PZC V erplicht nummer Boonstra moet rekenschap afleggen Gepasseerde Jordaanse prins Hassan voorziet geen democratisch Irak Vmbo is voor helft te zwaar 9 april 1953 woensdag 9 april 2003 Egels Stilte Ondemocratisch F undamentalisten Saneerder op het matje voor vermeende handel met voorkennis Grote vaart Aardig Ontvoering *881881 Oorlog draait alleen om de olie Eerst zou hij koning van Jordanië worden. Toen werd hij ge noemd als mogelijke vorst van Irak. Nu weer staat hij klaar om Kofi Annan bij de Verenigde Naties op te volgen. Maar vooralsnog is El Hassan bin Talan (56) weinig meer dan een koningstelg, zij het volgens velen de intelligentste ter wereld. Wat betekent dat zijn mening over Irak er toe doet. door Cees van Zweeden In het kantoor van prins Has san staat een foto van een ge helmde, niet onknappe jonge man. De prins wijst ernaar en declameert met luide stem: „Toen mijn oudoom in Irak was gearriveerd om het koning schap op zich te nemen, zei hij: 'Ik tref hier geen enkele Irakees aan'. Wat je ook over hem kunt zeggen, hij had wel realiteits- Zijn oudoom Feisal was door de Britten naar Irak gehaald om het land te besturen. Dat viel niet mee. Om te beginnen was hij nooit eerder in Irak geweest, maar verder vond hij er weinig samenhang. Koning Feisal trof er Koerden aan, sjiieten en soennieten. Maar waar waren de Irakezen? Als prins Hassan vanuit zijn kantoor in het koninklijk paleis te Amman het slagveld in Irak overziet, dan bekruipen hem bange gevoelens van déja vu. „Irak is een fragiel geheel", zegt hij. „Het kan gemakkelijk uit een vallen. De Koerden kunnen onafhankelijkheid eisen. De sji- iten kunnen rebelleren. En een burgeroorlog in Irak kan de hele regio destabiliseren." Toen de Britten in 1914 Meso- potamië binnenvielen, was dat om hun oliebelangen in het na burige Iran veilig te stellen. De Ottomanen werden verdreven, en uit de Ottomaanse provincies Mosul (Koerdisch), Bagdad (soennitisch) en Basra (sjiitisch) werd een nieuw land gesmeed: Irak. Feisal, broer van de toen malige koning Abdullah van Jordanië, werd op de troon ge zet. Aan de stupiditeit van de kolo nialen wil prins Hassan niet te veel woorden vuil maken. Het gaat hem meer om wat hij de 'neokolonialen' in Washington noemt. „Ik ben bang dat de el lende pas goed begint als Sad dam Hoessein is afgezet." Officieel gaat het de Amerika nen om democratie en ontwape ning, maar prins Hassan vreest dat Bush nog erger is dan de ko lonialen. Hij citeert Cromwell, de Britse staatsman, die zei: „Als de vij and kansloos en uiteengedreven is, wie is er dan verantwoorde lijk voor het bloed en de puinho pen?" Irak is kansloos tegen de Ameri kanen, die vrij spel hebben in de lucht. Maar neemt president Bush verantwoordelijkheid voor 'het bloed en de puinho pen', zoals Cromwell destijds? „Er zijn geen grote staatslieden meer", zegt prins Hassan. „De Tweede Wereldoorlog bracht mensen voort als Adenauer, De Gaulle, Schuman, Monnet. Je kon het met ze eens zijn of niet, maar ze hadden een visie. Sad dam, Sharon en Bush daarente gen gedragen zich als egels. Ze hebben één idee, en trekken hun pistool om dat te verdedigen. Saddam en Sharon hebben mis schien geen alternatief, maar Bush wel." Bush had na moeten denken, voordat hij zijn laarzen ging poetsen. „Er gaat geen dag voorbij, of de Amerikanen meldden de dood van duizend Irakezen. Dat betekent duizend rouwende gezinnen. Hoeveel bin Ladens denkt u dat uit die gezinnen zullen opstaan?" Dat is niet het enige. „Die bom men worden geworpen door vliegtuigen die Warthog (wrat tenzwijn) heten. Weet u wat het voor moslims betekent om door varkens aangevallen te worden? Waarom kunnen de Amerika nen niet doen zoals de Israëliërs die een cordon sanitaire om Bethlehem legden, en gewoon wachtten tot de.vijand naar bui ten kwam?" De prins gelooft niet dat gene raal Tommy Franks de geestelij ke bagage heeft om Irak uit het tranendal te trekken. Toch wordt Franks gouverneur. „Het zal niet werken. De Irakezen zullen een paar weken blij zijn, als ze worden bedolven onder hulpgoederen. Maar dan ont waken ze op een morgen om vast te stellen dat de tiran is vervan gen door een buitenlandse be zettingsmacht." Democratie? „Het is opmerke lijk dat niemand in Washington spreekt over verkiezingen. Het is te begrijpen waarom niet. Die verkiezingen zouden een anti- Amerikaanse regering aan de macht brengen." Kan het verschil met de Balkan, het Europese deel van het toen malige Ottomaanse Rijk, groter zijn? Op de Balkan houdt de Eu ropese Unie landen als Servië en Albanië een worst voor. Zij mo gen lid worden van de club, maar dan moeten ze de alle daar geldende spelregels volgen. Waarom kan Amerika niet een zelfde beleid in het Midden- Oosten voeren? „Ik zou willen dat Amerika een dergelijk beleid voerde in het Midden-Oosten. Maar Amerika streeft niet naar democratie hier, het streeft naar de vorming van pro-Amerikaanse regimes. En die zijn, gezien het anti- Amerikanisme van de bevol king, per definitie ondemocra tisch." Hoe nu verder? Prins Hassan kijkt verslagen. Zijnfamilie had beter verdiend, evenals de regio. De prins stamt regelrecht van de profeet af, de 43ste afstamme ling in lijn. De Hasjemitische dynastie bestierde een gebied dat van Saoedi-Arabië tot Liba non liep, de Hejaz. Samen met Lawrence of Arabia vochten zijn voorvaderen tegen de Otto manen. Maar toen kwamen de Britten en Fransen, en hakten de Hasje mitische koninkrijk in stukken. Syrië en Libanon werden Frans, Palestina werd joods, en in Saoedi-Arabië grepen de Waha- bi de macht. In 1958 werd de Hasjemitische koning van Irak vermoord, en met hem dertig duizend anderen. Nu zijn de Sjeik Mohammed Mohammed Ali(l), lidvan de Iraakse Nationale Partij (INP) naast prins Hassan van Jordanië, foto Martyn Hayhow/AP Amerikanen een oorlog begon nen die zelfs het huidige Jorda nië, het enig overgebleven brokstuk van het oude Hasjemi tische Rijk, kan destabiliseren. Het raakt prins Hassan niet lan ger rechtstreeks. Op zijn sterf bed tekende koning Hoessein in 1999 een decreet dat zijn zoon Abdullah tot koning maakte. Hassan, die tientallen jaren de kroonprins was geweest, stond buitenspel.We zitten klem tus sen de christelijke fundamenta listen van Bush en de islamiti sche fundamentalisten van het type bin Laden", zucht de prins. „Maar er is geen sprake van een strijd tussen de beschavingen, zoals sommigen denken. Deze oorlog gaat gewoon om de olie." GPD En weer zijn er 'cruciale' dagen in de kabinet: matie. Na het moeizame en slecht gepresenlf de compromis over Irak - wél politieke sfe géén militaire - dreigt het nu mis te gaan omdat CDA en de PvdA botsen over het financiële beleidj partijen zijn elkaar zeer dicht genaderd, maar geen beide wenst als eerste de verlossende laatste stap doen. Opnieuw lijkt het te ontbreken aan vertro® Balkenende en Bos moeten toch weten dat het daan eindelijk op aankomt. Het mag zorgvuldig lijken, overheidsfinanciën tot 2007 dicht te spijkeren,maai berekeningen en aannames die daarvoor tot nutoez gedaan, geven slechts indicaties over mogelijke gei gen. Zekerheid over de overheidsfinanciën gever niet. En zekerheid over de economische gevolgen niet. Het mag betrokken lijken, extra ruimte teclaii voor zorg en onderwijs, maar het kan niet verhullen men het binnen normale budgetten niet eens kan* den over de prioriteiten. Balkenende heeft gelijk als hij begrotingsdiscipl predikt. De overheid doet er goed aan, geen potverte: toe te staan. Bos vertaalt terecht de wens van dek onder meer zorg en onderwijs te ontzien. Het is a beide partijleiders deze standpunten te verenigen,Dj noods tot een pakket waarmee de twee fracties i hebben, maar waarmee het land kan worden geregee In hun Haagse dans blijken Balkenende en Bos sta weer onmachtig elkaar tot vloeiende beweging® verleiden. Afwijken van de rigide choreografie fracties is er niet bijAlles wij st op gebrek aan ervan en creativiteit. Om over gezag maar te zwijgen. Gekoppeld aan de overduidelijke wederzijdse funi mentele weerzin tussen het CDA en de PvdA, geeft weinig vertrouwen voor de toekomst. Waarom i juist deze heren Nederland leiden in een lastige pa de? Het lijkt er steeds meer op, dat hun lijsttreft schap daarvoor als enige argument overblijft. Datii weinig. Het centrumlinkse beleid van CDA en PvdA pastgt in deze tijd van relatieve somberheid. Degelijkheid combinatie met aandacht voor solidariteit in de sara leving is een goede vertaling van de verkiezingsuitsli Na hun verbazing over de uitslag van 22 januari taf de partijen 11 maart bij de Statenverkiezingen dew keur van de kiezer bevestigd. En als aanmoedig® prijs een meerderheid in de Eerste Kamer. Sindsi wacht Nederland veel te lang op het moment datBal nende en Bos hun fracties de rug toekeren en samen! antwoordelijkheid nemen. Desnoods voor eem standshuwelijk met een beperkt perspectief. Voor het verplichte nummertje formeren hebbenI kendende en Bos in elk geval al een dikke onvoldog de. door Helma van den Bé'rg Voor minstens de helft van de jongeren is het vmbo-exainen te moei lijk. Toch zal het gros op de vmbo-scholen in Utrecht slagen. „We sjoemelen en romme len tot 85 procent slaagt", zegt Bart Engbers, direc teur van een Utrechtse vmbo-instelling. Deze week zijn de eerste lande lijke praktijkexamens. „Alle scholen sjoemelen. Dat gebeurt met toestem ming van het ministerie. Je kunt het niet verkopen dat de helft van de leerlin gen buiten de boot valt", zegt Engbers. Het nieuwe vmbo moet leerlingen een steviger theoretische basis geven. Volgens Engbers gebeurt het tegendeel: „Voor leer lingen die het laagste ni veau beroepsonderwijs volgen, is dat te hoog ge grepen. Ze willen een vak leren. Bij Nederlands, En gels en wiskunde haken ze af. Met alle risico's op werkloosheid en crimina liteit van dien." De leerlingen hebben be hoefte aan praktisch ge richt onderwijs en moeten vooral ook sociale vaar digheden aanleren. „Laat ze in plaats van Neder lands en wiskunde een plan maken voor vrije tijdsbesteding van oude ren. Compleet met brie ven schrijven, een begro ting maken, een manier om geld te verdienen en een gezamenlijke activi teit. Dat motiveert wel en levert dezelfde vaardig heden op." Bij slechte re sultaten krijgen de meeste examenkandidaten toch een diploma. Dat spraken de directies van de Utrechtse vmbo-scholen op voorhand af. Niet in de laatste plaats omdat veel leerlingen van allochtone afkomst zijn of uit sociaal zwakkere milieus komen. Engbers: „Met een diplo ma kunnen ze aan de slag en het is ook de enige ma nier om te integreren. Al leen zo kunnen ze door stromen naar het ROC." GPD door Jessica Preger en Barenda Filippo Na bijna twee jaar van on derzoek en speculaties kruist Cor Boonstra morgen de degens met het Openbaar Mi nisterie. Het OM verdenkt de oud-topman van Philips van handel met voorkennis in aan delen van het televisiebedrijf Endemol. Verder moet Boonstra verantwoording afleggen over de omstreden handel in aande len en obligaties van Ahold. De gewezen bestuursvoorzitter van elektronicaconcern Philips raakte in 2001 in opspraak door de verkoop van aandelen Ende mol. Hij deed de stukken op 20 maart 2000 met grote koers winst van de hand, nadat het Spaanse telecomconcern Tele fonica op 17 maart de overname van Endemol wereldkundig had gemaakt. Grote vraag: wist Boonstra van de aanstaande overname toen hij begin maart voor een half miljoen euro aan delen Endemol kocht? De schijn is tegen hem, omdat zijn toen malige vriendin Sylvia Tóth destijds commissaris bij Ende mol was. Daarnaast ligt Boonstra onder vuur, omdat hij als commissaris van Ahold aandelen en obliga ties van het supermarktconcern heeft verkocht in een periode waarin dit was verboden. Bo vendien verzuimde hij de trans actie aan te melden bij Ahold en de toenmalige beurswaakhond STE. De mededeling dat hij verdacht werd, kwam op 25 april 2001, enkele uren voordat Boonstra met honderden genodigden zijn afscheid als Philips-topman ging vieren. De avond ervoor had Boonstra in het tv-pro- gramma Barend Van Dorp verklaard de aandelen Endemol te hebben gekocht, omdat hij meende dat internetaanbieder World Online in de race was voor een overname. Hij zei zijn aankoop te betreuren. „Waarom zou ik op het eind van mijn car rière met een transactie van een half miljoen euro dit risico wil len nemen?" De rechtszaak tegen Boonstra (geboren in 1938 als zoon van een melkboer) is een dieptepunt in de loopbaan van de Fries die zichzelf vormde. Aan school had hij een broertje dood. Zijn opleiding aan de HBS maakte Cor Boonstra maakte bij Philips naam als meedogenloze saneerder. hij niet af. Boonstra voer liever op de grote vaart. Zijn eerste kennismaking met merkartike len was bij Unilever, waar hij enkele jaren werkte. Op zijn 26e kwam Boonstra bij de kruideniersorganisatie SRV terecht. Onder zijn leiding groeide en bloeide dit bedrijf. In 1974 maakte Boonstra de over stap naar Intradal, een dochter van Sara Lee Corporation. Na de fusie, in 1983tussen Intradal en Douwe Egberts, ontstond in Nederland Sara Lee/DE waar over Boonstra de scepter zwaai de. Het bereiken van vooraf gestel de doelen was heilig voor de di recte Fries. Boonstra liet zien dat zijn harde aanpak werkte; onder zijn leiding verdubbelde Sara Lee/DE in tien jaar in om vang. In 1993 werd hij topman van Sara Lee in Chicago, maar niet voor lang. Een reorganisa tie van het hoof dkantoor in Chi cago stuitte op hard verzet van een grote groep managers. De positie van Boonstra was niet meer te redden. Hij ging na een halfjaar uitrusten van de jetlags die hem voortdurend hinderden en trok zich terug op de Baha ma's. In 1994 haalde Philips-topman Jan Timmer de topman in ruste binnen als lid van de raad van bestuur. Twee jaar later zat vi ce-voorzitter Boonstra op Tim- mers stoel. Na tegenvallende winstcijfers trok hij flink van leer. Tientallen bedrijfsonder delen moesten sluiten. Zowel goed als slecht renderende dochters gingen in de etalage. Zo moest ook de lampenfabriek in Terneuzen eraan geloven. Een schok was ook de verplaat sing van het Philips-hoofdkan- toor van Eindhoven naar Am sterdam. In de zakenwereld stond Boon stra inmiddels bekend als een keiharde snijder. Zelf zegt hij: „Ik kan ook best aardig zijn, hoor. Als het goed gaat." In 1998 mislukte een ambitieuze sa menwerking met het Ameri kaanse Lucent. Beide concerns gingen samen mobiele telefoons maken, maar na een jaar trok Boonstra de stekker eruit. Over zijn functie als hoogste man bij Philips zei Boonstra: „Ik vind het onjuist dat een be drijf als Philips een voorzitter heeft die op het eind van zijn carrière is binnengekomen. Dat ik hier zit, is principieel fout. Ik heb niet voor niets lang geaar zeld, voordat ik ja zei." Privé had het leiderschap van Philips ook zo zijn gevolgen. Boonstra had naar eigen zeggen de functie nooit aangenomen als hij vooraf had geweten hoezeer hij in de publieke belangstelling kwam te staan. Een dieptepunt vormde de ontvoering van zijn vrouw Hansje eind 1998. Zij werd in België gekidnapt en korte tijd later in Nederland zwaargewond teruggevonden. De Philips-topman overwoog in die periode af te treden. Critici wees Boonstra letterlijk de deur. Onder zijn bewind bij Philips verdween een keur aan foto Marcel Antonisse/ANP managers, onder wie de veelbe lovende Doug Dunn, nu topman van ASML. Boonstra haalde als nieuwe kroonprins de compu terspecialist Roel Pieper bin nen, maar die struikelde in 1999 over de 'settopbox', een inter- netkastje voor op de televisie. Naar verluidt wilde Pieper dat Philips meer in dergelijke 'nieu we media' zou investeren. De man die hem bij Philips bin nenhaalde, moest er al in een eerder stadium aan geloven. Veel van de belangrijke beslis singen die voorganger Jan Tim mer nam, maakte Boonstra weer ongedaan. Hij wilde in 19 9 7 niet dat Timmer president commissaris werd. Timmer ver trok vervolgens uit 'persoonlij ke overwegingen'. Het kostte Boonstra nooit moei te om mensen te ontslaan die zich na een overname niet aan pasten. Hij lag niet wakker van moeilijke besluiten. „Je moet twee dingen scheiden, namelijk de compassie die je met het indi vidu voelt en de noodzaak van de maatregel." ANP GEZOND - Zeeuws-Vlaam- se schoolartsen brengen een verslag uit over 1952. Zij hebben vorig jaar 3668 leer lingen op 41 (van in totaal 86) scholen onderzocht. Er werd gelet op de aanwezigheid van tuberculose. De resultaten stemmen tevreden: de dokto ren vonden twee gevallen. PETJE - „Zal ik je petje eens van je hoofd schieten?", stel de een Delfts meisje van ne gen met een pijl en boog voor aan een vijfjarig jongetje. Het jongetje vond het best, maar de schietkunsten van het meisje stelden teleur. Ze raakte zijn oog. De oogarts kon het nog net redden. KONINKLIJK PAAR Ko, ningin Juliana en pis Bernhard zijn vandaag per vliegtuig aangekomen in Luxemburg. Zij zullen daar het huwelij! bijwonen van prins Jan van Luxemburg en prinses Jose phine Charlotte van België De koninklijke Dakota well de hele vlucht bestuurd don prins Bernhard. TREINRAMP - Een trein ramp in de Londense onder grondse heeft aan 25 perso nen het leven gekost. Nabij het station Stratford reed trein op een andere in. Hei ongeval deed zich voor ti dens de spits. PZC Hoofdredactie: A, L. Oosthoek D, Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag, E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand va* het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BI Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het AdvertentieweW Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kant»- zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax (0118) 470100 lla. Rubrieksadvertenties (kle"» Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114) 372771 lnternet:www.pzc.nl/adverleren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern.v« aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebru'K (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienst -, ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gese derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: rz lezersservice, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Behoort tot ujegener :wii i lilt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4