PZC Kinderen zwemmen voor Bangladesh PZC Jeroen Louwerse tekent het mooist Scholieren stoten minder CO, uit Bloed en gebroken nagels W esterscheldetunnel drijft huizenprijs op 15 Maatregelen in parken Oostkapelle jaar eerder uitgevoerd üedingbeurs Speeltreintje agenda w donderdag 10 april 2003 oject M vergadert Middelburg Lichten Cel voor poging tot doodslag Hennepkwekerij ontmanteld Cel voor caravan-inbraken Auto gestolen in 's Heer Abtskerke Auto-inbraak in Kapelle Randstad joorAbvan der Sluis GISSINGEN - In het Vlissing se Sportfondsenhad gaat maan- jagde 29ste Nationale Zwem- Herdaagse van start. tijdens dit door het bad in Menwerking met het UNI- CEF-coraité Walcheren georga niseerde evenement, kunnen ónderen geld bijeen zwemmen daarmee kinderen uit ont wikkelingslanden te helpen. De opbrengst is dit jaar bestemd om kinderarbeid in Bangladesh tegen te gaan. Vorig jaar haalden Walcherse kinderen samen 3700 euro op voor de kinderen in Soedan. De bedoeling is het bedrag dit jaar op z'n minst te evenaren. In de laatste jaren deden telkens zo'n zeshonderd kinderen mee aan de zwemvierdaagse. Deelne mers aan de vierdaagse, die duurt tot en met vrij dag 18 april, zwemmen in vier dagen lang vijfhonderd meter per dag. Kin deren tot tien jaar zwemmen 250 meter. Na deze vier dagen zwemmen ontvangen de kinderen een me daille, overeenkomstig het aan tal dagen dat zij hebben deelge nomen. De baantjes kunnen ge zwommen worden tussen 7.00 en 1800 uur. Inschrijven voor de zwemvierdaagse is mogelijk op werkdagen tussen 8.00 en 15.00 uur (behalve op woensdag- en vrijdagmiddag) bij de receptie van het Sportfondsenbad. Bij inschrijving krijgen de kin deren, naast een sticker, een deelnemerskaart, een UNICEF- actiejournaal, een sponsor kaart. De bedoeling van de sponsoractie is dat geprobeerd wordt zoveel mogelijk sponsors te vinden. Deze geven dan een bepaald be drag als de zwemvierdaagse voltooid wordt. De bedragen komen op de sponsorkaart te staan. Het totaalbedrag wordt aan het zwembad overhandigd. Uiterlijk 5 mei moet het geld bij het Sportfondsenbad binnen zijn, die vervolgens zorgt voor storting bij UNICEF. Het Vlissingse zwembad is tij dens de zwemvierdaagse aange kleed met vlaggen, spandoeken en posters. Op donderdag 17 april kunnen er ook weer artike len uit de UNICEF-collectie ge kocht worden. pakt wateroverlast aan oor Nadia Berkelder OSTKAPELLE - De gemeente eere wil nog dit jaar beginnen iet de tweede fase van de aan- ak van de wateroverlast in de arken in Oostkapelle. Het stond eigenlijk gepland oor volgend jaar. Het wordt nu ersneld uitgevoerd, omdat de emeente anders een provincia- subsidie misloopt. e bewoners van de parken ampen al jaren met waterover- ist. Bij hevige regenval wordt et water niet goed afgevoerd, ode parken wordt in drie fases nieuw drainagesysteem angelegd. Het eerste gedeelte inmiddels klaar. De tweede asezou volgend jaar beginnen, naar het college van B en W wil iet werk nu een jaar eerder uit roeren. „Enerzijds dreigen we lesubsidie mis te lopen", ver- daart wethouder L. Wisse. „In letweede plaats hebben we ge- mstateerd dat het goed werkt, lat weet je nooit helemaal ze- ter, tot het flink regent. En dat ifthet gedaan." provincie betaalt in totaal ruim 150.000 euro mee aan het project. De gemeente heeft de keilt van dat bedrag inmiddels pntvangen. Om aanspraak te kunnen maken op de subsidie voorde tweede fase, moet de re kening voor het eind van het jaaiophet provinciehuis liggen. Het is nog maar de vraag of de gemeente ook voor de derde fase subsidie krijgt. Daarover moet nog met de provincie worden IDDELBURG - Het CDA iddelburg houdt vanavond de emene ledenvergadering. irekers zijn Kees van Beveren actievoorzitter Provinciale aten), Jo Kodde (fractievoor- tter gemeenteraad), Piet uinooge (wethouder) en Han- 1 Kool (beoogd wethouder), bijeenkomst wordt gehou- minkerkcentrum De Morgen- f aan de Adriaan Lauwe- jzestraat. Het openbare Veelte van de bijeenkomst be nt om half negen. ISTKAPELLE - Peuterspeel- d 't Speeltreintje in Oostka- 11c houdt donderdag 17 april ivoorjaarskledingbeurs. eding vanaf maat 50 tot en H76, speelgoed en bed-box- Sgy-spullen worden te koop "geboden. De kledingbeurs ordt gehouden in het Her- Wnid Gemeentecentrum in de oh. de Pourckstraat 2 in Oost- sapelle van 14.00 tot 16.00 uur. orkinderen is er een grabbel- 0,1 en de mogelijkheid om te te- Mien. redactie Walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 1380 AA VLISSINGEN Tel: 10118) 484000 10118) 470102 t-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Ed'ith Ramakers M|riamvan den Broek Ron Magnée CENTrALE REDACTIE Pos£l8r9SeWe9 1°' 4380 AA VUSSIIMGEN Jel: <0118) 484000 10118) 470102 t-rriail: redactie@pzc.nl 'NTERNET ïww.pzc.ni mail: web@pZc.n| onderhandeld. De uitvoering van de tweede fase kost bijna driehonderdduizend euro. Het waterschap betaalt 17.000 euro mee. Dit jaar zijn de Chrysan tenlaan, de Margrietenlaan en de Rozenlaan in park Duinhelm aan de beurt. Om het drainage- systeem aan te kunnen leggen, moeten bomen worden gerooid. De bomen zijn gemiddeld dertig jaar oud. Het college is bang dat omwonenden bezwaar gaan maken tegen het kappen van de bomen en zo de werkzaamheden zullen tegenhouden. „We pro beren zo weinig mogelij k bomen weg te halen", zegt Wisse. „Maar als bewoners proteste ren, moet je een afweging ma ken." Omdat het werk na de zo mervakantie begint, moeten de bomen midden in de zomer wor den gerooid. 'Een ongelukkig tij dstipvindt het college. Voor al omdat er dan voor bewoners en toeristen overlast ontstaat. Als het werk nog dit jaar wordt uitgevoerd, kan dat voor andere projecten vertraging opleveren. Zo komen de aanleg van de bun kerroute, de aanleg van riole ring in het buitengebied en de bouw van een bergbezinkbassin in Zoutelande in de knel. De ge meenteraad moet nog instem men met het voorstel. De raad vergadert op 17 april. De bewo ners worden tijdens een infor matieavond geïnformeerd. Geïnspireerd door verhalen van Wim Hofman gingen de kinderen in het Zeeuws Archief aan de slag met verf en papier. foto Lex de Meester door Ron Magnée MIDDELBURG - Jeroen Louwerse uit Serooskerke heeft gisteren een tekenwedstrijd gewonnen die door het Zeeuws Archief was georganiseerd. Hij wist het the ma Water en Redding het beste in een tekening uit te werken. In het Zeeuws Archief werd gisteren een speciale mid dag gehouden met het thema Water en Redding voor kinderen tot twaalf jaar. Het thema had te maken met de watersnoodtentoonstelling die in het Zeeuws Archief te zien is. Er waren tal van activiteiten georganiseerd. Zo konden de kinderen deelnemen aan de speurtocht 'Reis door het verhaal van 1953'. Daarnaast las de Zeeuwse kinderboekenschrijver en illustrator Wim Hofman voor uit eigen werk. Hij droeg passages over de watersnood ramp voor. Geïnspireerd door de speurtocht en de verhalen van Wim Hofman mochten de kinderen vervolgens met verf aan de slag. In totaal lieten 23 kinderen zien wat ze kon den. Uiteindelijk was het Jeroen Louwerse die volgens de jury, bestaande uit Hofman en directeur Roelof Koops van het Zeeuws Archief, de mooiste tekening af leverde. De fraaiste tekeningen blijven tot het einde van de ten toonstelling in juni hangen in de expositiekelders van het Zeeuws Archief. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De tweehon derd leerlingen van de Christe lijke Scholengemeenschap Wal cheren (CSW) en de Stedelijke Scholengemeenschap Nehalen- nia uit Middelburg en Schelde- mond uit Vlissingen hebben tot nu toe 18.300 kilo minder C02 uitgestoten. Dat blijkt uit een tussenstand van The Bet. De leerlingen hebben afgelopen maand thuis en op school ge middeld 8 procent energie be spaard. Begin maart sloten leerlingen uit Middelburg en Vlissingen een 'klimaatverdrag' af met de milieuwethouders van hun ge meenten. Zij gingen met de gemeenten een weddenschap aan om voor 1 mei 2003 de C02-uitstoot met 8 procent te beperken in hun ei gen, directe omgeving. Met The Bet willen jongeren be wijzen dat met eenvoudige mid delen energie bespaard kan worden. De CSW is met 130 actieve leer lingen koploper. Zij hebben in maart zo'n tienduizend kilo minder C02 uitgestoten. Neha lennia en Scheldemond volgen met respectievelijk 4800 en 3500 kilogram. Gekeken naar de gemiddelde energiebespa ring per leerling, scoren de leer lingen van Scheldemond het beste. Zij hebben, ten opzichte van hun energiegebruik vóór de actie, ruim 15 procent C02 be spaard. Nehalennia en CSW volgen met 13 procent. Veel voorkomende besparingsacties zijn: de verwarming een graadje lager, spaarlampen gebruiken, dagje zonder vlees of per fiets in plaats van met de scooter naar school. Ook op scholen zijn leerlingen druk bezig, aldus de Zeeuwse Milieu Federatie, die de actie coördineert. Afhankelijk van de grootte van de locatie moeten zij in twee maanden tussen de 1840 en 3680 kilo C02 besparen. Op de CSW werden vorige maand Nederlandse onbespoten appels verkocht in de eigen Eco-shop en in de stad werden nee/nee- of ja/nee-brievenbusstickers uit gedeeld. Daarnaast hebben de leerlingen zes docenten overge haald om in het vervolg met de fiets naar school te komen. Bij Nehalennia werden in twin tig lokalen vier tl-buizen aan de raamkant verwijderd. Aan do centen is gevraagd thuis een spaarlamp in te draaien met de aankoopbon als bewijs. Ook hebben leraren een contract ge tekend om na de les de lichten uittedoen. Momenteel zijn leer lingen bezig een gesprek voor te bereiden met de directie met het verzoek om groene stroom te ge bruiken. Ook de leerlingen van Scheldemond zijn daarmee be zig. Daarnaast maken zij wer ken van de invoering van gere cycled papier. Zij volgen de lessen zoveel mogelijk zonder licht. Als de Vlissingse jongeren de weddenschap met de milieu wethouders winnen, wacht hen een milieuvriendelijk dagje uit. Als zij verliezen, dan zullen zij als tegenprestatie een dag bo men planten of zwerfvuil oprui men. De Middelburgse scholen willen zonnepanelen. De meisjes van de Theo Tijssenschool voetballen tegen deBurcht-Rietheimschool. foto Ruben Oreel door Anita Janse VLISSINGEN - „Jessica, trap die bal erinVanaf de Vlissing se voetbalvelden aan de Irislaan en Baskenburgweg in Vlissin gen stijgt een luid gejoel op. Meisjesteams van Walcherse basisscholen strijden hier om de overwinning. Het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi is weer begonnen. Aan het Vlissingse schoolvoet- bal doen in totaal twintig scho len mee, variërend van goede tot minder goede voetballertjes. „Maar het gaat om de gezellig heid", vertelt Peter de Vos, één van de organisatoren van het project. Of het echt alleen om de gezelligheid draait, valt te be twijfelen. Een blik op de verhit te gezichtjes en modderige T- shirts maakt duidelijk dat er hard gestreden wordt om de overwinning. Aan de zijlijn schreeuwen opgewonden ou ders en leerkrachten de longen uit hun lijf. Behalve gezellig heid vormen bloed, zweet en tranen de ingrediënten voor de ze dag. Gebroken nagels, schaafwonden en spierblessu res: het hoort er allemaal bij. Vier keer twintig minuten lang rennen de teams over het veld om zichzelf te bewijzen. Een paar meiden van basisschool De Wissel staan uitgelaten aan de kant. Zij hebben net een over winning behaald en dat stemt positief. „Wij gaan winnen", weten ze na één ronde al te voor spellen. De meisjes zijn het er over eens dat dit hun vrije. woensdagmiddag wel waard is. „We voetballen anders nooit, maar dit is hartstikke leuk!" vertellen zij enthousiast. Winnende teams zien zich ge plaatst voor de Zeeuwse finale van de KNVB op 14 mei in Nieuwdorp. Ook in Westkapelle en Middelburg is gisteren hard gevochten door de meisjesteams om een finaleplaats. Uiteinde lijk mogen de Willibrordus- school uit Zoutelande en de Cy- pressenhof en Dolfijnenburgch uit Middelburg door naar de Zeeuwse finale. De Vlissingse scholen houden 23 april een ex tra voorronde om te beslissen wie uiteindelijk doorgaat naar de finale in Nieuwdorp. Volgen de week woensdag nemen de jongensteams van de Walcherse scholen het tegen elkaar op. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeelde gisteren een 32-jarige vrouw uit Vlissingen voor poging tot doodslag tot een jaar cel plus drie maanden voorwaardelijk. De Vlissingse had 14 december vorig jaar haar man met een keukenmes in zijn rug, rechterzij en onderarm gestoken. Het slachtoffer verloor daarbij veel bloed, maar wist nog bijtijds een medische post te bereiken. De vrouw kende in Vlissingen een ongelukkige tijd, nadat ze vorig jaar naar Nederland was gekomen. Ze wist dat haar man een relatie had met een andere vrouw, wat tot veel span ningen binnen het huwelijk leidde. VLISSINGEN - In de Jan Steenlaan in Vlissingen is gister morgen een hennepkwekerij ontmanteld. Er werden 85 plan ten in beslag genomen. De politie heeft ook alle apparatuur meegenomen. De politie is nog bezig met het onderzoek. Er is niemand gearresteerd. Ook in een woning aan de Westhavendijk in Middelharnis heeft de politie een hennepkwekerij ontdekt en direct ont manteld. Er stond 604 hennepplanten. Deze werden in beslag genomen en vernietigd, evenals de voor de groei benodigde apparatuur. Tegen de eigenaar van de hennepkwekerij is proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Nieuw-Vosse- meer is gisteren in Middelburg voor inbraken in caravans en autokraken veroordeeld tot tweeënhalf jaar cel. Ook kreeg hij nog twee maanden extra gevangenisstraf opgelegd, omdat hij nog in zijn proeftijd zat wegens een eerdere veroordeling voor vermogensdelicten. Aan gedupeerden moet de man 900 euro schadevergoeding betalen. Het vonnis van de rechtbank was geheel conform de eis van de officier van Justitie A. Flikweert. De man woonde bij zijn moeder in Zaamslag, toen hij eind vorig jaar op de Zeeuws- Vlaamse campings De Braakman (Hoek), Het Hellegat (Zaamslag) en 't Mussennist (Ossenisse) waardevolle spullen uit stacaravans wegnam. Eerder had hij een aantal autokra ken gepleegd in de Schouwse dorpen Renesse, Bruinisse, Scharendijke en Burgh-Haamstede. De dader legde destijds een volledige bekentenis af over alle feiten. 's-HEER ABTSKERKE - Op de Polderweg in 's-Heer Abts kerke is in de nacht van dinsdag op woensdag een personen auto gestolen. Het gaat om een blauwe Volkswagen Golf met kenteken RK-51-DZ. De waarde van de gestolen auto is niet bekend. In dezelfde nacht werd ook ingebroken in twee auto's aan de Van de Plasschestraat in 's-Heer Abtskerke. Uit de ene auto werd een front je van een radio-cd-speler meegenomen en uit de andere auto werd de hele radio gestolen. De waarde van de goederen is onbekend. KAPELLE - In de Benonistraat in Kapelle is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken in een auto. Er werd een ra- dio-cd-speler gestolen. De speler had een waarde van enkele honderden euro's. door Emile Calon VLISSINGEN - De Wester- scheldetunnel stuwt de prijs van de huizen in de Zeeuws-Vlaam- se Kanaalzone op, constateert voorzitter C. Kole van de Zeeuwse afdeling van de Neder landse Vereniging van Make laars (NVM). In vergelijking tot de omringende regio's merkt hij dat de woningen in en om Ter- neuzen de afgelopen maanden sterker in waarde zijn gestegen. De Zuid-Bevelandse en Wal cherse huizenmarkt wordt (nog) niet beïnvloed door de tunnel, aldus de makelaar. De prijs van de gemiddelde koopwoning in Zeeland is in het eerste kwartaal van dit jaar vrijwel gelijk gebleven. Vrij staande woningen dalen voor het eerst sinds vele jaren in waarde. De andere woningen zijn de afgelopen drie maanden nog iets in waarde gestegen, zo blijkt uit een overzicht van de NVM. De tussenwoningen ble ven gelijk, de waarde van hoek woningen steeg en zitten bijna weer op het historisch hoogste niveau van een half jaar gele den. In vergelijking tot het laatste kwartaal van 2002 daalde in Zeeland de prijs van vrijstaande woningen met de ruim elf pro cent naar een gemiddelde van 230.000 euro. Hoekwoningen stegen met ruim vijf procent naar €158.000. Tussenwonin gen stegen met bijna één pro cent naar 123.000 euro. Uit het overzicht van de NVM blijkt dat huizen in Zeeland lan ger te koop staan. Vooral verko pers van vrijstaande woningen moeten gemiddeld vier maan den wachten voor er een koper toehapt. Bezitters van deze wo ningen werden voor het laatst in het eerste kwartaal van '98 ge confronteerd met zo'n langduri ge wachtperiode. De eerste twee kwartalen daarna wisselden de ze huizen binnen acht weken van eigenaar. Vorig jaar moes ten ze nog zo'n drie maanden wachten op een koper. Tussenwoningen en hoekwo ningen staan momenteel tussen zes en tien weken te koop. Ver geleken met vorig jaar is dat iets langer. Makelaars hebben ge middeld wat minder woningen in portefeuille. Het laatste kwartaal van vorig jaar verwis selden 570 woningen van eige naar. Het afgelopen kwartaal verhandelden de makelaars 474 woningen; 164 tussenwoningen,. 156 hoekwoningen, 113 vrij staande woningen en 41 appar- tementeli. Het aanbod van hui zen neerpt ook stee.ds meer toe zodat kopers meer kunnen kie zen waar ze willen wonen. Nog niet eens zo lang geleden had den ze nauwelijks tot geen keu ze en moesten ze genoegen ne men met wat werd aangeboden. Die tijd is volgens Kole zo goed als voorbijDe oorlog in Irak en de teruggang van de economie zijn daar zeker debet aan, aldus de regio-voorzitter. De prijs van Zeeuwse woningen ligt zo'n twintig procent onder het gemiddelde van een Neder landse woning (203.000 euro). Kole voorspelt dat dat verschil de komende jaren kleiner en kleiner wordt. Landelijk gezien daalden de prijzen (zie pagina 9 Hij merkt dat vanuit de Rand stad er nog steeds volop belang stelling bestaat om te verhuizen naar het 'goedkope Zeeland' waardoor de Zeeuwse prijzen voorlopig niet fors zullen zak ken. Hij voorziet een stabilisatie van de prijzen of hoogstens een geringe daling. Kole merkt ook steeds meer dat verkopers eerst hun huis verkopen voor ze daadwerkelijk op zoek gaan naar een nieuwe woning. De pe riode tussen het afsluiten van de verkoop en de daadwerkelijke verhuizen neemt dan ook toe. STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG -Kerksteeg 5,14.00 -15.00 uur: Tai Chi voor 50-plussers en mensen met chronische aandoeningen; Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30 - 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; Trefpunt, Nassaulaan, 20.00-22.00 uur: Computer club en wijkinternetpunt; Gasthuiskerk, 9.00 -13.00 uur: Kledingbeurs; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 14.00 -16.00 uur; Kaarten ma ken; Basisschool De Tweemaster, Pries terstraat 4, 8.30 -15.30 uur: Open Huis na schoolse opvang De Matrozen; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door Kees van Eersel; Peuterspeelzaal De Veerse Mopjes, Kerk- straatö, 14.15-16.00 uur: Kinderkleding- en speelgoedbeurs; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14-00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peu- tergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloop huis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffie contactochtend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00-14.45 uur: Gym nastiek 50+; Wijkcentrum Aldegonde, Westerzicht 386,19.30 uur: Bingo;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15