EU-Hof verplicht baas mogelijk tot betalen piketdienst Drie van Celebici veroordeeld Oorlog in Congo eiste al drie miljoen levens Onderzoek WHO in Zuid-China levert geen doorbraak op 7 Jonge Franse vaders laten het massaal afweten Nederlanders gewond bij busongeval Gent Geur van fraude hangt rond Europees adviesorgaan lwÊÊÊËm Politie vindt gestolen fresco's Pompeii terug woensdag 9 april 2003 Tussenstops Van Gelder Verbranden kruizen in VS misdrijf Waarnemers Atjeh voorzichtig Verdachten bom Davao opgepakt Brieven Hemingway naar museum Mazelenepidemie in Zwitserland Dode bij schietpartij op school VS J ^wHgnk Glimmerveen PARIJS - Emancipatie is voor de meeste jonge vaders in Frank rijk alleen theorie. Slechts 250.000 mannen hebben vorig jaar gebruik gemaakt van het extra vaderschapsverlof waar toe de regering-Jospin had be sloten, hoewel er in Frankrijk in dat jaar 796.000 baby's zijn ge boren. Oftewel: één op de drie jonge va ders besloot gebruik te maken van de nieuwe regeling van elf dagen extra verlof, in aanslui ting op de drie dagen die sinds jaar en dag in Frankrijk gebrui kelijk zijn. Dat blijkt uit een onderzoek van het Franse cul tureel planbureau Drees. In vrijwel alle gevallen voerden de mannen die niet van de regeling gebruik maakten, redenen van beroepsmatige aard aan: ze konden niet gemist worden, de baas maakte bezwaren en der gelijke. De onderzoekers constateerden ook dat de vaders die wel van het extra verlof profiteerden hun activiteiten vooral concen treerden op zaken buitenshuis, zoals het doen van boodschap pen. Wassen en verschonen van de baby was er niet of nauwe lijks bij. De meeste 'jonge' va ders vonden het al een hele pres tatie dat ze 's nachts opstonden om een fles op te warmen. Na het verstrijken van het extra verlof was ook die aandacht er niet meer bij. De meeste vaders bleven 's nachts gewoon door slapen en de aandacht voor de baby beperkte zich tot enkele momenten na thuiskomst van het werk. Hoewel de Drees-onderzoekers het nog te vroeg vinden om te spreken van een mislukking, vindt het instituut wel dat het invoeren van een extra verlof periode voor vaders tot dusver vooral een symbolische beteke nis heeft gehad. GPD Regiocomité in kwaad daglicht door Hans Gertsen STRAATSBURG - Rond het Co mité van de Regio's van de EU hangt 'een geur van fraude'. Een aanzienlijk deel van de ruim tweehonderd leden van het ad viesorgaan voor regionale za ken zou zich schuldig maken aan buitensporig declareren en in sommige gevallen aan regel rechte fraude. Dat stelde de Nederlandse Eu- roparlementariërM. van Huiten 11 (PvdA) gisteren tijdens een zit ting van het Europees Parle ment in Straatsburg. Als lid van het begrotingscommissie van het parlement heeft Van Huiten zich verdiept in de financiële gang van zaken bij het comité. De informatie die hij onder meer van de hoogste interne fi- ['nanciële controleur van het co- mité kreeg, was voor de begro tingscommissie aanleiding om "een extern onderzoek te eisen. Ln afwachting daarvan is de goedkeuring van de jaarreke- 1 ning van het comité over 2001 een half jaar uitgesteld. De controleur, R. McCoy, schetst in een interne notitie tientallen overtredingen van gangbare regels en normen als het op declareren van onkosten aankomt. Leden zouden op gro- r te schaal veel meer reiskilome- ters declareren dan de afstand tussen hun woonplaats en de vergaderplaats rechtvaardigt. .Anderen zouden op kosten van het comité via onlogische, pe- perdure tussenstops van en naar vergaderingen vliegen en weer anderen hebben de gewoonte NAPELS - De Italiaanse politie heeft gisteren de uit een villa in Pompeii gestolen fresco's terug gevonden. De dieven hadden de wandschilderingen uit een muur van de Villa van de Kuise Minnaars gehakt en de omrin gende tekeningen vernield. De politie vond de tweeduizend jaaroudefresco'sineen verlaten gebouw bij Pompeii. De schil deringen waren ingepakt en Haar om vervoerd te worden. Door een grote uitbarsting van L de vulkaan Vesuvius in 79 werd j Pompeii overstroomd door lava. j Het stadje is nu een bekende ar- theologische attractie. RTR met het vliegtuig of de trein te komen en met de eigen auto te rug te rijden. Op papier althans. Ook het claimen van dagvergoe dingen voor bijeenkomsten die leden volgens hun eigen reisdo cumenten niet of slechts gedeel telijk kunnen hebben bijge woond, komt regelmatig voor, evenals het uitschrijven van nepvergaderingen daags voor de echte bijeenkomt begint. Dat levert weer een dagvergoeding extra op. Het gesjoemel is vol gens McCoy mogelijk doordat de controle op declaraties ern stig te wensen over laat en de re gels niet altijd even helder zijn. Er zou ook sprake zijn van re gelrechte fraude. En 'voorma lig, hooggeplaatst lid' van het comité zou voor ruim 10.000 eu ro te veel hebben gedeclareerd door systematisch nepvergade ringen te beleggen, en een in middels overleden lid zou ruim 11.000 euro te veel aan reiskos ten hebben ontvangen. McCoy zet ook de nodige vraag tekens bij het aanbestedingsbe leid. Zo zouden opdrachten voor drukwerk systematisch via onderhandse aanbesteding bij een drukkerij terecht komen, hoewel er Europese regels zijn voor openbare aanbestedingen. De Zeeuwse Commissaris van de Koningin W. van Gelder, lid van het comité, toonde zich gis teren verbaasd over de aantij gingen van McCoy. ,,We hebben pas nog een vergadering van de budgetcommmissie gehad en toen heb ik hem daar niet over gehoord." Het besluit van het Europees Parlement om de jaar rekening niet goed te keuren en een extern onderzoek te gelas ten, vindt hij 'begrijpelijk'. „Bij twijfel moet je niet inhalen. Een extern onderzoek kan aan alle onduidelijkheid een eind ma ken." GPD Inzittenden van de verongelukte bus wordt eerste hulp verleend. door Pascale Thewissen BRUSSEL - Vier Nederlanders zijn gisteren tijdens een uitstapje naar België ernstig gewond geraakt toen een vrachtwagen inreed op de bus waarin zij zaten. Het on geluk gebeurde in de buurt van Gent. Negen andere pas sagiers, allen afkomstig uit Breda en omgeving, liepen lichte verwondingen op. In de touringcar van het Belgische busbedrijf Marcel Cars zaten 22 voornamelijk oudere mensen. Ze zouden een bezoek brengen aan Gent en 's avonds in Antwerpen dineren. Op de autosnelweg E17 bij Destelbergen kwam de bus echter in een file terecht. Rond half twaalf reed een vrachtwagen van achteren in op de bus, die door de klap naar voren schoot tegen een andere vrachtauto. De foto EPA zwaargewonden zijn buiten levensgevaar. Door het on geluk werden twee rijbanen afgesloten. Dat leidde tot de nodige opstoppingen. Op de autosnelweg E40 van Brussel naar de kust bots ten gistermiddags vier vrachtwagens op elkaar. Daarbij viel minstens één zwaargewonde. Als gevolg van het ongeluk ontstond op de E40 een file van meer dan zeven kilometer. jgn onze redactie buitenland BRUSSEL - Artsen, verplegers en verzorgers die wachtdien sten moeten draaien hebben Mogelijk recht op volledige doorbetaling van loon. Bij een zaak voor het Europese Hof van Justitie stelde de advocaat-ge- neraal gisteren een over zijn pi etregeling klagende Duitse arts in het gelijk. De conclusie van de advocaat- generaal is nog geen uitspraak, Muur het Europese Hof vonnist l ozon80 procent van de geval- conform zijn oordeel. Een eventueel arrest van het Hof is ge dig in alle EU-lidstaten en dus ook in Nederland ~e klagende arts moet nacht- 'ensten draaien in het zieken huis in Kiel. Hij kan niet thuis slapen, maar hij mag wel in het ziekenhuis een tukje doen. Het ziekenhuis betaalt hem alleen voor de uren waarop hij daad werkelijk arbeid verricht en be schouwt de rest als wachttijd. Maar volgens de advocaat-ge neraal is een Europese wet die arbeid definieert duidelijk ge noeg: ook de tijd waarin een werknemer ter beschikking van de werkgever staat, is werktijd. Mocht het Europese Hof deze redenering overnemen, dan kunnen de gevolgen ook voor Nederland 'ingrijpend' zijn, voorspelt beleidsmedewerker I. Kloppenburg van de vakbond AbvaKabo. Bijvoorbeeld in de gehandicaptenzorg kan het de werkgevers extra geld kosten, denkt hij. ANP WASHINGTON - Het Hooggerechtshof in Amerika heeft bepaald ten ver!,r;uiden van kruizen om bevolkingsgroepen te intimide- a een miSflrijf is. Het besluit, dat met zes tegen drie stemmen werd genömen, is vooral gericht tegen de Ku Klux Klan en andere ra- De t groeperingen Hof aatRVlrginia was naar het Hooggerechtshof gestapt, nadat een van u3n. oeP daar had bepaald dat een verbod op het verbranden HetH lf1Zen^n striid is me^ de vrijheid van meningsuiting ingaat, twee hl m Dad die uitspraak gedaan in een rechtzaak tegen zwart fn^e mannen die een brandend kruis in de tuin van een allee 6 n '^e hadden gegooid. Toch zal kruisverbranding niet in intimv! strafbaar worden. Als er alleen een politieke - en geen werende boodschap van uitgaat, blijft het toegestaan. AFP door Frans van den Houdt DEN HAAG - De Bosnische moslims Hazim Delic en Esad Landzo en de Bosnische Kroaat Zdravko Mucic zijn gisteren door het Joegoslavië-Tribunaal in hoger beroep veroordeeld tot respectievelijk achttien, vijf tien en negen jaar cel. De drie zijn veroordeeld voor het ver moorden, verkrachten en mar telen van Servische gevangenen in het Celebici-kamp in Bosnië in 1992. Het Celebici-proces is de eerste - en tot nu toe enige - zaak voor het tribunaal waarin moslims en Kroaten de verdachten zijn en Serviërs de slachtoffers. Mu cic was kampcommandant in Celebici, Delic zijn plaatsver vanger en Landzo werkte er als kampbewaarder. Hun proces begon in 1996 en leidde in 1998 tot een veroorde ling. De toen door de strafkamer van het tribunaal opgelegde straffen moesten op aandrang van de Kamer van Beroep echter worden herzien. De Kamer vond de straffen niet overeenkomstig de gepleegde misdaden. Het drietal werd daarop opnieuw veroordeeld en die straffen, waartegen de verdachten ver volgens in beroep gingen, zijn nu definitief bekrachtigd. Een vierde verdachte, Zejnil Dela- lic, is al in 1998 vrijgelaten. Met de uitspraak komt een eind aan een van de bizarste rechts zaken voor het tribunaal. De zaak wordt gekenmerkt door vier recalcitrante verdachten, acht praatzieke advocaten, een in slaap sukkelende rechter, be dreigde getuigen en stapels mo ties. Die ingrediënten zorgden zestien maanden lang voor cha otische, ellenlange, soms zeer emotionele zittingen. „Alles wat fout kon gaan, ging ook fout", oordeelde één van de ad vocaten na afloop. Die waren overigens zelf voor een belangrijk deel verantwoor delijk voor de wanorde. Na eerst nog redelijk eensgezind te heb ben opgetreden, gingen ze el kaar na verloop van tijd vooral tegenwerken toen bleek dat de belangen van de verdachten niet dezelfde maar juist tegen strijdig waren. Het gevolg was dat getuigen langdurig door meerdere advocaten werden on dervraagd. De eindeloze verho ren leverden meestal weinig op, maar werden pas na maanden enigszins aan banden gelegd door rechter A. Karibi-Whyte. Die Nigeriaanse rechter droeg er naast de advocaten ook toe bij dat het Celebici-proces de boe ken zal ingaan als een gênante vertoning. Hij presteerde het om tijdens zittingen regelmatig in slaap te vallen en praatte soms dermate binnensmonds dat ad vocaten en aanklagers maar moesten gissen naar wat hij be doelde te zeggen. De verdachten vielen de eerste maanden vooral op door hun aanmatigende gedrag. Ze zaten steeds onderling lol te trappen, keken publiek en getuigen spot tend aan en lachten mensen uit. Getuigen werden ook bedreigd. In de laatste fase van het proces keerden twee van de verdachten zich echter tegen elkaar. GPD BANDA ATJEH - Uit veiligheidsoverwegingen trekken de honderd waarnemers in de Indonesische provincie Atjeh zich voorlopig terug in de hoofdstad Banda Atjeh. De stap volgt op dreigementen, protesten en aanvallen op enkele vredesposten van de waarnemers in de regio. Opstandelingen van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) en de re gering in Jakarta sloten eind vorig j aar in Genève een akkoord dat een einde moest maken aan 26 jaar bloedige strijd. Tot de aanvallen tegen de posten was het rustig in At j ehIn de posten zaten waarnemers van beide partijen en onafhankelijke bui tenlandse waarnemers uit Thailand en de Filipijnen. Ook gis teren was het weer onrustig in Atjeh. RTR/ANP DAVAO - Veiligheidsdiensten in de Filipijnen hebben twee mannen opgepakt, die ervan worden verdacht een rol te heb ben gespeeld bij twee aanslagen in de zuidelijke stad Davao. Daarbij kwamen in totaal zeker 38 mensen om het leven. De mannen hebben hun betrokkenheid bij de terreuracties toe gegeven, aldus een Filipijnse functionaris gisteren tegen het Franse persbureau AFR Legerwoordvoerder generaal Senga zei dat de twee verdach ten zijn opgepakt in de stad Cotabato, bijna duizend kilome ter ten zuiden van hoofdstad Manila. AFP/DPA BOSTON - Een museum in Boston heeft dertig brieven gekre gen die de Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway heeft geschreven aan filmdiva Marlène Dietrich. Het publiek kan pas in 2007 kennisnemen van de inhoud van de 'liefdesbrie ven' aan de Berlijnse actrice. Dat heeft Dietrichs dochter be paald. Zij heeft de brieven bewaard sinds de dood van haar moeder in 1992. Het Amerikaanse museum noemt de brieven 'een gro te verrijking' van zijn Hemingway-verzameling. DPA KEULEN - Duitse kinderartsen waarschuwen voor een ma zelenepidemie in Zwitserland. In twee kantons zijn sinds be gin maart 180 gevallen gemeld. Dat heeft de organisatie van kinder- en jeugdartsen in Duitsland gisteren gemeld. De or ganisatie werkt samen met de Zwitserse collega's. De artsen noemen het aantal gevallen erg hoog. De Zwitsers houden rekening met een verspreiding van het mazelenvirus. In 80 procent van de ziektegevallen gaat het om kinderen. De meesten waren niet tegen de ziekte ingeënt. De medici roepen op alle kinderen te laten vaccineren. Mazelen kunnen tot ern- stigecomplicaties leiden en in zeldzame gevallen zelfs de dood tot gevolg hebben. DPA NATCHITOCHES - Een 22-jarige student van een beroeps opleiding in de Amerikaanse staat Louisiana heeft gisteren in een klaslokaal een medestudent doodgeschoten en een ander verwond, heeft de politie gemeld. De dader werd een uur na de schietpartij gearresteerd. Calvin Joseph Coleman kwam een lokaal binnen waar drie studenten en een docent bezig waren met een les. Hij vuurde vier schoten af op één van de studenten, die ter plekke over leed. Een andere student raakte gewond. Coleman sloeg daar na op de vlucht in een auto waarin iemand anders zat te wachtten. De politie wist hem snel tijd te traceren. AP van onze redactie buitenland NAIROBI - De burgeroorlog in Congo heeft in 4,5 jaar tijd aan zo'n 3,3 miljoen mensen het le ven gekost. De meeste sterfge vallen waren het gevolg van door de oorlog veroorzaakte on dervoeding en ziekten. Dat staat in een gisteren verschenen rapport van het International Rescue Committee (IRC). Sinds de Tweede Wereldoorlog heeft geen enkel conflict zoveel levens geëist als dat in Congo en bij geen enkele andere oorlog in Afrika zijn zoveel doden geval len, aldus het IRC. „De zwartste voorspellingen over het aantal doden in het ge val van een langdurige oorlog in Irak en het dodental van de re cente oorlogen in de Balkan ko men niet eens in de buurt"zei de voorzitter van het IRC, G. Rapp. „Desondanks schenken inter nationale donoren en de pers amper aandacht aan de crisis." De Congolese burgeroorlog brak in augustus 1998 uit, toen rebellen in het oosten van het land de wapens opnamen tegen toenmalig president Laurent Kabila. Zes andere Afrikaanse landen raakten betrokken bij de oorlog, die de spanningen tus sen t de verschillende bevol kingsgroepen in het oosten van het lknd heeft 'aangewakkerd. Nog geen week geleden werden in de provincie Ituri in het noordoosten meer dan negen honderd leden van de Hema- stam vermoord door leden van de Lendu-stam. Volgens het IRC is zeker 85 pro cent van de sterfgevallen toe te schrijven aan ziekten die onder normale omstandigheden goed behandelbaar zijn en aan on dervoeding onder vluchtelin gen. Ook het ineenstorten van de gezondheidszorg en de eco nomie door de oorlog heeft bij gedragen aan de ondervoeding, aldus het IRC. Overigens was het oosten van Congo al versto ken van de meeste basisvoorzie ningen lang voor dictator Mo butu Sese Seko werd verdreven. Het IRC baseert zijn cijfers op onderzoek uit 2001. Volgens de organisatie is er enige reden tot optimisme, omdat het erop lijkt dat het aantal doden door ge weld sinds die tijd met mogelijk 90 procent is gedaald. AP Hazim Delic voor het tribunaal. foto Koen Suyk/ANP van onze redactie buitenland PEKING - Een team van VN- deskundigen heeft gisteren in het zuiden van China een onder zoek afgesloten naar de razend snelle verspreiding van de long ziekte sars. Het onderzoek heeft vooralsnog geen doorbraak op geleverd, maar de experts van de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) verwachten de ko mende weken en maanden wel 'grote vooruitgang' te boeken, aldus viroloog Preiser. Volgens Preiser komt er inmid dels steeds meer bewijs dat sars inderdaad een variant is van het corona-virus, dat normaal een verkoudheid veroorzaakt. We tenschappers in Hongkong, die vijftig sars-patiënten onder zochten, ontdekten dat 90 pro cent van de patiënten met een corona-virus was besmet. Het besmettelijke sars heeft vermoedelijk zijn oorsprong in de zuidelijke Chinese provincie Guangdong. Daar zijn al 43 mensen aan de ziekte overleden. Maandag nog had de WHO felle kritiek op China, omdat dat land de verspreiding van het vi rus te traag zou hebben aange pakt. Gisteren bevestigde een arts in de hoofdstad Peking de twijfelachtige aanpak door de Chinese overheid. Volgens offi ciële cijfers zijn in Peking ne gentien mensen met sars be smet. De arts meldt echter dat er alleen al in één Pekings zieken huis zestig patiënten liggen. Wereldwijd is het aantal doden door het 'Severe Acute Respira tory Syndrome' gisteren geste gen naar 103 en het aantal besmettingen naar 928. De au toriteiten in Hongkong onder zoeken of kakkerlakken het vi rus verspreiden. DPA/RTR pagina 19: Chinezen geweerd bij marathon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7