23 Jeugd opvallend op Eenakterfestival WOENSDAG Sim Bolus DONDERDAG Duo's VRIJDAG ZATERDAG woensdag 9 april 2003 Bijzonder J) 9t/m 15 april Poppentheater Sim Bolus speelt Naar Dromenland. Naar Dromenland is een eigen bewerking van het prentenboek Welterusrten Kleine Beer van Martin Waddell en Barbara Firth. Het wordt gespeeld door Hans van der Haar en is geschikt voor kinderen (en volwassenen) vanaf 5 jaar. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Jaloezieën Het Middelburgs Theater brengt de voorstelling Jaloezieën. Rosa en Charel krijgen in deze komedie van Haye van der Hey- den onverwacht bezoek van moeder Ellen. Dat zorgt voor de no dige spanningen en ontspanningen. De regie was in handen van Dini Ploegaert-den Butter. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer is Eric Vloeimans te beluisteren op trompet, met me dewerking van Harmen Fraanje. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur De duo's Alkemade Bloemen en Reijn Goed Treden op. Zowel Leo Alkemade en Roel Bloemen als Renate Reijnders en Kim Goedegebure komen met een nieuw cabaretprogramma. Dat van de eersten, winnaars van het Groningen Studenten Ca baretfestival 2000, heeft als werktitel Alkemade Bloemen. Reijn en Goed, winnaars van het Leids Cabaret Festival 2000, noemen hun programma AlarmFase 2. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Vogels Een sterrencast speelt de relatiekomedie Vogels. Dit komische stuk van Haye van der Heyden gaat over een vrouw die door haar man aan de kant is gezet voor een jonge bloem. De cast wordt gevormd door Anne-Wil Blankers, Jules Hamel, Hymke de Vries, Nienke Romer en Hans Breetveldt. Christiaan Nortier regisseerde. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Rooie Oortjes In De Rooie Oortjes zijn er regelmatig optredens. Deze keer is El Combo aan de beurt, die Nederlandstalige pop- muiziek speelt met een zuidelijke touch en een punky inslag. Café De Rooie Oortjes, Middelburg, 23.00 uur Het maskermannetje Arno Huibers brengt Het maskermannetje. Het betreft maskertheater voor kinderen van 3 tot 11 jaar met marimbamuziek (Paul van der Heyden). Een raar mannetje in het kantoorpak van zijn vader komt op en zeult een grote koffer mee, waar hij vreemde snoeshanen uithaalt. Arno Huibers voert de kinderen (en ouders) op een clowneske wijze mee in de magi sche wereld van het maskerspel. 't Spiegeltheater, Middelburg, 19.00 uur Balletstudio Free Balletstudio Free brengt het theaterspektakel In de ban van Midden-aarde. Fantasie, spanning, betovering en realisme lopen door elkaar heen. Tegen een achtergrond van schitterende décors zullen to venaars en elven, maar ook strijders en fantasiegedrochten het verhaal neerzetten. Alle ballet- en dansgroepen treden op. Stadsschouwburg, Middelburg, 19.30 uur Matthaus Passion De Matthaus Passion 2003 wordt uitgevoerd onder leiding van Marcus Creed. Gastdirigent Creed is afkomstig uit Engeland, maar woont sinds 1976 in Duitsland. Hij was koordirecteur bij de Duitse Opera in Berlijn en van 1987 tot 2001 artistiek leider van hetRIAS-Kam- merkoor. Het is vijftig jaar geleden dat Bach's Matthaus Passion voor het eerst in Aardenburg werd uitgevoerd. Sint Baafskerk, Aardenburg, 19.00 uur Eenakterfestival Het ZCA houdt het jaarlijkse eenakterfestival. Na de opening door voorzitter D. van der Wekken treden op: De Reageerbuys uit Goes met Gerechtigheid (20.10 uur), Intermez zo uit Zierikzee met Hardt (21.10 uur), Las Malas uit Zierikzee/ Middelburg met Povische Schoenen (21.35 uur), Als 'n Dijk uit Goes met De Bruidsreportage (22.15 uur) en Theatergroep Zierik uit Zierikzee met Oponthoudt in Ouwerkerk (22.30 uur). De Stenge, Heinkenszand, 20.00 uur Javier Guzman Cabaretier Javier Guzman brengt zijn programma Bot. Guzman won zowel de publieks- als de juryprijs van het Leids Cabaredt Festival 2002. Regie door Peter Heerschop. Dorpshuis Schutse, Burgh-Haamstede, 20.00 uur Grand Piano Boogie Train Groovin' the Boogie is het vierde programma van The Grand Pia no Boogie Train. De pianisten Jaap Dekker, Martijn Schok en Jeroen Sweers, rit misch ondersteund door bas en drums, maken een swingende treinreis, vergezeld van een zingende reisleidster. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Jaap Mulder Cabaretier Jaap Mulder brengt zijn negende soloprogramma Abedefduf. Deze rijzige cynicus brengt een komische mix van conference, absurde humor en (sterke) verhalen. De Friese Groninger vertelt, verwart en stelt de meest absurde vragen, die belangrijker zijn dan ze lijken. In ieder geval gaat het over hem, ons, hier en nu. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Zeeuwse Belofte In 't Beest wordt één van de voorronden gehouden van de Zeeuw se Belofte. De deelnemers zijn NoCode, Roaster, Evalation, Deo Volente en Yes you did. Als afsluiter is Nimbus geprogrammeerd, de win naars van de Zeeuwse Belofte van 1999. Deze Engels getinte gi taarrockband onder aanvoering van singer/songwriter Marien Dorleijn treedt op in een vernieuwde samenstelling. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Matthaus Passion De Matthaus Passion 2003 wordt uitgevoerd onder leiding van Marcus Creed. Zie vrijdag. Deze uitvoering is uitverkocht. Sint Baafskerk, Aardenburg, 13.00 uur Eenakterfestival Het ZCA houdt het jaarlijkse eenakterfestival. Men ziet: Jongeren Op Drift uit Renesse met Dolfje Weerwolfje (14.00 uur), Zeeuwse Komedie uit Vlissingen met Verwachting- nen (14.45 uur), Op Drift uit Renesse met Mewalda (15.35 uur), Middelburgs Theater met Capriccio Arlequino (16.00 uur) en het duo Verhage/Hillebrand uit Ouwerkerk/Zierikzee met Jij Ook. Het avondprogramma begint om 20.00 uur met Jeugdtheater huis Goes met Theatersportshow, Jeugdtheater Schouwen-Dui- veland met De Griezelbus (20.35 uur), Dansproject A Chance to Dance uit Middelburg en omstreken met Actions Speak Louder (21.35 uur), muziekgezelschap GOV uit Goes met Liederen uit Carmen (22.00 uur) en Theatergroep Moment uit Middel burg/Amsterdam met Soufflé (22.35 uur). De Stenge, Heinkenszand, 14.00 en 20.00 uur Iedereen heeft handicaps Een opvallend groot aantal inschrijvingen van jeugd groepen, de première van een bijzonder dansproject, opmer kelijk veel eigentijds repertoire en verweving van meerdere kunstvormen zijn dit keer de belangrijkste kenmerken van het jaarlijkse Eenakterfestival van het Zeeuws Centrum voor het Amateurtheater (ZCA). Dit theaterevenement wordt ge houden op vrijdag, zaterdag en zondag in De Stenge in Hein kenszand. Tot de inschrijvers behoren zo wel toneelverenigingen als in dividuele amateuristische kunstbeoefenaars. Er geldt geen wedstrijdelement, wel wil het ZCA de deelnemers stimu leren tot kwaliteitsverbetering en inventiviteit. Alle deelne mende groepen ontvangen kort na het festival een schriftelijke rapportage. De jury wordt ge vormd door dramadocenten Koen Schyvens uit Bergen op Zoom en Marieke van Dijk uit Middelburg, Ester Perquin, derdejaarsstudente aan Schrij versvakschool Colofon in Amsterdam en Johan Bodrij, speler, regisseur en schrijver binnen het amateurtheater. De inventiviteit van de deelne mers wordt geprikkeld met de uitdaging een willekeurig ge kozen voorwerp op originele wijze in hun voorstelling te verweven. Dit keer is dat voor werp een spiegel. Het is overi gens aan de deelnemers zelf die uitdaging wel of niet aan te gaan. Het thema wordt niet dwingend opgelegd. Het Eenakterfestival opent vrijdagavond met een voorstel ling van leerlingen van het Buys Ballotcollege. Zij spelen het stuk Gerechtigheid van Cees van Broekhoven over de arrestatie van de eeuw. Verder op die avond zijn er optredens van Theatergroep Intermezzo uit Zierikzee, het gelegen heidsduo Las Malas, toneel groep Als 'n Dijk uit Goes en Theatergroep Zierik. Deze laatste komt in het kader van de rampherdenking dit jaar met eigen werk in de vorm van de eenakter Oponthoud in Ou werkerk. Het stukje is geschre ven en geregisseerd door Cees Möhlmann. Een bijzonder plaatsje tijdens dit festival is ingeruimd voor het project A Chance to Dance van de Stichting ScoopTien va lide deelnemers en tien dansers met een lichamelijke functiebe perking dansen de choreografie Actions speak louder van Char- lette Lomas. Verder geeft Muziektheaterge zelschap GOV een voorproefje van de opera Carmen die begin oktober in de nieuwe schouw burg in Goes in première gaat. De bijdragen van jongeren zijn verder Dolfje Weerwolfje door Op Drift Jong uit Renesse en De Griezelbus door het jeugdthea ter Schouwen-Duiveland. Het Jeugdtheaterhuis Goes presen teert zich met een Theatersport- show. Ook het Middelburgs Theater vaardigt jongeren af naar dit festival. Escha Taniha- tu en Reinco Jansen spelen de eenakter Capriccio Alequino. De kersverse jongerentheater groep De dRang uit Goes komt met de improvisatievoorstelling Tering Roodkapje. Verder zijn er optredens van de volwassenen van Op Drift uit Renesse, de Zeeuwse Komedie, Motus Theatra en gelegenheids formaties als Duo Verhage/Hil lebrand uit Schouwen-Duive land, Moment uit Middelburg en Jorampiepampie uit Zierik zee. Tenslotte is er een plekje in geruimd voor de muziekforma- tie GRYSL uit Goes die borg staat voor een brokje 'caba- rock'. Ali Pankow Het Eenakterfestival in De Stenge in Heinkenszand be gint vrijdagavond om 20.00 uur, zaterdag om 14.00 en 20.00 uur en zondagmiddag om 14.30 uur. Het is een pyramide van rolstoelen en mensen. In twee rijen van vier staan de rolstoelen tegen elkaar geparkeerd met hun berij ders erin. Er tegenaan, op armleuningen en wielen, en op elkaar staan negen dan sers. „One, two, three, now", roept choreografe Charlette Lomas en zeventien paar ar men schieten de lucht in. „Brilliant", constateert Lo mas Het slot van de dans Ac tions speak louder overtuigt. Het is zaterdagochtend. Lo catie is de gymzaal van het AC Oosterschelde in Goes. De afgelopen maanden is hier elke week gerepeteerd voor het pro ject A chance to dance, dat gis teren is onderscheiden met de Zeeuwse Integratieprijs. Het bijzondere is dat in deze moder ne dansvoorstelling over de vier jaargetijden mensen - voorna melijk jongeren - met en zonder lichamelijke handicap samen werken. Zaterdag vindt de pre mière plaats tijdens het Een-ak- terf estival in De Stenge in Goes. Het idee komt van de in Vlissin gen woonachtige Lomas die aan het Britse Chichester Institute of Higher Education afstudeer de met als specialisatie 'disa bled dance'. Zij motiveerde dansconsulente Anita Bekers van Scoop om in Zeeland een project te beginnen met valide en invalide amateurdansers, een primeur voor Nederland. Na maanden van repeteren is Bekers nog even enthousiast. „De deelnemers vinden het ge weldig. Ze zijn bang dat het da delijk ophoudt. Wat mij betreft gebeurt dat niet. Deze voorstel ling wordt hartstikke mooi. Ik ga ervan uit dat er straks men sen in de zaal zitten die denken: 'Hé, dat wil ik ook.Daar moe ten we dan weer iets voor orga niseren. De bedoeling van dit project is dat het idee wordt doorbroken dat minder validen niet kunnen dansen. Wij laten zien dat het wel degelijk moge lijk is." In A chance to dance wordt uit gegaan van de gelijkwaardig heid van valide en invalide dan- Scène uit de dansvoorstelling A Chance to Dance. foto Dirk-Jan Gjeltema sers. Bekers: „Charlotte heeft als uitgangspunt genomen wat mensen wèl kunnen, niet wat ze niet kunnen. Daarin verschilt dit van geen enkele amateur- voostelling. Iedereen heeft han dicaps, dingen die je niet durft of kunt. Dat bepaalt wat de mo gelijkheden zijn van een regis seur of choreograaf. Natuurlijk zijn er beperkingen als je met in valide dansers werkt, maar ook een heleboel mogelijkheden die je in andere dansvoorstellingen niet hebt." Dat is tijdens de laatste repetitie goed te zien. Bij het begin van de voorstelling liggen twee rol stoelen op hun rug met de twee jonge danseressen erin. Achter de stoelen liggen twee dansers op de grond. Er begint een sier lijk spel armen, langzaam komt de voorstelling tot leven. De dansers tillen de rolstoelen overeind en twee elektrische rolstoelen komen aanrijden, elk met een danser achterop. Er ontwikkelt zich een choreogra fie waarin verstilde en drukke momenten elkaar afwisselen. Valide en invalide dansers wis selen soms van plaats, rolstoe len cirkelen om elkaar heen, krijgen een zwaai, of rijden ake lig precies over een danser die uitgestrekt op de grond ligt. „De grootste verschillen met andere dansvoorstellingen zijn niet zichtbaar op maar achter het podium", vertelt Bekers. „Theaters in Zeeland blijken wel toegankelijk voor rolstoe len, maar podia niet. Dat zijn dingen die je ontdekt. We heb ben hulp gehad van pianover huurbedrijf de Hamernoot in Middelburg. Die hebben de hel- lingbaan waarmee ze piano het podium oprijden beschikbaar gesteld. Vervoer is ook zo iets. Je kunt de deelnemers niet zomaar met de bus of de trein laten ko men. Vrijwilligers hebben voor ons elke repetitiedag een tocht door heel Zeeland gemaakt om de deelnemers op te halen. Echt, zonder vrijwilligers hadden we A chance to dance absoluut niet van de grond gekregen." Ernst Jan Rozendaal A chance to dance, zaterdag tij dens het Eenakterfestival in De Stenge in Heinkenszand, aan vang: 21.35 uur. Ook: Zaterdag 17 mei tijdens hetDanscircuit in het Ledeltheater in Oostburg en zaterdag 31 mei tijdens het Zeeuwse Dansfestival in het Scheldetheater in Terneuzen. Theater Split speelt Mus Karei zondag in Middelburg Grand Piano Boogie Train met Groovin' the Boogie vrijdag in Terneuzen Grandpa Nick Sessieband met Mar jon van Iwaarden zaterdag in Kruiningen Opera van Sofia met II Trovatore zaterdag in Bergen op Zoom Arno Huibers speelt Het Maskermannetje vrijdag in Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51