PZC Oorlog deert multicultureel Nederland niet Terugkeer Chalabi roept in en buiten Irak wrevel op geen aansluitkosten 30,- korting* €99," Pentagon weigert aantal gesneuvelde tegenstanders te schatten Nederlandse Irakezen niet eens over VS woensdag 9 april 2003 Bij bosjes - 11 Migranten houden solidariteitsdag Britten werken aan bestuur Basra Aantal reisadviezen ingetrokken Lubbers: weinig vluchtelingen Schadevergoeding voor Koeweit Opstootjes of rellen onder moslims tegen de strijd in Irak blijven uit Paradijs jÉftrL UfA-* a jf ft Onzinnigs Weinig verzet vanaf J, ROTTERDAM - Net als de Iraakse oppositiepartijen zijn de Irakezen in Neder land verdeeld over de in vulling van de overgangs periode in hun thuisland. Van de sjiitische Irakezen mogen de Amerikanen wel een half jaar en langer blijven, maar de oud- communisten, verenigd in het Iraaks Platform, vin den dat de coalitie zo snel mogelijk naar huis moet. .Over een ding zij n we het in ieder geval eens en dat is dat we allemaal vinden dat Saddam moet ver trekken", zegt Azad Mira- ni van het Koerdisch Plat form Nederland. Ook vin den ze elkaar in de samen- i. stelling van de regering. „Die moet worden ge vormd uit alle Iraakse groeperingen." Mirani noemt als basis de Arabi sche soennieten, sjiieten, Koerden, Turkmenen, As- syriërs, chaldeërs en Ar meniërs. „De Amerikanen en Brit ten zouden net als in Af ghanistan de veiligheid en stabiliteit in het land moeten garanderen", al dus Abdel Razaq van de Iraakse Verenigingen- Raad. Deze organisatie vertegenwoordigt voor namelijk de sjiitische Ira kezen in Nederland. De VN moeten volgens hen de nieuwe regering van Ira kezen legitimeren en het democratiseringsproces verder helpen. Als het aan Iskander Sal man van het Iraaks Plat form ligt, dan gaan de Amerikanen en Britten zo snel mogelijk naar huis. „Wij pleiten voor een tij delijk bestuur onder de vlag van de VN en niet ge leid door de Amerikanen. De VN moeten een duide lijke opdracht krijgen om het land na de val van Saddam direct te helpen met de wederopbouw nu het door de Amerikanen en Britten is vernietigd." ANP Iraakse verliezen onbekend door Deb Riechmann WASHINGTON - Dat er al dui zenden Iraakse militairen in de oorlog zijn gevallen staat vast, maar de precieze omvang van de Iraakse verliezen is onbekend. Het Pentagon doet niet aan schattingen. Het Internationale Rode Kruis zegt dat de zieken huizen in Bagdad 'het ene na het andere noodgeval' binnen krij gen en het te druk hebben om de gewonden te tellen. Militaire deskundigen zijn ver deeld. Eén verwacht dat aan het eind van de oorlog minstens tienduizend Iraakse militairen zullen zijn omgekomen, een an der denkt dat het er maar half zoveel zullen zijn. Weer anderen wagen zich niet aan voorspel lingen. „Het zijn heel rekbare getallen", zegt Dana Dillon, een voormalig legermajoor en analiste bij de conservatieve Heritage Foun dation. „Het is moeilijk te veri fiëren, vooral als je bommen op mensen laat vallen en niet te ruggaat om lijken te tellen." De Iraakse minister van infor matie, Mohammed Saeed al Sahhaf, beweert dat de doden vooral aan Amerikaanse en Britse kant vallen. Ze zijn zo ge demoraliseerd, zegt hij, dat ze 'zelfmoord beginnen te plegen op de muren van Bagdad'. Vol gens de Amerikanen hebben zij negentig manschappen verlo ren en de Britten dertig. In het weekeinde voorafgaand aan de spectaculaire intocht hadden de Amerikanen al ver schillende kleinere invallen in Bagdad gedaan, waarbij vol gens het Pentagon twee- tot drieduizend Iraakse militairen zijn gesneuveld. „Puur giswerk", zegt Dan Gou- re, een militair analist van het Lexington Institute. Het Penta gon heeft die cijfers volgens hem genoemd om Iraakse strijders ervan te doordringen dat ze geen schijn van kans hebben en hun wapens beter neer kunnen leggen. Goure denkt dat mis schien nooit bekend zal worden hoeveel Iraakse troepen door de coalitiestrijdkrachten zijn ge dood. „Het moeten meer dan tienduizend geüniformeerde manschappen zijn en nog meer als je de ongeregelde troepen meetelt." Voor de oorlog werd het actieve Iraakse leger geschat op 389.0000 manschappen, inclu sief ongeveer 80.000 leden van de Republikeinse Garde. Daar naast beschikte Irak volgens deskundigen over zo'n 650.000 reservisten en 44.000 tot 60.000 paramilitaire en veiligheids troepen. William Arkin, een on afhankelijk analist en kenner van de Iraakse defensie, denkt dat de schattingen, zeker die over de Republikeinse Garde, misleidend kunnen zijn. „Zij zijn onderbemand, zoals we hebben kunnen zien aan het ge mak waarmee we erdoorheen gingen", zegt hij. Als Arkin een schatting moet maken van de Iraakse verliezen houdt hij het op 'vele duizen den'. Hij denkt wel dat er min der doden zullen zijn dan in de eerste Golfoorlog, waarin offi cieel 10.000 tot 15.000 Irakezen zijn gesneuveld. In die oorlog stonden zo'n 300.000 Iraakse militairen midden in de woes tijn 39 dagen lang bloot aan bombardementen van de Ame rikanen en hun bondgenoten, die tien keer zoveel wapens in zetten als tot nu toe in de tweede oorlog zijn gebruikt. Arkin zegt dat met geen mogelijkheid te berekenen valt hoeveel Irake zen in 1991 het leven hebben ge laten. Hoewel de verliezen dit keer la ger zullen zijn verwacht Arkin dat zij toch groter zullen zijn dan men van tevoren had ver wacht. En dat kan de regering van president Bush achteraf nog gaan opbreken, denkt hij. De coalitie heeft haar best ge daan militaire doelen te raken en burgerslachtoffers tot een minimum te beperken, zegt Ar kin. Maar als de Irakezen het ge voel krijgen dat hun verliezen in geen enkele verhouding staan tot die van de coalitie kunnen zij denken dat de VS 'bloeddorstig' zijn geweest in hun pogingen het Iraakse regime te vervan gen. Politiek is dat heel belangrijk, zegt Arkin, omdat het er bij deze oorlog juist om draaide het regime van Saddam tegen zo laag mogelijke kosten te verwij deren. „Al deze militai re verliezen gaan in de naoor logse periode even zovele pro blemen vormen. Dit zijn heel boze families." AP Over de Iraakse doden komt slechts nu en dan informatie naar buiten, meestal na op zich zelf staande veldslagen of zelf- moordaanvallen. „We kunnen niet bijhouden hoeveel we er hebben gedood", zei kolonel David Perkins, die maandag met de Derde Infanterie Divisie Bagdad binnentrok. Hij zei te schatten dat zijn manschappen bij hun opmars langs de westoe ver van de Tigris tussen de zes honderd en duizend Iraakse mi litairen hebben gedood. „We hebben veel zelfmoordaanval- len gehad vandaag", zei hij. „Die kerels vallen bij bosjes te gelijk." T .-<j«39S8t<S X ViiiM - 8®S8SS8SSSSB8B««2S3S Amerikaanse mariniers helpen een gewonde Irakees op hun pantservoertuig. - v foto Laura Rauch/AP AMSTERDAM - Een tiental migrantenorganisaties houdt za terdag een solidariteitsbij eenkomst met het Iraakse volk in het Oosterpark in Amsterdam. Bij het Amerikaanse consulaat op het Museumplein in Am sterdam wordt zaterdag ook actiegevoerd tegen de oorlog. Om 13.00 uur willen demonstranten een kranslegging hou den. Ook vindt een demonstratieve omsingeling van het con sulaat plaats. De actievoerders van het Amsterdams Platform voor Vrede sluiten zich om 14.00 uur aan bij de migrantenor ganisaties in het Oosterpark. Voor de bijeenkomst staan toe spraken van vertegenwoordigers van de Marokkaanse, Turk se, Irakese en Palestijnse gemeenschap gepland. ANP BASRA - De Britse strijdkrachten willen een plaatselijke sjeik betrekken bij het tijdelijk bestuur voor de stad Basra in het zuiden van IrakDe sjeik kreeg de vrije hand om een eigen comité op te zetten, aldus de Britse militaire woordvoerder Vernon gisteren op een persconferentie. „Basra is nu vrij", aldus Vernon, die denkt nog enkele dagen nodig te hebben voordat de toestand in Basra geheel is gesta biliseerd. Volgens Vernon is er geen dramatische humanitaire situatie. Er zou voldoende voedsel zijn. De Britten zijn bezig de drinkwatervoorziening te herstellen. DPA/RTR/AFP ROTTERDAM - Het Calamiteitenfonds Reizen heeft gisteren de negatieve reisadviezen voor Jordanië, Saoedi-Arabië, Sy rië en de Israëlisch badplaats Eilat ingetrokken. Voor alle overige delen van Israël blijft het negatief advies van kracht, meldde het gisteren. Met het besluit verklaart het Calamiteitenfonds de reizen naar de vier landen niet risicovrijmaar aanvaardt het wel de gebruikelijke dekking voor deze reizen. Het raadt touropera tors en reizigers wel aan voorzichtig te blijven. ANP WENEN - De oorlog in Irak heeft tot nu toe slechts een hand vol Irakezen hun land doen ontvluchtenHet is echter nog veel te vroeg om te zeggen dat zich geen humanitaire ramp zal voordoen. Dat heeft de VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr gisteren meegedeeld. Volgens Hoge Commissaris Lubbers wonen in de westerse landen al meer vluchtelingen uit Irak dan uit enig ander land. Die hebben allemaal hun land verlaten voordat de oorlog be gon. Lubbers zei dat 400.000 Iraakse vluchtelingen in meer dan negentig landen wonen. RTR GENEVE - De Verenigde Naties hebben gisteren 863 miljoen dollar (807 miljoen euro) schadevergoeding beschikbaar ge steld aan de benadeelden van de Iraakse invasie van Koeweit in 1990-1991. De fondsen zijn afkomstig uit de Iraakse olie opbrengsten en gelden als aanbetaling op de 43,7 miljard dol lar die Irak in totaal moet betalen als schadevergoeding voor de eerste Golfoorlog. Daar is nu 17,5 miljard dollar van afbe taald. Koeweit ontvangt 738 miljoen dollar van de beschikbaar ge stelde fondsen. Ruim de helft daarvan is bestemd voor de overheid, de rest voor Koeweitse bedrijven en burgers die schade hebben geleden als gevolg van Saddams invasie van hun land. AP ioorMelchiorZeeman OEN HAAG - Oorlog in Irak, 'list in Nederland. De door ve en verwachte opstootjes of :elfs rellen onder de moslims in Nederland, die in broederlijke iolidariteit de Irakezen zouden deunen, zijn uitgebleven. Wie dch ergert aan Bush en de zij len, laat dat hooguit op een zon- ier veel wanklanken verlopen- Ie demonstratie merken en zit 'erder kreunend voor de televi- ie of achter de krant. fet is kennelijk vergeefs wach- en op wilde betogingen zoals de inti-Israëldemonstratie van 13 ipril 2002 in Amsterdam, waar- >ij een grote scheur door Neder- and zichtbaar werd die sinds de erreuraanslagen in de Verenig de Staten van 11 september ™1 almaar groter was gewor den. Enerzijds verschrikte 'oorbijgangers die plotseling 'Penlijk uitgebeelde en gedra- len hakenkruizen op het Natio nal Monument op de Dam agen en anderzijds al te en- Iwusiaste moslimjongeren die wt passie Israëlische vlaggen erbrandden en ongepaste ver rijkingen maakten tussen het uidige Israël en Nazi-Duits- and. 'fkening houdend met groot erzet tegen het westers Imperi- 'sme dat de knoet legt over "J ziP ambassades en consu- 1 van landen die een front armen tegen Saddams Irak be- ™jgd, hetgeen in de binnen ga van Den Haag een slalom- ate van wegafzettingen, ver- eersomleidingen en hekken eett opgeleverd. De gemeente 1 e stelde een crisisteam in, s Js 8eworden na de vermeende ftvreugde onder Marokka- n nai de terreuraanslagen van september 2001. Ook heerste >n u P a';sen grote vrees voor -n botsing tussen de ferme rs anders van de invasie, de Koerden (die een kans zien voor een eigen natie in het post-Sad- dam-Irak) en Turken, die hun vaderland bedreigd zien door juist die vrije Koerden. In Am sterdam sprak burgemeester Job Cohen van een heilig stre ven om de boel bij elkaar te hou den, om te voorkomen dat de moslimjeugd uit Amsterdam- West zich mentaal zou afschei den van de rest van de stad. Dat waren de noodscenario's, voor de oorlog tweeënhalve week geleden uitbrak. Maar zo als de oorlog in Irak toch weer net iets langer duurt dan tevo ren gehoopt, zo blijft het in Ne derland erg rustig aan het maat schappelijk front. Een opstootje bij het Amerikaanse consulaat, een beetje schelden - het gezicht bedekt met een Palestinasjaal - in de buurt van de Israëlische ambassade; niet iets om diep on gerust van wakker te liggen. Je zou bijna denken dat Neder land een multicultureel para dijs is geworden, waar alle vol ken in broederlijke harmonie samenleven. Terwijl die veron derstelling juist drie jaar gele den vakkundig was ontmanteld in het essay Het Multiculturele Drama van publicist en politi coloog Paul Scheffer. De mi grant, zo was de strekking er van, paste zich niet aan en de ontvangende partij, de Neder lander, stelde zich niet open voor (de cultuur van) de nieuw komer, met als resultaat dat alle groepen - al dan niet vrolijk - langs elkaar leefden. Maar de meningen over de hui dige oorlog verschillen in alle lagen van de samenleving, con stateert Paul Scheffer nu. „Het protest tegen de oorlog loopt dwars door alle bevolkings groepen heen, de meningen zijn verbrokkeld en gefragmen teerd. Er zijn geen scheidslijnen tussen allochtonen en autochto- «f, 1 O f Een groep gemaskerde Marokkanen liep mee tijdens de demonstratie tegen de oorlog in Irak op 20 maart. Rellen bleven sindsdien uit. foto Phil Nijhuis/GPD nen, tussen moslims en niet- moslims. „Je ziet dat ook aan de Arabisch Europese Liga: die krijgt geen vat op deze discussie. Als Dyab Abou Jahjah hierover iets roept, dan neemt vervolgens Gretta Duisenberg het woord over. Bo vendien zijn Iraakse moslims in Nederland weer voorstander van de oorlog; je kunt er geen re ligieuze, nationale of etnische draai aan geven." Moslims kunnen zich in de dis cussie over de oorlog niet beroe pen op een oorlog van het Westen tegen de islam. „Welk Westen?", vraagt Scheffer zich af. „Het Westen vormt immers geen gesloten front? Alleen al in Europa zijn de meningen ver deeld, Duitsland en Frankrijk zijn tegen de oorlog. De moslims in Europa zien dat, zien dat het debat hier ook wordt gevoerd. Daarnaast is het niet vol te hou den dat Saddam Hoessein een symbool is van de islam, meent Scheffer. „Dat blijkt uit zijn ei gen achtergrond en die van zijn regime; die zijn geen van beide islamitisch te noemen. Boven dien is de politie van de Wester se landen allerminst anti-isla mitisch te noemen. Het waren de westerse landen die de mos lims van Koeweit en Kosovo te hulp zijn geschoten." Het vooralsnog uitblijven van een opstand onder moslims juicht Scheffer vanzelfspre kend toe. „De verhoudingen tussen moslims en niet-moslims lijken nu milder te liggen dan in de nasleep van de terreuraan slagen in de Verenigde Staten van 11 september 2001. Maar die verhoudingen blijven kwetsbaar, juist als je 11 sep tember weer even in gedachten roept. De Nederlandse regering zou hierin een grotere rol moe ten spelen, maar je hoort Balke nende niet." Het multiculturele Nederland heeft een stootje weerstaan, maar dat zegt nog niets over de (nabije) toekomst, wil Scheffer maar benadrukken. Volgens Hikmat Mahawat Khan, voorzitter van de vrijzin nig-islamitische stroming Ah- madiyya Anjuman Isha'at Islam (Lahore) Nederland (tiendui zend zielen) is er in de aanloop van de oorlog veel onzinnigs ge dacht en geschreven over de verwachte houding van de mos lims in Nederland ten opzichte van de oorlog in Irak. „Moslims vormen niet één front, er is nu eenmaal niet één islam. De be richten over zogenaamd onver mijdelijke ongeregeldheden zijn erg overdreven. Want waar tegen moeten de Nederlandse moslims protesteren? Tegen de Nederlandse regering? Neder land doet niet mee aan de oor log, dan heeft het geen nut om tegen de regering te hoop te lo pen." Ook Abdeslam Elouazzani ver baast het niet dat er geen onlus ten zijn in Nederland door de oorlog. Als gastarbeider is hij veertig jaar geleden naar Ne derland gekomen en in de tus sentijd zijn er heel wat oorlogen in het Midden-Oosten uitge vochten zonder dat die hun weerslag hadden op de verhou dingen in Nederland. „Tijdens de Zesdaagse Oorlog in 1967, tijdens de Yom Kippur-oorlog in 1973 en nog een reeks andere: de rust is hier al die tijd gebleven. Ik zie niet in waarom dat nu an ders zou moeten zijn", zegt hij nu in Den Haag. „Waarom zou je hier iets ondernemen tegen een oorlog daar?", vraagt hij droog jes. Toch weifelt Mahawat Khan, net als Scheffer, of de rust blijft. „De rust is er nu ook omdat we nog maar een korte tijd in de oorlog zitten. Als die veel langer gaat duren, en daar ziet het wel naar uit, waarbij er veel on schuldige burgerslachtoffers vallen, dan zal de moslimge meenschap zich allicht wel roe ren. Met protestacties. Maar daaraan doen nu ook de oor spronkelijke Nederlanders mee, de demonstraties in Amsterdam zijn tot nog toe dwarsdoorsne- des van de maatschappij geweest. Zo groot zijn de tegen stellingen in Nederland mis schien wel niet", schat hij voor zichtig in. GPD door Patrick Selbach DEN HAAG - Met de komst van honderden Iraakse ballingen in zuidelijk Irak treedt Achmad Chalabi weer voor het voetlicht. De leider van het Iraaks Natio naal Congres (INC) arriveerde in Nasiriyah om zevenhonderd 'strijders' aan te voeren. Zij moeten humanitaire hulp bie den, contacten leggen met de Irakezen in de 'bevrijde' gebie den en zorgen voor 'orde'. De aanwezigheid van Chalabi wordt verdeeld ontvangen. Chalabi geldt als een van de be kendste leiders van de onder ling zeer verdeelde Iraakse op positiegroepen. De sjiitische ex- bankier werd geboren in 1945 in een rijk gezin. Chalabi verliet Irak al in 1956, studeerde in de VS, doceerde in Libanon, ban kierde in Jordanië en belandde uiteindelijk in Londen. Medio jaren negentig was hij in het noorden van Irak om er me de vorm te geven aan een op stand van Koerden tegen het re gime van Saddam, maar dat liep door gebrek aan Amerikaanse steun uit op een bloedbad en een gedwongen vertrek. Met 'zijn' Free Iraqi Forces staat Chalabi nu weer in Irak, en dit keer on der direct commando van de Amerikaanse generaal Franks. Chalabi werd begin jaren ne gentig een van de voormannen van het Iraaks Nationaal Con gres, de eerste echte poging een overkoepelend orgaan van Iraakse oppositiegroepen te in stalleren, met inbegrip van Koerden, soennieten en sjiieten. De club viel al snel uiteen in splintergroepjes, maar deson danks bleven de VS het INC fi nancieel steunen. Chalabi heeft in de loop der ja ren goede relaties opgebouwd met hët Pentagón, het rechtse deel van het Amerikaanse Con gres en met de Amerikaanse vice-president Cheney. Volgens sommige Amerikaanse politiek commentatoren zou Chalabi zich opmaken voor een hoge, wellicht zelfs de hoogste, post in een na-oorlogs Irak, na het ver trek van een Amerikaanse over- gangsbestuur. Chalabi zelf heeft steeds ontkend politieke ambities te hebben. De top van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Za ken, de CIA en veel Iraakse bal lingen hebben erg weinig op met Chalabi. De laatsten wijzen er steeds op dat Chalabi in 1992 bij verstek tot 22 jaar cel en dwang arbeid is veroordeeld in Jorda nië wegens financiële malversa ties bij de door hem opgerichte Petra Bank. Chalabi zegt dat dit een opzetje was van de Irak. Bij Buitenlandse Zaken in Was hington is er ook een andere reden te twijfelen aan de ver meende leiderschapskwalitei ten van Chalabi. De Irakees was degene die Cheney had bezwo ren dat de 'gewone' Iraakse strijdkrachten zich nauwelijks zouden verzetten en dat het Iraakse volk de Amerikanen zou verwelkomen als bevrijders. Dat bleek al snel een misvatting. Volgens waarnemers is de komst van Chalabi in Nasiriyah wel een teken dat het Pentagon de leiding heeft in het naoorlogse beleid voor Irak. Veel Iraakse en andere Arabische soennieten willen niet dat een sjiiet een lei dende rol krijgt, Jordanië wil de man in de cel en Turkije wan trouwt Chalabi gezien zijn rela ties met de Koerden. Chalabi wordt door de meeste critici vooral beschouwd als een proté gé van de VS. ANP Advertentie 3 - maanden gratis i-mode *Vraag in de winkel naar de voorwaarden, i-mode en het i-mode logo zijn merken of geregistreerde merken van NTT DoCoMo, Inc. in Japan en andere landen. Nee n22i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5