PZC Optuigen en straatje-keren Doeke Roos doctoi dankzij Evertsens Geef lucht, geef leven Astma Fonds PZC www.pzc.nl/wenskaart Maritima www.pzc.nl/hoti VEERE, ST.LAURENS Provincie studeert op concentreren lawaaisporten aan Grensweg in Bath M w Mi Borsek WIJ ZIJN OP ZOEK NAAR BEZORGERS (M/V) IN www.astmafonds.nl «itóopt granny MillDoRCAS Hulp donderdag 10 april 2003 Houdingen Proefschrift Open dag over zorg Walcherei Het bezorgen van ons dagblad is een uitdagend ochtendkarwei voor jong en oud. Er staat een goede beloning tegenover. 0118 470400 Vlissingen Gratis taxatiedag van uw kunst en antit! in het Stadhuismuseum van Zierikzee Motorcrossers naar nieuw terrein door Mieke van der Jagt BATH - Gedeputeerde Staten hebben wel oren naar een con centratie van twee motorcross clubs op een terrein aan de Grensweg in Bath. De gemeente Reimerswaal heeft voorgesteld de club in het Sloegebied en de motorcrossers die nu nu nog er gens anders crossen, samen te brengen aan de Grensweg. Onder bepaalde voorwaarden ziet de provincie daar wel iets in. Het terrein in het Sloegebied zou beschikbaar komen als zee haventerrein en in Bath zou een lawaaiproducerende sport ver dwijnen uit de ecologische hoofdstructuur. Concentratie, zo vinden Gedeputeerde Staten, kan echter niet zomaar. Het Streekplan zegt nadrukkelijk dat een toename van lawaaima kende sporten niet mag. Als de concentratie een toename zou veroorzaken, lijkt het provin ciebestuur echter wel bereid om een procedure te volgeny omdat de ruimte- en milieuwinst el ders niet te versmaden is. Zon der toename is de procedure niet nodig. Ook moet de gemeente kijken naar geluidsbeperkende maat reten. Omdat door het beoogde terrein aan de Grensweg ook al lerlei leidingen lopen, is de in richting aan strenge regels ge bonden. Er mag niet anders dan door de beheerders van de lei dingen in de grond worden ge graven en dan nog alleen voor het onderhoud van de leidingen. Het is bijvoorbeeld të verwach ten dat er een onderkomen moet worden gebouwd en voorzie ningen voor bezoekers. Naast een gewone milieueffect rapportage wil de provincie dat Reimerswaal een extern bureau de geluidseffecten voor de Wes- terschelde laat doorrekenen. Het plan moet passen binnen de leefruimteregels die voor de Westerschelde gelden. Een ge luidsrapport geeft aan dat de motorcrossconcentratie geen negatieve invloed zal hebben op de vogels in de Westerschelde, maar GS willen het zekere voor het onzekere nemen. Jonge koetsiers leggen het men-examen af in het centrum van Haamstede. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Dat ze wat hebben opgestoken de afgelopen maan den is wel duidelijk. Stuk voor stuk wor den uit een wirwar van tuigjes in de juiste volgorde de riempjes op maat vastgezet. De pony Zorro laat zich het inspannings- werk gelaten welgevallen. De kar wordt aangespannen en de laatste controle uit gevoerd. Zonder blikken of blozen klimt de jonge koetsier met de leidsels op de bok. Het praktijkexamen van de men- cursus is begonnen. De paardensport en het aangespannen rijden is ze met de paplepel ingegoten. „Mijn vader ment ook", vertelt de 11-ja- rige Annemarie. Ook voor Sanne (9 jaar) en Willem (11 jaar) geldt 'zien doet vol gen'. Het drietal vertelt luchtig over de kunst van het mennen. Moeilijk is het niet en je moet op de 'lichaamstaal van paard' letten, verzekeren ze. Maar zelf aan de teugels tijdens de Jeugd Mencur- sus Enkelspan van Koetserij Het Gareel in Burgh-Haamstede blijkt er toch nog heel wat te leren: de verkeersregels, de volgorde van het optuigen en hoe het en kelspan gestuurd moet worden. „Het zwepen is lastig", geeft Sanne toe. Wie paard en wagen wil besturen heeft een koetsiersbewijs nodig, dat vanaf twaalf jaar te behalen is. Voor kinderen onder de twaalf is er eigenlijk niks in de mensport. Maar ouders, die zelf ook mennen, hebben in het verleden al ver schillende keren bij Tony Noordhoek van de Koetserij aangeklopt of de jonge, toe komstige koetsiers niet alvast een beetje wegwijs in de mensport gemaakt kunnen worden. Het Gareel heeft daarom zelf een mencursus voor kinderen van acht tot en met elf jaar opgezet. De cursus, die in januari voor het eerst van start is gegaan, leert de kinderen vooral de basis van het aangespannen rijden met één paard of pony. „Vier mid dagen hebben ze theorie gehad: hoe moet je met een paardje omgaan, hoe moet je intuigen. Daarna zijn we gaan rijden in de praktijk", legt Noordhoek uit. Net als de volwassen menners hebben ook de jonge koetsiers moeten leren met paard en wagen door het 'normale' verkeer te gaan. Zoals dat hoort bij een cursus moet er ook examen afgelegd worden. Na het theo rie-examen wacht gistermiddag de test in de praktijk onder toeziend oog van examinatrice T. Nolet. De examenkandi daten moeten tijdens de rondrit door het centrum van Haamstede onder meer la ten zien dat ze de drie houdingen van de zogeheten Achenbach-methode in de vingers hebben. Ook straatje-keren en in stap en in draf rijden maken onderdeel uit van het examen. Instructrice Noord hoek is zeer tevreden over wat haar pu pillen inmiddels kunnen. „Ze leren snel. Het leuke is ook dat kinderen al zo en thousiast zijn over het aangespannen rij den." Acht jonge koetsiers - Annemarie, San ne, Willem, Roxan, Aster, Geert, Leanne en Madeleen - zijn dan ook met vlag en wimpel geslaagd voor hun examen. Als bewijs krijgen zij een diploma en een me daille. Onder begeleiding van een vol wassene mogen ook zij nu de teugels in handen nemen op de bok. Het is immers pas de eerste stap op een lange weg naar het volleerd koetsierschap. Want 'zien doet volgen' moet 'jong geleerd is oud ge daan' worden. Bij Willem lijkt er geen twijfel over te bestaan dat hij verder gaat. Als hij twaalf en dus oud genoeg is om zijn koetsiersbewijs te halen zal hij dat zeker doen. „Eerst voor het enkel- span, dan voor het tweespan." door Harmen van der Werf LEIDEN - Het is hem gelukt, de Vlissingse oud-loods Doeke Roos (71). Hij heeft de geschie denis van het roemruchte Zeeuwse admiralengeslacht Evertsen te boek gesteld én hij mag zich sinds gisteren doctor noemen, dankzij de Evertsens. Zo sloeg Roos gisteren twee vliegen in één klap met zijn pro motie aan de Leidse universi teit. Acht jaar heeft hij eraan ge werkt. Zware tijden waren het soms, herinnerde zijn begelei der Jaap Bruijn zich. Roos had al heel wat geschreven, vooral over Zeeuwen en hun varende verleden, maar wetenschappe lijk geschoold was hij niet. Als oud-loods met grote kennis van de maritieme geschiedenis stelde de Leidse universiteit hem toch in staat te promove ren. „Heel bijzonder", aldus hoogleraar zeegeschiedenis Bruijn, „maar niet altijd ge makkelijk." Roos had volgens hem 'wel eens moeite de juiste verhoudingen in het oog te hou den'. Zeeland en de Evertsens ston den bij hem voorop, het rijkere Holland kon niet zoveel goed doen. „Af en toe moesten we Hollandse bestuurders en admi raals in bescherming nemen te gen onheuse bejegeningen", verklapte Bruijn. Tussen één Hollandse admiraal, Witte de With, en Roos zal het nooit meer goed komen. Als het aan Roos ligt, wordt er geen ma rineschip meer naar hem ver noemd. In de stellingen voor zijn promotie schrijft hij waarom: „Want Witte Cornelisz. de With was een zeeheld die zichzelf ten onrechte aanprees en verheer lijkte." Roos heeft zijn proefschrift in eigen beheer uitgegeven, onder meer met steun van de gemeente Vlissingen, de stad van de Evertsens. De Vlissingse burge meester Anneke van Dok- van Weel krijgt morgenmiddag in maritiem museum MuZEEum in Vlissingen officieel het eerste exemplaar. Officieus is de eerste uitgave al vergeven. Roost prinses Maxima zijn p- schrift gestuurd, als ai! heidje én ter voorbereidt de doop door haar van heli we fregat Evertsen bij DeSe de volgende week zaterdag. Komende zaterdag en zondi Roos in café Montparnasss de kop van het Bellamy Vlissingen, waar hij tussen en vijf uur 's middags zijn] Twee eeuwen varen enveti 1550-1750, Het admitafe slacht Evertsen signeert. MIDDELBURG - De zorgi bieders op Walcheren b zaterdag open dag. Doel di van is belangstellendenteil! meren over het werken inzi instellingen en over het aai aan opleidingsmogelijkW Motto van deze dag is 'Pat kans in de zorg'. De open dag wordt gehoude verpleeghuis 't Gasthuis aai het NoordpoortpleininMi burg van 10.00 tot 15.0t; Achter het verpleeghuis ei Miniatuur Walcheren kan parkeerd worden. Vertegenwoordigd tijdens open dag zijn: SVRZ regiol cheren, Stichting Werkt; Ouderen, Ziekenhuis Walt ren, Zorgstroom, StichtingI testantse Ouderenzorg op I cheren, Arduin, Stichting Gors, Eben Haëzer en te both, Stichting ZLG, Sticll AZZ en ViaZorg/TSO, Ds naast zijn de regionale opi dingsinstituten ROC Zeelaii de Hogeschool Zeeland aai; zig. In 't Gasthuis laten de dei mende organisaties zien hoe is om te werken in de zorg, worden videofilms verte over het werken bij de dee: mende instellingen en over opleidingsstelsel in de zorg der kunnen bezoekers ken maken met technische middelen uit de zorgpral' zoals tilhulpmiddelen. De. dag kunnen mensen vragens, len aan werkers in de zorg. Ademnood 0 Naast de ruime vergoeding zijn er diverse extra's zoals: vakantiegeld startpremie aanbrengpremie voor abonnees en bezorgers gratis regenpak gratis krant Interesse? Neem contact op met de afdeling Binnendienst Distributie, telefoon 0800-0235111 (tijdens kantooruren) of kijk op internet: www.deleukstebijbaan.nl De minimumleeftijd is 15 jaar. KRANT VOOR ZEELAND VOOR GOEDE DOELEN r IÉ M~ tuincentrum Uw T u i ti v a k m a ti adoptagranny.nl of 0228 592824 I NORLAND te*?* mi ZEEUWS VEILINGHUIS Zaterdag 12 april van 10.00 - 15.00 uur. Op deze dag kunt u uw goederen door een deskundige op waarde lala taxeren en indien u dit wenst inbrengen voor de veiling van mei, Voorbeelden van goederen die u kunt laten taxeren zijn: schilderijen, porselein, antieke boeken en prenten, klokken, zilvereneo gouden voorwerpen, meubelen, Art-Deco objecten, beelden, oud speelgoed, etc. Grotere objecten kunnen eventueel a.d.v. foto's beoortó! worden. Tevens kunt u taxaties aan huis Het Stadhuismuseum van Zierikzee is gevestigd op Meelstraat6. Voor meer informatie: Zeeuws Veilinghuis, tel.: 01.18-650680 of onze website: www.zeeuwsveilinghuis.nl gemeente GOEDKEURING BESTEMMINGSPLAN 'OVEZANDE, GEDEELTE STROBBELHOEKII' Burgemeester en wethouders van Borsele maken ter ning aan het bepaalde in artikel 28 lid 6 van de Wet op - Ruimtelijke Ordening bekend dat gedeputeerde staten Zeeland bij besluit van 25 maart 2003 onder nr. 032746/45 RMW het door de gemeenteraad op 9 januari 2003 vastg' de bestemmingsplan 'Ovezande, gedeelte Strobbelhoek" ben goedgekeurd. Het bestemmingsplan biedt een juridische regeling'®' realisering van de tweede en laatste fase van I Strobbelhoek aan de oostelijke dorpsrand van 0»®'" Binnen het plangebied is ruimte voor maximaal 12 wonin? als ook voor de praktijkruimte van de fysiotherapeut. Het besluit omtrent goedkeuring en het bestemming^111 gen in de periode van vrijdag I I april 2003 tot en metd®" dag 22 mei 2003 op werkdagen voor een ieder ter ina?' het gemeentehuis van Borsele, afdeling Interne StenevatelO te Heinkenszand. Daarnaast is het mogef' stukken gedurende deze periode op bovengenoemd adB te zien op donderdagavond tussen 17.00 uur en 20.00nut. Gedurende de termijn van ter visielegging kan een Wr bende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat n weest zijn bedenkingen tegen het vastgestelde bestem plan bij Gedeputeerde Staten in te brengen, schriftelijk instellen tegen het goedkeuringsbesluit bij de Afdekt stuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 2031 AE 's-Gravenhage. Degene die beroep heeft ingesteld kan gedurende - roepstermijn tevens een verzoek om voorlopige v0° indienen bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrec b van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 AE 's-Gra'81* Het besluit van Gedeputeerde Staten omtrent g>ei treedt in werking daags na afloop van de beroeps Indien binnen de beroepstermijnn een verzoek om «A- voorziening is ingediend, treedt het besluit niet in voordat op dat verzoek is beslist. Heinkenszand, 10 april 2003

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 16