsnelheid in de orkaanmachine op Neelt j e Jans blij ft beperkt tot 12 0 ki lometer per uur. Om ongelukken te voorkomen is een veiligheidsbril ver plicht. Voor wat betreft de zestig meter lange waterglijbaan geldt het devies dat de passagiers van de rubberbootje zich stevig vast dienen te houden. Vanaf het instappen op twaalf meter hoogte hebben zij prima uitzicht over het ter rein van Neelt j e Jans en kunnen zij zien hoever de bouw van het nieuwe Delta paviljoen is gevorderd. Waterland-di recteur A. van de Hoef: „Daarom ga ik ook minstens een keer per dag met de glijbaan." Veel tijd om over het uitzicht te mijme ren is er niet, want eenmaal gezeten in het bootje kunnen bezoekers maar het best recht voor zich uit kijken. Het bootje suist op een flinterdun water laagje onverwacht snel naar beneden en de remmende werking van de specia le rubbermatten aan het einde van de glijbaan is voor sommigen heftiger dan verwacht. Iedereen stapt echter met een brede grijns uit het rubberbootje. Van de Hoef: „Ik heb een keer een jongetje gezien dat echt twee uur aan een stuk door niets anders heeft gedaan dan de glijbaan op en af. Zo mooi vond hij het." TERNEUZEN - Ruil beurs Terneuzen verhuist van de locatie bij Dethon naar het zorgcentrum Bachten Dieke aan de Ko- ninginnelaan in Terneu zen. Daar wordt zaterdag de eerstvolgende Ruil beurs gehouden. Er zijn handelaren in on der meer postzegels, mun ten, ansichtkaarten, tele foonkaarten, euromunten en poststukken. Om 11.30 uur is er een jeugdveiling en de grote veiling staat op het pro gramma voor 15.00 uur. De ruilbeurs is geopend voor het publiek van 10.00 tot 17.00 uur. De Ruilbeurs Terneuzen moest op zoek naar een andere locatie, omdat de Dethonkantine te klein geworden was. In zorg centrum Bachten Dieke heeft de Ruilbeurs nu een locatie die wel genoeg ruimte beidt. door Maurits Sep MIDDELBURG - De moeizame kabinetsformatie in Den Haag vertraagt de vorming van een nieuw Zeeuws provinciebe stuur. De onderhandelaars van CDA, PvdA, WD en SGP wor stelen - net als Bos en Balkenen de - met de financiële paragraaf. Zolang niet vaststaat hoeveel het kabinet gaat bezuinigen, weet de provincie niet hoeveel geld zij (minder) heeft te beste den. Sinds de verkiezingen op 11 maart is een maand verstreken. Tussentijds werd vanuit de Ab dij niets vernomen over de voortgang van de college-on derhandelingen. „We zijn er nog niet helemaal uitmeldt T. Pop- pelaars, die namens het CDA de onderhandelingen leidt. Volgens hem speelt de uitermate moeizame kabinetsformatie in Den Haag ook de vorming van een college van Gedeputeerde Staten parten. „We weten nog steeds niet wat de te verwachten financiële consequenties zijn van de rijksbezuinigingen. We kennen alleen nog maar aanna mes, op basis van persberich ten." Dat maakt het lastig om een concreet meerjarenperspectief te presenteren, stelt Poppelaars. „We weten nu niet hoeveel we moeten bezuinigen en kunnen dus ook niet bepalen waarop. We houden rekening met forse kortingen, maar hopelijk weten we vrijdag meer. Dan kunnen we ook de laatste wijzigingen in ons collegeprogramma bespre ken." 'De open einden afdichten', dat is wat vrijdag staat te gebeuren, zegt VVD'er J. Suurmond. On danks de wekenlange stilte sinds de verkiezingen is hij te vreden over het tempo waarin wordt gewerkt. „Het had mis schien een weekje korter ge kund, maar de financiën zijn een complicatie. Blijkt de finan ciële stok korter, dan moeten we onze prioriteiten bijstellen." Ook volgens SGP'er W. Kolijn is Den Haag van directe invloed. „Niet op ons ambitieniveau maar wel op hoeveel we daarvan kunnen realiseren." Over de namen en taken van de toekomstige gedeputeerden houden de onderhandelaars zich op de vlakte. Poppelaars benadrukt dat de portefeuille verdeling nog niet definitief is. Kolijn: „De grote lijn lag na tuurlijk vlug vast, maar er moet vervolgens evenwicht zijn in de zwaarte van de portefeuilles per partij en evenwicht in de werk druk per gedeputeerde." PvdA-voorman G. de Kok wei gert elk commentaar op de on derhandelingen. De andere drie zijn eensgezind in hun positieve oordeel over het tempo en de sa menwerking. Constructief en vlot, oordeelt Poppelaars, die voor het eerst in zijn leven colle- MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 48-jarige muziekleraar uit Kapelle wegens ontucht met een van zijn leerlingen 240 uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. De man moet zich verder houden aan de aanwijzingen van de reclassering, ook als dit een training voor seksuele delictplegers inhoudt. In de strafmaat werd ook bezit van kinderporno meegeno men. De docent aan de Zeeuwse muziekschool begon in 1997 mis bruik te maken van de toen veertienjarige jongen. De seksuele contacten vonden plaats tijdens logeerpartijtjes en duurden tot mei 2001. De schadeclaim van het slachtoffer werd niet ontvankelijk verklaard. VLISSINGEN - Het scheepvaartverkeer rond het sluizen- complex in Vlissingen moet zaterdag 19 april rekening hou den met oponthoud tussen het Scheldedok en de Tweede Binnenhaven. Tussen elf uur en half twaalf 's ochtends wordt vanaf de Ko ninklijke Schelde Groep in Vlissingen een fregat uitgedokt op het Binnenhavengebied. Het bijzondere transport komt bij die operatie dwars in de vaarweg te liggen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 35-jarige inwoner uit die stad veroordeeld voor dealen in harddrugs en wapenbezit veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf. Daarnaast werd de Middelburger voor dronken rijden een jaar rijontzegging opgelegd. Ook moet de Middelburger 49.180 euro aan vermeende drugswinsten aan de Nederlandse Staat betalen. De man is al vijftien jaar verslaafd. Hij dealde vorig jaar bijna negen maanden in cocaïne en heroïne. De junk had verklaard de dealerswinst nodig te hebben om in zijn verslaving te kun nen voorzien. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg laat een extern bureau een onderzoek uitvoeren naar de kastanjebomen op het Koorkerkplein. Rond de drie bomen is een betonnen rand geplaatst als funde ring voor bankjes. Volgens een groepje verontruste Middel burgers is de kans groot dat de bomen dood gaan, omdat de wortels zijn beschadigd. Het groepje had gevraagd om een on derzoek. De gemeente gaat er vooralsnog vanuit dat ze niets verkeerds heeft gedaan. „Om twijfels weg te nemen laten we een extern onderzoek doen", zegt Avan der Pas, hoofd groen- beheer. L. Harpe, één van de bezorgde Middelburgers zegt ge lukkig te zijn met die toezegging. „Dat is een klein compli mentje waard." GOES - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag om vier uur drie mannen in een personenauto aangehouden. De drie mannen worden verdacht van het openbreken van een parkeerautomaat op de Oostwal omstreeks tien voor vier in Goes. Het gaat om een dertigjarige Portugees, een achttienjarige Roemeen en een negentienj arige man waarvan de woonplaats niet bekend is. ge-onderhandelingen moet lei den. „Gaandeweg is het ver trouwen gegroeid. Ook omdat we pijnpunten openlijk hebben benoemd." Suurmond, voor wie het ook de eerste keer is, kan zich voorstellen dat het voor de buitenwacht lang lijkt te duren. Toch vindt hij dat sprake is van een redelijk tempo, waarin twee keer per week wordt gesproken en ook nog afstemming met de fractie moet plaatsvinden. Ko lijn - eveneens een eersteling in het proces - denkt dat het niet sneller had gekund. „We schie ten op en zijn toch zorgvuldig." Hij prijst de 'over en weer goede harmonie'. Poppelaars verwacht dinsdag te kunnen openbaren wie de gede puteerden worden en welke ta ken zij krijgen. Het nieuwe da gelijks provinciebestuur kan op woensdag 23 april worden geïn stalleerd. Dan wordt ook het collegeprogramma voorgelegd aan Provinciale Staten. pagina 4: commentaar door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De onderne mingsraad van Zeeland Sea ports verdenkt bestuursleden van het havenschap van belan genverstrengeling. Ze zouden toestaan dat de haven van Rot terdam grotere zeggenschap krijgt in de Zeeuwse havens. In ruil daarvoor krijgen ze, vol gens de OR, een commissariaat bij ESM2, het nieuwe samen werkingsverband van Zeeland Seaports met Rotterdam. Voorzitter P. Kraan van de on dernemingsraad wil niet zeggen wie worden verdacht. De onder nemingsraad heeft advocaat R. Hampsink van het Advocaten- collectief Utrecht in de arm ge nomen. Die schrijft een brief aan het bestuur van het haven schap, waarin hij voor woens dag 12.00 uur opheldering vraagt. Komt die er niet, dan on derneemt de OR 'nadere stap pen'. Wat die zijn, wil Kraan niet zeggen. „Dat is afhankelijk van het ant woord van het bestuur", zegt de OR-voorzitter. „We beschikken over ernstige aanwijzingen dat er sprake is van belangenver strengeling. Eén ervan is dat er niet, zoals eerder wel was afge sproken, één directeur komt voor ESM2Dat versterkt de po sitie van de Raad voor Commis sarissen. Verder hebben we een document waarin concrete aan wijzingen staan." Kraan wil niet zeggen wat voor aanwijzingen dat zijn. Ook wil hij niet vertellen waarop de aan wijzingen zijn gebasserd en waar ze vandaan komen. „Dat kan ik niet zeggen." Het is volgens Kraan niet de be doeling 'mensen te beschadi gen'. „Maar de OR heeft wel sterk het gevoel dat de belangen van het personeel worden ver kwanseld." Raadsman Hampsink was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Woordvoerder M. Heeze van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam zegt dat nog niet bekend is wie als commissaris worden benoemd bij ESM 2. R. Barbé, dagelijks bestuurslid van Zeeland Seaports en burge meester van Terneuzen, zegt de brief van de raadsman af te wachten. „Ik ben zeer onder de indruk van de beschuldigin gen",zégt hij cynisch. „Devoor- zitter van de ondernemingsraad schermt met een document. Dat moet eerst maar eens op tafel komen." Havenschapsvoorzitter D. Bruinooge kent de brief van de OR nog niet, maar hij 'zal hem met buitengewoon' veel aan dacht lezen. Hij stelt dat het gaat om 'zware aantijgingen'. „Wat mijnheer Kraan allemaal zegt, kan helemaal niet. De sta tuten van de huidige Exploita tiemaatschappij Schelde-Maas worden voor ESM2 niet veran derd. Dat betekent dat zowel Zeeland als Rotterdam drie commissarissen leveren. Het bestuur van Zeeland Seaports bepaalt wie dat worden." Als gedeputeerde economische zaken, was ik automatisch voorzitter van het havenschap en tegelijkertijd commissaris bij ESM. Het zou buitengewoon onwenselijk zijn, om de nieuwe voorzitter geen commissaris te laten wordenvan ESM. Ik ben dat dus niet. Verder is in het ver leden afgesproken dat de andere commissarissen komen uit de Kanaalzone en uit de gemeen ten Vlissingen en Borsele. In het verleden is bepaald dat dat res pectievelijk de heren Barbé en De Haas zijn." Bruinooge wijst erop dat alle stukken over de samenwerking tussen Zeeland Seaports en Rot terdam openbaar zijn en dat zowel de provincie als vier ge meenten er akkoord mee zij n ge gaan. „Als mijnheer Kraan een probleemheeft, gaat hij maar naar de ondernemingskamer. Die bepaalt wel wie gelijk heeft." De Exploitatiemaatschappij Schelde-Maas 2 moet nog offici eel worden opgericht. Zeeland Seaports en het Rotterdamse Havenbedrijf hebben vorig jaar afgesproken de bestaande Ex ploitatiemaatschappij Schelde- Maas te vernieuwen en een gro ter kapitaal te verschaffen om de aanleg van de Westerschelde Container-terminal mogelijk te maken. De OR van Zeeland Seaports vreest dat met de vernieuwde samenwerking de haven van Rotterdam de baas wil spelen over de Zeeuwse havens. Direc teur W. Scholten van het Ge meentelijk Havenbedrijf Rot terdam heeft dat vorige maand stellig ontkend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17